Dodaj do ulubionych

Samofinansujemy dary socjalne z "piątki PiS"

15.04.19, 18:06

Koniec OFE. Mateusz Morawiecki pokazuje plan. Opłata "przekształceniowa" 15 proc.
"100 proc. środków z OFE trafi na Indywidualne Konta Emerytalne, ale wówczas zostanie pobrana opłata przekształceniowa 15 proc. Alternatywnie, wszystkie środki z OFE będą mogły być przelane do ZUS - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Zmiany dotyczące przekształcenia OFE w Indywidualne Konta Emerytalne mają wejść w życie od stycznia 2020 r.
Jak wynika z planów rządu, środki z otwartych funduszy emerytalnych będą mogły trafić na prywatne Indywidualne Konto Emerytalne, ale wówczas zostanie pobrana opłata 15 proc. W zamian późniejsza wypłata tych środków ma już nie być opodatkowana. Premier Morawiecki tłumaczył, że chodzi o "sprawiedliwość", bo emerytury z ZUS są opodatkowane.
Jak wynika ze wstępnych założeń pomysłu, opłata przekształceniowa byłaby pobrana już w 2020 r., ewentualnie byłaby "rozciągnięta" na dwa lata - po 7,5 proc. w latach 2020-2021.
Chcemy, żeby te pieniądze zostały raz na zawsze zwolnione z podatku. Chcemy, żeby w momencie przejścia na emeryturę te pieniądze nie były już obłożone podatkiem dochodowym ani podatkiem od zysków kapitałowych - tłumaczył Morawiecki.
Jak zauważają analitycy mBanku, będzie to oznaczało, że rząd szybko sfinansuje deficyt sektora finansów publicznych (który mocno wzrośnie po realizacji tzw. "piątki Kaczyńskiego"). Także Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej" zwraca uwagę na ten manewr budżetowy.
Środki na IKE będą "prywatne" i będą podlegać dziedziczeniu. Z tych pieniędzy będzie można skorzystać po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Alternatywnym rozwiązaniem dla przekazania całości środków na prywatne IKE z 15-procentową opłatą przekształceniową będzie przesunięcie wszystkich środków do ZUS, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nie będzie to domyślne rozwiązanie. Aby z tej opcji skorzystać, konieczne będzie złożenie stosownej deklaracji.
Jak poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w maju projekt odpowiedniej ustawy trafi do konsultacji społecznych, w czerwcu i lipcu nad przepisami będzie pracował rząd. Wrzesień i październik to zdaniem ministra Kwiecińskiego czas prac parlamentarnych.
Obecnie na OFE ok. 161 mld zł. Na koniec marca br. na kontach w funduszach emerytalnych Polacy mieli łącznie odłożone ok. 160,8 mld zł. Jest to średnio 10 tys. zł na osobę.
Otwarte Fundusze Emerytalne działają od 1999 roku, w zamyśle jako tzw. II filar emerytalny. Składki na OFE były przekazywane obowiązkowo przez wszystkich zatrudnionych - do 2014 roku, kiedy weszła w życie reforma systemu emerytalnego. Od tamtej pory w ramach OFE część składki odkładają tylko chętni, którzy się na to zdecydowali. Ci, którzy nie chcą oszczędzać w ten sposób, całość składki przekazują do ZUS."
źródło: TVP Info © PAP next.gazeta.pl Mikołaj Fidziński 15.04.2019 15:26Edytor zaawansowany
  • benek231 15.04.19, 19:14
    i "po nas chocby potop".
    Wazne by zalatac "nasza", aktualna dziure w budzecie. A pozniej niech sie martwia "potomni".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.