Dodaj do ulubionych

F O R M A LD E H Y D - czyli para wodna

03.12.10, 10:49
Formaldehyd został sklasyfikowany jako substancja toksyczna i żrąca oraz rakotwórcza kategorii 3. Jest to substancja prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi wg rozporządzenia MZiOS z dnia 11 września 1996 r. oraz wg IARC (grupa 2A).
W stężeniach powyżej 25-procentowych działa toksycznie w przypadku narażenia drogą oddechową, kontaktu ze skórą i po spożyciu. Wywołuje oparzenia. Możliwe ryzyko powstania nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia. Może powodować uczulenia w przypadku kontaktu ze skórą.

* Objawy zatrucia ostrego: w małych stężeniach, nieco przekraczających stężenia dopuszczalne, wywołuje łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek; w większych (ok. 15 g/ml) - kaszel, ból głowy, uczucie duszności, kołatanie serca. Może spowodować skurcz oskrzeli

* W dużych stężeniach, przekraczających 60 mg/ml, może nastąpić skurcz głośni, obrzęk krtani lub obrzęk płuc. Następstwem może być zapalenie płuc.

* Skażenie skóry roztworem wodnym (formaliny) wywołuje ból, zaczerwienienie i oparzenie chemiczne.

* Skażenie oczu powoduje ostry stan zapalny spojówek z ryzykiem uszkodzenia rogówki.

* Drogą pokarmową, w postaci formaliny, wywołuje oparzenie błony śluzowej jamy ustnej i dalszych części przewodu pokarmowego, bóle brzucha z ryzykiem krwawień i perforacji.

* Dawka śmiertelna formaldehydu wynosi 30 - 60 ml.

* Objawy zatrucia przewlekłego: może powodować zapalenie oskrzeli (u osób nadwrażliwych - astmę oskrzelową), świąd skóry i jej podrażnienie oraz wyprysk alergiczny.

Dlaczego tylko w Żarach stężenie tej trucizny jest wyższe niż w podobnych miastach? Komu jeszcze oskrzela nie zakleiły się do końca i potrafi trzeźwo myśleć nie uwierzy w bajki opowiadane przez koniarza.
Edytor zaawansowany
 • cameel.m 03.12.10, 11:15
  > Dlaczego tylko w Żarach stężenie tej trucizny jest wyższe niż w podobnych miastach? <
  Tzn. podobnych ze względu na ilość mieszkańców, czy podobnych ze względu ilość przemysłu ?
  Krono z całą pewnością nie jest fabryką źrodlanej wody, ale polecam lekturę tego:

  www.wsse.gorzow.pl/download.php?what=news/Stan_sanitarny_2009_pelny.pdf
  strony 45-51 a zwłaszcza strona 48 - jakoś Żary nie odstają (wręcz przeciwnie) pod tym względem od Zielonej Góry i Gorzowa cz Słubic.

  --
  Pesymista widzi ciemny tunel, Optymista światełko w tunelu, Realista światła pociągu...MASZYNISTA widzi trzech debili na torach!!!
 • amper12 03.12.10, 11:45
  Warto spytać się lekarzy z oddziałów onkologicznych czy też uważają że ilość zachorować na raka w Żarach jest porównywalna z tą z podobnych do naszego miasta. Czy ilość zachorować na choroby układu oddechowego jest w normie.
  Ja patrząc przez okno widzę niebieską chmurę, na parapetach jest syf z kominów, codziennie otwarte są suszarnie na zakładzie, a powinien tam być obieg zamknięty powietrza.
 • luzyczanin 03.12.10, 13:12
  amper12 napisał:

  > Warto spytać się lekarzy z oddziałów onkologicznych czy też uważają że ilość za
  > chorować na raka w Żarach jest porównywalna z tą z podobnych do naszego miasta.
  > Czy ilość zachorować na choroby układu oddechowego jest w normie.
  > Ja patrząc przez okno widzę niebieską chmurę, na parapetach jest syf z kominów,
  > codziennie otwarte są suszarnie na zakładzie, a powinien tam być obieg zamkni
  > ęty powietrza.

  - do dzieła - PYTAJ !
 • zarskaplatforma_pl 03.12.10, 13:22
  To skąd jesteś, bo w Żarach nie ma onkologów.
 • emigrant83 03.12.10, 12:07
  To ja się pytam; gdzie był burmistrz Pogorzelec jak wydawał warunki zabudowy dla Kronopolu na klejarnie ? Nie było raportu o wpływie inwestycji na środowisko,czy nie potrafił go zinterpretować ?
  Burmistrz sam i poprzez swoich urzędników wiele razy nas mieszkańców zapewniał,że nie ma zagrożenia.A jak było to co Pogorzelec zrobił aby temu zapobiec i dlaczego nas mieszkańców nie poinformował.
  Nie chcemy władzy która nie dba o mieszkańców i nas oszukuje..
 • croolick 03.12.10, 13:51
  emigrant83 napisał:

  > Burmistrz sam i poprzez swoich urzędników wiele razy nas mieszkańców zapewniał,
  > że nie ma zagrożenia.A jak było to co Pogorzelec zrobił aby temu zapobiec i dla
  > czego nas mieszkańców nie poinformował.

  Racja, ponadto, co sami mówili o pochodzeniu formaldehydu?

  > Nie chcemy władzy która nie dba o mieszkańców i nas oszukuje..

  Czyli w drugiej turze nie mamy żadnego wyboru?
  --
  Niezależny Portal Żar
  ZlikwidujMY lubuskie!
  Największe żarskie forum dyskusyjne
 • lizun9 03.12.10, 13:59
  A to się zabawnie dyskusja zapętliła. Będzie jeszcze śmieszniej gdy ktoś znajdzie cytaty z klasyki czyli Cieślaka zapewniającego że w obronie kleju gotów jest się przykuć do bramy fabryki. Przypomnę że inspekcja nadzoru budowlanego to jednak starostwo, nie tylko miasto:)
 • e_anulka 03.12.10, 14:34
  lizun9 napisał:

  Przypomnę że inspekcja nadzoru budowlanego to jednak starostwo, nie tylko miasto:)

  Dobrze mówisz,ale nie dostaniesz pozwolenia na budowę bez " Warunków Zabudowy "
  a to jest kompetencja burmistrza.Jak masz WZ to Starostwo nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę i eksploatację oczywiście w ramach WZ tki.
 • lizun9 03.12.10, 14:41
  Co nie zmienia faktu, ze formaldehydem ubabrani są w tym mieście wszyscy. Kiedy wydano zgodę na fabrykę? w 2001? 2002?
 • e_anulka 03.12.10, 14:44
  A półtora roku temu na rozbudowę.
 • gabrysia843 06.12.10, 10:58
  Czyli w drugiej turze nie mamy żadnego wyboru?

  Aha, mamy, właśnie wybraliśmy W.Maciuszonka, który klejarnie wybudował......
 • kozak356 06.12.10, 00:07
  Taaa, najlepiej, postulujcie o zamknięcie Krono, pewnie, kupa ludzi straci robote, a za nimi drugie tyle u których wydawali pieniądze, i niech Żary staną się pustoszejącą dziurą z której każdy ucieka (tak jak Żagań) bo nie widzi żadnej przyszłości ekonomicznej w mieście. Coś za coś. Biadolicie o strasznym formaldehydzie, a wasz samochód też wydziela rakotwórcze związki (np WWA) gdy codziennie jedziecie nim do pracy czy na zakupy. Smażone ziemniaki, grillowana kiełbasa, papierosy i alkohol są bardziej niebezpieczne niż ta ilość metanalu jaka jest w powietrzu w Żarach.
 • szymuha 06.12.10, 11:39
  Dodam że trują domki smród niemiłosierny wdziera się do klatek i mieszkań palą plastiki gumy czasami nie idzie oddychać idąc ulicą .Tak jest na ul;Krótkiej .
 • amper12 17.12.10, 11:01
  99 proc formaldehydu w Żarach pochodzi z kronoszitu. Panie burmistrzu, jak sam Pan na debacie przedwyborczej powiedział, jest Pan osobiście odpowiedzialny za stan środowiska w mieście. Proszę coś z tym zrobić.
 • szymuha 17.12.10, 11:13
  A JA SWOJE- KIEDY KTOŚ ZABRONI PALENIA ŚMIERDZĄCYMI ODPADAMI W DOMKACH JEDNORODZINNYCH ?
 • amper12 17.12.10, 13:59
  Dnia 16 listopada br. rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji Prawa ochrony środowiska, dotyczącej zarządzania jakością powietrza. Projekt ma dostosować polskie prawo do unijnych norm dotyczących ochrony atmosfery.

  Unijna dyrektywa określa, jak zarządzać jakością powietrza w aglomeracjach i strefach. Dotyczy ona drobnych pyłów o wielkości 2,5 i 10 mikrometrów zawieszonych w powietrzu oraz obecności w powietrzu m.in. tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla oraz ozonu, benzenu i ołowiu. Najgroźniejsze dla życia i zdrowia ludzi są pyły zawieszone o wielkości 2,5 mikrometrów. Ich cząstki są bardzo drobne i przenikają z układu oddechowego bezpośrednio do krwi. Pyły te są współodpowiedzialne za astmę, alergie, zawały serca i przedwczesne zgony.

  W projekcie nowelizacji Prawa ochrony środowiska planuje się określenie zasad przeprowadzania oceny jakości powietrza i cele redukcji zanieczyszczeń. Znajdą się w nim również działania mające na celu osiągnięcie odpowiednich norm jakości powietrza. Określony zostanie również docelowy poziom średniorocznego stężenia pyłu i dopuszczalny poziom, który będzie obowiązywał od 2015 r.

  Planuje się założenie sieci pomiarowej stężeń pyłu 2,5 mikrometrów. Punkty pomiarowe tej sieci będą umieszczone w obszarach średniego narażenia na występowanie tych pyłów, w strefach jego występowania, a punkty referencyjne – na terenach pozamiejskich, oddalonych od źródeł zanieczyszczeń.

  Zdefiniowane zostaną strefy, w których będzie dokonywana ocena jakości powietrza. Strefą ma być aglomeracja o liczbie mieszkańców powyżej 250 tys., miasto powyżej 100 tys. oraz pozostały obszar województwa, niewchodzący w skład aglomeracji miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

  Zarządy województw będą przygotowywały programy ochrony powietrza – działania w strefach o przekroczonym stężeniu pyłów, czy działania ochronne skierowane do osób starszych czy dzieci. Dane o lokalizacji stref, jakości i stanie powietrza oraz decyzjach dotyczących ochrony jakości powietrza będą umieszczane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  (PAP)
 • debest3 17.12.10, 17:23
  miał wieeeeelki dywan? Nie oczekiwałem ze obecny włodarz miasta będzie działał przeciwko trucicielowi.Tylko dlaczego mieszkańcy wybrali człowieka który im tego emitera trucizny zafundował?
  --
  Historia Frodo - to historia wszystkich żonatych mężczyzn, którzy z narażeniem życia próbują się pozbyć oddziałującego na psychikę pierścienia.
 • roman-v 17.12.10, 23:11
  debest3 napisał:

  > Tylko dlaczego mieszkańcy wybrali człowieka który im teg
  > o emitera trucizny zafundował?

  O to Wacek zbudował ZPW:)
 • p.e.k.o 17.12.10, 23:39
  roman-v napisał:

  > O to Wacek zbudował ZPW:)

  To podobno praojciec przetwórki drewna :)


  --
  ŻARY - tak wygląda moje miasto
 • debest3 19.12.10, 20:42
  roman-v napisał:


  > O to Wacek zbudował ZPW:)

  wacek niczego nie buduje,służy do innych celów....ale fabryka kleju to chyba za czasów koniuszego powstała co?
  --
  Można patrzeć bez końca na: - Ogień, wodę i parkującą kobietę...
 • roman-v 20.12.10, 07:14
  debest3 napisał:


  > wacek niczego nie buduje,służy do innych celów....ale fabryka kleju to chyba za
  > czasów koniuszego powstała co?

  A do jakich celów sluży Wacek?
  Dla ścisłości to cały obecny krono powstał za jego vice...nie tylko fabryka kleju.Zapytaj kogoś z krono gdzie odczuwa się działanie formaldehydu a zrozumiesz co powoduje emisje.I nie przeceniaj roli decyzyjnej byłego vice bo decyzje inwestycyjne zapadaja zawsze troszkę wyżej.
  Mniej czytania GR zdecydowanie poprawia samopoczucie :)
 • amper12 20.12.10, 10:16
  Mi poprawia samopoczucie urlop poza Żarami. Jak nie czuje tego zapachu lasu, przestaje kaszleć i nie mam chrypy. Ale teraz obecny burmistrz odpowiadający za jakość powietrza w mieście weźmie się do pracy, skorzysta ze swoich kompetencji i problem szybko zniknie.
 • wolowicz666 20.12.10, 10:53
  roman-v napisał:

  > debest3 napisał:
  >
  >
  > > wacek niczego nie buduje,służy do innych celów....ale fabryka kleju to ch
  > yba za
  > > czasów koniuszego powstała co?
  >
  > A do jakich celów sluży Wacek?
  > Dla ścisłości to cały obecny krono powstał za jego vice...nie tylko fabryka kle
  > ju.Zapytaj kogoś z krono gdzie odczuwa się działanie formaldehydu a zrozumiesz
  > co powoduje emisje.I nie przeceniaj roli decyzyjnej byłego vice bo decyzje inwe
  > stycyjne zapadaja zawsze troszkę wyżej.
  > Mniej czytania GR zdecydowanie poprawia samopoczucie :)

  Sratatata, fabrykę kleju rozpoczęto budowa zanim wydano pozwolenie i decyzję środowiskową. Fabryka kwalifikowała się do rozbiórki, jako samowola budowlana, ale ktoś w Starostwie pomógł, by sprawie ukręcić łeb.
 • croolick 23.12.10, 20:37
  Jak zapowiedział Burmistrz ma być specjalna sesja poświęcona formaldehydowi. Może warto by rozpoczęła się nie przed południem, jak zazwyczaj a w godzinach popołudniowych, by więcej zwykłych obywateli mogło się jej przypatrzeć?
  --
  Niezależny Portal Żar
  ZlikwidujMY lubuskie!
  Największe żarskie forum dyskusyjne

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.