Dodaj do ulubionych

Pamiętnik Dawida Rubinowicza

IP: 193.59.114.* 31.08.10, 18:57
W dniu dzisiejszym w imieniu Marszałka Adama Jarubasa przekazałem Dyrektorom
ostrowieckich gimnazjów książki - "Pamiętnik Dawida Rubinowicza. Reszta nie
jest milczeniem". Wszyscy gimnazjaliści otrzymają je jutro, lub w najbliższych
dniach (zależnie od Dyrekcji szkół).
To lektura, którą warto przeczytać. Żeby zrozumieć, że nienawiść i agresja nie
prowadzi do niczego dobrego. Szczególnie polecam tę książkę młodym - właśnie
gimnazjalistom, którym ją przekazaliśmy. Bo niektórych starszych już nic nie
zmieni. A młodzi.. może się nauczą, że można się różnić, ale nie szkalować.
Można krytykować, ale nie znieważać ani opluwać.
Mniej agresji - bo agresja rodzi agresję. I zazwyczaj źle się to kończy dla
"harcowników", którzy zanadto już wkurzą śpiącego niedźwiedzia... I potem się
dzieje.
Jeśli będziecie mieli ochotę na tę lekturę, dajcie znać - postaram się
pozyskać i przekazać. W miarę możliwości.
Arek
Obserwuj wątek
    • namacany Re: Pamiętnik Alex 31.08.10, 19:56
      Arku, skoro zaangażowałeś się w akcję propagowania idei zrozumienia i tolerancji
      polegającą na popularyzowaniu wśród gimnazjalistów pamiętnika żydowskiego
      chłopca spod Kielc, może zainteresuje Cię pamiętnik polskiej dziewczynki z
      Fakowic ("Pamiętnik Alex")?

Gimnazjaliści za młodzi, ale dla licealistów w sam raz. ;-)
      • Gość: Arek Re: Pamiętnik Alex IP: 193.59.114.* 31.08.10, 20:04
        Zaangażowałem się, ponieważ uważam, że najlepiej uczyć się tolerancji na sobie.
        Nie jestem miłośnikiem czegoś, co red. Michalkiewicz nazwał "Przedsiębiorstwem
        Holokaust". Nie mam NIC wspólnego z Żydami. Nawet wprost przeciwnie - jestem
        zdania takiego, jak Witos, jeśli wiesz co mam na myśli ;) Ale mam wrażenie, że
        jednak zabijanie z rozdzielnika, to coś, co trudno uzasadnić.
        Przeczytałem to i choć ciężko mi się zgodzić z niektórymi tezami przedmów itd.
        to sam przekaz tego chłopaka, tak dramatycznie urwany smiercią, jest przejmujący.
        Myślę, że da się to odebrać tak po ludzku, bez bawienia się w żydów - masonów
        itd. :) Jeśli miałoby to być odebrane jako propaganda proholokaustowa, to byłoby
        to wrażenie niezamierzone.
        • namacany Re: Pamiętnik Alex 31.08.10, 20:27
          Cieszę się widząc Twe zaangażowanie i jestem przekonany, że popularyzacja
          Pamiętnika Dawida Rubinowicza jest dobrym pomysłem.

Nie zmienia to faktu, że z radością widziałbym wspomniany już przeze mnie
          "Pamiętnik Alex" w rękach licealistów (szczególnie, że kanon lektur szkolnych
          jest ciągle skracany). ;-)

Pzdrwm.
          • Gość: Arek Re: Pamiętnik Alex IP: 193.59.114.* 31.08.10, 21:25
            Mam nadzieję, że jest. Choć też obawiam się tego, że zostanie odebrany
            niewłaściwie - jako popularyzacja określonej religii (wiesz o co chodzi). Ale
            dla mnie ten chłopak był przede wszystkim człowiekiem i ja to widzę właśnie tak...
            Moje zaangażowanie, jak widać, ma pewne wątpliwości, ale przekonuje mnie to,
            żeby młodzi jednak uczyli się nie-nienawidzieć :)
            Pozdrawiam
            A ten pamiętnik Alex to masz może? Bo mnie naprawdę zainteresowałeś :))
            • namacany Re: Pamiętnik Alex 31.08.10, 21:38
              Oczywiście, że mam! :-)

www.crossdressing.pl/main.php?lv1_id=25&lv2_id=48&lang=pl
              Jeśli chcesz, chętnie prześlę Ci też w PDFie, już złamany i gotowy do wydruku
              (był swego czasu drukowany w formie książki, nawet z twardą okładką - aczkolwiek
              w ramach "drugiego obiegu"). ;-)
              • Gość: Wojtek_68 Re: Pamiętnik IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.09.10, 08:18
                martwi mnie akcja propagandowa i sposób dystrybucji tej niewątpliwie
                wartościowej pozycji.
                Zapewne znacznie lepszą formą i skuteczniejszą byłoby zorganizowanie
                w poszczególnych szkołach lub bibliotekach publicznego cztyania tej
                książki. [taniej i skuteczniej].
                Rozdanie 46 tys. książek jest wg. mnie bardzo dużym blędem i
                znacznie obniża jej wartość w oczach "obdarowanych".
                Książki powinny trafić do bibliotek po 2, 3 sztuki i bez
                propagandowego zadęcia.

PS
                Jeśli jest możliwe uzyskanie jednego egzemplarza, to bardzo chętnie
                bym się dopisał do grona obdarowanych ;)
                • Gość: sisu Re: Pamiętnik IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.09.10, 09:37
                  Przekazałem w imieniu marszałka, jestem wrażliwy na ten temat, uważam, że
                  młodzież etc... Świetnie, promuj się Panie Arku, wszak każdemu wolno. Ale
                  marszałek czy gremium kuratoryjne nie było pierwsze.Na podstawie Pamiętnika
                  Dawida Rubinowicza- o czym zapewne nie wiele osób wie- powstał krótki dokument,
                  etiuda przy udziale i zaangażowaniu kilku osób z Ostrowca i młodzieży z jednej
                  ze szkół. Słyszałam, że na wiosnę- jeśli wszystko się uda- będzie w Ostrowcu
                  pokaz tego filmu połączony z wystawą fotograficzną "Świętokrzyskie judaica". Do
                  tego jeszcze mają być warsztaty przybliżające kulturę żydowską. Generalnie temat
                  ten od dobrych nastu lat leży w naszym mieście. Pamiętam czasy kiedy wycieczki z
                  Izraela w drodze do Majdanka zatrzymywały się w Ostrowcu i spotykały się z
                  młodzieżą licealną. Myślę, że warto przypominać, że w Ostrowcu przed wojną
                  połowę ludności tego miasta stanowili Żydzi, jeśli dobrze pamiętam około lub
                  nawet ponad 10 tys.
                  • Gość: Arek Re: Pamiętnik IP: *.ip.netia.com.pl 01.09.10, 10:58
                    Wojtku, podaj email, skontaktujemy się, nie ma problemu.
                    Sisu: ale tak w ogóle to osohozi? Nie wolno mówić o potrzebie tolerancji, bo
                    ktoś inny kiedyś to powiedział? Nie jestem pomysłodawcą przekazania tej książki
                    gimnazjalistom, ale sądzę, że to dobry pomysł, dlatego się w to włączyłem. Nie
                    widzę sprzeczności miedzy tą akcją a Twoimi słowami.
                    Ja nie muszę być "pierwszy", to nie wyścig. A tak chyba traktujesz to. Przemyśl
                    sprawę. Pozdrawiam
                  • temponick Lektura obowiązkowa 01.09.10, 11:43
                    Nie rozumiem po co te 'ogólnonarodowe' akcje i niezwykły szum wobec tematu? Na początku lat '60 fragmenty pamiętnika były w obowiązującej lekturze szkoły podstawowej czyli w popularnych Czytankach. Była to chyba 4-5 klasa szkoły podstawowej zaś Martyrologia Narodu Polskiego, którego Żydzi byli częścią, stanowiła podstawową tematykę obchodów wszelkich rocznic i okolicznościowych apeli.
                      • temponick Re: Lektura obowiązkowa 01.09.10, 12:12
                        NIEBYWAŁE -Więc co 'poprawiacze' i 'reformatorzy' polskiej edukacji zostawili z tego co było? Wspomnienia? Nawet w RPA, pamiętnik Rubinowicza jest obowiązkową lekturą szkolną

wyborcza.pl/1,75248,8305928.html
                        • Gość: Arek Re: Lektura obowiązkowa IP: *.ip.netia.com.pl 01.09.10, 13:59
                          Temponick - własnie po to akcja, żebyśmy nie doszukiwali się wszędzie powodu do
                          reakcji agresywnych, czy choćby pełnych złości. No to co, że jest w RPA, no to
                          co że był lekturą? W czymś to przeszkadza? Przecież jak ktoś nie chce, może
                          wykorzystać tą książeczkę jako podkładkę pod mysz - kto mu zabroni? Ważne, że
                          może te 20% gimnazjalistów przeczyta. Nie dlatego, że lektura, ale dlatego że to
                          "jego prywatna książka". Pomyśl o takim powodzie akcji :)
                          Poza tym można zorganizować podobną akcję z innymi książkami. Czy ma to jakieś
                          wady? Pewnie ma, ale jednak zalet więcej. Może ktoś spędzi mniej czasu na
                          demotywatorach, a więcej przy książce? :)))
                          Pozdrawiam
                          Arek
                          • temponick Re: Lektura obowiązkowa 01.09.10, 14:32
                            Nie rozumiemy się -Szkoła jest miejscem edukacji i wychowania między innymi w duchu tolerancji i zrozumienia dla innych -Nigdy nie byłem zwolennikiem krucjat ani na zachód, ani wschód, stawiania krzyży i całej tej nagonki o obozy i kto w nich ginął -Ze szkolnictwa polskiego zrobiono absurdalny cyrk i to się mści przede wszystkim na młodzieży i całym młodym pokoleniu. To w szkole czytałem o tym jak się hartowała stal, jak ginęli i Żydzi, i Polacy, i inni w czasie ostatniej wojny oraz o martyrologii powstania warszawskiego. Uczono mnie wielu rzeczy, których -jak patrzę na współczesną młodzież -wydaje mi się, że zaniechano uczyć dosyć dawno...
                            • Gość: Arek Re: Lektura obowiązkowa IP: *.ip.netia.com.pl 01.09.10, 15:16
                              W pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią. Ale i wcześniej też nie krytykowałem
                              Twojego zdania, tylko wyjaśniałem moje działanie w tej sprawie :)

I też nie czuję się powołany do tego, żeby osądzać czy Żydzi są dobrzy, czy nie.
                              Mam tu swoją, dość specyficzną opinię. Jak pisałem - podobną do tej, jaką głosił
                              Witos. A on o dwudziestoleciu międzywojennym napisał, że niechęć społeczeństwa
                              do ludności żydowskiej była faktem. Z tym, że faktem, na który ludność ta
                              zapracowała sobie mocno. Między innymi postawą w 1920 roku. Ale to inny, szeroki
                              temat.
                              Ważne dla mnie jest to, by oddzielać ludzi od problemu. Problem relacji
                              wyznaniowych czy narodowościowych to jedno, a zabijanie dzieciaków i młodzieży
                              to drugie - tak sądzę. I od tej właśnie nienawiści powinniśmy uchronić nasze dzieci.
                              Pozdrawiam
                    • morfinka_12 Re: Pamiętnik 07.09.10, 09:37
                      zajżałem do swojej biblioteczki, ale nie znalazłęm dokłądnej nazwy źródła na któe się powołam - w szyczytowym okresie ludność żydowska ztanowiłą niemal 80 % mieszkańców miasta! Zaczerpnięte z pamięci po przeczytaniu "Żydzi ostrowieccy - zarys dziejów"

na szybko znalazłem potwierdzenie niemal 60 %
                      "Od końca XIX rozwój miasta i podmiejskich osad fabrycznych, powstały m.in. 2 cegielnie, rektyfikacja spirytusu i browar. W 1910 13,9 tys. mieszkańców (58,4 % Żydów). "
                      portalwiedzy.onet.pl/38276,,,,ostrowiec_swietokrzyski,haslo.html
                      nie pamiętam tytułu, ale powstał niezły film polski z buczkowskim, gdzi pokazane są losy młodego chłopaka z łodzi, któy nienawidzi i niszczy, aż do momentu gdy okazuje się że i on jest żydem.

generalnie, kawał pięknej i smutnej historii na której mozna by rozkręcić sporo turystyki w naszym mieście.

pathos_phobos napisał:

> Ponad 10 tys,co stanowiło 1/3 mieszkańców miasta z 1939 roku.Żydzi mieszkali
                      > głównie w okolicach Rynku.

--
                      Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
                      • morfinka_12 Re: Pamiętnik 07.09.10, 09:42
                        trochę więcej o tym co inni uznają za unikatowe nie niepowtarzalne, a u nas niemal niezauważalne i pomijane.
                        www.kirkuty.xip.pl/ostrowiecsw.htm
                        www.historycy.org/index.php?showtopic=9067
                        www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=691&Itemid=62
                        ale w ostrowcu lepiej narzekać, oddzielać, budować markety niż wykorzystać wielosteletni potencjał.

--
                        Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
    • tothmes Re: Pamiętnik Dawida Rubinowicza 01.09.10, 18:19
      Jednym z powodów że ten pamiętnik jest w naszym województwie
      rozpowszechniany jest fakt że w Bodzentynie istnieje bardzo aktywnie
      działające Towarzystwo Dawida Rubinowicza, które wiele robi aby
      popularyzować ten pamiętnik a szerzej żeby kultywować pamięć o
      wielonarodowości dawnej Polski i związanej z tym tolerancji i
      poszanowania innych kultur. To że Towarzystwo dotarło do władz
      wojewódzkich i daje to takie efekty to wielki szacunek dla jego
      członków. Nic nie przyjdzie samo, trzeba o to zadbać i zapracować.
      Jeśli Namacany chce popularyzować „Pamiętnik Alex” to nic nie stoi
      na przeszkodzie żeby zebrał wokół siebie grupę aktywnych ludzi,
      którzy swoją pracą, pomysłami i zaangażowaniem zrealizują ten cel.
      Zamiast tylko o tym pisać możesz zacząć działać.
    • unhollyseth Re: Pamiętnik Dawida Rubinowicza 01.09.10, 18:43
      Ciekawa idea. Jednak ja obawiam się jednej rzeczy. Otóż wątpię, żeby chociaż 2%
      z rozdanych książek było przeczytanych. Czy w czasach kiedy młodzież czyta coraz
      mniej ( w szczególności literatury o takiej a nie innej tematyce) jest sensowne
      rozdawanie książek? Ok jeżeli byłaby to lektura szkolna to można byłoby zmusić
      młodzież do jej przeczytania. W innym przypadku wydaje mi się, że idea słuszna,
      ale cel nie będzie zrealizowany.
      --
      Chrońmy Ziemię - to jedyna planeta, na której jest czekolada!

Śpij ile się da, a nie będziesz musiał stawiać czoła rzeczywistości jaką sobie
      stworzyłeś.
        • kemotost Re: Pamiętnik Dawida Rubinowicza 07.09.10, 13:23
          Poczytamy razem ?? ;D
          Wczoraj widziałem egzemplarz w rękach Namacanego. Przeczytam, jak tylko miś skończy czytać.

--
          Pozdro.

Tomasz
          „Nie czyn drugiemu, co tobie nie miło”. Nie chcę pracować w niedzielę i nie zamierzam innych zmuszać do tego, czego nie chcę dla siebie.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka