Dodaj do ulubionych

My wolni ludzie ...

• messiahstradivarius 24.05.19, 10:20
    Wolność człowiek jest mimo wszystko ułudą, chęcią, pragnieniem, prawem - ale kiedy w jakimś stopniu zdarza się ,nie umiemy z niej w dobry, rozsądny sposób znaleźć się. Lubię FRasyniuka ale z tą wolnością - hm... jesteśmy " w systemie" - mamy numery pesel, mamy konta w bankach, rachunki do zapłacenia, bliskich, których nie chcielibyśmy zawieść, których czasem wspieramy... ja wyjątkowo jestem "zniewolona" finansowo, o czym już pisałam, i w tym stanie staram się osiągnąć chwile wolności od brzydoty tej sytuacji, od upierdliwości jej, nauczyłam się zapominać o mojej sytuacji na godzinę, dwie, wejśc niejako w inne sytuacje, jak w ramy, jak w obraz. Moim schronieniem jest muzyka, zawsze, od dzieciństwa. Na przykład gra na fortepianie. Zawsze grałam ale teraz - znowu bardzo duzo. To jest fragment mojej wolności. Czytanie nut, przekładanie emocji na te zapisane dźwięki Mozart, Chopin, Debussy, Satie... czytanie, czasami ponowne, ulubionych lektur, "pił" dla niektórych np Waltera Banjamina... smile Czasem widzę na sobie czujny wzrok... osoby naprawdę oczytanej, która patrzy - czytam Kantora, becketta "wiernośc przegranej" - co ty czytasz? Wysłać ci kryminał? (na kindle) wtedy odpowiadam: kryminał mam w życiu... wink Wolność, przypomina się Miłosz, którego nie lubię ale 'Umysł zniewolnony" - prawda?

Wolność, my ludzie wolni. Nie jesteśmy wolni, to jest stan umysłu: Wolność. ma się naturę osoby wolnej lub naturę niewolnika.

Ostatecznie piszemy tu - czemu? Jakaś samotność pobrzmiewa w potrzebie napisania tutaj... nas, ludzi wolnych wink

cześć
  • wikul 24.05.19, 12:36
    Masz rację pisząc o wszystkich ograniczeniach jednak normalny człowiek potrzebuje do życia poczucia wolności.
    Pzdr.

--
    "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
    Perła v. Cullinan1 v. au999
  • benek231 24.05.19, 16:28
    Wszystko w zyciu jest wzgledne, pamietasz? Wolnosc nie jest wyjatkiem. Jednemu potrzeba jej wiecej a innemu wystarczy, ze go nie tluka.

Ale to najzupelniej normalne, ze wolnosc ma swoje ograniczenia. Zazwyczaj jest to wolnosc innych do robienia tego samego, czyli nasza wolnosc poograniczana jest prawami innych. Cieszysz sie wtedy zyciem, w ktorym mozesz tworzyc i rozrywac sie, gdy obok ciesza sie i rozrywaja inni. Bez nadeptywania sobie na odciski. Zazwyczaj nasza wolnosc konczy sie tam gdzie zaczyna wolnosc innych, i na odwrot. I jest to maximum wolnosci jaka mozemy sobie realnie zapewnic, i nie jest to zadna uluda. W demokracji mozesz miec wiecej wolnosci i wiecej przestrzeni na jej przezywanie. Wszystkie inne polityczne oferty narzucaja ci na twarz kagance - wiaza rece, krepuja nogi.
    Ta czysta i bezwzgledna wolnosc, natomiast, osiagnieta byc moze np. poprzez wstrzykniecie sobie w zyle heroiny, w bardzo duzej dawce.
  • wikul 28.05.19, 09:35
    O to chodzi.

--
    "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
    Perła v. Cullinan1 v. au999

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.