Dodaj do ulubionych

To warto wiedziec o (brytyjskiej) demokracji :O)

09.09.19, 08:26
Christian Davies: Okłamać królową. Tego się nie wybacza
7 września 2019 | 05:52

Wielu członków establishmentu, także torysów, nienawidzi Borisa Johnsona nie za brexit, ale za brak elementarnej uczciwości. Ulokowanie kodeksu honorowego w centrum ustroju ma zalety

Pytanie za sto złotych: dlaczego Wielka Brytania ma „królewską” flotę i „królewskie” siły powietrzne, a nie ma „królewskiej” armii? Przyczyn szukamy wśród następstw wojny domowej w XVII-wiecznej Anglii, kiedy król Karol I wypowiedział wojnę parlamentowi. Parlament wygrał, lecz choć reaktywował monarchię, zachował sobie prawo tworzenia i utrzymywania armii. Flota nie jest w stanie okupować kraju. Po dziś dzień Wielka Brytania ma armię tylko dlatego, że co pięć lat parlament przegłosowuje jej istnienie. Gdyby posłowie zmienili zdanie, nie byłoby brytyjskiej armii.

Przykład ten unaocznia rolę niepisanej konstytucji, dającej pełnię władzy parlamentowi. Teoretycznie parlament może wszystko, ale właśnie dlatego, że ma tak wielką władzę, musi używać jej odpowiedzialnie. Paradoksalnie, brak formalnych ograniczeń skutkuje ograniczeniem władzy rządzących dzięki nieformalnym, przekazywanym od pokoleń regułom postępowania.

W tym sensie nasz system jest głęboko konserwatywny. Nie dlatego, że został zaprojektowany z myślą o zapobieganiu wszelkim zmianom – w niepisanej brytyjskiej konstytucji chodziło właśnie o elastyczność, umożliwiającą zmiany systemu – tylko z tej racji, że zakłada on zmiany stopniowe, element organicznego procesu. System nie podlega „transformacji” ani nawet „reformie” – on „ewoluuje”. Nieformalne reguły postępowania obowiązują, chyba że uda się udowodnić, że zastosowanie się do nich służyło określonemu celowi.

Jednak system jest z natury konserwatywny przede wszystkim dlatego, że odwołuje się do dwóch głęboko konserwatywnych pojęć: noblesse oblige i poczucia honoru.

Noblesse oblige – myśl, że przywilejom towarzyszy odpowiedzialność – jest w każdym systemie niezbędnym zabezpieczeniem przed nadużyciami władzy. Najlepsza w świecie konstytucja i najsurowsze prawa przeciwdziałające nadużywaniu władzy przez wysokich urzędników na nic się zdadzą bez osobistego zaangażowania na rzecz dobra pospólnego.

Poczucie honoru jest zaś szczególnie ważne, bo brytyjski system polega w znacznej mierze nie na prawie, tylko zaufaniu. Możemy ufać komuś o tyle, o ile możemy mieć pewność, że jest wobec nas szczery, że można polegać na jego słowie.

Jeden z najgłośniejszych przypadków, w których honor osobisty gwarantował uczciwość systemu, to historia z końca lat 70., w której uczestniczyli poseł laburzystowski Walter Harrison i poseł konserwatywny Bernard Weatherill. Istnieje w brytyjskim parlamencie obyczaj nakazujący, by w sytuacji gdy poseł jednej partii okazuje się fizycznie niezdolny do głosowania, powstrzymał się też od głosu poseł strony przeciwnej. W 1979 r. zapowiedziano głosowanie wotum nieufności wobec laburzystowskiego rządu. Oczekiwano, że rząd przegra jednym głosem, lecz tylko dlatego, że jeden z laburzystowskich posłów był dosłownie na łożu śmierci.

W imieniu laburzystów Harrison podszedł do Weatherilla, by mu wyjaśnić sytuację, on zaś zgodził się wstrzymać od głosu, mimo że jego partia mogła stracić szansę przejęcia władzy i że byłby to zapewne koniec jego kariery. Jednak Harrison był tak poruszony uczciwością Weatherilla, że zwolnił go z tego moralnego obowiązku. Rząd upadł jednym głosem, co doprowadziło do wyboru Margaret Thatcher i skazało laburzystów na 18 lat opozycji. Weatherill kontynuował karierę jako szacowny speaker Izby Gmin.

Ulokowanie kodeksu honorowego w centrum ustroju ma zalety. W przeszłości ciężar tradycji i napiętnowanie, jakim groziło złamanie zasad, skłaniały polityków do powściągliwości, szanowania izby i siebie nawzajem. System w założeniu oparty na zaufaniu, jeśli działa prawidłowo, sprzyja budowaniu zaufania, którego potrzebuje demokracja, by funkcjonować. Ale system przestaje działać, kiedy załamuje się zaufanie i hańbą okrywają się sami rządzący.

Powodem, dla którego tylu członków establishmentu, w tym tylu torysów, nienawidzi Borisa Johnsona, nie jest jego prawicowość ani stanowisko w sprawie brexitu, tylko brak elementarnej uczciwości, jakiej wymaga się od premiera. Jako młody dziennikarz wyleciał z „Timesa” za zmyślenie cytatu, po czym przeszedł do „The Telegraph”, gdzie wsławił się skrajnie nieuczciwymi korespondencjami z Brukseli na temat Unii. Jako młody redaktor „Spectatora” złamał złożoną szefom obietnicę, że nie wystartuje w wyborach. Jako młody deputowany został wywalony przez szefa partii za kłamstwo w sprawie pozamałżeńskiego romansu.

Johnson, słynący ze zdradzania żony – wedle dowcipu nikt, nawet on, nie wie, ile ma dzieci – został napiętnowany jako nieuczciwy dziennikarz, nieuczciwy polityk, nieuczciwy mąż, a teraz nieuczciwy premier. Jako premier kłamie w sprawie negocjacji z Unią, pozorując postępy, kiedy wszyscy wiedzą, że jego rząd ani myśli o negocjacjach. Co niewybaczalne, okłamał królową w kwestii powodów zawieszenia parlamentu. Parlament nie wierzy, że usłyszy od niego prawdę, a wielu posłów wątpi, by był on posłuszny prawu. Poszedł więc z nim na wojnę – nową angielską wojnę domową na miarę XXI wieku.

wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25166873,christian-davies-oklamac-krolowa-tego-sie-nie-wybacza.html
Tym razem bez komentarza.

Edytor zaawansowany
 • a74-7 09.09.19, 13:32
  Christian Davis syn Normana Davisa , coz on moze pozytywnego napisac o PM Borysie Johnsonie?
 • benek231 09.09.19, 19:32
  a74-7 napisał:

  > Christian Davis syn Normana Davisa , coz on moze pozytywnego napisac o PM Bory
  > sie Johnsonie?
  **
  Moglby np. napisac:

  >> Powodem, dla którego tylu członków establishmentu, w tym tylu torysów, kocha Borisa Johnsona, nie jest jego prawicowość ani stanowisko w sprawie brexitu, tylko jego uczciwość jakiej wymaga się od premiera. Jako młody dziennikarz zostal przyjety do „Timesa” za zmyślenie cytatu, po czym przeszedł do „The Telegraph”, gdzie wsławił się skrajnie uczciwymi korespondencjami z Brukseli na temat Unii. Jako młody redaktor „Spectatora” nie złamał złożonej szefom obietnicy, że nie wystartuje w wyborach. Jako młody deputowany został pochwalony przez szefa partii za prawde w sprawie małżeńskiej wierności.

  Johnson, słynący z milosci do żony – wedle dowcipu nikt, nawet on, nie wie, ile ma dzieci – został poznany jako uczciwy dziennikarz, uczciwy polityk, uczciwy mąż, a teraz uczciwy premier. Jako premier jest uczciwy w sprawie negocjacji z Unią, pokazując postępy, kiedy wszyscy wiedzą, że jego rząd ani myśli o negocjacjach. Co niewybaczalne, olsnił królową w kwestii powodów zawieszenia parlamentu. Parlament wierzy, że usłyszy od niego tylko prawdę, a wielu posłów nie wątpi, ze był on posłuszny prawu. >>

  Co powiesz na to?
 • a74-7 09.09.19, 19:45
  spoko
  "Dominic Grieve tells Parliament he has received information from inside Government, the implication of which, is that Boris Johnson misled the Queen about his reasons for requesting the prorogation of Parliament 🔥"
  A jaki to wywiad ?
 • a74-7 09.09.19, 19:51
  Dominic Grieve to konserwatywny banita , jak i 20 wywalonych kolesiow.
  Zauwaz , ze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.
 • benek231 10.09.19, 17:49
  Wiesz, osobiscie to uwazam, ze lepiej bedzie gdy UK w koncu pozegna sie z Unia Europejska. Przynajmniej antyeuropejski PiS nie bedzie mogl liczyc na wsparcie brytyjczykow, oraz wspolne knucie z nimi. Oprocz tego Unia bedzie miala mniejszy budzet a wiec, sila rzeczy, Polska bedzie dostawala mniej zamiast wiecej. A zasluguje na mniej.
 • monalisa2016 11.09.19, 17:44
  benek231 napisał:

  > Oprocz tego Unia bedzie miala mniejszy
  > budzet a wiec, sila rzeczy, Polska bedzie dostawala mniej zamiast wiecej.
  > A zasluguje na mniej.

  Skad masz te wiadomosc o mniejszym budzecie?


  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • benek231 11.09.19, 18:26
  monalisa2016 napisał(a):

  Skad masz te wiadomosc o mniejszym budzecie?
  **
  Z bardzo dobrego zrodla.
 • monalisa2016 11.09.19, 18:57
  benek231 napisał:

  > monalisa2016 napisał(a):
  >
  > Skad masz te wiadomosc o mniejszym budzecie?
  > **
  > Z bardzo dobrego zrodla.
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  Badz tak uprzeimy i podaj link do tego zrodla. smile  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • benek231 11.09.19, 19:23
  Monia, UK byla platnikiem netto - czyli wiecej wydawala na innych niz dostawala sama. Ponadto byla bodaj drugim, po Niemczech, zrodlem budzetu UE. Znaczy jesli UK wyleci z Unii to Unia bedzie miala odpowiednio mniejsze wplywy. Czyli bedzie miala w budzecie mniej pieniedzy na obdzielanie nimi np. Polski. Prawda, ze proste?

  To jest to bardzo dobre zrodlo.
 • monalisa2016 11.09.19, 19:54
  Benio o tym ze UK byla platnikiem netto wiem to od poczatku ze wiecej wplacala do niej (unii) jak otrzymwala od niej w przeciwnosci do tego co twierdzisz. Ale mnie bardziej ciekawi zrodlo (link) twojego twierdzenia ze budzet unii bedzie mniejszy na lata 2020 do 2024 znaczy bez UK.

  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • benek231 12.09.19, 06:50
  monalisa2016 napisał(a):

  > Benio o tym ze UK byla platnikiem netto wiem to od poczatku ze wiecej wplacala
  > do niej (unii) jak otrzymwala od niej w przeciwnosci do tego co twierdzisz.
  **
  A co ja powiedzialem, ty glupia kurwo?


  ' Monia, UK byla platnikiem netto - czyli wiecej wydawala na innych niz dostawala sama.'

  Ty jestes jak zaraza, ty antydemokratyczne gowno. Nie pierwszy raz naskakujesz bez wzgledu na to co mowie twierdzac, ze nic nie wiem.
 • monalisa2016 12.09.19, 22:58
  benek231 napisał:
  > **
  > A co ja powiedzialem, ty glupia kurwo?
  > ' Monia, UK byla platnikiem netto - czyli wiecej wydawala na innych niz dostawa
  > la sama.'
  > Ty jestes jak zaraza, ty antydemokratyczne gowno. Nie pierwszy raz naskakujesz
  > bez wzgledu na to co mowie twierdzac, ze nic nie wiem.


  Przypomne ci caly dialog:

  benek231 napisał:

  Oprocz tego Unia bedzie miala mniejszy
  budzet a wiec, sila rzeczy, Polska bedzie dostawala mniej zamiast wiecej.


  Ja cie zapytalam:
  Skad masz te wiadomosc o mniejszym budzecie?
  .................
  Tys baranie odpisal czyli zapedziles sie w kozi rog bez wyjscia

  Z bardzo dobrego zrodla.
  .......
  Wiec ciagnelam dalej moja ciekawosc "rewelacyjnych" wiadomosci Benka.

  Badz tak uprzeimy i podaj link do tego zrodla. smile
  ......
  Ty zamiast podania linku do twojej "rewelacyjnego" zrodla wmawiasz mi twoje klamstwa

  Monia, UK byla platnikiem netto - czyli wiecej wydawala na innych niz dostawala sama. Ponadto byla bodaj drugim, po Niemczech, zrodlem budzetu UE. Znaczy jesli UK wyleci z Unii to Unia bedzie miala odpowiednio mniejsze wplywy. Czyli bedzie miala w budzecie mniej pieniedzy na obdzielanie nimi np. Polski. Prawda, ze proste?

  To jest to bardzo dobre zrodlo.

  .....
  Moja odpowiedz na twoje klamstwa, tu pomylilam lata powinno byc 2021 do 2027

  Benio o tym ze UK byla platnikiem netto wiem to od poczatku ze wiecej wplacala do niej (unii) jak otrzymwala od niej w przeciwnosci do tego co twierdzisz. Ale mnie bardziej ciekawi zrodlo (link) twojego twierdzenia ze budzet unii bedzie mniejszy na lata 2020 do 2024 znaczy bez UK.

  Staralam sie ci pomoc w twojej niewiedzy i podalam ci zrodla dokumentujace ze jest inaczej jak ty tu notorycznie wszystkim twoje urojone "prawdy" dowodzisz. Wiec podalam ci linki do wiarygodnych zrodel z samej unijnej centrali ktore dowodza ze budzet na nastepne lata bedzie wiekszy bez UK

  Widze ze masz klopoty podparcia argumentem (linkem) twojego "bardzo dobrego zrodla" Benio. smile

  Ja ci pomoge w analizie. smile

  Budzet unii na lata 2014 do 2020 z UK /musisz sobie przestawic na j. angielski

  publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/d2cf202e-f36a-45b2-84e7-1ac6ad996e90/language-de

  BoJo odmawia zaplaty za rok 2020. smile
  .........

  Budzet unii na lata 2021 do 2027 bez UK

  publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/078d2f46-8322-11e8-ac6a-01aa75ed71a1/language-en?WT.mc_id=Selectedpublications&WT.ria_c=677&WT.ria_f=2790&WT.ria_ev=search
  Przeanalizuj, porownaj czy jest mniejszym jak poprzedni z UK. smile, smile
  ...........................

  Benio wyslancu slynnego na caly swiat "filantropa" (celowo w lapkach) zachowujesz sie gorzej jak kibol albo najgorszy chuligan z podupadlego podworka, jak ci sie prawde wylozy pod nos zachowujesz sie tak jak slynny profesor ktory oskarzal wszystkich wrecz powolowal pod sad kto sie nie zgadzam z jego dyktatorskimi twierdzeniami o klimacie jedna z podstaw globalnego zniewolenia spoleczenstw. Az znalazl sie sad ktory zapedzil go tam gdzie trzeba przez zazadanie danych na ktorych zbudowal swoje klamliwe twierdzenia i w niedemokratyczny sposob zamykal zastraszaniem krytykom usta. Wasz system jaki nam tu prawicie upada, za wielka woda panuje juz strach "kto nastepny", w Europie jeszcze to sie utrzymuje obalaniem demokratycznie wybranych rzadow ale nie wszyscy sa dadza. Nie udalo sie dzieki Bogu w Polsce, nie udalo sie w Czechach, nie udalo sie na Wegrzech kto wie jak bedzie w w UK. Skoro sie uda, nie na dlugo, czeka Europe wielka rewolucja z powszechnego niezadowolenia! Spoleczenstwa sie budza, widza co sie dzieje, sa z tego niezadowoleni, jak sie skonczy? Nie wiemy, ale na pewno wasz komunistyczny system nie wygra!

  A tak nawiasem z waszych komunistycznych klamstw, zameldowal sie juz szef Secretary-general of the World Meteorological Organization Petteri Taalas.

  Angielski tekst:

  www.theepochtimes.com/in-unprecedented-move-head-of-key-meteorological-organization-slams-climate-extremists_3076409.html
  Dla niemieckojezycznych niemiecki tekst:

  www.epochtimes.de/umwelt/klima/leiter-der-wichtigsten-meteorologischen-organisation-weist-ueberraschend-klimaextremisten-zurecht-a2999214.html
  Wasze klamstwa komunistycznego gowna Benio wychodza coraz bardziej na wierzch, gwiazda swietej Grety juz gasnie.  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • monalisa2016 11.09.19, 22:15
  benek231 napisał:

  > monalisa2016 napisał(a):
  >
  > Skad masz te wiadomosc o mniejszym budzecie?
  > **
  > Z bardzo dobrego zrodla.
  ......................
  Widze ze masz klopoty podparcia argumentem (linkem) twojego "bardzo dobrego zrodla" Benio. smile

  Ja ci pomoge w analizie. smile

  Budzet unii na lata 2014 do 2020 z UK /musisz sobie przestawic na j. angielski

  publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/d2cf202e-f36a-45b2-84e7-1ac6ad996e90/language-de
  BoJo odmawia zaplaty za rok 2020. smile
  .........

  Budzet unii na lata 2021 do 2027 bez UK

  publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/078d2f46-8322-11e8-ac6a-01aa75ed71a1/language-en?WT.mc_id=Selectedpublications&WT.ria_c=677&WT.ria_f=2790&WT.ria_ev=search
  Przeanalizuj, porownaj czy jest mniejszym jak poprzedni z UK. smile, smile  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • benek231 09.09.19, 20:09
  a74-7 napisał:

  A jaki to wywiad ?
  **
  Nie wiem, oraz nie wiem czy powinienem wiedziec. Wystarczy mi, sadze, ze wiadomo, iz najprawdopodobniej Johnson wprowadzil w blad Krolowa.

 • monalisa2016 11.09.19, 17:03
  a74-7 napisał:

  > Christian Davis syn Normana Davisa , coz on moze pozytywnego napisac o PM Bory
  > sie Johnsonie?

  .....................
  Wlasnie popieram i pytam sie co ma ten artykul na celu? Brexit z umowa czy bez umowy czy tylko znieksztalcenie i znieslawienie osoby BoJo? Oj nieladnie, nieladnie!!!

  Nalezy sie zastanowic co znaczy dla Wielkiej Brytanii:

  - Brexit z umowa
  - Brexit bez umowy
  - co oznacza zmuszanie PM do przedluzenia brextitowskiego terminu

  Sadze ze Brytyjczykom nie chodzilo o przedluzanie terminu tylko o radykalne wyscie z unii czyli pozbycie sie gorsetu krepujacego dzialalnosc panstwa.


  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • a74-7 11.09.19, 17:59
  Dokladnie jak napisala monalisa.
  Nazwisko Johnsona odmieniane jest we wszystkich( negatywnych) przypadkach w prasie i mediach,wiekszosc zdjec ukazuje go z glupim raczej grymasem ; identycznie tak samo pokazuje sie Donalda Trumpa czy J Kaczynskiego.
  Johnson to madry i charyzmatyczny facet z jajami , pozorna chaotycznosc wynika ze spontanicznosci .
 • monalisa2016 11.09.19, 18:47
  Ale co moze na ten temat wiedziec Benio? Nic, on kopiuje to co mu media na talerz zaserwuja i w to mocno wierzy. Czyste urabianie publicznej opinii dla brexitu z umowa albo przeciagania terminu tak jak to robila Tereska, czyli pozostania czlonkiem unii bez przedstawicieli w Brukseli, bez przywilei ale z finansowymi jak i urzedowymi obowiazkami, jednym slowem bycia czlonkiem drugiej kategorii. Tego Brytyjczycy nie chcieli, Benio!

  --
  ......................................
  www.youtube.com/watch?v=Et8n9I4YLNY
 • a74-7 11.09.19, 14:26
  "Johnson, słynący ze zdradzania żony – wedle dowcipu nikt, nawet on, nie wie, ile ma dzieci – został napiętnowany jako nieuczciwy dziennikarz, nieuczciwy polityk, nieuczciwy mąż, a teraz nieuczciwy premier. Jako premier kłamie w sprawie negocjacji z Unią, pozorując postępy, kiedy wszyscy wiedzą, że jego rząd ani myśli o negocjacjach. Co niewybaczalne, okłamał królową w kwestii powodów zawieszenia parlamentu. Parlament nie wierzy, że usłyszy od niego prawdę, a wielu posłów wątpi, by był on posłuszny prawu."
  Ponoc PM Johnson ma cunning plan , czas na uzycie w/wym zdolnosci, zeby wyrolowac Unie .How about that?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka