Dodaj do ulubionych

"Panie i Panowie" obraźliwe!

08.11.19, 10:12
Publiczność brytyjskich teatrów nie usłyszy już zwrotu "panie i panowie"? Walczą o to osoby związane ze środowiskiem LGBT, twierdząc, że tradycyjne powitanie widowni może być obraźliwe.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-okreslenie-panie-i-panowie-obrazliwe-to-krzywdzacy-zwrot,nId,3322382#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Co jest poprawne? "oni/one".

--
PiS to grupa rekonstrukcyjna Sanacji. © RAZ
Obserwuj wątek
        • snajper55 Re: Nie obraźliwe tylko wykluczające 09.11.19, 16:30
          andrzejg napisał:

> Chyba nie.
          > Teraz mówia "Witam prawo- i leworęcznych".
          > Do tego dojdzie jeszcze "oraz środkowo- i tylnoręcznych"
          >
          >
          > i z łapkami zamiast uszu.

Nie lepiej nie dzielić ludzi na płcie czy preferowaną rękę? Po co te podziały, które nie obejmują wszystkich? Nie lepiej powiedzieć "Witam szanowną publiczność" zamiast "Witam białych, czarnych, żółtych i czerwonych" pomijając beżowych i niebieskich?

S.
          --
          Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
            • snajper55 Re: Nie obraźliwe tylko wykluczające 09.11.19, 17:56
              andrzejg napisał:

> Bo są dwie zasadnicze płcie.
              > Jak ktoś zmienia sobie płec, to na tą drugą. Nie słyszałem , aby ktoś wymyślił
              > trzecią płeć.
              > Dla obojniaków zwrot nie jest obraźliwy. Można powiedzieć, że są witani w dwójn
              > asób.

Są też w zasadzie dwie ręce dominujące. Dlaczego więc nie witać leworęcznych i praworęcznych tylko kobiety i mężczyzn? Czy oburęczni będą się czuć powitani w dwójnasób?

S.
              --
      • oleg3 Re: Nie obraźliwe tylko wykluczające 09.11.19, 11:34
        snajper55 napisał:

> To trochę tak, jakby powiedzieć: "Witam praworęcznych!"

Proponuję zatem zaczynać od pytania - czy na sali są osoby, które nie czują się aktualnie ani panią ani panem?. Proszę wstać. I wtedy - serdecznie witamy onych. Po czym tradycyjna formuła o paniach i panach.

--
        "Nie ma feminizmu bez weganizmu!!!"
        Sylwia Spurek, europoseł Wiosny
        • snajper55 Re: Nie obraźliwe tylko wykluczające 09.11.19, 16:33
          oleg3 napisał:

> snajper55 napisał:
          >
          > > To trochę tak, jakby powiedzieć: "Witam praworęcznych!"
          >
          > Proponuję zatem zaczynać od pytania - czy na sali są osoby, które nie czują się
          > aktualnie ani panią ani panem?. Proszę wstać. I wtedy - serdecznie witamy onyc
          > h. Po czym tradycyjna formuła o paniach i panach.

A po co? Po szatkować publiczność na grupki zamiast powitać ją en masse? "Witam szanowną publiczność" brzmi miło i nikogo nie pomija.

S.
          --
    • qwardian Re: "Panie i Panowie" obraźliwe! 09.11.19, 07:15
      Chce zwrócić uwagę, że ten zwrot jest rzadko używany w języku potocznym. Ja używałem i używam "ladies and gentelman" tylko ze względu na towarzystwo rodezyjskie, w którym w pewnym okresie życia się obracałem. "Young lady" używam systematycznie na co dzień. Kiedy jednak używałem tych określeń w Stanach, spotykałem się z drwiącym uśmiechem jakbym spadł z kosmosu.
      Trudno odnosić się do reszty, bo ma miejsce wielka wojna kulturowa z ludzkością i teatry wiodą w niej wiodącą rolę, stąd zespół teatralny Royal Shakespeare Company zapewnił, że "dąży do stworzenia środowiska przyjaznego osobom, które identyfikują swoją płeć jako płynną".

--
      Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
      www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
    • piq my, Polacy, a dokładnie kapitan Eustazy Borkowski, 09.11.19, 13:34
      ...dawno rozwiązaliśmy ten problem. W latach międzywojennych kapitan Eustazy Borkowski, zwany Szamanem Morskim, dowódca różnych polskich statków pasażerskich, podczas statkowej wigilii Bożego Narodzenia tak zwrócił się do zebranych, i to wielokrotnie, pod wpływem znacznego upojenia alkoholowego:

"KochAAAni moi, stAAArsi oficerowie, młOOOdsi oficerowie, stAAArsi urzędnicy, młOOOdsi urzędnicy, chłOOOpcy okrętowi, kobiEEEty, mężczYYYźni, inne płcie, stAAArsi marynarze, młOOOdsi marynarze, stAAArsi mechanicy, młOOOdsi mechanicy, sternIIIcy, stAAArsi kucharze, młOOOdsi kucharze, ochmIIIstrze, stewAAArdzi, stewardEEEsy, strażAAAAAAcy i nasz kochany dymisjonowany komandor, dyrektor Konstanty Jacynicz..."

Żródło: Karol Olgierd Borchardt "Szaman Morski", rozdział "Wigilia Szamana".

Trzeba to tylko przetłumaczyć na języki świata i stosować przy wszystkich okazjach, gdy ktoś mógłby się poczuć urażony. Pardą, należy zaznaczyć, iż w tym wypadku urażony poczuł się nasz kochany dymisjonowany komandor, dyrektor Konstanty Jacynicz i kazał wyprowadzić kapitana Borkowskiego.
      • ada08 Re: my, Polacy, a dokładnie kapitan Eustazy Borko 09.11.19, 14:51
        piq

>
        > "KochAAAni moi, stAAArsi oficerowie, młOOOdsi oficerowie, stAAArsi urzędnicy, m
        > łOOOdsi urzędnicy, chłOOOpcy okrętowi, kobiEEEty, mężczYYYźni, inne płcie, stAA
        > Arsi marynarze, młOOOdsi marynarze, stAAArsi mechanicy, młOOOdsi mechanicy, ste
        > rnIIIcy, stAAArsi kucharze, młOOOdsi kucharze, ochmIIIstrze, stewAAArdzi, stewa
        > rdEEEsy, strażAAAAAAcy i nasz kochany dymisjonowany komandor, dyrektor Konstant
        > y Jacynicz..."
        >

>
        > Trzeba to tylko przetłumaczyć na języki świata i stosować przy wszystkich okazj
        > ach, gdy ktoś mógłby się poczuć urażony.

Za długie, nie przyjmie się.
        Natomiast w niedawno przeze mnie przeczytanej polskiej powieści współczesnej jedna
        z postaci inwokuje zebranych słowami: ludzie i ludzinie!
        Uważam, że to właściwa forma (lub formuła, jak mówią uczenie), każdy w niej się odnajdzie.
        a.

• institoris2 Re: my, Polacy, a dokładnie kapitan Eustazy Borko 09.11.19, 15:10
          ada08 napisała:

> piq
          >
          > >
          > > "KochAAAni moi, stAAArsi oficerowie, młOOOdsi oficerowie, stAAArsi urzędn
          > icy, m
          > > łOOOdsi urzędnicy, chłOOOpcy okrętowi, kobiEEEty, mężczYYYźni, inne płcie

> >
          > > Trzeba to tylko przetłumaczyć na języki świata i stosować przy wszystkich
          > okazj
          > > ach, gdy ktoś mógłby się poczuć urażony.
          >
          > Za długie, nie przyjmie się.

"inne plcie" nalezy przetlumaczyc na "wszystkie plcie", a reszte wywalic.
          • snajper55 Re: my, Polacy, a dokładnie kapitan Eustazy Borko 09.11.19, 16:38
            institoris2 napisał(a):

> ada08 napisała:
            >
            > > piq
            > >
            > > >
            > > > "KochAAAni moi, stAAArsi oficerowie, młOOOdsi oficerowie, stAAArsi
            > urzędn
            > > icy, m
            > > > łOOOdsi urzędnicy, chłOOOpcy okrętowi, kobiEEEty, mężczYYYźni, inne
            > płcie
            >
            > > >
            > > > Trzeba to tylko przetłumaczyć na języki świata i stosować przy wszy
            > stkich
            > > okazj
            > > > ach, gdy ktoś mógłby się poczuć urażony.
            > >
            > > Za długie, nie przyjmie się.
            >
            > "inne plcie" nalezy przetlumaczyc na "wszystkie plcie", a reszte wywalic.

A bez witania płci się nie da? Może "Witam widzów łysych i włochatych oraz wszystkie stadia pośrednie"? Albo w skrócie - "Witam widzów".

S.
            --
        • snajper55 Re: my, Polacy, a dokładnie kapitan Eustazy Borko 09.11.19, 16:37
          ada08 napisała:

> Natomiast w niedawno przeze mnie przeczytanej polskiej powieści współczesnej jedna
          > z postaci inwokuje zebranych słowami: ludzie i ludzinie!
          > Uważam, że to właściwa forma (lub formuła, jak mówią uczenie), każdy w niej się
          > odnajdzie.

A nie lepiej - ludzie. Kobieta to też człowiek. Czyli ludź.

S.
          --
        • t_ete Re: A u nas problem nie istnieje ;) 10.11.19, 17:23
          xiazeluka napisała:

> Zwrotu "Szanowni Państwo" używamy wówczas, gdy nie wiemy, do kogo piszemy lub j
          > est to adresat zbiorowy, a my nie znamy wszystkich osobiście.

Tak ale nie tylko.
          Zwrotu 'Szanowni Panstwo' uzywamy wobec ludzi, ktorych znamy
          ale zachowujemy wobec nich grzeczny dystans - z powodu wieku, funkcji itp.
          lub gdy znajomosc nie jest zbyt bliska.
          Takze gdy zwracamy sie do nich listownie.
          Oczywiscie na wszelkich spotkaniach, oficjalnych i mniej oficjalnych -
          gdy zwracamy sie do gosci,
          do kilkorga gosci lub tlumu gosci.

Ja uzywam zwrotu 'Szanowni Panstwo' gdy wysylam
          maile np. do jakiejs firmy, w ktorej zamawiam uslugi.

Zwrot 'Szanowni Panstwo' jest uniwersalny.

Naprawde nie musimy sie
          klopotac co 'anglojezyczni' zrobia z 'Dear Sir and Madam'
          czy 'niemieckojezyczni
          z 'Meine Damen und Herren' ...

tete
      • oleg3 Re: A u nas problem nie istnieje ;) 11.11.19, 09:51
        t_ete napisała:

> oleg3 napisał:
        > > Co jest poprawne? "oni/one".
        > W Polsce od dawna w uzyciu : 'Witam Państwa', 'Szanowni Państwo'

Oj Tete. To nie ja wymyśliłem "oni/one". Cytuję.

Piosenkarz Sam Smith ogłosił we wrześniu, że nie identyfikuje się z żadną płcią. "W moim ciele i umyśle zawsze trwała wojna. Myślę jak kobieta i czasami się zastanawiałem nad tym, czy chcę przejść zmiany płci. Wiem jednak, że to nie w tym rzecz" - próbował tłumaczyć w jednym z wywiadów.

Na Instagramie oświadczył, by zwracać się do niego "oni/one".

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-okreslenie-panie-i-panowie-obrazliwe-to-krzywdzacy-zwrot,nId,3322382#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Przy okazji. Jak to jest, że jednocześnie Postęp domaga się feminizacji językowej i maskowania płci? Cholery można dostać albo schizofrenii. Co jest poprawne? Szanowni posłowie? Szanowne posłanki i szanowni posłowie? Szanowne poselstwo? Rozwijając literacki żart przywołany przez Adę proponuję" Ludzie, ludzinie i ludziska".

--
        "PiS to grupa rekonstrukcyjna Sanacji"
        © RAZ

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka