19.08.19, 00:32
Obligacje rzadowe z negatywnym oprocentowaniem osiagnely rynkowa wartosc powyzej 15 bln USD. Juz nawet 30 letnie obligacje niektorych krajow oprocentowane sa negatywnie.
Wezmy tak na zdrowy rozum, kupuje i trzymam 30 lat negatywnie oprocentowane obligacje, po 30 latach i uwzgledniajac inflacje stracilem ponad 20% z wlozonej sumy w przeliczeniu na wartosc nabywcza- tutaj zdrowy rozum podpowiada, ze cos jest nie tak, ze caly ten system postawiony jest na glowie.
Recesja stoi za drzwiami i normalna reakcja Bankow Narodowych jest obnizanie stopy procentowej. W przypadku FED jest to jeszcze mozliwe, z poziomu 2,5% jest jeszcze jakis plusowy margines, ale w przypadku EZB jest to juz dawno niemozliwe, tutaj mozliwe jest tylko powiekszanie oprocentowania negatywnego.
W wypadku ostatniej wielkiej recesji Banki Centralne zmniejszyly oprocentowanie o okolo 5%, w wypadku EZB byloby to oprocentowanie na poziomie - 6%? (istnieja juz plany jak spowodowac, zeby ludziom nie przyszlo do glowy trzymanie gotowki w domu zamiast na koncie w banku, tzn. zeby gotowke tez negatywnie oprocentowac).

Od roku 2010 na skutek polityki pienieznej EZB, europejscy oszczedzajacy w porownaniu z amerykanskimi poniesli straty w wysokosci okolo 2 bln EUR (na sktek utraconych dochodow z oprocentowania). Za te pieniadze utrzymywane sa przy zyciu zombie-banki, zombie- przedsiebiorstwa i w koncu zombie-kraje, ktore juz dawno powinny zbankrutowac.
Wyglada na to, ze zbankrutowac maja wszyscy, a jesli juz nie zbankrutowac, to poniesc dotkliwe koszty.
Edytor zaawansowany
 • qwardian 19.08.19, 08:10

  24 października będzie 90-ta rocznica czarnego czwartku, początku wielkiego kryzysu, który spowodował skurczenie ekonomii o 20 do 30 procent. Kryzys o takiej skali zdarza się raz na sto lat. Mamy szansę się na niego załapać..

  --
  Kosiniak-Kamysz: Tęczowe barwy to barwy spółdzielczości.
 • oleg3 19.08.19, 10:34
  institoris2 napisał(a):

  > Wyglada na to, ze zbankrutowac maja wszyscy

  Oczywiście z wyjątkiem tych, którzy kontrolują produkcję pieniądza.

  > (istnieja juz plany jak spowodowac, zeby ludziom nie przyszlo do glowy trzymanie gotowki
  > w domu zamiast na koncie w banku

  I wszyscy zostaniemy niewolnikami (z wyjątkiem patrz wyżej). Będzie jak na fejsbuku czy jutubie. Homofobom, nacjonalistom czy siewcom mowy nienawiści zablokujemy konta.
  --
  "Zdrowy rozum jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. ” - René Descartes
 • monalisa2016 19.08.19, 22:34
  Temat za ciężki, żaden nie podejmuje się dyskusji.
  Nierozwarzna polityka EZB, wystrzelała wszystkie trumpfy jakie miała teraz nie ma "amunicji żeby strzelać dalej". Podniesienie stóp procentowych to bankructwo wielu zombie-banków, zombie-przedsiebiorstw nie wspominając już o zombie-państwach, mówiąc otwarcie przyszłość bez przyszłości. Europejski podatnik nie jest w stanie wzięcia tego cieżaru na swoje barki więc zaczęła się jazda z górki na koszt społeczenstw. Dlaczego na koszt spoleczenstw, polityką niskich stóp procentowych odłuża się budżety państw z jednoczesnym zubożeniem ludności czyli mówiąc popularnie wyciaganiem im pieniędzy z kieszeni w formie podatków (sumasumarum w Niemczech ca. 70%) nie wspominając już o emeryturach. W Holandii dyskutuje się już otwarcie, znaczy przygotowuje się społeczenstwo w przyszłość, mówi się mu otwarcie, o obecnych emeryturach możecie sobie pomarzyć, nix da, ich nie będzie. Obecna sytuacja w Holandii, każdy bez wyjatku otrzymuje na konto miesięcznie tysiąc euro, ci co pracowali i dbali o prywatne emerytury dostają je do tego.

  W prawdzie poziom stóp procentowych ma już od 1980 roku trend spadkowy, brak reform, w wielu państwach unii produkcja nie osiągnęła wymaganego poziomu a mimo tego w niektórych wprowadzono wspólną walutę EURO, brano nowych członków w obiecia unii, innych finansowalo się i finansuje się ich nadal robiąc im obiecanki (Turcja, kraje Bałkanu, Ukraina, a co ciekawe finansuje się nawet Chiny > 300 milionów euro, bo ONZ nie wyjeło jeszcze Chin z rejestru krajów rowijających się!) było i jest nadal hulaj dusza piekła nie ma. Jak długo? Sądzę że nie będzie to trwać długo, do Brexitu a potem? Inni czekają i obserwują cierpliwie w blokach do startu by pójśc za przykładem Wielkiej Brytanii.
  Inwestorzy uciekaja z unii do Stanow, mnie ciekawi jakie zaklady/Weten postawili CDS'ami (Credit Default Swap) na unijne zombie-banki, zombie-przedsiebiorstwa?

  www.youtube.com/watch?v=IiB2kM2tM14

  Wiecej tu:
  www.youtube.com/channel/UCSiFC1DCXr3p1YDzyu9rogA/videos

  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • monalisa2016 19.08.19, 23:35
  monalisa2016 koryguje swoj blad:


  Jest: Nierozwarzna polityka EZB, ...
  Powinno byc: Nierozważna polityka EZB, ...
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka