Dodaj do ulubionych

Znów zbezczeszczono mogiły w Ossowie

17.09.11, 18:31
wyborcza.pl/1,75478,10306024,Znow_zbezczeszczono_mogily_w_Ossowie.html
a gdzie zaszył się kamerzysta z Ossowa?
--
Wybory 2011. Kłamczyński ogłosił hasło: "Polacy zasługują na więcej" (obietnic?)
Edytor zaawansowany
 • nevpeel 17.09.11, 23:03
  u mojej prababci na podwórku (w Ossowie) zbierano zabitych polskich bohaterów, potem ich gdzieś wywozili tamten widok był dla niej (była dzieckiem) strasznym przeżyciem do końca życia ale mówiła też o ruskich których pochowano w mogile pod lasem - niestety ta mogiła tam cały czas jest i wiele ludzi o niej pamięta! - sądzę że to co i jak zrobili przed wojną powinno zostać do dzisiaj - a tak mamy rozdrapywanie ran - zupełnie nie potrzebnie !
 • dabrowa51 18.09.11, 11:13
  A mnie ciekawi KTO przesłał zdjęcia do Wyborczej z Ossowa ?. Czy to ta sama osoba ,co poprzednim razem?. Faktem jest,że do zmarłych należy odnosić się z należnym szacunkiem, ale oddając hołd najeźdźcom hańbimy własnych bohaterów walczących w obronie stolicy. Ten POMNIK nie powinien tam stanąć. Bolszewicy powinni zostać ekshumowani i przeniesieni na cmentarz żołnierzy radzieckich w Warszawie !.
 • milyzorro 18.09.11, 11:52
  W związku z tym że temat powraca , zacznijmy od początku :

  Czy to pomnik czy mogiła ????
 • dabrowa51 18.09.11, 14:39
  Nawet min.Kunert początkowo mówił o pomniku. Później zmienił zdanie i twierdził,ze to jest mogiła.Ale w ferworze dyskusji nieraz wypsnęło mu się ... pomnik. Jeśli przyjąć że to mogiła, czy raczej grób wojenny to NIEUZASADDNIONE jest wykorzystanie symboliki krzyża prawosławnego !. Powiedziałbym nawet , że jest to NADUŻYCIE !. Bolszewicy idący w 1920 roku na Warszawę nie mieli zamiaru wprowadzać w Polsce czy tez w Europie Zachodniej prawosławia!. To byli bezbożnicy !.
 • milyzorro 18.09.11, 15:54
  dabrowa51 napisał:

  > Nawet min.Kunert początkowo mówił o pomniku. Później zmienił zdanie i twierdził
  > ,ze to jest mogiła.Ale w ferworze dyskusji nieraz wypsnęło mu się ... pomnik.

  ******

  Na groby na cmentarzu też się mówi pomnik i w tak należy to traktować. NIE JEST TO POMNIK KU CZCI ....
  A czy data postawienia ,wykorzystanie tego do innych celów , czy też taka a nie inna forma architektoniczna były społecznie poprawne to już inna sprawa.
  Nie zmienia to faktu że nawet mogiły wrogów należy traktować z szacunkiem szczególnie jeśli wymagamy tego od innych nacji w stosunku do naszych poległych.

  ******

  Jeśli przyjąć że to mogiła, czy raczej grób wojenny to NIEUZASADDNIONE jest wyko
  > rzystanie symboliki krzyża prawosławnego !. Powiedziałbym nawet , że jest to NA
  > DUŻYCIE !. Bolszewicy idący w 1920 roku na Warszawę nie mieli zamiaru wprowadza
  > ć w Polsce czy tez w Europie Zachodniej prawosławia!. To byli bezbożnicy !.


  ******

  Tu niestety nie masz racji .We wsiach prawosławie przetrwało nawet największe czystki. Zakładając że byli to zwykli szeregowi żołnierze zazwyczaj siłą wciągnięci do poboru to im się chyba krzyż na grobie należy. Kto jak kto , ale Ty raczej powinieneś wykazać tu więcej tolerancji.


  ********
 • dabrowa51 18.09.11, 16:48
  O czym Ty mówisz?. Rewolucja bolszewicka w Rosji to nie powstanie chłopskie!. Nasłani przez Niemców zawodowi rewolucjoniści pochodzenia żydowskiego wykorzystali niezadowolenie społeczne długotrwałą wojną. Podburzyli tzw proletariat. Na Warszawę sunęła nie Armia Czerwona lecz .... bolszewicy.Byli to w większości ochotnicy a częściowo zbuntowane oddziały armii carskiej.To były zdziczałe hordy bolszewików,które napadały,grabiły i gwałciły ludność cywilną.Te hordy trudno nazywać armią.Nie wiem jakim prawem można założyć,że wszyscy polegli,spoczywający we wspólnym grobie,to wyznawcy prawosławia.A jeśli byli też wyznania mojżeszowego? Dla nich krzyż to profanacja ich wiary.
 • milyzorro 18.09.11, 22:35
  dabrowa51 napisał:

  > O czym Ty mówisz?. Rewolucja bolszewicka w Rosji to nie powstanie chłopskie!. N
  > asłani przez Niemców zawodowi rewolucjoniści pochodzenia żydowskiego wykorzysta
  > li niezadowolenie społeczne długotrwałą wojną. Podburzyli tzw proletariat.

  *******

  No to tu dałeś nową wykładnię historii przy okazji zlustrowałeś pochodzenie ładnie wszystko uogulniając. Brakuje jeszcze tylko cyklistów i masonów.Nie pisałem że to było powstanie chłopskie tylko że prawosławie przetrwało największe czystki szczególnie na wsi.

  ******

  Na W
  > arszawę sunęła nie Armia Czerwona lecz .... bolszewicy.Byli to w większości och
  > otnicy a częściowo zbuntowane oddziały armii carskiej.To były zdziczałe hordy b
  > olszewików,które napadały,grabiły i gwałciły ludność cywilną.Te hordy trudno na
  > zywać armią.

  ******

  Na Warszawę szła Armia Czerwona dowodzona przez takich klasyków ówczesnych armii jak Tuchaczewski i Budionny. Armia pochodziła zarówno z poboru , zaciągu ochotniczego jak i oddziałów carskich które przeszły na stronę bolszewików.
  A że były to hordy zdziczałych prostych ludzi owładniętych ideą "łupienia panów " to inna sprawa

  *****

  Nie wiem jakim prawem można założyć,że wszyscy polegli,spoczywający
  > we wspólnym grobie,to wyznawcy prawosławia.

  *****

  Wcale nie zakładam że wszyscy polegli to wyznawcy prawosławia , tak samo jak nie zakładam że wszyscy polegli legioniści Piłsudskiego byli katolikami , a na większości pomników są krzyże . To Ci jakoś nie przeszkadza.Dlaczego więc odmawiasz krzyża tym prostym sołdatom ( bo większe szychy na pewno nie były chowane w lesie ) Prawdopodobnie było to konsultowane z ambasadą Rosji . Jak im to nie przeszkadza to dlaczego nam ma przeszkadzać . Krzyż to krzyż symbolizuje to samo.

  *****

  A jeśli byli też wyznania mojżeszow
  > ego? Dla nich krzyż to profanacja ich wiary.


  ******

  Jak jesteś wyczulony tak na tym punkcie to zainteresuj się pomnikiem rozstrzelanych harcerzy i mieszkańców Zielonki. Tam na pewno zginęli mieszkańcy wyznania mojżeszowego a ktoś mało wrażliwy zastąpił w centralnym punkcie pomnika godło krzyżem i to nie małym . Czy za nimi też się tak ochoczo ujmiesz ??

  *****
 • dabrowa51 18.09.11, 17:02
  Przed walką ks.Skorupko odprawił msze dla polskich żołnierzy. Czy masz jakieś informacje,że bolszewicy przed bitwami modlili się,uczestniczyli we mszach? ? ?
 • milyzorro 18.09.11, 22:38  dabrowa51 napisał:

  > Przed walką ks.Skorupko odprawił msze dla polskich żołnierzy. Czy masz jakieś i
  > nformacje,że bolszewicy przed bitwami modlili się,uczestniczyli we mszach? ? ?

  ******

  a czy masz jakieś informacje że się nie modlili ( nie koniecznie na mszach bo za jawne przejawy wiary był pluton egzekucyjny NKWD)

  ******
 • dabrowa51 18.09.11, 23:01
  Poważną dyskusję sprowadzasz do absurdów. Rewolucja bolszewicka była skierowana nie tylko wobec możnych tego świata,ale także, a może nawet przede wszystkim wobec religii, w tym cerkwi.Twoje założenie,że ci prości ludzie potajemnie wyznawali wiarę ma się nijak do ich zachowań wobec ludności na "zdobywanych" terenach. Oni byli motywowani żądzą wyżycia się i wzbogacenia . W Rosji w owych czasach panował wielki niedostatek.Mój dziadek był żołnierzem armii Hallera. Służył w artylerii. Opowiadał o tych ludziach.Niejeden szedł boso z karabinem na sznurku.Ale było ich mrowie ... .
 • milyzorro 18.09.11, 23:27
  dabrowa51 napisał:

  > Poważną dyskusję sprowadzasz do absurdów. Rewolucja bolszewicka była skierowana
  > nie tylko wobec możnych tego świata,ale także, a może nawet przede wszystkim w
  > obec religii, w tym cerkwi.

  *****

  To nie są absurdy. Wojna 1920 roku nie była rewolucją bolszewicką a wojną o granice nowych bytów politycznych w europie.
  Jak widać prawosławie przetrwało, więc nie udało się nawet bolszewikom siłą zmusić ludzi do wyrzeczenia się wiary którą wyznawali ich przodkowie od setek lat.

  *****


  Twoje założenie,że ci prości ludzie potajemnie wyzna
  > wali wiarę ma się nijak do ich zachowań wobec ludności na "zdobywanych" terenac
  > h. Oni byli motywowani żądzą wyżycia się i wzbogacenia . W Rosji w owych czasac
  > h panował wielki niedostatek.


  ******

  Wojna, a szczególnie ta podszyta ideologią ( bolszewicką czy faszystowską ) ale i nacjonalizmem wyzwala w ludziach takie zachowania o których by nawet nie pomyśleli że są do nich zdolni.
  Wojska faszystowskie ( niemieckie , włoskie czy hiszpańskie) nie tylko potajemnie , ale całkiem jawnie , a wręcz demonstracyjnie ( napis na niemieckich pasach) "walczyły w imię Boże" a nie ustrzegło ich to od okrutnych mordów. ( nie będę tu wspominał wypraw krzyżowych bo to już za odległa historia)
  Na Bałkanach też nie walczyli ateiści a przed rzezią bezbronnych cywilów żarliwie się modlili.
  Można też wspomnieć konflikt w Irlandii Płn.( katolicy / protestanci ) czy wiele innych konfliktów.Niestety wiara nie zastępuje rozumu i przyzwoitości ( może jedynie wskazywać drogę - reszta zależy od ludzi)
 • dabrowa51 18.09.11, 23:09
  I jeszcze jedna uwaga. W roku 1920 NKWD nie spełniało jeszcze tej roli jaką miało w roku 1939.Wówczas szalało Czeka i politruki.
 • milyzorro 18.09.11, 23:29
  dabrowa51 napisał:

  > I jeszcze jedna uwaga. W roku 1920 NKWD nie spełniało jeszcze tej roli jaką mia
  > ło w roku 1939.Wówczas szalało Czeka i politruki.

  ****

  Oni byli jeszcze gorsi.

  ****


 • malon1916 18.09.11, 13:17
  Napisy na tym pomniku sa od prawie roku........Ciekawe własnie KTO wysłał zdjecia?????? Wczoraj p.Prezydent ubolewał ze takie napisy sie pojawiły

  pierwsze pytanie brzmi dlaczego popierał powstanie tego pomnika wbrew woli mieszkanców Ossowa?----przypomne ze rok temu chciał uroczyscie odsłonic ten pomnik 15.08.2010.. w ostatniej chwili zrezygnował z tego...... pomnik został odsłoniety pare dni pozniej a uczestniczył w tym p.Nałecz reprezentujac kancelarie prezydenta

  drugie pytanie brzmi Dlaczego do tej pory p.Prezydent nie wyszedł z inicjatywa aby powstał pomnik poległych polskich zołnierzy na polach Ossowa którzy oddali zycie w obronie Polski oraz Europy zatrzymujac najazd hord bolszewickich?????....aby godnie uczcic ich poswiecenie
 • milyzorro 18.09.11, 16:02
  malon1916 napisał:


  >
  > pierwsze pytanie brzmi dlaczego popierał powstanie tego pomnika wbrew woli mies
  > zkanców Ossowa?-

  *****

  mieszkańcy Ossowa wcale nie byli przeciw, szum robiła garstka politykierów


  *****

  > drugie pytanie brzmi Dlaczego do tej pory p.Prezydent nie wyszedł z inicjatywa
  > aby powstał pomnik poległych polskich zołnierzy na polach Ossowa którzy oddali
  > zycie w obronie Polski oraz Europy zatrzymujac najazd hord bolszewickich?????.
  > ...aby godnie uczcic ich poswiecenie

  *****

  darujmy sobie więcej pomników ( w Ossowie jest ich już kilka nie pomijając " pomnika " gen. Hallera za który ten kto go zaprojektował powinien mieć odebrane uprawnienia )
  Kiedyś był skromny cmentarzyk z brzozowymi krzyżami i pomnikiem który oparł się kulom .
  Teraz zrobił się z tego odpust.

  ******
 • malon1916 18.09.11, 16:41
  Nie było by pytan czy to mogiła ?czy to pomnik? jakby ktos wykazał sie zdrowym rozsadkiem i poprostu postapił w następujacy sposób: zwłoki tych zołnierzy powinny byc ekshumowane i przeniesione do zbiorowej mogiły i po sprawie ale oczywiscie znalezli sie nadgorliwcy , którzy za przyzwoleniem a nawet przy aplauzie obecnie rzadzacyh Polska opracowali taki scenariusz i zostawili nam taki własnie ,,pasztet" który wywołuje emocje i kłótnie.
 • milyzorro 25.09.11, 21:27

  malon1916 napisał:

  > Nie było by pytan czy to mogiła ?czy to pomnik? jakby ktos wykazał sie zdrowym
  > rozsadkiem i poprostu postapił w następujacy sposób: zwłoki tych zołnierzy p
  > owinny byc ekshumowane i przeniesione do zbiorowej mogiły i po sprawie ale oczy
  > wiscie znalezli sie nadgorliwcy , którzy za przyzwoleniem a nawet przy aplauzie
  > obecnie rzadzacyh Polska opracowali taki scenariusz i zostawili nam taki włas
  > nie ,,pasztet" który wywołuje emocje i kłótnie.

  ********

  Jeżeli wymagamy od innych nacji poszanowania mogił naszych rodaków rozsianych po świecie ,to uszanujmy też te które mamy u siebie - tak postępują cywilizowani ludzie i taka jest , a przynajmniej była nasza tradycja.

  *****
 • milyzorro 18.09.11, 17:40
  no teraz to chyba moderator przesadził
 • baseciq 18.09.11, 19:02
  Tak, przesadziłem dopuszczając do publikacji wypowiedzi w stylu "co ty pi...lisz jaki klon", czy "te forum jest własnie na klonie G..wno W..rtej".

  Obrona jakichkolwiek poglądów, czy poprawnych politycznie, czy też niepoprawnych i kujących w oczy winna mieć znamiona dyskusji, a nie używania słów "pie...sz", "gó... warta", itp.
  --
  www.zsnw.waw.pl
  gg:45908
 • milyzorro 18.09.11, 19:20
  to trzeba było wykasować tylko te posty , a nie jak leci.
 • nevpeel 18.09.11, 19:55
  baseciq o jakich poglądach politycznych mówisz? to co mi wykasowałeś to są fakty historyczne które pamiętają ludzie w Turowie, Ossowie, Leśniakowiźnie - za resztę przepraszam !
 • zawsze.katinka 18.09.11, 22:20
  Baseciq, jesli nie potrafisz z dystansem podejść do politycznych upodobań innych, nie powinieneś być dalej moderatorem. Bo to nie pierwszy raz...Osobiście bardzo Cię lubię ale dzisiaj baaaaardzo przesadziles. Pomysl o tym:)
  --
  Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli.

  Albert Schweitzer
 • milyzorro 18.09.11, 17:50
  a co to ma do poprawności politycznej, nad postrzeganiem historii można i trzeba się spierać byle by nie zapomnieć o rozumie.
 • sportif 19.09.11, 00:19
  tworząc ten wątek nie wiedziałem, że przekształci się to w kącik historyczny. Skoro o historii mowa, ale o tej bliższej, z września 1939 - otóż w najbliższy weekend (24-25 września) w Wólce Radzymińskiej redaktorzy programu telewizyjnego "Było nie minęło" będą poszukiwać szczątków PZL "Łoś".
  --
  "Polacy zasługują na więcej" (czego?)
 • milyzorro 25.09.11, 18:05
  melon z tobą to jest tak:

  "Przychodzisz do kogoś w odwiedziny , plujesz mu po ścianach , a bogu ducha winną żonę wyzywasz od pań lekkich obyczajów. Jak cię właściciel wywala za kołnierz to krzyczysz że łamane są twoje święte prawa."
  Wolność słowa nie polega na tym że wszędzie wypada mówić wszystko.
  Masz inne fora ( to nie jest jedyne i obowiązkowe) np. Gazety Polskiej gdzie za takie teksty jeszcze cię pochwalą.Jak decydujesz się na to, to przestrzegaj reguł.Nikt ci nie będzie zamykał ust jak będziesz dyskutował merytorycznie nawet o Gazecie Wyborczej ,byle było to w sposób kulturalny i merytoryczny.

  dabrowa :

  Znając Twoje poglądy miałem nadzieję na nieco dłuższą i bardziej merytoryczną dyskusję , jak w temacie.Niestety Ty wolisz rzucić kilka hasełek i myślisz że temat załatwiony.
  Przeczytaj jeszcze raz wszystkie posty w tym temacie i jak czujesz się na siłach to zapraszam do dyskusji . Jak nie to daj sobie spokój.
 • dabrowa51 25.09.11, 18:29
  To co napisałeś jest niezgodne z netykietą!. To jest krytyka personalna.Szczególnie w przypadku malona.
 • malon1916 25.09.11, 21:16
  dąbrowa..... ciekawe gdzie zaginął twój wątek,,super pomysł"??????
 • sportif 26.09.11, 00:39
  to robota tsunami, wszystkie nasze złote myśli poszły precz
  --
  300 mld zł
 • sportif 26.09.11, 00:50
  zgadzam się z przedpiścą
  P.S. normalnie korci mnie żeby dopisać coś od siebie, ale to wykraczało by daleko poza regulamin
  --
  300 mld zł ?
 • malon1916 26.09.11, 11:06
  sportif napisał:

  > zgadzam się z przedpiścą

  hehehhehehe aluzje zrozumiałem..... ale dziwi mnie to ,ze jak ktoś nie zgadza sie z polityką rzadzących obecnie , ich działaniami to od razu musi być pisowcem , o tuż własnie nie bo Mnie najbardziej jakby Cie to interesowało podoba się program i propozycje Janusz Korwina -Mikke w 90% ........ 10% uwazam za zbyt radykalne i pewno by nie zostały wprowadzone..
 • sportif 26.09.11, 11:39
  "podoba się program i propozycje Janusz Korwina - Mikke w 90% ........ 10% uwazam za zbyt radykalne i pewno by nie zostały wprowadzone.."

  jeśli o mnie chodzi to ja bym odwrócił proporcje 10% może być, reszta to sprawa do przemyśleń na kozetce u psychoanalityka.
  Jak jeszcze byłem młody, kilkanaście lat temu przed wyborami moja mama zadzwoniła do UPR - telefon odebrał sam JK-M, była nim oczarowana i powiedziała, że mam robotę na wakacje roznoszenie ulotek. Z bratem byliśmy na Krakowskim Przedmieściu po ulotki, roznieśliśmy wszystko a potem dowiedziałem się, że byłem wolontariuszem. Od tej pory wiem, że politykom ufać nie wolno.
  --
  300 mld zł

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka