07.08.17, 14:45
Mam prośbę o wypowiedzi w temacie Niacyny (witaminy B3). Wątek pojawił się kilkukrotnie na różnych forach, ale nie znalazłem w nich zadowalających wypowiedzi. Moje pytanie jest o Wasze doświadczenia. Czy ktoś suplementował Niacynę? W jakich ilościach? Czy coś pomogła? Wiem, że aby terapia była skuteczna potrzeba zmienić sposób odżywiania, głównie wyeliminować cukier, alkohol, kofeinę i wykazać się cierpliwością. Jakich suplementów używacie? Proszę o wypowiedzi i pozdrawiam.

w.akademiawitalnosci.pl/10-najpotezniejszych-protokolow-witaminowych-cz-7-niacynowy-protokol-doktora-abrama-hoffera/#more-5930
Edytor zaawansowany
 • mgasg 08.08.17, 17:52
  ja bralam ok 3 miesiecy bardzo duze dawki 3xdziennie 500mg.zadnego wplywu na samopoczucie.Jedynie cholesterol mi spadl bo takie tez ma niacyna dzialanie.Dobrej firmy,stanadaryzowana. Szkoda pienedzy,ale musialam sprobowac,jak zrestza innych witamin tez.troche poprawil mi nastroj kwas foliowy.Ale tez tak mam jak jem duzo zielonych warzyw.
 • solwer 24.09.17, 15:23
  mgasg 08.08.17, 17:52 napisała m.in ja bralam ok 3 miesiecy bardzo duze dawki 3xdziennie 500mg.zadnego wplywu na samopoczucie.Jedynie cholesterol mi spadl bo takie tez ma niacyna dzialanie.
  Może zastosowanie wskazówek zawartych tu: www.youtube.com/watch?v=wMsTmQZHC60 pomoże ci na polepszenie samopoczucia?. Zwróć uwagę, by niacyna była najlepiej w proszku brana razem z B komplex. Unikaj kapsułek w składzie których jest stearynian magnezu.Oblepia jelita i uniemożliwia wchłanianie np. folianów Piszesz ,że spadł ci cholesterol. Możesz podać bliższe szczegóły? Tzn Ile miałaś cholesterolu i jego frakcji przed stosowaniem i ile po stosowaniu niacyny. Masz takie wyniki?
 • biala_malpa 24.09.17, 16:27
  Wszystko fajnie, tylko z tego co się orientuję niacyna została wycofana ze sprzedaży. Jeśli się mylę to podeślijcie jakiś info gdzie ją można kupić, pozdrawiam
 • kocanka_piaskowa 24.09.17, 16:50
  Może z aptek, bo w sieci jak i sklepach ze suplementami/zielarskimi to chyba nie ma problemu z zakupem. I zgadzam się z przedmówcą wyżej, minimalizować składniki dodatkowe Niacyny, najlepiej proszek. A w linku Pani macha Swansonem, który ma w składzie Stearynian Magnezu, ten akurat lepiej sobie odpuścić.
 • biala_malpa 24.09.17, 18:17
  Obawiam się, że jednak jest problem. Kiedyś można było dostać niacynę, witaminę B3 na receptę w większych dawkach. Ostatnio poprosiłem moją dr o receptę. O dzwoniłem kilka aptek i wszędzie lipa. Zobaczcie komentarze:

  www.pepsieliot.com/dlaczego-szpitale-psychiatryczne-milcza-na-temat-niacyny-czyli-witaminy-b3-2/

  Ale przy okazji znalazłem niacynę w 100 mg tabletkachsmile zamawiambig_grin
 • kocanka_piaskowa 24.09.17, 18:24
  Ach, ok. Bo nie chodzi o Niacynę w ogóle a o taką z wysoką substancją czynną. Tera rozumiem big_grin
 • biala_malpa 24.09.17, 18:42
  Pewnie pozostanę na niskich dawkach niacyny. Do zalecanych przez Dr Hoffera 3x 500-1000 mg na dobę raczej nie dotrę, tym bardziej bez leków zakupionych w aptece. Może to efekt placebo, może innych czynników, ale póki co jest ze mną całkiem nieźle.
 • dkmn 28.09.17, 10:30
  Informacje odnośnie stearynianu magnezu w suplementach są bezmyślnie powielane bez sprawdzenia ich zasadności i poparcia rzetelnymi badaniami naukowymi. Prawda jest taka, że ilość tego kwasu w suplementach to ułamek procenta tego co przyjmujemy w normalnym jedzeniu. Osobiście w miarę możliwości wybieram suplementy które nie zawierają zbędnych dodatków i wypełniaczy ale jeżeli nie ma w aptece nic lepszego to bez oporu kupuje te z tymi tanimi wypełniaczami. W żywności środek ten jest stosowany w dużych ilościach pod nazwą E572 (substancja przeciwzbrylająca). Jedyny mądrzejszy artykuł w tym temacie udało mi się znaleźć w tym linku.
 • kocanka_piaskowa 28.09.17, 12:09
  Pewnie tak jest. Czekolada słodzona aspartamem tez nie zawiera go wiele ale lepiej jeść tę, która nie zawiera go w ogóle. I jak słusznie piszesz, lepiej wybierać te produkty, które zbędnych składników nie mają w swoim składzie, niż je kumulować niepotrzebnie skoro mamy wybór-a mamy. Pracując przez dłuższy czas w tej branży, przez moje ręce przeszło wiele suplementów i ich składy różnią się między sobą dodatkami. Warto więc nauczyć czytać się etykiet i wybierać mniejsze zło. Ale też nie dajmy się zwariować i tu też się zgadzam z przedmówcą.
 • solwer 28.09.17, 21:25
  Dkmn 28.09.17, 10:30 napisał m.in. Informacje odnośnie stearynianu magnezu w suplementach są bezmyślnie powielane bez sprawdzenia ich zasadności i poparcia rzetelnymi badaniami naukowymi.
  Ja zdanie  Unikaj kapsułek w składzie których jest stearynian magnezu. Oblepia jelita i uniemożliwia wchłanianie np. folianów napisałem na skutek osobistych doświadczeń. Otóż zastanowiło mnie, dlaczego homocysteina w mojej krwi obniża się minimalnie lub wcale po zażywaniu zalecanych dawek zestawów witamin (B12,B6,kwas foliowy) Witaminy renomowanych producentów,skrupulatne pilnowanie dawek i nic lub prawie nic. Zacząłem szukać przyczyn i znalazłem w sieci wytłumaczenie : acard + stearynian magnezu tego przyczyną. Po wyeliminowaniu acardu poziom homocysteiny obniżył się o 0,6 umol/l. Po zmianie witamin na niezawierające stearynianu magnezu, po miesiącu obniżył się o 3 do 10,5umol/l - czyli blisko optimum. To oczywiście przypadek jednostkowy, Zacząłem szukać uzasadnienia mojego przypadku w sieci znalazłem w miarę wiarygodne wytłumaczenie tutaj organeoblog.pl/stearynian-magnezu-powszechny-wypelniacz-suplementow-diety/. Niestety nie dotarłem do opisów badań źródłowych, które by jednoznacznie potwierdzały obniżenie wchłaniania leku ,suplementu na skutek zastosowania wypełniacza w postaci stearynianu magnezu.
  Natomiast link, który ty podałeś, zawiera w zasadzie reklamę produktów konkretnego producenta pt. To co my robimy, to jest best. Jeśli chodzi o stearynian magnezu, to zwróciłem uwagę na fakt ,że cała argumentacja dotyczy przyswajalności z pożywienia kwasu stearynowego, który niektórzy nas spożywają w ilościach kilku gramowych (całkowita zgoda z tym co piszą) Natomiast podanie informacji,że stearynian magnezu to sól kwasu stearynowego, w sposób sugerujący ,że to taka sama nieszkodliwa i dobrze wchłaniana substancja,pozyskiwana ze źródeł naturalnych, to nadużycie. To jakby porównywać wapń(metal) dobrze reagujący z wodą z węglanem wapnia (jego solą),który w wodzie jest minimalnie rozpuszczalny. (to wapń i to wapń)
  I na takie bezwartościowe (moim zdaniem) uzasadnienie będą się powoływali kolejni zwolennicy tanich wypełniaczy, a ich opinie będą przepisywane, jako już w pełni wiarygodne źródło, przez innych, np. przez prasę kolorową, czy różnej maści reklamy aptekarskie.Ja póki jeszcze można będę suplementował się (w razie konieczności) mono substancjami. lub o minimalnej zawartości nieszkodliwych wypełniaczy (np. inulina) W tym celu zakupiłem wagę, która to umożliwia.
 • dkmn 29.09.17, 08:46
  Amerykańska agencja żywności i leków (FDA) ustaliła na podstawie badań na szczurach, że ilość stearynianu magnezu (soli magnezowej kwasu stearynowego) bezpieczna dla człowieka to 2500 mg/kg na dzień (w tabletkach mamy przeciętnie 20mg). Stosowanie E572 (stearynianiu magnezu) w żywności jest nielimitowane. Jeżeli próbujesz udowodnić że stearynian magnezu jest szkodliwy bo kwas stearynowy to nie to samo co sól magnezowa tego kwasu to nie tędy droga. Mówimy tutaj o tym czy stearynian magnezu jest szkodliwy a nie czym się różni od kwasu stearynowego. Bardziej jestem skłonny uwierzyć instytutowi który prowadzi i publikuje badania naukowe nad suplementami niż kilkunastu blogom pisanym przez copywriterów którzy powielają informacje wyssane z palca. Moim zdaniem problemem złej przyswajalności witamin z suplementów zawierających stearynian magnezu nie jest to, że ten ostatni tam jest obecny tylko to, że są to po prostu tanie i kiepskie produkty. Osobiście używam suplementów polskiego producenta ForMeds. Nie zawierają one żadnych niepotrzebnych dodatków ale na to, że je wybrałem na pewno nie miało wpływu to, że nie zawierają stearynianu magnezu. To nie może być jedyny wyznacznik tego czy dany suplement wybrać czy nie bo jeżeli chcesz suplement w tabletkach (nie kapsułkach, proszku czy oleju) to musi on zawierać jakiś wypełniacz. Jeżeli ktoś ma jakieś sensowne źródła które wykazały szkodliwość stearynianu magnezu to chętnie się z nimi zapoznam. Puki co nic takiego nie udało mi się znaleźć.
 • solwer 29.09.17, 18:58

  dkmn 29.09.17, 08:46 Napisał: Moim zdaniem problemem złej przyswajalności witamin z suplementów zawierających stearynian magnezu nie jest to, że ten ostatni tam jest obecny tylko to, że są to po prostu tanie i kiepskie produkty. W odniesieni do mojego przypadku, powyższe zdanie jest nieprawdziwe! Używałem suplementów renomowanej firmy(nazwy nie podaję celowo),ze skutkiem który opisywałem poprzednio. Jak się okazuje, to nie tylko mój organizm reaguje obniżeniem przyswajalności substancji czynnej w sąsiedztwie stearynianu magnezu. Tym razem dotyczy to leku. Niestety dalej są to przypadki, które będą kwalifikowane jako indywidualne reakcje organizmu.
  Przytaczasz : (w tabletkach mamy przeciętnie 20mg) Ja też przytoczę.Leki, które znalazłem a apteczce seniora lat 70 ,zawierające stearynian magnezu. Lek na nadciśnienie subst. czynna 10mg waga tabletki 272mg !!ponad 1/4 grama!!!!!!! lek stos w tachykardii subst. czynna 5mg waga tabletki 126mg lek odwadniający subst. czynna 25mg waga tabletki 125mg WitC100mg+rutyna 25mg subst. czynne 125mg waga tabletki 238mg Lek sterydowy stosowany w urologi subst. czynna 5mg waga tabletki 135mg Po zważeniu wpadłem w przydum!!! Jasne, że nie cała różnica między masą tabletki a substancją czynną to stearynian magnezu, lecz ta przytoczona wartość(20mg) jest wziętą z sufitu! Jak nie przymierzając normy na cholesterol. Póki co ja zostaję przy swoim Tzn :będę suplementował się (w razie konieczności) mono substancjami, lub o minimalnej zawartości nieszkodliwych wypełniaczy(np inulina). A czytelnikom postu pozostawiam wybór .Mogą przecież przyjmować nawet 100g bezwartościowego środka,który nie będąc trucizną, do zdrowia się nie przyczynia.
  PS. Ponieważ jesteśmy przy wątku Niacyna, na forum CHAD, zerknąłem na reklamowaną stronę i znalazłem w wyszukiwarce strony, środek ****** B3 o składzie: Porcja dzienna- 1 kapsułka zawiera (referencyjna wartość spożycia %): Niacyna (mg NE)- 500 mg (3125 %), w tym: amid kwasu nikotynowego- 490 mg kwas nikotynowy - 10 mg. Składniki: niacyna (amid kwasu nikotynowego, kwas nikotynowy), pullulan (otoczka kapsułki). I znowu będziemy czytali post przyszłego użytkownika > nawet cholesterolu mi nie obniżyło, nie mówiąc o poprawie samopoczucia<sad Bo zgodnie z odpowiednim rozdziałem książki Andrew W Saul,a, taki skład, to może pomóc na....... wygładzenie pryszczy. Pogratulować wyborusmile
 • dkmn 29.09.17, 20:13
  Solwer nie wiem czemu się boisz podawania nazwy firmy. Podadzą Ciebie do sądu czy jak? Napisz lepiej jaką niacyne konkretnie kupić żeby działała najlepiej. Jeżeli tabletka ma 300mg a substancji czynnej 10mg to stearynianu magnezu będzie 290mg? hmm. Skąd wiesz że nie 20mg? Producent chyba wie lepiej nie sądzisz? Skoro tak się boisz tego mitycznego stearynianu magnezu pomimo braku naukowych podstaw to nie będę Ciebie więcej przekonywał bo w sumie nie ma to większego znaczenia oprócz tego, że nie lubię jak się rozpowszechnia niczym nie poparte informacje. Odnośnie Bicaps B3 to napisz konkretnie o co chodzi bo nie każdy czytał książkę którą wymieniłeś. Zamiast Bicaps można wybrać F-VIT B3. Masz tam tylko kwas nikotynowy 50mg i inuline. Mi akurat ten produkt pasuje bo nie stosuje tak dużych dawek jak Ty. Jestem przeciwnikiem stosowania megadawek suplementów. Moim zdaniem 1000mg niacyny jak niektórzy proponują może być po prostu niebezpieczne. Ludzie suplementujcie się z głową!
 • biala_malpa 29.09.17, 21:02
  Też suplementuje F-WIT B3 Formeds. Suplementuję i mogę śmiało polecić. Pozdrawiam
 • dkmn 29.09.17, 10:37
  Sprostowanie: W Polsce maksymalna dozwolona ilość stearynianu magnezu, jaka może być dodawana została określona na 10g/kg.
 • dkmn 29.09.17, 21:18
  Przeliczyłem ile wg polskiego prawa powinno być stearynianu magnezu w 200mg tabletce i wyszło coś takiego: kg tabletek 200mg to 5000 sztuk. Jeżeli w 5000 tabletek może być max. 10g stearynianu to na jedną wychodzi 2mg. Dr Rath deklaruje, że w jego produktach jest średnio 10 do 20mg. Coś się tutaj nie zgadza bo 10mg stearynianu może być w tabletce o wadze 1g a tabletki mają średnio 200 -300mg. hmm. Wychodzi na to że 10mg stearynianu w tabletce to już jest nagięcie prawa a to co sugerował Solwer, że jest go tam prawie tyle ile waży tabletka to już kryminał wink
 • dkmn 29.09.17, 23:11
  A dla czytelników tego forum którzy uwierzyli w to co pisze Solwer mam znakomitą wiadomość: Kwetaplex, Lamilept, Venlectine, trittico, olanzapina i większość lekarstw które przyjmujecie na CHAD zawiera stearynian magnezu. Od jutra ich nie bierzcie bo wam oblepi jelita wink
 • mgasg 28.09.17, 13:18
  cholesterol mialam 8.5 mmol,inne jego frakcje w normie. Tak mi zaczal rosnac,gdzy zaczelam brac antydepresanty. Po stosowaniu niacyny, spadl do 5.5 po 3 miesiacach.bralam kapsulki firmy Solgar.Nie wiem jak tam ze stearynianem magnezu, nie sprawdzalam bo nie wiedzialam o tym.
  Potem przestalam bo jednak to pieczenie skory po zjedzeniu kapsulki bylo bardzo dokuczliwe. teraz nie wiem,mam wyniki u GP to zadzwonie i sprawdze. W UK gdzie mieszkam, nie zwraca sie uwagi na cholesterol calkowity, jesli ine frakcje sa dobre. Gdy bede m iec wysoki,pewnie znow sprobuje. Na razie poszukam zrodel infekcji bo czuje sie jakbym miala malarie doslownie i ten cholesterol. Bywa tak przy stanach zapalnych. Dam znac gdy odbiore wyniki.Pozdrawiam
 • solwer 28.09.17, 22:38
  mgasg 28.09.17, 13:18 podała swe wyniki po suplemetacji niacyną
  Dziękuję, przynajmniej wiem czego się mogę spodziewaćsmile To duży zjazd z 327mg/dl) na 211(przeliczyłem) Normalnie lekarze przy takim cholesterolu zalecają statyny. Zastanawiają mnie pozostałe frakcje. Przy tak wysokim poziomie cholesterolu powinnaś mieć LDL i triglicerydy podwyższone, a nie w normie. Chyba ,że HDL poszybował w górę?. Piszesz także: bo jednak to pieczenie skory po zjedzeniu kapsułki było bardzo dokuczliwe. Ja zacząłem od 100mg i to było zdecydowanie za dużo.(jakbym zjadł ze 1/4kg ostrej papryki) Przez kolejne dni, dawki przyjmowałem po posiłkach i zwiększałem o 25mg/dawkę + wit C (Odważam porcje przy pomocy wagi mierzącej z dokładnością do jednego mg) Obecnie przyjmuję 3x 600mg nawet na czczo, bez efektu flush .Niacyna na mnie działa pozytywnie,lecz nie mam CHAD,Wycisza,brak kłopotów z zasypianiem,ciśnienie krwi obniżyło się ,do średnio 115/65 mmHg i puls z 90 do 65 Wyłączyłem cukier, alkohol i ograniczyłem kawęDwa xtydz basen i 1000m grzbietowym. Przyjmuję jeszcze B12,B6.kwas foliowy, cytrynian magnezu i D3+K2 Wydając „grosze” na suplementy, zaoszczędziłem złotówki na zalecane lekarstwa z tym samym skutkiem.To piszę trochę na wyrost gdyż nie mam jeszcze wyników badania cholesterolu i jego frakcji,lecz mam nadzieję ,że działanie niacyny w tej materii będzie jak u ciebie. Zdrowia życzę: )Gdyby nie sprawiło to kłopotu, to podaj kolejne wyniki,Ja zrewanżuję się tym samymsmile
 • dkmn 21.12.17, 20:09
  Od września znowu suplementuję niacynę (kwas nikotynowy 100mg/dzień) w postaci tabletek oczywiście zawierających stearynian magnezu. Codzienny flush sugeruje, że obecność stearynianu nie ma żadnego wpływu na wchłanianie tego suplementu. Moje jelita też wydają się w porządku wink
 • dkmn 26.02.18, 07:19
  Rafal111.net nie wprowadzaj ludzi w błąd. Produkt jest dobry ale dla kogoś kto stosuje małe dawki. Procja zawiera 50mg niacyny i 750mg inuliny.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.