Dodaj do ulubionych

duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to IBS?

08.06.11, 01:36
Witam wszystkich. Jestem mężczyzną, mam 31 lat, z zawodu informatyk. Od pół roku zmagam się z problemem nie tyle wzdęć, co permanentnie wzdętego brzucha. Bez żadnej widocznej przyczyny mogę nagle przybrać w pasie ponad 5cm, w rezultacie czego wyglądam jak po połknięciu balonu. Brzuch robi mi się twardy od zebranych w nim gazów. W efekcie czego cały jestem obolały od wewnętrznego napięcia, ciężko mi się poruszać. Stan taki potrafi utrzymywać się dniami. Oprócz tego nie mam żadnych poważniejszych objawów typowych dla ludzi z IBSem.

Lekarze z początku zupełnie mnie ignorowali i na wszystko mieli gotową odpowiedź - z.jelita wrażliwego. Wreszcie udało mi się wykonać badania. Na kolonoskopii nic nie wyszło, podobnie na USG, badaniu krwi, moczu, kału itp. Przeczytałem setki artykułów o jelicie nadwrażliwym zarówno po polsku jak i angielsku. Stosowałem rozmaite środki regulujące motorykę jelit, preparaty ziołowe, diety bezglutenowe, błonnikowe i inne, probiotyki i tym podobne cuda. Po około 6 miesiącach wyczerpały mi się po prostu pomysły, za co innego mógłbym się chwycić.

Jak do tej pory nic nie przyniosło zadowalających rezultatów. Kilka tygodni temu lekarz gastrolog (uważany za dobrego w mieście, w którym mieszkam) orzekł zaburzenia motoryki jelit.

Mam kilka pytań do wszystkich czytających:
1. Czy jest ktoś, kto ma podobny problem do mojego, czyli tylko i wyłącznie duże, trwające całe dnie wzdęcia? Jeśli tak, bardzo proszę o podzielenie się doświadczeniami.
2. Czy komukolwiek przychodzi do głowy coś, co jeszcze mógłbym zrobić w celu identyfikacji przyczyny problemu i sposobu radzenia sobie z nim? Być może lekarze z którymi miałem do czynienia nie wzięli czegoś pod uwagę...

Choroba, na pozór błaha, nastręcza mi sporo problemów i dosyć mocno oddziałuje na moje życie zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Bardzo proszę o porady/wskazówki.

pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • mrukmrukmruk Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 25.03.13, 14:40
      Skoro kolonoskopia i inne badania nic nie wykazały, to raczej jest to IBS. Wiem, że lekarze lubią rzucić taką diagnozę, bo nie da się jej w 100% zweryfikować, ale możliwe, że u Ciebie jest właśnie to. Jeśli jesteś pewien, że te wzdęcia nie są spowodowane jakimś produktem, który spożywasz, to niestety nie ma innej opcji, jak zaburzona perystaltyka. Mówisz, ze próbowałeś sporo suplementów i probiotyków, a słyszałeś o drlucas.com.pl/pl/p/Novipaye/74 tym? To mus z owoców papai, zawarte w nim enzymy pomagają regulować pracę jelit. Sporo ostatnio czytałem o papai i wydaje się być skuteczne.
      • yas2 Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 20.06.13, 19:59
        A ja mam chyba małą sugestię :)

Od dziecka mam IBS jakoś nauczylam się z tym żyć. Ale od pół roku objawy się zmieniły - doszły częstsze biegunki i właśnie mega wzdęcia i gazy. Poszłam do lekarza i zasugerował mi dietę bezlaktozową, najpierw przez tydzień zero laktozy, nie tylko tej z tylko mleka i jego pochodnych, ale również tej używanej do produkcji żywności czyli np, w parówkach, kiełbasach, ogólnie w gotowej żywności. I eureka! Wzdęcia i gazy ustąpiły. Polecam spróbować :)
        • nie.obecna Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 21.06.13, 12:01
          to samo chciałam zasugerować z laktozą:)
          ja na Twoim miejscu porobiłabym badania pod kątem alergii - zarówno IgG i IgE
          następnie - badałeś się w kierunku celiakii? bo jeśli byłbyś celiakiem nietolerancję laktozy masz w pakiecie (i stąd wzdęcia)
          ewentualnie grzybica Candida - i tu moje zastrzeżenie żeby zrobić z moczu na obecność arabinitolu (metabolit grzyba), badanie kału jest troszkę na zasadzie "chybił-trafił"
    • migotek16 Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 24.06.13, 17:15
      Borykałam się z tym problemem przez kilka lat. Mój mąż ponieważ jest lekarzem, wynajdywał mi najlepszych gastrologów, każdy oznajmiał to samo ...... ZJD, przepisywał tylko inne leki, bo mówiłam, co brałam i że nie działają. Kolejne też nie działały i tak w kółko. Znajoma poradziła mi, abym zrobiła badania na nietolerancję pokarmową i strzał w dziesiątkę. Okazało się, że jestem w pierwszej grupie nietolerancji. Po odstawieniu wielu produktów, budzę się i kładę płaska, bez brzucha jak w 5 miesiącu ciąży i waga spadła. Czuję się jak bym odzyskała na nowo życie. Badanie robi się z krwi, kosztuje "trochę", ale warto.
    • lusia_1993 Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 20.07.13, 17:25
      Witaj, nie tylko Ty borykasz się z takim problemem. Cóż mogę Ci doradzić. Przede wszystkim musisz sam zaobserwować co Ci szkodzi i w jakim stopniu i powoli wygenerować sobie listę produktów bezpiecznych. (Jeżeli Ci się wydaje, że szkodzi Ci zupełnie wszystko - mylisz się). Musisz nastawić się na to, że to Ty musisz się podporządkować pod posiłki, a nie one pod Twój czas i ochotę. Należy jeść na SIEDZĄCO przy stole, POWOLI i w niedużych ilościach. (To banalne, ale ma ogromne znaczenie na wzdęcia). Nie umiem Ci powiedzieć dlaczego, bo sama tego nie rozumiem. Wiem jednak z obserwacji, że jedzenie tego samego "w powietrzu" powoduje wzdęcia, a przy stole już nie. Co dalej? Proponuję zapisywać w zeszycie to, co jesz i Twoją reakcję po tym. Warto zapisać także z jakiej firmy czy piekarni jest dany produkt, bo wiele zależy od składu. Po jakimś czasie obserwacji zauważysz, że ten sam chleb z jednym masłem nie szkodzi, a z drugim już owszem. Liczba posiłków powinna wynosić 5-6. To nie żarty. Niech jelita pracują cały czas, ale powoli. Uważaj na surowe owoce i warzywa, soki i słodzone napoje, mocną kawę i herbatę. Zapomnij o tłustym, ostrym i ciężkostrawnym.Minimalizuj produkty pełnoziarniste. Odkryj przyjemność jedzenia ryżu, marchewki na parze z chudą rybą. To naprawdę może smakować. I ostatnia kwestia - równie ważna. Ruch fizyczny i nastawienie. Nie możesz przytłaczać się myślą, że po wszystkim Ci niedobrze, że jaka to tragedia Ci się przyplątała, NIE NAKRĘCAJ SIĘ, bo szkodzisz sobie wtedy jeszcze bardziej. Polecam spacery, głębokie oddychanie, a także ćwiczenia na brzuch. Jakieś z A6W, czy nawet zwykłe brzuszki. Pomaga - wiem po sobie. I wiara, że to nie koniec świata. Bardzo wiele! Dasz radę - nie jesteś sam. Ja też cały czas walczę.
      Pozdrawiam serdecznie,
      Martyna
    • maaku2 Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 17.03.14, 17:48
      Może być szereg przyczyn od złej diety, choroby np. kandydoza, zakwaszenie organizmu itp po stres... w przypadku tego ostatniego koło się zamyka ponieważ gazy w towarzystwie powodują niekomfortową sytuację przez co stres, czasami dochodzi do tego, że osobnik rezygnuje ze spotkań towarzyskich, w ten sposób wyklucza sie ze społeczeństwa - stres narasta - powstaje lęk przed przebywaniem w gronie znajomych... W takim przypadku proponuję kupić majtki filtrujące odór bąków. Są produkowane w Anglii ale można je kupić na allegro, sam takie mam i proszę mi wierzyć ułatwia życie szczególnie ludziom chorującym np. na syndrom jelita drażliwego, taką przypadłość jest bardzo trudno leczyć. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę w allegro "odór bąków"... majtki są wygodne, nie widać, że służą do zadań specjalnych;)
    • karolka228 Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 22.10.15, 17:15
      Kochani ! Potrzebuje pomocy , od kilku lat mam okropne wzdecia , brzuch jak w ciazy , niewazne co zjem i trwa to prawie non stop..jestem mloda osoba 21lat , jestem naprawde dosc szczupla , jem zdrowo , duzo wody itp.. co mam robic? Co to moze byc? Czasami wyprozniam sie co 2-3dni i to ciezko.. cwicze , mam prace fizyczna , ruchu mi nie brakuje..ma ktos podobnie?
    • dziennikzywieniowy24.pl Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 29.08.16, 21:26
      Na portalu dziennikzywieniowy24.pl można dokonać analizy spożytych posiłków. Możliwa jest również analiza spożytych pokarmów pod względem produktów z dużą zawartością FODMAP dziennikzywieniowy24.pl/planner/strony/analizy/analizy.xhtml.
      dziennikzywieniowy24.pl/planner/strony/analizy/analiza/fodmap.xhtml

Planowanie posiłków również jest jak najbardziej możliwe na dziennikzywieniowy24.pl.
      • karaskalil Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 13.09.16, 19:32
        Dobre efekty daje przyjmowanie witaminy B complex (compositum). W ulotce z firmy Polfa Warszawa jest: Wskazania i działanie
        Profilaktyka i leczenie złożonych niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania ... w chorobach przewlekłych i wyniszczających, rekonwalescencji, chorobach żołądka i jelit połączonych z zaburzeniami wchłaniania witamin, zaburzeniach trawienia. Wspomagająco w chorobach układu nerwowego, stanach zapalnych błon śluzowych (m.in. warg i jamy ustnej), czyraczności i trądziku.
        Zespół witamin z grupy B, biorących udział w procesach przemiany materii. Ich niedobór powoduje zaburzenia czynności ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, skóry i błon śluzowych, układu krążenia."

Trzeba uspokoić żołądek i jelita - a witaminy z grupy B właśnie tak działają. Witamina kosztuje ok 3,50 zł - warto spróbować - mi pomogło. Polecam jednak witaminy ze starych sprawdzonych zakładów farmaceutycznych, a nie nowych firm farmaceutycznych, które sprzedają swoje produkty jako suplementy diety dopuszczane bez badań.
    • zapioro Re: duże i długie wzdęcia...i nic innego - czy to 20.10.19, 13:16
      miałam bardzo podobne objawy i zrobiłam badania na ilość wit B w organizmie i mam wszystko w normie a gazi i wzdęcia mam non stop. Już próbowałam wszystkiego domowych sposobow, zdrowej żywności, niezdrowej żywności i nic, ciągle lece na ulgasimie bo przecież jak zagazuje klienta na spotkaniu, to dopiero będzie wstyd.. dramat ;/
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka