Dodaj do ulubionych

Reforma Kodeksu czyli swoje ryby moga plywac :O)

14.06.19, 06:47
Zaostrzanie sankcji od przypadku do przypadku
„Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, doprowadzi do chaosu prawnego i radykalnej destabilizacji systemu prawnego w Polsce” – to główny wniosek płynący z opinii KIPK. Na ponad stu stronach prawnicy wyliczają błędy, nieścisłości, sprzeczności czy groźne systemowo luki zapisane w ustawie. „Zawiera rażąco niewspółmierne i niespójne sankcje, których nie da się usprawiedliwić” – czytamy.

– Ile warte jest ludzkie życie dla Ministerstwa Sprawiedliwości? Policzmy. Za wypadek spowodowany przez pirata drogowego, w którym ginie trzyosobowa rodzina, należy się maksymalnie osiem lat więzienia. Ale za dwukrotną kradzież trzech batonów ze sklepu należy się 16 lat. Czegoś takiego jeszcze nie było! – komentuje dr Mikołaj Małecki, karnista z UJ i jeden z autorów opinii. „Jaskrawo niesprawiedliwe konsekwencje” wygeneruje nowy przepis o kradzieży szczególnie zuchwałej, który przekształca wiele drobnych czynów w przestępstwa zagrożone surową karą.

- Za kradzież jednego samochodu jest dziś taka sama kara jak za kradzież stu samochodów. My kończymy z pobłażliwością wobec przestępców - mówił Warchoł. - To jakim cudem traktujecie życie człowieka gorzej niż kilka batoników? - dopytywał Budka, ale Warchoł uchylił się od odpowiedzi.

Inny przykład "nieracjonalnego zaostrzania sankcji od przypadku do przypadku" – nietrzeźwemu kierowcy znacznie przekraczającemu prędkość, który wjedzie na chodnik i zabije dwoje dzieci, będzie grozić kara do 12 lat więzienia. A kara 15 lat będzie grozić matce, której dwoje dzieci zginie, bo wybiegły na ulicę przez niedomkniętą przez kobietę furtkę. To skutek drastycznego podwyższenia kary za nieumyślne spowodowanie śmierci, które zmroziło m.in. lekarzy.

- Nam, położnikom, będzie groziło 15 lat więzienia, jeśli umrze matka i dziecko. To może się przydarzyć mnie albo mojemu koledze, to jest loteria. A ja nie mam ochoty najfajniejszych lat w życiu spędzić za kratkami. Nie chcę pracować z katem na plecach - mówił "Wyborczej" Wojciech Chróściel, lekarz ginekolog ze Szpitala Kieleckiego.

Lepiej popełnić więcej przestępstw niż jedno
Szeroką zmianę kodeksu karnego PiS wprowadza pod pozorem walki z pedofilią. By przeforsować zmiany, wykorzystał film „Tylko nie mów nikomu” Marka i Tomasza Sekielskich.

Politycy zaostrzają kary za przestępstwa pedofilskie, ale już nie za brak zawiadomienia o przestępstwach. Teoretycznie ustawa ma chronić zwłaszcza najmłodsze dzieci. Prawnicy zauważają: wyższa kara będzie grozić recydywiście, który wykorzysta dziecko starsze niż siedem lat. Gdyby wykorzystał młodsze dziecko, maksymalna kara byłaby o dwa i pół roku niższa

Podobny paradoks wynika z innego przepisu kodeksu karnego. „W uprzywilejowanej sytuacji znajdą się sprawcy popełniający więcej niż jedno przestępstwo. Bardziej będzie się opłacało popełnić więcej przestępstw, bo wtedy będzie można liczyć na niższą karę” – czytamy w opinii.

Prezesa Orlenu nie będzie można skazać za korupcję
– Ustawa jest bublem prawnym – eksperci ostrzegali polityków już od maja, gdy przepisy bez głębszej analizy przyjęto w Sejmie. PiS był zmuszony cerować ustawę w Senacie. Tak znalazły się w niej „rażące niekonsekwencje”, które doprowadzą do konieczności prowadzenia części spraw od początku - opisuje KIPK. Określając właściwości sądów okręgowych, senatorowie zapomnieli o kradzieży zuchwałej mienia o znacznej wartości. W efekcie sądy zajmujące się dziś kradzieżą takiego mienia będą musiały przekazać sprawy sądom rejonowym.

Inna z poprawek spowoduje, że nowe przepisy dotyczące przestępstw korupcyjnych nie będą miały zastosowania do osób zarządzających największymi, strategicznymi spółkami handlowymi z udziałem skarbu państwa. „Prezes zarządu PKN Orlen SA nie mógłby więc odpowiadać karnie za łapownictwo w sektorze publicznym. Takiej odpowiedzialności podlegać będzie przykładowo prezes spółki komunalnej zajmującej się wywozem nieczystości w małej gminie wiejskiej” – opisuje KIPK.

- Wyciągacie spod odpowiedzialności własnych prezesów. Robicie dla swoich parasol ochronny - mówił w Sejmie Budka. Warchoł odparł, że prezesi będą karani, ale na podstawie innego przepisu - o korupcji gospodarczej. Ten jednak przewiduje niższą karę. "Minister właśnie przyznał w Sejmie, że zmiany łagodzą odpowiedzialność karną prezesów spółek skarbu państwa za korupcję z maksymalnie ośmiu lat do pięciu" - zauważył na Twitterze dr Małecki z KIPK.

wyborcza.pl/7,75398,24897576,pis-przeglosowal-wprowadzenie-ukrytej-kary-smierci.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto
"Wyciągacie spod odpowiedzialności własnych prezesów. Robicie dla swoich parasol ochronny - mówił w Sejmie Budka."

Te bandyckie rzady z ruskiego nadania, czyli komuna to male piwo przy pisiorach, gdy idzie o bezczelnoc i poczucie bezkarnosci. Komuna chronila swoich z uzyciem swoich sedziow, ktorzy lagodnie traktowali swoich przestepcow. Ci ida na calosc, a co sie beda opieprzac. Lagodniejsze traktowanie swoich chca zapewnic juz w prawie. Ich swinie sa rowniejsze.

Ciekawe co na to nasi "wolnosciowcy", nie tak dawno pochwalajacy pisiackie "reformy" sadownictwa(?)

Edytor zaawansowany
 • babaobaba 14.06.19, 09:16
  Zapadną się w szuwar. Do waaadzy lepiej nie podskakiwać.  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • benek231 14.06.19, 15:46
  "Politycy zaostrzają kary za przestępstwa pedofilskie, ale już nie za brak zawiadomienia o przestępstwach."

  Czyli mamy to czego obawialismy sie pomimo gromkich zapowiedzi pisiorow, ze beda walczyc z koscielna pedofilia.
  Bo pedofila mozna skazac na 10 czy 20 lat ale... dopiero gdy sie go przyskrzyni. Z tym ostatnim jest jednak problem tym wiekszy im staranniej kryja go koledzy po kropidle. Innymi slowy im bardziej katabasy boja sie wysokiej kary wiezienia tym mniej chetni beda do ukrywania swego kolegi pedofila. Co oznacza, ze zostanie on namierzony szybciej, i wczesniej ukarany.
 • benek231 15.06.19, 21:15
  i stana przez to przed sadem, pozwani przez Ministerstwo Sprawiedliwosci, czyli przez Ziobre.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24902216,ministerstwo-sprawiedliwosci-zapowiada-pozwanie-profesorow-uj.html#a=362&c=159&t=7&g=c&s=BoxNewsImg1
  Ten Ziobro to wybitny pieniacz o niesamowicie wysokim mniemaniu o samym sobie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.