Dodaj do ulubionych

Dobra książka SF

04.01.16, 19:31
Witam wszystkich. Proszę o pomoc w znalezieniu dobrej książki SF.
- żeby była w jęz. polski
-chciałbym żeby fabuła dotyczyła "obcych" szeroko rozumianych, czyli mogą to być istoty inteligentne ale też zwykłe zwierzęta np. jak w "obcym"
-żeby było to w miarę realne , SF a nie fantastyka
Czy macie jakieś propozycje?
Edytor zaawansowany
  • dziku.grodowy 02.02.16, 22:07
    "Wieczna wojna" Haldemana - znakomita - żadne tam " Gwiezdne wojny", może też być "Gateway - brama do gwiazd" - bardzo interesujące i nietypowe podejście do fabuły. I oczywiście "Gwiezdna straż" Andre Norton.
    To paczka międzynarodowa :). Polecam zwłaszcza Gwiezdną straż
  • benedict.c 09.02.16, 11:39
    Polecam książkę Beta:-)
    Elizję stworzono po to, by służyła mieszkańcom Dominium, rajskiej wyspy, na której mieszkają najbogatsi ludzie na Ziemi. Szesnastolatka jest klonem bez emocji, które mogłyby ją odrywać od bycia opiekunką dzieci gubernatora.
    Kiedy jednak spotyka Tahira, wspaniałego, enigmatycznego młodzieńca, pochodzącego z jednej z najbardziej wpływowych rodzin, niespodziewane emocje zaczynają pojawiać się w jej umyśle. Elizja nie rozumie, co się z nią dzieje, nie wie, jak sobie radzić z czymś, czego nigdy się nie spodziewała.
    Jeżeli inni dowiedzą się o tym, że Elizja potrafi kochać, czeka ją przerażający los. Ale pożądanie do Tahira jest zbyt silne, by móc je ignorować. Gdy okrutny los ich rozdziela, dziewczyna postanawia uciec, bez względu na koszty!
  • d25 13.02.16, 21:01
    a może Lem, z cyklem o Pirxie (polecam ostatnią część)
  • unitedzmanchesteru 24.03.16, 14:00
    Cześć.
    Własnie skończyłem "Projekt Omega" Dereka Edwardsa. Jest chyba tylko w ebooku. Zacząłem dziś o 4 rano, bo nie mogłem spać. Kończyłem o 13. Kupiłem w empiku przypadkiem. Niby science-fiction, ale bez kosmitów. Raczej sensacja z elementami fantastyki naukowej. Jest jeden wątek z obcymi, ale nie mogę Ci powiedzieć jaki. To malutki wątek, który jest bardzo ważny. Sens tego o czym jest cała książka. Akcja rozgrywa się w USA w pewnym ośrodku. Jest naprawdę niezła. Dlaczego? Bo myślę o niej, a jest już 14. Będzie Ci się podobać :-)
  • bialeem 05.05.16, 16:33
    Najlepszy realny (pisany przez biologa) cykl (nie wiem jak nazwać dwie książki) sf jaki czytałam:
    Ślepowidzenie + Echopraksja - Peter Watts
    Behemot też jest super.

--
    Jak masz ochotę, to masz ochotę. Z ochotą się nie dyskutuje.
  • Gość: koli IP: *.ists.pl 08.05.16, 21:55
    A nie chciałabyś przypadkiem sprzedać Behemota? :)
  • kosmotynka 12.05.16, 13:14
    A Krabata znacie? To co prawda nie jest SF, ale bardziej fantastyka, za to to jedna z najlepszych książek tego gatunku.
  • bialeem 12.05.16, 13:18
    Niestety nie mam w papierze:(

--
  • Gość: koli IP: *.ists.pl 18.05.16, 16:36
    Szkoda :/ Ale dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam
  • daretz 18.06.16, 19:57
    Peanatema - Neal Stephenson. Pyszna, znakomita.
  • pere_noel 18.06.16, 20:11
    Polecam serię Hyperiona Dana Simmonsa. Świat absolutnie nie fantasy, choć technologie są tak zaawansowane, że może się tak na pierwszy rzut oka wydawać.
    Jak chcesz pozwolić sobie na dłuższe czytanie, wiele wątków i bardzo ciekawe opisy innych światów, ras itp. to polecam Petera Hamiltona i Gwiazdę Pandory oraz późniejsze książki z serii (do wygooglania).
  • barteqzw 18.06.16, 20:48
    gra endera - card
    solaris - lem
    dzień trifydów - wyndham (?)
  • Gość: andrzej IP: *.dynamic.chello.pl 18.06.16, 20:52
    Strugackich polecam, jak nie czytałaś...
  • Gość: kanga IP: 212.182.74.* 18.06.16, 20:54
    ASIMOV- CYKL FUNDACJA-BRAK OBCYCH-HARD SF; ARTHUR.C.CLARKE "SPOTKANIE Z RAMĄ"!!!! GENIUSZ
  • Gość: zygzag IP: *.dynamic.chello.pl 18.06.16, 21:02
    Kontakt - Carl Sagan
  • junk92508 18.06.16, 23:37
    Asimov - Fundacja, Koniec Wieczności, Równi Bogom - tylko ostatnia ma obcych
    Scott Card - Gra Endera - choć świetni obcy są w drugiej części
    Hamilton - Gwiazda Pandory - tu obcy są genialni moim zdaniem
    Harrison - Stalowy Szczur - nie ma obcych
    Heinlein - cokolwiek wpadnie w ręce - najlepsze moim zdaniem to Luna to surowa pani
    Howey - Omnibus Wool - bez obcych
    Martin - Piaseczniki - genialne
    McDevitt - Boża maszyneria i kontynuacja
    Resnick - Okręt flagowy - chyba nie ma obcych
    Scalzi - Wojna Starego Człowiek - obcych jest pełno
    Simmons - Hyperion - choć trochę ciężkawe ale klasyka
    Turtledove - wojna światów - klasa B - takie czytadło ale może podpasuje
    Weber - Placówka Basilisk - klasyka military SciFi
    White - Szpital Kosmiczny - zdecydowanie najśmiejszniejsze z powyższych (może poza fragmentami Hamiltoan) - ale to jest lżejsza literatura - niemniej na lato polecam
  • or7 18.06.16, 23:38
    "Solaris", "Eden" i "Fiasko" Stanisława Lema spełniają wszystkie te wymagania.
  • Gość: A-graf-ka IP: 194.31.38.* 19.06.16, 06:53
    Dzień tryfidów
  • partachun 19.06.16, 07:19
    Mogę polecić jedną ale w języku angielskim, 'Nibiru, the Forgotten Planet'. Na Amazon Kindle opis życia Polaka na Nibiru, porwanego przez przybyszów z 10tej planety układu słonecznego i jego odkrywanie niecnych planów Nibirian względem Ziemian. Opowieść zawiera sporo informacji oraz hipotez na temat tamtej tajemniczej planety, struktury wszechświata, przyczyny grawitacji oraz powstania planet. Materiałów dostarczyły zapiski mezopotamskie. Autor, dr. Andrzej Baniukiewicz, jest absolwentem wydziału matematyczno-fizycznego ze specjalnością astronomi.
  • segel 19.06.16, 08:55
    A może ktoś pamięta. Czytałam ją w w latach 70. Pamiętam człowieka z przeszłości Egipcjanina o imieniu Asur, Aszur, czy coś podobnego, który został przeniesiony w czasy współczesne, a może nawet przyszłe, bo technologia była w nich bardzo zaawansowana. Wtedy mi się podobała, ciekawa jestem, jak bym ja odbierała teraz. Nie mogę sobie przypomnieć ani tytułu, ani autora. Wyszukiwanie w necie też nic nie dało.
  • Gość: danka IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 19.06.16, 10:19
    finklaczyta.blogspot.com/ poczytaj na blogu i podyskutuj z autorką :-)
  • Gość: danka IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 19.06.16, 10:23
    ia ja polecam Scott Card Planeta Spisek
  • bialeem 19.06.16, 12:20
    O tak. To też jedna z moich ulubionych:)

--
  • ladychapel 19.06.16, 12:37
    1.Marsjanin. 2.Solaris, Eden, Pamiętnik znaleziony w wannie - Lema
  • czegotychcesz 19.06.16, 13:54
    Polecam serię "Jeźdźcy Smoków" Anne Mccaffrey, miło się to czyta!
  • alfalfa 19.06.16, 15:32
    Jakieś 25 lat temu zadałem podobne pytanie i kumpel odpowiedział mi bym poczytał Lema. Nie żałowałem ;). Osobiście uwielbiam "Katar", chociaż to trochę obok sf.
    A.
  • to_ja_dziki-9876543210 19.06.16, 17:37
    Zapoznaj się proszę z:
    "Apokalipsa według Pana Jana" - Robert J. Szmidt
    "Zapach szkła" - Andrzej Ziemiański

Pierwszą książkę ( powieść) chciałem czytać ale jednocześnie bałem się co będzie dalej-dość przerażająca wizja naszej przyszłości jako społeczeństwa,
    A druga pozycja , (zbiór opowiadań) opowiada o TAJEMNICY, Szczególnie polecam opowiadania: "Zapach szkła", "Bomba Heisenberga", "Legenda", "Waniliowe plantacje Wrocławia". Znajdziesz w nich zagadkę i tajemnicę, elementy mistyczne, klimat nie z tego świata, wyrazistych bohaterów i dobre pióro A. Ziemiańskiego.

Polecam Ci także książki A. Kołodziejczaka (trylogia):
    T1
    Biała Reduta
    T2
    Czarnu horyzont
    T3
    Czerwona mgła

Mnie osobiście zafascynowała.

Doskonała jest także dylogia (tego samego Autora):
    "Kolory sztandarów"
    "Schwytany w światła"

To klasyczne twarde SF, z potwornymi obcymi, wyrazistym bohaterem, świetną i dramatyczną akcją...
    Bardzo dobre!
  • bialeem 20.06.16, 02:01
    Autobahn jeszcze mi się czasem śni po nocach. Kocham dystopie Ziemiańskiego.
    Jest jedna w ten deseń od Pilipiuka. Zdaje się pierwsza jego powieść - Największa tajemnica ludzkości. Też bardzo dobra.
    Apokalipsa też jest świetna.
    McCaffrey napisała bardzo dobrą serię SF z której najlepiej mi się kojarzy "Sen jak śmierć".
    Jest jeszcze moja ukochana Luna to surowa pani - Heinleina. Ta ostatnia w sumie też bardzo realistyczna. Nie tak jak Watts. Watts zrobił jedyne SF jakie czytałam, które ma bibliografię zaczerpniętą z listy filadelfijskiej, ale wciąż genialne SF.

--
  • Gość: madzik_k67 IP: *.13.ftth.classcom.pl 19.06.16, 18:37
    A może Jarosława Grzędowicza Pan Lodowego Ogrodu ? czterotomowa powieść science fantasy.
    Świetnie się to czyta :)
  • bogumiko 19.06.16, 21:33
    A może coś z młodego pokolenia. City 3 Antologia polskich opowiadań grozy. Świetna ''Tkanka " Kornela Mikołajczyka.
  • odczepcie_sie 22.06.16, 08:52
    "-żeby było to w miarę realne , SF a nie fantastyka "

SF to JEST fantastyka, więc no sorry.
  • bialeem 22.06.16, 20:41
    Y. Nie.

--
  • odczepcie_sie 28.12.17, 14:31
    Oczywiście, że TAK.
    Fantastyka dzieli się na
    1. SF
    2. fantasy
    3. horror

Polecam się doszkolić.
    Więc tak, SF jest Fantastyką. Rozumiem, że autor tematu pomylił pojęcia "fantastyka" i "fantasy", ale widzę po Twojej wypowiedzi, że nie on jeden nie orientuje się w temacie.
  • chanka_1990 16.01.18, 13:07
    Również polecam Carda (Zwłaszcza Grę Endera i Mówcę Umarłych) i Simmonsa (Hyperion i Upadek Hyperiona). Chociaż jeżeli chodzi o Carda, to bywa z nim naprawdę różnie. Jego książki, albo są bardzo dobre, albo beznadziejne (saga Cienia z każdym kolejnym tomem stawała się coraz gorsza).

Podobno całkiem niezłe jest Sześć światów Hain Le Guin, ale jeszcze nie miałam przyjemności przeczytać.

Wielu moich znajomych zachwycało się także Diuną Herberta, niestety okazała się zupełnie nie w moim typie.
  • dziku.grodowy 29.05.18, 09:42
    Diuna jest ciężka i w przenośni - i dosłownie - i rzeczywiście nie zawsze przypada do gustu. Card - jak najbardziej, zwłaszcza Endera :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka