Dodaj do ulubionych

"Polexit zaczął się w poniedziałek 25 marca" :O)

26.03.19, 20:53
Wojciech Sadurski
26 marca 2019 | 16:23


Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie neo-KRS jest pierwszym formalnym krokiem w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Wojciech Sadurski, profesor wydziału prawa Uniwersytetu Sydnejskiego i Centrum Europejskiego UW, jest obecnie profesorem gościnnym na wydziale prawa Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku. Twitter: @WojSadurski.

Tzw. orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa to rozstrzygnięcie przy kawie i ciasteczkach – nie ma żadnej mocy prawnej, gdyż podjęte zostało przy udziale osoby nieuprawnionej do orzekania, na dodatek pełniącej funkcję sprawozdawcy (Justyn Piskorski). Nie uwłaczając w niczym kierowcom (w przeciwieństwie do dublerów to uczciwi ludzie), równie dobrze w składzie mógłby zasiadać kierowca mgr Przyłębskiej. I na tym można by zamknąć rozważania na temat tego tzw. wyroku.

Można, ale nie należy, gdyż ten osobliwy dokument zasługuje jednak na uwagę. Nie dlatego, by był doniosły lub mądry, ale dlatego, że wskazuje na kierunek, w jakim ta skorumpowana grupa rządząca, której częścią jest skolonizowany Trybunał, zamierza spychać ustrój Polski w okresie do wyborów jesiennych.

Pranie brudnej KRS
Najbardziej uderzającą cechą owej procedury jest fakt, że została ona zainicjowana przez samą neo-KRS. Udając egzystencjalne samozwątpienie (czy my naprawdę istniejemy?) i dla pozoru wnioskując o uznanie wielu artykułów ustawy o KRS za niezgodne z konstytucją (co doprowadziłoby do śmierci tej instytucji w jej obecnym kształcie), KRS miała niepłonną nadzieję na „oczyszczenie” samej siebie – słowa „oczyszczenie” używam w tym samym sensie, w jakim mówi się o czyszczeniu brudnych pieniędzy.

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur mówił to zresztą otwartym tekstem: chodziło o to, „żeby uzyskać wypowiedź TK, która będzie stanowić odpowiedź na zarzuty i wzmocni pozycję KRS-u”. Jest to typowa czynność pozorna – wykorzystująca środek prawny dla osiągnięcia niewypowiedzianego, ale rzeczywistego celu. Normalnie istotą wniosku do TK jest kwestionowanie, a nie potwierdzanie konstytucyjności ustawy – tu było na odwrót.

Czyszczenie zrodzonej z nieprawego łoża, bo niezgodnie z konstytucją neo-KRS dobrze wpisuje się w ogólne funkcje, jakie elita władzy zleca skolonizowanemu przez siebie Trybunałowi Konstytucyjnemu. Tak samo jak w przypadku „orzeczenia” (przyjętego z udziałem dublerów) o zgromadzeniach cyklicznych, tzw. TK odgrywa rolę aktywnego pomocnika władzy. Oczywiście ta władza mogłaby całej destrukcji systemu konstytucyjnego dokonać, nie oglądając się na TK, którym w istocie gardzi (przykładem tej pogardy było wycofanie z TK sławetnej nowelizacji ustawy o IPN, zanim TK jeszcze miał szansę ją rozważyć). Niemniej bez TK usłużnie unieważniającego lub zatwierdzającego ustawy zgodnie z politycznymi nakazami władzy koszty polityczne demontażu demokracji byłyby wyższe. A mówiąc prościej – TK ułatwia władzy szybkie i gładkie osiąganie jej celów politycznych.

Jest to, zauważmy, odwrócenie uzasadnienia istnienia TK o 180 stopni. W normalnych systemach demokratycznych sądy konstytucyjne nakładają na władzę większości ograniczenia wynikające z nakazów konstytucji, w tym praw mniejszości. W Polsce PiS Trybunał stał się gorliwym współpracownikiem parlamentarnej większości certyfikującym jej wszystkie działania

Sądownictwo upolitycznia się od głowy
Jako element systemu sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa powinna być niezależna od władz politycznych, ale będąc powoływana właśnie przez te władze, jest ich emanacją. To zaraża podległością, jak złośliwy wirus, cały system sądowniczy. Gdyby ktoś co do tego miał jakiekolwiek wątpliwości, to partyjnie nadgorliwe wystąpienia takich luminarzy neo-KRS jak sędziowie Mitera czy Dudzicz przekonują o tym ponad wszelką wątpliwość. Podobnie jak rozmaite groteskowe wyskoki w rodzaju protestu przeciw projektowi ustawy o związkach partnerskich (co nie należy do kompetencji KRS) lub biesiadowanie na temat „żołnierzy wyklętych” z udziałem artysty Jana Pietrzaka.

Sam wniosek neo-KRS do Trybunału w sprawie samej siebie był dokumentem prawniczo kuriozalnym. Uzasadniając jego złożenie faktem, że „w przestrzeni publicznej (…) pojawiają się głosy i działania dezawuujące status Rady” (jakby publicznie wyrażane opinie miały takie znaczenie prawne, że domagają się postępowania przed TK), KRS przedstawiła głównie argumenty na rzecz… swej niekonstytucyjności. Pod tym względem jest to pismo zupełnie przyzwoite, tyle że uzasadniające konkluzję odwrotną do oczekiwanej.

Intryga jest więc grubymi nićmi szyta. Gdy Trybunał Sprawiedliwości UE wyda już swoje orzeczenie prejudycjalne, nie zlikwiduje to z mocy prawa KRS, bo tego typu wyrok TSUE ma charakter interpretacji prawa unijnego. Ale rodzi on istotne skutki w państwie członkowskim: wszystkie sądy krajowe mają obowiązek respektować tę interpretację (a więc ignorować sprzeczne z nią orzeczenie TK), a co ważniejsze, władze państwowe mają obowiązek dostosować prawo do interpretacji wydanej przez TSUE. Czyli zmienić system wyborów do KRS i wprowadzić wybory sędziów przez sędziów.

Po co pisowskiej władzy ten wyrok?
To oczywiście podważy w samym sercu cały system podległości sądownictwa politykom. Można przewidywać, że PiS rzuci wtedy na stół „wyrok” TK i powie, że Konstytucja RP jest nadrzędna. Po to właśnie ten „wyrok”.

Tyle że nie będzie to prawda. Orzeczenia TSUE nie dotyczą Konstytucji RP, a wyroki Trybunału Konstytucyjnego – prawa unijnego. To jakby dwa tory biegnące równolegle. W pewnym momencie jednak się zbiegają: wtedy, gdy realizacja wyroku TK oznaczałaby zignorowanie orzeczenia TSUE. W takim wypadku orzeczenie TSUE będzie miało pierwszeństwo. Wynika to z nadrzędności prawa unijnego nad krajowym – ustalonej przez poprzednika TSUE, czyli Europejski Trybunał Sprawiedliwości jeszcze w 1964 r., i o której Polska wiedziała, wchodząc do UE.

Niezależność sądów to jak najbardziej sprawa prawa unijnego – o tym wyraźnie mówi orzecznictwo TSUE, opierając się na zasadzie, że sądy krajowe realizują również prawo europejskie, a zatem ich niezależność jest sprawą całej Unii. Jeśli więc w tym momencie władze wyciągną ze swej talii kart dżokera z napisem: „Wyrok TK”, to w ten sposób zakwestionują fundamentalną zasadę prawa europejskiego, której respektowanie jest kardynalnym warunkiem członkostwa w Unii.

I w tym sensie tzw. wyrok TK w sprawie neo-KRS jest w sensie najdosłowniejszym pierwszym formalnym krokiem w kierunku polexitu.

wyborcza.pl/7,75248,24587531,polexit-zaczal-sie-w-poniedzialek-25-marca.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.3-L.1.glowka
Artykul W.Sadurskiego jest na czasie takze z powodu zaleglosci Falusiaka ktory, nawiasem mowiac, poprzedniego art. Sadurskiego, na ten sam temat, takze nie przeczytal. Badz, jesli nawet zapoznal sie z nim (wisi gdzies tu niedaleko) to i tak madrosci Sadurskiego przelecialy przez pustak Felusiaka niczym meteor. I nic z nich nie pozostalo.
Edytor zaawansowany
 • qwardian 26.03.19, 21:05
  Kiedy mam chłodzić szampana?

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • xiazeluka 26.03.19, 21:31
  "Czyli zmienić system wyborów do KRS i wprowadzić wybory sędziów przez sędziów."

  Tak oto obrońcy konstytucji łamią swoją ukochaną konstytucję - takiego zapisu w ustawie zasadniczej nie ma.

  "Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie neo-KRS jest pierwszym formalnym krokiem w kierunku wyjścia Polski z Unii Europejskiej."

  Ładnie tak kłamać, towarzyszu Sadurski?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • benek231 26.03.19, 22:39
  xiazeluka napisała:

  Czyli zmienić system wyborów do KRS i wprowadzić wybory sędziów przez sędziów.
  >
  Tak oto obrońcy konstytucji łamią swoją ukochaną konstytucję - takiego zapisu w ustawie zasadniczej nie ma.
  ***
  Glupis jak but, Kretynieluko. Na historii studiowali zawsze najwieksze bezmozgowia i osly. No i efekty tych studiow widac tu doskonale.
 • xiazeluka 26.03.19, 23:12
  Kretyni zawsze wybierają stosunki międzynarodowe. To łatwe , niezobowiązujące i do niczego nieprzydatne.

  Nawet swojej konstytucji nie przeczytałeś, Kretynie52.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • monalisa2016 26.03.19, 23:42
  Jakie stosunki miedzynarodowe, skoro unia ma byc jednym panstwem a Polska czy Niemcy, czy ... maja byc regionami tak jak Malopolska czy Pomorze wedlug tego co jest planowane.smile

  Dzisiejszy przyklad chinskiego szefa w Francji z zawartymi porozumieniami przez szefow obu panstw wobec krytyki chimskich inwestycji w Wloszech mialy dobitna wypowiedz o co tu chodzi, szczegolnie o tym co tak pragnie i forsuje wielkim tempem wspolna Europe. Skoro przywodcy Francji mowia/mowili o Europie zawsze stawiali wlasne interesy na pierwszym miejscu, inaczej mowia/mowili zawsze tylko i wylacznie o Francji. Wiec?

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • felusiak1 27.03.19, 22:42
  Poczytaj sobie Konstytucję RP, Artykul 187. Tam jest wyraźnie napisane, że "piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych,". Ale nie jest napisane kto wybiera tych pietnastu sedziów a to oznacza, że ustawodawca (Sejm) decyduje o trybie.
 • boomerang 26.03.19, 21:50
  Zacznijmy od tego że pan Sadurski wcale nie jest profesorem sydnejskiego uniwersytetu.
 • wikul 26.03.19, 22:59
  Wykształcenie
  W 1972 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Tam też uczestniczył w seminarium doktoranckim prowadzonym przez prof. Stanisława Ehrlicha[1]. W 1974 uzyskał dyplom w College Universitaire d'Etudes Federalistes w Aoście. W latach 1975–1976 odbył studia podyplomowe w Institut européen des hautes études internationales (IEHEI) w Nicei. W 1977 obronił na Wydziale Prawa i Administracji UW pracę doktorską nt. neoliberalizmu i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych (jego praca doktorska została uhonorowana nagrodą czasopisma Państwo i Prawo). W 1992 na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk o polityce. 30 czerwca 2008 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych[2].
  Praca naukowa i dydaktyczna
  W latach 1972–1981 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od początku lat 80. przebywał za granicą. Od 1983 do 1985 wykładał prawo na University of Melbourne, a w latach 1985–1993 na University of Sydney. Od 1994 jest profesorem filozofii prawa na Wydziale Prawa w University of Sydney, a od 1999 profesorem teorii prawa na Wydziale Prawa Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. W latach 2003–2006 był dziekanem Wydziału Prawa Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego. Gościnnie wykładał na University of Sydney (1981–1982), w Yale Law School (1983–1984), Cornell University School of Law w Ithaca, N.Y., USA (1995–1996) i Saint Louis University School of Law (1998). Jest również pracownikiem Sekcji Badań i Szkoleń w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.

  W pracy naukowej zajmuje się m.in. teorią i filozofią prawa, filozofią polityczną, teorią sprawiedliwości, liberalizmem i prawem konstytucyjnym

  pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Sadurski
  --
  "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
  Perła v. Cullinan1 v. au999
 • xiazeluka 26.03.19, 23:12
  Wykształcony dureń. Pełno takich na uczelniach.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • boomerang 27.03.19, 09:19
  Sadurski to t.zw Challis Professor of Jurisprudence, specyficzny tylko dla Sydney University rodzaj honorowego wyróżnienia przyznawany dla uhonorowania faceta, nazwiskiem Challis, który będąc z wykształcenia urzędnikiem, dorobił się w XIX wieku na handlu w Australii i zapisał temu uniwersytetowi w testamencie swoją posiadłość. Sadurski jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, a na uniwersytetach zachodnich bywa jako "visiting professor". Reprezentuje dziedzinę, która nie powala na kolana i bez której świat da sobie radę.
 • benek231 27.03.19, 18:23
  nie przejmuj sie, Wikulu. Kretynluka nie ukonczyl nic a wymadrza sie tak jak ten drugi cymbal, ktory nawet nic nigdy nie zaczynal. Jak tak dalej pojdzie to Polska rzadzic beda ciecie i menele spod budki z piwem - pod wodza Kretynaluki i jego kolegow z PiS.
 • xiazeluka 27.03.19, 21:12
  MWXMość ukończył UW, czyli mimo wszystko lepsze uczyliszcze od portlandzkich stosunków międzynarodowych, czyli ochronki dla kretynów nie mających na siebie pomysłu.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • benek231 27.03.19, 21:53
  Stosunki to ja studiowalem ale zupelnie inne, baranie. A znasz ty chociaz chocby europejski ranking tej swojej swietnej uczelni(?) smile)
  Ja jestem juz emerytem wiec mam czas. Natomiast ty, ponoc z pomyslami na siebie, spedzasz na forach przynajmniej po pol dnia. Cos tu nie gra - nie sadzisz, ty antydemokratyczne gowno(?)
 • xiazeluka 27.03.19, 23:12
  Stosunki z Murzynami studiowałeś w szatni tego oregońskiego przytułku, klasyfikowanego za UW i UJ.

  Mła jest wszechstronnym człowiekiem renesansu, realizuje się na wielu płaszczyznach, przestarzały dziadygo.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • monalisa2016 26.03.19, 22:18
  Benio pan Sadurski jak i ty mylicie sie, PiS wraz Wlochami, Austria, Czechami, ... oraz wielu innymi wyborcami z reszty unijnych panstw (jest ogram takich) zmienia Unie, na unie czyli zwiazek narodowych, suwerrenych, wspolpracujacych z soba panstw odpowiedzialnych za swoje poczynania jak i gospodarke panstw, na taka unie jaka byla w pierwowzorze planowana, to znaczy "Das Europa der Vaterländer/Europa ojczyzn, (po francusku) l’Europe des patries", w takiej Unii bedzie miala tez Polska miejsce.
  23 do 26.05.19 powinien kazdy isc do wyborow i wyrazic swoja wlasna ocene tego co sie dzieje i tego co sie ma zamiar zbudowac. Naturalnie jak nigdy nie bralam ucdzialu w europejskich wyborach tym razem (26.05.19) ide z przekonania, zreszta lokal wyborczy mam w zasiegu oka.

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • monalisa2016 27.03.19, 00:04
  Benio zanim zaczniesz cytowac nam pana Sadurskiego powinienes sie przyjrzec wraz z tym nim jak funkcjonuje sadownictwo gdzieindziej, tam gdzie zlewicowana ideologia jest postawiona ponad praworzadne panstwo > przykladow jest mnostwo.

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 27.03.19, 02:44
  23 maja.
  Surowy wyrok TSUE na Pis i bolesne kary ! I tyle w temacie...

  Nie na darmo KRS został ukarany przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa ( ENCJ,).

  Prof. Sadurski wyjaśnia i stawia sprawe jasno.
 • xiazeluka 27.03.19, 12:52
  Mła kiedyś napisał list do tow. Sadurskiego. I nawet dostał odpowiedź:

  www.salon24.pl/u/predatorxl/39745,list-do-pana-sadurskiego

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • benek231 27.03.19, 21:56
  xiazeluka napisała:

  > Mła kiedyś napisał list do tow. Sadurskiego.
  ***
  Bardzo zaradny padalec z ciebie. Wlazisz w kazda obiecujaca dupe...
 • xiazeluka 27.03.19, 23:13
  Biedny Kretynie52, kliknij link, potem gadaj. Dlaczego wszystko robisz odwrotnie?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • felusiak1 27.03.19, 22:33
  Jest polityczny do bólu. Piździ farmazony i łapie innych durniow na swoją wedkę a oni połykają haczyk razem ze splawikiem.
  Trybunał Konstytucyjny wydał słuszny werdykt. Konstytucja daje ustawodawcy pełną swobodę stanowienia trybu nominowania do KRS. I pan Sadurski doskonale o tym wie ale yebie ludziom mózgi swoimi wypotami. Jest zrozumiałe, że nowe przepisy o KRS mają mnostwo przeciwników ale nie są niekonstytucyjne.
  Jak sie Sadurskiemu werdykt nie podoba to niech zmieni konstytucję.

  I nie jest to zaden pierwszy krok w kierunku polexitu. To istnieje jedynie w głowie profesora.

 • biologiczny_zegar 28.03.19, 01:42
  Nie na darmo KRS został ukarany przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa ( ENCJ,).

  TK jest tak wiarygodny, jak Episkopat w kwestii pedofilii we własnych szeregach...
 • felusiak1 28.03.19, 01:58
  piździsz chłopaku. Konstytucja nie precyzuje kto ma wybrać 15 sedziów do KRS zatem ustawodawca może w drodze ustawy okreslić kto i określił.
 • benek231 28.03.19, 06:24
  biologiczny_zegar napisał:

  Nie na darmo KRS został ukarany przez Europejską Sieć Rad Sądownictwa ( ENCJ).
  >
  TK jest tak wiarygodny, jak Episkopat w kwestii pedofilii we własnych szeregach...

  ***
  >>
  Art. 187. 1. Krajowa Rada Sądownictwa składa się z:

  2) piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów
  powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych,
  3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch
  członków wybranych przez Senat spośród senatorów. >>

  Przede wszystkim TK nie powinien rozstrzygac o tym co jest napisane w Konstytucji, a co tworcy Konstytucji mieli na mysli tworzac poszczegolne zapisy. A tego punktu widzenia pkt.2 nalezy czytac w polaczeniu z pkt.3. Bo wprawdzie w pkt.2 Tworcy nie powiedzieli kto ma tych sedziow wybierac, niemniej gdyby chcieli aby to byl Sejm to po prostu zapisaliby, ze Sejm wybiera 15 sedziow z pkt.2 plus 4ech z pkt.3, czyli widzielibysmy zapis, ze Sejm wybiera 19 czlonkow sposrod sedziow. Tymczasem Tworcy wyraznie oddzielili kandydatow wybieranych przez Sejm. Malo tego, doskonale pamietam nie tylko ja, ze wowczas ustawodawca wyraznie zdecydowal na rzecz wyboru w samym srodowisku sedziowskim. Klero-faszysci z PiS licza na powszechna amnezje.

  Pomijajac jednak powyzsze TSUE decydowal bedzie o tym czy po zmianie (do tej pory srodowsko sedziowskie wybieralo tych 15 sedziow) niezaleznosc polskiego sadownictwa odpowiadac bedzie europejskim standardom. Czy bedzie ono bardziej niezalezne od politykow, czy tez mniej. I tu odpowiedz jest tylko jedna, gdyz sadownictwo nie tylko bedzie zalezne od politykow lecz bedzie zalezne od politykow PiS. Czyli klero-faszysci znow dostana kopa. Pytanie tylko gdzie(?)

  A Felusiak jest antydemokratyczne gowno, pelne zlej woli, na ktore szkoda czasu.
 • xiazeluka 28.03.19, 10:28
  Przestań podważać praworządność i przestań obalać konstytucję, Kretynie52. No i przestań kłamać. Rozmyslnie pominąłeś bowiem pkt. 4:

  Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa.

  Skoro sposób wyboru członków (15 spośród sędziów) nie został określony bezpośrednio, to zastosowanie ma pkt. 4, który (jak to notorycznie w tym głupkowatym akcie bywa) odsyła do ustawy. Tak jest napisane w konstytucji, więc orzeczenie TK jest jak najbardziej prawidłowe, natomiast Ty, Kretynie52, dokonujesz niczym nie uprawnionej nadinterpretacji i uzurpujesz sobie wiedzę o tym, co twórcy mieli na myśli. Gdyby nie chcieli, żeby tych 15 sędziów było wybieranych przez sejm, to by to napisali.
  Rozróżnienie nie polega na ciele wybierającym, lecz na osobach kandydatów (15 sędziów, 6 parlamentarzystów).

  Wyjaśnić Ci coś jeszcze, magistrze po stosunkach z Murzynami?  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • felusiak1 28.03.19, 15:58
  Czytasz i nie rozumiesz ani w zab co znaczy.
  A znaczy, że tryb wyboru 15 członków okresla ustawa a tryb wyboru 4 posłów i 2 senatorów okresla konstytucja.
  Nie zauwazasz, że konstytucja nie mówi ilu sposród 15 ma być z sadów wojskowych a ilu z powszechnych, administracyjnych itd.
  Prawnik z ciebie jak z koziej doopy traba demokratyczna.
 • benek231 28.03.19, 16:21
  felusiak1 napisał:

  A znaczy, że tryb wyboru 15 członków okresla ustawa
  ***
  Totez od 1998r. tych 15 sedziow wybieralo srodowisko sedziowskie - na mocy ustawy ktora brala pod uwage intencje tworcow Konstytucji. A te byly jak wyzej: tych 15 sedziow wybiera srodowisko sedzowskie. Nikt wtedy nie kwestionowal takiej drogi wyboru gdyz Konstytucja jeszcze byla ciepla i wszyscy pamietali kto ma wybierac tych 15 sedziow. Ale 20 lat to nie jest az tyle czasu by mozna bylo pozwalac sobie na totalne olanie intencji Tworcow konstytucji. Po 20 latach nie wszystkim mozna wcisnac kit. Niemniej PiS uparcie probuje. Choc my jeszcze zyjemy.

  Ale tez najwazniejsze jest co zdecyduje TSUE. Czy znow uzna, ze nowe pisiackie prawo koliduje z europejskimi wartosciami, czy nie. Bo TSUE nie jest od tego by za reke prowadzic tych ktorzy tego nie chca. TSUE jedynie orzeknie w kwestii zasadnej przynaleznosci Polski do klubu pn. UE.
 • xiazeluka 28.03.19, 19:27
  Tryb wyboru 15 sędziów określa ustawa, Kretynie52. A każdy sejm może taką ustawę zmodyfikować i od chwili tej modyfikacji metoda wyboru się zmienia. W zgodzie z konstytucją, a nie Twoimi nadinterpretacjami. Obecny sposób wyboru sędziów jest zgodny z konstytucją, więc żaden samozwańczy, stronniczy trybunał Lyncha nie ma nic do gadania.
  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • felusiak1 28.03.19, 20:07
  Nie można powiedzieć, ze intencja tworców konstytucji bylo aby sedziowie byli wybierani przez "środowisko sedziowskie" gdyz zapisaliby to w Art.187. Pozostawili tryb wyboru ustawodawcy i tenże ustawodawca postanowil ten tryb zmienić.
  Sędziowie protestują bo zabrano im folwark a opozycja robi minę do gry. Wszak pewnego dnia PiS przegra i nowa władza wybierze swoich śędziów. Z partyjnego punktu widzenia szafa gra.

  To co zdecyduje TSUE jest drugorzedne i niewiażace. Ot taka opinia wyalienowanych jurystów.
 • benek231 28.03.19, 20:20
  felusiak1 napisał:

  To co zdecyduje TSUE jest drugorzedne i niewiażace.
  ***
  TSUE nie bedzie probowal dyktowac Polsce jak ma wygladac konkretne prawo. Po prostu jesli uzna, ze ogranicza ono niezaleznosc sadownictwa, oraz daje przewage pozostalym galeziom wladzy, to wlasnie to oglosi. I bedzie to kolejnym unijnym gwozdziem do polskiej trumny. Czy ostatnim - to sie okaze.

  Wiem, ze na tobie nie robi to najmniejszego wrazenia - tak jak ewentualne wykopanie Polski z Unii. A dyskutowac mozna jedynie ze zwolennikiem obecnosci Polski w Unii (bez wzgledu na jego opinie dot. samego sadownictwa).
 • felusiak1 28.03.19, 21:27
  Numer jeden: Nie ma najmniejszej możliwości wykluczenia Polski z Unii. Śpij spokojnie.

  Numer dwa: Werdykt TSUE może być napisany na papierze toaletowym.
  Inne kraje Unii z usmiechem olały werdykty im nieprzychylne zatem stosując tę samą miare Polska tez oleje.
  I ponownie... nie zamartwiaj się.
 • benek231 29.03.19, 15:07
  felusiak1 napisał:

  > Numer jeden: Nie ma najmniejszej możliwości wykluczenia Polski z Unii. Śpij spo
  > kojnie.
  >
  > Numer dwa: Werdykt TSUE może być napisany na papierze toaletowym.
  > Inne kraje Unii z usmiechem olały werdykty im nieprzychylne zatem stosując tę s
  > amą miare Polska tez oleje.
  > I ponownie... nie zamartwiaj się.
  ***
  Jesli moze byc napisany na papierze toaletowym to dlaczego pisiory tak prędko podporzadkowaly sie ostatniemu wyrokowi, hę?

  To bardzo mile, ze tak sie o mnie martwisz... bym sie nie martwil.
 • felusiak1 29.03.19, 17:04
  To była sprawa o aspekcie administracyjnym a KRS to kwestia konstytucyjna.
  Ja wiem, że ty nie rozrózniasz takich rzeczy.

  Nie martwię się o ciebie lecz o stan twojej głowy
 • benek231 29.03.19, 17:34
  felusiak1 napisał:

  > To była sprawa o aspekcie administracyjnym a KRS to kwestia konstytucyjna.
  > Ja wiem, że ty nie rozrózniasz takich rzeczy.
  >
  > Nie martwię się o ciebie lecz o stan twojej głowy
  ***
  Tyle, ze pisiory upieraly sie, ze w Konstytucji nie jest napisane, ze nie moga wyslac na emeryture wczesniej, a TSUE zdecydowal inaczej. Czyli o jednak byla kwestia konstytucyjna.

  Moze lepiej zacznij martwic sie o swoja glowe...
 • felusiak1 29.03.19, 22:03
  No i PiS musial sie wycofać gdyż werdykt TSUE był zasadny. Ustawa została wprowadzona w sposób, który zaskoczył sedziów. Tego typu regulacje zawsze mają okres przejsciowy tak aby wszyscy na długo przed wiedzieli co jest grane a nie byli zaskoczeni bo w dniu wejścia ustawy mieli ponad 65 lat. Ponadto ustawa dotyczyła tylko sedziów SN co bez watpienia mialo na celu pozbycie się opozycji czyli była felerna. To, ze PiS sie przy czymś upierał jest bez znaczenia.
  Natomiast kto wybiera sedziów do KRS to zupelnie inna para kaloszy. Możesz mi wierzyć na słowo.
 • benek231 29.03.19, 22:08
  felusiak1 napisał:

  Możesz mi wierzyć na słowo.
  ***
  Dziekuje. Ja wrecz doczekac sie nie moglem by w koncu moc uwierzyc jakiemus pisiorowi na slowo.
 • boomerang 29.03.19, 22:24
  ty to nawet własnemu pisiorowi nie możesz uwierzyć
 • biologiczny_zegar 28.03.19, 17:24
  Pis zgarnie surowy wyrok i surowa karę.

  Jedynym odpowiednim miejscem na "dyskusje" z pisowcami jest sala rozpraw.
 • monalisa2016 28.03.19, 20:07
  Rzeczywiscie twoj glos bedzie mial wielka wage w EU. smile, smile
  Spojrz na zachod, na Holandie gdzie opzycja dala nauczke Rutte z rzadzaca partia, spojrz na Hiszpanie i bliskie przedwczesne wybory gdzie partia vox ma wielkie szanse, spojrz na Wlochy gdzie Lega z Salvini zdobyla nastepne tereny na poludniu, spojrz na Estonie i co tam wybrano, spojrz na Austrie, spojrz na Francje i zolte kamizelki, na Szwecje, na Danie, na ..., wiec jaka ciezkosc bedzie mial twoj pojedynczy glos w europejskich wyborach? Wiekszaosc bedzie decydowac, takich jak tu wymienilam w postaci panstw jest wiecej jak twoje szpanowanie. Nie sadze by dumni Polacy dali sie kupic za codzienna puszke piwa od Unii. smile Nie wierzysz? Policz sobie, Polska dostala w 2018 roku 8,6 miliarda euro, podziel to przez 38 milionow Polakow, a potem przez ilosc dni (365) w roku, jaki wynik otrzymasz (0,62 euro)? Wystarczy ci na puszke piwa na zachodzie skoro srednia cena 0,80 euro?

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • monalisa2016 28.03.19, 20:30
  Sorry musze poprawic poniewaz pisalam z pamieci a teraz sprawdzilam, 8,6 miliarda euro dostala Polska w roku 2017 a nie tak jak napisalam 2018.

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 28.03.19, 21:32
  Nic z tego ! Po wyrzuceniu 44 Brexitowców z PE nie zmieni się silna dominacja demokratycznych sił w PE !

  Oto powody.
  Populiści odbierają głosy innym populistom !
  W Holandii VfD kontra PVV !
  We Włoszech jeszcze gorzej, Ruch 5 Gwiazd się żre i obrzuca błotem z Salvinim, codziennie !
  A malutkie kraje typu Szwecja, Dania, Austria...i Estonia to się mogą schować, razem z Węgrami !
  Frankistowski Vox w Hiszpanii to jest śmiech na sali ! big_grinDDD

  W dodatku, nacjonaliści z SD, VfD, AfD i FPÖ nienawidzą Pisu jak ostatniej zarazy !

  Jedynie FN może dostanie troszkę wiecej głosów...i również tradycyjnie gardzą Pisem.

 • monalisa2016 28.03.19, 22:03
  Polske nie rzuca tak szybko na kolana jak tobie sie wydaje. Tu nie chodzi o zadn TSUE-orzeczenie tylko do zmuszenia Polski na linie Macron-Merkel (M&M). M&M to schodzace z politycznej areny postacie z data przydatnosci.

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 28.03.19, 22:29
  Najpierw trzeba się liczyć a dopiero potem pyskować ! Ok ?

  Wyrok na Pis ! Wyrok i surowa kara dla mafii !
 • monalisa2016 28.03.19, 23:54
  Powtarzasz sie zegarze z twoimi osadami, calkowity brak obiektywizmu, nie wnosisz nic nowego poza posadzeniami jak i obelgami do dyskusji, o czym z toba dyskutowac?
  PiS nie jest z mojej bajki ale ma dobre jak i bardzo zle strony wiec nalezy sie tu obiektywizm czyli wywazona opinia, a nie osad z gory.

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 29.03.19, 00:21
  Najpierw przestrzegać prawa i obowiazujacych umów, potem pyskować ! Ok ?

  Surowy wyrok na Pis. I tyle...Wyrok za wyrokiem !

 • monalisa2016 29.03.19, 00:37
  Jakich umow? Umowy sa lamane na dziennym porzadku przez M&M & Co. Wiec pytam sie po co sie je stanowilo a co najgorsze w niedemokratyczny sposo przeprowadzalo sie na ten temat wybiorcze referendum poniewaz nie wszyscy mogli wyrazic w demokratyczny sposob wlasnej woli > przyklad Traktat z Lizbony?


  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 29.03.19, 23:43
  monalisa2016 napisał(a):

  > poniewaz nie wszyscy mogli wyrazic w demokratyczny
  > sposob wlasnej woli > przyklad Traktat z Lizbony?
  >

  Jeszcze napisz, że parlamenty krajów UE nie zostały wybrane demokratycznie i będzie komplet !

  W Irlandii 53,4 procent wyborców przy urnach odrzuciło Traktat z Lizbony przy 53,1 procentowej frekwencji ! Czyli decyzja fatalnej mniejszości...


  Najważniejsze pytanie. Jaki interes ma Francja i Niemcy w obecności Polski w UE ?

  Żadnego !
  Zero ! Niente ! Nada !

  Tylko i wyłącznie Polska ma interes w wejściu do UE ! Tylko i wyłącznie !

  Patrz Turcja, Ukraina, czy Serbia...dojona przez wielkie koncerny.

  Dociera ?

  Czy powtórzyć ?

 • monalisa2016 30.03.19, 00:44
  Gdzie ty widzisz demokracje w Brukseli? Wymien przynajmniej jej czesc.
  Blamujesz sie czlowieku widze ze nie masz najmniejszego pojecia a szczegolnie o lobby ktore rzadzi i kieruje unia i tu kazesz mi patrzec na Turacje, Ukraine czy Serbie.
  Nawet nasi rzadzacy nie maja krzty wstydu fotografuja sie juz publicznie z slynnym "filantropem" ktory potrzasa Bruksela, ostatnio wykupil drugi co do wielkosci przekaznik foniczny (radio) w Polsce, tja akurat przed wyborami.

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • monalisa2016 30.03.19, 01:32
  Pasujaca piosenka Reinhard'a Mey pod tytulem "Das Narrenschiff" do obecnych czasow, do tego co dzieje sie w unii, w Francji, w Niemczech, w Szwecji, w ...

  www.youtube.com/watch?v=8Lz_qPvKCsg

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • boomerang 30.03.19, 02:53
  Niemiecki wieszcz. Strzał w dziesiątkę!
 • biologiczny_zegar 30.03.19, 04:31
  Aby bylo jasne. Nawet nie próbuj niechlujnie manipulować !

  Nawet nie próbuj !

  Niechlujna tragiczna osobo...

  PE jest wybierany w demokratycznych wyborach...Ok ?

  A jedynie Polska ma interes na członkowstwie w UE !

  Dociera ?
 • monalisa2016 30.03.19, 12:30
  Pytalam zegara (cytat z mojej wypowiedzi) "Gdzie ty widzisz demokracje w Brukseli? Wymien przynajmniej jej czesc.", brak odpowiedzi tylko okrzyk z personalnymi epitetami (cytat z jego wypowiedzi) "Aby bylo jasne. Nawet nie próbuj niechlujnie manipulować ! Nawet nie próbuj ! Niechlujna tragiczna osobo ... Dociera ?" (koniec cytatu zegara). smile, smile

  Gdyby przynajmniej wiedzial jak powstaja ustawy w unii, ktore nas dotycza protestowal by zaraz.
  Platon przed ca. 2400 latami w 6 tomie ksiazki "Politeia- Der Staat / Panstwo" z wizjonierska moca opisuje nam statek z zaloga ktora jest w konflikcie ze soba i gleboko podzielona. Kazdy chce przejac ster statku, choc nikt z zalogi statku nie nauczyl sie nigdy poruszac statkiem tych rozmiarow. Jedyny sternik, ktory ma umiejetnosci tak naprawdę czytac gwiazdy, jest pogardzany i odrzucany, slepi przejmuja ster.

  Opisana w ksiazce wizja Platona odpowiada dzisiejszym czasom unii, Niemiec, Francji, ...? Zaden kraj /zwiazek panstw na swiecie nie jest w stanie zrujnowac siebie i swoja gospodarke z religijna nadgorliwosci sluzenia systemowi z jednoczesny poczuciem ratowania idei globalnego swiata.

  Nie wiem w ktorych latach powstala piosenka Reinhard'a Mey pod tytulem "Das Narrenschiff"*) ale na pewno przed kadencjami Macrona i Merkel sternikow unii, ale zeby cos z niej zrozumiec nalezy znac jezyk niemiecki jak i rozeznac sie w temacie co dzieje sie w okola nas czyli unii.

  *) Das Schiff = statek
  *) Der Narr = Google mowi: glupiec > nie bardzo odpowiada to rzeczywistosci znaczenia tego slowa, wiec podrzuce synonimy: Dummkopf, Schwachkopf, Ignorant, Hohlkopf, Nichtskönner, Nichtswisser, Stümper, Tölpel, Idiot, Kretin, Strohkopf, Hofnarr, Hofzwerg .../ Głupiec, kretyn, ignorant, pustelnik, niefachowy, nie-naukowiec, partyzant, głupek, idiota, kretyn, słomiana głowa, błazen, dworski ...


  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 30.03.19, 14:27
  Spokojnie jak na wojnie...Ok ?

  Nikt. Tylko Polska ma interes w obecności do UE !


  Parlament EU jest wybierany w bezpośrednich wyborach. Tak, czy nie ?

  > Gdyby przynajmniej wiedzial jak powstaja ustawy w unii, ktore nas dotycza prote
  > stowal by zaraz.

  Udowodnij i nie lej tu wody !
  Raz dwa, rzeczowe dowody na stół.
  A ja to wszystko potem sprawdzę.
 • monalisa2016 30.03.19, 15:20
  Aaaa, tylko tyle wiesz o unijnej demokracji ze parlament wybiera sie w besposrednio wyborcy, to ma wedlug ciebie swiadczyc o demokracji unii? Czyzby bylo to wszystko co mozesz tu nam napisac?smile, smile

  W narodowych parlamentach wyglda to tak: ze nasi wybrani przedstawiciele do parlamentu wnosza projekty ustaw do niego, jest dyskusja a potem decyzja, ot tak w skrocie z powodu pieknej pogody, pogody krotkiego rekawa i rybaczek.
  Napisz nam koniecznie jak wyglada ta procedura w unii, jaki masz jako wyborca na unijne "demokratyczne" ustawy ktore dotycza nas wszystkich?

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 30.03.19, 22:00
  > Napisz nam koniecznie jak wyglada ta procedura w unii, jaki masz jako wyborca n
  > a unijne "demokratyczne" ustawy ktore dotycza nas wszystkich?
  >

  Udowodnij ! Raz dwa. Dociera ?

  Konkrety i rzeczowe dowody. Bo będzie granda !
 • monalisa2016 30.03.19, 23:39
  Nie odpowiedziales na pytanie a mimo tego wykrzykujesz niezbyt pojete jak na normalnego okrzyki, tabletki zgubiles? Na tym polega twoim miemaniu dyskusja?

  --
  ......................................
  Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
  www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
 • biologiczny_zegar 31.03.19, 04:22
  monalisa2016 napisał(a):

  > Nie odpowiedziales na pytanie a mimo tego wykrzykujesz niezbyt pojete jak na no
  > rmalnego okrzyki, tabletki zgubiles? Na tym polega twoim miemaniu dyskusja?
  >

  Parlament EU jest wybierany w bezpośrednich demokratycznych wyborach, przez mój oddany głos. To ja jestem UE. Ok ?

  UE to nie totalitarny, przestępczy KK z surowymi wyrokami. A wyrok goni wyrok !

  I od kiedy UE uchwala "ustawy" ?! [/b]

  -------------------------------------------------

  Piorunujące zwycięstwo Z. Czaputovej na Słowacji bardzo cieszy smile

  Już dzisiaj macie pod górkę a teraz macie Tatry !
 • xiazeluka 28.03.19, 22:13
  Spadaj stąd, debilu.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.