Dodaj do ulubionych

Podziemne podroze

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.01.07, 23:38
Tak mnie naszlo, sluchalam audycji na radio4 BBC o zejsciu do piekla, otchlani, hadesu, szeolu,
podrozy przez mrok. W roznych kulturach rownie fascynujace - (o raju tez byla audycja, tylko sporo
wczesniej:)) Macie moze w glowie jakies ksiegi piekielnej drogi? Egipska ksiega umarlych, tybetanska
ksiega umarlych, tybetanskie teksty o smierci, mit o Orfeuszu i opera Glucka (ojoj, jak ja to lubie),
Dante, Petrarca. Kilka innych, ktorych nie wymienie, bo przyjemniej, jak ktos inny to robi. Ktos moze
ostatnio w literaturze schodzil do piekiel, a nic o tym nie wiem?
Edytor zaawansowany
  • autumna 02.01.07, 12:46
    Ostatnio to chyba "Anna In w grobowcach świata" Tokarczuk na motywach sumeryjskiego mitu o Inannie.

--
    Tylko dla orłów
  • pavvka 03.01.07, 10:06
    "Podróż do wnętrza Ziemi" Verne'a ;-)
    --
    Maybe we should go inside before lightning strikes you dead and bits of you
    mess up my nice shoes
  • Gość: Kasia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.01.07, 12:07
    Dziekuje bardzo, ze daliscie glos na tej pustyni! Juz myslalam, ze wlasciwie nie ma komu odpowiadac,
    bo jesli ktos cos wie ciekawego, to juz po tamtej stronie!
    O Annie Inn myslalam, ale mity, takie jakie sa, chropawe, ciemne, niedookreslone, toczone przez czas
    bardzo mnie zawsze poruszaja i boje sie ich ociosanej, przystosowanej wersji. A mit o Inannie lubie
    szczegolnie. Dlatego tez - z innej bajki i pewnie nizszej polki - nigdy nie wezme do reki Harry Pottera,
    bo dla mnie to przyklad, jak zbiorowe opowiesci ludzkosci przerobic na mydlo.
    Verne - pewnie! Plastyczny do bolu, te wizje zejscia do wnetrza ziemi potem sie przewijaly w filmie i
    literaturze, chociaz to chyba od wierzen orfickich sie zaczelo, nie od Verne'a :). A 20 tysiecy mil
    podmorskiej zeglugi to co? Wlasciwie wszystkie ksiazki Verne'a to eksploracje iluzorycznych swiatow.
    A myslalam jeszcze o Lovercrafcie. Na innej polce Strugaccy ( Piknik) i Lem, na przyklad Solaris.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.