Dodaj do ulubionych

Największy dziennik Szwecji o Polsce :O)

19.08.19, 08:27
Największy dziennik Szwecji solidaryzuje się z polskimi demokratami

Peter Wolodarski

19 sierpnia 2019 | 06:25

To, co się dzieje w Polsce, w przerażający sposób pokazuje, jak szybko można odebrać demokratyczne prawa, które uznaliśmy za coś oczywistego. Dlatego nie możemy przestać się oburzać. Jeśli demokracja w Polsce upadnie, upadnie też wielka idea zjednoczonej Europy.

Pod koniec lipca - wstrząśnięci brutalnymi atakami na uczestników Marszu Równości w Białymstoku, do których doszło pod wpływem nagonki prowadzonej przez PiS i Kościół - przywróciliśmy „Gazecie Wyborczej” nasze historyczne hasło: „Nie ma równości bez solidarności”. Bez solidarności nie jest bowiem możliwa obrona ludzi krzywdzonych, poniżanych i dyskryminowanych w dzisiejszej Polsce.

Nasze wezwanie „Nie ma wolności bez solidarności” wsparli i uznali za swoje koleżanki i koledzy z wielu zagranicznych redakcji w Europie i USA.

Wśród nich jest „Dygens Nyheter”, największy dziennik w Szwecji. W niedzielę na jego łamach ukazał się poświęcony Polsce artykuł redaktora naczelnego Petera Wolodarskiego.

Jak żyć pod autorytarnym reżimem? Kilka lat temu rosyjska pisarka i dziennikarka Masha Gessen radziła: – Uwierzcie, że autorytarny przywódca myśli to, co mówi. Nie dajcie się zwieść drobnym oznakom normalności. Nie przestawajcie się dziwić i oburzać.


Artykuł Gessen nie dotyczył Polski. Ale przerażające jest to, jak opisany przez nią autorytarny schemat oddaje rozwój sytuacji w tym kraju.

Po dojściu do władzy Prawo i Sprawiedliwość coraz mocniej przykręcało antyliberalną śrubę. Zarazem wydłuża się lista ludzi tej władzy, którzy dopuścili się nadużyć. Słowa przedstawicieli reżimu, przez niektórych uważane za obłęd, zmieniły się w destrukcyjne czyny.

Gessen ostrzegała obywateli państwa autorytarnego. Ale jej przestrogi powinno się czytać w wolnym świecie, gdzie ryzyko zobojętnienia wydaje się największe. Im bowiem ostrzej postępuje reżim, tym większe zagrożenie, że nawykniemy do jego nadużyć.

Atak na media
Kiedy polski rząd pod koniec 2015 r. zmienił publiczne telewizję i radio w swoją machinę propagandową, wiele osób w Szwecji było w szoku. Jak demokratyczne państwo, nasz sąsiad, mogło dokonać antydemokratycznego zwrotu?

Z niszczonych przez PiS mediów publicznych zwolniono lub zmuszono do odejścia ok. 300 dziennikarzy, prezenterów i innych pracowników. Niezależne dziennikarstwo zastąpiono biuletynami reżimu. Poszukiwania prawdy w praktyce zakazano.

Media prywatne, które wciąż odmawiają tańczenia w takt wybijany przez nacjonalistyczną prawicę, są regularnie oskarżane o zdradę lub służenie obcym interesom. Firmy państwowe i władze wycofały reklamy, a na prywatne firmy wywiera się nacisk, by nie wspierały publikacji krytykujących reżim. Stałym celem ataków jest główny niezależny dziennik – „Gazeta Wyborcza”.

Cel jest jasny: stłumić krytykę oraz – na węgierską modłę – wytoczyć baterię prorządowych megafonów. Ewentualność zwycięstwa PiS w jesiennych wyborach każe postawić pytanie o następny krok władzy. Czy prawicowi nacjonaliści spróbują przejąć prywatne media? Plany już są w obiegu. Reżim, który opanował Trybunał Konstytucyjny, próbował zakazać pod karą badań dotyczących ciemnych kart historii Polski, nie ma zahamowań w dążeniu do kontroli nad niezależnymi instytucjami.

Każdy, komu zależy na dobru Polski, winien się zaangażować, aby ten scenariusz powstrzymać.

Strefy wolne od LGBT to nie żart
Polski reżim nie szanuje wewnętrznej równowagi sił politycznych, ale wciąż liczy się z tym, co mówi o nim świat. Międzynarodowy ruch solidarności mógłby stać się ważną siłą, podobnie jak u schyłku komunizmu w latach 80. Dlatego nie możemy przestać się dziwić i oburzać.

W tym roku polscy prawicowi nacjonaliści prowadzą kampanię przeciwko osobom LGBT+. Oprócz werbalnych ataków dochodzi do przemocy wobec uczestników Marszów Równości ze strony skrajnej prawicy. Wymiar sprawiedliwości traktuje ją z niebywałą pobłażliwością.

Zagraniczne media odnotowały te wydarzenia, ale szerszych protestów nie było. Brakuje nam wrażliwości, gdy narusza się prawa człowieka w demokratycznych krajach w naszym sąsiedztwie. A przecież powinna nami wstrząsać agresywność polskich nacjonalistów i to, jak często popierają ich przedstawiciele Kościoła katolickiego.

Strefy wolne od LGBT – to nie żart. Takie uchwały podjęło ponad 20 samorządów w Polsce. Tęczowa flaga jako znak zarazy, która chce zatruć nasze dusze, porównywana z czerwoną flagą komunizmu? To określenie nie padło w pełnej nienawiści dyskusji w internecie, to cytat z kazania krakowskiego metropolity abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszonego w rocznicę powstania warszawskiego.

Redaktorzy „Gazety Wyborczej” mieli rację, gdy dwa tygodnie temu wezwali do solidarności z bezbronnymi i bitymi. Do prześladowań i przemocy nie dochodzi w próżni.

Autorytarna władza potrzebuje wciąż nowego wroga. Szczuła na uchodźców, opozycję uliczną, kobiety z „czarnego protestu", Niemców, Żydów i Ukraińców, na elity od Sorosa i NGO-sy, na lekarzy rezydentów, niepełnosprawnych, uczniów i nauczycieli, „ideologię gender”
– pisała „Wyborcza”.


Kogo obchodzi Polska
Antyliberalne fale przetaczają się przez wiele państw na świecie. W Hongkongu demonstranci żądający demokracji ryzykują życiem, bo chińskie supermocarstwo domaga się posłuszeństwa. W Moskwie protestujący, chcący, by świat usłyszał ich głos, są bici na ulicach. Prezydent USA – akt bez precedensu – prosi Izrael, by zakazał wjazdu dwóm demokratycznym kongresmenkom.

My, mieszkańcy drugiej strony Bałtyku, musimy się o Polskę troszczyć. Jeśli upadnie demokracja w Polsce, upadnie też wielka idea zjednoczonej Europy z 1989 r. Jak uczy historia – to, co się w Polsce zaczyna, w Polsce się nie kończy.

wyborcza.pl/7,75399,25098186,najwiekszy-dziennik-szwecji-solidaryzuje-sie-z-polskimi-demokratami.html
Ciekawe jak i kiedy upora sie Europa z faszystowsko-autorytarna Polska(?)
Edytor zaawansowany
 • xiazeluka 19.08.19, 09:12
  Ciekawe jak i kiedy upora się Europa z faszystowsko-pedalską Śfecją?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • benek231 19.08.19, 17:19
  xiazeluka napisała:

  > Ciekawe jak i kiedy upora się Europa z faszystowsko-pedalską Śfecją?
  **
  Glupis, wypierdku Putina.
 • boomerang 19.08.19, 09:45
  Szwecja niech najpierw przeprosi za Potop i za Juliana Assange'a.
 • boavista4 19.08.19, 17:30
  O gwalt , ale on twierdzi ze zadnego gwaltu nie bylo, to byla obopolna zgoda co potwierdzila potem pani oskarzajaca. Na tej podstawie Angole wydaly nakaz aresztu, a Julek znalazl azyl w ambasadzie Ekwadoru. Po zmainie rzadu w Ekwadorze wszystko obrocilo sie przeciw Assangowi i teraz Amerykanie chca go miec u siebie.
  Teraz w Ameryce w zwiazku ze skandalem Epsteina wyszla znowu sprawa pedofilskich zabaw ksiecia Andrzeja. To juz jest o duzo wiecej niz Assanga, ksiaze Andrzej zabiera sie do trzynastolatek!, Czy sad Nowojorski wyda nakaz aresztu ksiecia Andrzeja, a takze Tony Blaira , bo okazuje ze zaklamany Tony tez odwiedzal seksowna wyspe Epsteina.
 • babaobaba 19.08.19, 17:57
  My lubimy budować od nowa ale na gruzach. Zatem najpierw gruzy, trupy a potem światełko w tunelu do czasu aż znajdą się uzdrawiacze w sutannach. . .

  --
  Biada tym, którzy podążają za Jezusem dla kariery - papież Franciszek
 • babaobaba 19.08.19, 17:58
  My lubimy budować od nowa ale na gruzach. Zatem najpierw gruzy, trupy a potem światełko w tunelu do czasu aż znajdą się uzdrawiacze w sutannach. . .

  --
  Ludzie,przestańcie oglądać się na biskupów. Macie Chrystusa.
 • benek231 19.08.19, 20:37
  babaobaba napisał:

  My lubimy budować od nowa ale na gruzach. Zatem najpierw gruzy, trupy a potem światełko w tunelu do czasu aż znajdą się uzdrawiacze w sutannach. . .
  **
  Czyli wbrew sztuce budowlanej, wiec nie ma sie co dziwic, ze wkrotce rozlatuje sie i nowa budowla. Nie buduje sie na gruzach. Te nalezy uprzatnac.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka