Dodaj do ulubionych

Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod prąd

01.03.10, 15:57
No więc dwumiesięczne poszukiwania pierwszego samochodu dla małżonki (i
drugiego w rodzinie) nie przyniosły rezultatu. Szukaliśmy auta segmentu B/C w
cenie do 10 tys. na gotowo (czyli kupno, opłaty, standardowe wymiany i
niestandardowe naprawy). Obejrzałem kilkadziesiąt aut i żadne nie było w
rzeczywistości tym, czym pisał że jest – sprzedający. Ale podczas wycieczek po
komisach oglądałem przy okazji masę innych samochodów, które mimo kilkunastu
lat na karku były całkiem dobrze utrzymane i tanie.
Mowa tu o ponad dwulitrowych benzyniakach bez gazu z segmentu D (a może C/D/E)
z dobrym wyposażaniem i przebiegami rzędu 200-300 tys. km. Widać w naszym
kraju duże benzyny nie mają wzięcia bo volvo 850 kosztuje tyle samo co 5 lat
młodszy sejczent.
No więc postanowiłem iść pod prąd i postanowiłem, że rozejrzymy się za tego
typu autem. No i klops. Tyle tego, że nie wiem w ogóle na co się nastawić.

Pomóżcie na coś się ukierunkować wg. poniższych kryteriów:
1. Marka obojętna poza VW, Oplem i BMW.
2. Przebieg i wiek nieistotny – ważny stan techniczny
3. Silnik 2l lub więcej - benzynowy, bez gazu.
4. Napęd na przednią oś.
5. Zawieszenie nie pneumatyczne/hydrauliczne – zwykłe znaczy.
6. Manualna skrzynia, ale niekoniecznie.

Obejrzałem już kilka aut i wszystkie mi się podobały, ale nic o nich nie wiem
np. volvo 850, peugeot 406, hyundai sonata, renault laguna I i megane I, mazda
626, alfa 156 (najbardziej mi się podoba), fiord mondeo.

Wskażcie właściwą drogę, albo wybijcie mi ten pomysł z głowy.
Obserwuj wątek
    • edek40 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 16:10
      > Obejrzałem już kilka aut i wszystkie mi się podobały, ale nic o nich nie wiem
      > np. volvo 850, peugeot 406, hyundai sonata, renault laguna I i megane I, mazda
      > 626, alfa 156 (najbardziej mi się podoba), fiord mondeo.
      >
      > Wskażcie właściwą drogę, albo wybijcie mi ten pomysł z głowy.

Analize zacznij od wizyty/telefonu do ubezpieczyciela. Jezeli masz na swoj samochod porzadne znizki, to auto z silnikiem 2 litry i wiecej nie zamorduje Was. Jesli zas ubezpieczysz go na polowice, to koszt ubezpieczenia bedzie astronomiczny. W Link4 mozna latwo wyrobic historie dla zony. Auto rejestrujesz na siebie, a zone kazesz wpisac jako glownego uzytkownika. Czy jakos tak. Oni chetnie udzielaja tego typu informacji.

Z wymienionych aut...

No coz. Mam kumpla w serwisie volvo. Zadalem mu pytanie o wlasnie 850. Odparl z usmiechem, ze mnie nie stac. Faktem jest jednak, ze bazuje on na cenach ASO, ktore zawsze sa mordercze przy starych autach.

O francuzach i alfie sie nie wypowiadam, aby nie powielac stereotypow.

Mazda i sonata to z reguly bezproblemowe auta. Huyndai ma nieco tanszy serwis ASO, ale w roczniku, ktory rozwazasz, mialy zdaje sie spore problemy z korozja.
      --
      Po ptokach. Beret sie sfilcowal...
    • emes-nju Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 16:37
      Napisze Ci o Alfie 156 2.0TS 2000 r., bo sam taka z przebiegiem juz 210 tys. ujezdzam.

Po pierwsze, bo najbardziej klopotliwe - lubi je rude. I to nie w miejscach oczywistych (progi, krawedzie blotnikow), a np. na dachu.

Poza tym trzeba sie przyzwyczaic do koniecznosci wymiany przedniego zawieszenia (bez amortyzatorow) co jakies 40-60 tys. Ten typ tak ma i juz. Jezeli sie wie gdzie szukac czesci (a ja wiem i chetnie sie namiarami podziele), to koszty nie zabija - oryginalne czesci (w cenie dobrych zamiennikow) plus robota nie powinny przekroczyc 1500-1800 PLN.

Koniecznie czesciej niz producent zaleca trzeba wymieniac rozrzad, bo te silniki sa kolizyjne, a do tego "lubia" rwac paski. Przy wymianie rozrzadu trzeba wymienic pompe wody i warto wariator (zmieniacz faz rozrzadu), bo jego ceny w ciagu ostatnich trzech lat spadly o polowe (do ok. 300 PLN) i szkoda by bylo, jakby 10-20 tys. po wymiaie rozrzadu trzeba bylo wszystko jeszcze raz rozbierac (i za to placic). Caly zabieg nie powinien przekroczyc 1200 PLN z czesciami - raz na 60-80 tys. km.

Jedyne co moze wkurzac, to klopotliwa elektronika (bosz). Odpukac nie zdarzyla mi sie jeszcze zadna awaria, tylko wk.rwiajace duperele wynikajace najczesciej z jakiegos niekontaktu lub bohaterskiej smierci jakiegos boszowskiego czujnika za grosze. (Pociesza mnie to, ze identyczne klopoty ma moj kumpel z minimalnie mlodszym BMW 3 - mamy podobne klopoty, ale ja za auto zaplacilem prawie o polowe mniej niz on ;-D )

Przy przebiegach rzedu 200 tys. KONIECZNIE trzeba sprawdzic silnik. To wysilona jednostka i jest bardzo wrazliwa na obsluge, z wymiana oleju na czele. U mnie przy ok. 180 tys. trzeba bylo wymienic walki rozrzadu i panewki korbowodowe (gladzie cylindrowe, tloki i pierscienie byly za to niemal jak nowe), bo, jak sie okazalo po zdjeciu miski olejowej, nawet obsluga w ASO nie daje gwarancji tego, ze olej byl faktycznie wymieniany... U mnie na dnie miski bylo ponad 1 cm szlamu, ktory pozatykal kanaly olejowe i spowodowal "lokalne" podtarcia. Co ciekawe, "na oko" silnik nie sprawial klopotow. Otwarty zostal jak przy wkrecaniu pekla (boszowska) swieca - stwierdzilem, ze jak juz sie nieszczescie zdarzylo, to nie warto kombinowac z wykrecaniem resztek przy pomocy jakichs magii i mozna "przy okazji" zregenerowac glowice, bo troche juz puszczala uszczelniaczami trzonkow zaworow. Po otwarciu silnika lekko mi i mechanikowi opadla szczeka :-(

Dobrze obslugiwana Alfa 156, to bardzo mile, doskonale sie prowadzace, dynamiczne i calkiem niezawodne auto. I daje sie lubic mimo niedoskonalosci. A moze wlasnie za te niedoskonalosci? ;-)

--
      Optymisci wierza, ze swiat stoi przed nimi otworem. Pesymisci wiedza, gdzie ma ten otwor.
    • frax1 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 17:50
      Polecę mondeo. Jest takie w rodzinie i ma 270 tyś km. Absolutnie
      bezawaryjne, dość szybkie i do tego komfortowe. Minus to rude z tyłu
      przy kołach, ale można to zrobić w miarę bezproblemowo.
      Za te pieniądze poszukaj jeszcze audi a6 b4 2.8 bądź 80, najlepiej
      quattro. Passata b5 raczej nie znajdziesz w tej cenie. Co do audi, to
      może wiekowe konstrukcje i raczej kiepsko się kojarzące, ale brak
      problemów z korozją i baaardzo tanie utrzymanie jeżeli chodzi o
      części.
      Polecam jeszcze Xantie - niby hydro, ale jak działa i się o nie dba
      (są to b.małe koszta) to auto jest bardzo bezawaryjne.
      Pomyśl jeszcze o C klasie z dużą benzyną z początku produkcji
      ewentualnie o benzynowym W124.
      Volvo odpuść - będzie drogie w utrzymaniu, ale przemyśl jeszcze
      Lancie Kappe.
      Pozdrawiam
      • wiktor_l Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 21:49
        Tak sobie czasem myślę, że w niektórych przypadkach/założeniach bardziej
        powinien decydować rzeczywisty stan pojazdu niż jego marka i opinie. Tzn
        wiadomo, musi się podobać, ale i tak zawęziłeś mocno wybór, więc wybrałbym coś w
        jak najlepszym stanie technicznym. Ot tyle. Bo wypadkowa "bezawaryjności" i cen
        części zamiennych w tych rocznikach dla tych modeli może okazać się taka sama.

Są pewnie jakieś szczegóły, ale o tym to już Lex :)

osobiście, oprocz mondeo, na pewno bym zerknął w kierunku P406.
      • wiktor_l Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 22:34
        Pełna zgoda, dlatego napisałem o pewnej wypadkowej.

Fajnie, że statystycznie mniej się psuje np Camry, ale to znów spowodowało to,
        że zamienników mniej i w wyższych cenach.
        A takie mondeło - wystarczy zerknąć na każdy sklep internetowy - ceny
        przyzwoitej jakości części są b.niskie.

Ja tam się upieram, że jak się trafi coś w niezłym stanie to brać. Nie patrzeć
        czy francowaty, prasowany ryż czy włoszczyzna (no...;)
      • edek40 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 02.03.10, 08:47
        > Do Mazdy 626 dodaj 929, Toyote Carine i Camry.

929 odradzam z calego serca. Jest ona w Polsce rownie czesto spotykana, jak
        Proton. Ten z Malezji. Zapewne jest sporo lepszej jakosci, ale dostepnosc czesci
        jest ewidentnie "amatorska", a nie uzytkowa. Piszac o dostepnosci czesci mam na
        mysli takie, ktore nie rujnuja kieszeni czyli zamiennikow czy czesci uzywanych.
        --
    • wsteczny.bieg Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 22:47
      1. Z ubezpieczeniem nie ma problemu, bo mam chyba 50 albo i więcej % znizki.
      2. Nie boję się RWD, bo to moja ulubiona opcja, to ale moja małżonka ma ujeżdżać
      ten samochód, a ona jest świeża i niedoświadczona kierownica.
      3. Zdaję sobie sprawę, że nastoletnie auto nie jest salonowe (stłuczki,
      obcierki, dzwony, naprawy, zarżnięte sprzęgła, przytarte silniki).
      4. BMW i MB skreśliłem z powodu RWD.
      5. Opla nie chce, bo mam z nimi złe doświadczenia
      6. VW nie chcę. Nie bo nie ;)

A ciekawią mnie jeszcze takie opinie: czy np. alfa z turbo czy bez? jakie są
      różnice (poza oczywistymi), mondeo 2.0 czy 2.5?
      Widzę tu dużo "za" za p406, czemu?

Pozdrawiam i serdeczne dzięki za wszystkieopinie.
      • wiktor_l Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 22:53
        Z takimi założeniami turbo z daleka omijaj, bo to będzie generator kosztów.
        Naprawa turbiny zaraz przekroczy wartośc samochodu.

W mondeo wybrałbym 2.0, jest trwały, w miarę ma osiągi. Fordy generalnie sporo
        palą, a 2.5 to mały smok. Wiadomo, V6, fajnie chodzi, ale ST220 to nie jest w
        osiągach, moim zdaniem nie warto. Znow utrzymanie.

P406 - bo jest wygodny, neutralny i fajnie sie prowadzi. Awaryjnosc ok,
        zamiennikow w cholere. Dobre wyposażenia. Aha - jest wygodny hehe :)
        • frax1 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 01.03.10, 23:10
          2.0 w mondeo jest absolutnie bezawaryjny - przy przebiegu jak napisałem
          wcześniej nie bierze absolutnie oleju. Spalanie 2.0 to ok. 12l po mieście w zimę
          (kombi), trasa to 7,5-8,5 przy dość szybkiej jeździe. 2.5 odpuść, przegrzewają
          się, palą ponad 15 w mieście (szczególnie automat). Pamiętaj tylko że mondeo
          jest autem, które lubi się mścić za zaniedbania serwisowe. Mój kolega kupił
          kiedyś '98 za parę gorszy "do odratowania" - nie dał rady. Jeżeli jest
          serwisowane, nie ma z nim absolutnie żadnych problemów, oprócz korozji o której
          wspomniałem. Dodam że mondeo, które znam jest w takim stanie, że bez uprzedzenia
          mógłbym wsiąść w niego i przejechać kilka tysięcy km bez najmniejszego stresu o
          awarię - a to jednak chyba coś jeżeli mówimy o aucie z 97 roku z przebiegiem
          blisko 3-ej setki.
          Pozdrawiam
      • emes-nju Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 02.03.10, 12:21
        wsteczny.bieg napisał:

> czy np. alfa z turbo czy bez?

Benzynowe Alfy 156 nie mialy turbo. Mialy je diesle. To troche poza mimi doswiadczeniami (nie chce diesla, bo co to za sportowe auto, ktorego nie mozna krecic wyzej niz 4.5-5 tys obrotow?), ale fiatowskie JTD uchodza za jedne z najlepszych diesli. Jedyny problem z turbina moze sie pojawic w 2.4 JTD o mocy ponad 180 KM. Tam zdarzaja sie powazne klopoty z turbina. Powazne cenowo, bo to turbina o zmiennej geometrii lopatek i jest potwornie droga. Na szczescie w 156 nie montowano tego motoru ;-)

--
        Optymisci wierza, ze swiat stoi przed nimi otworem. Pesymisci wiedza, gdzie ma ten otwor.
      • edek40 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 02.03.10, 13:56
        > różnice (poza oczywistymi), mondeo 2.0 czy 2.5?

Najwieksza roznica jest w spalaniu. Ale za fun posiadania 170 KM trzeba placic.
        Znajomy ujezdza taki wlasnie pojazd bodaj z 1997 roku (Mk2). Nie zglasza
        wiekszych problemow, choc mial mala "jazde" z silnikiem. Kupil auto z naprawde
        duzym, ale znanym przebiegiem. No coz, benzyna ma prawo odmowic posluszenstwa po
        ponad 400 kkm. Wymienil silnik i jezdzi.

Przy tym silniku musisz liczyc sie z miejskim spalaniem na poziomie nawet 15
        litrow.
        --
    • tomek854 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 02.03.10, 01:46
      Ja się dziwie, że nikt nie wspomniał primery.
      allegro.pl/show_item.php?item=942458037
      Mi forum z poleciło, kupiłem i byłem bardzo zadowolony. Jedyna rzecz, która się
      często zdarzała (to znaczy ze dwa czy trzy razy robiłem przez te trzy lata) to
      luzy w zawieszeniu z przodu, ale to były groszowe sprawy.

Auto wygodne, bardzo przyjemne w prowadzeniu...

Typson też sobie chwalił...
      --
      ŻYJ ZDROWO - UŻYWAJ TYLKO LOGARYTMÓW NATURALNYCH!
    • rapid130 Re: Pomóżcie wybrać samochód.Koncepcja trochę pod 02.03.10, 13:46
      Proponuję zerknąć na stopień zadowolenia użytkowników tych autek,
      które tutaj wymieniono, plus kilka dodanych przez mnie, podany
      według statystyk pewnego serwisu moto.

Na pytanie "Czy kupiłbyś ten samochód jeszcze raz?" TAK
      odpowiedziało (w nawiasie liczba głosów):

Hyundai Lantra (1996-2001) -> 100 % (39) - średnia ocen 4,27
      Toyota Camry (1991-1996) -> 96 % (28) - 4,49
      Mercedes E W124 (1993-1996) -> 96 % (31) - 4,42
      Lancia Kappa (1994-2001) -> 96 % (51) - 4,36
      Citroen Xantia II (1998-2001) -> 95 % (41) - 4,39
      Honda Accord (1993-1998) -> 94 % (94) - 4,31
      Mitsubishi Carisma (1995-2004) -> 92 % (318) - 4,36