Dodaj do ulubionych

Brawo Strzebrzeszyn!!!

18.09.16, 11:57
Jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w Polsce!
Wstyd!
A wystarczyłby jeden bezrobotny z sierpem w ręku wink

www.facebook.com/photo.php?fbid=1240846279291432&set=pcb.1240849942624399&type=3&theater
Edytor zaawansowany
  • hepik1 18.09.16, 12:02
    Błąd w tytule zamierzony.Na Szczebrzeszyn nie zasługujecie. wink
  • leszeks 19.09.16, 14:49
    Nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc: "Na Szczebrzeszyn nie zasługujecie" i do kogo adresowałeś to stwierdzenie.
    Cmentarz znajduje się tam gdzie są grzebani mieszkańcy lokalnej społeczności. A w Szczebrzeszynie przez wieki żyła społeczność żydowska. W tej chwili nie ma tam już nikogo z tej społeczności, bo wszyscy zostali wymordowani przez niemieckiego okupanta w czasie ostatniej wojny.
    Warto byłoby sprawdzić kto zarządza terenem szczebrzeszyńskiego kirkutu. Jeśli jest to obowiązek w gestii lokalnych władz samorządowych, to rzeczywiście stan techniczny tego cmentarza jest wstydem dla tych władz. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że tym cmentarzem zarządza jakaś fundacja z Warszawy. I to właśnie tam powinieneś kierować swoje uwagi odnośnie stanu technicznego tego miejsca, a także pochopne stwierdzenie "Na Szczebrzeszyn nie zasługujecie".

--
    Pozdrawiam, Leszek.
  • hepik1 18.09.16, 13:52
    Da sie wejść na 15- 20 metrów.Potem pokrzywy blokują.
    A historia niesamowita.
    www.kirkuty.xip.pl/szczebrzeszyn.html
  • czuk1 19.09.16, 11:56
    Z tym cmentarzem (a ścisłej z władzami Szczebrzeszyna) mieliśmy problemy też za czasów PRL.
    Jakoś do tych ludzi nie dociera, że takie cmentarze (wojenne i innych narodowości, tu żydowski)
    muszą być należycie utrzymane.
    Wstyd... nieostający.

b.przew. Woj.Kom.Ochr.Miejsc Pamięci i Męczeństwa

--
    Tej sterowanej propagandy nie można już czytać ponieważ się nie da - pisze monalisa2016
    Także rosyjskiej ... dodaje czuk1
  • czuk1 19.09.16, 11:58
    Wstyd władze Szczebrzeszyna.
  • roztoczanski 19.09.16, 14:03
    Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych
    na cmentarzach żydowskich:

Zakazuje się:
    a. kopania gruntu (w tym używanie narzędzi ciężkich)
    b. wyrywania drzew i krzewów z korzeniami
    c. odkopywania kamieni, tablic nagrobnych (macew)
    d. samowolnego grzebania kości
    e. podkopywania ogrodzenia cmentarza (ze względu na nieznane obecnie, a wytyczone pierwotnie granice)
    f. otwierania grobów

Zezwala się na:
    a. usuwanie chwastów, kwiatów, mchów (płytko zakorzenionych), koszenie trawy, zbieranie śmieci
    b. oczyszczanie tablic (macew) i płyt nagrobnych z liści (nie wolno stosować żadnych środków chemicznych czy też ostrych narzędzi do czyszczenia mogących uszkodzić tablice)
    c. wytyczenie alejek na powierzchni gruntu - tylko w uzgodnieniu z Komisją
    d. instalację pamiątkowych i informacyjnych tablic po uzgodnieniu treści napisu z Komisją
    e. przycinanie drzew i krzewów tuż przy powierzchni ziemi
    f. nawożenie dodatkowej warstwy ziemi

Jakby ktoś chciał zamiast narzekać posprzątać kirkut w Szczebrzeszynie, warto pamiętać o tych zasadach, żeby się nie narazić na kłopoty.
    Polecam artykuł Kilka słów o restauracji cmentarzy żydowskich z którego zaczerpnąłem zamieszczone zasady.
    Spoglądając na problem z innej strony - młodzi panowie w kapeluszach i z pejsami, którzy odwiedzili sporą gromadką szczebrzeski kirkut, również nie wykazali zainteresowania posprzątaniem miejsca pochówku swoich przodków.
    Widocznie to już taka nasza świecka tradycja, że jak chcesz coś mieć zrobione, to musisz zrobić to sam, a nie liczyć na władze wink

--
    []-[]
    Aaa koty dwa wink
  • czuk1 19.09.16, 15:00
    roztoczanski napisał:
    .... Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich:
    Zakazuje się:
    > a. kopania gruntu (w tym używanie narzędzi ciężkich)
    > b. wyrywania drzew i krzewów z korzeniami
    > c. odkopywania kamieni, tablic nagrobnych (macew)
    ........ przypomnienie powinno się przydać...
    > > Spoglądając na problem z innej strony - młodzi panowie w kapeluszach i z pejsami, którzy odwiedzili sporą gromadką szczebrzeski kirkut, również nie wykazali zainteresowania posprzątaniem miejsca pochówku swoich przodków.
    Bardzo słuszna uwaga. Wiedząc o takiej wycieczce mozna jej uczestnikom zorganizować front robót. Myślę, że (wtedy) by nie odmówili prowadzenia prac porządkowych.
    > Widocznie to już taka nasza świecka tradycja, że jak chcesz coś mieć zrobione,
    > to musisz zrobić to sam, a nie liczyć na władze wink...

Inicjatywa powinna wychodzić od władz.Modernizację tych cmentarzy nie musimy robić za pieniądze samorządów. W końcu lat 80-tych władze Biłgoraja, Hrubieszowa, Komarowa, Tyszowiec, .... nawiązały kontakty z Żydami wywodzącymi się
    z ich terenu a ścisłej ze stowarzyszeniami żydów polskich i te stowarzyszenia finansowały/mocno dofinansowywały przedsięwzięcia modernizacyjne na cmentarzach.
    Gościliśmy na Zamojszczyźnie milionera z Nowego Jorku, stowarzyszenie z Monachium,.....
    Przedstawiciele tych stowarzyszeń byli częstymi " turystami" , konsultowali, doradzali, nadzorowali te roboty.
  • czuk1 19.09.16, 15:12
    Jeszcze może podpowiem. Pierwsze co trzeba by zrobić to prosić Ambasadora Izraela o finansowe wsparcie, zaprosić go , pokazać potrzeby i zamierzenia konkretne modernizacji cmentarza, poprosić o patronat i pomoc finansową. Poza tym - jak Leszek napisał są różne stowarzyszenia żydowskie w Polsce i gminy żydowskie w Warszawie i Krakowie (takie jak te które utrzymują synagogi w Zamościu i Łańcucie, zarabiają na turystach) też mogły się włączyć do modernizacji tego cmentarza, ostatniej chyba już na Zamojszczyźnie.
    Istotnie, stan szczebrzeszyńskiego cmentarza chluby miastu i jego władzom ... nie przynosi.
  • czuk1 20.09.16, 09:52
    hepik1 napisał: A wystarczyłby jeden bezrobotny z sierpem w ręku wink

No nie. Trzeba opracować projekt modernizacji , w oparciu o historyczne zdjęcia i nadać modernizacji współczesną szatę. A potem wykonać roboty solidnie.
    W projekcie- - nie martw się - nie będzie pokrzywom dane by mogły tam rosnąć a bezrobotnym projekt nie da frontu pracy. Kirkut taki to swoiste muzeum historyczne.
  • hepik1 22.09.16, 19:59
    roztoczański napisał:
    Zezwala się na:
    a. usuwanie chwastów, kwiatów, mchów (płytko zakorzenionych), koszenie trawy, zbieranie śmieci

I w zasadzie to potwierdza mój pomysł z jednym bezrobotnym.Mieszkałem w leśniczówce Nowiny w Nieliszu.Ekstra miejsce.
    Siłą rzeczy przejezdżałem przez Szczebrzeszyn prawie 10-krotnie.(Raz na Zamośc pojechałem w przeciwnym kierunku.) Na Zwierzynec,Guciów czy nawet Krasnobród.
    Za drugim trzy trzecim razem się zatrzymałem.Wcześniej poczytałem,zobaczyłem filmiki na YT
    Architektonicznie i przewodnikowo jest fajnie. mamy w promieniu 200m dwa kościoły KK ,synagogę i cerkiew.Jeden z kosciołow w remoncie(trudno)cerkiew zamknieta na amen(t) synagogoga wiadomo wink
    Zostaje cmentarz żydowski(opisaem wyżej)
    Do ruin zamku dostepu nie ma.Ostateczna strzałka kieruje do zamkniętej bramy i sciezki zarośniętej podobnie albo bardziej niz na Cmentarz żydowski.Abstrahując,że te ruiny to troche kamieni na szczycie,jeśli reklamują jako atrakcję to nie tak powinno to wygladać.
    Ostatecznie-w Szczebrzeszynie zatrzymywałem sie przed sklepem w obszarze rynku kupując pieczywo i piwo Zwierzynieckie.
    Największą ogladalność na YT maja filmiki Wiernikowskiej i lokalne o Mareczku i jakims drugim menelu.Zapewne oby dwaj juz nie żyją ale jeśliby to oni wycinali te chwasty (gdyby im sie chcialo) to obaj by żyli a cmentarz żydowski-jedyna dostepna atrakcja wyglądałyby lepiej.

• hepik1 22.09.16, 20:15
    A tak subiektywnie Roztocze jest OK.Ludzie trzepia kase na turystach(i dobrze) biedy nie widac i po raz kolejny pada mit Polski B.Może w Zagrodzie Guciów troche przesadzają(19 pln za dwie kawy kiedy na Rynku w Zamościu da się wypić bardziej wypasione za 15 zł) ale tam sie za nastrój we wrześniu należy wink
  • hepik1 22.09.16, 20:27
    I juz ostatnie uwaga.Na kapielisku w Nieliszu coś cuchnie.I stwierdzali to miejscowi.Nie bylo tego efektu na stawach Echo w Zwierzyńcu,nie było w Krasnobrodzie.
  • roztoczanski 22.09.16, 21:23
    > Architektonicznie i przewodnikowo jest fajnie. mamy w promieniu 200m dwa kościo
    > ły KK ,synagogę i cerkiew.Jeden z kosciołow w remoncie(trudno)cerkiew zamknieta
    > na amen(t) synagogoga wiadomo wink

To ja chyba byłem w innym Szczebrzeszynie wink
    W synagodze jest dom kultury i punkt informacji turystycznej, w którym (chyba) można poprosić o otwarcie cerkwi do obejrzenia (na pewno mają taką możliwość lokalni przewodnicy).
    Ruin zamku, już nie ma, a teren jest w rękach prywatnych, od paru lat ogrodzony.
    Mareczek wbrew plotkom jeszcze dwa tygodnie temu sprawiał wrażenie żywego, przemieszczał się w okolicach targowiska, ale może uskuteczniał wędrówkę w charakterze ducha, bo faktycznie wyglądał dosyć niewyraźnie, a głos miał bełkotliwy wink
    --
    Roztocze - moje zdjęcia
    O kotach i forum
  • hepik1 23.09.16, 09:44
    To się nadaje na stand up.Trzeba iśc do synagogi by móc zobaczyc cerkiew.
    Info o takich możliwościach nie znalazłem a troche poczytałem i poogladałem.Podobnie o ruinach zamku.Strzałki informacyjne kierują do tych ruin a na bramie ,że to teren prywatny też nie ma.
    Filmiki z Mareczkiem z przed kilku lat,jeśli żyje to znaczy ,żę zdrowie ma końskie.
  • czuk1 23.09.16, 10:12
    Niedawno na cerkwi była kartka , kierująca do kogoś, był nr telefonu , kto
    udostępni cerkiew do zwiedzania. Prawdopodobnie był to nr. do Domu Kultury.

PS. Dobrze, że poruszamy tematy - uwagi dot. administrowania turystyką w Szczebrzeszynie.
    Może przydadzą się samorządowi do naprawy stanu istniejącego.
  • hepik1 23.09.16, 18:52
    >Może przydadzą się samorządowi do naprawy stanu istniejącego.

Nie jestem hejterem.Opisuja jak było z punktu widzenia nazwyklejszego turysty,Miałem nadzieje na grzyby(nie było)na spływ Wieprzem(był)zobaczenie kilku(dziesieciu) miejsc i to sie udało.
    A ,że Sczebrzeszyn na całej trasie wypadł na trójkę minus?
    To tylko moja subiektywna opinia.

• czuk1 23.09.16, 19:15
    Jasne.
  • leszeks 26.09.16, 11:17
    A z tych wielu miejsc na Roztoczu, które widziałeś to co Ci się podobało najbardziej?

--
    Pozdrawiam, Leszek.
  • hepik1 27.09.16, 09:23
    Raczej trudno o taki ranking.
    Bo jak porównać Zamość do Zagrody Guciów,spływ Wieprzem do spaceru nad Tanwią itd.
    W róznych kategoriach zawodnicy chodzą wink
    Jeśli juz coś można porównywać to kąpieliska ,to w Nieliszu,Stawy Echo czy to w Krasnobrodzie.Dodając wieżę widokową to te ostatnie wygrywa.
  • czuk1 27.09.16, 10:29
    Hepik , sam pisałeś/robiłeś ranking .... "Sczebrzeszyn na całej trasie wypadł na trójkę minus?
    To tylko moja subiektywna opinia."

A teraz sam piszesz ; ...."Raczej trudno o taki ranking. Bo jak porównać Zamość do Zagrody Guciów".

Wg mnie. Tak odbierałem Twój pierwszy wpis - poziom promocji, prezentacji, organizacji turystyki w Szczebrzeszynie .... jest na +#.
    A drugi wpis - też takie oświadczenie jest prawdziwe. Porównujmy to co można porównywać.

pozdr.
  • hepik1 28.09.16, 12:06
    Nie bardzo łapię o co biega.Ranking to lista kilku czy nastu zawodników.Ten jest pierwszy,ten drugi a tamten ostatni.

A co innego konkretna ocena poszczególnego zawodnika.

Gdybym sie pokusił o ten ranking to ten nieszczęsny Szczebrzeszyn byłby na samym dole.
    A z przodu Zagroda Guciów i Zamość na przykład.
    Dwie szóstki.Tylko jedna z polskiego a druga z polaka.
    Kto jest lepszym uczniem w klasie?
    Ten co ma 6-stkę z polskiego czy matematyki? wink

W Zamościu spodabała mi sie np ilość kancelarii adwokackich na terenie Starego Miasta-kilkadziesiąt.
    A w Guciowie -przewodniczka.(Zdjęcie na priv) wink
  • hepik1 28.09.16, 12:41
    A tak swoją drogą(pomijając wizualne atrybuty tej konkretnej) zawsze ich podziwiam.Opowiadac co godzinę to samo to juz coś.
    W końcu taka robota.
    W końcu kasjerka w dyskoncie też zawsze powtarza ten sam rytuał.(Dzień dobry,do widzeina,zapraszam na następne zakupy)
    Taki przewodnik opowiada kawał.żart,anegdotę przy konkretnym eksponacie .z czego ktoś w grupie kilkunastu osób zawsze sie roześmieje,skomentuje.Jeśli idzie się w grupie 2-osobowej(chwała Guciom za taka możliwość)jeśli sie zna z filmikow mniej wiecej o co tam biega) to juz nie działa.
  • czuk1 28.09.16, 12:45
    hepik1 napisał: Nie bardzo łapię o co biega. Ranking to lista kilku czy nastu zawodników.
    Nie koniecznie to musi być lista . Napisałeś dosłownie - " Sczebrzeszyn na całej trasie wypadł na trójkę minus" . Zrozumiałem ....wybierałeś miejscowości turystyczne na swojej trasie, czyli robiłeś jakiś ranking. Nie musiałeś mi przedstawiać listy ocenianych miejscowości, znam/oceniam je równie dobrze jak Ty. I w tym "rankingu" Szczebrzeszyn wypadł na +3 (to ocena słaba i obiektywna) , niewątpliwie ...na samym dole. Pozwala ustalić niskie/ na dole miejsce w gronie ocenianych miejscowości. A kryteria oceny/ich zakres.... są standardowe.
    Potwierdziłeś to w ostatnim wpisie.
    Na temat obrazu/poziomu /funkcjonowania/organizacji turystyki m/gminy Szczebrzeszyn, mam podobne zdanie.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
  • hepik1 28.09.16, 12:54
    >Na temat obrazu/poziomu /funkcjonowania/organizacji turystyki m/gminy Szczebrzeszyn, mam podobne zdanie.

Bazując na jednym wierszu i dwóch figurkach świerszcza nie robiąc nic albo bardzo mało trudno wycisnąc więcej turystycznie.
  • hepik1 28.09.16, 13:37
    Porównajmy.
    Zagroda Guciów-interes prywatny.Gośc kupuje działkę za kompletnym zadupiu,skupuje stare chałpy,przenosi,buduje,wyposaża,zatrudnia ludzi-interes hula.
    (w karczmie kawa droższa niz na rynku w Zamościu a za podpłomyk(z pełna świadomością co to jest) place 5 złotych.
    Przewodnizka o pełnej godzinie rusza z dwójką osób(bilet 12zł/os) na zwiedzanie.

I mamy Szczebrzeszyn.O którym historycznie można godzinami.W promieniu 150 m mamy dwa kościoły KK,cerkiew i synagogę,cm.żydowski(nieprawdopodobne historie z lat II w światowej) i powiedzmy kilka jeszcze obiektów o których można by opowiedziec albo pobajerować.
    I to zwiedzanie teoretycznie może i możliwe.Tego nie sprawdziłem.Ale czy we wrześniu dla dwóch osób jakis przewodnik by poszedł?Za kwotę ,na która by mnie było stac?
    (Juz abstahując o info o takiej mżliwosci)
  • hepik1 28.09.16, 12:45
    >Tylko jedna z polskiego a druga z polaka.

"Jedna z matmy a druga z polaka"

miało byc napisane.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka