Dodaj do ulubionych

czy moc sprawcza adminów jest wystarczająca,

19.07.19, 08:27
abo przekazać niechlujom z TOK FM, że nazwisko nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej wymawia się nie "wonderlejen", a "fon der lajen"?
Owszem, są tacy co wymawiają to prawidłowo. Do dziś naliczyłem ich dwóch.

--
plus pis quam ratio vs. plus ratio quam vis
Edytor zaawansowany
  • kalllka 19.07.19, 09:00
    A ty, daszu,jako audiowizualny autorytet nie jesteś w stanie pokazać im jak się wymawia phon?
  • au999 19.07.19, 10:35
    dachs napisał:

> abo przekazać niechlujom z TOK FM, że nazwisko nowej przewodniczącej Komisji Eu
    > ropejskiej wymawia się nie "wonderlejen", a "fon der lajen"?

a jak to przetłumaczyć na polski właśnie?

• dachs 19.07.19, 10:53
    au999 napisał:

> a jak to przetłumaczyć na polski właśnie?

A po co tłumaczyć?

--
    Jeżeli przychodzi wybierać między wiarą w to, że nauka objaśni kiedyś świat, a wiarą w Boga - wiara w Boga jest zdecydowanie racjonalniejsza
  • qwardian 19.07.19, 11:27

Hrabina Liryczna. Jak odczytać w takim razie von der Layen. Samogłoski powinny brzmieć jednoznacznie, ale w angielskim jest jeszcze gorzej..

--
    Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
    www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
  • au999 19.07.19, 11:43
    dachs napisał:

> A po co tłumaczyć?

bo to jest polskojęzyczne forum i nie chcę łamać klawiatury właśnie.
  • monalisa2016 19.07.19, 13:19
    au999 napisał:

>
    Nazwisk nie tlumaczy sie na zaden jezyk, musza pozostac takie jakie sa w rzeczywistosci, dotyczacy przypadek: Ursula Gertrud von der Leyen (wymowa w j. polskim: Urzula /nie "rz" tylko r i z/ Gertrud fon der Lajen).
    W jezyku niemieckim nie odmienia sie przez przypadki nazwisk jak wlasnie jest to w jezyku polskim.

--
    ......................................
    www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
  • oleg3 19.07.19, 16:59
    au999 napisał:
    >> "wonderlejen", a "fon der lajen"?

Nie idzie o tłumaczenie tylko transkrypcję.

Von der do tytuł. Oznacza "z". Jagienka vor der Bogdaniec. Te "von der" wymawia się fonetycznie. Właściwe nazwisko czyli "Leyen" też wymawiamy fonetycznie. "Y" wymawiamy jak w znanym haśle "żywią y bronią". Nie Layen tylko Leyen. Żadnych umlautów i tym podobnych niespodzianek nie ma. Imię to oczywiście Urszula. Całkiem po polsku. Jak to brzmi po niemiecku nie ma znaczenia.

Tak bym to widział.

Ciekawostka. Nazwisko von der Wald to spolszczone polskie z Lasu. Jakaś szlachecka rodzina na Pomorzu.

--
    "Zdrowy rozum jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. ” - René Descartes
  • monalisa2016 19.07.19, 17:42
    Von jest szlacheckim tytulem, przy osobach rodzaju zenskiego uzywa sie von der xy, oznacza to szlachcianka z rodziny yx.

Ursula von der Leyen/szlachcianka Ursula z rodziny Leyen.

Urszula w niemieckim jezyku nie ma takiego imienia jak Urszula, jest Ursula (wymowa: Urzula / bez "rz" tylko z "r" i "z"/ znaczy "s" wymawia sie jak "z" w wielu wypadkach). Jest wyjatek skoro dana osoba pochodzi z Polski wtedy uzywa sie poprawnej polskiej pisowni / umowa miedzy Niemcami i Polska.

--
  • oleg3 19.07.19, 19:21
    A jak to wygląda w Moskwie. Po rosyjsku?

--
    "Zdrowy rozum jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. ” - René Descartes
  • monalisa2016 19.07.19, 19:29
    Napisz i zapytaj sie ich, co ci szkodzi? NIC!

--
  • oleg3 19.07.19, 20:03
    Chciałem się dowiedzieć od ciebie. Zafrapowała mnie szczególnie ta "Urszula". Powiadasz, że to jest "Urzcula"?
    Po polsku Jekatierina to po prostu Elżbieta, a Ursula to Urszula.

--
  • monalisa2016 19.07.19, 20:02
    Na forum "Swiat" pewien formuowicz z Polski napisal (12.12.2017 o godz.13:17) kiedys dosc sensowne slowa, wiec pozwole sobie je zacytowac.

Cytat:
    "> Czy Polak zawsze musi udowadniać że jest kompletnym idiotą???"

--
  • oleg3 19.07.19, 20:17
    To jak to będzie z "Urzculą"? W jakim to języku?

--
  • oleg3 20.07.19, 09:46
    > Tak bym to widział.
    Nie warto w tej sprawie opierać się na wzroku. Źle bajałem. "Lajen" i basta.

Proszę odsłuchać
    upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/GT_UvdL.ogg

--
  • xiazeluka 19.07.19, 11:51
    Przy okazji niech ktoś pouczy innych niechlujów, że CV nie wymawia się "siwi".

--
    Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
  • wikul 19.07.19, 12:44
    xiazeluka napisała:

> Przy okazji niech ktoś pouczy innych niechlujów, że CV nie wymawia się "siwi".

A schemat nie wymawia się szemat, schabowy nie wymawia się szabowy a Schetyna nie wymawia się Szetyna.

--
    "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
    Perła v. Cullinan1 v. au999
  • babaobaba 19.07.19, 12:59
    wikul napisał:

> xiazeluka napisała:
    >
    > > Przy okazji niech ktoś pouczy innych niechlujów, że CV nie wymawia się "s
    > iwi".
    >
    >
    > A schemat nie wymawia się szemat, schabowy nie wymawia się szabowy a Schetyna n
    > ie wymawia się Szetyna.
    >
    >
    >
    =======================
    Masz lajka, Wikul.

--
    Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
  • xiazeluka 19.07.19, 13:24
    Szetyna wymawia się "uśmiechnięty rekin", a wikul "Kserokopiarka".

--
  • wikul 19.07.19, 13:46
    xiazeluka napisała:

> Szetyna wymawia się "uśmiechnięty rekin", ...

Nie kompromituj się infantylny prostacki językoznawco od j.wolskiego.

--
    "…dopiero teraz widzę jak wielkim mężem stanu jest prezes Jarosław Kaczyński, i tylko pod jego jednoosobowym kierownictwem w Polsce będzie dobrze".
  • xiazeluka 19.07.19, 15:15
    Kserokopiarko, podobno serwis wymieniał Ci ostatnio toner. Czujesz się już lepiej?

--
  • wikul 19.07.19, 15:47
    xiazeluka napisała:

> Kserokopiarko, podobno serwis wymieniał Ci ostatnio toner. Czujesz się już lepi
    > ej?

Gdybyś wiedział jaki jesteś nudny to pierdolnoł byś się w ten swój pusty łeb z całej siły.

--
  • xiazeluka 19.07.19, 22:30
    Zmień oprogramowanie, Kserokopiarko, polska strona kodowa Ci się rozjechała.

--
  • jenisiej 19.07.19, 22:40
    dachs napisał:
    nazwisko nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej wymawia się nie "wonderlejen", a "fon der lajen"

Wunderbar!
    Wszyscy wiemy, że przeszedłeś kilkudziesięcioletni przyspieszony kurs dojcz fir fliśtlinge, azylumzuchende und andere auslender (popraw ewentualnie transkrypcję, ja spędziłem w rajchu tyko rok). Zajmij się ewentualnie korektą polskiej wymowy na forach swych ziomków zamiast nas wpędzać w kompleksy ;-(

--
    - To zbyt inteligentne teksty jak na XX i zbyt poprawnie napisane - ortografia, niemal brak literówek, bez chaosu, uporządkowane, czyste cytaty, interpunkcja, ogólna estetyka, dbałość o czytelność. Tego nie da się w jednej chwili nauczyć. Jenisiej?
    - Kompletnie o nim zapomnialem. Moze byc Jeni.wink
    - Też o nim myślałem.
  • maksimum 20.07.19, 00:58
    de.wikipedia.org/wiki/Ursula_von_der_Leyen

Tuz za nazwiskiem jest wymowa,ale ...ciemniakom to nie przyjdzie do glowy.
  • dachs 20.07.19, 08:40
    jenisiej napisał:

> Wunderbar!
    > Wszyscy wiemy, że przeszedłeś kilkudziesięcioletni przyspieszony kurs dojcz
    > fir fliśtlinge, azylumzuchende und andere auslender
    (popraw ewentualnie tra
    > nskrypcję, ja spędziłem w rajchu tyko rok). Zajmij się ewentualnie korektą pols
    > kiej wymowy na forach swych ziomków zamiast nas wpędzać w kompleksy ;-(

Otóż, żadnego z tych słów Niemiec nie wymówi.
    Nie, żeby nie chciał. Nie może.
    A fon der lajen to dla Polaka, jak splunąć. Nawet dla Szydło, a może nawet – zwłaszcza.
    Wmawianie mi tonu protekcjonalnego, a i wymyślanie od autorytetów miałoby sens, gdybym państwu redaktorstwu z TOK FM (może z innych stacji też, ale tamych nie słucham) zarzucał głupotę i ignorancję, a ja im tylko zarzuciłem niechlujstwo.
    Można mi więc najwyżej zarzucić nadmiernom pedanterię językowom, jeżeli koledzy rozumiejom, co mam na myśli.
    Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że wzrastałem w Polsce w której nikt nie mówił
    Ulrich won Jungingen, albo
    won dem Bach Zelewski, ani nawet
    Werner won Braun.

--
    plus pis quam ratio vs. plus ratio quam vis

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka