Dodaj do ulubionych

La carte vitale

29.08.11, 02:09
Witam,
wyjeżdzam do Francji i mam pytanie o carte vitale. Czy najpierw dostaje się numer securite social, a karta jest tego potwierdzeniem? Czy należy wyrobić kartę , a potem dostaje się numer SS? Czy żeby pracować potrzebna jest mi ta karta czy mogę ja wyrobić dopiero jak znajdę pracę i to pradowaca musi mnie zgłosić do securite social??

Proszę o pomoc!! Wszędzie jest napisane co innego!!
Edytor zaawansowany
 • koni42 31.08.11, 19:55
  Do sécurité social zglasza cie pracodawca. Dostajesz dokument o przydzielonym numerze. Nastepnie dostajesz dokument do wypelnienia i bedziesz musial dolaczyc rowniez zdjecie. No i przysla Ci karte. Z tymze..przygotuj sie na dluuuuugie czekania, gubienie dokumentow i inne "przygody". Vive la France!
  --
  Niejeden bumerang nie wraca. Wybiera wolność.
 • izek86 29.09.11, 14:19
  Z tym pracodawcą jest różnie.Rzadko trafiam wśród znajomych żeby to właśnie "on" zlożył podanie o nadanie numeru SS i carte vitale. Lepiej zająć się tym osobiście i pilnować.
 • koni42 05.10.11, 13:58
  W mojej pierwszej pracy, to wlasnie pracodawca wyslal wszystkie dokumenty do sécu, bo ja bylam przypisana do karty meza Francuza.
  --
  Niejeden bumerang nie wraca. Wybiera wolność.
 • izek86 05.10.11, 17:15
  Oczywiście zdarza się , ale większość polaków nie jest ożenionych z francuzami, a patroni daleko odbiegają od norm prawdziwych francuskich przedsiębiorstw i pracodawców. Dlatego lepiej zacząć załatwiać na własną ękę, ajęsli szef wszystko załatwia to gratuluje bo to bardzo rzadkie.
 • roman754 18.06.13, 23:27
  Witam jak masz adres we francji minimum 3 m-c to Sam mozesz sie starac o carte vitale ja tak zrobilem
 • hubertkol 10.10.11, 14:29
  Otrzymanie Carte Vitale i co za tym idzie Nr Securite Sociale (dalej SS) odpowiednik polskiego Peselu, odbywa się na dwa sposoby:
  - Pracodawca składa podanie o nadanie Nr SS, w tym momencie przyznawany jest tymczasowy nr i pracownik musi wypełnić resztę podań aby otrzymać ten właściwy NR SS
  - W momencie kiedy jest się zatrudnionym trzeba się udać do Caisse assurance Maladie, z dokumentami potwierdzającymi zatrudnienie: Umowa o prace( Contrat de travail ) i Odcinki placowe ( fichee de paye )

  Czy się zrobi to samemu czy zrobi to pracodawca nic to nie zmienia, w każdym razie będą potrzebne następujące rzeczy:
  - Akt urodzenia oryginalny wydany nie później niż 3 miesiące wstecz + jego tłumaczenie przysięgłe (tłumaczenie wykonane przez tłumacza na terenie RP może być przez francuskich urzędników nie honorowane)
  - RIB, Releve d'identite bancaire, czyli po prostu zaświadczenie z banku francuskiego o nr konta itd. ( Posiadanie konta we Francji jest obowiązkowe, aby zostać zarejestrowanym w kasie chorobowej francuskiej)
  - Zdjęcia 2 albo trzy sztuki nie pamiętam.
  - Kopia faktury za prąd albo gaz poświadczająca adres zamieszkania ( nie starsza niż 3 miesiące)
  - Jeśli nie ma się wynajętego mieszkania na siebie to certificat d'hebergement (zaświadczenie od głównego lokatora ze się tam mieszka) + ksero jego dowodu osobistego paszportu czy karty pobytu francuskiej.

  Akt urodzenia radze wybrać w urzędzie na terenie RP gdyż w konsulacie kosztuje ta impreza kilkadziesiąt €

  Wydaje mi się ze o niczym nie zapomniałem :)
 • kcz3 26.02.12, 12:48
  nieprawda że nalezy miec akt urodzenia przetlumaczony przysiegle, poniewaz sam zalatwialem niedawno carte vitale i rozne inne rzeczy i wystarczyla wersja unijna z polski gdzie jest napisane w kilku jezykach o co chodzi.
 • marne 26.02.12, 13:05
  Najpierwdostaniesz numer,a potem kart vitale
  --
  francuz51@aol.fr
 • kcz3 26.02.12, 13:17
  marne napisał:

  > Najpierwdostaniesz numer,a potem kart vitale
  no tak ale to tlumaczenie nie jest wymagane
 • marne 26.02.12, 13:42
  możesz zabrać ze sobą z polski kartę NFOZ niebieska na europe
  --
  francuz51@aol.fr

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka