Dodaj do ulubionych

Sędziowie nie poddają się..

16.04.19, 10:09
Sędziowie nie poddają się....

Mariusz Jałoszewski 14 kwietnia 2019
Sędziowie w całej Polsce demonstrują: „Nie damy się zastraszyć”
Sędziowie po raz kolejny pokazują obecnej władzy i sędziom, którzy poszli na współpracę z PiS, że nie dadzą się złamać i zastraszyć dyscyplinarkami. Już w 23 sądach manifestowali robiąc zbiorowe zdjęcia z hasłami „Nie damy się zastraszyć” i biorąc udział w akcji solidarnościowej z sędziami ściganymi przez rzecznika dyscyplinarnego
Akcja solidarnościowa trwa od ponad tygodnia. Sędziowie z sądów w całej Polsce robią grupowe zdjęcia, na których udzielają poparcia sędziom ściganym przez rzecznika dyscyplinarnego dla sądów.
Rzecznik Piotr Schab jest z nominacji ministra Ziobry. Wraz z zastępcami Michałem Lasotą i Przemysławem Radzikiem ściga już kilkunastu sędziów za krytykę „dobrej zmiany” w sądach, niezależne wyroki, spotkania z obywatelami, czy za koszulką z napisem „Konstytucja”.
Sędziowie w ramach tej akcji solidaryzują się też z sędzią Aliną Czubieniak z Gorzowa Wielkopolskiego, która jako pierwsza została skazana przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za wydane orzeczenie. PiS powołał tę Izbę, by szybciej usuwać z zawodu niepokornych sędziów, prokuratorów i prawników.
Sędzia Czubieniak została ukarana za orzeczenie, w którym wzięła w obronę niepełnosprawnego 19-latka, nie umiejącego czytać i pisać. Z orzeczenia nie był jednak zadowolony resort ministra Ziobry i sprawa zakończyła się skazującym wyrokiem dla sędzi. Izba ukarała ją upomnieniem.
Ten wyrok zbulwersował środowisko sędziów i prawników w całej Polsce. Bo sędzia została skazana za treść orzeczenia, co rodzi groźny precedens.
Czubieniak w ostrych słowach, spontanicznie skrytykowała zarówno przebieg postępowania, jak i wyrok Izby Dyscyplinarnej w jej sprawie. To nie spodobało się z kolei rzecznikowi dyscyplinarnemu, który założył jej kolejną sprawę, dyscyplinarną.

OKO.press
Edytor zaawansowany
 • czuk1 16.04.19, 10:24
  "Dyscyplinarka dla sędzi Czubieniak za słowa „to była tragifarsa” …..
  Dlatego sędziowie solidaryzują się teraz z sędzią Czubieniak. Bo to samo spotyka już innych sędziów i wkrótce może dotyczyć kolejnych. Rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy pokazali już, że będą ścigać sędziów za byle co.
  Na pomysł akcji solidarnościowej wpadli sędziowie z Lublina, członkowie stowarzyszenia Iustitia. Na początku kwietnia wyszli przed sąd na pikietę, podczas której demonstrowali poparcie dla sędzi Czubieniak i innych ściganych sędziów.
  Pomysł podchwyciły inne sądy. Gesty solidarności pokazali sędziowie z Rzeszowa, Łodzi, Krakowa i z małego Sądu Rejonowego w Bartoszycach"
  OKO.press
  5 kwietnia dołączyli do akcji sędziowie z Bydgoszczy, Kętrzyna i z Olsztyna. W tym ostatnim sądzie na sędziów, którzy wyszli przed sąd policję nasłał Maciej Nawacki, prezes tutejszego sądu rejonowego (z nominacji ministra Ziobry) i członek nowej KRS. Na Twitterze tłumaczył się, że wyjście sędziów przed sąd w celu zrobienia zdjęcia wyrażającego solidarność jest nielegalnym zgromadzeniem. Olsztyńscy sędziowie policji się nie przestraszyli. Zrobili zdjęcie z poparciem dla sędzi Czubieniak, ale też sędzi Doroty Lutostańskiej z Olsztyna, którą rzecznik ściga za założenie koszulki z napisem „Konstytucja"
  Wg mnie - sędziowie nie dają się zastraszyć....
  Choć wiem, że wg Was "- kasta sędziowska śmie głowy podnosić, nie podporządkuje się rutynowym działaniom ID."
  Przeczytaj też:
  Maciej Nawacki, prezes sądu w Olsztynie z nominacji Ziobry, nasłał policję na swoich sędziów
  Mariusz Jałoszewski 6 kwietnia 2019
  W minionym tygodniu do akcji solidarnościowej dołączyły kolejne sądy w Polsce w: Gorzowie Wielkopolskim, Sopocie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Wejherowie, Kielcach, Słupsku, Szczecinie (w tym apelacyjny), Elblągu, Toruniu i we Włocławku.


  W sumie solidarność ze ściganymi sędziami pokazały już 23 sądy. W każdym z nich w akcji bierze udział od kilku sędziów (w małych sądach rejonowych), do kilkudziesięciu, a w niektórych sądach solidarnościowe zdjęcie zrobiło ponad 100 sędziów.
  Sędziowie pozując do zdjęć trzymają w rękach literki, które układają się w hasła lub kartki i transparenty z hasłami:
  „Nie damy się zastraszyć”,
  „Konstytucja”,
  „Solidarni z sędzią Czubieniak”,
  „Niezależne sądy prawem każdego obywatela”,
  „Zniewolone sądy = zniewoleni ludzie”.
  W środę 10 kwietnia do akcji dołączyli sędziowie z największego sądu w Polsce, z Sądu Okręgowego w Warszawie. Zrobili solidarnościowe zdjęcie z dwoma hasłami: „Nie damy się zastraszyć” i „Solidarni z sędzią Aliną Czubieniak”.

  Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie
  W piątek 12 kwietnia solidarność z sędzią Czubieniak okazali sędziowie z Zielonej Góry.
  Ostatnia aktualizacja
  W poniedziałek 15 kwietnia do akcji dołączyli sędziowie z Katowic. Na zdjęciu (poniżej) wykonanym przed sądem apelacyjnym jest też szef największego stowarzyszenia sędziów w Polsce Iustitia Krystian Markiewicz. Tym samym, łącznie z Katowicami w akcji solidarnościowej z sędziami ściganymi przez rzecznika dyscyplinarnego udział wzięły 24 sądy.


  Sądownictwo Protesty Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Prawo i Sprawiedliwość Alina Czubieniak Iustitia Michał Lasota Piotr Schab Rzecznik dyscyplinarny
  Mariusz Jałoszewski

  Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 r. dziennikarz m.in. „Rzeczpospolitej”, „Polska The Times” i „Gazety Wyborczej”. Pisze o prawie, sądach i prokuraturze.
  Komentarze

  + 3k  Powiązane:

  Ściga niepokornych sędziów, teraz dostał awans od nowej KRS
  Awans dla Michała Lasoty nowa Krajowa Rada Sądownictwa przegłosowała na trwającym w tym tygodniu posiedzeniu. KRS rekomendowała go prezydentowi do powołania do Sądu...

  Koperta Kaczyńskiego z 50 tys. zł za podpis uchwały dotyczącej Srebrnej. O tym rozmawiał z Ziobrą?
  „Jarosław Kaczyński powiedział mi, że musi mieć jeszcze podpis księdza, który jest członkiem rady fundacji [Instytutu im. L. Kaczyńskiego]” – tak według „Gazety...

  Siedlecka: PiS i mafia. Jak daleko, jak blisko
  Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość właśnie skierowała pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” Wojciechowi Czuchnowskiemu i przeciw PO. Chodzi o...

  Co Morawiecki wie o grupie przestępczej w sądzie? Czy zawiadomił Ziobrę? Strzembosz chce wyjaśnień
  „Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz...

  Irlandzka sędzia: rządy prawa w Polsce zdemolowane, nie ma szans na sprawiedliwy proces. Kieruje sprawę do Europejskiego Trybunału
  Decyzja irlandzkiej sędzi Aileen Donnelly może zapoczątkować nieuznawanie w Unii Europejskiej polskiego prawa oraz wyroków polskich sądów. Jako pierwsza w konkretnej rozpatrywanej przez...

  Rewolucja w sądach. Jeśli potrzebna, to nie taka
  Minister Zbigniew Ziobro prowadzi ofensywę. Zmiany ustaw, rozporządzeń i regulaminów odbiją się na każdym szczeblu pracy sędziów. Przekaz jest wyraźny: wzmocnienie roli ministra...
  Zobacz także:

  Dyscyplinarka dla sędzi Czubieniak za słowa „to była tragifarsa” o posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej
  Rzecznikowi dyscyplinarnemu Piotrowi Schabowi i jego zastępcy Piotrowi Radzikowi nie spodobały się m.in. takie wypowiedzi sędzi

  --
  W PiS kalkulatory poszły w ruch. Z perspektywy wyborczej spełnienie wszystkich postulatów nauczycieli po prostu się nie opłaca. Powód? Czysta finansowa kalkulacja. Nauczycieli jest mało, podwyżki kosztowałyby dużo. Inne programy mogą przyciągnąć po prostu więcej wyborców. Money.pl
 • benek231 16.04.19, 16:35
  Ja od poczatku kwestionowalem konstytucyjnosc tej Izby Dyscyplinarnej. Bo skoro sadownictwo ma byc niezazleznym filarem wlazdy to i sedziowie musza byc niezalezni. Tymczasem ID jest batem na niepokornych sedziow. I koniec z niezaleznoscia.
 • czuk1 17.04.19, 19:08
  benek231 napisał:
  > Ja od poczatku kwestionowalem konstytucyjnosc tej Izby Dyscyplinarnej. Bo skoro
  > sadownictwo ma byc niezazleznym filarem wlazdy to i sedziowie musza byc niezalezni. Tymczasem ID jest batem na niepokornych sedziow. I koniec z niezaleznoscia.


  Szczęście w nieszczęściu, ze jest nad polskim wymiarem sprawiedliwości TSUE.
 • benek231 17.04.19, 19:33
  czuk1 napisał:

  Szczęście w nieszczęściu, ze jest nad polskim wymiarem sprawiedliwości TSUE.
  ***
  To sie zgadza Czuku, ale pisiory ida na konfrontacje. Czyli albo uda im sie postawic w Unii na swoim, w akceptowalnym wymiarze, albo wyprowadza z niej Polske.
 • czuk1 17.04.19, 21:51
  Zakładam, że wszystkie postanowienia TSUE będą niepodważalne, że PiS nie odważy się na lekceważenie takich postanowień.
  Wreszcie, że prokurator generalny + min. sprawiedliwości zmuszony będzie (w wymiarze sprawiedliwości) wrócić na drogę prawa i praworządności.
  Z tym wyprowadzeniem to chyba nie mają szans. Straty z tyt. polxitu rozwaliły by PiS-owską twierdzę w Polsce.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.