Dodaj do ulubionych

Co sie stalo z Polska?

28.01.18, 15:23
Jak to moze byc, ze jacys debile swietuja w lesie urodziny Hitlera , przebieraja sie w mundury SS, hajluja przed flaga ze swastyka ? Polacy? W Polsce?

Jak to moze byc ze w Sejmie partia rzadzaca obarcza za to wina opozycje, a na portalach spolecznosciowych "prawdziwi Polacy" juz daja przekaz ze "to byla ustawka" i ze winny jest TVN?

Ja to moze byc, ze z okazji rocznicy wyzwolenia Oswiacimia w TVP pojawiaja sie na paskach, bez zadnego komentarza, jawnie antysemickie wypowiedzi widzow?

Jak to moze byc, ze w studiu TVP jakis narodowiec poniza Sandauera, bo ten nie ma jedynie slusznego polsko-slowiansko- katolickiego pochodzenia?

www.youtube.com/watch?time_continue=205&v=MTHoQGKlRyQ
Przeczytajcie komentarze pod video.

Jest mi doslownie fizycznie zle :-(
Edytor zaawansowany
  • chris-joe 28.01.18, 15:58
    Nie, nie przeczytam; wogole coraz bardziej unikam dziejszej Polski... Mdli mnie, robi mi sie niedobrze, nie sluzy mi to. Wydawalo nam sie, przez nieco ponad 20 lat po '89, ze Polska jakos normalnieje, zdrowieje, ze narod nam powoli dojrzewa. Choc 'spoleczna debata' wokol Jedwabnego, rozrost rydzykowego imperium winny byly byc nam znakiem ostrzegawczym. Dzis jednak jest juz jasne, jaki jest stan umyslu i profil moralny naszego narodu, naszego ludu...

--
    Atenção, curva perigosa!
  • ertes 30.01.18, 19:58
    Mam dokladnie takie same przemyslenia.
    Wydawalo sie ze Polacy zbudowali fajny kraj a ludzie sa naprawde super.
    Niestety. 46% popiera te rzady... fuj, fuj, fuj. Ohyda :(
  • jutka1 28.01.18, 21:07
    Też jest mi niedobrze, i mam odruch wymiotny. :-///

--
    Wywabiam plamy na schody i piore po mordzie
    Wysadzam skrzynki balkonowe
    *
  • kan_z_oz 28.01.18, 23:55
    Stalo sie juz dawno temu. Konkretnie w momencie wyplyniecia na szerokie wody braci Kaczynskich lata temu. No tak, jak czlowiek pisal, ze bedzie z tego wielka kupa...nalezy tylko dac troche czasu...to bylo niedowierzanie. Bo przeciez nic takiego nie robili.

Tak wyglada konserwatywna dzialalnosc konserwatywnej pracicy o skrajnych pogladach. Prosze sobie to teraz pomnozyc przez wszystkie prawicowe skrajne oszolomstwo u steru innych krajow i pozwolic nalezy jeszcze pare lat.

Mur sobie wybuduje. Wysoki, aby uciekajacy mi go nie przeskoczyli w ramach mojego lewactwa. Plus taki, ze moze nareszcie lewactwo przestanie byc obwiniane o wszystkie nieszczescia tego swiata i moze wtedy nastanie spokoj.

--
    Kan_z_oz
  • kan_z_oz 29.01.18, 06:18
    W sprawie paskow moje zdanie najlepiej oddaje autor artykulu ponizej.

celinski.blog.polityka.pl/2018/01/28/jak-nigdy-po-1968/?nocheck=1

--
    Kan_z_oz
  • xurek 29.01.18, 17:19
    Mario ja tez czuje sie fizycznie przygnebiona tym, co sie dzieje w Polsce i tym co sie ogolnie dzieje na swiecie. Mam coraz wieksza fizyczna niechec do sledzenia jakichkolwiek wiadomosci.

Co do Polski to wydaje mi sie, ze tego typu szumowina juz zawsze byla, tylko kryla sie po katach, przemykala cicho pod murem i nie wywrzaskiwala publicznie swoich opinii. A teraz na fali ogolnej xenofobii i rosnacych w sile nacjonalizmow rosnie ten koszmar jak na drozdzach....

--
    czasem myslisz ze to nie On, a to wlasnie Kameleon, the wonderful bad boy!
  • kan_z_oz 29.01.18, 23:25
    Xurku, nie ma zadnej fali. 70% mysli tak ja Ty i Ja. Widzialam to dokladnie gdy u mnie przechodzila fala homofobii przed glosowaniem za rownouprawnieniem do malzenstwa dla par gejowskich.
    Oplacane kampanie, gdzie szly miliony dolarow w produkcje paszkwili. Krowy mialy zdychac, dzieci umierac, kobiety przestac rodzic, rodziny sie rozpadac, pedofilia miala sie szerzyc. Sodoma i gomora bo WSZYSCY podobno byli przeciwko. Byla to podobno ZACHCIANKA mniejszosci. Przyszlo glosowanie i sie okazalo, ze ponad 60% jest zdecydowanie ZA i caly chor zdechl. Okazalo sie, ze homofobia jest mniejszoscia i ma tylko glos gdy pare osob w rzadzie ma poglady homofobiczne. Moralna policja tez zdechla w produkcji glosu i wrocila tam gdzie zawsze siedziala. Chrzescijanstwo nie upadlo a islam Nas nie opatulil w burki.

Mnie tylko smieszy, ze ktos moze myslec, ze moze sobie wybrac ksenofoba na 'szefa' i uchronic sie przed wszystkimi innymi anty. Jak sie wybiera oszoloma na glownodowodzacego to ten wpierdoli rowno WSZYSTKIM.

--
    Kan_z_oz
  • minniemouse 30.01.18, 02:58
    I co w tym nowego. Polacy w wiekszosci byli, sa i beda antysemitami. takie sa moje doswiadzczenia jeszcze zanim wyjechalam z Polski "ee, to Zyd! ot, Zydowka..".
    wcale nie jestem zdziwiona.

M

--
    ~ Prawdziwy dżentelmen przestaje chrapać, gdy śni mu się dama ~
  • kan_z_oz 30.01.18, 09:13
    Minni, ten projekt nowej ustawy zlozony w US senacie w Lutym 2017 zostal przyjety i zlozony do aprobaty w "House". Jesli zostanie zatwierdzony to bedzie gotowy do podpisania przez prezydenta i stanie sie prawem.
    www.govtrack.us/congress/bills/115/s447
    3)in the case of heirless property, the provision of property or compensation to assist needy Holocaust survivors, to support Holocaust education, and for other purposes;

Polska bedzie zmuszona do wyplacenia oszkodowan Zydom z US za Holocaust, ktorzy nie sa potomstwem czy rodzinami. Chodzi o budynki, place, itp bez zadnych zyjacych wlascicieli. Kwota dyskutowana wyglada roznie ale nie jest niska.

Szczerze mowiac to w tym momencie sama zglupialam. Polacy pieniadze obywatelom US za Holocaust??

Mario, poprosze o wyjasnienie. Czy jesli ktos kto wie wiecej niz ja.

--
    Kan_z_oz
  • minniemouse 30.01.18, 09:59
    Nie nie, to to co innego. mnie chodzi ogolnie o jak tak pomysle o nastawieniu Polakow do Zydow przekrojowo.
    Natomiast co tej ustawy, to sama w tej chwili probuje sie zorientowac co wlasciwie czuje. bo z jednej strony nie ulega watpliowosci ze to mienie BYLO zydowskie. z drugiej, po tylu latach jest niczyje bo brak spadkobiercow. trzecie, to tak jabky Indianie w USA kazali bialym ziemie oddawac i wyjezdzac bo to niby im zabrana - niby tez prawda, ale.. mam warzenie ze gdzies komus po drodze nieco jakby zabraklo rozsadku. niby racja ale cos tu nie tak. bo ja wiem jak to powiedziec.. taka emocjonalna kaszka.

Minnie

--
  • minniemouse 30.01.18, 10:37
    maria421 napisała:
    Ja to moze byc, ze z okazji rocznicy wyzwolenia Oswiacimia w TVP pojawiaja sie na paskach, bez zadnego komentarza, jawnie antysemickie wypowiedzi widzow?

tu akurat doszukiwalabym sie zwyczajnie zwiekszenia ogladalnosci przy pomocy kontrowersji -
    stary chwyt reklamowy, ale i nie bylabym wcale zdziwiona gdyby taka wlasnie bylaby w wiekszosci polityka wzgledem owej ''innej wiary" wsrod Polakow, vide opinia mile widziana i powielana na paskach.

Minnie

--
  • minniemouse 30.01.18, 10:43

@BurzynskaAga
    Wpisy same się wlały a publiczność klaszcząca po antysemickim ataku pewnie do studia sama się wpuściła a do klaskania zmusił ją Tusk z Sikorskim. Żałosne są te tłumaczenia .... twitter.com/KurskiPL/status/957534329806184448

hehe dobre..

--
  • minniemouse 30.01.18, 10:47
    Moge dodac tylko tyle - nigdy nie mialam watpliwosci ze dobrze robie wyjezdzajac z kraju. Lata leca - w tym roku o jezu 35! i tylko mnie utwierdzaja ze to byla super decyzja. Super, i jednoczesnie smutno iz pomimo upadku komuny dalej sie ciesze ze wyjechalam :/ bo ja bym wreszcie chciala sie szczycic ze jestem Polka.

M

--
  • minniemouse 30.01.18, 11:00
    ps
    o tych neonazistach w PL to nie slyszalam ale dla rownowagi dodaje:
    The Tony McAleer story

ku pokrzepieniu serc.
    a tak mi sie przypomnialo bo cos o nim bylo w zeszlym tygodniu w dzienniku. nie pamietam tylko z jakiej okazji. ale o nim. stad o nim wiem.

M

--
  • kan_z_oz 30.01.18, 10:56
    Minnie, w Polsce przedwojennej bylo 3,3 miliona Zydow. Wiadomo, ze prowadzili biznes. Wiadomo, ze kazde centrum kazdego miasta juz obecnie w RP kiedys do takowych nalezalo. Moze juz obecnie nie byc budynkow ale ziemia pod takowym wedle tej ustawy - nalezy sie zwrot oszacowany po obecnych cenach.

Nie ma tu pomylki. Chodziloby o pieniadze i to bardzo grube w ukladzie Polakow. Nie jest to tez pomysl "Zydow" tylko skrajnej prawicy zajmujacej sie lobbingiem od lat. W koncu trafilo na poddatny grunt, czyli Ameryke Trumpa, ktory potrzebuje pieniedzy aby ta ostatnia uczynic znowu swietna. No coz, Polska ekonomia sobie niezle radzi. Ma wiec z czego zaplacic, jakby co. Nie sadze aby Trump sie zbytnio martwil czy miewal moralnego kaca skad pieniadze przyjda, bo wedle tej ustawy to glownie to skarbu panstwa. Zbankrutowanie wiec egzotycznej wyspy w srodku Europy Wschodniej jest proste i finansowo oplacalne. Biznesowo tez.

Jest to dokladnie jak roszczenia Indian o wyplaty pieniezne np; ziemi po obecnych cenach w NY oraz calosci US.

Z chamstwem i prostactwem gdzie normalny czlowiek jest wyzywany nie ma sensu dyskutowac. To odnosnie paskow, narodowcow czy innych krzykaczy. Pewnie, ze sie dzieje i jest to smutne.

Ciekawa jestem jak sie Forum czuje po przeczytaniu tej ustawy, bo ja wciaz oczy przecieram (przeszla 12/12/2017 przez Senat).

--
    Kan_z_oz
  • minniemouse 31.01.18, 00:26
    slow brak.

Minnie

--
  • minniemouse 31.01.18, 00:27
    a wlasciwie: Trump to nie prezydent, to biznessman. i tyle.

--
  • kan_z_oz 02.02.18, 06:00
    Nie popieram ustawy, ktora obecny rzad polski wprowadzic. Chodzi oczywiscie o kryminalizacje terminu 'polskie obozy koncentracyjne'.
    Termin ten funkcjonowal w przeszlosci i zawsze bylo to rozumiane jako odnoszenie sie do obozow na terenie Polski.

Gdy pare lat temu zaczela sie cala awantura, gdzie poprawnosc polityczna wkroczyla w historie przygladalam sie troche ze zdziwieniem. W koncu zawsze byla jakas gdzies marginalna frakcja, ktora starala sie Polakow winic za Holocaust.

Dzisiaj przeczytalam komentarz izraelskiego PM;
    Netanyahu said on Saturday: “The law is baseless, I strongly oppose it. One cannot change history and the Holocaust cannot be denied.”

Byl tez taki komentarz, polityka Yair Lapid

I utterly condemn the new Polish law which tries to deny Polish complicity in the Holocaust. It was conceived in Germany but hundreds of thousands of Jews were murdered without ever meeting a German soldier. There were Polish death camps and no law can ever change that.

oraz calkiem sporo od ministrow gdzies pomiedzy pierwszym i ostatnim.

--
    Kan_z_oz
  • maria421 02.02.18, 11:16
    Kanie , ja uwazam ze Polska ma prawo i obowiazek reagowac na "Polish death camps", zadac sprostowania od mediow publikujacych takie sformulowanie czy od osob ktore publicznie takiego sformulowania uzyly. To jest obowiazek wobec prawdy historycznej.
    W Niemczech, jak i w par innych krajach, publiczne negowanie Holocaustu jest przestepstwem. Takie prawo tez jest obowiazkiem wobec prawdy historycznej i nie moze byc podwazane przez prawo do wolnosci slowa.

Polska juz od dawna reagowala na "Polish death camps" , nawet wobec Obamy, ktory za to przeprosil.

Gdyby wiec nowa ustawa ograniczyla sie tylko do zakazu , pod grozba kary wiezienia do 3 lat , uzywania sformulowan "polskie obozy koncentracyjne" to nie bylo by problemu, choc oczywiscie nalezy pamietac ze polskie prawo panuje tylko na terenie Polski, wiec mogloby byc stosowane tylko wobec przestepstwa popelnionego na terenie Polski, nie za granica.

Niestety, ustawa idzie dalej i bierze w ochrone caly "Narod polski".... Oczywiscie ze narod polski byl ofiara zbrodni hitlerowskich, ale wsrod narodu polskiego byli tez kolaboranci, szmalcownicy, zbrodniarze, ktorzy nie masowo, ale indywidualnie stawali sie wspolodpowiedzialnymi za zbrodnie dokonywane przez hitlerowcow na innych , czy tez sami sie tych zbrodni dopuszczali.

Calego narodu nie da sie wybielic ustawa, tak jakby to chcial PiS . Wfekt ustawy bedzie taki, ze Polska skloci sie z kolejnymi panstwami, ale za to notowania PiSu urosna bo Polacy sa bardzo wrazliwi na punkcie honoru narodowego.
    I pewnie tylko o to PiSowi chodzi.
  • minniemouse 03.02.18, 02:58
    No prosze cuda sie zdarzaja. dzisiaj popieram Marie :O

Minnie

M

--
  • kan_z_oz 03.02.18, 05:47
    Poszukalam zapisu;

"6) po art. 55 dodaje się art. 55a i art. 55b w brzmieniu:
    „Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu
    lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za
    popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6
    Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia
    międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców
    wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz.
    U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko
    pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza
    odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub
    karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej
    wiadomości."

Przesadzili to fakt.

--
    Kan_z_oz
  • maria421 04.02.18, 09:16
    PiSponownie zagral karta "oblezonej twierdzy". Wszyscy sie na Polske uwzieli, teraz chca Polakom przypisac wspolwine za holocaust, wiec Narod Polski ma prawo i obowiazek bronic swej godnosci, jak to Prezes powiedzial. Tymczasem :

www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sigmar-gabriel-o-uzyciu-terminu-polskie-obozy-smierci,811962.html
  • kan_z_oz 04.02.18, 10:34
    Zgadzam sie Mario. Ten element, ze sie na Polske i narod polski ktos uwzial wisial nad Kaczynskim od poczatku.
    Ma jakies zwichniecie i pewnie sam tego nieswiadom - co nie usprawiedliwia, bo powinien byc.

Reszta sie pewnie do tego zwichniecia podlaczyla jako partii rzadzacej, grabiac swoje wlasne korzysci.

Na plusie. Wybory za rok i jesli sie odwroci cala Europa bedzie przeszczesliwa.

U mnie Tony Abbott - najwiekszy przeciwnik malzenstw par gejowskich w ten weekend byl na slubie siostry z dlugoletnia partnerka, wraz z cala rodzina.

www.smh.com.au/federal-politics/political-news/tony-abbott-s-sister-christine-forster-marries-virginia-edwards-in-sydney-ceremony-20180202-p4yzaw.html

--
    Kan_z_oz
  • maria421 04.02.18, 10:45
    Kanie, obawiam sie ze PiS wygra nastepne wybory w Polsce.
    Ekonomia w Polsce calkiem dobrze sie trzyma, ludzie sobie cenia 500+, poza tym Polacy na takie nacjonalistyczne zagrywki leca jak muchy na lep, bo maja ciagle zasciankowe kompleksy.
  • minniemouse 04.02.18, 23:04
    kan_z_oz napisała:

Kto publicznie i wbrew faktom

przeczytalam uwaznie - no nie Kanie, tu przesady nie ma. jak Maria napisala, Polska ma prawo bronic sie przed nieslusznymi zarzutami. przekrecanie faktow w koncu doprowadzi do tego ze kolejne pokolenia beda zyly w przeswiadczeniu ze 'polskie obozy smierci' byly wymyslone i zbudowane przez Polakow. z tym trzeba walczyc.
    Ustawa nie zabrania scigania i pociagania do odpowiedzialnosci tych Polakow ktorzy autentycznie byli szabrownikami, zdrajcami, szmalcownikami itd. - to tez sa fakty.

Minnie
    --
  • kan_z_oz 05.02.18, 02:33
    Nie bardzo rozumiem co chcesz powiedziec.?

Kontrowersyjna jest raczej druga czesc;
    "...lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko
    pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne"...szmalcownicy/kolaboranci tez byli zbrodniarzami wojennymi i rozumiem, ze zarowno Zydzi jak i Ukraincy chca o tych tez mowic w ramach calej prawdy o IIWW. Rozumiem, ze ta druga czesc tej ustawy wg tych ostatnich te mozliwosci ma ograniczyc? Stad Maria napisala, ze PiS posunal sie zbyt daleko w tej ustawie?

Czy tez ja czegos tutaj nie zrozumialam?

--
    Kan_z_oz
  • kan_z_oz 05.02.18, 03:51
    Mario jest nadzieja. Wczoraj wlasnie rozmawialismy z nasza super PiSowska czescia rodziny. Rozmowa byla normalna i ani slowa o PiS ie. Maja tak ogromne klopoty, ze o tych glownie bylo. Zadne 500+ im tez nie pomoze takowych rozwiazac bo to nie pieniezne tarapaty. Zycie ich z polityki usunelo raz i na zawsze. Cala czworke.

PiSowska tesciowa tez nie pojdzie bo ma demencje i sama nawet juz nie je. PiSowski tesc tez nie bo musi sie opiekowac. A drugi (podejrzewam) tez PiSowski brat z rodzina musi pomagac obecnie i rodzicom, i bratu.

Szkoda mi oczywiscie rodziny i Pana meza.
    Oczywiscie nie sugeruje, ze glosowanie na PiS spowodowalo wszystkie te perypetie. Sugeruje tylko, ze byly pewne znaki z pierwszym bratem juz bardzo dawno temu, ze beda u nich 'jaja' nie do wyobrazenia. Zamiast zajac sie takowymi bylo politykowanie i PiS w zamian. A teraz wszyscy sa udupieni, wlaczajc nas samych, bo pewnie tez bedziemy gdzies i jakos musieli pomoc. O, szukam na ten przyklad opiekunki by tesc mogl dostac troche luzu raz czy dwa w tygodniu.

I tak PiS zdechl w calej mojej rodzinie. 'Oglaszam sie wiec PiS free'...haha
    Jest nadzieja w narodzie...

--
    Kan_z_oz
  • minniemouse 05.02.18, 03:52
    Tak, ale pierwsza czesc zaznacza wyraznie "wbrew faktom". wiec spokojnie, nikt nie zaprzecza ani nie ogranicza ze takowi istnieli, badz nie istnieli, zreszta takowi zdrajcy - Polacy za przestepstwa wojenne byli, sa i beda pociagani do odpowiedzialnos. cale musza byc na to dowody.
    chodzi o to zeby nie zmyslac dzialalnosci jakich nie bylo np ja osobiscie nie slyszalam aby faktycznie byly jakies obozy smierci budowane bez udzialu Nazi Niemcow - bo chyba o to Lapidowi chodzilo, inaczej skad te liczby ??? . trudno mi w to uwierzyc. przeciw takim zarzutom trzeba zadac konkretnych dowodow.
    no a kryminalisow i ludzi bez moralnosci w zadnym narodzie nigdy nie brakowalo, Polacy wyjatkiem nie sa.
    o prosze, ogladam serial Vikings - ogladacie?... pouczajacy. brat z bratem jeszcze dzisiaj kochaja sie na zaboj, a jutro naprawde na zaboj stoja przeciw sobie w walce. hm. life...

Minnie

--
  • maria421 05.02.18, 08:20
    Minnie, poza tym ze jest oczywistym FAKTEM ze obozy koncentracyjne byly niemieckie, ze wine za holocaust ponosza Niemcy i ze klamstwo oswiecimskie juz jest w Polsce karane wedlug starej ustawy, ze klamstwo oswiecimskie jest karane w wielu krajach (w tym w Niemczech) , pozostaje wiele faktow jeszcze nie wyjasnionych, takich jak np. zakres szmalcownictwa w Polsce.

Poniewaz w Polsce rzadzi PiS, ktory do FAKTOW podchodzi tak, jak mu sie to podoba, czego przykladem jest odrzucenie FAKTOW dotyczacych katastrofy smolenskiej ustalonych przez komisje Millera i zastapienie ich wiara w zamach nakrecana przez panstwowa , oplacana z pieniedzy podatnika "podkomisje", to mozna sie obawiac ze o tym co jest FAKTEM a co nie, zadecyduje PiS poprzez podlegla sobie prokurature i od niedawna sady.

Nowela ustawy zostawia niby furtke dla dzialalnosci naukowej i artystycznej. Dzialanosc naukowa jest zazwyczaj sponsorowana przez panstwo, wiec po prostu moze nie byc srodkow na badania w tym zakresie...

A co z publicystami? Co z dziennikarstwem sledczym? Co z Grossem, ktory wyglasza kontrowersyjne opinie bez podparcia ich dowodami?
  • minniemouse 05.02.18, 22:45
    Jak sama zawsze mi mowisz jesli cos jest przestepstwem, trzeba to udowodnic w sadzie. no wiec..
    zakres polskiego szmalcownictwa, czy w/g starej czy w/g nowej ustawy jest niezaprzeczalny, bylo na to duzo swiadkow, i to jest fakt.
    legalnie, problem bedzie ze zdobyciem dowodow nie do podwazenia kto, kiedy i na jaka skale - nie uwazasz?

Minnie

--
  • minniemouse 06.02.18, 23:09
    Jesli chodzi o Grossa to jestem speechless ale i jestem mocno ciekawa czy ma autentyczne dowody na poparcie swojej smialej tezy - "(Polacy zabili wiecej Zydow niz Niemcow w czasie IIWS") . to moze rozstrzygnac tylko sad imo, bo, lol, ja nie. mamy tak zafalszowana prawde ze ostatecznie moze byc dla nas niemila i to bardzo. faktem jest tez ze i po wojnie zydowskie pochodzenie bylo bardzo niemile widziane. najlepszy dowod ze do dzisiaj przewazaja nastroje jak w linku ktory podalas re: Sandauer.
    czyli - nihil novi...

Minnie

--
  • maria421 07.02.18, 07:47
    Ani Gross nie ma dowodow na to ze Polacy zabili wiecej Zydow niz Niemcow, ani IPN nie ma dowodow ze bylo inaczej.
    Oczywiscie Gross , stawiajac takie tezy, ma obowiazek je udowodnic, inaczej pozostaja one tylko tezami, a on sam traci wiarygodnosc. Ale nie mozna nikogo karac za stawianie tez.
  • minniemouse 07.02.18, 08:44
    Nie mozna. ale tez nie mozna bezkarnie stawiac jakich sie chce zarzutow.

Minnie

--
  • maria421 07.02.18, 09:24
    minniemouse napisała:

> Nie mozna. ale tez nie mozna bezkarnie stawiac jakich sie chce zarzutow.

Wolnosc slowa moze byc ograniczona tylko w nielicznych przypadkach. Karalne jest publiczne podzeganie do nienawisci i przemocy, karalne jest pomowienie czy znieslawienie i karalne jest, w wielu krajach, klamstwo oswiecimskie.

Tezy Grossa nie mieszcza sie w zadnej z tych kategorii.

• kan_z_oz 07.02.18, 10:46
    Pewnie Mario, ze nie mozna karac za stawienie hipotez. Stawiajacy takowe moga byc niesamowicie upierdliwi, gloszac przy okazji wyglaszania takowych, ze sa to prawdy najprawdziwsze wywodzace sie z takich hipotez. Mnie to przypomina faceta, ktory zabral do samolotu weserwage w celu udowodnienia, ze ziemia jest plaska. Udowodnil, co przekazal wszystkim - jesli ziemia jest kula to samolot powien leciec nosem w dol. Waserwaga powinna to wskazac. Waserwaga oczywiscie nic nie wskazala.
    Co z takim fantem robic? Pewnie nic, bo nie szkodliwy.

W takiej sytuacji powstaje wiec pytanie; czym jest to publiczne podzeganie? Gross niby legalnie ok a wokol tlum sie nawala w ramach niby dyskusji tych jego tez. Wyglada, ze sa rozne rodzialy wolnosci slowa oraz podzegania do nienawisci.

Nie jest wiec to tak proste jak mowisz. Gdzie sa granice - mysle, ze sa plynne. Jesli za morde i do bojki biora sie dziesiatki, czy setki to nalezy uwzglednic, ze jest to publiczne podzeganie.

Absolutnie nie uwazam, ze ustawa PiS powinna przejsc. Przedewszystkim nie daje nic i nikomu.
    Jak Minni slusznie zauwazyla - mozna stawiac przed sadem i nic z tego miec. Oczywiscie po co tracic sily i energie aby stawiac przed sadem w ramach nici i tracenia czasu?

Pojecia; narod polski zajmowal sie szlamcownictwem - wg tej ustawy nielegalne na terenie Polski i tych krajow ktore maja z takowa podpisane traktaty o ekstradycji??

Nastepne; czesc Polakow zajmowala sie szmalcownictwem - chyba nielegalna, bo Polacy to narod? pomimo, ze w sumie jest to dosyc trafne okreslenie?

Jednostki zajmowaly sie szmalcownictwem - poprawne wedle ustawy i tym samym zawezajace mozliwosci wypowiedzi, ze tych jednostek mogly byc tysiace.

Minni, stawianie przed sadem oczywiscie wymaga dowodu, ktory pewnie gdzies ktos bedzie musial udowodnic. W tym ukladzie stawianie lub mozliwosc takowego jest ogolnie kojarzona ze stawianie z powodu cenzury - i slusznie...

Temat powinien byc zostac otwartym, az sie wyczerpie. Rzad zawsze moze reagowac na skrajne poglady. Zawsze tez taki uklad wydaje mi lepszy niz wstawiac sztuczna, nikomu nie dajaca ustawe, ktora czesc prawnikow juz odrzucila jako 'gniot', ktory nikomu nic nie daje oprocz bolu glowy.

Polsce daje oczywiscie nastepne fiasko w ramach polityki zagranicznej. W sumie malo wazne, bo to fiasko No 20.

--
    Kan_z_oz
  • maria421 07.02.18, 11:35
    Kanie, wiele roznych tez wywoluje ogromne spory ale spory wokol jakiejs tezy przeradzaja sie w podzeganie do nienawisci dopiero wtedy kiedy jedna strona sporu publicznie podzega do nienawisci wobec drugiej strony sporu.

Narod to nigdy nie jest jakas jednolita masa, to jest zbior przeroznych jednostek- w czasie wojny jedni przedstawiciele narodu polskiego byli szmalcownikami, inni ratowali Zydow z narazeniem wlasnego zycia.
    Jezeli wiec nie mozna szkalowac calego narodu za to ze jednostki byly szmalcownikami, to nie mozna tez gloryfikowac narodu za to ze jednostki ratowaly Zydow.

Oczywiscie uzywa sie okreslen "Polacy byli szmalcownikami" i "Polacy ratowali Zydow" , jest to oczywiste uproszczenie, bo naprawde nie ma sensu zeby za kazdym razem mowic "niektorzy Polacy byli szmalcownikami" czy "niektorzy Polacy ratowali Zydow". Kazdy kto ma odrobine rozsadku wie, ze zdanie "Polacy byli szmalcownikami" czy "Polacy ratowali zydow" nie odnosi sie do 100% Polakow w wieku od 0 do 100 lat.

Co do Grossa- jego tezy mozna atakowac tylko zadaniem niezbitych dowodow. Tak dlugo jak ich nie przedstawi, podwaza wlasna wiarygodnosc.

Rzad ma prawo i obowiazek reagowac na "Polish death camps" i poprzedni rzad to robil , nawet wobec Obamy, ktory potem przeprosil. W ten sposob wlasnie pilnuje sie wlasnych interesow, a nie przez ustawowy zakaz "szkalowania Narodu Polskiego".

Dojrzaly narod i odpowiedzialne panstwo sa w stanie zrobic rachunek sumienia za wlasne grzechy i to je tylko wzmacnia, nie oslabia.

• kan_z_oz 07.02.18, 13:00
    Sie zgadzam. Napisalam tylko troche inaczej.

--
    Kan_z_oz
  • minniemouse 07.02.18, 23:16
    wiesz, mam zla pamiec i juz zapomnialam co dokladnie Gross napisal w swoim artykulea nie mam czasu teraz szukac, ale osobiscie bardzo watpie by Polacy faktycznie zabili wiecej Zydow niz Niemcow w czasie IIWS ktora jakby nie bylo trwala 5 lat i zolnierze i cywile polscy czynnie brali w niej udzial na calym swiecie. Teza Grossa miesci sie imo w "wbrew faktom przypisuje". myle sie?

M

--
  • maria421 08.02.18, 08:19
    minniemouse napisała:

> wiesz, mam zla pamiec i juz zapomnialam co dokladnie Gross napisal w swoim arty
    > kulea nie mam czasu teraz szukac, ale osobiscie bardzo watpie by Polacy faktyc
    > znie zabili wiecej Zydow niz Niemcow w czasie IIWS ktora jakby nie bylo trwala
    > 5 lat i zolnierze i cywile polscy czynnie brali w niej udzial na calym swiecie
    > . Teza Grossa miesci sie imo w "wbrew faktom przypisuje". myle sie?
    >
    > M
    >
    Zeby cos bylo "wbrew faktom", potrzebne sa fakty, czyli dokladne liczby Niemcow zabitych przez Polakow (w Polsce, nie na roznych frontach wojny) i Zydow zabitych przez Polakow na terenie okupowanej Polski.
  • maria421 08.02.18, 08:27
    PiSowska poprawnosc polityczna- chca Nalkowska poprawiac :

wiadomosci.wp.pl/posel-pis-andrzej-melak-chce-poprawiac-nalkowska-w-medalionach-pisala-o-polskich-obozach-smierci-6217764052383873a

• kan_z_oz 14.02.18, 05:15
    Otworzylam dzisiaj GW i zobaczylam zdjecie Pani G Mosbacher na pierwszej stronie i sie zaraz mi humor poprawil.
    Lubie babeczke, chociaz nie ma nic w moim stylu.
    Widze chlopcow z PiS-u jak beda sie pocic aby podciagnac do ligii o ktorej im sie w zyciu nie snilo.

Opinie? Wrazenia?

--
    Kan_z_oz
  • maria421 14.02.18, 09:01
    O pani Mosbacher do dzisiaj nic nie wiedzialam, wiec sie nie wypowiem.

Bardziej mnie uderzyla ta informacja :

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23021139,wladyslaw-frasyniuk-zatrzymany-przez-policje-wczesniej-nie.html#Z_MT

• minniemouse 14.02.18, 23:45
    Nie wiem o co chodzi bo pierwsze slysze. ale fakty na razie mowia- Frasyniuk, choc z pewnoscia wielce zasluzony, popchnal policjanta po czym dostal za to wezwanie do prokuratury. nie stawial sie to go aresztowali. no i o co tu chodzi?
    marna prowokacja, fakt, ale na prokurature powinien byl sie stawic. po co ta szopka? zeby wiedziec o takich metodach represji? przeciez wiemy.

Minnie

--
  • maria421 15.02.18, 09:58
    minniemouse napisała:

> Nie wiem o co chodzi bo pierwsze slysze. ale fakty na razie mowia- Frasyniuk, c
    > hoc z pewnoscia wielce zasluzony, popchnal policjanta po czym dostal za to wezw
    > anie do prokuratury. nie stawial sie to go aresztowali. no i o co tu chodzi?
    > marna prowokacja, fakt, ale na prokurature powinien byl sie stawic. po co ta sz
    > opka? zeby wiedziec o takich metodach represji? przeciez wiemy.

Faktycznie, niestawienie sie do prokuratury to byla ze strony Frasyniuka prowokacja i mozna miec na ten temat rozne zdania.
    Frasyniuk stosuje nieposluszenstwo obywatelskie, tak jak kiedys w PRL. Frasyniuk uwaza, ze on, obywatel, nie ma obowiazku poddawac sie prawu ktore lamie jego prawa obywatelskie.
    Frasyniuk bral udzial w manifestacji przeciw "zggromadzeniom cyklicznym", czyli prawu jakie Sejm ustanowil specjalnie dla Kaczynskiego, zeby ten mogl odprawiac swoje chore miesiecznice. Ta ustawa ogranicza prawo innych do zgromadzen.

Wszyscy sa rowni wobec prawa, Frasyniuk tez. W Polsce rzadzonej przez PiS ta rownosc wobec prawa jest jednak tylko teoretyczna bo Kaczynski et consortes stawiaja sie ponad prawem- czy to przez ulaskawienie przed wyrokiem partyjnych kolesi przez prezydenta, czy to wlasnie przez ustanawianie praw ad personam.
  • minniemouse 15.02.18, 22:56
    Mario, przepraszam, wyrazilam sie niescisle - chodzilo mi o prowokacje ze strony wladz, oczywscie. dokladnie tak jak napisalas - Kaczynscy i inna elita dopuszczaja sie o wiele gorsszych wykroczen i na to IM przymruza sie oko. Frasyniuk tylko popchnal policjanta, w sumie nic takiego, nie bylo nawet uszkodzenia ciala ani nic, a takie hullabaloo.
    Ja jednak uwazam ze tego typu manifestacja niczego dobrego mu nie przyniesie. i niczego nie zmieni. raczej powinien pokazac ze on jako obywatel jest bez zarzutu- stawic sie na wezwanie sadowe - doprowadzic to do konca, i dopiero po tym zrobic zamieszanie jakie prawo jest nierowne. pozbierac przyklady dla porowniania. bo ze jest jak jest, to wiadomo. od dawien dawna.

Minnie

--
  • maria421 16.02.18, 13:57
    Minnie, oczywiscie Frasyniuk mogl byl stawic sie na wezwanie prokuratury.
    Ale akcja policyjny o 6 rano i zakucie w kajdanki byla niewspomnierna do stawianych Frasyniukowi zarzutow.
  • minniemouse 17.02.18, 01:25
    dlkatego mowie - to byla prowokacja. od pocztaku prowokacja, pod kazdym wzgledem, i pod kazdym wzgldem szopka.
    no ale co on z tego oprocz klopotow i aresztu ma? troche rozglosu i nic poza tym.
    jesli chce nadal protestowac i walczyc z naduzyciem wladzy to moze madrzej.

M

--
  • maria421 17.02.18, 08:53
    Oczywiscie ze nalezy reagowac na publiczne uzycie okreslenia "polskie obozy smierci", poprzedni rzad to robil nawet wobec Obamy, ktoremu tez sie wymsknelo "Polish death camps".

Odkad sledze niemieckie media moge powiedziec tylko jedno- doborze byloby zeby kazdy narod tak rozprawil sie z wlasna historia jak Niemcy. Sledzilam tez czego uczyli moja corke na lekcjach historii, zeby w razie czego sprostowac, ale nie bylo nic do sprostowania.
    Kiedy moi niemiecy rowiesnicy mowia, ze przeciez oni sie urodzili po wojnie, wiec z wojna nie maja nic wspolnego, za nic nie odpowiadaja, to ja ich doskonale rozumiem, bo na ich miejscu tak samo bym mowila.

Polacy czesto zarzucaja Niemcom ze uzywaja okreslenia "obozy nazistowskie", tak jakby nazisci nie byli Niemcami. Jednoczesnie Polacy tak samo mowia o zbrodnach komunistycznych w Polsce, tak jakby komunisci nie byli Polakami.

Za holocaust odpowiadaja Niemcy i kazdy polityk przy kazdej okazji to mowi, ostatnio minister spraw zagranicznych Gabriel, a po nim Angela Merkel.

W okupowanej Polsce Niemcy wprowadzili prawo, ktore karalo smiercia za ratowanie zycia, ale nie karalo za zbrodnie. To bylo absolutne odwrocenie jakichkolwiek ludzkich norm i wartosci, ktore spowodowalo ze Jedwabne stalo sie mozliwe.
    Tak wiec Niemcy odpowiadaja za wprowadzenie tego systemu, a Polacy za to, ze skorzystali z tego systemu, ze skorzystali z bezkarnosci gwarantowanej przez ten system i dopuscili sie zbrodni.
  • chris-joe 16.02.18, 18:49
    Cos takiego wpadlo mi w oko:
    www.dw.com/en/poles-told-to-denounce-anti-polish-compatriots-following-holocaust-law/a-42595490

W skrocie, rzad RP rozeslal do swych ambasad dyrektywe, by instruowac polskich obywateli, aby donosili na wspolrodakow, ktorzy o Polsce wyrazaja sie nie po linii partyjnej, czyli wbrew nowej ustawie o "obronie dobrego imienia Polski". PiS sie rozkreca z dnia na dzien.

--
    Atenção, curva perigosa!
  • maria421 16.02.18, 19:12
    Jest po polsku :

wiadomosci.com/apel-polonii-upominajcie-sie-o-prawde-historyczna-reagujcie-klamliwe-oskarzenia-polski-o-holokaust/

Przez ponad 30 lat na emigracji nigdy nie spotkalam nikogo kto by oskarzal Polake o holocaust. PiS po prostu znow gra na nute "oblezonej twierdzy" - zewszad wrog sie czai i tylko jedyny PiS jest w stanie Polakow przed tym wrogiem obronic.

Na apel PiS do Polonii moge odpowiedziec apelem do PiSu : zostawcie nas w spokoju.

• minniemouse 17.02.18, 01:22
    Ja niestety slyszalam kilka razy od Zydow, zwlaszcza urodzonych tutaj, ze nie lubia Polakow bo w czasie IIWs mordowali Zydow albo pomagali mordowac. wprawdzie to nie to samo co oskarzanie o caly Holocaust, no ale dobitnie wskazuje jak mocno wykrzywiona jest prawda historyczna jesli chodzi o obozy koncentracyjne i zaglade w nich. dlatego osobiscie uwazam ze dokladne okreslenie nazw "niemieckie obozy smierci" jest b. wazne. 'polscy szmalcownicy' itp tez - ale niech jedno i drugie bedzie poprawnie i jasno zdefiniowane.

M

--
  • chris-joe 17.02.18, 03:42
    Bo mordowali i pomagali mordowac.

--
    Atenção, curva perigosa!
  • minniemouse 17.02.18, 23:32
    Tak, ale kiedy mowia "wsadzali do obozow koncentracyjnych" to chyba juz lekka przesada nie uwazasz?

M

--
  • kan_z_oz 18.02.18, 04:20
    CJ, sami Zydzi w getto warszawskim mieli policje, ktora 'monitorowala' zaladunki do obozow. Miala tez gestapo, gdzie najbardziej zasluzeni mieli prawo nosic bron. Wedle roznych zrodel to gestapo bylo okrutniejsze od samych Niemcow. Podziemie zydowskie i polskie wydawalo na takowych wyroki. Niemniej dzieki tym ostatnim zginelo wiecej niz setki. Grupa 13, Zagiew.

Fakt, ze na koniec getta Niemcy zabili wiekszosc z wyjatkiem tych 'najbardziej zasluzonych', ktorzy 'gdzies' sie rozmyli.

Mozna tez tymi historycznymi wydarzeniami rzucac jedna strona w druga. W nasza Wasacz, Radziwil, Kielce za komuny, Cyrankiewicza z 1968. Normalnie bez sensu, bo naprawde nie sadze aby sporo wiecej dalo sie ustalic.

Jest wiec poprawne tylko stwierdzenie, ze niektorzy Polacy pomagali mordowac Zydow. Reszta sie tylko przygladala nie robiac nic ze strachu przed kara smierci. Nie mozna za to wrzucic pewnie tej najliczniejszej grupy do wora z antysemitami, ktorzy pewnie tez byli.

--
    Kan_z_oz
  • chris-joe 18.02.18, 12:20
    Bardzo mnie obrzydza, gdy zydowska policje z getta sie na 'szale historycznej rownowagi' rzuca. Mozna by i komanda krematoryjne np. z Treblinki, nie?... Owszem, znajdowaly sie tam i zwykle kanalie (slynny casus Rumkowskiego z Getta w Lodzi, ktorego ostatecznie zabili sami Zydzi w Oswiecimiu), jednak w swej masie napedem tam byl zwykle cien nadziei na ocalenie siebie i swojej rodziny w sytuacji abolutnie ostatecznej. Po stronie aryjskiej takie wybory byly bardzo rzadkie. Donosiciele i tropiciele Zydow nie stawali przed takim wyborem, oni dzialali dla nagrody, badz dla zwyklej satysfakcji. I prosze nie plesc bzdur, ze "najbardziej zasluzeni sie gdzies rozmyli"- wszyscy skonczyli w komorach tak czy siak. Choc najpewniej byly i rzadkie przypadki przedostania sie na aryjska strone.

--
    Atenção, curva perigosa!
  • kan_z_oz 18.02.18, 13:00
    Nie tak to wygladalo. Gestapo bylo bardzo zorganizowane i ubilo tysiace.
    Wejdz sobie na rozne strony by sprawdzic.

--
    Kan_z_oz
  • xurek 19.02.18, 15:17
    Wlasnie wrocilam z Polski. Pas ochronny lasow miedzy Darlowkiem a Jaroslawcem to jedna wielka wycinka. Kilometrami ciagna sie skladowiska scietych pni, widok dla mnie porazajacy. Miedzy Wiciem a Jaroslawcem sa miejsca, gdzie fale dochodza do polowy przetrzebionego izredukowanego do mnw. 50 metrow pasa lasu….

Zaszokowal mnie rowniez calkowity brak dzikow, ktore w tamtym roku jeszcze mozna bylo zaobserwowac czesto. Dowiedzialam sie, ze minister srodowiska wydal pozwolenie na polowanie bez ograniczen I przez caly rok, bo dzikow ponoc bylo za duzo i ponoc chorowaly na ASF. Wg, lesniczego z konca ulicy na Pomorzu w ciagu ostatniego roku zastrzelono tysiace dzikow. Myslalam, ze sie poplacze.

Sa jeszcze sarny, zajace i dzikie gesi zimujace w mojej nadmorskiej wsi, ptyanie tylko, jak dlugo jeszcze.
    PISowski rzad zamieni Polske w nieugor i pustynie naprawienie wyrzadzonych szkod zamnie dziesieciolecia, jezeli w ogole bedzie mozliwe. Ja nie rozumiem, jak mozna tak sr…c do wlasnego gniazda? Czy oni wszscy nie maja dzieci, dla ktorych warto by zostawic kawalek natury?

--
    czasem myslisz ze to nie On, a to wlasnie Kameleon, the wonderful bad boy!
  • minniemouse 20.02.18, 03:03

co sie wydarzylo w Izraelu
    Global News Vancouver
    DW News

uggghhh... teraz karajcie winnego wedle nowego prawa.

Minnie

--
  • kan_z_oz 20.02.18, 11:16
    Czy naprawde ktos tutaj uwaza, ze obecny rzad Polski powinnien wyplacic te 65 miliardow odszkodowan Zydom za Holocaust.? O to w sumie chodzi.

--
    Kan_z_oz
  • jutka1 20.02.18, 12:45
    kan_z_oz napisała:

> Czy naprawde ktos tutaj uwaza, ze obecny rzad Polski powinnien wyplacic te 65 m
    > iliardow odszkodowan Zydom za Holocaust.? O to w sumie chodzi.

A skąd Tyś to wzięła? Jakieś źródło może podasz, bo pierwsze słyszę.

--
    *
  • maria421 20.02.18, 13:23
    Podobnie jak Jutka nigdy nie slyszalam o tym zeby rzad Polski mial wyplacic Zydom jakies odszkodowania.

A propos odszkodowan: BASTA!

Jak ktos chce odzyskac majatek po dziadkach, niech skarzy prywatnie.
  • maria421 20.02.18, 13:36
    Zbliza sie 50 rocznica marca 68.

Krystyna Pawlowicz mowi zeby za marzec 68 przepraszali komuchy a nie Polacy (!) , a premier Morawiecki, na forum miedzynarodowym rzekl ze w 1968 (czyli w roku kiedy on sie urodzil) Polski nie bylo....

Jednoczesnie PiS mowi ze bedzie sie domagal od terazniejszych, demokratycznych Niemiec reparacji za szkody wojenne popelnione przez nazistowskie Niemcy.

Czyli- Niemcy niech placa za zbrodnie dziadkow, bez wyjatku czy sa potomkami zbrodniarzy czy nie. Nalezy tez mowic ze to Niemcy, nie nazisci, dokonali tych zbrodni.

Co innego jezeli chodzi o krzywdy wyrzadzone Zydom w marcu 1968. To nie Polacy tylko jacys "komunisci" i "prawdziwi Polacy" tacy jak K. Pawlowicz przepraszac nie musza.

Mialam w klasie licealnej kolege ktory w 1968 z rodzina wyemigrowal do Izraela. Nie bylam "komuchem" ( w wieku kilkunastu lat raczej trudno nim byc), nie mialam rodzicow w PZPR, ale chcialabym mu powiedziec za to, co mu wtedy Polska zrobila jest mi wstyd...
  • chris-joe 20.02.18, 21:16
    WHAAAT!!!??? Kan, co ty czytujesz, albo bierzesz?... ;))))

--
    Atenção, curva perigosa!
  • kan_z_oz 20.02.18, 23:06
    No tak, czy ktos tutaj czyta?

Oto ta cala rozroba.

Projekt nowej ustawy zlozony w US senacie w Lutym 2017 zostal przyjety i zlozony do aprobaty w "House". Jesli zostanie zatwierdzony to bedzie gotowy do podpisania przez prezydenta i stanie sie prawem.
    3)in the case of heirless property, the provision of property or compensation to assist needy Holocaust survivors, to support Holocaust education, and for other purposes;

Polska bedzie zmuszona do wyplacenia oszkodowan Zydom z US za Holocaust, ktorzy nie sa potomstwem czy rodzinami. Chodzi o budynki, place, itp bez zadnych zyjacych wlascicieli. Kwota dyskutowana wyglada roznie ale nie jest niska. (65 miliardow wedlug oszacowan)

Szczerze mowiac to w tym momencie sama zglupialam. Polacy pieniadze obywatelom US za Holocaust??

Mario, poprosze o wyjasnienie. Czy jesli ktos kto wie wiecej niz ja.

--
    Kan_z_oz
  • jutka1 21.02.18, 00:06
    Pozwolę sobie zamieścić cały tekst poniżej, wytłuszczenia moje.

Uwaga taka: poza "heirless property", to wszystkie zapisy są jasne i proste jak drut: oddać własność właścicielom lub ich spadkobiercom. Z tym Polska się boryka, bo mienie żydowskie zostało zajęte w czasie wojny lub po wojnie, znacjonalizowane, oddane w "ręce ludu pracującego" lub w prywatne ręce, potem "reprywatyzowane" (również drogą oszustw, podrabianych podpisów etc.)
    Polacy burzą się o mienie kresowe, ale kwestie mienia żydowskiego to co innego. Eat cake and have it too. Kali dobrze, Kalemu źle.

Dla mnie sprawa jest jasna. Oddać własność, która przed 2 wojną światową należała do obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Należy do nielicznych żywych lub ich spadkobierców.

Poza tym, nie jest to ustawa skierowana "przeciwko Polsce".

115th CONGRESS

1st Session

S. 447

AN ACT

To require reporting on acts of certain foreign countries on Holocaust era assets and related issues.
    1.
    Short title

This Act may be cited as the "Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017".

2.

Report on Holocaust era assets and related issues
    (a)

Definitions

In this section:
    (1)

Appropriate congressional committees

The term appropriate congressional committees means—
    (A)

the Committee on Foreign Relations of the Senate;
    (B)

the Committee on Appropriations of the Senate;
    (C)

the Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives; and
    (D)

the Committee on Appropriations of the House of Representatives.
    (2)

Covered countries

The term covered countries means participants in the 2009 Holocaust Era Assets Conference that are determined by the Secretary of State, or the Secretary’s designee, in consultation with expert nongovernmental organizations, to be countries of particular concern relative to the issues listed in subsection (b).
    (3)

Wrongfully seized or transferred

The term wrongfully seized or transferred includes confiscations, expropriations, nationalizations, forced sales or transfers, and sales or transfers under duress during the Holocaust era or the period of Communist rule of a covered country.
    (b)

Report

Not later than 18 months after the date of the enactment of this Act, the Secretary of State shall submit a report to the appropriate congressional committees that assesses and describes the nature and extent of national laws and enforceable policies of covered countries regarding the identification and the return of or restitution for wrongfully seized or transferred Holocaust era assets consistent with, and evaluated with respect to, the goals and objectives of the 2009 Holocaust Era Assets Conference, including—
    (1)

the return to the rightful owner of any property, including religious or communal property, that was wrongfully seized or transferred;
    (2)

if return of any property described in paragraph (1) is no longer possible, the provision of comparable substitute property or the payment of equitable compensation to the rightful owner in accordance with principles of justice and through an expeditious claims-driven administrative process that is just, transparent, and fair;
    (3)

in the case of heirless property, the provision of property or compensation to assist needy Holocaust survivors, to support Holocaust education, and for other purposes;
    (4)

the extent to which such laws and policies are implemented and enforced in practice, including through any applicable administrative or judicial processes; and
    (5)

to the extent practicable, the mechanism for and an overview of progress toward the resolution of claims for United States citizen Holocaust survivors and United States citizen family members of Holocaust victims.
    (c)

Sense of Congress

It is the sense of Congress that after the submission of the report described in subsection (b), the Secretary of State should continue to report to Congress on Holocaust era assets and related issues in a manner that is consistent with the manner in which the Department of State reported on such matters before the date of the enactment of the Act.

Passed the Senate December 12, 2017.

Secretary

--
    *
  • minniemouse 21.02.18, 02:29
    No tak, ale o wyplacanie realnym spadkobiercom nikt sie chyba nie burzy. problem jest z wlasnie z heirless property.
    w ten sposob to mozna cwierc, jak nie pol Polski oddac, na dobra sprawe.

Minnie

--
  • maria421 21.02.18, 08:50
    Znalazlam informacje ze Polska juz w katach 60-tych sie rozliczyla z majatku po Zydach :

Jeszcze na początku lat 60. w sposób prawie idealny rząd polski wynegocjował rozliczenie za majątek, który został znacjonalizowany, a należał do obywateli innych krajów, w tym Amerykanów

Dokument ze strony amerykańskiej podpisał prezydent John F. Kennedy, a ze strony polskiej premier Józef Cyrankiewicz. Wynikało z niego, że Polska przekazała Amerykanom 40 mln dol. na pokrycie roszczeń obywateli amerykańskich. To porozumienie było ratyfikowane przez Kongres USA i polski Sejm

natemat.pl/228811,reprywatyzacja-i-zydzi-izrael-otworzy-kolejna-wojne-z-polska-przyznala-to-anna-azari
    Prawo amerykanskie nie dziala na terenie Polski , ani na terenie zadnego kraju poza USA. Ustawa 447 zobowiazuje rzad USA do wsparcia organizacji zydowskich w odtyskaniu ich roszczen, ale nic wiecej. Poza tym, Polski rzad POWINIEN wyciagnac z szafy to porozumienie miedzy J.F. Kennedym i Cyrankiewiczem a takze dowody splaty tych 40 mln. dolarow.

Prywantnie kazdy moze dochodzic swych roszczen.
  • jutka1 21.02.18, 08:54
    maria421 napisała:

> Dokument ze strony amerykańskiej podpisał prezydent John F. Kennedy, a ze st
    > rony polskiej premier Józef Cyrankiewicz. Wynikało z niego, że Polska przekazał
    > a Amerykanom 40 mln dol. na pokrycie roszczeń obywateli amerykańskich. To poroz
    > umienie było ratyfikowane przez Kongres USA i polski Sejm

>

> Prawo amerykanskie nie dziala na terenie Polski , ani na terenie zadnego kraju
    > poza USA. Ustawa 447 zobowiazuje rzad USA do wsparcia organizacji zydowskich w
    > odtyskaniu ich roszczen, ale nic wiecej. Poza tym, Polski rzad POWINIEN wyciagn
    > ac z szafy to porozumienie miedzy J.F. Kennedym i Cyrankiewiczem a takze dowody
    > splaty tych 40 mln. dolarow.
    >
    > Prywantnie kazdy moze dochodzic swych roszczen.
    Tak jest.
    Tylko jak to teraz pogodzić z opinią premiera (i nie tylko), że PRL to nie było państwo polskie? Hahaha.

--
    *
  • minniemouse 21.02.18, 09:01
    no dobrze ale to bylo dla "obywateli amerykanskich". kruczki prawne juz znajda sposob aby teraz zrobic z tego ze to nie obowiazywalo obywateli Zydowskich..

Minnie

--
  • maria421 21.02.18, 09:16
    minniemouse napisała:

> no dobrze ale to bylo dla "obywateli amerykanskich". kruczki prawne juz znajda
    > sposob aby teraz zrobic z tego ze to nie obowiazywalo obywateli Zydowskich..
    >
    > Minnie
    >
    Prawo USA wspiera przeciez obywateli USA, nie obywateli Izraela.
  • maria421 21.02.18, 09:22
    Prawo spadkowe jest mniej wiecej jednakowe we wszystkich cywilizowanych krajach. Kto jest spadkobierca i ktorego stopnia okresla prawo. Jezeli nie znajdzie sie zaden spadkobierca, to majatek przechodzi na panstwo.

• minniemouse 21.02.18, 09:22
    oj Mario.... naprawde musze ci tlumaczyc. dostal jako obywatel amerykanski, a teraz chce dostac jako 'spadkobierca Holocaustu'.

M

--
  • maria421 21.02.18, 09:33
    minniemouse napisała:

> oj Mario.... naprawde musze ci tlumaczyc. dostal jako obywatel amerykanski, a
    > teraz chce dostac jako 'spadkobierca Holocaustu'.
    >
    > M

W latach 60-tych dostali obywatele amerykanscy "spadkobiercy holocaustu" i nowa ustawa 447 tez dotyczy obywateli amerykanskich "spadkobiercow holocaustu".

• maria421 21.02.18, 15:44
    Glupie i zupelnie niepotrzebne:

neverdeny.org/

• maria421 22.02.18, 10:12
    maria421 napisała:

> Glupie i zupelnie niepotrzebne:
    >
    > neverdeny.org/
    >

Bardzo sluszna decyzja :

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23054797,gminy-zydowskie-potepiaja-film-o-polskim-holocauscie-okreslenie.html
  • maria421 22.02.18, 13:56
    www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/szanowny-panie-gistapo-czarno-na-bialym,817042.html
  • jutka1 22.02.18, 20:37
    Obejrzałam. Dzięki, Mario, za udostępnienie.
    Błeeee.

I tak sobie myślę, że co, że wedle PiSu mabyć tak, że tego nie było? Bo obraża się NARÓDPOLSKI?
    Albo tych naukowców, czy jeszcze-żyjących-świadków do więzienia?
    KJAP.

Hańba i kompromitacja.

--
    *
  • maria421 23.02.18, 08:42
    Jutka, ten wstydliwy temat byl przez wiele , wiele lat ukrywany. Polacy czuli sie ofiarami i bohaterami, pierwszy wstrzas przyszedl po Jedwabnym i wtedy , jak pewnie pamietasz, Kwasniewski mocno oberwal od "prawdziwych Polakow" za to ze przeprosil...
    Narod polski, w ogromnej wiekszosci jest bardzo zakompleksiony, stad ten strach przed konfrontacja z plamami na wlasnej historii. PiS to wykorzystuje i nakreca i, jak widzisz, wcale takimi zagrywkami poparcia nie traci. Zupelnie jak Erdogan, ktory sie rzuca jak lew w klatce kiedy Francja czy Niemcy mowia o ludobojstwie na Ormianach, ale jego poparcie wsrod Turkow nie maleje.
  • minniemouse 24.02.18, 00:50
    maria421 napisała:
    > Jutka, ten wstydliwy temat byl przez wiele , wiele lat ukrywany. Polacy czuli sie ofiarami i bohaterami, pierwszy wstrzas przyszedl po Jedwabnym i wtedy , jak pewnie pamietasz, Kwasniewski mocno oberwal od "prawdziwych Polakow" za to ze przeprosil...

nie moglo byc inaczej. to sie bierze z zafalszowania historii przez komunistow. nasze pokolenie i ze dwa nastepne byly przeciez wychowywane w duchu "Polski walczacej" itd itp ktora nie mogla byc inna niz nieskazitelna. moj ojciec pierwszy raz mi opowiedzial prawde, (ktorej byl swiadkiem) jak mialam juz blisko 40 lat. wlasnie w stylu "szanowny panie gistapo" bylam wstrzasnieta, nie chcialam wierzyc. w szkole mi od dziecka przepierali mozg jak szlachetnie Polacy walczyli i bronili Zydow, Klossy, Marusie itd lolol nie rozumialam dziwnych ironicznych min rodzicow, znajomych, dziadkow.. a to nie tak bylo ???? no jak to??
    ciezko jest przyznac ze bylo sie bydlakami a jeszcze trudniej powiedziec "przepraszam".
    z drugiej strony latwo mowic "ja bym zachowal sie szlachetnie". nikt nie wie do czego bylby zdolny, do jakiej podlosci gdyby w gre wchodzilo jego zycie, jego dzieci, jego najblizszych.
    gdyby umieral z glodu lub umieralo jego dziecko, maz, zona, rodzice.

Minnie
    --
  • maria421 24.02.18, 08:55
    minniemouse napisała:

> Z drugiej strony latwo mowic "ja bym zachowal sie szlachetnie". nikt nie wie do
    > czego bylby zdolny, do jakiej podlosci gdyby w gre wchodzilo jego zycie, jego
    > dzieci, jego najblizszych.
    > gdyby umieral z glodu lub umieralo jego dziecko, maz, zona, rodzice.

Jest roznica miedzy odmowa ukrycia Zydow z obawy o wlasne zycie i zycie wlasnej rodziny a zerowaniu na nieszczesciu Zydow , wydawaniu ich, pisaniu na nich donosy, mordowaniu ich.

• minniemouse 24.02.18, 12:56
    maria421 napisała:
    > Jest roznica miedzy odmowa ukrycia Zydow z obawy o wlasne zycie i zycie wlasnej rodziny a zerowaniu na nieszczesciu Zydow , wydawaniu ich, pisaniu na nich donosy, mordowaniu ich.

abosolutnie, i ja tego przeciez nie podwazam.
    ja sobie wyobrazalam takie sytuacje ze np ukrywajacy kogos orientuje sie ze sasiad podpatrzyl i grozi pojsciem na gestapo. a tu w domu male dzieci, stara matka, stary ojciec itd.
    nie wiadomo jakbysmy sie w takiej sytuacji zachowali. chcemy wierzyc ze bezwglednie szlachetnie - ale jak by naprawde bylo bog jeden raczy wiedziec.

Minnie
    --
  • minniemouse 21.02.18, 23:58
    maria421 napisała:
    W latach 60-tych dostali obywatele amerykanscy "spadkobiercy holocaustu" i nowa ustawa 447 tez dotyczy obywateli amerykanskich "spadkobiercow holocaustu".

lol
    jak jest gotowa stara ustawa to po co nowa ustawa o tym samym? moze juz rozumiesz.

Minnie

--
  • maria421 22.02.18, 08:32
    minniemouse napisała:

> maria421 napisała:
    > W latach 60-tych dostali obywatele amerykanscy "spadkobiercy holocaustu" i
    > nowa ustawa 447 tez dotyczy obywateli amerykanskich "spadkobiercow holocaustu".
    >

>
    > lol
    > jak jest gotowa stara ustawa to po co nowa ustawa o tym samym? moze juz rozumie
    > sz.
    >
    > Minnie
    >
    Minnie, to Ty nie rozumiesz, ze tamto z lat 60-tych to bylo POROZUMIENIE miedzy USA i PRL, a teraz jest ustawa USA 447 i ustawa RP o IPN.

• minniemouse 23.02.18, 05:32
    maria421 napisała:

> Minnie, to Ty nie rozumiesz, ze tamto z lat 60-tych to bylo POROZUMIENIE miedzy
    > USA i PRL, a teraz jest ustawa USA 447 i ustawa RP o IPN.

bo to jest niewazne.
    ja mowie, ile razy Polska bedzie wyplacala za to samo i pod jakim nowym pretekstem?
    i ile??

Minnie

--
  • jutka1 23.02.18, 07:38
    minniemouse napisała:

> bo to jest niewazne.
    > ja mowie, ile razy Polska bedzie wyplacala za to samo i pod jakim nowym prete
    > kstem?
    > i ile??
    Minnie, ustawa amerykańska jest wewnętrznym amerykańskim aktem prawnym i prawnie nie wiąże państwa polskiego. Ergo: Polska na jej podstawie nie będzie wypłacać NIC.

--
    *
  • minniemouse 23.02.18, 23:50
    jutka1 napisała:
    Minnie, ustawa amerykańska jest wewnętrznym amerykańskim aktem prawnym i prawnie nie wiąże państwa polskiego. Ergo: Polska na jej podstawie nie będzie wypłacać NIC.

i oni tak sobie robia ustawy bez sensu i znaczenia?? nie chce mi sie wierzyc.
    na tej amerykanskiej ustawie nic, ale nie wierze zeby dalej cos z tego nie wyniklo.
    ergo = beda dazyc do nastepnego "porozumienia". i o to mi chodzilo.

Minnie

--
  • jutka1 24.02.18, 00:58
    Przepraszam, kto to są ci ONI?

--
    *
  • minniemouse 24.02.18, 01:53
    Jutko, mowie o ustwie 447 czyli amerykanach. ktora to ustawe polski senat juz zaaprobowal.

Prof. Chodakiewicz odnosząc się do kwestii podpisanego przez Polskę układu wyjaśnił, że nowa ustawa zastępuje starą, a jej autorzy "na pewno postarają się usprawiedliwić i wykazać dlaczego poprzednia była nieadekwatna".

mozemy wiec spodziewac roznych sankcji finansowych nie tylko w postaci cash flow.
    przeczytaj sobie chocby to:
    ale naciski nie skończą się dopóki żądania o odszkodowania nie zostaną wypełnione.

co z tego ze to "ustawa obowiazujaca tylko na terenie USA"?
    tu wystarczy miec street smarts zeby wiedziec ze jak chca wyciagnac od PL kase to ja wyciagna. z d..y przez dziurke od nosa. i tyle. pod kazdym pretekstem. a tu wlasnie na to sie zanosi. tez tyle.

Minnie

--
  • maria421 24.02.18, 08:50
    minniemouse napisała:

> Jutko, mowie o ustwie 447 czyli amerykanach. ktora to ustawe polski senat juz
    > zaaprobowal.

Od kiedy to polski Senat aprobuje albo nie ustawy amerykanskie????

• jutka1 24.02.18, 08:52
    minniemouse napisała:

> Jutko, mowie o ustwie 447 czyli amerykanach. ktora to ustawe polski senat juz
    > zaaprobowal
    .
    Hę?

> Prof. Chodakiewicz odnosząc się do kwestii podpisanego przez Polskę układu w
    > yjaśnił, że nowa ustawa zastępuje starą, a jej autorzy "na pewno postarają się
    > usprawiedliwić i wykazać dlaczego poprzednia była nieadekwatna".

Minnie przestań mylić umowę miedzyrządową, a ustawę. "Pan profesor" widzę, też się popisał.

> mozemy wiec spodziewac roznych sankcji finansowych nie tylko w postaci cash flo
    > w.
    > przeczytaj sobie chocby to:
    > [url=http://gosc.pl/doc/4475113.Przyjecie-przez-USA-ustawy-447-moze-oznaczac-ne
    > kanie-Polski]
    Gratuluję doboru źródła w linku. Mówi samo za siebie.

> tu wystarczy miec street smarts zeby wiedziec ze jak chca wyciagnac od PL kase
    > to ja wyciagna. z d..y przez dziurke od nosa. i tyle. pod kazdym pretekstem.
    > a tu wlasnie na to sie zanosi. tez tyle.
    Tutaj to już pozostawię bez komentarza.

Over and out.

--
    *
  • minniemouse 24.02.18, 12:50
    @ Jutka
    ok ten lepszy?:
    tvp info
    albo ten
    Wiele wskazuje na to, że Polska w najbliższym czasie może stanąć przed koniecznością spłaty gigantycznych roszczeń żydowskich.
    polityka:

co do mojego watku:
    "ktora to amerykanski senat juz zaaprobowal" - pomylilam sie, zle przeczytalam, jak zwykle, sorry.
    nie wiem gdzie znowu myle ustawe z porozumieniem - podaj cytat, prosze.
    link wzielam pierwszy lepszy ze strony - ale wszedzie podaja to samo wiec co ci za roznica.
    Jesli masz cos co zmienia diametralnie tresc artyklulu, to tez podaj, prosze.

Minnie

--
  • jutka1 24.02.18, 13:09
    minniemouse napisała:

> @ Jutka
    > ok ten lepszy?:
    > tvp info
    > albo ten
    > Wiele wskazuje na to, że Polska w najbliższym czasie może stanąć przed konie
    > cznością spłaty gigantycznych roszczeń żydowskich.

> polityka:

Zarówno TVP Info, jak i portal wPolityce (bo nie jest to tygodnik "Polityka") są mediami rządowymi (TVP) i prawicowymi.

Tak więc, wiesz.

--
    *
  • minniemouse 24.02.18, 22:47
    jutka1 napisała:
    > Zarówno TVP Info, jak i portal wPolityce (bo nie jest to tygodnik "Polityka") są mediami rządowymi (TVP) i prawicowymi.
    Tak więc, wiesz.

to podaj, jak prosilam, cos co cie satysfakcjonuje. chetnie poczytam : )

Minnie

--
  • jutka1 24.02.18, 23:37
    minniemouse napisała:

> to podaj, jak prosilam, cos co cie satysfakcjonuje. chetnie poczytam : )
    Nie wiem, gdzie prosiłaś.

O ustawie US 447 rozpisywała się w Polsce prawica i skrajna prawica. Inne media nie, i słusznie imho.

Nie myślę, żeby ustawa przeszła przez komisje i Kongres.

--
    *
  • minniemouse 25.02.18, 00:13
    @ Jutka:
    tu pisalam, we wczesniejszym wpisie
    link wzielam pierwszy lepszy ze strony - ale wszedzie podaja to samo wiec co ci za roznica.
    Jesli masz cos co zmienia diametralnie tresc artyklulu, to tez podaj, prosze.

ale mniejsza z tym. mnie nie obchodzi czy to pisze prawica czy lewica bo mnie zasadniczo polityka nie obchodzi. interesuja mnie wiadomosci, a te podaja ze a/ Polska raz juz podpisala porozumienie i wyplacila 40 mln, wyszla ustawa 447 i polska ustawa (numeru zapomnialam) zabraniajaca szkalowania Polski (to o czym zesmy wlasnie dyskutowali i podawaliscie, sorry ze mam zla pamiec)
    i teraz, jedynie istotne - jakie moga byc konsekwencje tegoz?
    kazdy moze wymyslac i miec wlasne zdanie na ten temat, lewica, prawica, poli-gender neutral ;)
    Ja sie zaliczam do poligender neutral :)

Minnie
    --
    ~ Prawdziwy dżentelmen pr:zestaje chrapać, gdy śni mu się dama ~
  • maria421 25.02.18, 10:13
    minniemouse napisała:

> co z tego ze to "ustawa obowiazujaca tylko na terenie USA"?
    > tu wystarczy miec street smarts zeby wiedziec ze jak chca wyciagnac od PL kase
    > to ja wyciagna. z d..y przez dziurke od nosa. i tyle. pod kazdym pretekstem.
    > a tu wlasnie na to sie zanosi. tez tyle.

Jutka to zostawila bez komentarza, ja skomentuje.

Nie, nie wystarczy miec "street smarts" , trzeba miec WIEDZE , np. dotyczaca tego co to ustawa a co umowa miedzypanstwowa.

Poleganie tylko na "street smarts" prowadzi do uznawania wlasnych wyobrazen za fakty.
  • minniemouse 26.02.18, 02:04
    maria421 napisała:
    Nie, nie wystarczy miec "street smarts" , trzeba miec WIEDZE , np. dotyczaca te
    > go co to ustawa a co umowa miedzypanstwowa.
    > Poleganie tylko na "street smarts" prowadzi do uznawania wlasnych wyobrazen za
    > fakty.

hmmm tiaaa.. znalam takiego profesora ktory nie tylko mi robil wyklad z jakiego metalu jest mlotek i z jakiego drzewa trzonek mlotka oraz jak wyglada produkcja jednego i drugiego, to jeszcze dlugo i szczegolow objasnial mnie czym sie roznia miedzy soba gwozdzie.
    mial tylko taki problem ze jak wzial ow mlotek do reki i gwozdz do to skonczylo sie na sinym paznokciu, dwoch obitych paluchach, skrzywionym gwozdziu i dziurze w scianie.
    tak wiec, moja zlota, empiryczna wiedza nie zawsze idzie w parze z praktyczna.

Minnie

--
  • maria421 26.02.18, 08:20
    minniemouse napisała:

> hmmm tiaaa.. znalam takiego profesora ktory nie tylko mi robil wyklad z jakiego
    > metalu jest mlotek i z jakiego drzewa trzonek mlotka oraz jak wyglada produkcj
    > a jednego i drugiego, to jeszcze dlugo i szczegolow objasnial mnie czym sie roz
    > nia miedzy soba gwozdzie.
    > mial tylko taki problem ze jak wzial ow mlotek do reki i gwozdz do to skonczylo
    > sie na sinym paznokciu, dwoch obitych paluchach, skrzywionym gwozdziu i dziur
    > ze w scianie.
    > tak wiec, moja zlota, empiryczna wiedza nie zawsze idzie w parze z praktyczna.
    >
    > Minnie
    >
    Minnie, w przypadku rozrozniania miedzy ustawa i umowa miedzypanstwowa nie chodzi o wiedze empiryczna czy praktyczna, lecz po prostu o wiedze :-)
  • minniemouse 26.02.18, 23:20
    no wlasnie :)

Minnie

--
  • kan_z_oz 27.02.18, 07:14
    Umowa miedzynarodowa zostala zawarta w 2009 roku i podpisana przez 46 krajow w tym Polske. W tresci jest nieco podobna to tej wewnetrznej ustawy S447 z US. Roznica polega, ze ta pierwsza byla bardziej porozumieniem gdzie krajom zostawiono sporo swobody umieszczajac stwierdzenia jak 'na miare mozliwosci' itp.
    W punkcie drugim jest tez o heirlees ale w zupelnie innym kontekscie.

www.state.gov/p/eur/rls/or/126162.htm
    Polska prawica i w szczegolnosci ta skrajna byla przeciwna, podpisaniu twierdzac, ze moze to spowodowac nastepne roszczenia. O to oczywsicie toczyla sie walka PiS-u i czesciowo to bylo punktem oskarzania lewicy o zdrade.

Osobiscie to mnie ta umowa - "Terezian Declaration" sie bardzo podobala wtedy i wciaz uwazam ja za bardzo wywazona, rozsadna i w duchu wspolnego porozumienia i kooperacji.

Nie moge natomiast powiedziec tego o proponowanej ustawie S447.

Nie wiem tez dlaczego zdecydowano sie na zlozenie nastepnej ustawy, ktora mialaby stac sie prawem w US w tej kwestii??
    Do tej pory nie mam na to odpowiedzi. Najpierw byla zreszta zlozona S447 w luty 2017. PiS ze swoja ustawa wyszedl miesiace po i rozumiem jako odpowiedz na S447.

US moze wyegzekfowac S447 w oparciu o Terezian Declaration jesli przejdzie.

--
    Kan_z_oz
  • maria421 27.02.18, 10:34
    Dzieki Kanie za tekst tej deklaracji.

3. We note that in some states heirless property could serve as a basis for addressing the material necessities of needy Holocaust (Shoah) survivors and to ensure ongoing education about the Holocaust (Shoah), its causes and consequences.

To jest takie niejasne, ze naprawde nie wiadomo jak do tego podejsc. Czy ta "heirless property" znajdujaca sie na terenie Polski ma sluzyc tylko dla "needy Holocaust survivors" zamieszkujacych w Polsce i bedacych polskimi obywatelami? Czy tez moze po nia wystapic tez jakis "needy Holocaust survivor" obywatel Niemiec, ktory w Niemczech jest "needy" , ale nie bylby za takiego zakwalifikowany wedlug polskich standardow pomocy spolecznej?

• minniemouse 27.02.18, 23:12
    maria421 napisała:
    Czy ta "heirless property" znajdujaca sie na terenie Polski ma sluzyc tylko dla "needy Holocaust survivors" zamieszkujacych w Polsce i bedacych polskimi obywatelami? Czy tez moze po nia wystapic tez jakis "needy Holocaust survivor" obywatel Niemiec, ktory w Niemczech jest "needy" , ale nie bylby za takiego zakwalifikowany wedlug polskich standardow pomocy spolecznej?

ustawa 447 ma wspierac sygnatariuszy z Terezina/y. a jak - sposob sie znajdzie. zawsze.

Minnie

--
  • minniemouse 28.02.18, 01:41
    .. jakby kogos to interesowalo..
    wlasnie zajrzalam do jednej z naszych lokalnych gazetek sprzed kilku dni i trafilam na taki artykul:

"Silent observer revisits his youth"
    The Jew
    Nie jest to ciekawe? byc moze zamowie sobie te ksiazke.

Minnie
    --
  • maria421 24.02.18, 08:48
    minniemouse napisała:

> i oni tak sobie robia ustawy bez sensu i znaczenia?? nie chce mi sie wierzyc.
    > na tej amerykanskiej ustawie nic, ale nie wierze zeby dalej cos z tego
    > nie wyniklo.
    > ergo = beda dazyc do nastepnego "porozumienia". i o to mi chodzilo.

Ustawa 447 dziala tylko na terenie USA i dotyczy wsparcia rzadu USA dla organizacji zydowskich wystepujacych o odszkodowania.
    TEORETYCZNIE moze to wygladac w ten sposob ze dyplomacja USA moze wywierac nacisk na polska dyplomacje typu "Chcecie zniesienia wiz do USA? Zgodzcie sie na wyplate odszkodowan". I w tym momencie polska dyplomacja moze rzucic na szale te 40 mln USD ktore Polska zaplacila USA na podstawie porozumienia z 1960 roku. Albo moze powiedziec "Nie jestesmy zainteresowani zniesieniem wiz do USA".

• minniemouse 24.02.18, 13:10
    maria421 napisała:
    Ustawa 447 dziala tylko na terenie USA i dotyczy wsparcia rzadu USA dla organizacji zydowskich wystepujacych o odszkodowania. TEORETYCZNIE moze to wygladac w ten sposob ze dyplomacja USA moze wywierac nacisk na polska dyplomacje typu "Chcecie zniesienia wiz do USA? Zgodzcie sie na wyplate odszkodowan". I w tym momencie polska dyplomacja moze rzucic na szale te 40 mln USD ktore Polska zaplacila USA na podstawie porozumienia z 1960 roku. Albo moze powiedziec "Nie jestesmy zainteresowani zniesieniem wiz do USA".

ja wprawdzie zle przeczytalam (juz sprawdzilam) ale na tym wlasnie by polegalo zaaprobowanie amerykanskiej ustawy (dlatego nie zauwazylam ze zle przeczytalam) przez Polske, lub inaczej - zgoda na takie warunki.
    i mniej wiecej o tym od poczatku wlasnie pisalam ze Amerykanie tak czy inaczej zmusza Polske do wyplacenia odszkodowania za Holocaust bezimiennym spadkobiercom.
    a rzucanie na szale zaplaconych milionych dolarow nic nie da. to tak jakbys chciala mi zaplacic za samochod zeszlorocznym sniegiem - juz bylo. jak Polska wysupla nowe dolary to wtedy tak, cos z siebie wydusza w zamian. jedyne co tu ma rece i nogi to yeah, powiedziec "nie". wtedy USA narzuci jakies sankcje, prawdopodobnie.

Minnie

--
  • maria421 24.02.18, 14:24
    minniemouse napisała:

> ja wprawdzie zle przeczytalam (juz sprawdzilam) ale na tym wlasnie by polegalo
    > zaaprobowanie amerykanskiej ustawy (dlatego nie zauwazylam ze zle przeczytalam
    > ) przez Polske, lub inaczej - zgoda na takie warunki.
    > i mniej wiecej o tym od poczatku wlasnie pisalam ze Amerykanie tak czy inaczej
    > zmusza Polske do wyplacenia odszkodowania za Holocaust bezimiennym spadkobierc
    > om.

Oprocz interesow swoich zydowskich obywateli, USA dba tez o wlasne, panstwowe interesy.
    Jezeli w interesie USA bedzie umieszczenie nowych baz NATO w Polsce, to je umieszcza bez stawiania Polsce zadnych warunkow.

> a rzucanie na szale zaplaconych milionych dolarow nic nie da. to tak jak
    > bys chciala mi zaplacic za samochod zeszlorocznym sniegiem - juz bylo. jak Pol
    > ska wysupla nowe dolary to wtedy tak, cos z siebie wydusza w zamian. jedyne co
    > tu ma rece i nogi to yeah, powiedziec "nie". wtedy USA narzuci jakies sankcje,
    > prawdopodobnie.

Jezeli juz raz zaplacilam za samochod i ktos domaga sie ode mnie zebym jeszcze raz mu za ten sam samochod zaplacila, to mu podaje dowod zaplaty i koncze rozmowe.
  • minniemouse 24.02.18, 22:44
    maria421 napisała:
    Oprocz interesow swoich zydowskich obywateli, USA dba tez o wlasne, panstwowe interesy.
    > Jezeli w interesie USA bedzie umieszczenie nowych baz NATO w Polsce, to je umieszcza bez stawiania Polsce zadnych warunkow.

ale interesy strony amerykanskiej wszakze nas nie interesuja. nas interesuje to co moze byc oplacalne dla Polski, np te przykladowe wyrzutnie rakietowe wspomniane w artykule, i czym oni nas moga zaszantazowac. a zreszta, nawet nie tyle marchewka przed nosem co pytanie jakie sankcje moga nam narzucic. to jest powod do obawy.
    a z tego co zaobserwowalam, "nowy" aspekt wyplacania ofiarom Holocaustu ma polegac na pomocy "biednym". jesli to nie jest szukanie sposobu na wyciagniecie kolejnej kasy, to ja nie wiem. w tym przypadku bowiem podzielam zdanie tych ktorzy uwazaja ze raz osiegniete porozumienie miedzypanstwowe i wyplacone 40 mil bylo na ofiary Holocaustu. a biedni Amerykanie zydowskiego pochodzenia to sa obywatele amerykanscy i im powinno pomoc ich wlasne panstwo. ale nie kosztem innych panstw.

Jezeli juz raz zaplacilam za samochod i ktos domaga sie ode mnie zebym jeszcze raz mu za ten sam samochod zaplacila, to mu podaje dowod zaplaty i koncze rozmowe.

masz 100% racje. wtedy on szuka nowego sposobu.

Minnie
    --
  • maria421 23.02.18, 08:46
    minniemouse napisała:

> maria421 napisała:
    >
    > > Minnie, to Ty nie rozumiesz, ze tamto z lat 60-tych to bylo POROZUMIEN
    > IE miedzy
    > > USA i PRL, a teraz jest ustawa USA 447 i ustawa RP o IPN.

>
    > bo to jest niewazne.
    > ja mowie, ile razy Polska bedzie wyplacala za to samo i pod jakim nowym prete
    > kstem?
    > i ile??

Jutka juz Ci wyjasnila ze prawo jednego panstwa dziala tylko na terenie tego panstwa.
    Ustawa USA nie jest prawem miedzynarodowym.

>
    >
  • maria421 21.02.18, 09:14
    jutka1 napisała:

>Tak jest.
    > Tylko jak to teraz pogodzić z opinią premiera (i nie tylko), że PRL to nie było
    > państwo polskie? Hahaha.

To mozna jeszcze przyjac jako "opinie" premiera, gorzej bedzie obstawac przy tym, ze Polska juz splacila dlug wobec USA w latach 60-tych i jednoczesnie domagac sie reparacji od Niemiec motywujac ze Polska w roku 1953 nie byla niepodleglym panstwem i nie podejmowala suwerennych decyzji.

• kan_z_oz 22.02.18, 06:41
    Lobbing jest mocny. Niemcy wyplaca (znowu) od lipca 2018 jednorazowe kompensacje ofiarom Holocaust.

www.haaretz.com/israel-news/germany-to-compensate-25-thousand-holocaust-survivors-from-algeria-1.5788879

Nie dziwcie sie, ze Polacy dostaja drgawek.

--
    Kan_z_oz
  • kan_z_oz 22.02.18, 07:09
    W sumie ja tez. Absolutnie nie mam nic przeciwko Zydom, ktorzy mysle w wiekszosci pojecia bladego nie maja, jak i domyslam Ci 80+ co przeszli Holocaust ile pieniedzy juz dostali.

Tak sie wiec zastaniawiam. Moja rodzine w czasie wojny wywalono z domu bo byl ulokowany zbyt blisko lotniska. Chalupe zburzono a rodzine przrzucono bez mozliwosci zabrania czegokkolwiek do kamienicy po Zydach wywiezionych do obozow. Obecnie to pole gdzie stala chalupa rodzinna jest czescia krajowego lotniska w Radomiu.
    Czy nalezy mi sie rekomensata? Nope, nie sadze, pomimo bycia ZYJACYM w prostej linii spadkobiercom.
    Rodzina Pana meza w skladzie 14 po stronie ojca na poludniu Polski. Przezylo 3. Domy, pola wszystko poszlo sie pasc.
    Nikomu sie nie nalezy zadna rekompensata - bo po wojnie, takie nastaly czasy.

Moja siostra z mezem odzyskali swoj wlasny dom w 1997 roku gdy umarla ostatnia wynajmujaca z kilku. Procesu odzyskiwania nie przyszpieszali, bo mieli gdzie mieszkac a kobita miala 90 lat i byla w tym domu od 1944.

Brat Pan meza z zona natomiast probowali sie pozbyc wynajmujacych z ich domu nadanych im z kwaterunku, bo sami nie mieli gdzie mieszkac. Ostatni opuscil w 2005 roku. Dom jest w czesciowej ruinie. Nikt im za zniszczenia, niemoznosc remontow nie zaplaci.

Takich rodzin sa tysiace.

Pazernosc tych, ktorzy obecnie reprezentuja organizacje ofiar Holocaust jest powalajaca. Biadolenie jak sa biedni przyprawia poprostu o wymioty.

--
    Kan_z_oz
  • chris-joe 23.02.18, 20:02
    Jestem bardzo pocieszony faktem, ze gremium pozostawilo powyzszy post i bez odpowiedzi, i bez komentarza :)

--
    Atenção, curva perigosa!
  • kan_z_oz 24.02.18, 07:11
    10 lat klocilam sie z moja PiSowka czescia rodziny wytykajac im niezdrowa paranoje odnosnie wymyslonych kompensacji od Polski z pogranicza antysemityzmu.

Zostalam zamknieta linkiem do ustawy w zeszlym miesiacu po krotkiej rozmowie.

Plus taki, ze po raz pierwszy sie zgadzamy w jednym - nie powinno byc juz nowych kompensacji.
    Nastepny plus jest tez taki, ze widze spora czesc Polakow na fali anty-kompensacyjnej - co jest duzo zdrowsze niz na fali-antysemickiej.

Mam tez szczera nadzieje, ze US odrzuci tego gniota, ktory jest w stanie rozpoczac rozdzial kompensacji pod tego ostatniego nadzorem przez nastepne lat 50 i dlugo po tym jak ostatnia ofiara Holocaust zejdzie z tego padola. Jakkolwiek Polska i kraje Europy Wschodniej sa glownym celem, to ustawa ta dotyczylaby 46 krajow.

CJ - lepiej nie czytaj, bo wyglada, ze jestes zbyt wrazliwy. Moja rodzina bedac patologicza nie zlozyla i NIGDY nie zlozy zadnych roszczen odnosnie pieniedzy z WWII czy czasow komuny. Takie czasy byly i teraz jest czas aby sie w koncu z tego otrzasnac i TO zakonczyc po 73 latach!!

Bedac przez 26 lat na zachodzie uwazam sie za 'bogata' jak nie wiem co. Nie, nie rozumiem tych z zachodu mieszkajacych na takowym od 1945 roku majacych roszczenia majatkowe od krajow takich jak Polska, Ukraina, Bosnia i Hercegovina czy Rumunia...

--
    Kan_z_oz
  • kan_z_oz 25.02.18, 02:48
    Jutka napisala; "Dla mnie sprawa jest jasna. Oddać własność, która przed 2 wojną światową należała do obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Należy do nielicznych żywych lub ich spadkobierców."

Czy nie jest to dokladnie co Polska rozpoczela kilkanascie lat temu? Polska podpisala tez w 2009 roku umowe Terezin Declaration w ramach tych zwrotow.
    www.state.gov/p/eur/rls/or/126162.htm

Rozumiemy, ze zwroty rozpoczely sie lata przed zanim PiS objal wladze w RP. Rozumiem tez, ze nieruchomosci, ktorych zwroty nie byly zbytnio zawile zostaly zalatwione nie tylko dla Polakow zydowskiego pochodzenia ale tez dla Polakow polskiego pochodzenia. Czy tez sie mysle i tylko Zydom 'utrudniano' zwroty??

--
    Kan_z_oz
  • kan_z_oz 25.02.18, 22:55
    Tak wygladaja zwroty dzialek, wywlaszczonych od obywateli PRL pod zabudowe.
    Jest okolo 100 spraw w samym tylko Radomiu, gdzie ziemia zostala zabrana pod zabudowe parkow, skwerow, komendy, ulic i nic z nia nie zrobiono. Ciagnie sie od lat ponad 20-tu i tylko w ostatnej dekadzie cos zaczelo sie ruszac. Zwroty nieruchomosci z tego co obserwuje sa dlugie, upierdliwe gdzie zadna wladza RP nie zdecydowala jeszcze jak je rozwiazac.
    Wedlug mnie to zwroty niezabudowanej ziemi siedzacej z skarbie panstwa, w gminach czy miescie powinny byc banalnie proste i jak widac ponizej nie sa.

radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,21177460,wlasciciele-domagaja-sie-zwrotu-wywlaszczonych-dzialek-blisko.html

--
    Kan_z_oz
  • kan_z_oz 12.05.18, 07:07
    Trump wlasnie podpisal ta nowa deklaracje o zwrocie nieruchomosci.

Nie zeby mnie to jakos dotyczylo... tylko po co bylo mowic, ze i tak nie przejdzie? Przeszlo. Kompensjacje sa teraz prawem. Teraz sie dopiero zacznie jazda w Polsce.

--
    Kan_z_oz
  • ewa553 12.05.18, 09:01
    chyba cos przegapilam i nie wiem o co chodzi. co ma trump z polska do czynienia? prosze o streszczenie po polsku:)

--
    "Zyj dzis bo wczoraj juz nie wroci,a jutro moze nie nadejsc..."
  • kan_z_oz 13.05.18, 02:05
    Trump nie ma nic wspolnego z Polska, podobnie jak obecnie ustawa. Chodzi o zwroty nieruchomosci itd, czyli nic nowego. Wyjatkiem jest w tej ustawie, ktora obecnie stala sie prawem w US, zwroty od nieruchomosci, ktore nie maja juz wlascicieli. Jak to prawnie bedzie interpretowane, np; kuzyni obecnie zyjacy w US, czujacy sie Zydami chcacy odzyskac cos po wujkach?
    Obecnie nie jest to mozliwe wg prawa polskiego.
    Niesamowite to jest to Ewo, ze przeszlo przez Kongres US w anonimowym glosowaniu, przeszlo przez "House" w tez bardzo kontrowersyjnym glosowaniu i zostalo prawie natychmiastowo podpisane przez Trumpa. Nie wprowadzono tez prawie zadnych poprawek, w szczegolnosci do tego punktu "Heirless", ktory wedlug roznych oszacowanan moze stanowic kwote miedzy 65 miliarow do 1 biliona.

Wyobraz sobie tez co media PiSowskie czy rydzykowe z tym zrobia bo oficjalnie to "Polska jest pod atakiem Izraela i Zydow"(przeszlo w srode). Zyczyc chyba nalezy powodzenia swirom tego padola?? i reszcie mieszkajacej miedzy takowymi.

--
    Kan_z_oz
  • ewa553 13.05.18, 08:11
    dzieki kanie

--
    "Zyj dzis bo wczoraj juz nie wroci,a jutro moze nie nadejsc..."

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka