Dodaj do ulubionych

wysoka prolaktyna wpływ na płodność

05.05.14, 11:31
Witam!!
Prosze sie nie smiac z mojego pytania :/
Bardzo proszę o pomoc gdyz nie wiem jak sobie z tym poradzic.
Jestem mama 9 miesiecznej pociechy ,karmie piersia, niedawno pojawily sie problemy z tarczyca nie wiem czy ma to wszystko powiazanie ale prolaktyne mm 29,5 (kiedys przed ciaza leczylam sie bromergorem gdyz rowniez mialam z tym problemy)
Wg zalecen lekarza nie mierze temp,mialam obserwowac tylko sluz-z tego co zaobserwowalam mam caly czas sluz metny nierozciagliwy.
Czy to mozliwe ze plodnosc po porodzie jeszcze nie wrocila?
Z góry dzięki za pomoc:)
Edytor zaawansowany
  • 05.05.14, 13:44
    Z samej obserwacji śluzu nie dowiesz się, czy płodność powróciła. Dopiero wzrost temperatury potwierdzi owulację, inaczej nie wiesz nic. Nawet jak pojawi się na kilka dni śluz rozciągliwy, to nie musi dojść do owulacji, potem pojawi się znów rozciągliwy i tak może być nawet kilka razy.

A wysoka prolaktyna oczywiście przeszkadza powrotowi płodności.
  • 06.05.14, 14:16
    Ok dzięki ale czy to znaczy ze powinnam mierzyć temperaturę,mimo ze miesiączka nie wróciła?
  • 07.05.14, 09:13
    Oczywiście, przecież najpierw pojawi się owulacja, a dopiero po niej miesiączka. Poza tym mierząc temperaturę będziesz wiedziała, czy faza lutealna ma już normalną długość. Bo po porodzie pierwsze cykle mogą (ale nie muszą) być jeszcze z krótszą fazą lutealną, żeby jednak zajście w ciążę (a właściwie utrzymanie jej krótko po implantacji zarodka) było utrudnione. Jest to normalne; jak organizm uzna, że może pozwolić sobie na następną ciążę, to i faza lutealna będzie jak trzeba.

Pomiar temperatury mówi też coś o prolaktynie - jak jest zbyt wysoka, to w fazie przedowulacyjnej temperatura skacze i wykres jest w "zęby". Naprawdę z wykresu można wiele się dowiedzieć i to jest pierwsze źródło informacji o wszelkich nieprawidłowościach. Robienie różnych badań bez wcześniejszych pomiarów temperatury jest działaniem po omacku, a jeżeli są to badania płatne, to jest to często niepotrzebny wydatek; przynajmniej częściowo. No i wyniki niektórych badań bywają niewiarygodne, jeżeli trzeba je robić w fazie lutealnej (bez pomiaru temperatury nie ma przecież pewności, że już jest).

Będziesz też wiedzieć, kiedy mniej więcej spodziewać się pierwszej miesiączki. To istotna wiadomość ze względów praktycznych (zwłaszcza jak lubi się nosić jasne spodnie, czy spódnice).
  • 07.05.14, 10:40
    bardzo dziękuję za pomoc.w takim razie wracam do mierzenia temperatury:|
  • 09.05.14, 21:26
    hormony dobrze byłoby zbadać w laboratorium
    --
    Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
    Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
    zapraszam na forum Dla starających się
  • 23.05.14, 21:42
    lidek0 napisała:

> hormony dobrze byłoby zbadać w laboratorium
    Dzieki :)
    lidek0 a co mialabym zbadac,karmie piersia to niektore wyniki moga byc nieadekwatne chyba,co?

• 06.06.14, 17:52
    Ja zbadałabym progesteron, prolaktynę, tarczycę, przy karmieniu prolaktyna może być za wysoka i to ona może utrudniać zaciążenie.
    --
    Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
    Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
    zapraszam na forum Dla starających się
  • 16.06.14, 18:02
    Tsh mam za ysoki ale biore eutyrox i mam juz w normie,czekam na wizyte do endo:/
    prolaktyna wysoka okolo 29 ale to pewno przez karmienie piersia.
    No i czekam na okres....caly czas z jednej strony fajnie ze nie mam ale z drugiej byloby fajnie juz miec przynajmniej wiedzialabym ze wszystko mniej wiecej wraca do normy:)
  • 25.06.14, 11:22
    a wiesz, że dieta też wpływa na płodność? są specjalne badania na to co powinno się jeśc a czego nie. dużo osób już wyleczyli z bezpłodności kodem metabolicznym
  • 30.06.14, 20:13
    ja przez zle jedzenie mialam strasznie podwyzszone hormony tarczycy, moje tsh siegalo do 6.9
  • 05.07.14, 23:36
    no właśnie mi z wysokiego TSH zrobilo sie bardzo male bo 0,023 :(
    aaaa czekam na miesiaczke :/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.