Dodaj do ulubionych

Notre-Dame de Paris :-(

15.04.19, 20:42
Ikona kultury europejskiej od budowniczych katedr po liczne adaptacje Dzwonnika Hugo. Kłęby dymu nad miastem nieodparcie przywołują wydarzenia sprzed 18 lat w innym mieście.

No, jak rzadko bywam poruszony, tym razem jestem, kurwa sad

--
- To zbyt inteligentne teksty jak na XX i zbyt poprawnie napisane - ortografia, niemal brak literówek, bez chaosu, uporządkowane, czyste cytaty, interpunkcja, ogólna estetyka, dbałość o czytelność. Tego nie da się w jednej chwili nauczyć. Jenisiej?
- Kompletnie o nim zapomnialem. Moze byc Jeni.wink
- Też o nim myślałem.
Edytor zaawansowany
  • dachs 15.04.19, 21:19
    Dwie godziny wystarczyły by 9 wieków kultury poszło z dymem.
    Znak naszych czasów: spłonęła na naszych oczach przy gorączkowych relacjach w TV i ciszy webcamer.

--
    Przyjemna atmosfera w stosunkach pomiędzy Kościołem a państwem jest dobra dla państwa, ale zła dla Kościoła.
    /G.K. Chesterton/
  • t_ete 15.04.19, 22:00
    dachs napisał:

> Dwie godziny wystarczyły by 9 wieków kultury poszło z dymem.
    > Znak naszych czasów: spłonęła na naszych oczach przy gorączkowych relacjach w T
    > V i ciszy webcamer.

Nie do wiary ... tyle przetrwala.
    Plakac sie chce sad

tete
  • qwardian 15.04.19, 22:14
    W tym roku palił się drugi co do wielkości kościół w Paryżu Saint-Sulpice, podpalony oczywiście, a dwa kościoły dziennie są bezczeszczone we Francji. Notre Dam był przede wszystkim atrakcją dla turystów. Nigdy nie zostanie odbudowany. Franca to muzułmański kraj..

--
    Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
    www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
  • dachs 15.04.19, 22:53
    qwardian napisał:

> Notre Dam był przede wszystkim atrakcją dla turystów.

To nie umniejsza jej znaczenia dla chrześcijaństwa, a z nim dla całej naszej kultury, także tej świeckiej.

> Nigdy nie zostanie odbudowany.

Nawet gdyby... to już nie byłoby to samo. XIII wiecznej ciesiołki się nie odtworzy

> Franca to muzułmański kraj..

Świecki przede wszystkim. Stąd remont prowadzony bardzo skromnymi środkami, gdyż francuskie państwo nie uznaje za stosowne wspomagać finansowo obiektów sakralnych nawet gdy są nierozłącznym elementem historii Francji.

--
    Probowalem odpisac dzis uczestnikowi nick Dachs i pokazala mi sie ponizsza infornacja, na zoltym tle (pod kreska). Moge podejrzewac, ze postaral sie oto wymieniony powyzej Dachs (lub Borsuk), ktory w przeszlosci byl juz moderatorem i wycinal mi podobne numery ze znikaniem moich wpisow, czy zamykaniem mozliwosci prezentowania wlasnych pogladow. smile smile smile
  • qwardian 15.04.19, 23:17
    To jest Borsuku jedynie naturalna kolej rzeczy..

--
  • dachs 15.04.19, 23:32
    qwardian napisał:

> To jest Borsuku jedynie naturalna kolej rzeczy..

Ale żal.

--
    Jeżeli przychodzi wybierać między wiarą w to, że nauka objaśni kiedyś świat, a wiarą w Boga - wiara w Boga jest zdecydowanie racjonalniejsza
  • benek231 16.04.19, 05:26
    dachs napisał:

...francuskie państwo nie uznaje za stosowne wspomagać finansowo obiektów sakralnych nawet gdy są nierozłącznym elementem historii Francji.
    I bardzo dobrze to sobie wymyslili. Zapewne przewidujac, ze - w przeciwnym wypadku - wkrotce musieliby utrzymywac 50-letnie koscielne "zabytki", jak w Polsce. Francuzi slusznie uznali, ze z dwojga zlego lepiej nie pozwolic katolikom by oblezli panstwo jak wszy, czy inna plaga.
  • dachs 16.04.19, 07:02
    benek231 napisał:

> I bardzo dobrze to sobie wymyslili. Zapewne przewidujac, ze - w przeciwnym wypa
    > dku - wkrotce musieliby utrzymywac 50-letnie koscielne "zabytki", jak w Polsce.
    > Francuzi slusznie uznali, ze z dwojga zlego lepiej nie pozwolic katolikom by o
    > blezli panstwo jak wszy, czy inna plaga.

Podobni Tobie barbarzyńcy, już ja kiedyś nadpsuli.
    Katedra, prócz funkcji sakralnych, była ważnym obiektem kultury materialnej, architektury, rzemiosła, by się nie rozwodzić - świadczyła także o całkiem praktycznych umiejętnościach naszych przodków.,
    Twoich też, choć sie ich wypierasz.
    Parę lat temu, podobnie ja Ty, fanatyczni talibowie zburzyli posągi Buddy w Bamianie. Też unikalne zabytki ludzkich umiejętności.
    Dlaczego o nich wspominam? Bo skala bezmyślności ta sama, różnicie się tylko skalą zdziczenia.
    Ale nam wrażenie, że jesteś rozwojowy.

--
    Jeżeli przychodzi wybierać między wiarą w to, że nauka objaśni kiedyś świat, a wiarą w Boga - wiara w Boga jest zdecydowanie racjonalniejsza
  • benek231 16.04.19, 16:29
    Ja bardzo rzadko wchodze do watkow pt. "RIP". A ten bardzo zaczal mi przypominac "RIP". Nie wchodze gdyz nie lubie dzielic sie z wami moimi uczuciami. Ilekroc pozwolilem sobie na to w przeszlosci to zaraz mocno zalowalem. Nie jestescie tego warci.

Podobnie z pozarem paryskiej katedry, przy czym oczywista dla mnie jest ogromna strata dla naszej! kultury. Pomimo tego, ze katedra nie spalila sie cala i zostanie odbudowana. Tak jak katedra lodzka, ktorej dach splonal na poczatku lat 70ch, w wyniku zaproszenia ognia (bodaj podczas spawania czegos). Nieco wczesniej splonely dwa inne koscioly, w tym jeden bardzo zabytkowy. Gdyby mieszkali w Polsce Muzulmanie to z cala pewnoscia byloby na nich.

Wszedlem do tego watku, zatem, nie w celu chwycenia sie za rece z innymi zalobnikami, lecz z powodu tego co napisales nt. finansowania koscielnych zabytkow przez panstwo. Bo co niby ja moge powiedziec o samym pozarze, oprocz tego, ze tragedia, itp. Bo tak jest i tak wlasnie to odbieram, oraz przezywam.
    To co napisalem nie upowaznia cie jednak do szaklowania mnie w tak obrzydliwy sposob na jaki tylko ciebie tutaj stac. Co swiadczy wylacznie o tym, ze jednak jestes zlym czlowiekiem. Czyli samo bycie katolikiem mocno nie wystarcza by nie byc zarazem podlym i agresywnym sukinsynem. Bo ja nie pozwolilbyn sobie na niszczenie zabytkow kultury - czy to katolickiej czy talibskiej. Na takie haniebne postepki stac jest glownie ludzi religijnych. A ja ateista jestem - od urodzenia.

• t_ete 16.04.19, 20:17
    benek231 napisał:

> Bo ja nie pozwolilbyn sobie na nisz
    > czenie zabytkow kultury - czy to katolickiej czy talibskiej. Na takie haniebne
    > postepki stac jest glownie ludzi religijnych.
    A ja ateista jestem - od urodzeni
    > a.

A ja mysle, ze to jednak fanatycy wpadaja na pomysly by niszczyc zabytki kultury.
    I nie zawsze fanatycy religijni.

A w skali 'mikro' - w Polsce (wciaz sie dowiadujemy, ze ktos - gdzies - naruszyl ustawe o ochronie zabytkow) - to skutek nieuctwa i cwaniactwa (czasem jednoczesnie).

tete
  • benek231 16.04.19, 22:18
    t_ete napisała:

A ja mysle, ze to jednak fanatycy wpadaja na pomysly by niszczyc zabytki kultury.
    I nie zawsze fanatycy religijni.
    Pewnie, ze nie zawsze. Tyle, ze komunisci czy nazisci to jednak takze fanatycy komunizmu czy nazizmu. To byly ich religie. Pomijajac wymienionych niszczyli jednak ludzie religijni, w klasycznym znaczeniu religijnosci, a ze religijni fanatycy... A coz to zmienia?
  • monalisa2016 17.04.19, 00:20
    t_ete napisała:

> A w skali 'mikro' - w Polsce (wciaz sie dowiadujemy, ze ktos - gdzies - naruszy
    > l ustawe o ochronie zabytkow) - to skutek nieuctwa i cwaniactwa (czasem jednocz
    > esnie).
    >
    > tete
    ................
    Jestem tego samego zdania, Notre-Dame to dziedzictwo kulturalne nie tylko Francji ale historii jak i calej ludzkosci. 200 lat ja budowano w paru godzinach zniszczyl ja ogien. Jak dotad nie wiemy co bylo przyczyna pozaru mimo wielu teorii spiskowej (w kazdej jest odrobina prawdy!) wiec na ocene jest za wczesnie.
    Mnie na przyklad razi w Polsce ze niszczy sie pomniki przeciez jest to historia Polski / Europy taka czy taka ale ona nalezy do tego kraju, do jego dziejow i powinna byc zachowana jako przypomnienie tym samym ostrzezenie.

--
    ......................................
    Inteligentna mlodziez jeszcze nie wyginela i tak jest dobrze.
    www.youtube.com/channel/UCf3Ns5rI0nV4EnO-KNxxtLA
  • dachs 16.04.19, 22:52
    benek231 napisał:

> Nieco wczesniej splonely dwa inne koscioly, w tym jeden bardzo zabytkowy. Gdyby mieszkali > w Polsce Muzulmanie to z cala pewnoscia byloby na nich.

Mieszkają od stuleci. Jednego nawet miałem w klasie.

> Wszedlem do tego watku, zatem, nie w celu chwycenia sie za rece z innymi zalobn
    > ikami, lecz z powodu tego co napisales nt. finansowania koscielnych zabytkow

Przyznam, że na to liczyłem. Liczyłem, że napiszesz coś na ten temat, coś na czym można by było oprzeć dyskusję. Już mi się nawet wydawało, że coś takiego jest, ale potem...

> To co napisalem nie upowaznia cie jednak do szaklowania mnie w tak obrzydliwy s
    > posob na jaki tylko ciebie tutaj stac. Co swiadczy wylacznie o tym, ze jednak jestes zlym
    > czlowiekiem.

To co napisałeś upoważnia mnie jednak do szkalowania Cię w każdy obrzydliwy sposób.
    Złym człowiekiem jestem z definicji i, w czasie gdy katolickie wszy będą obłaziły państwo, ja sobie będę Ciebie szkalował.

> Bo ja nie pozwolilbyn sobie na niszczenie zabytkow kultury - czy to katolickiej czy talibskiej.
    zabytki

I tu Ci akurat wierzę. Po co niszczyć zabytki kultury, kiedy można niszczyć samą kulturę.
    A zabytki mogą się na coś przydać.

--
    Probowalem odpisac dzis uczestnikowi nick Dachs i pokazala mi sie ponizsza infornacja, na zoltym tle (pod kreska). Moge podejrzewac, ze postaral sie oto wymieniony powyzej Dachs (lub Borsuk), ktory w przeszlosci byl juz moderatorem i wycinal mi podobne numery ze znikaniem moich wpisow, czy zamykaniem mozliwosci prezentowania wlasnych pogladow. smile smile smile
  • benek231 17.04.19, 05:57
    No popatrz popatrz, tak go te wszy poruszyly. Tylko ja napisalem "katolickie wszy", co znow ty imputujesz, lecz ze katolicy obleza panstwo jak wszy - a to dosc istotna roznica. Chodzilo mi tu o trafnosc i ostrosc porownania i te wszy lub zaraza wydaly mi sie najbardziej precyzyjne. Choc wierze, ze moglem zranic na uczuciach kogos kto je posiada. O tobie nie pomyslalem.
    A Francuzi doskonale wiedzieli o tej wyjatkowej zdolnosci katolickiego kleru do oblazenia panstwa i dojenia go na wszelkie mozliwe sposoby. To dlatego oddzielili religie, i kk, od panstwa. Co zdecydowanie wyszlo im na zdrowie.

Muzulmanie mieszkali gdzies na Polesiu. Prawie nikt o nich nie slyszal w 1971r., czyli nie mozna bylo na nich zwalic odpowiedzialnosci za pozar lodzkiej katedry. Czyli zupelnie inna sytuacja niz we Francji.

Odnosnie dyskusji - klamiesz. Z toba nie mozna dyskutowac. Nie mam ochoty na usilowanie dyskutowania z antydemokratycznym gownem czy/i koscielna qrwa, ktora nie ma krzty dobrej woli, i caly czas ryje. Nie mam co do ciebie zludzen.

Czyli tak jak zwykle - w piatek udasz sie do spowiedzi, w sobote do komunii, by od poniedzialku smialo moc zaczac od nowa, z czysta karta.
  • wikul 17.04.19, 13:55
    qwardian napisał:

> W tym roku palił się drugi co do wielkości kościół w Paryżu Saint-Sulpice, podp
    > alony oczywiście, a dwa kościoły dziennie są bezczeszczone we Francji. Notre Da
    > m był przede wszystkim atrakcją dla turystów. Nigdy nie zostanie odbudowany. Fr
    > anca to muzułmański kraj..

Jesteś do bólu przewidywalny, qwardian. Alosza Awdiejew kiedyś powiedział:
    Sąsiadowi spalił się dom. Nieszczęście, a jak miło. Pasuje do ciebie jak ulał.

--
    "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
    Perła v. Cullinan1 v. au999
  • oleg3 17.04.19, 14:24
    Pewnie jesteś szczęśliwy. Spalił się ważny ośrodek Ku-Klux-Klanu. W XXI w. nie ma miejsca na takie gusła. Poważni, wykształceni ludzie chodzą do meczetu.

--
    „Ten, kto się śmieje ostatni, przeważnie nie ma jednego zęba na przedzie”. Baruch Spinoza
  • wikul 18.04.19, 16:38
    oleg3 napisał:

> Pewnie jesteś szczęśliwy. Spalił się ważny ośrodek Ku-Klux-Klanu. W XXI w. nie
    > ma miejsca na takie gusła. Poważni, wykształceni ludzie chodzą do meczetu.

Szczęśliwi to wy jesteście, specjaliści od odwracania kota ogonem i łączenia wypadków z boskimi znakami. Najlepszym przykładem jest ten oszołom.

polityczek.pl/twitter/10484-przerazony-terlikowski-jesli-sie-nie-nawrocimy-to-sploniemy-wszyscy?fbclid=IwAR1xK6aCCUidjRNcz0rNN-gi_ilrJ1Hut1amFIEJmm32mc9G7YrVq0itP-k
    Żadna religia nie chroni przed głupotą a poważni wykształceni ludzie tańczą u Rydzyka.

• kalllka 15.04.19, 22:33
    No proszę cię faciadiserpente weź nie zacieraj śladów i zabierz zbuki tam skąd przyszles.
    dzięki za zrozumienie - k
  • qwardian 15.04.19, 23:03
    Bez względu w jakim przedstawieniu bierzemy udział, ten ogień zaczął się po godzinach pracy na początku Wielkiego Tygodnia. Pożar Reichstagu również zaczął się od kopuły i bynajmniej w jednym, ani drugim przypadku nie uczestniczył mój großvater..

--
  • au999 15.04.19, 22:46
    w ilości kilkudziesięciu i w salwach śmiechu udzielali sobie ślubów wzajemnie.
    Władze Francji nie zareagowały wtedy.
    To musiało się tak skończyć w islamskiej francy właśnie.
  • monalisa2016 16.04.19, 00:11
    au999 napisał:

> To musiało się tak skończyć w islamskiej francy właśnie.

Przeciez tak jest w calej Europie bez wyjatku z woli naszych politykow, jedynie Polske, Wegry, Czechy mozna tu wykluczyc z tego grona.

--
  • monalisa2016 16.04.19, 00:22
    Spontaniczna reakcja Francuzow, serce sciska rozumiejac to w jaki sposob wyrazaja ich smutek.
    www.youtube.com/watch?v=Wvq-M7r3MfM

--
  • qwardian 16.04.19, 13:27

Na wstępie przestrzegam, przed jakimkolwiek angażowaniu się w zbiórki itp. bo wkrótce symboliczne dary przekażą Żydzi i Muzułmanie i wyjdzie z tego projekt ekumeniczny, czy jak to się nazywa. Te budowle projektowali ludzie wiary na katolickim kontynencie, włożyli w to swoje serce, kunszt i cierpliwość to wszystko, co dzisiaj jest nieobecne. Piszę to żeby zapobiec najgorszemu. To jest fatalnie odbudowanej Nowej St. Michael's Katedrze w Coventry w sąsiedztwie pozostałości ruin wspaniałej, gotyckiej, którą każdy może sobie wyszukać na internecie..
    www.historiccoventry.co.uk/cathedrals/newcathedral.php
    --
  • wikul 16.04.19, 17:06

https://bilder.bild.de/fotos-skaliert/montagabend-eine-stunde-nach-ausbruch-des-feuers-der-spitzturm-ueber-dem-zentrum-der-kathedrale-stuer-201106590-61271674/14,w=993,q=high,c=0.bild.jpg
  • boavista4 17.04.19, 00:55
    wlaczyli putina do narracji o Notre Dame.
    A moze by wlaczyli rowniez Al Aqsa, bo sie zaczela palic w tym samym czasie co Notre Dame. Czyli jaki byl cel pozaru w Paryzu? Zobaczmy kto wital ten pozar z radoscia, widac wiele forumowych pisarzy.
  • oleg3 17.04.19, 14:11
    by coś napisać.

Mam w domowej biblioteczce taką książeczkę

https://static.tezeusz.pl/list_thumb_big/images/d9/b6/4a//czasy-katedr-sztuka-i-spoleczenstwo-980-1420-27-8306013948.jpeg

Kupiłem, a nawet przeczytałem. Wtedy jeszcze chciałem być inteligentem. Teraz nie stać mnie na komentarz. Uciekam się do Wieszcza:

Smutno mi, Boże! Dla mnie na zachodzie
    Rozlałeś tęczę blasków promienistą;
    Przede mną gasisz w lazurowej wodzie
    Gwiazdę ognistą…

--
    „Ten, kto się śmieje ostatni, przeważnie nie ma jednego zęba na przedzie”. Baruch Spinoza
  • ada08 18.04.19, 13:55
    oleg3 napisał:

> by coś napisać.
    >
    > Mam w domowej biblioteczce taką książeczkę
    >
    > https://static.tezeusz.pl/list_thumb_big/images/d9/b6/4a//czasy-katedr-szt
> uka-i-spoleczenstwo-980-1420-27-8306013948.jpeg
    >
    > Kupiłem, a nawet przeczytałem.

Znam to. To i inne rzeczy Georgesa Duby. Kiedyś fascynowało mnie Średniowiecze.
    Katedrę oglądałam nie zliczę ile razy. Ilekroć jestem w Paryżu, zawsze zawędruję na wyspę Cité.
    Ostatnio, kilka miesięcy temu, napisałam stamtąd do kogoś SMS o treści rymowanej:
    Odpoczywam przy katedrze,
    tłok tu jak do kasy w Biedrze.
    To katedra Notre-Dame,
    wejść tu może byle cham.

Wiem, że słabe, ale byłam zmęczona smile
    Tak czy owak, cham czy nie, przez lata nie wejdzie do katedry.
    Szkoda.
    A jednak to ogólnoświatowe wzmożenie, ta egzaltacja powszechna zaczyna mnie trochę irytować.
    a.

• oleg3 18.04.19, 15:08
    Udanych Świąt Wielkanocnych, Ado.

--
  • ada08 18.04.19, 17:39
    oleg3 napisał:

> Udanych Świąt Wielkanocnych, Ado.
    >
    Wzajemnie. Pyszności na stole, fajnych ludzi przy stole. Pogody. Kwitnących drzew z oknem smile
    a.
    PS A tak, między nami, to pan Duby troszkę nudnawo pisał smile
    a.
  • qwardian 17.04.19, 14:30

Zamieszczam opinię na ten temat, lustrzaną do wątku zamieszczonego przez Perłę tego ranka, którą cenzor natychmiast wystrzelił w powietrze..

kapitan.kirk pół godziny temu
    Oceniono 11 razy

Fascynujące - śledczy nawet jeszcze nie weszli na teren pożaru i nie wiadomo kiedy wejdą, z góry zapowiadają że badania będą żmudne i długie, ale celowe podpalenie "wstępnie wykluczono" zanim jeszcze ugaszono pożar

--
  • qwardian 18.04.19, 08:06

https://images92.fotosik.pl/164/26f9379e3062ae13med.png

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24676246,francuscy-muzulmanie-pomoga-w-odbudowie-katedry-notre-dame.html
    --
  • boomerang 18.04.19, 10:49
    a polscy żydzi się nie dołożą?
  • qwardian 20.04.19, 07:59
    Według zeznań pracowników, tego dnia nie używano spawarek, ani acetylenu, a prąd został odłączony..

--
  • monalisa2016 20.04.19, 20:46
    qwardian napisał:

> Według zeznań pracowników, tego dnia nie używano spawarek, ani acetylenu, a prą
    > d został odłączony..
    >
    Wyglada na to ze te wideo jest prawdziwe (cytat: "Das Videomaterial ist echt"), przekazano je policji o tym donosi niemieckojezyczne amerykanskie medium Epoch Times.

www.epochtimes.de/politik/europa/raetsel-um-brandursache-von-notre-dame-de-paris-video-aufnahmen-beweisen-person-auf-kirchendach-a2861884.html
    Mala pomoc:
    Video = wideo
    Material = material
    ist = jest
    echt = prawdziwe

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.