Dodaj do ulubionych

Koło Gospodyń Wiejskich decyduje!

29.08.19, 15:45
Rząd wydał 630 tys. zł na promocję w telewizji o. Rydzyka. Cel? Dotrzeć do gospodyń

Idzie o Koła Gospodyń Wiejskich. Będą to prawdopodobnie najefektywniej wydane pieniądze na "kiełbasę wyborczą". Kosztem PSL, na którego listę - tę z Kukizem - będę prawdopodobnie głosował. Chichot historii będzie prawdopodobnie polegał na tym, że PSL straci (prawie) wszystkich wyborców na wsi i wejdzie po raz ostatni do Sejmu.

Strażaków PSL już chyba utracił. Prezes Pawlak jest w wewnętrznej opozycji. Miastowi to sobie mogą żartować, ale na wsi straż ogniowa i Gospodynie są wiodącymi organizacjami, a te "ruchy miejskie" - w proporcji - to rachityczne podróbki. A i parytet jest zachowany, z przewagą kobiet. Uczta się lewacy!
--
"Zdrowy rozum jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. ” - René Descartes
Edytor zaawansowany
  • sz0k 29.08.19, 19:33
    oleg3 napisał:

> Kosztem PSL, na którego listę - tę z Kukizem
    > - będę prawdopodobnie głosował.

Daj spokój oleg... nie ośmieszaj się...

--
    "Mało wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem."
    Ludwik Pasteur
  • babaobaba 29.08.19, 19:51
    sz0k napisał:

> oleg3 napisał:
    >
    > > Kosztem PSL, na którego listę - tę z Kukizem
    > > - będę prawdopodobnie głosował.
    >
    > Daj spokój oleg... nie ośmieszaj się...
    >
    ===================
    Nie obawiaj się, sz0ku. Oleg zagłosuje na PiS jako, że duch landknechta z niego nie wywietrzał. smile

--
    Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
  • dachs 29.08.19, 21:14
    sz0k napisał:

A co śmiesznego w głosowaniu na chadecję?
    Jakbym mógł, tez bym głosował na PSL.
    Wybór między Schetyną, JKM, Czarzastym i Kaczyńskim???
    Sorry, bez urazy.

--
    Jeżeli przychodzi wybierać między wiarą w to, że nauka objaśni kiedyś świat, a wiarą w Boga - wiara w Boga jest zdecydowanie racjonalniejsza
  • sz0k 29.08.19, 22:04
    dachs napisał:

> sz0k napisał:
    >
    > > Daj spokój oleg... nie ośmieszaj się...
    >
    > A co śmiesznego w głosowaniu na chadecję?

W głosowaniu na co? Ja rozumiem, że wieloletnie przebywanie w Reichu mogło mieć zgubny wpływ na rozumienie i posługiwanie się pewnymi pojęciami (z "chadecją" na czele), ale litości... bądźmy poważni...

--
    Ludwik Pasteur
  • dachs 29.08.19, 22:29
    sz0k napisał:

> W głosowaniu na co? Ja rozumiem, że wieloletnie przebywanie w Reichu mogło mieć
    > zgubny wpływ na rozumienie i posługiwanie się pewnymi pojęciami (z "chadecją"
    > na czele), ale litości... bądźmy poważni...

Z czterech przywódców, których wymieniłem trzech to lewica, a czwarty nie ma szans przeprowadzić rzeczy które proponuje

--
    Bóg wygnał wprawdzie człowieka z raju, ale w dobroci swojej dał mu za to psa.
  • sz0k 29.08.19, 22:47
    dachs napisał:

> sz0k napisał:
    >
    >
    > > W głosowaniu na co? Ja rozumiem, że wieloletnie przebywanie w Reichu mogł
    > o mieć
    > > zgubny wpływ na rozumienie i posługiwanie się pewnymi pojęciami (z "chad
    > ecją"
    > > na czele), ale litości... bądźmy poważni...
    >
    > Z czterech przywódców, których wymieniłem trzech to lewica, a czwarty nie ma sz
    > ans przeprowadzić rzeczy które proponuje

Być może. Ale gdzie tu "chadecja"? PSL to jest w prostej linii spadkobierczyni ZSL, dokładnie tak jak SLD - PZPR. Zresztą nawet ten przedwojenny PSL ciężko nazwać "chadeckim".

--
    "Błądzić jest rzeczą ludzką, kłamać demokratyczną."
    Nicolás Gómez Dávila
  • dachs 30.08.19, 06:51
    sz0k napisał:

> Być może. Ale gdzie tu "chadecja"?

A czy chadecja musi być w nazwie? PSL jest akurat najbardziej podobny do "mojej" chadecji tutaj, z tym że bardziej konserwatywny, ci czymi mi go sympatycznym.

> PSL to jest w prostej linii spadkobierczyni ZSL, dokładnie tak jak SLD - PZPR.

No wiesz? To Ty chyba bardzo młody musisz być. PZPR była na zimni polskiej sztucznym, komunistycznym tworem, który trzeba było przetrwać, by przeżyć. ZSL było własnie takim przetrwalnikiem dla PSL na komunistyczne czasy.

> Zresztą nawet ten przedwojenny PSL ciężko nazwać "chadeckim".

Tu masz rację. Chadekami wtedy byli inni, a PSL na ich tle był nawet trochę lewicujący.
    Ale czasy sie zmieniły, chadeków w Polsce nie ma i PSL jest jedyną partią która kościoła nie zwalcza, nie postponuje, ani nie manipuluje nim dla swoich celów.
    Jaki kraj, taka chadecja. smile

--
    Jeżeli przychodzi wybierać między wiarą w to, że nauka objaśni kiedyś świat, a wiarą w Boga - wiara w Boga jest zdecydowanie racjonalniejsza
  • sz0k 30.08.19, 09:36
    dachs napisał:

> > Być może. Ale gdzie tu "chadecja"?
    >
    > A czy chadecja musi być w nazwie?

A kto powiedział, że musi? Ja podważyłem "chadeckość" PSL-u a Ty coś dalej kontynuowałeś o pozostałych 4 przywódcach. To nie na termat, który ja poruszyłem..

> PSL jest akurat najbardziej podobny do "mojej
    > " chadecji tutaj

No i stąd moja oryginalna replika do Ciebie. Dla kogoś utwierdzonego w wieloletnim przekonaniu o "chadeckości" lewicowych postempaków spod znaku CDU/CSU to pewnie nawet SLD może być "chadecki", a rządy koalicji SLD-PSL najbardziej chrześcijańskie w historii Polski. Ale dlatego właśnie prosiłem o odrobinę powagi jednak...

> > PSL to jest w prostej linii spadkobierczyni ZSL, dokładnie tak jak SLD -
    > PZPR.
    >
    > No wiesz? To Ty chyba bardzo młody musisz być.

Oho, ten paternalistyczny ton, robi się ciekawie smile Niech dziadek Brosuk pozwoli więc, że wnusio sz0k się rozsiądzie wygodnie, a dziadek opowie o tych chrześcijańskich wartościach, którym ZSL/PSL hołdował i wg. których żył i prowadził swoją politykę. Tylko niech dziadek nie zapomni Werther's Original.

> PZPR była na zimni polskiej sztu
    > cznym, komunistycznym tworem, który trzeba było przetrwać, by przeżyć. ZSL był
    > o własnie takim przetrwalnikiem dla PSL na komunistyczne czasy.

Ło matko, a to skąd? Z "Krótkiego podręcznika historii wg. Gazety Wyborczej" autorstwa Adama Michnika?

> > Zresztą nawet ten przedwojenny PSL ciężko nazwać "chadeckim".
    >
    > Tu masz rację. Chadekami wtedy byli inni, a PSL na ich tle był nawet trochę lew
    > icujący.
    > Ale czasy sie zmieniły, chadeków w Polsce nie ma i PSL jest jedyną partią która
    > kościoła nie zwalcza, nie postponuje, ani nie manipuluje nim dla swoich celów.
    > Jaki kraj, taka chadecja. smile

Borsuku Ty tak na poważnie? PSL nie jest i nigdy nie był żadną partią chrześcijańską. To jest partia ludowa, chłopska. Ich jedynym celem było zawsze - dorwać się do władzy (nieważne z kim) i przejąć Ministerstwo Rolnictwa, aby dobrze robić chłopom i polskiej wsi (przy okazji, bo głównie sobie oczywiście).
    Bycie partią "chadecką" wymaga jednak odwoływania się do pewnych wartości, hołodowania pewnej idei. W PSL tego nie ma. To są encyklopedyczni koniunkturaliści, kompletnie bezideowi, gotowi dla realizacji swojego jedynego celu (opisanego powyżej) iść z kimkolwiek, nawet samym diabłem.
    "Chadecy" rządzący wspólnie z komunistami? "Chadecy" podpinający się pod tęczową rewoltę? Przywódca "chadeków" siedzący, szerzący zęby i bijący brawo jakiemuś chłystkowi plującemu na Kościół? No rzeczywiście, takie rzeczy w Reichu to pewnie codzienność. W Polsce jednak staramy się zachować minimum normalności i przyzwoitości.

--
    "Błądzić jest rzeczą ludzką, kłamać demokratyczną."
    Nicolás Gómez Dávila
  • dachs 31.08.19, 09:10
    Przepraszam, że tak długo dałem Ci czekać na odpowiedź.

sz0k napisał:

> Oho, ten paternalistyczny ton, robi się ciekawie smile Niech dziadek Brosuk pozwol
    > i więc, że wnusio sz0k się rozsiądzie wygodnie, a dziadek opowie o tych chrześc
    > ijańskich wartościach, którym ZSL/PSL hołdował i wg. których żył i prowadził sw
    > oją politykę. Tylko niech dziadek nie zapomni Werther's Original.

Nie idzie o paternalistyczny ton, a o konkretne wspomnienie z dzieciństwa, jakiego Ty raczej mieć nie możesz. Do dziś mam przed oczami wszechobecne hasła: "Precz z PSL i bandami".
    Gdybyś takie coś sam widział nie pisałbyś : "PSL to jest w prostej linii spadkobierczyni ZSL, dokładnie tak jak SLD - PZPR." bo to jest zwykła nieprawda..
    Podtrzymuję to, co napisałem, że ZSL było przetrwalnikiem dla PSL na komunistyczne czasy.
    Inna sprawa to chadeckość. Tu zgadzam się z Tobą, że "Zresztą nawet ten przedwojenny PSL ciężko nazwać "chadeckim".
    Tym bardziej, że raz już się zgodziłem
    Ale czasy sie zmieniają partie też
    > > Tu masz rację. Chadekami wtedy byli inni, a PSL na ich tle był nawet troc
    > hę lew
    > > icujący.
    > > Ale czasy sie zmieniły, chadeków w Polsce nie ma i PSL jest jedyną partią
    > która
    > > kościoła nie zwalcza, nie postponuje, ani nie manipuluje nim dla swoich
    > celów.
    > > Jaki kraj, taka chadecja. smile
    >
    > Borsuku Ty tak na poważnie? PSL nie jest i nigdy nie był żadną partią chrześcij
    > ańską. To jest partia ludowa, chłopska. Ich jedynym celem było zawsze - dorwać
    > się do władzy (nieważne z kim) i przejąć Ministerstwo Rolnictwa, aby dobrze rob
    > ić chłopom i polskiej wsi (przy okazji, bo głównie sobie oczywiście).

To chyba nie jest źle robić chłopom dobrze, kiedy się jest partią chłopską?

> Bycie partią "chadecką" wymaga jednak odwoływania się do pewnych wartości, hoło
    > dowania pewnej idei. W PSL tego nie ma. To są encyklopedyczni koniunkturaliści,
    > kompletnie bezideowi, gotowi dla realizacji swojego jedynego celu (opisanego p
    > owyżej) iść z kimkolwiek, nawet samym diabłem.

Jakoś dziwnie mi to przypomina lament partii, której umizgi PSL akurat odrzuciła. To się powtarza po każdych wyborach i, jeśli odfiltrować specyficzną dla danej partii stylistykę, brzmi zawsze taj samo.

> "Chadecy" rządzący wspólnie z komunistami? "Chadecy" podpinający się pod tęczow
    > ą rewoltę? Przywódca "chadeków" siedzący, szerzący zęby i bijący brawo jakiemuś
    > chłystkowi plującemu na Kościół? No rzeczywiście, takie rzeczy w Reichu to pew
    > nie codzienność.

Poleciałeś dość brawurowo. smile No, to po kolei.
    Z komunistami nie rządzili Chadecy a przetrwalnik partii ludowej pod nazwą ZSL.
    Podpinanie się PSL pod tęczową rewoltę, jakoś mi umknęło. Ale fakt, że z nie szli z bejsbolami na bój może świadczyć o ich słabości.
    Pewnie nawiązujesz do sytuacji przed wykładem Tuska. Jeżeli odniosłeś wrażenie, że ktokolwiek, czy Tusk, czy KoKa w jakimkolwiek stopniu zgadzali się z tym co mówił Jażdżewski, to zło dopięło swego.

> W Polsce jednak staramy się zachować minimum normalności i przyzwoitości.

Nazwiska, pseudonimy, adresy! Natychmiast!!! smile

Reasumując. Nie zgadzam sie z Tobą, co do obciążania PSL winą za to, w jakich warunkach przetrwała komunizm. Zgadzam się, że nie była partia chadecką.
    Ale, co nie było, może być. Sam wiesz, że partie się zmieniają. Czasem na lepsze, czasem na gorsze. To Twoje słowa, mogły być moje.
    "Żeby to konserwatyzm/tradycjonalizm był jednak dominującym w spolaryzowanej scenie politycznej. Była na to szansa z tym nieszczęsnym POPiS-em, no ale niestety PO nie stanęło na wysokości zadania i nie wykorzystało szansy stania się prawicą prawicy (przy PiS-ie będącym lewicą prawicy), a koniec końców przystąpiła całkowicie do obozu najgorszych męt postempackich."

Teraz może stanie na wysokości zadania PSL. Może, nie wiadomo.
    Ale widać, że coraz mocniej zwraca się do wyborcy miejskiego, odcina się od LGBT (wbrew temu co jej przypisujesz) i opiera się wartościach chrześcijańskich.

Kosiniak-Kamysz:
    "Oczekujemy od Kościołów, a szczególnie od Kościoła katolickiego, że będzie jednoczył, będzie przywracał braterstwo, będzie szedł w nurcie solidarności, a nie wykluczania, pozostawiania na marginesie tych, którzy może głosują na inne partie niż ta, która dzisiaj rządzi (...) O to proszę, o to zabiegam i tego się będę domagał w imieniu nie tylko swoim, ale też pokoleń ludowców, którzy Bogu i ojczyźnie nie szczędzili ani trudów, ani wysiłków, ani ofiary krwi, którą wielokrotnie składali"

Masz coś przeciw?

--
  • andrzejg 31.08.19, 11:07
    "Podpinanie się PSL pod tęczową rewoltę, jakoś mi umknęło. Ale fakt, że z nie szli z bejsbolami na bój może świadczyć o ich słabości."

PSL się nie podpięła, tylko Podpiął je PiS.
    PSL jako członek "wielkiej" Koalicji Europejskiej, w której również był ugrupowania lewicowe nie zabrała zdecydowanego głosu w sprawie LGBT. Pewnie nie chcieli wychodzić przed szereg KE i to był ich błąd. PiS wykorzystał moment i dorobił gębę PSL. Jak widać po sz0k są tacy , którzy to kupili i powtarzają niesprawiedliwą ocenę.
  • xiazeluka 31.08.19, 19:41
    "powtarzają niesprawiedliwą ocenę."

Czyżby? Wystarczyłoby, gdyby K-K jasno od ruchu zboczeńców się odciął, zamiast bredzić o kolorach spółdzielczości. Ale na to nie mógł sobie pozwolić, więc gębę dorobił sobie sam.

--
    Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
  • dachs 31.08.19, 22:56
    xiazeluka napisała:

> Czyżby? Wystarczyłoby, gdyby K-K jasno od ruchu zboczeńców się odciął,

A nie wystarczy Ci, że nie popierał?

> zamiast bredzić o kolorach spółdzielczości.

Tęcza jako symbol spółdzielczości będzie niedługo obchodzić stulecie.
    Jakoś dziwnie łatwo przychodzi Ci przyjecie pedalskiej narracji, że tęcza to ich kolory.

--
  • xiazeluka 01.09.19, 01:56
    "A nie wystarczy Ci, że nie popierał?"

Nie. Wyborcom także to nie wystarczyło. Nie da się stać okrakiem nad przepaścią i zapewniać, że to postawa na baczność. Trzeba było pokazać swoją odrębność, zamiast chować się w tłumie i udawać, że nie popieramy.

"Jakoś dziwnie łatwo przychodzi Ci przyjecie pedalskiej narracji, że tęcza to ich kolory."

Wszyscy wiedzieli o co chodzi. Zamiast "nie popierał" wyszło udawał, że w poniedziałek jest piątek. Snajperowanie Ci nie służy.

--
  • dachs 01.09.19, 08:16
    xiazeluka napisała:

> Trzeba było pokazać swoją odrębność, zamiast chować się w tłumie i udawać, że nie
    > popieramy.

I co? Głosowałbyś wtedy na PSL? Przypuszczam, że wątpię.smile
    Z kolei Ty, nie jesteś targetem PSL-u.
    I tak to.

--
    Przyjemna atmosfera w stosunkach pomiędzy Kościołem a państwem jest dobra dla państwa, ale zła dla Kościoła.
    /G.K. Chesterton/
  • xiazeluka 01.09.19, 09:55
    Kosiniak-Kukiz ma mniej w sondażach niż wcześniej, kiedy występował pod własnym nazwiskiem. Stargetowani okazują niezadowolenie.

--
  • dachs 01.09.19, 14:54
    xiazeluka napisała:

> Kosiniak-Kukiz ma mniej w sondażach niż wcześniej, kiedy występował pod własnym
    > nazwiskiem. Stargetowani okazują niezadowolenie.

Kukifoby jakieś. smile

Ale fakt, to dość osobliwy alians.

--
    Przyjemna atmosfera w stosunkach pomiędzy Kościołem a państwem jest dobra dla państwa, ale zła dla Kościoła.
    /G.K. Chesterton/
  • andrzejg 02.09.19, 18:13
    Mógł się odciąć , ale przeważyładne solidarność grupowa
    To błąd
    Arówno PSL i PO.

Tak swoją drogą
    Odcięte się kiedykolwiek od pedofil?
    Jakby pytanie odrzucił w moim kierunku, to odpowiem , że ja nie.
    Nie mam powodu , aby od inać się od czegokolwiek co dotyczy mojej osoby, a nie ma mieści?

A Ty? Pedofilu?
  • andrzejg 02.09.19, 18:19
    Pisane z telefonu z autokorektą.
    Jak nie zrozmieszać , to olej
  • sz0k 04.09.19, 19:20
    dachs napisał:

> Przepraszam, że tak długo dałem Ci czekać na odpowiedź.

Ja również, aczkolwiek to nie z mojej winy. Ogóra postanowiła mnie zbanować, prawdopodobnie dlatego że podniosłem klawiaturę na najwybitniejszego syna polskiej ziemi, czyli Adasia M.
    https://i.ibb.co/558BsXG/ban.jpg
    "Do 16:23" - szkoda że nie napisali jakiego dnia... Oczywiście mail z prośbą o wyjaśnienia skierowany na podany w screenie adres spotkał się z głuchą ciszą... Dobrze, że dzisiaj po 5 dniach postanowiłem napisać też do admilicji, która poradziła abym cookies-y wyczyścił... jak widać pomogło... także hint dla innych na wypadek... Także tyle tłumaczenia, teraz powrót do tematu (dobrze, że chociaż jak dałem wyślij w sobotę to nie wywaliło mnie kompletnie tylko pozwolili skopiować treść moich odpowiedzi, bo przepisywać tego by mi się raczej nie chciało smile

> Nie idzie o paternalistyczny ton, a o konkretne wspomnienie z dzieciństwa, jak
    > iego Ty raczej mieć nie możesz. Do dziś mam przed oczami wszechobecne hasła: "P
    > recz z PSL i bandami".
    > Gdybyś takie coś sam widział nie pisałbyś : "PSL to jest w prostej linii spa
    > dkobierczyni ZSL, dokładnie tak jak SLD - PZPR."
    bo to jest zwykła niepraw
    > da..
    > Podtrzymuję to, co napisałem, że ZSL było przetrwalnikiem dla PSL na komunistyc
    > zne czasy.

Coś mi się tu gryzie. Jeśli był przetrwalnikiem, no to znaczy, że jest jego spadkobiercą, nie? Znaczy ciągłość jest zachowana? Ale to i tak szczegół, historia PSL, czy szerzej SL jest tak rozbudowana, że to głowa mała. Oni potrafili powstawać, upadać, dzielić na frakcje takie i inne przez te ponad 100 lat istnienia wielokrotnie. PSL - ten który uformował się w 1990 i trwa do dziś - może teraz przez fakt przyjęcia takiej nazwy odwoływać się do "tradycji" z 50 różnych mutacji stronnictw ludowych... sprytne zagranie, ale i wprowadzające sporo zamieszania (o czym będzie poniżej).

Wracając jednak do ZSL i "przetrwalika" - wybacz Borsuku, ale nie mogę się zgodzić, że warunkiem sine qua non "przetrwania" pewnych ugrupowań politycznych była kolaboracja z sowieckim okupantem (w postaci PZPR-u). Było podziemie, była konspiracja. Nie trzeba było się szmacić (dla wiadomych fruktów) aby trwać.

> Inna sprawa to chadeckość. Tu zgadzam się z Tobą, że "Zresztą nawet ten przedwo
    > jenny PSL ciężko nazwać "chadeckim".
    > Tym bardziej, że raz już się zgodziłem

Tu akurat muszę się sam skorygować. Był ten cały PSL "Piast" Witosa (vide te multum frakcji, o których wspomniałem powyżej). Co ciekawe w 2006 powstało w wyniku sporów w PSL - Stronnictwo "Piast" o charakterze chadeckim, odwołujące się do tego przedwojennego "Piasta". Co tylko udowadnia, że obecny PSL "chadeckim" nazwać nie sposób.

> To chyba nie jest źle robić chłopom dobrze, kiedy się jest partią chłopską?

Oczywiście, że nie. Zwracam tylko uwagę, że w tym modus operandi nadal nie ma nic senso stricto "chadeckiego".

> Jakoś dziwnie mi to przypomina lament partii, której umizgi PSL akurat odrzuci
    > ła. To się powtarza po każdych wyborach i, jeśli odfiltrować specyficzną dla da
    > nej partii stylistykę, brzmi zawsze taj samo.

Huh? Chcesz się boksować z empirią Borsuku?

> Poleciałeś dość brawurowo. smile No, to po kolei.
    > Z komunistami nie rządzili Chadecy a przetrwalnik partii ludowej pod nazwą ZSL.

No i tu mamy właśnie to nieporozumienie, o którym wspomniałem na początku smile Ja pisałem o koalicjach SLD - PSL, dlatego że chodzi mi już tylko o ten PSL po roku 90.

> Podpinanie się PSL pod tęczową rewoltę, jakoś mi umknęło.

Umknęła Ci więc koalicja POKO podczas ostatnich wyborów do Europarlamentu.

> Ale fakt, że z nie sz
    > li z bejsbolami na bój może świadczyć o ich słabości.
    > Pewnie nawiązujesz do sytuacji przed wykładem Tuska. Jeżeli odniosłeś wrażenie,
    > że ktokolwiek, czy Tusk, czy KoKa w jakimkolwiek stopniu zgadzali się z tym c
    > o mówił Jażdżewski, to zło dopięło swego.

Dobrze, nie będę się nad tym pastwił, nie siedzę w ich głowach. Skupmy się więc nad faktami. PSL w ostatnich wyborach do Europarlamentu szedł razem z PO, SLD i Zielonymi. Jak to nie jest przykład czystej wody koniunkturalizmu i hołdowania nadrzędnej zasadzie: "z każdym aby przeciw PiS", to nie wiem co to jest. Ale co tam, przyjrzyjmy się historii PSL w polskim Sejmie:

Koalicja SLD-PSL (1993–1997)
    W opozycji (1997–2001) - rządy AWS-UW
    Koalicja SLD-PSL-UP (2001–2003)
    W opozycji (2003–2007) - rząd SLD, a później PiS z przystawkami
    Koalicja PO-PSL (2007–2015)
    W opozycji (od 2015) - rządy PiS

Ja tu wręcz widzę wyraźne inklinacje w pewnym konkretnym kierunku. Cóż, spuścizna ZSL wiecznie żywa smile

> Reasumując. Nie zgadzam sie z Tobą, co do obciążania PSL winą za to, w jakich w
    > arunkach przetrwała komunizm.

Piszę co widzę (patrz powyższe zestawienie).

> Zgadzam się, że nie była partia chadecką.
    > Ale, co nie było, może być. Sam wiesz, że partie się zmieniają. Czasem na lepsz
    > e, czasem na gorsze.

Nie była, nie jest, być może, czyli de facto cała nasza dyskusja, która zaczęła się od Twojego: "A co śmiesznego w głosowaniu na chadecję?" o kant d... potłuc smile

> Teraz może stanie na wysokości zadania PSL. Może, nie wiadomo.

Patrząc na historię działań tego ugrupowania po 90? Śmiem wątpić. I wydaje mi się, że są to wątpliwości nader uzasadnione.

> Ale widać, że coraz mocniej zwraca się do wyborcy miejskiego, odcina się od LGB
    > T (wbrew temu co jej przypisujesz) i opiera się wartościach chrześcijańskich.

Mądrość etapu? Jak można taką chorągiewkę w czymkolwiek brać na poważnie?

> Kosiniak-Kamysz:
    > "Oczekujemy od Kościołów, a szczególnie od Kościoła katolickiego, że będzie jed
    > noczył, będzie przywracał braterstwo, będzie szedł w nurcie solidarności, a nie
    > wykluczania, pozostawiania na marginesie tych, którzy może głosują na inne par
    > tie niż ta, która dzisiaj rządzi (...) O to proszę, o to zabiegam i tego się bę
    > dę domagał w imieniu nie tylko swoim, ale też pokoleń ludowców, którzy Bogu i o
    > jczyźnie nie szczędzili ani trudów, ani wysiłków, ani ofiary krwi, którą wielok
    > rotnie składali"
    >
    > Masz coś przeciw?

Tak mam. Jak ma się mantra "jest rozdział Kościoła od państwa!", "niech Kościół nie miesza się do polityki!", "nie będą nam klechy mówiły jak mamy rządzić i co robić", do oczekiwań wysuwanych pod adresem Kościoła ze strony jakiegoś podrzędnego polityka? Nazwać to bezczelnością to mało.

--
    "Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek."
    Gilbert Keith Chesterton
  • oleg3 30.08.19, 08:42
    sz0k napisał:

To jest decyzja racjonalna wynikająca z chłodnej analizy aktualnej sytuacji. Nie wykluczam, że do 13X sytuacja się zmieni.

Co dla mnie jest najważniejsze w wyborze?
    Sprawy gospodarcze niestety nie podlegają wyborowi. W zakresie gospodarki na scenie politycznej panuje konsensus. Sprawy międzynarodowe też nie zależą od wyników wyborów. Pozostaje stosunek sił politycznych do "postępu", a konkretnie stopień entuzjazmu do zrobienia z Polski karykatury Zachodu.

Boję się powstania systemu dwupartyjnego. Z jednej strony "zaściankowy" PiS, z drugiej Zjednoczony Postęp. Bo wtedy przegrana PiS (kiedyś przecież nadejdzie) oznacza wprowadzenie "wtymkraju" zapateryzmu. Utrzymanie PSL (ocena jego historycznej roli to całkiem inna sprawa) na powierzchni zmniejsza ryzyko przyszłego odbicia na lewo od Zandberga.

Tyle.

• sz0k 30.08.19, 10:08
    oleg3 napisał:

> Pozostaje stosunek sił politycznych do "postępu", a konkretnie st
    > opień entuzjazmu do zrobienia z Polski karykatury Zachodu.

I PSL ma być gwarantem, że tak się nie stanie? Chcesz żebym zajadów dostał?

> Boję się powstania systemu dwupartyjnego.

Dlaczego? Toć "najdoskonalsza demokracja" na Ziemi właśnie tak działa od początku.

> Z jednej strony "zaściankowy" PiS, z
    > drugiej Zjednoczony Postęp. Bo wtedy przegrana PiS (kiedyś przecież nadejdzie)
    > oznacza wprowadzenie "wtymkraju" zapateryzmu.

Przypomina mi to trochę "tłumaczenia" przeciwników tzw. zaostrzania ustawy aborcyjnej: "Nie róbmy tego, bo potem przyjdą tamci i zrobią jeszcze gorzej niż było". Niestety nie przemawia do mnie ten sposób myślenia, zwłaszcza w odniesieniu do rzeczy fundamentalnych, gdzie na kompromisy nie można się godzić.

Rozumiem jednak Twoje obawy. Doświadczenie z Zachodu pokazuje, że przy spolaryzowanmej scenie politycznej (na umowną lewą i prawą) to ta lewa jakość dziwnie zawsze rozlewa się na prawą, tak że koniec końców mamy różne odcienie tych samych w zasadzie postempaków. A mnie się tak marzy w Polsce sytuacja odwrotna... Żeby to konserwatyzm/tradycjonalizm był jednak dominującym w spolaryzowanej scenie politycznej. Była na to szansa z tym nieszczęsnym POPiS-em, no ale niestety PO nie stanęło na wysokości zadania i nie wykorzystało szansy stania się prawicą prawicy (przy PiS-ie będącym lewicą prawicy), a koniec końców przystąpiła całkowicie do obozu najgorszych męt postempackich.

> Utrzymanie PSL (ocena jego histor
    > ycznej roli to całkiem inna sprawa) na powierzchni zmniejsza ryzyko przyszłego
    > odbicia na lewo od Zandberga.
    >
    > Tyle.

Rozumiem chęć utrzymania przy życiu swego rodzaju "środkowej nogi". Ubolewam jednak nad tym, że to Kukiz się nią nie stał, tylko został wchłonięty przez PSL, partię która już dawno powinna zostać odesłana w niebyt.

--
    Ludwik Pasteur
  • oleg3 30.08.19, 10:36
    Szoku. Każdy ma swój rozum, prawo do decyzji i obowiązek brania skutków na klatę. Mój rozum tak zadecydował.

--
    "Zdrowy rozum jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. ” - René Descartes
  • sz0k 30.08.19, 10:50
    oleg3 napisał:

> Szoku. Każdy ma swój rozum, prawo do decyzji i obowiązek brania skutków na klat
    > ę. Mój rozum tak zadecydował.

Spoko. Nie zamierzam Cię atakować, czy strofować, ja się tylko dziwuję.
    Ja jak zawsze zagłosuję zgodnie ze swoim sumieniem. Jaką formę przybierze ten głos w praktyce tego jeszcze nie wiem, jednak na pewno nie będzie to głos na żadną z partii znajdujących się obecnie czy poprzednio w Sejmie.

--
    "Kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek."
    Gilbert Keith Chesterton
  • andrzejg 30.08.19, 10:57
    sz0k zadeklarował : jednak na pewno nie będzie to głos na żadną z partii znajdujących się obecnie czy poprzednio w Sejmie.
  • sz0k 30.08.19, 11:14
    andrzejg napisał:

> sz0k zadeklarował : jednak na pewno nie będzie to głos na żadną z partii znajdu
    > jących się obecnie czy poprzednio w Sejmie.

--
    "My konserwatyści straciliśmy naszych królów i naszą arystokrację, nasi rzemieślnicy odeszli, nasi chłopi zniknęli. Nasze konie zastrzelono pod nami. Nie mamy do zaoferowania światu niczego poza naszą wizją."
    Fryderyk D. Wilhelmsen
  • oleg3 30.08.19, 11:00
    sz0k napisał:

> Spoko. Nie zamierzam Cię atakować, czy strofować, ja się tylko dziwuję.
    Ocena otoczenia jest ceną, którą się płaci za posiadanie własnego zdania. Płacę i nie płaczę.
    Mnie zasadniczo szło o to, że rozumujemy o wyborach w różnych przestrzeniach. Ja w politycznej ty etycznej.

--
  • sz0k 30.08.19, 11:16
    oleg3 napisał:

> Mnie zasadniczo szło o to, że rozumujemy o wyborach w różnych przestrzeniach.
    > Ja w politycznej ty etycznej.

Na to wygląda, celnie to ująleś.

--
    "Namaszczenie z Bożej łaski ograniczało władzę monarchy; przedstawiciel ludu jest reprezentantem absolutnego absolutyzmu."
    Nicolás Gómez Dávila
  • sz0k 30.08.19, 11:28
    sz0k napisał:

> oleg3 napisał:
    >
    > > Mnie zasadniczo szło o to, że rozumujemy o wyborach w różnych przestrzeni
    > ach.
    > > Ja w politycznej ty etycznej.

Dodam tylko, że dla mnie polityka pozbawiona etyki to jest czysty makiawelizm. A tak to dzisiaj niestety w większości wygląda, dlatego wielu ludziom (mnie nie wyłączając) tak zbrzydła polityka, a polityk kojarzy się z czymś najgorszym i parszywym, gdzieś tam na poziomie dziennikarza, czy "najstarszego zawodu świata".
    Co się stało z polityką (tą pierwotnie rozumianą, arystotelesowską) jako SŁUŻBĄ i to służbą dla dobra wspólnego? Bez etyki, a szczególnie tej chrześcijańskiej, jako stanowiącej szczytowe osiągnięcie w tej dziedzinie, nie ma na to szans.

--
    "Namaszczenie z Bożej łaski ograniczało władzę monarchy; przedstawiciel ludu jest reprezentantem absolutnego absolutyzmu."
    Nicolás Gómez Dávila
  • babaobaba 02.09.19, 19:22
    Czy to się mieści w twoich kanonach etyki?

kujawsko-pomorskie.onet.pl/torun-3-mln-zl-na-nowy-projekt-ojca-rydzyka/nv9mldz?utm_source=www.facebook.com_viasg_kujawsko-pomorskie&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

.... szczególnie, że szpitale zadłużone na miliardy a ten diabelski pomiot buduje kolejne złote cielce.....
    Czy to jest chrześcijańska etyka?

--
    Pobożność jest niezwykle ważna ale rozumu nie zastąpi - ks. prof. Józef Tischner
  • sz0k 04.09.19, 19:40
    babaobaba napisał:

> Czy to się mieści w twoich kanonach etyki?
    >
    > kujawsko-pomorskie.onet.pl/torun-3-mln-zl-na-nowy-projekt-ojca-rydzyka/nv9mldz?utm_source=www.facebook.com_viasg_kujawsko-pomorskie&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
    >

Mieści się. Dobrze ulokowane pieniądze, na zbożny cel i dla dobrych ludzi.

> .... szczególnie, że szpitale zadłużone na miliardy a ten diabelski pomiot budu
    > je kolejne złote cielce.....
    > Czy to jest chrześcijańska etyka?

No, no i dzieci w Afryce giną a kościoły złotem ociekają.

--
    "Demokracja opiera się na kłamstwie, przeto nigdy nie może stać się prawdą!"
    Nikołaj Gogol

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka