Dodaj do ulubionych

CHAD leki i ciąża

27.11.18, 13:00
Chodzi o bliska mi osobę.
Dziewczyna ma 20 kilka lat, jest w 4-tym miesiącu ciązy. Od jakiegoś czasu podejrzewano u niej a w końcu teraz stwierdzono CHAD i od kilku dni, po napadzie szału czy czegos podobnego, nie wiem bo nie bylo mnie przy tym a ona praktycznie tego nie pamieta, jest w szpit. psychiatrycznym. Zalecono olanzapinę. Poczytała o tym leku i przestraszyła się ze straci dziecko (to byłoby kolejny raz, kilka miesięcy temu w 5 miesiacu stracila dzieciatko) - odmówiła wiec przyjecia tableki, jako ciężarna ma takie prawo. Proszę, podzielcie się ze mną możliwą wiedzą o lekach chadowych w ciąży, o ich wpływie na rozwijące sie dziecko, choćby o samej olanzapinie, jeśli ktoś tu taką wiedzę ma.
Dodam ze ogólnie CHAD nie jest dla mnie czarna magią, mąż go ma od 8 lat.

Z góry najmocniej dziekuję za wszysko czym zechcecie się ze mna podzielić.
Pozdrawiam Was.
Edytor zaawansowany
  • megan.k 27.11.18, 13:36
    Właśnie jestem po lekturze książki, która skłoniła mnie do zastanowienia się, czy osoby z diagnozą choroby psychicznej w ogóle powinni decydować się na dzieci. Sytuacja opisana w książce nie jest oczywiście przypadkiem odosobnionym, chodzi o dzieciobójstwo popełnione z powodu depresji poporodowej z zaburzeniami psychotycznymi. W tym wypadku matka nie była wcześniej leczona psychiatrycznie, więc co może się wydarzyć w innej sytuacji, a poza tym, jakie życie zapewni swoim dzieciom matka, która cały czas będzie przeżywać zmienne nastroje, pobyty w szpitalu psychiatrycznym. Czy na pewno będzie potrafiła być dobrą matką? To będzie bardzo trudne. A co do ciąży, to przy jej planowaniu już odstawia się leki psychotropowe, więc decyzja o nie przyjmowaniu takich leków jest, moim zdaniem, słuszna. Teraz ważniejsze jest zdrowie dziecka, a takie leki nie są obojętne.
  • deidra7 27.11.18, 16:28
    Dzięki za poświecony Twj czas- ale na darmo. Nie prosiłam o odp. co o tym kto sądzi ze ona jest w ciaży i ma CHAD- tylko o doświadczenia, konkretna wiedzę, głównie o olanzapinie.
    Na takie przemyslenia, to nie wiem,...powinnaś zalozyć raczej osobny wątek?
    A dla Twojej informacji -diagnoza padła TERAZ w szpitalu, a jest tam od 4 dni i wiedza potrzebna na już. Dziewczyna ma juz dzieci i tej ciąży nie planowała ( zawiodło zabezpiecznie).
    Mam nadzieje ze dobrze juz mnie rozumiesz- nie osadzanie tu potrzebne, a konktrete rady i doswiadczenie innych osób.
  • megan.k 27.11.18, 17:32
    Na tym forum temat olanzapiny był poruszany już wielokrotnie, podobnie jak problem leczenia CHAD w czasie ciąży. Każda wypowiedź będzie informacją subiektywną, bo każdy ma inne doświadczenia, ja niestety negatywne dotyczące właśnie olanzapiny. Myślę, że nie doczytałaś mojego poprzedniego postu do końca.
  • dkmn 30.11.18, 10:32
    To co napisała wcześniej Megan.k to jest konkretna wiedza. Na co liczysz na forum? Nawet jeżeli wypowiedziałoby się tutaj kilka osób które w trakcie ciąży odstawiały bądź nie odstawiały leki psychotropowe to nic to nie zmienia. Pojedyncze przypadki nic nie wnoszą do takich dyskusji. Wręcz wypowiedzi mogą być szkodliwe. O odstawieniu decyduje lekarz a nie widzimisię kogoś z rodziny ciężarnej. A stwierdzenie czy dany lek jest mniej lub bardziej bezpieczny w trakcie ciąży może wynikać tylko z odpowiednich badań naukowych a nie doświadczeń forumowiczów.
  • megan.k 30.11.18, 15:30
    Ja miałam wrażenie, że komuś zależy na potwierdzeniu, że należy brać w takiej sytuacji leki w ciąży ze względu na dobro pacjentki, a tak naprawdę chodzi przede wszystkim o dobro rodziny (poza nienarodzonym dzieckiem oczywiście). Niestety znam podobne przypadki w realu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.