Dodaj do ulubionych

Joanna Kryńska i jej "Bim Laden"

05.05.11, 11:38
Czy ktoś tam w pracy nie może tej pani powiedzieć, że to jest "n", a nie "m" na końcu tego "Bin"? Od paru dni ona prowadzi serwisy w poranku, info o Bin Ladenie jest pierwsze w każdym serwisie i ona ciągle mówi Bim Laden, dlaczego, ja się pytam dlaczego?? :>
Edytor zaawansowany
 • asiaiwona_1 05.05.11, 16:06
  o kurcze, a myślałam, że to ja mam coś z uszami i źle słyszę :D
  --
  [img]http://gify.klimacik.pl/mini/1850.gif[/img]
 • tiresias 05.05.11, 16:27
  ani 'bin', ani 'bim'.
  --
  Usama ibn Ladin (arabski klasyczny: szajch Usāma bin Muḥammad bin `Awaḍ bin Lādin, أسامة بن لادن, znany także jako Osama bin (ben) Laden

  tak, że teges, nie?
  --
  Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie.
 • barbasia1 05.05.11, 16:45
  Ale formy 'bin' też można używać.

  Profesor Bańko w poradni językowej pwn na pytanie o prawidłową pisownię i odmianę nazwiska i imienia Osama bin Laden odpowiada tak:

  Zgodna z zasadami transkrypcji z języka arabskiego byłaby pisownia Usama Ibn Ladin - i takie hasło ma się pojawić w nowych encyklopediach PWN. Rozpowszechnione formy Osama bin Laden i Osama ben Laden można traktować jako oboczne. Cząstka bin (ben) [...] znaczy to samo, co ibn 'syn', a jej postać zależy od tego, przez jakie źródło trafiła do polszczyzny. Forma ben występuje w hebrajskim i w dialektach północnej Afryki, forma bin jest zaś zgodna z wymową przyjętą na Półwyspie Arabskim i rozpowszechniona dzięki temu, że używa się jej w języku angielskim (pisownię Osama bin Laden stosuje np. Encyclopaedia Britannica).
  Skoro bin (ben) znaczy 'syn', można by się spodziewać, że następny człon będzie nieodmienny, jak w polskich konstrukcjach typu Jan, syn Józefa. W rzeczywistości jednak nie snuje się takich analogii między gramatyką polską i arabską i odmienia zarówno słowo Osama, jak i Laden, np. Osamy bin Ladena, Osamą bin Ladenem, Osamie bin Ladenie.
  Za konsultację dziękujemy prof. Januszowi Daneckiemu z Instytutu Orientalistycznego UW.
  — Mirosław Bańko

  poradnia.pwn.pl/lista.php?id=386
 • pppaaappp 05.05.11, 16:43
  a dlatego że ona jest z TVN24, jak mówi że BIM LADEN to znaczy że BIM LADEN

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka