13.05.19, 20:47
Czyli film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego z 2005 roku.

Alex Kłoś: Dlaczego zabrałeś się za ten temat?

Sylwester Latkowski: Pomysł pojawił się, gdy robiłem dokumentację do filmu o polskiej mafii. Jeden z oficerów CBŚ powiedział: "Przez pewien czas byłem przy śledztwie rozpracowującym pedofili. To byłaby dla pana historia. Ale tego pan nie zrobi. Nikt na to nie pozwoli". Dostałem z kierownictwa TVP zgodę na realizację "Polskiej mafii", ale uznałem, że ważniejszy jest temat pedofilii. Na początku TVP nie była zainteresowana. Wszystko zmieniło się po tym jak wybuchła sprawa Samsona. Wtedy dostałem pieniądze na film - głównie dzięki Ninie Terentiew i Piotrowi Gawłowi, który dziwił się, że mam problem z realizacją filmu.

Od czego zacząłeś?

Od sprawy pedofili z Dworca Centralnego w Warszawie. Sprawa jest niby zakończona, akty oskarżenia zostały wniesione do sądu. Dano mi sygnał, bym zainteresował się tą sprawą. To był pierwszy trop. Okazało się, że byliśmy pierwszymi ludźmi z mediów, którzy rozmawiali z podejrzanymi w tej sprawie. Doszło do szokującej sytuacji. Mój informator przyznał się przed kamerą do rzeczy, do których nie przyznał się przed sądem. Przyznał się do winy. Czuł się przy tym bezkarny.

Pracowałeś nad filmem rok. Miałeś sporo czasu.

Drążyłem temat. Dostawałem masę maili, jeździłem po Polsce, odkrywałem kolejne nazwiska, tropy, miałem dziwne spotkania. Ludzie bali się, że są śledzeni, obawiając się podsłuchu rozbierali na części telefony komórkowe. Spotykałem się ze śledczymi - czego nie ma w filmie - którzy próbowali prowadzić sprawy pedofili. Nic z tego nie wychodziło, bo gdy zbliżali się do znanej osoby, sprawie "ukręcano łeb". Mój notatnik pęczniał.

Służby specjalne, podsłuchy, znani ludzie. Jaki to ma związek z pedofilią?

Pedofili często werbowały służby specjalne jako agentów. Dla nich to najbardziej atrakcyjny łup. Tacy ludzie nie mogą odmówić współpracy. W zamian są chronieni, czyli bezkarni. Agentów tajnych służb się nie ujawnia. Nie mówimy o pionkach, tylko o ludziach wysoko postawionych. Z drugiej strony młodzi chłopcy z Centralnego nie świadczyli usług tylko tym, którzy zostali oskarżeni, ale i wielu innym. Padają znane nazwiska, m.in. reżysera, który wysyłał umyślnego po chłopców na dworzec. Natrafiłem na ślad chłopca, który uprawiał z tym panem seks. Miał jednak już skończone 15 lat. Nie jesteśmy w USA, gdzie ten pan byłby uznany za pedofila.

Inna grupa nacisku to geje. W środowisku gejowskim była kiedyś moda na branie chłopca dla "fanu" - tak na kilka razy. Dla gejów, szczególnie starszych i prominentnych, to temat tabu. Generalnie pedofilia jest "ponadpartyjna". Obowiązuje zasada solidarności ponad podziałami.

Nie boisz się, że dałeś się wmanewrować, poszedłeś za plotką, robisz komuś krzywdę?

W filmie wskazuję na system przyzwolenia na pedofilię, na brak systemu walki z tym zjawiskiem, a nie wytykam palcami X, Y, Z. Nie chodzi mi o skandal w ujawnieniu, że X jest pedofilem. Film jest o bezradności ludzi, którzy ilekroć próbują coś zrobić w tej sprawie, dochodzą do ściany. Czas zmienić w Polsce stan, w którym tylko media naprawdę zajmują się tym tematem, bo doszło do sytuacji, że to media ścigają pedofili, a nie powołane do tego organa.

Gazeta Wyborcza/Telewizyjna, Rozmawiał Alex Kłoś 06-05-2005

za: latkowski.com/filmy/pedofile

--
"Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek."
Gilbert Keith Chesterton
Edytor zaawansowany
  • benek231 13.05.19, 21:12
    ze funkcjonuja takze pedofile swieccy? Bo obawiasz sie, ze my o nich nie wiemy? Badz lekcewazymy ich istnienie? A nie powodowany symetryzmem, na przyklad? Na zasadzie, "co tam pedofile w sutannach - poza klerem jest ich znacznie wiecej(?)
    _________

sz0k napisał:

Czas zmienić w Polsce stan, w którym tylko media naprawdę zajmują się tym tematem, bo doszło do sytuacji, że to media ścigają pedofili, a nie powołane do tego organa.
    **
    Tez tak mysle, ze dobrze by bylo tylko jak to osiagnac gdy szefowie tych organow robia za biskupie podnozki(?) Sekielscy pokazali, ze "powołane do tego organa" nagminnie dawaly ciala i w zderzeniu z katabasami okazaly sie kompletnie niekompetentne. Czyli gdyby to od nich mialo zalezec to niedlugo katabasy gwalciliby dzieci na ulicach a "organa" nadal wolalyby udawac, ze niczego nie widza - tak jak i cala hierarchia.

Czys ty sie Sz0ku z choinki urwal?
  • qwardian 13.05.19, 22:14
    Twoja demokratyczna partia wie lepiej jak budować pedofilski krąg w profesjonalny sposób. Nie przypuszczacie bliskowschodnie purchawy, że przechytrzycie mój gestapowski nos..

www.teapartytribune.com/2018/08/21/the-democrat-ring-of-pedophiles/

--
    Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
    www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
  • babaobaba 13.05.19, 21:28
    Ogromnie rozczarowałeś, sz0ku. Ogromnie. Nie mam słów.

--
    Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
  • babaobaba 13.05.19, 21:40
    babaobaba napisał:

> Ogromnie rozczarowałeś, sz0ku. Ogromnie. Nie mam słów.
    >
    >
    >
    ======================
    Dodam jeszcze:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24778643,przejmujace-kazanie-po-filmie-tylko-nie-mow-nikomu-nadchodzi.html#a=357&c=159&t=5&g=c&s=BoxNewsImg4

--
    Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
  • sz0k 13.05.19, 22:27
    babaobaba napisał:

> Ogromnie rozczarowałeś, sz0ku. Ogromnie. Nie mam słów.

A w czym to tak Cię ogromnie rozczarowałem, Drogi baobabie? Linkując do dokumentu sprzed 14 lat?

--
    "Mało wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem."
    Ludwik Pasteur
  • dachs 14.05.19, 14:37
    sz0k napisał:

> A w czym to tak Cię ogromnie rozczarowałem, Drogi baobabie? Linkując do dokumen
    > tu sprzed 14 lat?

To ja też zalinkuję

--
    Przyjemna atmosfera w stosunkach pomiędzy Kościołem a państwem jest dobra dla państwa, ale zła dla Kościoła.
    /G.K. Chesterton/
  • sz0k 14.05.19, 14:47
    dachs napisał:

> sz0k napisał:
    >
    > > A w czym to tak Cię ogromnie rozczarowałem, Drogi baobabie? Linkując do d
    > okumen
    > > tu sprzed 14 lat?
    >
    > To ja też zalinkuję

Swoją drogą, czy ktoś mógłby wylistować wszystkie przypadki zaprezentowane w dokumencie Sekielskiego (nie mam siły męczyć się ponad 2h)? Konkretnie chodzi mi o to jakich lat one dotyczą?

--
    "Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek."
    Gilbert Keith Chesterton
  • kalllka 14.05.19, 15:23
    Sprawy toczące się od bardzo wielu lat bardzo wiele różnych przypadków. Głównie dotyczące czynów pedofilskich popełnianych przez księży.
    opowiadane, wprost do kamery przez dorosłych ludzi- ofiary czynów lub relacjonowane zgodnie z litera prawa przez ich pełnomocników. Film świetnie przygotowany merytorycznie, bardzo, bardzo starannie opracowany. Absolutnie bezpodstawnymi jakiekolwiek oskarżenia o to, ze jest narzędziem propagandy w wojnie z kościołem katolickim w Polsce. Żadnych tanich chwytów zero odautorskie narracji.
    Moim zdaniem znakomicie zrobiony film- prawdziwy dokument. Warto poświecić czas żeby skonfrontować się z własnym sumieniem.

PS

U nas, gdzie codzienność to szybki znak krzyza na chlebie i przed droga, dużo się o ksiezach, uważających za prawa rękę Chrystusa -wykładnie prawa , rozmawia. I wiesz co sz0ku, właśnie o takich relacjach jak nasze-nadużywaniu władzy kościelnej, wykorzystywaniu stanowiska księdza w relacjach człowiek- Bóg, wykorzystywanie autorytetu boskich praw do własnych niskich celów, jest właśnie ten film.

• sz0k 14.05.19, 15:50
    kalllka napisała:

[cut]

Dużo słów, zero konkretów. A mi chodzi o proste:

1. Ksiądz A - rok / lata X
    2. Ksiądz B - rok / lata Y
    3. Ksiądz C - rok / lata Z
    4. itd

--
    "My konserwatyści straciliśmy naszych królów i naszą arystokrację, nasi rzemieślnicy odeszli, nasi chłopi zniknęli. Nasze konie zastrzelono pod nami. Nie mamy do zaoferowania światu niczego poza naszą wizją."
    Fryderyk D. Wilhelmsen
  • kalllka 14.05.19, 16:19
    Hmm jakby ci tu odpowiedzieć.
    Nie da się „po twojemu „ tego filmu. Musisz go, po prostu, obejrzeć i sam zająć stanowisko.
    Proste.
  • sz0k 14.05.19, 16:22
    kalllka napisała:

> Hmm jakby ci tu odpowiedzieć.
    > Nie da się „po twojemu „ tego filmu. Musisz go, po prostu, obejrzeć i sam zaj
    > ąć stanowisko.
    > Proste.

Nie wiem jak to skomentować... proste to wydawało mi się, że było moje pytanie. A chociaż ilość przypadków przedstawionych przez Sekielskiego w tym dokumencie da się policzyć, czy to też za trudne?

--
    Gilbert Keith Chesterton
  • kalllka 14.05.19, 16:36
    Trudne. W takim ludzkim sensie. Nie da się dokumentować- lustrować zdarzeń w tym filmie by nie uczestniczyć w emocjach ludzi biorących w bim udział. I nie chodzi mi tylko o ofiary.. ale o starych, często niedołężnych księży.. sprawców- bardzo bardzo po ludzku konfrontujących się z tym co zrobili..
    Nie miałam pojęcia jak Sekielski zrobił film. Byłam krytycznie nastawiona-nie przepadam za retoryka TVN czy crowfoundingowym uprawianiem dziennikarstwa., ale ten film jest naprawdę rzetelnie zrobiony. Pokazuje jak jest i wiesz co, stoi po stronie wiernych i kościoła. Daje ludziom- wiernym nadzieje, ze nasza- twoja moja, księży.,i społecznie zaangażowanych martwota i obojętność to czas przeszły.
  • sz0k 14.05.19, 21:06
    kalllka napisała:

> Trudne. W takim ludzkim sensie. Nie da się dokumentować- lustrować zdarzeń w ty
    > m filmie by nie uczestniczyć w emocjach ludzi biorących w bim udział. I nie cho
    > dzi mi tylko o ofiary.. ale o starych, często niedołężnych księży.. sprawców-
    > bardzo bardzo po ludzku konfrontujących się z tym co zrobili..
    > Nie miałam pojęcia jak Sekielski zrobił film. Byłam krytycznie nastawiona-nie
    > przepadam za retoryka TVN czy crowfoundingowym uprawianiem dziennikarstwa., ale
    > ten film jest naprawdę rzetelnie zrobiony. Pokazuje jak jest i wiesz co, stoi
    > po stronie wiernych i kościoła. Daje ludziom- wiernym nadzieje, ze nasza- twoj
    > a moja, księży.,i społecznie zaangażowanych martwota i obojętność to czas prz
    > eszły.

Widzisz kaleczko, problem w tym, że mnie interesują ino czyste fakty, a nie emocje. Nie to, że jestem jakaś bestia bez uczuć, czy coś, wręcz przeciwnie, jestem aż nadto uczuciowy dlatego wolałbym sobie oszczędzić oglądania tego obrzydlistwa z jednej strony, a dramatu ofiar z drugiej. Tym bardziej, że nie spodziewam się po tym dokumencie niczego odkrywczego, czego nie jestem wstanie się sam domyśleć znając jego tematykę.
    Poczekam więc może na kogoś kto oglądał z bardziej chłodną głową.

--
    "Demokracja opiera się na kłamstwie, przeto nigdy nie może stać się prawdą!"
    Nikołaj Gogol
  • au999 14.05.19, 18:22
    sz0k napisał:

> Swoją drogą, czy ktoś mógłby wylistować wszystkie przypadki zaprezentowane w do
    > kumencie Sekielskiego (nie mam siły męczyć się ponad 2h)? Konkretnie chodzi mi
    > o to jakich lat one dotyczą?

to lata 80-te. Wszyscy ci przestępcy to agenci SB.
    W sumie film jest o czterech bodajby. Jeden, były kapelan Bolesława, odwalił kitę po konfrontacji. Sztywnego dziadka wywieźli.
    Najlepiej obejrzyj. Teraz po 2 dniach od obejrzenia mogę napisać tak - zaczyna się mocno ale potem się rozmywa, reżyserka i ustawki. No i łamanie prawa, bo przyłapali Olejniczaka na rekolekcjach dla dzieci, który ma dożywotni zakaz sądowy na takie coś, i mając w ręku ten wyrok nie zgłosili naruszenia art. 244 kk na Policję, tylko film przez miesiące robili.
    A najlepszy jest koniec. Idą w nocy do kardynała i dziwują się, że ich o tej porze nie przyjął. Robią scenę bezradności wobec kościoła - naciągane.
    Niemniej dobrze, że ujawnili tych zboczonych przestępców właśnie.
  • sz0k 14.05.19, 21:11
    au999 napisał:

> sz0k napisał:
    >
    > > Swoją drogą, czy ktoś mógłby wylistować wszystkie przypadki zaprezentowan
    > e w do
    > > kumencie Sekielskiego (nie mam siły męczyć się ponad 2h)? Konkretnie chod
    > zi mi
    > > o to jakich lat one dotyczą?
    >
    > to lata 80-te. Wszyscy ci przestępcy to agenci SB.

No to akurat nie dziwi. Z takimi kompromatami to agent wręcz idealny. Pytanie tylko czy kompromaty były przed werbunkiem, po werbunku, czy wręcz służyły jako metoda werbunku.

> W sumie film jest o czterech bodajby.

Kapelan Bolka i ten od Lichenia, to słyszałem. Jeszcze jakichś 2 mówisz. OK.

--
    Nikołaj Gogol
  • babaobaba 14.05.19, 19:48
    sz0k napisał:

> babaobaba napisał:
    >
    > > Ogromnie rozczarowałeś, sz0ku. Ogromnie. Nie mam słów.
    >
    > A w czym to tak Cię ogromnie rozczarowałem, Drogi baobabie? Linkując do dokumen
    > tu sprzed 14 lat?
    >
    ===================
    Tak. Próbujesz rozmydlić problem, tymczasem ksiądz wypowiada się o "wilkach w koloratkach". Ksiądz (nie jeden, na szczęście) widzi problem. Ty dalej zamiatasz. Pod dywan. Biskupi przepraszają i chwalą autorów filmu, Ty kombinujesz jak by tu coś zakwestionować. Przestajesz być wiarygodny, z resztą nie tylko Ty. Chcecie wykończyć Kościół?
    Tymczasem przed chwilą: ks. Piotr Studnicki twierdzi, ze dziękuje, że ten film, krytyka Kościoła to nie atak na Kościół to ogromna pomoc.
    Liczę, że episkopat podda się do dymisji a papież od niektórych ją przyjmie od innych nie. Mam nadzieję, że bp. Głódziowi pozwoli odpocząć od obowiązków...... Oczywiście nie tylko jemu ale nie o tym wątek. "Zasłużonych" prowadzących Kościół do upadku jest wielu.

--
  • sz0k 14.05.19, 20:49
    babaobaba napisał:

> Tak. Próbujesz rozmydlić problem, tymczasem ksiądz wypowiada się o "wilkach w k
    > oloratkach". Ksiądz (nie jeden, na szczęście) widzi problem. Ty dalej zamiatasz
    > . Pod dywan. Biskupi przepraszają i chwalą autorów filmu, Ty kombinujesz jak by
    > tu coś zakwestionować. Przestajesz być wiarygodny, z resztą nie tylko Ty. Chce
    > cie wykończyć Kościół?

Ładnie to tak oceniać i osądzać, nie mając kompletnie żadnych podstaw? Przecież to co wyżej napisałeś to są tylko i wyłącznie Twoje subiektywne oceny mojej osoby i moich intencji, a nie rzeczywistość. Nic z tego co napisałeś nie da się wyczytać z mojego postu otwierającego wątek. Natomiast w piękny sposób obnaża Twoje intencje z czego pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Pan Latkowski pokazał jak robi się obiektywny dokument, pokazujący całość zagadnienia i problemu. Do tego starający się zrozumieć przyczyny, pokazujący obojętność i bezradność państwa (organów ścigania, służb, ale i mediów i społeczeństwa jako takiego). Sekielski (et consortes) swoje wybiórcze, argusowe oko skierował tylko na pedofili wśród duchowieństwa (katolickiego, a jakże). Jego prawo oczywiście, ale w takim razie idąc Twoim "tokiem rozumowania", równie dobrze mógłbym sformułować teraz tezę, że autorowi wcale nie chodzi o walkę z pedofilią i troskę o jej ofiary, ale o walkę z Kościołem katolickim, w którym pedofilia garstki duchownych pełni tylko rolę oręża. Że zawężając optykę li tylko do tego skrawka przypadków to Sekielski z Tobą na czele "rozmydla problem" i "zamiata pod dywan" 99% pozostałych przypadków pedofilii.

Zauważ, że ja niczego nie kwestionowałem (to Ty mi to wmawiasz) z dokumentu Sekielskiego. Uważam to wszystko za rzeczywiście mające miejsce, odrażające przypadki, które nie powinny się nigdy zdarzyć. Ty natomiast emocjonując się na okrągło tylko i wyłącznie tym promilem wszystkich przypadków pedofilii, zdajesz się kompletnie nie zauważać i ignorować 99,9% pozostałych przypadków. To kto tu wypacza rzeczywistość?

Wyobraźmy sobie, że ja robię dokument o dajmy na to "pijanych kierowcach, którzy powodują śmiertelne wypadki drogowe". I w tym dokumencie mówię i przedstawiam tylko i wyłącznie takich kierowców narodowości ukraińskiej (którzy wg. statystyk policji stanowiliby np. 1% takich przypadków). Czy to byłoby rzetelne i poważne dziennikarstwo? A gdybym zrobił po prostu, otwarcie dokument pt. "Pijani ukraińcy siejący śmierć na drogach". Co byś powiedział o moich intencjach, jako autorze takiego dokumentu?

--
    "Na to, by w danym kraju zapanował socjalizm, wystarczy wprowadzić w nim demokrację."
    Karol Marks
  • sz0k 14.05.19, 14:02
    za przywrócenie wątku. A konfidentom... no wiadomo... co w co.

--
    Nikołaj Gogol

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.