Dodaj do ulubionych

Prof. dr hab. med. Joanna Muszkowska-Penson

07.06.19, 07:12
"Panie Prezesie,
Proszę wybaczyć otwartą formę listu, ale spodziewam się, że gdybym napisała do Pana prywatnie, to nigdy by go Pan nie przeczytał. A ja już nie mogę czekać. Mam 96 lat.
Pamiętam dobrze Polskę przedwojenną, okupację, konspirację, Ravensbrück, zrywy wolnościowe czasu PRL aż po „Solidarność”, która dla mnie była równie ważnym doświadczeniem jak konspiracja czasu wojny. Od sierpnia 1980 r. jestem bliską współpracownicą i lekarką prezydenta Lecha Wałęsy. I właśnie w sprawie Lecha Wałęsy do Pana piszę.

Do Pana, bo to Pan stoi za oszczerczymi atakami na przywódcę sierpniowego strajku, na historycznego przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, na laureata Pokojowej Nagrody Nobla, na rozpoznawalną na całym świecie ikonę polskiej bezkrwawej i zwycięskiej rewolucji, na człowieka, który nigdy nie dał się złamać.

Dochodzę kresu mojej życiowej wędrówki i nie będę niczego owijać w bawełnę. Nie chcę wnikać w Pańskie motywacje. Domyślam się jedynie, że są one, niestety, osobiste.

Pamiętam Pana częste wizyty w Gdańsku w centrali „Solidarności” w 1989 r. Wtedy zabiegał Pan o przychylność Lecha Wałęsy, którą zresztą zawsze Pan otrzymywał. Pozował Pan z nim na zdjęciu jako kandydat Komitetu Obywatelskiego „S” przy Lechu Wałęsie w pierwszych wolnych wyborach do Senatu. Wielokrotnie słyszałam z Pana ust peany na temat mego szefa: że to „obok Papieża najsłynniejszy w świecie Polak”, „prawdziwy lider obdarzony genialną intuicją” i „oczywisty kandydat na prezydenta Polski”. Powtarzał Pan wówczas to, co dla wszystkich było oczywiste, i angażował się Pan w jego zwycięską kampanię prezydencką.

Dziś widać, że nie było to szczere i czynił Pan tak zapewne tylko z politycznego wyrachowania. Dopóki się Panu wydawało, że może Pan wpływać na Lecha Wałęsę i nim sterować – zabiegał Pan o jego względy. Dopóki Wałęsa wpisywał się w pańskie polityczne kalkulacje, był wielki i nie było żadnej sprawy tzw. Bolka.

Ale to było kiedyś. Z chwilą, gdy prezydent Lech Wałęsa zwolnił Pana ze swej kancelarii, skierował Pan przeciw niemu te same oskarżenia, którymi wcześniej szantażował Lecha gen. Czesław Kiszczak. Pan i Pana współpracownicy od lat prowadzicie bezprecedensową nagonkę na niego jako „agenta bezpieki”. Palił Pan jego kukłę pod Belwederem, wołał „Bolek do Moskwy”. A pod II bramą stoczni opowiadał Pan, że stoi tam, gdzie kiedyś, a ci, których Pan nie lubi, stoją tam, gdzie stało ZOMO. Nie wiem zresztą, gdzie Pan stał w sierpniu 1980 r. Byłam w Stoczni Gdańskiej przez cały strajk, ale nigdy Pana nie spotkałam. Musiałam mieć pecha.

Nie wiem, dlaczego Pan to robi. Czy to urażona ambicja? Zazdrość wobec jego zasług dla Polski, które stoją w rażącym kontraście do pańskich? Czy wreszcie chęć usunięcia wszystkich prawdziwych bohaterów „Solidarności” po to, by zrobić miejsce nowym, własnym.

Zniesławiając Wałęsę, rugując go z kart historii, zakłamując dzieje „Solidarności”, szkodzi Pan Polsce i sieje zwątpienie w nas, Polaków. Mam w świecie wielu przyjaciół. Wszyscy pytają mnie, czy Polacy zwariowali? Dlaczego własnymi rękami niszczą własne autorytety, dlaczego dewastują międzynarodową pozycję swego kraju?

Wzywam Pana, by zaprzestał Pan ataków na Lecha Wałęsę i okazywał mu respekt i szacunek należny bohaterowi „Solidarności” i twórcy Wolnej Polski."

Prof. dr hab. med. Joanna Muszkowska-Penson
==================
List sprzed niespełna dwóch lat ale wciąż nie traci na aktualności i dlatego warto przypomnieć.
--
Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
Edytor zaawansowany
 • gini 08.06.19, 19:46
  A profesurka Sroda od wieprzowiny, ktora zanieczyszcza klimat co na to?
 • babaobaba 08.06.19, 20:47
  gini napisała:

  > A profesurka Sroda od wieprzowiny, ktora zanieczyszcza klimat co na to?

  =================
  O so chodzi.? Czy powinna coś NATO?


  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • gini 08.06.19, 21:33
  Prof. dr hab. med. Joanna Muszkowska-Penson czy profesurka Sroda, co to za roznica?
 • xiazeluka 08.06.19, 20:10
  Dlaczego warto przypomnieć niedorzeczne pretensje do faktów?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • babaobaba 08.06.19, 20:48
  xiazeluka napisała:

  > Dlaczego warto przypomnieć niedorzeczne pretensje do faktów?
  >

  ================
  Bo tak będzie politycznie.

  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • benek231 08.06.19, 21:33
  babaobaba napisał:

  List sprzed niespełna dwóch lat ale wciąż nie traci na aktualności i dlatego warto przypomnieć.
  **
  Pewnie, ze warto.

  Kiedys lecial w TV taki serial Toeplitza, bodaj "Slownik wyrazow obcych", a w jednym z odcinkow bodaj Litwin gral muzyka w orkiestrze symfonicznej. Gral na tym metalowym trojkacie (chyba gong). No i wyobraz sobie, ze ciagle nikt nie slyszal go w tej orkiestrze - zagluszany byl przez pozostale instrumenty. Poszedl wiec po rozum do glowy i metodycznie, jednego po drugim, skrytobojczo wymordowal wszystkich muzykow orkiestry. I wtedy nareszcie byl slyszalny.

  Juz kiedys to czytalem i odnioslem wrazenie, ze pani profesor kopnela prezesa w jajeczka.

  PS... Smierducha WON z tego forum.
 • babaobaba 08.06.19, 21:56
  Ten trójkącik to triangel taki dzwoneczek😏A kto to śmierdziucha?

  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • gini 08.06.19, 22:11
  Ksysiacku 52
  ja tez cie bardzo lubie
 • benek231 08.06.19, 22:46
  babaobaba napisał:

  A kto to śmierdziucha?
  **
  To ta podpisujaca sie tu 'Gini', czyli pierwsza franca wszechforow - zona Kretynaluki. On plynne gowno w ludzkiej skorze a ona nie lepsza. Obydwoje antydemokratyczne gowna. Znakomita para.
 • babaobaba 09.06.19, 07:13
  A, pamiętam. Pisała kiedyś jako Ania z Belgii, później popadła w złe towarzystwo durnia nurnia. Teraz to tylko złośliwa staruszka, która na stare lata szuka akceptacji. Myślę, że całkiem nieszkodliwa a czasem nawet zabawna.

  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • benek231 09.06.19, 15:08
  Wczesniej wymienilem Litwina jako aktora z serii Toeplitza ale meczyl mnie ten Litwin i meczyl, gdyz jakos niezbyt pasowal mi do calosci. No i w koncu wymyslilem: to nie by Litwin lecz Lesniak.
  Drobne 50 lat...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka