Dodaj do ulubionych

Fort Xi Jinping

06.08.19, 21:01

Nieco żartobliwie, ale kto wie? - może to by była recepta na żydowskie roszczenia?

wyborcza.pl/7,75399,25064575,senat-usa-oddajcie-majatek-ocalalym-z-holocaustu-szybko-przejrzyscie.html#s=BoxWyboMT
Senat USA: Oddajcie majątek ocalałym z Holocaustu. Szybko, przejrzyście i sprawiedliwie.

Rok temu amerykański Kongres wezwał Europejczyków do zwrotu skradzionego Żydom majątku, dziś senatorowie wzywają administrację, by przycisnęła w tej sprawie Warszawę. Amerykanie nie odpuszczają w sprawie restytucji zagrabionego mienia ofiar Holocaustu.
Najczęściej czytane

Mąż "obstawił" żonę w karty. Gdy przegrał, zgwałcili ją jego znajomi
Mąż "obstawił" żonę w karty. Gdy przegrał, zgwałcili ją jego znajomi
Kupili na nią dwa telefony za 14 tys. Zaraz ktoś zrobi to Tobie. Państwo jest bezradne
Kupili na nią dwa telefony za 14 tys. Zaraz ktoś zrobi to Tobie. Państwo jest bezradne
Małgorzata Ostrowska nie może nagrywać dawnych przebojów Lombardu. Powodem zazdrość?
Poznań
Małgorzata Ostrowska nie może nagrywać dawnych przebojów Lombardu. Powodem zazdrość?
Nie cierpię artykułów, w których zachęca się matki do dbania siebie, a po kliknięciu czytam, że mam iść na manikiur
komentarz
Nie cierpię artykułów, w których zachęca się matki do dbania siebie, a po kliknięciu czytam, że mam iść na manikiur
Sędzia odpowiada prezydentowi: Andrzej Duda też nie jest żadną alfą i omegą
Sędzia odpowiada prezydentowi: Andrzej Duda też nie jest żadną alfą i omegą

119

Holocaust
,
USA
,
restytucja mienia

Zaczęło się wiosną 2018 r. W maju amerykański prezydent Donald Trump podpisał uchwaloną wcześniej przez Kongres ustawę zwaną JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today), która w dzienniku ustaw dostała numer nr 447. Od początku była pomyślana jako środek nacisku na europejskie kraje, w których Żydzi byli okradani z majątku najpierw w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy, a później przez komunistyczne rządy w Europie.
Sekretarz sprawdzi, kto zwraca i rekompensuje

Ustawa, która w Polsce rozpala emocje, wyraźnie stwierdza, jakich
majątków dotyczy. Chodzi o mienie, które zostało „bezprawnie skonfiskowane, znacjonalizowane, sprzedane pod przymusem, były przedmiotem wywłaszczenia albo zostały przekazane innym osobom w czasach Holocaustu albo w okresie rządów komunistycznych w danym kraju”. Dokument nie precyzuje jednak, że chodzi o majątki żydowskie, mówi jedynie o mieniu zagrabionym „w erze Holocaustu”.

Ustawa daje administracji półtora roku na wdrożenie w życie jej zaleceń. Oznacza to, że jesienią amerykański sekretarz stanu przedstawi w Kongresie raport, w którym opisze, jak poszczególne kraje radzą sobie z ułatwianiem ofiarom Holocaustu odnalezienia skradzionego majątku i dochodzenia jego zwrotu. Przeanalizuje, które kraje wprowadzają stosowne przepisy, a także czy państwo ich przestrzega.

Autorzy ustawy przekonują, że najlepszym rozwiązaniem jest zwrot zagrabionego mienia. Jednocześnie podkreślają, że – jeśli jest to niemożliwe – dawni właściciele powinni dostać „porównywalny substytut”, w formie stosownej rekompensaty z zachowaniem „zasad sprawiedliwości”. Ma się to odbyć w wyniku procesu administracyjnego, który byłby „szybki, sprawiedliwy i przejrzysty”.

Co więcej, ustawa stwierdza, że – nawet jeśli osoby, którym skradziono majątek, nie żyją i nie zostali po nich żyjący spadkobiercy – zagrabione mienie i tak trzeba oddać. Przy czym w takiej sytuacji zwrot albo rekompensata powinny trafić do „osób potrzebujących ocalałych z Holocaustu, na edukację na temat Holocaustu albo na inne cele”.
Ameryka murem za ocalałymi z Holocaustu

Przepisy nie dotyczą wyłącznie Polski. Ustawa dotyczy wszystkich 46 krajów, w których Żydzi stracili majątki, a które w 2009 r. podpisały w Czechach tzw. deklarację terezińską, czyli obiecały usprawnić procedury odzyskiwania przez ocalonych z Holocaustu zagrabionych majątków. Jednak to jasne, że autorom ustawy chodziło głównie o Polskę, gdzie Żydów było najwięcej, a więc najwięcej im skradziono. Poza tym Polska jako jedyny kraj regionu nie ma prawa do restytucji prywatnych majątków ofiar Holocaustu. O każdej takiej sprawie muszą decydować sądy.

Decyzję Trumpa o podpisaniu ustawy, która mocno podgrzewa nastroje w Polsce, tuż po jej przyjęciu pochwaliła Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego.

– To prawo, które jasno pokazuje, że Ameryka stoi murem za ocalałymi z Holocaustu i wspiera ich w walce o sprawiedliwość – cieszył się jej szef Gideon Taylor.

Co nie znaczy, że amerykańskie wsparcie zostanie przekute w konkretne działania. Podobnie jak deklaracja ustawa 447 ma charakter wyłącznie symboliczny. Kraje, które nic sobie z niej nie robią, nie przyjmują stosownych przepisów i nie próbują ułatwić ofiarom Holocaustu odzyskania majątków, nie mogą zostać w żaden sposób ukarane, choć oczywiście psuje to im relacje z Ameryką i Izraelem.

Tak jest w przypadku Polski, co pokazuje list 88 zniecierpliwionych senatorów USA, którzy napisali właśnie do sekretarza stanu Mike’a Pompeo, by przestał się patyczkować i przycisnął Warszawę w sprawie restytucji mienia. List dostała i opublikowała redakcja Onetu.
Senatorzy: Pomóżmy Polsce rozwiązać ten problem

Autorzy listu na wstępie przypominają o „historycznych i silnych relacjach USA i Polski” oraz dzisiejszym partnerstwie w ramach NATO. Po czym przypominają wypowiedź Pompeo, który w lutym 2019 r. w Warszawie „wezwał Polskę do podjęcia odpowiednich kroków w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holocaustu, ich rodzin i innych, którym został on skonfiskowany w czasach komunizmu”. Przyznają, że – choć prośba sekretarza bardzo ich ucieszyła – to odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska rozwiązała już ten problem, „wydała im się mocno niepokojąca”. Przypominają jednocześnie, że chodzi o problem, który „nie został rozwiązany i na pewno sam z siebie nie zniknie”.

Autorzy listu, który powstał z inicjatywy demokratki Tammy Baldwin i republikanina Marco Rubio, wzywają sekretarza do większej stanowczości wobec Polski. „Najwyższy czas poprzeć słowa znaczącymi czynami. Zachęcamy pana do podjęcia odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce jak najszybciej uporać się z tą kwestią” – stwierdzają. Przypominają, że ocaleni z Holocaustu „są coraz starsi i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość”, i właśnie dlatego w 2018 r. 59 senatorów USA napisało do polskiego premiera, wzywając go do przyjęcia prawa, które „pozwoliłoby dochodzić roszczeń w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i bez dyskryminowania kogokolwiek”.

Senatorowie przypominają, że Kongres po to przyjął ustawę JUST, żeby „pociągnąć kraje do odpowiedzialności, by dotrzymały obietnic złożonym ocalałym z Holocaustu”.

Jak podkreśla Onet, list podpisali wszyscy najważniejsi politycy z obu stron amerykańskiej sceny politycznej. Kopię apelu dostali też amerykański sekretarz obrony i doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.
Ryszard Schnepf, b. ambasador w USA, dla "Wyborczej”

Kwestia ustawy 447 to bardzo skomplikowana i delikatna materia, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi w Polsce i rozpoczynającą się kampanią wyborczą w USA.

Istotne jest, że list senatorów jest skierowany do Pentagonu oraz Departamentu Stanu, bo to szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo przypomniał całą sprawę, wzywając polski rząd do realizacji ustawy podczas współorganizowanej z naszym krajem konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Poza tym w obu tych departamentach koncentrują się sprawy polskie.

Niewątpliwie kontekstem tego oświadczenia jest zbliżająca się wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Przypomnijmy, że Senat zdominowany jest przez Republikanów, a senatorom czasami wypa
Edytor zaawansowany
 • babaobaba 06.08.19, 21:08
  Niewątpliwie kontekstem tego oświadczenia jest zbliżająca się wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Przypomnijmy, że Senat zdominowany jest przez Republikanów, a senatorom czasami wypada powiedzieć to, czego prezydentowi USA w pewnych okolicznościach powiedzieć nie wypada.

  Należy więc przypuszczać, że jest to dokument nakierowany na potrzeby polityki wewnętrznej. Republikanie dają w ten sposób sygnał swojemu elektoratowi, że sprawa ustawy 447 nie jest zapomniana i cały czas jest traktowana jako zobowiązanie tej administracji.

  Z drugiej strony w tej delikatnej sytuacji dają prezydentowi Trumpowi większe pole manewru podczas wizyty w Polsce. Oznacza to bowiem, że skoro taki sygnał został wysłany już do Amerykanów, to Trump nie będzie musiał zbyt dużo na ten temat mówić w Warszawie – gdzie ten temat jest niewygodny dla gospodarzy.

  W ten sposób obie strony mogą być zadowolone, oczywiście zakładając, że prezydent Trump nie postanowi uczynić czegoś z własnej inicjatywy, co zawsze w jego przypadku jest możliwe.

  =====================
  Przepraszam, że w pierwszej części coś mi się "do buta" przykleiło. Pomyslałem sobie, ze przyjaźń z Chinami była by o wiele lepszą gwarancją bezpieczeństwa niż z USA. Trzymała by z daleka amerykańskich Żydów i Rosjan. Hmm... czy ktoś jeszcze tak myśli? wink

  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • dachs 06.08.19, 23:35
  Granica z Chinami na Obie?
  To będzie nasz cel zbudowaniu międzymorza.

  --
  plus pis quam ratio vs. plus ratio quam vis
 • t_ete 07.08.19, 01:07
  dachs napisał:

  > Granica z Chinami na Obie?
  > To będzie nasz cel zbudowaniu międzymorza.

  Na Obie lopatki ...

  A mialo byc tak slicznie. Znow przemowienie Prezydenta Trumpa,
  ktore zaszumialoby Polakom husarskimi skrzydlami ...

  Na S24 ci - zdawaloby sie rozsadni- pisza, ze Polska dostala
  'z liscia'. A inni wklejaja mapki przedwojenne zaswiadczajace, ze
  najwieksze kiedys skupiska zydowskie to aktualnie Ukraina,
  ewentualnie Bialorus.
  Nie Polska przeciez ... wink

  I co na to Bialystok ?
  Do 1939 - prawie polowa mieszkancow
  Bialegostoku to byli Zydzi.

  W Bialymstoku sie o Zydach
  nie rozmawia. Jakby nigdy ich tu nie bylo.

  Zostali 'zniknieci'.
  W sensie 'fizycznym' odpowiadaja za to
  niemieccy nazisci. To byl ich pomysl.
  Realizacja w wiekszosci niemiecka.
  Czasem z udzialem miejscowej ludnosci.

  Ale to, czy chcemy o zydowskich mieszkancach
  Bialegostoku pamietac - zalezy wylacznie od nas ...

  Nie chcemy.

  O 'zydowskich roszczeniach' mowi sie tak -
  jakby jacys 'obcy' chcieli zagarnac nasze, polskie
  mienie.

  Hmmm ... Zydzi tylko w jednej sytuacji staja sie polskimi
  obywatelami. Gdy Premier Morawiecki (lub inni historycy)
  mowi o stratach jakich doznala Polska podczas II wojny...
  'Bylismy najbardziej mordowanymi ofiarami w czasie wojny'.

  Bylismy .... ale nie dotyczylo to jedynie
  'rdzennych Polakow'. Tak jak to sobie wyobraza
  przecietny wspolczesny Polak. Poniewaz przed wybuchem
  II wojny Polska byla narodowosciowa mozaika.
  Dotyczylo to takze Zydow, Ukraincow, Litwinow, Bialorusinow,
  Czechow, Romow, Ormian, Tatarow, ktorzy byli
  polskimi obywatelami.

  tete
 • xiazeluka 07.08.19, 01:42
  "O 'zydowskich roszczeniach' mowi sie tak -
  jakby jacys 'obcy' chcieli zagarnac nasze, polskie
  mienie. "

  Na tym to właśnie polega. Współczesne żydowskie organizacje, nie będące spadkobiercami, chcą nas okraść z mienia, które, pozbawione właściciela, przeszło na skarb państwa.

  Ciekawy tekst + komentarze:
  www.fzp.net.pl/opinie/mienie-bezspadkowe


  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • institoris2 07.08.19, 02:12
  t_ete napisała:


  > Ale to, czy chcemy o zydowskich mieszkancach
  > Bialegostoku pamietac - zalezy wylacznie od nas ...
  >
  > Nie chcemy.

  pamiec o bialostockich Zydach nie ma zadnego praktycznego znaczenia dla wspolczesnych bialostotczan, a to z tej prostej przyczyny, ze dorobek materialny bialostockich Zydow ulegl w znakomitej wiekszoci unicestwieniu, dorobek duchowy miesci sie glownie w obcej nam kulturze i tradycji, wiec sila rzeczy nie stanowi jakiegos istotnego elementu wplywajacego na wspolczesnosc.
  Mozna to traktowac jako interesujaca ciekawostke i tyle.
 • qwardian 07.08.19, 06:16

  Natomiast martwi mnie brak w Białymstoku pomnika upamiętniającego plemienia Jaćwingów. Obelisk taki znajduje się natomiast w miejscowości Juchy..

  https://images91.fotosik.pl/229/ae8932309a94b245med.jpg

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • t_ete 07.08.19, 13:35
  institoris2 napisał(a):

  > pamiec o bialostockich Zydach nie ma zadnego praktycznego znaczenia dla wspolcz
  > esnych bialostotczan, a to z tej prostej przyczyny, ze dorobek materialny bialo
  > stockich Zydow ulegl w znakomitej wiekszoci unicestwieniu, dorobek duchowy mies
  > ci sie glownie w obcej nam kulturze i tradycji, wiec sila rzeczy nie stanowi j
  > akiegos istotnego elementu wplywajacego na wspolczesnosc.
  > Mozna to traktowac jako interesujaca ciekawostke i tyle.

  Dorobek materialny, ktory ocalal - zostal zagospodarowany.
  szlak.uwb.edu.pl/miejsca.html
  Edukacja 'poradzila sobie' z reszta.
  Kilkaset lat wspolnej polsko-zydowskiej
  historii zmienilo sie w 'ciekawostke'.

  tete
 • piq 07.08.19, 14:32
  ...nieuchronnie zamienia się w ciekawostkę, atrakcję turystyczną lub co najwyżej przedmiot badania naukowego, jeśli tego warte. Jak Stonehenge, piramidy albo "Szahname". Pora to, tete, przyjąć do wiadomości i się z tym pogodzić, zamiast zatruwać przestrzeń nieustannymi jękami.
 • qwardian 07.08.19, 15:35

  Pani Tete, proszę zanotować swoje uwagi w języku Esperanto i przesłać je do mojego urzędu. Rozpatrzę go po pierwszym września, zaraz po uroczystych obchodach wyzwolenia Polski..

  --
  Kosiniak-Kamysz: Tęczowe barwy to barwy spółdzielczości.
 • babaobaba 07.08.19, 09:35
  Tete napisała:

  O 'żydowskich roszczeniach' mówi się tak jakby jacyś 'obcy' chcieli zagarnąć nasze polskie mienie.
  ==============
  W odpowiedzi pozwolę sobie zacytować:

  Fragment wywiadu z prof. N.Finkelsteinem, amerykanskim zydem polskiego pochodzenia, autorem ksiazki 'Holocaust Industry':

  '(...) Moi przodkowie byli polskimi Żydami, w Polsce urodzili się moi rodzice, mieszkali w Warszawie, ich ostatnim miejscem zamieszkania do 1943 roku, czyli do czasu przymusowego przeniesienia do getta, był ich własny dom przy ulicy Milej, pod dziewiętnastym. Moja mama była absolwentka wydziału matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ojciec zajmował się interesami. Posiadali w Polsce jakieś sklepy, manufakturę, nieruchomości? W czasie wojny wszystko to stracili. Holokaust przeżyli, lecz z Polski wyemigrowali, ja już urodziłem się w Stanach Zjednoczonych? Nigdy jeszcze w Polsce nie byłem.

  - Czy Pan, Pańska rodzina, rościcie sobie pretensje do majątku pozostawionego w Polsce?

  Absolutnie nie?

  - Dlaczego? Przecież to był wasz legalny majątek, Pan byłby jego spadkobierca? Nieruchomość w centrum Warszawy to dzisiaj duże pieniądze.

  Takie roszczenia nie maja sensu. Większość majątku należącego niegdyś do mojej rodziny uległa w czasie wojny zniszczeniu. Wprawdzie po wojnie został on częściowo odtworzony, lecz myśmy w tej restauracji nie brali udziału. Trudno wiec ocenić nasz rzeczywisty w nim udział. Nie płaciliśmy podatków, nie konserwowaliśmy tego majątku? Sprawa uległa przedawnieniu?

  - To jest slaby argument. Władza ludowa wam majątek skonfiskowała, wiec o zaległościach podatkowych nie ma mowy. Co prawda zaraz po upaństwowieniu, po konfiskacie majątku, należało decyzje komunistów zaskarżyć w sądzie, ale nawet gdybyście polski rząd wzięli do sadu, to i tak własność nie zostałaby wam przywrócona? W takiej sytuacji trudno mówić także o przedawnieniu. Moim zdaniem, nawet średnio zdolny adwokat jest w stanie udowodnić pańskie prawo do roszczeń majątkowych wobec władz Polski?

  Ale ja tego nie chce. Nie tylko ja, znakomita większość ofiar holokaustu nie zamierza ani doprowadzać Polski do gospodarczej ruiny, ani tym bardziej pozbawiać polskie dzieci przedszkoli, szkol czy parków? Bo do tego sprowadziłaby się restytucja naszego mienia.

  - Skoro tak, na jakiej podstawie Światowy Kongres Żydowski (WJC) skierował w początkach grudnia do sądu w Nowym Jorku pozew przeciwko państwu polskiemu o odszkodowanie za majątek utracony przez Żydów, ofiary holokaustu w Polsce?

  Takiej podstawy nie ma. Nikt im nie dal prawa do reprezentowania ofiar holokaustu. Jeśli ja nie chce się o ten majątek upominać, to tym bardziej nie chce, aby robił to ktoś rzekomo w moim imieniu

  - Czy WJC działa z upoważnienia ofiar holokaustu?

  Skądże! To jest czysta uzurpacja! Hucpa! Gdyby Kongres reprezentował ofiary holokaustu, odzyskane mienie czy odszkodowania zostałyby przekazane właśnie im. Tymczasem wiadomo, że do ofiar holokaustu dociera zaledwie ułamek tego, co Kongres Żydowski dotychczas uzyskał.

  - Kilka dni temu prasa doniosła jednak, że sąd federalny w Nowym Jorku zatwierdził sposób wypłaty odszkodowań dla tych wszystkich, którzy ucierpieli z powodu przymusowej pracy w niemieckich fabrykach, będących własnością Szwajcarów, lub zostali oszukani przez szwajcarskich bankierów. Wynika z niego, ze gros funduszy z odszkodowań przekazanych zostanie jednak ofiarom holokaustu?

  To nieprawda! Posiadam dokumenty świadczące o tym, ze do ofiar holokaustu dotrze, w najlepszym razie, może 3 do 5 proc. z wymuszonych na Szwajcarach, prawie 1,5 mld dol. Ponadto pieniądze te wypłaca się w takim tempie, ze wielu ich adresatów do wypłaty nie dożyje. Przecież to są w większości ludzie w podeszłym wieku.

  - A pozostałe 95 %, co się stanie z reszta pieniędzy?

  Znajda się na dziwnych kontach dziwnych fundacji, czyli praktycznie w kieszeniach aktywistów Kongresu Żydowskiego.

  PS.
  88 amerykanskich senatorow, 'poproszonych' o to przez Israel Lobby, chce zwrotu mienia bezspadkowego obywateli polskich wyznania mojzeszowego. Co jest niemozliwe, gdyz zgodnie z prawem mienie bezspadkowe przejmuje Skarb Panstwa.

  --
  Ludzie,przestańcie oglądać się na biskupów. Macie Chrystusa.
 • t_ete 07.08.19, 13:18
  babaobaba napisał:

  > W odpowiedzi pozwolę sobie zacytować:
  >
  > Fragment wywiadu z prof. N.Finkelsteinem, amerykanskim zydem polskiego pochodze
  > nia, autorem ksiazki 'Holocaust Industry':
  >
  > '(...) Moi przodkowie byli polskimi Żydami, w Polsce urodzili się moi rodzice,
  > mieszkali w Warszawie, ich ostatnim miejscem zamieszkania do 1943 roku, czyli d
  > o czasu przymusowego przeniesienia do getta, był ich własny dom przy ulicy Mile
  > j, pod dziewiętnastym. Moja mama była absolwentka wydziału matematycznego Uniwe
  > rsytetu Warszawskiego, ojciec zajmował się interesami. Posiadali w Polsce jakie
  > ś sklepy, manufakturę, nieruchomości? W czasie wojny wszystko to stracili. Holo
  > kaust przeżyli, lecz z Polski wyemigrowali, ja już urodziłem się w Stanach Zjed
  > noczonych? Nigdy jeszcze w Polsce nie byłem.
  >
  > - Czy Pan, Pańska rodzina, rościcie sobie pretensje do majątku pozostawionego w
  > Polsce?
  >
  > Absolutnie nie?
  >
  > - Dlaczego? Przecież to był wasz legalny majątek, Pan byłby jego spadkobierca?
  > Nieruchomość w centrum Warszawy to dzisiaj duże pieniądze.
  >
  > Takie roszczenia nie maja sensu. Większość majątku należącego niegdyś do mojej
  > rodziny uległa w czasie wojny zniszczeniu. Wprawdzie po wojnie został on części
  > owo odtworzony, lecz myśmy w tej restauracji nie brali udziału. Trudno wiec oce
  > nić nasz rzeczywisty w nim udział. Nie płaciliśmy podatków, nie konserwowaliśmy
  > tego majątku? Sprawa uległa przedawnieniu?
  >
  > - To jest slaby argument. Władza ludowa wam majątek skonfiskowała, wiec o zaleg
  > łościach podatkowych nie ma mowy. Co prawda zaraz po upaństwowieniu, po konfisk
  > acie majątku, należało decyzje komunistów zaskarżyć w sądzie, ale nawet gdybyśc
  > ie polski rząd wzięli do sadu, to i tak własność nie zostałaby wam przywrócona?
  > W takiej sytuacji trudno mówić także o przedawnieniu. Moim zdaniem, nawet śred
  > nio zdolny adwokat jest w stanie udowodnić pańskie prawo do roszczeń majątkowyc
  > h wobec władz Polski?
  >
  > Ale ja tego nie chce. Nie tylko ja, znakomita większość ofiar holokaustu nie za
  > mierza ani doprowadzać Polski do gospodarczej ruiny, ani tym bardziej pozbawiać
  > polskie dzieci przedszkoli, szkol czy parków? Bo do tego sprowadziłaby się res
  > tytucja naszego mienia.
  >
  > - Skoro tak, na jakiej podstawie Światowy Kongres Żydowski (WJC) skierował w po
  > czątkach grudnia do sądu w Nowym Jorku pozew przeciwko państwu polskiemu o odsz
  > kodowanie za majątek utracony przez Żydów, ofiary holokaustu w Polsce?
  >
  > Takiej podstawy nie ma. Nikt im nie dal prawa do reprezentowania ofiar holokaus
  > tu. Jeśli ja nie chce się o ten majątek upominać, to tym bardziej nie chce, aby
  > robił to ktoś rzekomo w moim imieniu
  >
  > - Czy WJC działa z upoważnienia ofiar holokaustu?
  >
  > Skądże! To jest czysta uzurpacja! Hucpa! Gdyby Kongres reprezentował ofiary hol
  > okaustu, odzyskane mienie czy odszkodowania zostałyby przekazane właśnie im. Ty
  > mczasem wiadomo, że do ofiar holokaustu dociera zaledwie ułamek tego, co Kongre
  > s Żydowski dotychczas uzyskał.
  >
  > - Kilka dni temu prasa doniosła jednak, że sąd federalny w Nowym Jorku zatwierd
  > ził sposób wypłaty odszkodowań dla tych wszystkich, którzy ucierpieli z powodu
  > przymusowej pracy w niemieckich fabrykach, będących własnością Szwajcarów, lub
  > zostali oszukani przez szwajcarskich bankierów. Wynika z niego, ze gros fundusz
  > y z odszkodowań przekazanych zostanie jednak ofiarom holokaustu?
  >
  > To nieprawda! Posiadam dokumenty świadczące o tym, ze do ofiar holokaustu dotrz
  > e, w najlepszym razie, może 3 do 5 proc. z wymuszonych na Szwajcarach, prawie 1
  > ,5 mld dol. Ponadto pieniądze te wypłaca się w takim tempie, ze wielu ich adres
  > atów do wypłaty nie dożyje. Przecież to są w większości ludzie w podeszłym wiek
  > u.
  >
  > - A pozostałe 95 %, co się stanie z reszta pieniędzy?
  >
  > Znajda się na dziwnych kontach dziwnych fundacji, czyli praktycznie w kieszenia
  > ch aktywistów Kongresu Żydowskiego.
  >
  > PS.
  > 88 amerykanskich senatorow, 'poproszonych' o to przez Israel Lobby, chce zwrotu
  > mienia bezspadkowego obywateli polskich wyznania mojzeszowego. Co jest niemozl
  > iwe, gdyz zgodnie z prawem mienie bezspadkowe przejmuje Skarb Panstwa.

  Dziekuje za interesujacy wywiad.
  Ale wiesz ... chodzilo mi o cos zupelnie innego.

  Ja nie probuje nawet rozstrzygac w tej sprawie - czy slusznie, czy nieslusznie
  pojawiaja sie glosy dotyczace zwrotu majatku spadkobiercom obywateli
  polskich narodowosci zydowskiej. Prawne to, czy bezprawne ... zasadne czy nie ...

  Gorzko mi smakuje stosunek Polakow do Zydow.
  Taki cud niepamieci.
  Szczegolnie tam - gdzie kolejne pokolenia mieszkaja
  w domach, kamienicach, ktore opustoszaly po wywozkach
  Zydow do obozow zaglady.

  Czy mozna nie pamietac ?

  Uderza szczegolnie - gdy czci sie pamiec o polskim
  cierpieniu. Tym rdzennie polskim. Rozpamietuje krzywdy.
  Buduje pomniki. Zapelnia puste przez dziesieciolecia
  karty historii. Swietuje rocznice.

  A Zydzi ... coraz bardziej obcy.

  Mieszkancy jednej z bialostockich dzielnic
  skutecznie oprotestowali projekt by w zniszczonym
  'pozydowskim' budynku - po remoncie - utworzyc
  male muzeum ... zamiast tego przeforsowali by
  budynek zburzyc i zrobic w tym miejscu parking.

  Parking jest przeciez potrzebny.

  .................. Gdyby podobnie postapili Ukraincy z resztkami
  pamieci o zyjacych w ich miescie Polakach - jak bysmy to nazwali ?
  Moze barbarzynstwem ... a moze dosadniej ?

  tete
 • babaobaba 07.08.19, 14:11
  tete napisała:

  Dziekuje za interesujacy wywiad.
  Ale wiesz ... chodzilo mi o cos zupelnie innego.
  ==================
  Mnie przede wszystkim chodziło o to, że roszczenia Kongresu Żydów Amerykańskich są zupełnie nie na miejscu. Mój wyjątkowo emocjonalny stosunek do tej sprawy wynika z tego, że o pieniądze od Polski walczą potomkowie tych, którzy nie wpuścili do siebie uciekinierów Żydowskich w czasach hitlerowskiego mroku. Rząd USA nie przyjął statku z 937 żydowskimi uchodźcami z III Rzeszy. Franklin Delano Roosevelt okazał się nieugięty, mimo że żydowscy uchodźcy napisali do niego wstrząsającą prośbę o łaskę. Roosevelt uznał ich za "element niepożądany". Wielu z nich trafiło później do komór gazowych. Dziś chetnie by po nich dziedziczyła. Chciałem koniecznie pokazać ten aspekt sprawy.


  Ja nie probuje nawet rozstrzygac w tej sprawie - czy slusznie, czy nieslusznie
  pojawiaja sie glosy dotyczace zwrotu majatku spadkobiercom obywateli
  polskich narodowosci zydowskiej. Prawne to, czy bezprawne ... zasadne czy nie ...
  ===============
  To byli obywatele Polski. Ich pochodzenie jest sprawą drugorzędną. Ponadto Polska rozliczyła się z Żydami wypłacając poprzez rząd USA Żydom, którym udało się dostać do Ameryki odpowiednie rekompensaty za mienie.


  Gorzko mi smakuje stosunek Polakow do Zydow.
  Taki cud niepamieci.
  Szczegolnie tam - gdzie kolejne pokolenia mieszkaja
  w domach, kamienicach, ktore opustoszaly po wywozkach
  Zydow do obozow zaglady.
  ===================
  No cóż, nie mieliśmy wtedy jako państwo na to wpływu bo jako państwo nie istnieliśmy. Pamiętać również trzeba, że straciliśmy w wyniku wojny ogromną część substancji mieszkaniowej. Ludzie bez dachu nad głową biorą co się da by zapewnić sobie i rodzinom podstawowe warunki bytowania. Nie potrafię ich za to winić.

  Czy mozna nie pamietac ?
  =================
  Pamiętać należy.

  Uderza szczegolnie - gdy czci sie pamiec o polskim
  cierpieniu. Tym rdzennie polskim. Rozpamietuje krzywdy.
  Buduje pomniki. Zapelnia puste przez dziesieciolecia
  karty historii. Swietuje rocznice.

  A Zydzi ... coraz bardziej obcy
  ================
  Myślę, tete, że pamięta się wystarczająco. Obchodzimy przecież kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim. Organizuje się festiwale muzyki żydowskiej. A obcość - wydaje mi się, że wynika z charakteru Żydów. Na wojnie tracą wszyscy a oni furt o odszkodowaniach, rekompensatach i co tam jeszcze. To nie budzi sympatii. Widocznie na pieniądzach zależy im bardziej niż na sympatii naszego narodu. Narodu, który przyjął Żydów do swego grona. Jakże niewielu z nich się zasymilowało. No jest to specyficzne...

  Mieszkancy jednej z bialostockich dzielnic
  skutecznie oprotestowali projekt by w zniszczonym
  'pozydowskim' budynku - po remoncie - utworzyc
  male muzeum ... zamiast tego przeforsowali by
  budynek zburzyc i zrobic w tym miejscu parking.

  Parking jest przeciez potrzebny.
  =================
  Ile jeszcze muzeów? Gdyby kierować się sentymentami to na każdej prawie ulicy w Warszawie powinno powstać muzeum. Gdzie się nie ruszysz tablice tu..... zginęli z rąk okupanta... A parking to taka życiowa potrzeba...


  .................. Gdyby podobnie postapili Ukraincy z resztkami
  pamieci o zyjacych w ich miescie Polakach - jak bysmy to nazwali ?
  Moze barbarzynstwem ... a moze dosadniej ?

  tete

  --
  Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
 • xiazeluka 07.08.19, 15:02
  "Gorzko mi smakuje stosunek Polakow do Zydow.
  Taki cud niepamieci.
  Szczegolnie tam - gdzie kolejne pokolenia mieszkaja
  w domach, kamienicach, ktore opustoszaly po wywozkach
  Zydow do obozow zaglady.

  Czy mozna nie pamietac ? "

  Można, nie można, jakie to ma znaczenie?

  Cały zachód Polski oraz byłe Prusy Wschodnie dotknął "cud niepamięci", gdzie kolejne pokolenia mieszkają w domach, kamienicach, które opustoszały po wypędzeniu Niemców. Podobnie jest na Kresach, okupowanych przez Ukraińców i Białorusinów.
  Kolega piq ma rację - przestań jęczeć i szukać pretekstu do pomstowania na niewinnych ludzi.

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • babaobaba 07.08.19, 09:36
  dachs napisał:

  > Granica z Chinami na Obie?
  > To będzie nasz cel zbudowaniu międzymorza.
  >

  ====================
  Słyszałem, że na Amurze smile
  --
  Ludzie,przestańcie oglądać się na biskupów. Macie Chrystusa.
 • institoris2 07.08.19, 00:42
  bo marnie wam to wychodzi. Moja rada jest taka:
  postarajcie sie najpierw zrozumiec wytyczne redaktora prowadzacego, a potem "myslcie", bo intryga jest nader delikatna, a chodzi w niej o to, zeby dowalic pisiactwu w temacie w ktorym z pisiactwem sie w 100% zgadzamy i przejac od Konfederacji jej hasla wyborcze.
  Gdybyscie towarzyszu choc w minimalnym stopniu byli w stanie oprzec swoje idiotyczne wynurzenia na faktach ( tzn. zachowac odrobine przyzwoitosci) to wspomnielibyscie o ustawie dotyczacej 447 wniesionej pod obrady Sejmu przez posla Rymkiewicza, a ktora to ustawa uwalona zostala glosami PiSu, z milczaca aprobata (masowe wstzrymanie sie od glosu) tzw. opozycji.
  Stanowisko PiSu w tej sprawie znamy, posel Kczynski stwierdzil, ze nie odda "nawet guzika", stanowisko PO jest nieznane, bo w koncu kto to widzial, zeby glowna partia opozycyjna wypowiadala sie w kwestiach istotnych dla kraju.
  Glosowanie nad projektem posla Rymkiewicza swiadczy o tym, ze zarowno PiS, jak i PO (no i oczywiscie michnikowski szmatlawiec razem z nimi), gotowe sa ograbic Polakow, co prowadzi do konkluzji, ze mamy tutaj do czynienia ze zdradziecka, postokraglostolociowa swolocza.

  babaobaba napisał:


  > Przepraszam, że w pierwszej części coś mi się "do buta" przykleiło. Pomyslałem
  > sobie, ze przyjaźń z Chinami była by o wiele lepszą gwarancją bezpieczeństwa ni
  > ż z USA. Trzymała by z daleka amerykańskich Żydów i Rosjan. Hmm... czy ktoś jes
  > zcze tak myśli? wink
  >
 • babaobaba 07.08.19, 09:27
  Mój kochany Insti, znów nie zawiodłeś czym dałeś dowód, że prawo do myślenia po prostu ci się należy. Nie wiem kto ciebie wodzi na pokuszenie ale musi to być ktoś silny. Zacytowałem artykuł z twojej ulubionej wyborczej, w którym raczej nikt nie pochwala stanowiska Kongresu Amerykańskich Żydów a wręcz krytykuje ich pazerność na kasę, która im się nie należy. Biorąc jednak pod uwagę nasze sojusze i skłonność Amerykanów do narzucania nam swoich żądań zasugerowałem, zresztą żartobliwie, że sojusz z Chinami byłby dla nas najlepszy. Hegemonia Chin nie jest tak wielka jak Stanów czy Matuszki Rasiji i nie sądzę, żeby Chiny w dającym się określić przedziale czasu, stanęły za Izraelem czy USA w tej sprawie. To co mówią politycy na temat "guzika" było już w naszej historii weryfikowane i nie kojarzy się zbyt dobrze.
  W sprawie debaty sejmowej, o której piszesz nie mam złego zdania. Sprawa jest poważna i dobrze byłoby być przygotowanym na jej odparcie i to w taki sposób aby nie tracić ciężko opłacanego sojusznika. Stąd moja "propozycja" "Fort Xi Jinping". Być może Chinom przydałby się przyczółek w Europie i za ochronę naszej niepodległości nie musielibyśmy się opłacać a co gorsze spełniać kaprysów wielkiego sojusznika. Niestety, zamiast myślenia uderzyliście w eksponowanie osobistych urazów co wam najlepiej wychodzi.
  --
  Ludzie,przestańcie oglądać się na biskupów. Macie Chrystusa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka