• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

genialny polski film dla cudzoziemca Dodaj do ulubionych

• 22.09.13, 22:46
    ostatnio na spotkaniu polsko- rosyjsko - hiszpańsko -francusko-niemieckim rozmawialiśmy o kinie i każdy zobowiązał się przesłać tym pozostałym jeden tytuł do obowiązkowego obejrzenia i jeden alternatywny . Każdy z nas może wybrać 2 filmy tylko z kina rodzimej produkcji . Zrobiłam wywiad wsród "krajowych " znajomych i okazało się że niewiele jest filmów polskich jakie można by polecić cudzoziemcowi . Większość z narodowych ikon [ Miś , Wesele etc.] odpada bo jest kompletnie niezrozumiała poza naszym kręgiem kulturowym . W końcu padło na "Ziemię Obiecaną " i Seksmisję . Ale nie chce mi się wierzyć że nie postało nic genialnego , rodzimego i uniwersalnego przez ostatnie 30 lat . Może Wam coś przychodzi do głowy ? przejełam się sprawą bo nuta patriotyczna się we mnie odezwała.
    Zaawansowany formularz
    • 23.09.13, 14:16
      Może Sęp lub Drogówka ?

--
      salarizare
      • 28.11.13, 20:57
        Układ zamknięty.
        To zrozumie każdy.
        Przewiduję duże powodzenie tego filmu w Rosji.
    • 23.09.13, 21:48
      Może coś Jakimowskiego? Najnowszy Imagine lub starsze: Zmruż oczy, Sztuczki?
      • 23.09.13, 21:53
        Albo Krauze - Dlug, Plac Zbawiciela?
    • 24.09.13, 14:52
      Jestem za Ziemia Obiecaną:) Ze współczesnego kina: może Róża? Albo Różyczka? Śmiesznie wyszło z tymi tytułami:)
      • 26.09.13, 13:29
        Jeszcze w obu filmach powinna grać Różdżka... ;)))
    • 24.09.13, 20:15
      Krzyżacy
      --
      Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
      • 28.11.13, 10:45
        Krzyżacy to ramol, nikt tego juz nie trawi, podobnie jak Potop albo Pan Wołodyjowski.
    • 29.09.13, 20:07
      A Dekalog Kieślowskiego?
    • 07.10.13, 00:49
      "Edi"
    • 25.10.13, 14:12
      regularnie "dręczę" mojego mężczyznę, który jest obcokrajowcem, polskimi filmami i właśnie go spytałam co mu się z tego wszystkiego podobało... powiedział, że Kingsajz a zwłaszcza rola Kasi Figury ;) Misia faktycznie nie załapał. Różyczka to może być też fajny pomysł.
      • 28.11.13, 22:21
        kochana, pokaz mu "rejs" i to dopiero bedzie jazda. moj obcokrajowiec od 16 lat patrzy n amnie jak na kosmitke, bo sobie rejs dosc regularnie puszczam.
    • 05.11.13, 12:40
      jak zobaczyłem tytuł od razu też pomyślałem o seksmisji, więc może po prostu to..
    • 07.11.13, 13:45
      Kogel- mogel, galimatias. Dla mnie to jest klasyka :D
      --
      Władcy Polski - Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki
      www.polskatradycja.pl/historia-polski.html
      • 07.11.13, 22:25
        sądzę, że można polecić coś historycznego: czyli np. Kanał albo Katyń. albo dodać można naprawdę dobrze zrobiony film: Salę samobójców. stawiam na ambitność
        • 27.11.13, 18:33
          mojemu sie podobalo "jak rozpetalem ii wojne swiatowa"
          • 28.11.13, 10:51
            Polskie komedie lepiej nie, nie podobają się, szczególnie tego typu, leczące kompleksy albo te w realiach PRLowskich, gdzie śmieszna ma byc kolejka do sklepu.
            Seksmisja akurat się podoba i jest rozumiana,była emitowana w wielu krajach, natomiast już Rejs, wszystkie Bareje, Sami swoi, wszystkie te nadęte historyczne to zdecydowanie odpadają.
            Co może być "strawialne" wg mnie, lekkiego typu: Dług, Dom zły, Psy, kino nie wysokie, ale zrozumiałe/ Z klasyki wiadomo: najpopularniejsze polskie za granicą: Sanatorium pod klepsydrą, dla niektórych, Pamiętnik znaleziony w Saragossie, też dla ambitnych, Nóż w wodzie, Ziemia obiecana, z nowych poważnych: W ciemności.
        • 28.11.13, 21:00
          Lepiej coś aktualnego:
          Układ zamknięty.
        • 03.12.13, 09:41
          > sądzę, że można polecić coś historycznego: czyli np. Kanał albo Katyń. albo dod
          > ać można naprawdę dobrze zrobiony film: Salę samobójców. stawiam na ambitność

Hahaha! Katyń i ambitne kino. Dobre. To ja stawiam na Tolka Banana.

Co do tematu, to przecież są tłumaczenia Kolorów i Dekalogu.

• 28.11.13, 10:57
      wchodzisz tu:
      www.imdb.com/?ref_=nv_home
      wpisujesz polskie tytuły i przeglądasz recenzje i dyskusje.
      Odrzucasz wszystkie polskie albo wszelkich Kowalskych from Chicago i będziesz wiedzieć co jest rozumiane co nie i przez kogo, przez jaka nację.
      Seksmisja ma pozytywne komentarze:
      www.imdb.com/title/tt0088083/?ref_=fn_al_tt_1
      www.imdb.com/title/tt0088083/board/?ref_=tt_bd_sm
      Takie filmy też są znane, aż 78 recenzji, głownie zagranicznych:
      www.imdb.com/title/tt0056291/?ref_=fn_al_tt_1itd.
      • 29.11.13, 00:23
        ja polecilabym:

'Do widzenia, do jutra'
        lub
        'Niewinnych czarodziejow'

moim zdaniem uniwersalne, jak ktos zna stylistyke lat 60-tych
      • 09.12.13, 14:53
        "Two scientists are chosen as guinea pigs for a time experiment: they are placed in hibernation and should be brought back to life after three years. "

No chyba, że Maksymilian Paradys odpowiada zachodniej wizji polskiego naukowca ... ;))))

--
        Zapraszam do czytania moich tekstów na:

Forum: Katastrofa w Smoleńsku oraz na blogu Blog Technika
    • 29.11.13, 03:25
      Pomyślałabym o Dorocie Kędzierzawskiej i pewnie zdecydowałabym się na "Pora umierać".
      Sztandarowa Eroica Munka, "Nóż w wodzie", "Niewinni czarodzieje", "Człowiek z żelaza/marmuru", "Przypadek" Kieślowskiego, "Kanał", "Zezowate szczęście".
      --
      I d rather
      • 29.11.13, 03:35
        Ja jeszcze bardzo cenię Jutro idziemy do kina
        --
        I d rather
    • 29.11.13, 12:18
      "Kac Wawa"
    • 29.11.13, 20:50
      a ja od razu pomyślałam o Janie Jakubie Kolskim i jego filmach. myślę, że świetną propozycją byłaby Historia Kina w Popielawach albo i Jasminum też by się sprawdziło. Szabla od komendanta i Jańcio Wodnik... trudno byłoby mi się na coś zdecydować, za bardzo lubię tego reżysera, a przecież wymieniłam tylko te najbardziej popularne filmy.

z lżejszych rzeczy to może Vinci albo Pieniądze to nie wszystko Machulskiego?

albo Duże zwierzę z najlepszym na świecie Jerzym Stuhrem albo Mój Nikifor. albo Skazany na bluesa, ale tylko ze względu na muzykę Dżemu.

trudna sprawa.

--
      Jeśli niedźwiedź ma wąsy i powłóczyste spojrzenie, to nie lękaj się, ujmij jego dłoń.
      • 29.11.13, 23:50
        Niemiecka tv dość często powtarza seksmisję oraz dekalog.
        • 01.12.13, 09:21
          Seksmisje emituje wiele telewizji a ja sam widziałem w wypozyczalniach w różnych krajach.
          Najbardziej jednak uniwersalnym filmem jest Faraon.
          • 03.12.13, 13:37
            bawiłem się kiedyś pilotem i tak się złożyło, ze trafiłem na Seksmisję po czesku i po niemiecku. Ciekawa sprawa - Stuhr w wersji niemieckiej miał wyważony, spokojny głos intelektualisty, w wersji czeskiej wrzeszczący głos faceta spod budki z piwem.
        • 01.12.13, 17:00
          Hehe, ja tam widzialam jak moi znajomi smiali sie przy seksmisji. Potem sie okazalo - zeby mi zrobic przyjemnosc, a potem obgadali miedzy soba - co za szmira ten polski film:) No ale sie przyznali wiec ok :D
    • 01.12.13, 17:59
      A może Kiler? Tylko musiałabyś skombinować jakieś dobre tłumaczenie, bo moc tego filmu tkwi w dialogach
      • 01.12.13, 23:54
        Bez zadnego watpienia najlepszymi polskimi filmami jest trylogia Kieslowaskiego- Trzy kolory-
        i Podwojne zycie Weroniki.
        • 03.12.13, 13:42
          Najlepszym POlskim filmem jest "Wałęsa", bo to jest o facecie, który wywrócił mur berliński jedną ręką, a drugą zdemolował ZSRR. Film powstał dzięki dofinansowaniu Amber Gold.
        • 07.12.13, 11:30
          W telewizji duńskiej na okrągło puszczali Dekalog, trylogie Kieślowskiego,
          a wcześniej Człowieka z żelaza, marmuru ... Podwójne życie Weroniki tez emitowali.
          Nie wiem czy to zależało od oglądalności, czy tez te filmy tanio kupili ...

Nowych polskich filmów nie widziałam ani w duńskiej, ani szwedzkiej telewizji.
    • 02.12.13, 20:25
      "Kariera N.Dyzmy"
      • 03.12.13, 10:35
        Va bank,
        --
        Śmiech to jest poważna sprawa.
        Gogol
      • 03.12.13, 13:39
        Va banque to tylko polskie "Żądło".
        • 03.12.13, 22:25
          "Hubala" proponuję puścić
    • 05.12.13, 01:10
      Bolek i Lolek, Reksio --- nie tak uniwersalne jak czeski Krecik, ale powinno być zrozumiałe
    • 07.12.13, 11:30
      Kwestia mentalności. Mnie kino autorskie angielskie wręcz usypia. Wolę kinomatografię czeską, rosyjską lub jugosłowiańską. Nie dogodzi się wszystkim, to nie kosmopolityzm. Przekaz uniwersalny to klasyka. Zawsze była, jest i będzie w modzie
      • 09.12.13, 22:44
        "Ziemia obiecana"-wcześniejsza czyjaś sugestia, którą popieram. Kapitalizm 19 wieku-zachłanny, po trupach, ludzkie krzywdy, tragedie, namiętności wszelkiej maści. Kolejna propozycja już zarekomendowana przez innego forumowicza, do której także przychylam się-Układ zamknięty-21 wiek-kapitalizm równie wściekły, ale bardziej wyrachowany, obrzydliwy. Niezła para.
        • 10.12.13, 22:31
          Jestem obcokrajowcem, mieszkałam w Polsce 7 lat.
          Seksmisja - denerwował mnie ten film strasznie, nie obejrzałam go do końca, nie wydawał mi się ani śmieszny ani nic (może troszeczkę głupi). (Ale oglądałam go dosyć wcześnie, chyba po roku w Polsce, może powinnam go jeszcze raz obejrzeć? :/)
          Katyń - na poziomie, byłam nawet zafascynowana (bo wcześniej o tym nic nie wiedziałam).

Dla mnie jedne z najlepszych filmów - nie tylko polskich lecz w ogóle - to filmy Kieślowskiego. Trzy kolory to genialna rzecz.
          • 12.12.13, 10:17
            Nie dziwie sie ze "seksmisja" nie przypadla Ci do gustu...mamy specyficzny humor i juz
            to tak jak ja mialbym ogladac Beny Hilla, Monty Pytona dla mnie to porazka ale inni sie z tego smieja
    • 11.12.13, 20:53
      Vabank
    • 12.12.13, 23:16
      Cudzoziemcy są najczęściej z kulturą na bakier, bo w kapitaliźmie kultura jest towarem luksusowym, na który tylko nielicznych stać. Zamiast kultury sprzedaje się tam substytuty kultury takie jak sub-culture, pop-culture, kulcha, czy jak tam zwał. Przeciętny cudzoziemiec, a zwłaszcza Amerykanin, jest więc w stanie łyknąć jedynie t.zw. filmy akcji.
    • 13.12.13, 15:04
      ciekawa jestem co wygrało:) niektóre z propozycji filmowych mogą być trudne w odbiorze dla obcokrajowca
      • 12.02.14, 23:42
        ja bym postawila na 'nie lubie poniedzialku' to jedyny film dlugometrazowy ktore moje 4 letnie dziecko obejrzalo bez mrugniecia okiem i bez zejscia z kanapy. takze cos w nim musi byc. no i 'drogowka'- mocne kino (ale jej juz na dziecku nie testowalam :))
        --
        • 15.02.14, 14:02
          "Vinci", "Vabank" i "Kiler" Machulskiego, "Przypadek" i "Podwójne życie Weroniki" Kieślowskiego, "Dług" Krauzego, "Ciało" Saramonowicza- to kilka z wielu filmów, które bym poleciła:)
          --
          Les temps sont durs pour les reveurs- Amelia
          • 21.02.14, 11:59
            "Vinci", "Plac Zbawiciela", "Katyn" i "Krzyk".
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.