Dodaj do ulubionych

Nienormalne państwo

31.08.19, 08:36
Dziś 39 rocznica podpisania porozumienia władz PRL z przedstawicielami zbuntowanego społeczeństwa - początek bezkrwawej rewolucji, która zmiotła autorytarne i podległe sowietom
władze polskie, przywróciła Polsce wolność i niezależność.
Cicho o rocznicy w rządowych mediach, tylko władze Gdańska pamiętają....

Edytor zaawansowany
 • czuk1 31.08.19, 09:06
  Co pozostało z Sierpnia'80...…"zwierza się dziś forumowiczka (przypomnienie moje)"
  To już 39 lat. Dzień dla mnie bardzo ważny, bo jestem pokoleniem Sierpnia'80. To było tak, jakby mroczne, szare życie PRL-u wreszcie rozbłysło światłem nadziei i wiary. Światłem, które miało nas poprowadzić do normalności, otworzyć na Europę i świat, wyrwać z narzuconej przyjaźni, dać nam prawo do samostanowienia i pełnej suwerenności.
  Czym ten dzień jest dla pokolenia, które weszło w swoją dorosłość już w innej, wolnej Polsce? Obawiam się, że tylko kilkoma kartkami z historii Polski, pewną abstrakcją, która nie ma żadnego przełożenia na dzisiejsze czasy, na dzisiejszą Polskę. Czyja to wina?
  Zawaliliśmy i trzeba to wreszcie głośno powiedzieć. Moje pokolenie, pokolenie Sierpnia'80 poniosło wielką porażkę. Po transformacji w 1989 roku zaprzedało ideę obywatelskiej Polski i porozumień sierpniowych w imię walki o własne racje, kłótnie, wzajemne pretensje, polowanie na czarownice, niszczenie autorytetów. Wielkie słowa, małe czyny, brak spójności przekazu, narastająca podejrzliwość, postępująca degrengolada, zwłaszcza elit politycznych…
  Młodym pokazaliśmy, że można żyć, nie szanując się wzajemnie, nie budując tożsamości obywatelskiej. Pokazaliśmy, że warto zamknąć się w swojej skorupce i nie sięgać dalej, bo to bez sensu. Zapomnieliśmy nauczyć ich demokracji, odpowiedzialności za kraj. Nie potrafiliśmy przekonać, że życie prywatne i życie publiczne działają jak naczynia połączone. Jeśli w którymś z nich zachodzi jakaś patologia, to siłą rzeczy odbija się to i na tym drugim.
  Pokolenia Sierpnia'80 nie zdało egzaminu i dlatego dzisiaj podchodzę do rocznicy porozumień sierpniowych z wielką pokorą i wstydem. Nie wiem, jak mam spojrzeć w oczy Młodym, gdy rocznica tak ważnego Dnia jest murem podzielona. Gdy szef gdańskiej Solidarności mówi, że ci niepoprawni politycznie obchodzą święto „jakiś dziwnych bohaterów”, gdy partia rządząca, prezydent Polski, szefostwo NSZZ Solidarność zapomniało, że 39 lat temu Polacy jedną siłą, w pełni zmobilizowani i bez podziału, walczyli o Polskę, a dzisiaj świętują tylko w swoim gronie, uważając dawnych bohaterów za zdrajców i nie wartych pamięci.
  Wystarczyło raptem 39 lat, by te wartości, jakie podniosły Polaków z kolan i pokazały światu, że „Polak to brzmi dumnie” stały się tylko stekiem sloganów, zagubiły w gąszczu wzajemnej agresji i nienawiści, nieudacznictwa i narcyzmu politycznego.
  Smutny to dla mnie dzień. Nie mam siły przypomnieć sobie, co czułam w 1980 roku i później, gdy wreszcie żelazna kurtyna z hukiem opadła. Dzisiaj chciałabym tylko powiedzieć mojej Polsce, że „przepraszam”. Przepraszam, że należę do tego pokolenia, które tak bezmyślnie zabawiło się historią, nie znalazło w sobie determinacji, by ponieść ideę Sierpnia'80 w każdy kolejny dzień i na niej zbudować społeczeństwo otwarte na swój kraj, dumne z własnej polskości, mądre i godne pamięci Solidarności 1980 roku.
  Jak tak dalej pójdzie Młodzi będą mieli „swój sierpień”… kiedyś. I może go nie rozmienią na drobne, nie zmarnotrawią…
 • benek231 01.09.19, 16:11
  Niestety ale i ja mam odczucia podobne do "forumowiczki". Tyle, ze ja wiem, ze za tym wszystkim stoi kler. Juz na poczatku lat 1990ch, gdy wprowadzali religie do szkol, stalo sie dla mnie jasne, ze klerowi bardzo podobal sie miniony zamordyzm, z tym tylko, ze oni widzieli siebie w roli zamordystow. No i wlasnie realizuja swe plany rekami Kaczynskiego i paru innych podlecow. Im nigdy nie podobala sie demokracja i trzeba byc naprawde nienormalnym by pozwolic klerowi krecic sie przy ustroju i polityce.

  Od siostry wiem, ze obchody 31 Sierpnia zostaly juz zawlaszczone przez kk i odbywaja sie w kosciele Jezuitow. Po tancach wokol kamienia ofiarnego wszyscy udaja sie na procesje do jakiegos innego kosciola, znajdujacego sie opodal.
  Jedynie w MPK swietuja swoja rocznice strajku solidarnosciowego ze stoczniowcami, 26go sierpnia. Ponoc bez katabasow. I bardzo dobrze bo wowczas, w sierpniu 1980r. mocno trzesac sutannami trzymali sie Pedofile z daleka od wszelkich wywrotowcow.
 • czuk1 01.09.19, 14:00
  Przywódcy Polski, USA i Niemiec dziś dali nam lekcję tolerancji, nadziei, otuchy ale także wskazówki do zachowań na lata następne. Nie wiem ile z tych słów, apeli i zapewnień zostanie jednak wykorzystana przez polskie władzę.

  --
  Eugeniusz Noworyta 27.08.2019 pisze - ..."zgodnie z partyjnym przekazem publicystów i dziennikarzy stało się zniszczenie przeciwników politycznych i uformowanie nowego człowieka, wolnego od wszelkich miazmatów lewicowo-liberalnej dewiacji ". .... i ten przekaz jest już realizowany.
 • snajper55 01.09.19, 14:04
  czuk1 napisał:

  > Nie wiem ile z tych słów, apeli i zapewnień zostanie jednak wykorzystana przez polskie
  > władzę.

  A ja wiem ile. Zero. A jeśli już jakieś wykorzystają, to do tworzenia hejtu.

  S.
  --
  Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
 • xiazeluka 01.09.19, 14:18
  "i ten przekaz jest już realizowany"

  I bardzo dobrze. Miazmaty lewicowo-postępowej dewiacji należy zwalczać. To obowiązek każdego przyzwoitego człowieka. Wy jesteście przyzwoici, ćwierćinteligencie1?

  --
  Blog reakcyjny: Predator XL - ostateczny łowca komuchów
 • monalisa2016 01.09.19, 16:29
  czuk1 napisał:

  > Przywódcy Polski, USA i Niemiec dziś dali nam lekcję tolerancji, nadziei, otuch
  > y ale także wskazówki do zachowań na lata następne. Nie wiem ile z tych słów,
  > apeli i zapewnień zostanie jednak wykorzystana przez polskie władzę.
  >

  Zaklamany do cna czlowieku jak nie masz pojecia o polityce tolerancji wystepujacych dzis na uroczystosciach w Polsce niemieckich politykow, tu radze, LEPIEJ ZAMILCZ i nie powoluj sie wiecej na nich!


  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • monalisa2016 01.09.19, 21:25
  Duzo nie podoba sie mi w polskiej polityce ale mimo tego widzi sie golym okiem ze Polska jest jeszcze Polska a nie .........
  Czukowi jest blizsza socjalistyczna/komunistyczna koszula cialu niz normalna Polska.smile

  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • czuk1 02.09.19, 13:29
  monalisa2016 napisał(a):
  > Duzo nie podoba sie mi w polskiej polityce ale mimo tego widzi sie golym okiem
  > ze Polska jest jeszcze Polska
  a nie ......... Czukowi jest blizsza socjalistyczna/komunistyczna koszula cialu niz normalna Polska.smile
  > Zaklamany do cna czlowieku jak nie masz pojecia o polityce tolerancji wystepujacych dzis na uroczystosciach w Polsce niemieckich politykow, tu radze, LEPIEJ ZAMILCZ i nie powoluj sie wiecej na nich!

  O czym ta "sierota boska" pisze ? Z jakich moich słów wynika, że bliska jest mi nieistniejąca socjalistyczna ojczyzna ? Na jakiej podstawie ta fałszywa emigrantka pozwala sobie mnie uciszać i napiętnować za wielkie znaczenie jakie (w wypowiedziach) nadaję dobrym stosunkom niemiecko-polskim.
  O jakiej polityce tolerancji najemniczka rosyjska pisze ? Przecież te stosunki są dziś dobre, przyjazne i rozwijające się.!! To są stosunki przyjażni. Z tego można się cieszyć.

  Bywa, że mają miejsce pojedyncze próby ich popsucia (przez rządzących polityków) ale nie mają większego znaczenia . Gdyby było inaczej Prezydent Niemiec nie przypominał by wczoraj wątpiącym Polakom, że Niemcy biorą pełną odpowiedzialność za zbrodnie na narodzie polskim i nie prosił o wybaczenie.  --
  Eugeniusz Noworyta 27.08.2019 pisze - ..."zgodnie z partyjnym przekazem dla publicystów i dziennikarzy stało się zniszczenie przeciwników politycznych i uformowanie nowego człowieka, wolnego od wszelkich miazmatów lewicowo-liberalnej dewiacji ". .... i ten przekaz jest już realizowany.
 • monalisa2016 02.09.19, 14:11
  Siroto po komunizmie wlasnie trafili na tak naiwnych, glupiutkich jak ty, piekne slowa nie wystarcza one maja ZAWSZE inna strone ktora ty nawet do twojego uszczuplonego rozumu nie dopuszczasz.

  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • czuk1 02.09.19, 14:50
  monalisa2016 napisał(a):
  > Siroto po komunizmie wlasnie trafili na tak naiwnych, glupiutkich jak ty, piekne slowa nie wystarcza one maja ZAWSZE inna strone ktora ty nawet do twojego uszczuplonego rozumu nie dopuszczasz.

  [i]Masz rozum. Wykonuj więc tę swoją zdradziecką robotę .... może ktoś z prawdziwych Polaków Ci uwierzy. Niemieckie służby powinny Cię wydalić z ich Heimatu. Grasz podwójne skrzypce. ? [i]


 • boavista4 02.09.19, 17:26
  zaprzancow i glupkow. Zatem nalezy go uszanowac i nie wdawac sie w dyskusje.
 • monalisa2016 02.09.19, 18:00
  boavista4 napisał(a):

  > zaprzancow i glupkow. Zatem nalezy go uszanowac i nie wdawac sie w dyskusje.

  .................
  Oni jada do Polski prawic kazanie o demokracji a u siebie jej nie przestrzegaja, nie przestrzegaja nawet prawa ani niemieckiego, ani unijnego i tu taki sie znajdzie twierdzac ze dano w Polsce lekcje demokracji. Co on wie o tych politykach, co on wie o zachodniej demokracji? NIC!


  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • czuk1 12.09.19, 07:10
  monalisa2016 napisał(a):
  > Oni jada do Polski prawic kazanie o demokracji a u siebie jej nie przestrzegaja
  > , nie przestrzegaja nawet prawa ani niemieckiego, ani unijnego i tu taki sie znajdzie twierdzac ze dano w Polsce lekcje demokracji. Co on wie o tych politykach, co on wie o zachodniej demokracji? NIC!

  Jeśli ktoś w Polsce niszczy demokrację to widać. Wystarczy znać ..... co to jest demokracja m jakie jest polskie prawo i prawo unijne.. I o tym tu jest mowa , to oceniamy.
  I co mnie obchodzi niemieckie prawo czy niemiecka demokracja ??
  Wymaganie ode mnie tego co wie kto inny (np. Niemiec) jest jakimś oszołomstwem.

 • czuk1 12.09.19, 07:13
  Za to ml2016 jest jakimś oszołomem .... będąc jednocześnie fachowym najemnikiem, przeszkolonym w sprawach robienia fermentu w Polsce i w UE.
 • czuk1 04.09.19, 23:40
  boavista4 odpowiedział ml2016 i wyraził pogląd: Czuk to bohater zaprzancow i glupkow. Zatem nalezy go uszanowac i .

  Mając zdania diametralnie inne wystarczy "nie wdawac sie w dyskusje", nie ubliżać. Bo grozi to
  niewątpliwie rewanżem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka