Re: Ulga podatkowa na dzieci Dodaj do ulubionych


sofija, mikawi zapewne chodzi o kryterium dochodowe wprowadzone od tego roku, które wyznacza limit dochodowy dla rodziców posiadających jedno dziecko na bodajże 56000PLN . Jeżeli rodzic posiadający jedno dziecko przekroczy ten limit (lub limit 112000PLN przy rozliczeniu wspolnie z małżonkiem) to nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej.
W przypadku gdy rodzic posiada więcej niż 1 dziecko - żadne kryterium dochodowe nie obowiązuje. Przy czym nie zgodze się z mikawi że trzeba skorzystać z ulgi na obydwoje dzieci. Równie dobrze matka odliczyć może cała ulgę na dziecko które mieszka z nią, a ojciec może odliczyć ulgę na "nowe" dziecko, ustawa mówi o fakcie posiadania więcej niż 1 dziecka, a nie korzystania z ulgi na więcej niż 1 dziecko.

Temat jest mi w tym roku ŻYWO znany z racji "uroczych" układów z moim eks i 3 razy się zwracałam z zapytaniami do KIP, więc jakby co służę radą wink

Generalnie może zainteresowanym napisze jak wygląda sytuacja :
Jeżeli ojciec wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego na dziecko, to ma prawo do odliczenia połowy wysokości ulgi. Nie ma żadnego znaczenia ile dni w roku dziecko spędza z ojcem. Ulgę mogą rodzice podzielić między sobą w dowolny ustalony sposób (40 do 60% , 50/50%, 30/70% itp. ) byle tylko całkowita kwota odliczenia nie przekroczyła ustawowej wartości ulgi. Jeżeli rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w tej sprawie, to obydwoje maja prawo do odliczenia 50% ulgi. Jeżeli np. matka odliczy 100% ulgi w swoim zeznaniu, a ojciec 50% w swoim, to zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień i jeżeli ojciec wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, to matka zostanie wezwana do zwrotu 50% ulgi wraz z odsetkami ustawowymi ! . Ciekawostka : TO DZIAŁA 5 lat wstecz ! Więc jeżeli matka beż konsultacji z ojcem odliczała całą ulge, a ojciec wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego, to ojciec może złożyć korektę pit za ostatnie 5 lat wnioskując o 50% ulgi i US wypłaci mu tą ulgę, a matka będzie musiała zwrócić niesłusznie odliczone 50 % ulgi za poprzednie 5 lat z odsetkami ! I potwierdziły mi to niezaleznie od siebie 3 panie z KIP.

Zainteresowanych odsylam do żródła :
KIP : 801 055 055, (22) 330 0330.
Rozmowy są tam nagrywane, panie przedstawiają się z imienia i nazwiska i myślę że są odpowiedzialne za informacje jakich udzielają.

Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.