Dodaj do ulubionych

La carte vitale

29.08.11, 02:09
Witam,
wyjeżdzam do Francji i mam pytanie o carte vitale. Czy najpierw dostaje się numer securite social, a karta jest tego potwierdzeniem? Czy należy wyrobić kartę , a potem dostaje się numer SS? Czy żeby pracować potrzebna jest mi ta karta czy mogę ja wyrobić dopiero jak znajdę pracę i to pradowaca musi mnie zgłosić do securite social??

Proszę o pomoc!! Wszędzie jest napisane co innego!!
Edytor zaawansowany
  • koni42 31.08.11, 19:55
    Do sécurité social zglasza cie pracodawca. Dostajesz dokument o przydzielonym numerze. Nastepnie dostajesz dokument do wypelnienia i bedziesz musial dolaczyc rowniez zdjecie. No i przysla Ci karte. Z tymze..przygotuj sie na dluuuuugie czekania, gubienie dokumentow i inne "przygody". Vive la France!
    --
    Niejeden bumerang nie wraca. Wybiera wolność.
  • izek86 29.09.11, 14:19
    Z tym pracodawcą jest różnie.Rzadko trafiam wśród znajomych żeby to właśnie "on" zlożył podanie o nadanie numeru SS i carte vitale. Lepiej zająć się tym osobiście i pilnować.
  • koni42 05.10.11, 13:58
    W mojej pierwszej pracy, to wlasnie pracodawca wyslal wszystkie dokumenty do sécu, bo ja bylam przypisana do karty meza Francuza.
    --
    Niejeden bumerang nie wraca. Wybiera wolność.
  • izek86 05.10.11, 17:15
    Oczywiście zdarza się , ale większość polaków nie jest ożenionych z francuzami, a patroni daleko odbiegają od norm prawdziwych francuskich przedsiębiorstw i pracodawców. Dlatego lepiej zacząć załatwiać na własną ękę, ajęsli szef wszystko załatwia to gratuluje bo to bardzo rzadkie.
  • roman754 18.06.13, 23:27
    Witam jak masz adres we francji minimum 3 m-c to Sam mozesz sie starac o carte vitale ja tak zrobilem
  • hubertkol 10.10.11, 14:29
    Otrzymanie Carte Vitale i co za tym idzie Nr Securite Sociale (dalej SS) odpowiednik polskiego Peselu, odbywa się na dwa sposoby:
    - Pracodawca składa podanie o nadanie Nr SS, w tym momencie przyznawany jest tymczasowy nr i pracownik musi wypełnić resztę podań aby otrzymać ten właściwy NR SS
    - W momencie kiedy jest się zatrudnionym trzeba się udać do Caisse assurance Maladie, z dokumentami potwierdzającymi zatrudnienie: Umowa o prace( Contrat de travail ) i Odcinki placowe ( fichee de paye )

Czy się zrobi to samemu czy zrobi to pracodawca nic to nie zmienia, w każdym razie będą potrzebne następujące rzeczy:
    - Akt urodzenia oryginalny wydany nie później niż 3 miesiące wstecz + jego tłumaczenie przysięgłe (tłumaczenie wykonane przez tłumacza na terenie RP może być przez francuskich urzędników nie honorowane)
    - RIB, Releve d'identite bancaire, czyli po prostu zaświadczenie z banku francuskiego o nr konta itd. ( Posiadanie konta we Francji jest obowiązkowe, aby zostać zarejestrowanym w kasie chorobowej francuskiej)
    - Zdjęcia 2 albo trzy sztuki nie pamiętam.
    - Kopia faktury za prąd albo gaz poświadczająca adres zamieszkania ( nie starsza niż 3 miesiące)
    - Jeśli nie ma się wynajętego mieszkania na siebie to certificat d'hebergement (zaświadczenie od głównego lokatora ze się tam mieszka) + ksero jego dowodu osobistego paszportu czy karty pobytu francuskiej.

Akt urodzenia radze wybrać w urzędzie na terenie RP gdyż w konsulacie kosztuje ta impreza kilkadziesiąt €

Wydaje mi się ze o niczym nie zapomniałem :)
  • kcz3 26.02.12, 12:48
    nieprawda że nalezy miec akt urodzenia przetlumaczony przysiegle, poniewaz sam zalatwialem niedawno carte vitale i rozne inne rzeczy i wystarczyla wersja unijna z polski gdzie jest napisane w kilku jezykach o co chodzi.
  • marne 26.02.12, 13:05
    Najpierwdostaniesz numer,a potem kart vitale
    --
    francuz51@aol.fr
  • kcz3 26.02.12, 13:17
    marne napisał:

> Najpierwdostaniesz numer,a potem kart vitale
    no tak ale to tlumaczenie nie jest wymagane
  • marne 26.02.12, 13:42
    możesz zabrać ze sobą z polski kartę NFOZ niebieska na europe
    --
    francuz51@aol.fr