Dodaj do ulubionych

a jednak romantyzm jest atrakcyjny

11.08.19, 02:48
lektura Pana Tadeusza jest tym pieknym przykladem,, ktory nigdy nie traci swoich kolorow.

Pan Tadeusz wszedł pierwszy, drżącymi rękami
Drzwi za sobą zamyka, och! Nareszcie sami.
Ach! Zosiu, ach Zosieńko, jak mi niewygodnie
Popatrz, jak mi odstaje, spójrz no na moje spodnie.
Zosia łzy rzewne roni i za pierś się chwyta,
Że to była dzieweczka z chłopcem nie obyta,
Nie wiedziała zaiste, czy ma się całować
Ze swym mężem, czy płakać, czy pod ziemię schować.
Stoi tedy i milczy, Tadeusz pomału
Jął się przygotowywać do ceremoniału.
Od chwili, gdy ich ślubna przywiozła kareta,
Tadeusz miał myśl jedną – myśl ta to mineta.
(Sztuka wówczas na Litwie nikomu nie znana,
Dziś już rozpowszechniona, ale źle widziana
Przez strzegące cór swoich sędziwe matrony
I księży, którzy nieraz gromią ją z ambony).
Tadeusz, że we Francji długie lata bawił,
Wielce się w używaniu sztuki onej wprawił,
Niezmiernie lizać lubiał, wyrażał mniemanie,
Że mineta o wiele przewyższa jebanie,
[…]

(XIII Księga Pana Tadeusza, w. 1-20
Edytor zaawansowany
 • czuk1 12.08.19, 07:49
  boavista4 napisał(a):
  > lektura Pana Tadeusza jest tym pieknym przykladem,, ktory nigdy nie traci swoich kolorow.

  Gdzie tu piękny przykład o swoich kolorach. ? To perwersja "skrzywionego" antysemity.
  Poczytaj lepiej Grzegorza Gaudena - "Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918"  Marie von Ebner – Eschenbach pisała - "Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, żeby jawni dranie prawili mu kazania o moralności”
 • boavista4 12.08.19, 21:30
  czu , a gziez tu mowa o antysemityzmie. Cus cie w glowe rypnelo.
 • czuk1 13.08.19, 05:15
  boavista4 napisał(a):

  > czu , a gziez tu mowa o antysemityzmie. Cus cie w glowe rypnelo.

  Boa rypiesz nam w głowach Ty... od czasu do czasu i.... w innych wątkach, dlatego napisałem.
  Romantyzmem jako przerywnikiem nie przykryjesz swojego światopoglądu.
  Czytam ksiązkę wartościową .... dlatego przypomniałem sobie, że antysemici powinni znać jej treść i zastanowić się nad swoimi skoliozami.


  --
  Marie von Ebner – Eschenbach pisała - "Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, żeby jawni dranie prawili mu kazania o moralności”
 • czuk1 13.08.19, 05:17
  boavista4 napisał(a):

  > czu , a gziez tu mowa o antysemityzmie. Cus cie w glowe rypnelo.

  Boa rypiesz nam w głowach Ty... od czasu do czasu i.... w innych wątkach, dlatego napisałem.
  Romantyzmem jako przerywnikiem nie przykryjesz swojego światopoglądu.
  Czytam ksiązkę wartościową .... dlatego przypomniałem sobie, że antysemici powinni znać jej treść i zastanowić się nad swoimi skoliozami.


  --
  Marie von Ebner – Eschenbach pisała - "Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, żeby jawni dranie prawili mu kazania o moralności”  --
  Marie von Ebner – Eschenbach pisała - "Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, żeby jawni dranie prawili mu kazania o moralności”
 • czuk1 13.08.19, 05:46
  .

  --
  Prawem historii jest nie mówić żadnego kłamstwa i nie opuszczać niczego co jest prawdą -
  Andrzej Frycz-Modrzewski
 • czuk1 16.08.19, 18:42
  czuk1 napisał:
  > Romantyzmem jako przerywnikiem nie przykryjesz swojego światopoglądu.
  > Czytam książkę wartościową ale o przerażającej historii .... dlatego uważam, że katolicy ale antysemici polscy powinni znać jej treść i zastanowić się nad swoimi skoliozami.
  Przypominam - Grzegorz Gauden pt "Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918"
 • czuk1 16.08.19, 18:36
  boavista4 napisał(a):
  > czu , a gziez tu mowa o antysemityzmie. Cus cie w glowe rypnelo.

  Tu nie ma mowy .....ale jest Twoja powtarzająca się antysemicka nutka; to ona nakazała mi przypominać Ci o tym co jakiś czas .
  Ty nam z zagranicy nie podrzucaj smrodków. Wystarczająco niekorzystne (dla Polski i Izraela) są obecne stosunki międzypaństwowe. Skąd by się brała u emigranta, który żyje wśród kolorowych, ludzi różnych wyznań .... akurat do Żydów stosunek negatywny ?! Tylko misja wschodnia podjęta przez Ciebie za judaszowskie srebrniki - pogarszać stosunki Polski w świecie - może tłumaczyć wypowiadanie się negatywne na forach o Żydach.


 • boavista4 17.08.19, 21:31
  „wszystko w państwie, nic bez państwa, nic przeciwko państwu.”
 • czuk1 18.08.19, 08:53
  boavista4 napisał(a): „wszystko w państwie, nic bez państwa, nic przeciwko państwu.”

  Czy jest możliwe by władze państwowe i jego obywatele nie myśleli i nie działali w interesie swojego państwa ?
  W moich poglądach nie ma ideologii neonazistowskiej. Wystarczy przypomnieć ( z Encyklopedii PWN) opis pojęcia nazizm :

  nazizm, narodowy socjalizm, hitleryzm, ruch polityczny (od 1919), ideologia, od przejęcia władzy przez A. Hitlera (1933) system państwowy w Niemczech (tzw. III Rzesza).
  "O istotę nazizmu toczą się spory: jest on traktowany jako niemiecki radykalny wariant faszyzmu lub jako jedna z odmian totalitaryzmu w Europie. Nazizm pojawił się i rozwinął jako protest przeciw klęsce Niemiec w I wojnie światowej, kładącej kres hegemonialnej polityce cesarstwa, przeciw systemowi wersalskiemu oraz kryzysowi pierwszych lat powojennych, który spowodował wzrost wpływów lewicy. Nazizm był ruchem politycznym kierowanym przez Hitlera i jego partię NSDAP, od początku zmierzającym do obalenia Republiki Weimarskiej i ustanowienia „wielkogermańskiej Rzeszy”, mającej „wieńczyć” dzieje Niemiec. Program ruchu, opracowany 1920 przez G. Federa, rozwinęli Hitler w Mein Kampf (1925) i A. Rosenberg w Der Mythos des 20. Jahrhunderts (1930).
  Nazizm jako ideologia pokonanych, rozczarowanych i spragnionych odwetu był przepełnionym nienawiścią programem negacji powojennego ładu; zwracał się przeciw liberalizmowi, systemowi wielopartyjnemu i parlamentaryzmowi, demokracji, marksizmowi, komunizmowi i pacyfizmowi, które uznawał za inspirowane i wspierane przez Żydów; występował przeciwko chrześcijaństwu i Kościołom, próbując stworzyć własną „religię germańską”. Nazizm głosił skrajny antyindywidualizm, dążąc do zawładnięcia „całym człowiekiem”, wymagał nie tylko lojalności i posłuszeństwa, ale i czynnego wspierania ruchu, m.in. przez doskonalenie „narodowosocjalistycznego instynktu”. Nawiązując do idei romantyzmu i rasizmu głosił skrajny nacjonalizm, uważając naród za wspólnotę krwi, zdeterminowaną biologicznie i rasowo. Opierając się na darwinizmie społecznym uznawał siłę i walkę za podstawowe prawo społeczne. Nacjonalizm w nazizmie znajdował wyraz w ideologii wroga, którego należy bezwzględnie zwalczać; wrogiem był Żyd, komunista, liberał, socjaldemokrata. Wyrazem nacjonalizmu były teorie „krwi i ziemi”, braku „przestrzeni życiowej” i pochwała wojny. Nazizm demagogicznie łączył ideę nacjonalizmu z elementami socjalizmu, stojąc na stanowisku, że każdy naród ma prawo do własnej wersji socjalizmu. Nacjonalistyczne i socjalistyczne hasła przyciągnęły do nazizmu przeważającą część niemieckiego społeczeństwa, które w decydującym momencie udzieliło poparcia polityce Hitlera. Syntezą ideologii nazizmu była zasada charyzmatycznej władzy wodza, którego uosabiał Hitler. Zasada wodzostwa (inspirowana poglądami F. Nietzschego) znalazła instytucjonalny wyraz w dyktaturze Hitlera, będącego najwyższym podmiotem władzy w III Rzeszy. W 1933–45 nazizm był w Niemczech ideologią państwową oraz czynnikiem integrującym społeczeństwo wokół hitlerowskiej polityki. Umożliwił ugruntowanie się totalitarnej dyktatury, podniósł bezprawie i terror — nie tylko wobec przeciwników politycznych — do rangi jednego z głównych działań państwa, uzasadnił wywołanie przez Niemcy II wojny światowej, stworzył teoretyczną i pseudonaukową podstawę dla wszystkich dokonanych przez hitlerowskie Niemcy zbrodni. Klęska Niemiec 1945 położyła kres panowaniu nazizmu Ukarano głównych zbrodniarzy hitlerowskich oraz podjęto decyzję o denazyfikacji, która jednak nie była pełna i została przeprowadzona niekonsekwentnie. Okresowo odradzający się w Niemczech skrajnie nacjonalistyczny ruch, nawiązujący do nazizmu, jest zwany neonazizmem. "

 • czuk1 18.08.19, 09:20
  boavista4 napisał(a):Czuk wyłożył swoja nnazistowska ideologie --- 1) „wszystko w państwie, (2) nic bez państwa, (3) nic przeciwko państwu.”

  ad 1 - przeciwnie; jestem za przywróceniem handlu z Rosją , za ekspansją gospodarczą Polski,... w interesie państwa.
  ad 2 - przeciwnie; jestem za ograniczeniem państwa w gospodarce i finansach do obszarów bezpieczeństwa strategicznego.
  ad 3. - tak - każde działanie rządzących przeciwko państwu oceniam negatywnie. Można tu wymienić : nie stosowanie się przez rządzących Polską do traktatów unijnych i polskiego prawa, psucie demokratycznego państwa prawa, rządzenie coraz bardziej autorytarne,...


Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka