Dodaj do ulubionych

Po lekturze Anny K. i Jerzego W.

26.12.06, 20:53
Swiety Mikolaj (Gwiazdor?) przyniosl mi w koncu "Tradycje szklarstwa w Zarach - Kunicach", mam kilka uwag po pobieznej lekturze, najpierw do aniku_k:
Tajemniczy bracia Hirsch nie sa az tacy tajemniczy - pochodzili z Döbern. W 1878 Anton Hirsch zaczal prowadzic interes jako "Gebrüder Hirsch" wraz z czterema bracmi. Robert Hirsch zalozyl "Neue Hütte" (pozniej "Robert Hirsch"). Bracia Karl i Wilhelm osiedlili sie Kohlfurtcie ewentualnie Radebergu. Pod koniec wieku huta szkla Roberta Hirscha byla jednym z najwiekszych takich przedsiewziec na Luzycach. W 1886 Adolf Hirsch, syn Roberta Hirscha, zalozyl hute szkla "Adolph Hirsch – Hohenzollernhütte". W 1891 Robert Hirsch przekazal swe interesy synom: Hugonowi, Oskarowi i Adolfowi. W 1902 powstala huta szkla taflowego "Hirsch, Mielisch & Co". Od 1929 do 1945 huta szkla "Gebrüder Hirsch" funkcjonowala pod nazwa "Kleiner & Baderschneider".
--
Always look on the bright side of life
Niezależny Portal Żar
zary.zagan.org/
Edytor zaawansowany
  • croolick 26.12.06, 21:06
    "Wracajac kiedys z delegacyjnego wyjazdu do domu wymyslilem model. Model kunicki - wspominal Jerzy Wegier - Ludzie w Kunicach musza miec wszystko blisko: zlobek, przedszkole, szkole, dom, dom kultury, basen, druzyne pilkarska, a to zalezy przede wszystkim od huty, ODE MNIE (podkr. croolick)(...) Musze wiec stworzyc system ktory bedzie zachecal(...)". To chyba byla delegacja na szkolenie ideologiczne, bo taki model to juz kiedys wymyslono - nazywal sie ono Sowchoz ;-) A taki Lukaszenko, to tez chyba zainspirowal sie "modelem Wegra", tez Bialorusinom wszystko zalatwia :-P

p.s.
    A potem sie dziwic, ze Kunice wciaz sa niezintegrowane z miastem, przeciez to udzielne ksiestwo dra Wegra... Pewnie radny Wegier bedzie pierwszym, ktory nie zgadzi sie na zainstalowanie oswietlenia na calym biegu al. Wojska Polskiego:
    zary.zagan.org/n,zary,907.html
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • p.e.k.o 27.12.06, 00:10
    croolick napisał:

> a to zalezy przede wszystkim od huty, ODE MNIE (podkr. croolick)

A od kogo, jeśli nie OD NIEGO? (podkr. peko). No i bardzo dobrze, że człowiek
    który miał pewne możliwości wykorzystał je właśnie w ten sposób.

> To chyba byla delegacja na szkolenie ideologiczne, bo taki model to juz
    > kiedys wymyslono - nazywal sie ono Sowchoz ;-)

Ciekawe, czy w ten sam sposób patrzą na to mieszkańcy Kunic?

--
    BLUEBOX.zary.com.pl
    WOJNA.zary.com.pl
    WOODSTOCK.zary.com.pl
  • erykzary 27.12.06, 02:01
    Croolick: "A potem sie dziwic, ze Kunice wciaz sa niezintegrowane z miastem"

Już któryś raz zadaję to pytanie, a czym miałaby być ta integracja?
    W końcu pomijając wszelkie sympatie i uprzedzenia do "ojca opatrzności" to nie jest jego winą to, że inni lokalni prominenci mają Kunice w pewnym mało szacownym miejscu ciała zwanym du(..)ą.
    Może z perspektywy żaran nie zbyt ciekawie wyglądają sposoby/metody działania "OP" ale kuniczanie (i ja też) wiele mu zawdzięczają, a z calym szacuneczkiem większość g(...)wno obchodzi czy on prawicowy czy lewicowy, ważne co robi i pewnie gdyby nie on znalazł by się ktoś inny...

--
    www.e-zary.pl

Baza Firm Powiatu Żarskiego
  • croolick 27.12.06, 02:23
    erykzary napisał:

> Już któryś raz zadaję to pytanie, a czym miałaby być ta integracja?

nie przypominam sobie bys zadawal takie pytanie, ale ja juz mowilem na czym IMHO to powinno wygladac - przede wszystkim wylesienie terenu miedzy al. Wojska Polskiego (przy okazji gruntowna przebudowa tej arterii) a terenami wojskowymi - Bez ruszania oczywiscie Zielonego Lasu. Teren przeznaczony powinien zostac pod budownictwo mieszkaniowe i funkcje uslugowe. Czesc instytucji miejskich powinno znalezc swe miejsce w Kunicach - uwazam, ze taki Wydzial Spraw Spolecznych UM powinien wlasnie tu a nie w Rynku umieszczony. To wymusi nowe kursy komunikacji miejskiej. Uwazam, ze przyszla Miejska Sala Widowiskowa tez powinna sie znajdowac na Kunicach, bo miejsce na nia chyba dosc latwo by sie zanalzlo a przydalby sie przy niej duzy parking.

> W końcu pomijając wszelkie sympatie i uprzedzenia do "ojca opatrzności" to nie
    > jest jego winą to, że inni lokalni prominenci mają Kunice w pewnym mało
    > szacownym miejscu ciała zwanym du(..)ą.

i to jest wlasnie to na co nabieraja sie kuniczanie od lat... Przeciez ten "model kunicki" dr Wegra sprawia wlasnie, ze Kunice wciaz sa odrebna mentalnie dla zaran miejscowoscia i vice versa.

> Może z perspektywy żaran nie zbyt ciekawie wyglądają sposoby/metody działania > "OP" ale kuniczanie (i ja też) wiele mu zawdzięczają,

no dobra sprawdzal sie w czasach PRL, wtedy ukladami naprawde wiele mozna bylo zalatwic, a wlasciwie to co w III / IV RP zrobil dobrego J. Wegier dla Kunic poza wyciaganiem kasy z miejskiego budzetu za pomoca kolegow z SLD? Ja sobie nie przypominam, ale Ty Eryku bedziesz lepiej zorientowany.

> a z calym szacuneczkiem większość g(...)wno obchodzi czy on prawicowy czy
    > lewicowy, ważne co robi

To powidzial Deng Xiaoping ("Nie wazne jaki jest kot - rudy, czarny czy bialy, wazne by dobrze myszy lapal")

> i pewnie gdyby nie on znalazł by się ktoś inny...

Nie watpie! Tylko dlaczego w Kunicach nie znalazl sie dotychczas ktos inny???
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • erykzary 27.12.06, 02:34
    > nie przypominam sobie bys zadawal takie pytanie
    chociażby tutaj

>Uwazam, ze przyszla Miejska Sala Widowiskowa tez powinna sie znajdo
    > wac na Kunicach, bo miejsce na nia chyba dosc latwo by sie zanalzlo a >przydalby
    > sie przy niej duzy parking.

Jestem za, chociaż nie musiałby wracać z Luny z buta ;-)

> i to jest wlasnie to na co nabieraja sie kuniczanie od lat... Przeciez ten >"mod
    > el kunicki" dr Wegra sprawia wlasnie, ze Kunice wciaz sa odrebna mentalnie >dla
    > zaran miejscowoscia i vice versa.

Może i tak, ale jaka w tym zasługa Węgra?

>a wlasciwie to co w III / IV RP zrobil dobrego J. Wegier dla Kunic po
    > za wyciaganiem kasy z miejskiego budzetu za pomoca kolegow z SLD? Ja sobie >nie
    > przypominam, ale Ty Eryku bedziesz lepiej zorientowany.

Właśnie to, że tą kasę wyciągał dzięki Bogu albo i nie!

> To powidzial Deng Xiaoping

Nie wiem kto to był ale miał rację...

> Nie watpie! Tylko dlaczego w Kunicach nie znalazl sie dotychczas ktos inny???

Nie wiem, może dlatego że eryk urodził sie kilka lat za późno ;-))
    --
    www.e-zary.pl

• croolick 27.12.06, 02:45
    erykzary napisał:

> > nie przypominam sobie bys zadawal takie pytanie
    > chociażby tutaj

e, nie zauwazylem (eh teraz nie widac, od razu ze sa nowe komentarze), myslalem ze mowisz o tym forum

> Jestem za, chociaż nie musiałby wracać z Luny z buta ;-)

Zasadniczo to chodzilo mi o sale sportowo - widowiskowa

> Może i tak, ale jaka w tym zasługa Węgra?

no zobacz, stworzyl model autakiczny (czym sie chwali) - w pelni samowystarczajaca dzielnica - to juz ludzie z Kadlubia, Lubanic czy Olbrachtowa sa z Zarami bardziej zintegrowani...

> Właśnie to, że tą kasę wyciągał dzięki Bogu albo i nie!

no ale czy to naprawde byly rzeczy najbardziej dla dzielnicy konieczne? Lampy z rynku na Kunice? Czemu nie! Ale dlaczego za poserednictwem J. Wegra - Pekom nie mogl tego zrobic, bo nikt na Kunicach nie mowilby, ze J. Wegier cos dla Kunic zrobil...

> Nie wiem kto to był ale miał rację...

no nie wiem, dla mnie oratio auctoris jest znaczace ;-)

> Nie wiem, może dlatego że eryk urodził sie kilka lat za późno ;-))

czekaj, czekaj zobacz, na wiek zarskiej elity politycznej - wyglada to jak Politbiuro KPZR na poczatku lat 80. jak sie zaczna wykruszac to ciurkiem (sorry za czarny humor). Przyjdzie czas na Ciebie, badz gotow ;-)
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • p.e.k.o 27.12.06, 13:57
    croolick napisał:

> Czesc instytucji miejskich powinno znalezc swe miejsce w Kunicach - uwazam,
    > ze taki Wydzial Spraw Spolecznych UM powinien wlasnie tu a nie w Rynku
    > umieszczony. To wymusi nowe kursy komunikacji miejskiej.

Ciekawa koncepcja. Myślę, że możnaby pójść nawet krok dalej. Gdyby Wydział
    Spraw Społecznych umieścić np. na Majorce, wymusiłoby to budowę portu
    lotniczego pod Żarami. :)

--
    BLUEBOX.zary.com.pl
    WOJNA.zary.com.pl
    WOODSTOCK.zary.com.pl
  • croolick 27.12.06, 02:06
    p.e.k.o napisał:

> A od kogo, jeśli nie OD NIEGO? (podkr. peko). No i bardzo dobrze, że człowiek
    > który miał pewne możliwości wykorzystał je właśnie w ten sposób.

wiesz, mi tam zawsze sie marzylo spoleczenstwo obywatelskie, gdzie nie waaadza daje a ludzie sami staraja sie cos zrobic. Nie wiem, czy wiesz o co chodzi, ale to ma dla mnie wieksza wartosc partyjniackie uklady. Widzisz ja nie przesiaklem PRLem i "zalatwianie" czy "kombinowanie" nie jest dla mnie w przeciwienstwie do Ciebie powodem do chluby..
    A w "kunicki model" swietnie wpisuje sie dzialnosc Kunickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Pozarzadowych - stowarzyszenia o ktorym niczego nie wiadomo na pewno, no poza tym, ze szefem jest J. Wegier i ma siedzibe w SP10, ale wlasciwie to po co czlonkowie, po co otwarta dzialalnosc - dr Wegier wszystko zalatwi: ksiazeczka o kunickim kosciele w nakladzie 1050 egz. za pieniadze miasta? - prosze bardzo, lampy z rynku za friko dla stowarzystzenia? A co za problem - szepnie sie slowko Romkowi. Pieniadze na ksiazke ze zlotymi myslami Przewodniczacego? A co za problem, juz jest kasa z miejskiego budzetu.

> Ciekawe, czy w ten sam sposób patrzą na to mieszkańcy Kunic?

A co powinni myslec mieszkancy pozostalych czesci miasta (tak, tak Kunice to tez Zary)? Ot wezmy jeden z brzegu przyklad - dzieki doktorowi Wegrowi Gimanzjum nr 4 jest nie do ruszenia, podczas gdy to jest naprawde mala szkola o duzych kosztach. Ja chcialbym by Kunice byly w koncu czescia miasta! Taka autarkia powoduje potem, ze ludzie na Kunicach narzekaja, ze nie ma autobusow do srodmiescia. No ale po co maja jezdzic puste autobusy, skoro dr Wegier wam wszystko na miejscu zalatwil. Ludzie narzekaja, ze nie ma wielkich inwestycji komunalnych? Ale jak maja byc, skoro dla 20 radnych Kunice to jakas wies (Eryk, nie bierz tego do siebie) pod rzadami tego jednego radnego? Gdyby Kunice w koncu byly mentalnie czescia Zar to sprawa inwestycji komunalnych moglaby sie calkiem inaczej rozwijac. Przeciez to jest chore, ze miasto, ktore dusi sie w swoich granicach nie rozwija sie w kierunku Kunic.
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • erykzary 27.12.06, 02:13
    Croolick:
    >>(Eryk, nie
    >>bierz tego do siebie)

Ja zawsze mówię, że jestem żaraninem ale pochodzę ze wsi jakkolwiek by to brzmiało;-)

>>pod rzadami tego jednego radnego? Gdyby Kunice w koncu
    >>byly mentalnie
    >>czescia Zar to sprawa inwestycji
    >>komunalnych moglaby sie calkiem inaczej rozwijac. Przeciez to jest chore, ze >>miasto, ktore dusi sie w swoich granicach nie
    >>rozwija sie w kierunku Kunic.

Acha, jesli to masz na myśli mówiąc "integracja" to ok!

--
    www.e-zary.pl

• croolick 27.12.06, 02:32
    erykzary napisał:

> Acha, jesli to masz na myśli mówiąc "integracja" to ok!

Wiesz, ja uwazam, ze bledem jest robienie tak poteznej kanalizacji na Zatorzu. Uwazalem (uwazac to ja se moge...), ze nalezalo napierw kanalizacje poprowadzic wlasnie w kierunku Kunic i dzielnice w pelni skanalizowac, bo tu sa najwieksze mozliwosci rozwoju, wolne tereny i rozbudowujace sie zaklady. Zatorze IMHO moglo poczekac.
    Uwazam takze, ze nowa droga do Zagania powinna przechodzic przez Kunice (wariant poludniowy).
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • croolick 17.01.07, 01:03
    Dzis na wycieraczce znalazlem ulotke nowej pizzerii Donatello - co mnie zaciekawilo, zaznaczono na niej, ze doplata za dowoz na terenie Zar wynosi 1,5 zl a Kunice - 4 zl.
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • croolick 17.01.07, 01:46
    erykzary napisał:

> Kuniczanie czują się dyskryminowani ;-))

Ja bym zglosil ten przypadek dyskryminacji kunickiemu radnemu Jerzemu Wegrowi a aniku_k powinna przemycic protest w skladanej przez siebie (redagowanej?) firmowej gazetce kunickiej huty - "Za szybą" ;-)))
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • erykzary 17.01.07, 01:57
    Trzeba pojsc do p.Todorowa albo regionalnej, tylko trzeba im gotowca napisać ;-)) na wszelki wypadek ;-)))
    --
    www.e-zary.pl

• erykzary 17.01.07, 01:59
    Albo jeszcze lepiej zorganizować pochód pod patronatem "Ojca Optarzności", może spod Jego domu do pizzeri Donatello ;-)
    Qrde ja nawet ulotki nie dostałem gdzie ta pizzeria będzie?
    --
    www.e-zary.pl

• p.e.k.o 17.01.07, 07:29
    croolick napisał:

> Dzis na wycieraczce znalazlem ulotke nowej pizzerii Donatello - co mnie
    > zaciekawilo, zaznaczono na niej, ze doplata za dowoz na terenie Zar wynosi
    > 1,5 zl a Kunice - 4 zl.

No rzeczywiście, wielka ciekawostka! Gdyby pizzeria była na terenie Kunic, to
    zapewne byłoby odwrotnie, czyli dowóz na terenie Żar - 4 zł.
    Poza tym zawsze można korzystać z knajp, które oferują dowóz gratis.

--
    BLUEBOX.zary.com.pl
    WOJNA.zary.com.pl
    WOODSTOCK.zary.com.pl
  • erykzary 17.01.07, 11:02
    Znajdź mi taką...
    W Kunicach musisz sie zadowolic mrożoną pizzą z mikrofali <LOL-ek>
    --
    www.e-zary.pl

• erykzary 17.01.07, 11:26
    Do Kunic płaci się napewno kilka razy miałem okazję u nich zamawiać, jeszcze 15 minut krązyli po Kuniach i szukali mojego domu ;-)...
    --
    www.e-zary.pl

• aniku_k 17.01.07, 14:24
    ale w kunickich hutach nie produkowali pizzy, ani szklanych form do jej
    pieczenia. może robili duże talerze, hmm...
    pracownicy jedli na przyzakładowej stołówce. dowóz jedzenia do stolika gratis.

croolicku jesteś zazdrosny tra-la-la-la
  • erykzary 17.01.07, 15:04
    aniku_k:
    >>croolicku jesteś zazdrosny tra-la-la-la

Nie wszyscy chcą pojść do nieba ;-))
    Choć aniku_k nawet jakby nie chciała to pojdzie ;-)
    ja TEŻ! <LOL-ek>
    --
    www.e-zary.pl

• aniku_k 17.01.07, 15:20
    eryku !
    co ci ten ksiądz po kolędzie naopowiadał?
    ja do nieba?
    chyba mnie jednak nie wpuszczą :( .choćbym przeryła wszystkie okoliczne
    cmentarze :)
  • erykzary 17.01.07, 15:26
    że się będzie za nas modlił ;-)
    Tak się rozgadał, że myślałem że zaraz msze za nas odprawi ;-))

--
    www.e-zary.pl

• erykzary 17.01.07, 15:27
    ooo...i mówił jeszcze: "...a ten aniołek co z tobą tam robił to skąd jest bo jakoś nie kojarzę..."
    --
    www.e-zary.pl

• aniku_k 17.01.07, 15:57
    eryk!
    nie kompromituj mnie na forum :)
    ale niech no pomyślę. aniołek? z łopatą? wiele osób może potwierdzic że do
    aniołka to mi daleko.
    może mu o twojego kolegę chodziło, on miał długie anielskie włosy :)
  • erykzary 17.01.07, 16:09
    > nie kompromituj mnie na forum :)
    nie miałem takiego zamiaru ;-)
    > ale niech no pomyślę. aniołek? z łopatą? wiele osób może potwierdzic że do
    > aniołka to mi daleko.
    czasy się zmieniają, aniołkowe atrybuty pewnie też ;-))
    > może mu o twojego kolegę chodziło, on miał długie anielskie włosy :)
    włosy anielskie to on może ma ;-)) ale te "szósteczki" na bluzie to raczej do upadłych aniołów pasują ;-))
    Zresztą po dzisiejszej nocy to ja, zresztą jak i Rafał (nie chodzi o croolicka)
    zapenimy sobie bilet do piekła w jedną stronę ;-))

--
    www.e-zary.pl

• aniku_k 17.01.07, 16:45
    no tak - środa.
    tylko do mnie nie dzwoń bym cie z izby wytrzezwien odebrała :).
    gdzie jesteś że nie ma cie teraz w domu?
    gg masz niedostepne.
  • aniku_k 17.01.07, 17:48
    naślę tam dziś straż miejską :]
    bedzie wesoło :)

jakie przygotowania? przecież przy komputerze siedzisz.
    ach no tak! ty tylko rozkazy wydajesz :)
  • croolick 17.01.07, 18:46
    no dialogi na miare forow "Lubuskie po 30-ce" i "Zielona Gora niezwyczajni", licznik podkrecacie czy jak? ;-)
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • aniku_k 17.01.07, 20:16
    a ty nie wiesz że życie zaczyna sie po 30-tce?
    erykowi gg nie chce sie włączyć to sobie gadamy, a co nie wolno?
    demokracja jest :]
  • erykzary 18.01.07, 13:21
    >>jakie przygotowania? przecież przy komputerze siedzisz.
    >>ach no tak! ty tylko rozkazy wydajesz :)
    bo ja tam byłem tylko od sprawnego kierowania zespołem ;-))
    >>erykowi gg nie chce sie włączyć to sobie gadamy, a co nie wolno?
    nie to, że mi się nie chcę jego włączyć tylko nie chce mi się jego instalować ;-)
    >>licznik podkrecacie czy jak? ;-)
    Wybacz Moderatorze ;-)
    --
    www.e-zary.pl

• aniku_k 27.12.06, 09:04
    croolicku ale fajne prezenty przyniósł ci tegoroczny gwiazdor :).
    dzięki za poszerzenie tematu (użyte przez ciebie słowo "uwaga" ma trochę
    negatywny wydżwięk), zapewne przeczytałeś:
    www.doebern.de/stadtportrait/portrait_historisches_stadt.htm
    www.doebern.de/stadtportrait/portrait_historisches_glas.htm
    czy ja gdzieś użyłam słowa "tajemniczy" odnośnie huty hirschów? nie mogę
    znaleźć ;).
    nie ma dokładnych dat kiedy prowadzili hutę w kunzendorf i tyle -może wiesz
    kiedy? doebern jest blisko wiec zapewne kuniccy hirschowie pochodzili z tych
    hirschów.

tu po raz drugi za pośrednictwem l.malinowskiego zacytuję wieszcza adama:
    "pisać co można, a nie frasować sie tym, że tu i ówdzie czegoś brak. przyjdzie
    drugi i trzeci i dopełnią. tak sie tworzyły i do dziś tworzą wszystkie
    historie". :) uwielbiam ten cytat

odnośnie zródła pieniedzy na sfinansowanie książki- tkwisz tak długo w błędzie
    i niewiedzy, tak cie to meczy, że może podać ci nr tel. do księgowej ksip? ;)

pozdrawiam i czekam na kolejne ciekawostki
  • croolick 27.12.06, 11:43
    aniku_k napisała:

> croolicku ale fajne prezenty przyniósł ci tegoroczny gwiazdor :).
    > dzięki za poszerzenie tematu (użyte przez ciebie słowo "uwaga" ma trochę
    > negatywny wydżwięk), zapewne przeczytałeś:
    > www.doebern.de/stadtportrait/portrait_historisches_stadt.htm
    > www.doebern.de/stadtportrait/portrait_historisches_glas.htm

Teraz to oczywiste, nie? Czasem trudno wpasc na najprostsze rozwiazanie - trzeba wiedziec w ktorym kosciele dzwoni. Ja akurat interesowalem sie rozwojem przemyslu na Luzycach i stad Hirschow znalem.

> czy ja gdzieś użyłam słowa "tajemniczy" odnośnie huty hirschów? nie mogę
    > znaleźć ;).

"Zalozycielami Glashuttenwerke Gebruder Hirsch & Co. GmbH byli bracia Hirsch, prawdopodobnie Oskar i Johannes" no i w ogole niewiele informacji podalas a na pewno brak informacji, ze Hirschowie to znany rod szklarski na Luzycach.

> nie ma dokładnych dat kiedy prowadzili hutę w kunzendorf i tyle -może wiesz
    > kiedy?

mam rachunek z 1928 (fotka z eBaya)

> odnośnie zródła pieniedzy na sfinansowanie książki- tkwisz tak długo w błędzie
    > i niewiedzy, tak cie to meczy, że może podać ci nr tel. do księgowej ksip? ;)

aniku_k - ja sie ciesze, ze sa wydawane ksiazki, nie czepiam sie tego. Martwi mnie co innego, mianowicie, ze sa tacy, ktorym bardzo latwo przychodzi pozyskanie pieniedzy z miasta, by budowac swa pozycje a inni nie maja takich mozliwosci.
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • aniku_k 27.12.06, 12:09
    nie wiedziałam że słowo "prawdopodobnie" też jest na "t" jak "tajemniczy" :)

a co tam z książką, której będziesz współautorem? ile miasto dołoży do jej
    wydania? zapowiada sie ciekawa publikacja :), ale niestety prawdopodobnie, tzn.
    tajemniczo, bedzie tak łatwo sfinansowana przez miasto ;)
  • croolick 27.12.06, 12:27
    aniku_k napisała:

> nie wiedziałam że słowo "prawdopodobnie" też jest na "t" jak "tajemniczy" :)

jesli czegos nie wiadomo lub nie wiadomo na pewno to mamy doczynienia z tajemnica...

> a co tam z książką, której będziesz współautorem? ile miasto dołoży do jej
    > wydania?

to publikacja miejska w calosci finansowana przez miasto i sponsorow. Nie jest to moja inicjatywa.

> zapowiada sie ciekawa publikacja :),

ano, w koncu to ksiazka na tysiaclecie

> ale niestety prawdopodobnie, tzn. tajemniczo, bedzie tak łatwo sfinansowana
    > przez miasto ;)

dlaczego wykrecasz kota ogonem? Miasto powinno wydawac ksiazki ale to calkiem co innego niz finansowanie ksiazek wydawanych przez jakies stowarzyszenie. Wystapimy jako TUM o sfinansowanie pewnej publikacji, ciekawe czy dostaniemy pieniadze od reki jak KSIP ;-)
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • aniku_k 27.12.06, 12:52
    ja zadnemu kotu nic nie zrobiłam. kocham zwierzęta.
    bez takich tekstów croolicku, bo jeszcze animals zapuka do mych drzwi.

no to powodzenia w zdobywaniu pieniędzy
  • nika139 27.12.06, 09:04
    Ja też nie raz się zastanawiałam, dlaczego nie robi sie nic w kierunku
    stworzenia zabudowy mieszkalnej wzdłuż Al. Wojska Polskiego.
    Parę instytucji było w Kunicach, ale się wyprowadziły do centrum. Dlaczego? To
    juz pytanie do szefów tych instytucji i władz miasta.
    A ja się nie dziwię, że J. Węgier ściaga pieniądze, czy organizuje
    stowarzyszenie, czy jeszcze coś innego. Jest mieszkańcem tej dzielnicy, jest
    radnym reprezentującym tych ludzi. Bardziej by mnie dziwiło, gdyby bardziej
    dbał o jakąś inną dzielnicę, np. o osiedle muzyków, Zawiszy Czarnego albo o
    jakąś inną.
    Ale co do integracji, to masz rację. To już chyba ze 30 lat odkąd przyłączyli
    Kunice do Żar, a to ciągle są w pewnym sensie odrębne organizmy.
  • croolick 27.12.06, 11:58
    nika139 napisała:

> Parę instytucji było w Kunicach, ale się wyprowadziły do centrum. Dlaczego? To
    > juz pytanie do szefów tych instytucji i władz miasta.

bo nie ma polityki integracyjnej a to jest na reke "dobroczyncy Kunic" - Zary przedstawiane sa jako zagrozenie, a dzialalnosc J. Wegra jako zbawienie. O czym pisze? A skad pomysly na secesje? Czy mieszkancy Zatorza, kiedykolwiek mysleli o czyms takim? A mieszkancy Dolnego Folwarku, Lugkebrge, Rautenkranz i innych miejsc, ktore wlaczone zostaly w granice miasta? Nie, poniewaz obszary to zostaly planowo zintegrowane z miastem.

> A ja się nie dziwię, że J. Węgier ściaga pieniądze, czy organizuje
    > stowarzyszenie, czy jeszcze coś innego. Jest mieszkańcem tej dzielnicy, jest
    > radnym reprezentującym tych ludzi. Bardziej by mnie dziwiło, gdyby bardziej
    > dbał o jakąś inną dzielnicę, np. o osiedle muzyków, Zawiszy Czarnego albo o
    > jakąś inną.

Gdybym ja byl radnym, to na pierwszym miejscu stawialbym DOBRO CALEGO MIASTA.
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • p.e.k.o 27.12.06, 14:04
    croolick napisał:

> Gdybym ja byl radnym, to na pierwszym miejscu stawialbym DOBRO CALEGO MIASTA.

Co to za hasło? Czy kanalizacja na Zatorzu jest dobrem dla mieszkańców Zatorza
    czy calego miasta? A taki chodnik na Piastowskiej też jest dobrem całego
    miasta, czy tylko mieszkańców tej ulicy? A park przy Al. Jana Pawła II? A
    skatepark na osiedlu muzyków? Jeśli te inwestycje nie są dobrem całego miasta,
    pomimo tego że ktoś ma do nich bliżej a ktoś dalej, to może wogóle nie należało
    ich robić?

--
    BLUEBOX.zary.com.pl
    WOJNA.zary.com.pl
    WOODSTOCK.zary.com.pl
  • croolick 27.12.06, 21:06
    p.e.k.o napisał:

> Co to za hasło?

to nie haslo, zadanie kazdego radnego

> Czy kanalizacja na Zatorzu jest dobrem dla mieszkańców Zatorza
    > czy calego miasta?

mysle, ze w interesie calego miasta byloby w pierwszym rzedzie skanalizowanie Kunic a pozniej Zatorza

> Jeśli te inwestycje nie są dobrem całego miasta,
    > pomimo tego że ktoś ma do nich bliżej a ktoś dalej, to może wogóle nie
    > należało ich robić?

czy nie mozesz sie zwyczajnie skupic na meritum dyskusji miast tworzyc jakies bzdurne dygresje? Mowimy o sytuacje, gdy celem radnego jest WYLACZNIE dbanie o partykularny interes dzielnicy.
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • p.e.k.o 27.12.06, 23:03
    croolick napisał:

> Mowimy o sytuacje, gdy celem radnego jest WYLACZNIE dbanie o partykularny
    > interes dzielnicy.

Radny powinien dbać o interesy swoich wyborców.

--
    BLUEBOX.zary.com.pl
    WOJNA.zary.com.pl
    WOODSTOCK.zary.com.pl
  • croolick 28.12.06, 00:13
    p.e.k.o napisał:

> Radny powinien dbać o interesy swoich wyborców.

no tak, jak mi to powiedzieli, to niemozliwe, by ten jeden z radnych kupil te wszystkie 222 glosow, musieli glosowac na niego kolesie przemytnicy i inne typy spod ciemnej gwiazdy. Tak, on zatem musi dbac o interesy swoich wyborcow, dlatego nieprzypadkowo zostal przewodniczacym tej a nie innej komisji...
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • aniku_k 28.12.06, 08:43
    zdaje sie że oleszewski jest przewodniczącym komisji do spraw ochrony
    środowiska, hmm...
    uuuuuuuuuuuuu cha cha cha !!!!!!!!!!!!!!!!
  • croolick 28.12.06, 09:27
    No dobra, nie 222 a 227 glosow
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • p.e.k.o 28.12.06, 12:07
    croolick napisał:

> no tak, jak mi to powiedzieli, to niemozliwe, by ten jeden z radnych kupil te
    > wszystkie 222 glosow, musieli glosowac na niego kolesie przemytnicy i inne
    > typy spod ciemnej gwiazdy. Tak, on zatem musi dbac o interesy swoich
    > wyborcow, dlatego nieprzypadkowo zostal przewodniczacym tej a nie innej
    > komisji...

Tak się zastanawiam, dlaczego pewnemu radnemu, który uzyskał 227 głosów z
    maniackim uporem przypisuje się przewodnictwo w pewnej komisji? Czyżby po to,
    żeby plotka powtarzana wielokrotnie miała w końcu stać się prawdą? :)))

--
    BLUEBOX.zary.com.pl
    WOJNA.zary.com.pl
    WOODSTOCK.zary.com.pl
  • croolick 28.12.06, 13:43
    no fakt komisji przewodzi 26-letnia "stara wyjadaczka" z policji z latwoscia poskromi "mniej doswiadczonych" (;-) )czlonkow swej komisji. Niemniej jednak sama obecnosc tego pana w tej komisji jest totalna kompromitacja SLD.

Uchwała Nr II/5/06 RM w Żarach z dnia 5.12.2006 - w sprawie: ustalenia składów osobowych Komisji Rewizyjnej i stałych komisji Rady.

Komisja Rewizyjna

Cytrowski Lech
    Hadryś Bogdan
    Łuckiewicz Franciszek
    Oleszewski Zenon
    Słowikowski Aleksander
    Szczotka Józef

Komisja Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska

Czerwiński Piotr
    Czerwonajcio Aleksander
    Krasko Stanisław
    Łuckiewicz Franciszek
    Oleszewski Zenon
    Węgier Jerzy

Komisja Finansów i Gospodarki Miejskiej

Budzyński Zbigniew
    Krasko Stanisław
    Niezgodzki Jacek
    Słowikowski Aleksander
    Szczotka Józef
    Węgier Jerzy
    Żychowski Zbigniew

Komisja Oświaty i Kultury

Issel Joanna
    Kępiński Bogdan
    Litewka Barbara
    Niezgodzki Jacek
    Talaga Zbigniew
    Żubrycki Andrzej

Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Kultury Fizycznej

Cytrowski Lech
    Hadryś Bogdan
    Issel Joanna
    Kępiński Bogdan
    Talaga Zbigniew
    Zgolak-Suszka Kamila
    Żubrycki Andrzej

Komisja Praworządności i Porządku Publicznego

Budzyński Zbigniew
    Czerwiński Piotr
    Czerwonajcio Aleksander
    Litewka Barbara
    Zgolak-Suszka Kamila
    Żychowski Zbigniew
    --
    Niezależny Portal Żar
    zary.zagan.org/
  • nika139 27.12.06, 14:08
    croolick napisał:
    >
    > Gdybym ja byl radnym, to na pierwszym miejscu stawialbym DOBRO CALEGO MIASTA.
    Brawo! Ale taki musiałby być punkt widzenia WSZYSTKICH RADNYCH!
    A że tak nie jest, to sam wiesz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka