Ulubione pierwsze zdanie Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Są książki, które zaczynają się znakomicie. Nieraz zdarzały mi się z tego
    powodu opóźnienia w czytaniu - bo ciągle chciałam czytać pierwsze zdanie.
    Z tych, które jestem w stanie zacytować, moim ulubionym pierwszym zdaniem jest:

"Gdy ojciec i pan Trąba postanowili zabić I sekretarza Władysława Gomułkę,
    panowały niepodzielne upały, ziemia trzeszczała w szwach, rozpoczynała się
    udręka mojej młodości"
    (Jerzy Pilch, Tysiąc spokojnych miast)

Wyjątkowo podobało mi się też pierwsze zdanie ze "Sklepiku z marzeniami"
    Kinga, ale nie zacytuję, bo nie pamiętam.

Macie swoje ulubione pierwsze zdanie z książki?

--
    motyla noga!
    Obserwacje, inspiracje, dywagacje, fakty, akty (przemocy i niemocy),
    artefakty, zmory i potwory.
    • Zdania z książki mało ambitnej, acz efektowne:
      "Zadzwonił do mnie Bóg" - "Muzeum Psów" Carroll
      i... pierwsze zdanie z najlepszej książki świata:
      "Kiedy zachodziło właśnie gorące wiosenne słońce, na Patriarszych Prudach
      zjawiło się dwu obywateli"...tak... :)
      --
      "Gdybym umiał rysować przedstawiłbym alegorycznie ból wyganiający duszę z ciała"
      • fal_len napisała:

> i... pierwsze zdanie z najlepszej książki świata:
        > "Kiedy zachodziło właśnie gorące wiosenne słońce, na Patriarszych Prudach
        > zjawiło się dwu obywateli"...tak... :)
        TAK :D
        i "W tej książce nie ma ani słowa prawdy." Kocia kołyska K.Vonnegut
        Odrazu nastraja pozytywnie do szanownej osoby autora i do samej książki
        oczywiście, prawda? :)

--
        I don't want to be the one Who battles always choose
        Cuz inside I realize That I'm the one confused I don't know what's worth
        fighting for Or why I have to scream I don't know why I instigate And say what
        I don't mean
        • Gość: nikt IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.05.06, 22:43
          book_of_the_month napisała:

> i "W tej książce nie ma ani słowa prawdy." Kocia kołyska K.Vonnegut
          > Odrazu nastraja pozytywnie do szanownej osoby autora i do samej książki
          > oczywiście, prawda? :)

Jeśli lubisz takie, polecam i to:

"Nigdy nie będzie wiadomo, jak powinno się to opowiadać, w pierwszej czy drugiej osobie liczby
          pojedynczej, w trzeciej liczby mnogiej czy też może stwarzając w miarę potrzeby jakieś nowe formy,
          które do niczego się nie przydadzą. Gdyby można było powiedzieć: ja widzieliśmy, jak wschodził
          księżyc, albo: ty, jasnowłosa kobieta, to obłoki szybko płynące przed moimi twoimi jego naszymi
          waszymi jej twarzami. Niech to wszyscy diabli."

Nie sposób wybrać najlepszy początek, tego jest od groma. Choćby z tych, które już wymieniliście: ten
          Bułhakow, Marquez, Hrabal - to przecież wszystko początki rewelacyjne!

• Gość: Graz IP: *.aster.pl 03.05.06, 00:12
          Była sobie Malutka Czarownica. Miała dopiero sto dwadzieścia siedem lat, więc
          była jeszcze, jak na czarownicę, w bardzo młodym wieku.

Jedyny początek, który po prostu zapamiętałam.
          • czy możesz/możecie podać namiary tej książki o małej czarownicy? czytałam ją w dzieciństwie ale już nie ma jej w rodzinnej biblioteczce, a chciałabym kiedyś do niej wrócić..
            • Gość: alejaja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 22:00
              Alejaja. Mam 40 lat i w dzieciństwie czytałam tę książeczkę. A jaja są dlatego,
              że ja też pamiętam to zdanie - bardzo mi się wtedy podobało.
              • to oczywiście "Malutka czarownica" O.Preusslera. Mam jeszcze na śmierć
                zaczytany egzemplarz z dzieciństwa :) Czytałam swoim dzieciom. Kolejnemu
                pokoleniu też się podobało :))
                • Gość: testatrix IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.05.06, 13:19
                  punia68, d z i ę k i !!! dużo lat temu znalazłam ta książkę między ciasnymi
                  regałami w takiej jednej prowincjonalnej bibliotece, czytałam ją kilka dobrych
                  razy ,później dorosłam, zapomniałam - aż do przeczytania pierwszego zdania
                  zapodanego parę postów wyżej. a Ty mi teraz jeszcze serwujesz nazwisko autora.
                  Dzięki raz jeszcze.
        • Gość: pinsleepe IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 12:07
          Witam! Ktoś już wspominał tutaj o Jonathanie Carrollu. Ja proponuje jego wspaniałą książkę pt.:"Poza ciszą", a raczej jej pierwsze zdanie: "Ile waży życie?" :))) Oto odzwierciedlenie wirtuozerstwa we władaniu słowem, które Jonathan z pewnością opanował do perfekcji:)
        • Gość: artur_dwie_szopy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.05.06, 08:12
          A te pierwsze trzy zdania: "Do wszystkich jednorodnych wiązek światła. Strzeżcie
          się życia. Zaraziłem się życiem. Zapadłem na życie." Też Vonnegut. Nie pamiętam
          z czego. Może z Rysia Snajpera?
      • Trzy razy tak! I jeszcze: "Był na Żmudzi możny ród Billewiczów od Mendoga się
        wywodzący, wielce skoligacony i w całym Rosieńskiem nad wszystkie inne
        szanowany".
        --
        "Ciemność, która nadciągnęła znad Morza Śródziemnego, okryła znienawidzone
        przez procuratora miasto."
      • Nie pamietam czy dokladnie tak to szło, a pojawiło się w dwóch znanych książkach
        "Jam jest częścią tej siły, która zła pragnąc wiecznie dobro czyni"
        • Gość: gk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 18:42
          w jednej nie na początku a w drugiej jako cytat z pierwszej.
        • Gość: testatrix IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.05.06, 13:22
          ja pamietam tak: "jam czastka tej siły drobną, co zawsze złego chce a zawsze
          czyczni dobro" - ale to chyba zalezy od przekładu:)
          • Gość: booboo IP: 62.29.248.* 10.05.06, 08:45
            dokładnie...
            to kawałek z Fausta goethego, tekst ten to dialog Fausta i diabła

a cytat ten jest bodajze w Mistru i Małgorzacie...
            i rzeczywiście zależy od przekładu...
            ja np. znam taki:
            Kim więc, że jesteś Ty?
            Tej siły cząstka drobną,
            co złego zawze chce
            i ciągle sprawia dobro.
            • Ale Mistrz i Małgorzata zaczyna się od innego świetnego zdania. Cytuję
              zpamięci, więc może nie do końca dokładnie "słońce zachodziło właśnie na
              Patriarszych Prudach...".

Moje ulubione to "wielelat później, stojąćprzed lufami plutonu egzekucyjnego,
              Pułkonik Aureliano Buendia miał przypomnieć sobie to dalekie popołudnie, kiedy
              ojciec zabrał go do obozu Cyganów, żeby pokazac mu lód". Też z pamięci cytują,
              więc może nie do końca dokładnie.
      • i z tej samej książki - początek rozdziału:

"W białym płaszczu z podbicim koloru krwawnika posuwistym krokiem kawalerzysty
        wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nissan pod krytą
        kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Heroda Wielkiego wszedł prokurator Judei
        Poncjusz Piłat"
        • Nie przytoczyłam go tylko dlatego, że to początek rozdziału, a jednak masz
          rację Minogu. Bo to początek "powieści w powieści". Przy okazji: to zdanie w
          przekładzie Drawicza jest znacznie poprawniej skonstruowane, okoliczniki są
          lepiej rozmieszczone: "Wczesnym rankiem, dnia czternastego miesiąca nisan, pod
          krytą kolumnadę między dwoma skrzydłami pałacu Heroda Wielkiego zamaszystym
          krokiem kawalerzysty wszedł namiestnik Judei Poncjusz Piłat, ubrany w biały
          płaszcz z podbiciem koloru krwi". Poza tym: co to jest "posuwisty krok
          kawalerzysty"? Posuwisty to może być krok poloneza, a kawalerzyści chodza
          raczej zamaszyście. "Podbicie koloru krwawnika" - jeśli było ciemnoczerwone, to
          znowu rację ma Drawicz, gdyż krwawnik jest bardziej rudy. No dobrze, i co z
          tego? Od tego poprawnie zbudowanego zdania nie chodzi jakoś dreszcz po plecach,
          a od tamtego... I to jest właśnie magia :-)))
          --
          "Ciemność, która nadciągnęła znad Morza Śródziemnego, okryła znienawidzone
          przez procuratora miasto."
          • Gość: gosc IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 11:04
            Otóż to! To poprawne-jest sobie poprawne.
            A pierwsze - dreszcze natychmiast!

( od zawsze się zastanawiam, czy Camus to czytał; pamiętacie jak w "Dżumie"
            kazał bohaterowi układać w nieskończoność to zdanie o amazonce? Miałao bardzo
            podobna konstrkcję...)
            • Gość: pablo IP: *.merinet.pl 09.05.06, 09:26
              Gość portalu: gosc napisał(a):
              > Otóż to! To poprawne-jest sobie poprawne.
              > A pierwsze - dreszcze natychmiast!

Jestem tego samego zdania. Porównajcie zresztą z oryginałem:

В белом плаще с кровавым подбоем, шаркающей кавалерийской походкой, ранним утром
              четырнадцатого числа весеннего месяца нисана в крытую колоннаду между двумя
              крыльями дворца Ирода Великого вышел прокуратор Иудеи Понтий Пилат.

Przekład p. Drawicza:

Wczesnym rankiem, dnia czternastego miesiąca nisan, pod
              krytą kolumnadę między dwoma skrzydłami pałacu Heroda Wielkiego zamaszystym
              krokiem kawalerzysty wszedł namiestnik Judei Poncjusz Piłat, ubrany w biały
              płaszcz z podbiciem koloru krwi.

Przekład pp. Lewandowskiej i Dąbrowskiego:

W białym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika posuwistym krokiem kawalerzysty
              wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nissan pod krytą
              kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Heroda Wielkiego wszedł procurator Judei
              Poncjusz Piłat.
        • Dreszcze są wynikiem napięcia - człowiek przedziera sie przez te okoliczniki,
          napięcie rośnie i dopiero na samiuśkim końcu pojawia się podmiot. To się nazywa
          królewskie wejscie!
      • Gość: kardynal_pacelli1 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 11:37
        fal_len napisała:
        > i... pierwsze zdanie z najlepszej książki świata:

Po stokroć tak!
      • Gość: stasia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 23:27
        "Bohater musi być samotny"

Świetlicki "Dwanaście" polecam GORĄCO!!To więcej niz zwykły kryminał
      • Gość: izka IP: *.nfz / 195.205.239.* 05.05.06, 11:49
        A to nie brzmiało mniej więcej tak: Właśnie ugryzłem rękę, która mnie karmiła,
        gdy Bóg zadzwonił?
      • Gość: ret IP: *.wroclaw.sdi.tpnet.pl 05.05.06, 19:19
        to znam na pamięć, szło chyba tak: "Właśnie ugryzłem rękę która mnie karmiła,
        gdy Bóg do mnie zadzwonił"
      • Gość: gocha IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.05.06, 15:19

oo... tak....
      • Gość: lidia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.06.06, 22:27
        "byla sobie prostytutka..." jak w bajce....
    • Kiedy wstaję, kiedy budzę się, odzyskując przytomność, sprawia mi ból całe
      mieszkanie, cały mój pokój, sprawia mi ból widok z okna, dzieci idą do szkoły,
      ludzie idą po zakupy, każdy wie, dokąd ma iść, tylko ja nie wiem, dokąd mógłbym
      pójść, ubieram się tępo, zataczam się podskakując w jednej nogawce, gdy wciągam
      spodnie, idę i golę się maszynką elektryczną, od iluż to już lat goląc się nie
      patrzę na siebie w lustrze, golę się po ciemku albo zza węgła, siedząc na
      krześle w przedpokoju, a kontakt jest w łazience, nie lubię już na siebie
      patrzeć, ból sprawia mi już nawet własny wygląd, w oczach dostrzegam wczorajsze
      pijaństwo, nie jem nawet śniadania, a jeśli już, to tylko kawka i papieros,
      siedzę więc przy stole, czasami nawet załamuję nad sobą ręce i powtarzam kilka
      razy: Hrabalu, Bohumilu Hrabalu, a więc nazwyciężyłeś się, osiągnąłeś szczyt
      pustki, jak nauczał mój Lao - Cy, osiągnąłem pustkę i wszystko sprawia mi ból,
      ból sprawia mi nawet droga do autobusu, boli mnie nawet cały ten autobus.......

"Listy do Kwiecieńki"
    • Gość: Cure IP: *.eskadra.com.pl 02.05.06, 12:33
      Brawo za Mistrza i Małgorzatę. A to moje typy:
      "Wiele lat później, stojąc przed frontem plutonu egzekycjnego pułkownik
      Aureliano Buendia przypomnieć miał sobie... (cytuje z pamięci i dalej nie
      pamiętam ;)".
      Oraz: "I wtedy zobaczyłem wahadło."
      • Gość: material.boy IP: *.kg.net.pl / 80.51.254.* 02.05.06, 13:10
        dokładnie to leci tak:
        "Wiele lat później, stojąc naprzeciw plutonu egzekucyjnego, pułkownik Aureliano
        Buendia miał przypomnieć sobie to dalekie popołudnie, kiedy ojciec zabrał go z
        sobą do obozu Cyganów, żeby mu pokazać lód.".

zgadzam się z Tobą w 100% - dla mnie najlepsze pierwsze zdanie książki!!!
      • Gość: madzia IP: *.adsl.inetia.pl 02.05.06, 13:10
        taaaaaaaaaaak cien anos de soledad(sto lat samotnosci) mogłabym czytac to zdanie
        bez przerwy:P
        • Gość: madzia IP: *.adsl.inetia.pl 02.05.06, 13:14
          i jeszcze, wprawdzie nie pierwsze zdanie ale motto rozpoczyanjące ksiazke
          wiśniewskiego,: ze wszystkich rzeczy wiecznych miłość trwa najkrócej:)
          • Gość: Steven IP: *.dynamic.dsl.as9105.com 06.05.06, 19:51
            "ze wszystkich rzeczy wiecznych miłość trwa najkrócej" - Wymiekam.... Czyj to
            cytat? Po prostu rozlozylo mnie calkowicie... Prosze o namiary jakiekolwiek!

A przy okazji:
            "Aby narodzic sie ponownie - spiewal Gibril Fariszta, spadajac z niebios -
            najpierw musisz umrzec." S.Rushdie
      • Gość: kon IP: *.dsl.in-addr.zen.co.uk 03.05.06, 12:27
        O tak! "I wtedy zobaczyłem wahadło" zmiotło mnie z powierzchni ziemi ;-)
    • Litwo, Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie
      Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie kto cię stracił
      Dziś piękność twą w całej ozdobie
      Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie

;-)

pozdrawiam
      :-)

--
      wakacje 2006
      last minute
      bilety lotnicze
    • Gość: Mimi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.05.06, 12:39
      A moje: "Mily pane Bohusku, a tak zase zivot udelal mimoradnou smycku." (P.
      Huelle, Mercedes Benz)
      To jedno zdanie zawrociło mi w głowie ;)
    • Gość: pojola IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.05.06, 13:01
      "Nie ma nieba ni ziemi, otchłani ni piekła. Jest tylko Beatrycze. I właśnie jej
      nie ma." Cytat do "Tylko Beatrycze" Parnickiego.
    • "Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi
      zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia."

Taki początek zasługiwał na lepszą powieść ;)
    • Gość: lemur_78 IP: 195.42.249.* 02.05.06, 13:29
      zdecydowanie "Ktoś musiał zrobić doniesienie na Józefa K., bo mimo że nic złego
      nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany." ale i wspomnane "100
      lat samotności"
    • na poczatku była rzeka. rzeka zamieniła sie w droge a droga rozeszła sie na
      cały świat. a dlatego ze droga była kiedys rzeką, zawsze była glodna.
      lub cos w tym stylu, nie pamietam dokładnie:) i chyba nie bylo to pierwsze
      zdanie..
      • "Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do
        szczęścia tylko żony."
        Jane Austin, Duma i Uprzedzenie

Pozamiatane.
        (+wielkie brawa za "Sto Lat Samotności" i "Mistrza i Małgorzatę")
      • "Od chwili gdy jego małżonka urodziła kota,co było zgoła nieprzewidzianym
        rezultatem eksperymentów w dziedzinie alchemii seksualnej,i po zupełnie
        przypadkowym wynalezieniu nad wyraz osobliwego materiału wybuchowego..."Luis DE
        Bernieres "Senior Vivo i król kokainowy" (pilnie poszukuję tegoż autora "Wojna o
        czułe miejsca don Emanuela")
        • Gość: Steven IP: *.dynamic.dsl.as9105.com 06.05.06, 20:02
          Luis de Bernieres... obie czytalem i smialem sie do rozpuku jednoczesnie kiwajac
          glowa w zachwycie. Super. Kazdy powinien sprobowac. Polecam i dzieki za
          przypomnienie!
    • W płonącym krwawo wrześniowym wieczorze, po sześdziesięciu bezdeszczowych
      dniach, buchnęła jasno jak ogień w suchej trawie plotka, opowieść, nie wiem, jak
      to nazwać.
      "Suchy wrzesień" William Faulkner
      • "Kiedy byłem mały, starszy brat posadził mnie na rozpalonej blasze.To dało mi
        przedwczesny impuls do rozważań o zagadnieniu "człowiek a natura"." - z "Ptaszka
        ugupu" Mrożka,

"Wszystkie szczęsliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina
        jest nieszczęśliwa na swój sposób." -z Anny Kareniny

"Wiosną 1998 roku Bluma Lennon kupiła w pewnej księgarni w Soho używany
        egzemplarz Poezji Emily Dickinson i kiedy doszła do drugiego wiersza, na
        skrzyżowaniu potrącił ją samochód. Ksiażki zmieniają los ludzi." - z Domu z
        papieru Domingueza.
      • hm mam pod reka tylko po angielsku i francusku

In the beginning was nothing, and this nothing had neither form or substance, it
        was nothing other than what it was.
        Au commencement il n'y avait rien. Et ce rien n'etait ni vide ni vague, il
        n'appelait rien d'autre que lui-mem.
        a w kazdym jezyku brzmi inaczje, po polsku tez swietnie aczkoliwke nie chce
        swojego tlumaczenia tworzyc :) A potem z kazdym zdaniem jest tylko lepiej :)

Amelie nothomb, metafizyka rury
    • Gość: marlowe IP: *.net.autocom.pl 02.05.06, 14:07
      "Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej."

Mistrz i Malgorzata rowniez swietne.

• Gość: cure IP: *.eskadra.com.pl 02.05.06, 14:12
      Wygląda na to, ze Marquez i Bulhakow wykoszą konkurencję. To chyba naprawdę
      fajne zdania są...
      • Nie neguje wysokiej klasy tych ksiazek, ale to takze swiadczy o tym, ze Polacy
        nie czytaja...:( smutne ale prawdziwe.
        Nie potrafie wybrac jednego zdania moge podac tytuły ksiazek
        jedno z przykladowych zdan:

Gdy Brat Bruno modlił się pewnej nocy w modlitwie przeszkadzało mu tylko
        rechotanie żaby"
        "
        --
        Anna Werenc
    • Gość: ~tintin IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.05.06, 14:14
      Jeszcze: "Ogary poszły w las." Podobno ta fraza budziła niesłychane męi w
      Wańkowiczu, który całe zycie żałował, że coś takiego juz napisano, i to bez
      jego udziału. Ja jeszcze bardzo lubię"A to nam zabili Ferdynanda", zresztą
      reszta zdań też fajna, lubimy się przerzucać cytatami ze Szwejka w domu (np. o
      tym jak angorski kot miał się zaprzyjaźnic z herceńskim kanarkiem i "ani się
      Szwejk obejrzał, a ten szelma kot odgryzł kanarkowi głowę!"
      • Gość: Michał IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.05.06, 14:22
        Ja lubię efektowne zdania otwierające powieść.
        I może wrażenia z ostatnich lektur:
        "Prawdziwy bohater powinien byc samotny.
        Powiedziała ta pani, wstała i wyszła."
        Marcin Świetlicki "Dwanaście"
        "Kobiety rozkładają szeroko nogi, a ja sobie śpiewam."
        Toni Morrison "Miłość".
        Bardzo mi się podobają zdania z XIX wiecznych powieści, podoba mi się też
        Hrabala zdanie, Marqueza, Bułhakowa.
        • Gość: gosc portalu IP: *.cust.tele2.it 02.05.06, 14:47
          "Jest to opowiesc o spotkaniu dwoch samotnych ,chudych,dosc starych bialych
          ludzi
          na szybko umierajacej planecie".

"Na kafelkach obok rolki z recznikiem ktos napisal olowkiem:
          Po co czlowiek zyje?
          Trout przetrzasnal kieszenie w poszukiwaniu piora ...(ale nie znalazl,gdyby
          jednak znalazl oto co by zareplikowal
          Aby byc oczami,uszami i sumieniem Stworcy Wszechswiata ty baranie"
    • Gość: ek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.05.06, 14:58
      "I co teraz? Ha!" ..."Mechaniczna Pomarańcza"
    • "nigdy jeszcze chyba nie ścięto w naszym kraju tak osobliwych drzew jak owe
      siedem jaworów, rosnących wzdłuż bocznej ściany baraku numer trzy" (anna seghers
      "siódmy krzyż").
      i oczywiście nizmiennie "mistrz i małgorzata":)
    • Gość: leeiasdpoas IP: 192.193.245.* 02.05.06, 15:22
      "W obliczeniach był błąd." - Eden Stanisława Lema
    • Gość: tja IP: *.centertel.pl 02.05.06, 15:22
      MOje ulubione zdanie pochodzi z mojej ulubionej książki Pani Dalloway V. Woolf.
      NIestety mam tylko angielski oryginał:

Mrs. Dalloway said she would buy the flowers herself.

For Lucy had her work cut out for her. The doors would be taken off their
      hinges; Rumpelmayer’s men were coming. And then, thought Clarissa Dalloway,
      what a morning—fresh as if issued to children on a beach.

• Gość: m IP: *.eca.eu.int 02.05.06, 15:50
        Trzy zdania z Buszującego w zbożu

"If you really want to hear about it, the first thing you'll probably want to
        know is where I was born, and what my lousy childhood was like, and how my
        parents were occupied and all that David Copperfield kind of crap, but I don't
        feel like going into it. In the first place, that stuff bores me, and in the
        second place, my parents would have about two haemorrhages apiece if I told
        anything pretty personal about them. They're quite touchy about anything like
        that, especially my father. They're nice and all—I'm not saying that—but
        they're also touchy as hell."
    • "W domu Obłońskich zapanował zamęt...."L.Tołstoj "Anna Karenina".
    • A brzmiało ono następująco

"Noc była ciemna, jak sumienie faszysty, jak zamiary polskiego pana, jak
      polityka angielskiego ministra"

Polecam tą jajcarską książke.
    • Gość: m IP: *.eca.eu.int 02.05.06, 16:11
      W lipcu ojciec mój wyjeżdżał do wód i zostawiał mnie z matką i starszym bratem
      na pastwę białych od żaru i oszołamiających dni letnich
      sklepy cynamonowe
      • Gość: Anika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.05.06, 14:56
        tak tak tak!!!!
        dziekuje za sklepy!!!!
      • Gość: mcwalt IP: *.debacom.pl / *.debacom.pl 03.05.06, 18:39
        a tytuł opowiadania - chyba " Lato"
        tak czy tak Swietnie bo Sklepy ... i Sanatorium.... czyta się za każdym
        razem na klęczkach
      • W lipcu ojciec mój wyjeżdżał do wód i zostawiał mnie z matką i starszym bratem na pastwę białych od żaru i oszołamiających dni letnich. Wertowaliśmy, odurzeni światłem, w tej wielkiej księdze wakacji, której wszystkie karty pałały od blasku i miały na dnie słodki do omdlenia miąższ złotych gruszek.

oczywiście bruno
    • Dorota Msłowska - "Paw Królowej" :
      "Hej ludzie, pora sie zbudzić, posłuchajcie tej historii o tym, jak był pożar w
      bucie, posłuchajcie o brzydkiej dziewczynie, która miała ciało psa i twarz
      świni, oczy kaprawe a każde z innego zwstawu, usta pełne zębów a każdy z innego
      uśmiechu, żyłę lilla na czole i asymetrię szpar powiekowych i uchroń nas Boże,
      nikt takiej brzydkiej nie chciał ani znać, ani żaden chłopak nie hciał jej
      dymac, bo patrząc na taką twarz zaraz zły każdemu wydawał się świat, a Bóg
      katolicki USA pastorem, o 20.10 Totalizatorem Sportowym, ślepnącym żonglerem,
      rokendrolowym hochsztaplerem, hipnotyzerem z Manga Gdynia, co przedstawia ci
      taką dziewczynę, której najpierw podłożył świnię, z Tysiąclecia Stadionu żółtym
      cwaniakiem, co sprzedaje ci hrabinę brzydalinę jako superekstratwojąnowąsuperlaskę."
    • Gość: ita IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.05.06, 16:50
      'NONE of them knew the color of the sky' "The Open Boat" Stephena Crane'a
    • Gość: el_ninia IP: *.broker.com.pl 02.05.06, 17:00
      Hmmm...oprocz cyt. Bulhakowa ulubione zdanie to oczywiscie:

"Jest rzecza powszechnie znana,ze samotnemu i bogatemu mezczyznie brak do
      szczescia tylko zony."

:-D

(Jane Austen "Duma i uprzedzenie" w tlumaczeniu Anny Przedpelskiej-Trzeciakowskiej)
przejdź do: 1-100 101-200 201-300 301-312
(101-200)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.