Dodaj do ulubionych

Karty pojazdu (znowu czeski film)

27.08.04, 08:13
Rejestrując sprowadzony pojazd, musimy sporo zapłacić: za dowód rejestracyjny - 33 zł, za nalepki - 27,50 zł, za tablice rejestracyjne - 80 zł. Niewiele jednak osób wie, że najwięcej, bo aż 500 zł zapłacimy za kartę pojazdu - podaje "Życie Warszawy".

Jak się okazuje, nie wszyscy kupujący samochody płacą tyle samo. Kiedy klient kupuje w naszym salonie nowe auto, płaci w kasie 33 zł. Aby zarejestrować je w wydziale komunikacji, potrzebna mu będzie faktura zakupu auta, świadectwo homologacji i właśnie karta pojazdu. Przy samej rejestracji nie będzie musiał już płacić 500 zł - powiedział dziennikowi przedstawiciel jednego z warszawskich salonów sprzedających ople.

Według gazety, nie wiadomo skąd bierze się ta różnica w cenie. Mamy podpisane umowy ze starostwami i karty pojazdów sprzedajemy bezpośrednio im po cenie produkcji - za około 9,90 zł netto za sztukę. Nie jest ważne, jakiego samochodu, nowego czy starego, karta ma dotyczyć - mówi Barbara Domżał, kierownik wydziału dokumentów komunikacyjnych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zakładając, że koszt produkcji jednej karty pojazdu - jest to zaledwie dwunastostronicowa książeczka - to około 10 zł, dlaczego posiadacz sprowadzonego auta musi zapłacić za ten dokument aż 500 zł? Niestety, nikt z Ministerstwa Infrastruktury nie potrafił nam tego wyjaśnić - pisze "Życie Warszawy".

Nie powiedziano nam też w magistracie na co te pieniądze idą. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w samym tylko lipcu do stolicy sprowadzono prawie 6 tys. aut, łatwo policzyć, że do budżetu miasta wpłynęło za same karty pojazdu w sumie blisko 3 mln złotych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy samorządy w całym kraju zarobiły na kartach ponad 135 mln zł (od maja do lipca sprowadzono do Polski ok. 270 tys. aut) - informuje gazeta.

biznes.onet.pl/0,971169,wiadomosci.html
I oczywiscie nikt nic nie wie - na co idzie kasa ani czemu tak duzo. Nastepnym posunieciem bedzie wykupienie obowiazkowego breloczka do kluczykow z napisem "Kocham Ministerstwo Infrastruktury!" za drobne 1000zl - a co, zabroni ktos?

--
Aby więcej być niż więcej mieć...

------------------------------------------------
Automobil
Edytor zaawansowany
 • mariusz_d1 27.08.04, 09:19
  Breloczek będzie dodawany do pokwitowania za opłątę rejestracyjną ;DD
  --
  Lepiej grzeszyć i żałować za grzechy,
  niż później żałować, że się nie grzeszyło.
 • mejson.e5 27.08.04, 10:25
  Może chodzi o dodatkowe obciążenie prywatnego importera, by był mniej
  konkurencyjny wobec dealerów?

  A głośny podatek rejestracyjny pewnie nie zlikwiduje tych opłat?

  No to będzie ssanie kasy!

  Byle poszła na odpowiednie cele.

  Nadzieja matką naszą...

  Mejson
  --
  "Ruch jest przyczyną wszelkiego życia."
  (Leonardo Da Vinci)
 • etom 27.08.04, 23:39
  Mozecie mnie oswiecic - co to takiego ta karta pojazdu ??
  --
  eTom
 • sherlock_holmes 28.08.04, 08:49
  Karta pojazdu to takie gowno, ktore ktos wymyslil w 1999 roku. Wpisuje sie tam kolejnych wlascicieli i (w zalozeniu) rowniez wszelkie przerobki - czyli nawet glupi spoiler.
  W praktyce jedyny plus karty to historia posiadaczy... Ew. jeszcze zaswiadczenie o wydaniu wtornika dowodu rej.

  --
  Aby więcej być niż więcej mieć...

  ------------------------------------------------
  Automobil

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka