Dodaj do ulubionych

Borderline a spektrum chad

29.08.17, 18:55
Te dwie jednostki nozologiczne wydają się być do siebie więcej, niż zbliżone. Zaryzykowałabym, że mogą się zazębiać, mieć część wspólną. Border często współwystępuje z chad, depresją jednobiegunową i innymi zaburzeniami. I trudno się dziwić - pogranicze to pogranicze.
O ile da się odróżnć bordera od chad typ I, to z typ II jest już trudniej, a jeśli idzie o spektrum, którego istnienie może być samo w sobie problematyczne, to już praktycznie spotykamy się z borderem - wahania nastroju w jednym i drugim przypadku nie trzymają się określonego wzorca. Zwłaszcza chad z szybką zmianą faz przypomina bordera.

Moim zdaniem istotne byłyby wahania nie tyle w odniesieniu do samego nastroju, co w odniesieniu do schematu Ja - border to labilne poczucie własnej wartości od "jestem królem/królową świata" do "jestem dnem, szkoda dla mnie tlenu" i niepewność do tego kim się jest; ról społecznych, celów życiowych. Ale czy w chad wahania nastroju nie odbijają się na tych sferach? Napewno w jakimś stopniu tak.

Druga rzecz to współwystępowanie bordera z nałogami i zaburzeniami odżywiania. Z drugiej strony jedne i drugie mogą towarzyszyć chad, pytanie jak łatwo pomylić bulimika z chadem typ II lub spektrum z borderem? Zdaje się, że bardzo łatwo.

Koniec końców sama nasuwa się kwestia o sensowność dopasowywania jednostek nozologicznych w przypadku nakładania się na siebie/współwystępowania kilku typów zaburzeń. Oraz czy takie dopasowanie faktycznie pomaga w leczeniu? Wydaje się, ze jest to bardziej działanie ku chwale biurokracji, niż dla dobra pacjenta.
Edytor zaawansowany
 • 39.a 29.08.17, 20:44
  Czesc Xeniu. Kopę lat.
  Prawdopodobnie "mam" wlasnie spektrum, ale nie zgodzę się że to tak blisko borderline. Nie okaleczam się, nie mam do ludzi stosunku typu "kocham Cię, a za chwilę nienawidzę", chcę przez to powiedzieć, ze lepiej gdyby border zostalo b, a spektrum s.
  W spektrum wiecej jest depresji, a hipomania trwa raptem parę dni i zdarza się, że jest indukowana przez leki.
  border czyli pogranicze, spektrum czyli rodzaj worka pojęciowego. tak na moj chlopski, nie naukowy rozum.
  jeszcze mi się nasunęła manipulacja osób z borderline, też nijak to się ma do spektrum. znam 3 osoby tak zdiagnozowane, to tak na marginesie.
 • xsenia 30.08.17, 09:14
  Nie wiedziałam, że ktoś pamięta wredną xsenię, jak miło smile
  Potwierdziłaś, co piszą o borderze że to diagnoza sygmatyzująca - border to ktoś zły, manipulant. Nikt nie chce być tak zdiagnozowany. Zastanawiam się nad borderem w wersji "light", podobnie jak spektrum to chad w wersji "lihgt" bez spektakularnych manii. W żadnym razie nie twierdzę, że diagnoza spektrum = border.

  BTW widzę u siebie cechy obydwu, ale to tylko introspekcja.
 • beatrixx-kiddo 25.09.17, 15:49
  Xeniu, a ja mam jakieś jeszcze Twoje nr tel w komórce smile
  A propos bordera w wersji "light" to mój obecny świrolog twierdzi, że bordery dzielą się na "cienkoskórkowe" i "gruboskórkowe". Ci potocznie odbierani jako źli manipulanci to gruboskórkowi.
  PS. Ostatnio dostałam od niego w prezencie książkę, jak zażądałam dedykacji, to napisał: "Dla bordera od psychiatry z borderlandu". Lubię mojego doktorka smile


  --
  Leki są dobre, tylko ludzie do dupy.
  Copyright by Euforyk
 • 39.a 25.09.17, 23:56
  "Dzień dobry. Tu ja, komórka (Zosi, Kasi, Rysia). Zadzwoń później" albo podobnie. Ale początek pamiętam
  i długo miałam takie nagranie smile
 • beatrixx-kiddo 26.09.17, 20:15
  To ja, komórka M... proszę zostaw wiadomość albo spróbuj później 😁
  Nie mam pojęcia, czy to jeszcze tak gada, musiałabym sama do siebie zadzwonić a mi się nie chce

  --
  Leki są dobre, tylko ludzie do dupy.
  Copyright by Euforyk
 • xsenia 28.09.17, 15:52
  Musi to być ciekawa pozycja, czy o borderach? Może jakieś info via @ wink
 • beatrixx-kiddo 28.09.17, 17:29
  Już Ci odpisałam smile Nie, zupełnie nie o borderach.
  Fajnie piszą o borderach w "Zaburzenia osobowości", taka cegła gruba, o wielu innych też tam jest.

  --
  Leki są dobre, tylko ludzie do dupy.
  Copyright by Euforyk
 • ergo_pl 26.09.17, 15:16
  Jak można nie pamiętać xseni wink

  Diagnoza bordera jest bardzo trudna, ale jednak możliwa - prawda, Beatrix smile
 • ergo_pl 26.09.17, 15:18
  Co do leczenia, to moim zdaniem nie ma zbytniej różnicy.
 • xsenia 28.09.17, 16:03
  nie znam się, ale w BDP częściej stosuje się chyba neuroleptyki a w CHAD stabilizatory + antydepy w obydwu przypadkach, ale to tylko moje przypuszczenia
 • beatrixx-kiddo 28.09.17, 17:33
  Ja się też nie znam, wiem tylko, co u mnie: wenla (obecnie w małej daweczce, bo po wielu miesiącach dużych dawek zaliczyłam pierwszą w życiu manię, długi będę spłacać jeszcze, że ho ho), pregabalina - bardziej jako przeciwlękowy niż stabilizator, doraźnie chlorprothixen, czyli fakt, neuroleptyk. Ale może gruboskórkowi ćpają inne cukierki smile

  --
  Leki są dobre, tylko ludzie do dupy.
  Copyright by Euforyk
 • xsenia 29.09.17, 07:51
  Manię? BPD miewają manie? wydawało mi się, że raczej popadają w zachowania audodestrukcyjne, ale ja dopiero zaczynam ten temat i jak powiedziałam nie znam się.
 • beatrixx-kiddo 01.10.17, 15:34
  Ale ja mam - cytuję - borderline na chad. Takie 2w1. Mania była indukowana lekami (niechcący), dlatego trwała na szczęście tylko tydzień.

  --
  Leki są dobre, tylko ludzie do dupy.
  Copyright by Euforyk
 • beatrixx-kiddo 26.09.17, 20:19
  E tam wystarczy półtorej godziny 😜
  Natomiast uważam że leczenie jednak się różni

  --
  Leki są dobre, tylko ludzie do dupy.
  Copyright by Euforyk
 • melanie.k 19.01.18, 01:46
  Różni się, różni smile Sama mam chad, przeważnie mieszany, bpd i jeszcze bulimię do tego. Bpd to zaburzona osobowość, którą należy korygować przede wszystkim psychoterapią oraz ewentualnie wspomagać stabilizatorami, a w razie stanów psychotycznych antypsychotykiem plus hospitalizacje w celu wyhamownia i wyciszenia.
  Natomiast chad to leki, przeciwpsychotyczny w moim przypadku o przedłużonym uwalnianiu, bo przy szybkiej zmianie faz nastrój chwieje się w ciągu dnia, do tego biorę stabilizator, który pozwala nastrojowi utrzymać się w miarę stabilnie. Do tego psychoedukacja.

  Bpd to głównie problemy w relacjach z ludźmi, problem z tworzeniem bliskich relacji, ze względu na wyimaginowany lęk przed odrzuceniem, zranieniem, dlatego tu bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia, by się nie szarpać ze sobą i z otoczneiem. Za to Chad sprawia, ze unikam ludzi, by nie widzieli mnie w gorszej formie, czy to w dole, czy w górce. Wolę być wtedy niewidoczna, będąc taka nieporadna, niezorganizowana i po cichu zbierać się do kupy. smile
 • megan.k 19.01.18, 05:49
  Znalazłam taką definicję spektrum CHAD.

  "Określa zjawisko kliniczne, w którym nie występują główne atrybuty choroby afektywnej dwubiegunowej – stany manii i hipomanii. Istnieją jednak pewne cechy „dwubiegunowości”."

  Dla mnie nie istnieje coś takiego jak spektrum CHAD traktowane jako choroba. Każdy zdrowy psychicznie człowiek ma gorsze i lepsze chwile w życiu. Przeżywa smutki i radości. Dla mnie taka bardzo "wyrównana osoba" powinna raczej pomyśleć, czy z nią wszystko jest w porządku, bo silne przeżywanie emocji jest w naturze człowieka, oczywiście nie za silne, ale to nic złego smucić się, przeżywając tragedię, czy też strasznie się cieszyć np. z narodzenia nowego członka rodziny, czy też z jakichś sukcesów.
 • melanie.k 19.01.18, 14:42
  Ja też uważam, że spektrum chad to nie jednostka chorobowa. Gdzieś chyba o tym kiedyś czytałam. Także zgodzę się z Tobą.
 • xsenia 22.01.18, 15:04
  spektrum chad to nie jednostka chorobowa, tylko spektrum jednostek chorobowych. należą tutaj m.in. sezonowe zaburzenia afektywne F32.9.
 • melanie.k 23.01.18, 11:56
  dokładnie tak

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.