Dodaj do ulubionych

Zacznijcie pomstowac do nieba, prawuski :O)

24.09.19, 06:58
Spora większość Polaków chce związków partnerskich. To reakcja na szczucie na LGBT? [SONDAŻ]

Krzysztof Pacewicz
24 września 2019 | 05:55

Na przekór homofobicznej nagonce rośnie poparcie dla homoseksualnych związków partnerskich. Nawet wśród wyborców PiS

Jak pokazuje ogólnopolski sondaż Kantar dla „Wyborczej”, zwolennicy homoseksualnych związków partnerskich to wyraźna większość: 57 proc. Polek i Polaków jest za, przeciw tylko 38 proc. Związki popiera większość kobiet i mężczyzn, najmłodszych, średnich i najstarszych, a także mieszkańców małych i dużych miast (w tych powyżej 500 tys. mieszkańców aż 73 proc.!). Tylko na wsiach przeciwników jest minimalnie więcej (49 proc.) niż zwolenników (46 proc.).

Tolerancja na przekór PiS
W ostatnich miesiącach pod hasłem walki z „ideologią LGBT” w przestrzeni publicznej masowo pojawiają się treści homofobiczne, np. wypowiedź abp. Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”, wlepka „strefa wolna od LGBT” dodawana do „Gazety Polskiej” czy uchwały deklarujące samorządy (głównie rządzone przez PiS) jako strefy wolne od LGBT. Do tego trzeba wspomnieć brutalny atak na Marsz Równości w Białymstoku.

Mimo tej nagonki poglądy Polaków na jednopłciowe związki partnerskie… zliberalizowały się.

Od początku kwietnia tego roku (kiedy po raz ostatni pytaliśmy o to w sondaż Kantar) liczba zwolenników związków wzrosła o 7 pkt proc., o tyle samo spadła liczba przeciwników. Co ciekawe, w tym samym czasie PiS zyskał 7 pkt proc. Nawet wśród wyborców PiS odsetek popierających homoseksualne związki partnerskie wyraźnie wzrósł – dziś to 31 proc.; w kwietniu było 23 proc. Wśród wyborców opozycji (KO, Lewica, PSL) dziś aż 85 proc. popiera związki, w kwietniu – 79 proc. Nic dziwnego, że jednopłciowe związki partnerskie znalazły się w programie nie tylko Lewicy, ale też Koalicji Obywatelskiej.

39 proc. respondentów w naszym sondażu zgodziło się ze zdaniem, że „LGBT to ideologia, która zagraża Polakom”; przeciw było 56 proc.

Większość Polaków nie kupuje więc homofobicznego szczucia.
Mogło ono nawet wywołać skutek odwrotny do zamierzonego: falę solidarności z obrażanymi i bitymi, i to w całym społeczeństwie. Np. wśród osób deklarujących się jako „wierzące” w kwietniu związki partnerskie popierało 45 proc., a dziś 52 proc. – mimo homofobicznych wypowiedzi przedstawicieli kleru.

Nie przepadamy za Marszami Równości
W tym roku równolegle z homofobiczną nagonką odbyła się rekordowa liczba Marszów Równości. Stosunek do nich pozostaje jednak sceptyczny – popiera je 38 proc. respondentów, a nie popiera – 59 proc. Aż 38 proc. respondentów uważa, że Marsze Równości powinny być zakazane, choć – co ciekawe – jedna piąta z tych osób popiera wprowadzenie jednopłciowych związków partnerskich. Może głośne demonstracje przyciągają uwagę do tematu związków partnerskich i wpływają na liberalizację postaw Polek i Polaków nawet wtedy, gdy same nie budzą sympatii?

Homoseksualne małżeństwa popiera 42 proc. Polek i Polaków (przeciw jest 55 proc.), a adopcję dzieci przez pary homoseksualne – 17 proc., przeciw jest 80 proc. W elektoracie Koalicji Obywatelskiej małżeństwa gejów i lesbijek popiera spora większość, bo 76 proc., a w elektoracie Lewicy - aż 90 procent.

Sondaż KANTAR dla „Gazety Wyborczej”, 13-17/09/2019, CATI, próba 1000 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

wyborcza.pl/7,75398,25227626,spora-wiekszosc-polakow-chce-zwiazkow-partnerskich-to-reakcja.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto
No i prosze, ludzie coraz czesciej i wyrazniej widza, ze ten nienawistny katolicki kler to kupa gowna.
Obserwuj wątek
  • benek231 Zacznijcie pomstowac do nieba, prawuski :O) 24.09.19, 15:10
   >> Np. wśród osób deklarujących się jako „wierzące” w kwietniu związki partnerskie popierało 45 proc., a dziś 52 proc. – mimo homofobicznych wypowiedzi przedstawicieli kleru. >>
   **
   No prosze jeszcze kilka lat a homofobow pozostanie ok 25%, a na tym pobonym forum 30% religianckich swirow pozostanie homofobiczna. Na pewno bedzie wsrod nich Kretynluka, Sz0k, Szkop, Perla, Smierducha i Oleg3.
   • oleg3 Masz rację Krzysiu. AntyPiS 24.09.19, 15:29
    powinien oprzeć na tym kampanię wyborczą. Sukces murowany.


    --
    "Zdrowy rozum jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają. ” - René Descartes
    • benek231 Re: Masz rację Krzysiu. AntyPiS 24.09.19, 17:45
     oleg3 napisał:

     > powinien oprzeć na tym kampanię wyborczą. Sukces murowany.
     **
     Zatrudnij sie u nich jako kampanii manager.

     Ja nie laczylem powyzszych zmian nastawienia z tymi wyborami. W nastepnych wyborach jednak odpadnie wam duzo chetnych do glosowania na homofobow.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka