Dodaj do ulubionych

Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny

18.02.13, 14:54
Witam, chciałam wszystkich poinformować, bo nie wszyscy wiedzą, że dla niepracującego rodzica skrajnego wcześniaka przez pierwszy rok należy się świadczenie pielęgnacyjne 520zł (od marca prawdopodobnie 620zł i zasiłek pielęgnacyjny około 150zł, dla pracującego rodzica tylko zasiłek pielęgnacyjny, nie jest to jakaś powalająca kwota, ale zawsze na pieluszki czy rehabilitację będzie. Jeżeli będzie ktoś chciał więcej informacji na ten temat chętnie odpowiem co trzeba zrobić by dostać takie świadczenie czy zasiłek
Edytor zaawansowany
 • 18.02.13, 14:59
  no właśnie muszę się tym zająć. A jak jestem na wychowawczym to rozumiem że zaliczam się do pracujących. Czy się mylę. Podaj szczegóły co trzeba mieć aby te świadczenia otrzymać.
  Dzięki
 • 18.02.13, 15:21
  Nie wiem jak jest z wychowawczym ale raczej się zaliczasz do pracujących bo opłacają za Ciebie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, kiedy nie pracujesz wtedy MOPS opłaca skłądki i jestes ubezpieczona u nich oni musze opłacać za Ciebie przynajmniej ubezpieczenie społeczne jeżeli mąż pracuje zdrowotne macie przy nim. Żeby uzyskać świadczenie trzeba pójść do lekarza rodzinnego i powiedzieć że chcesz starać się o świadczenie i zasiłek, wtedy lekarz wystawia zaświadczenie o stanie zdrowia itd następnie udajemy się do Ośrodka Niepenosprawności wypełnia się wniosek osoby pracujące zaznaczają ze starają się o zasiłek te 150zł a niepracujące że o świadczenie i zasiłek razem około 700-800zł dokładnie wypełniamy wniosek wpisuje prawie wszystko z rozpoznania na karcie pacjenta z wypisu dziecka oby było jak najwiecej, Panie z osrodka niepełnosprawności umawiają was na okreslony termin w którym stawiamy sie z dzieckiem zabieramy wszystkie dokumenty ze szpitala od lekarzy itd. Badają dziecko i tego samego dnia ( u nas tak było) wystawili oświadczenie o niepełnosprawności na rok, z tym dokumentem udajemy się do MOPSU i składamy wniosek- we wniosku zaznaczamy że chcemy uzyskac dodatek rehabilitacyjny 60zł. Po rozpatrzeniu wniosku raczej pozytywnie jeżeli bedzie prawidłowo wypełniony dostajemy pieniążki na konto.
 • 18.02.13, 15:53
  Nazwijmy teraz rzeczy po imieniu:
  1. Aby starać się o świadczenia/zasiłki w opiece społecznej, należy najpierw mieć orzeczenie o niepełnosprawności - to to, o czym piszesz. Tym zajmuje się PCPR (Powiatowy Ośrodek Pomocy Rodzinie, MCPR, różne wariacje w zależności od gminy/miasta). Po pomyślnej komisji (uwaga! niepełnosprawności nie dostaje się na "wcześniactwo") udajemy się do ops-u i:
  2. Jeśli mamy uprawienia do świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 520 zł - a to gwarantuje tylko i wyłącznie pozytywny pkt 7 i 8 powyższego orzeczenia (muszą być na TAK) - i przede wszystkim NIE JESTEŚMY NIGDZIE ZATRUDNIENI, NIE PRZEBYWAMY NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM - uzyskujemy, bez względu na nasze dochody świadczenie pielęgnacyjne na dziecko. Przysługuje do dnia wygaśnięcia orzeczenia. OPS odprowadza składki, jesteśmy ubezpieczeni.
  3. Niezależnie od świadczenia posiadając orzeczenie o niepełnosprawności na dziecko posiadamy uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie 153 zł - jest on przyznawany niezależnie od dochodów i nie ma większych obwarowań, jeśli chodzi o warunki opieki nad osobą niepełnosprawną (są, jeśli chodzi o wydawanie orzeczeń na dziecko powyżej 16 rż. i w przypadku dorosłych rolę odgrywa rodzaj niepełnosprawności)
  4. Dodatek rehabilitacyjny, o którym piszesz, jest zależny od dochodów i przysługuje jako dodatek do zasiłku rodzinnego - a to już inna sprawa. Jeśli przekraczamy dochód ustawowy wg ustawy o świadczeniach rodzinnych (dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym to kwota 583 zł), zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem rehabilitacyjnym nie przysługują.

  Czyli może być tak, że mając orzeczenie możemy otrzymać 153 zł, możemy otrzymać 673 zł i możemy dostać jeszcze więcej, jeśli kwalifikujemy się do zasiłku rodzinnego z dodatkami.
  -----
  Justyna & Jaś (1740 g) i Michaś (1540 g) 31 tc, ur. 10.2009 r.
 • 18.02.13, 16:26
  Dokładnie tak, w moim miescie nie spotkałam się jeszcze z odmową oświadczenia o niepełnosprawności dla skrajnego wcześniaka,
 • 18.02.13, 16:31
  Moje dziecko jest w pełni pełnosprawne oświadczenie dostałam bez problemu, fakt przepisu jako takiego nie ma ze to dla wczesniaków, ale każdy skrajny wczesniak wymaga rehabilitacji i wizyt u specjalistów dlatego zaznaczyłam, że dostaje się na rok, na rok w którym jest naprawde duzo wizyt i rehabilitacji. Uważam że każdy wczesniak takie oświadczenie dostanie
 • 18.02.13, 17:23
  A ja nie dostałam, mimo zaświadczenia o niedosłuchu i opinii neurologa i rehabilitanta o stanie zdrowia i potrzebie stałej rehabilitacji oraz zaświadczenia od okulisty o konieczności stałych kontroli i zagrożeniu retinopatią. Ale to było 1,5 roku temu. I u nas raczej skrajniaki nie dostawały w tamtych czasach. Na komisji Miła Pani stwierdziła, że wiotki i przelewający się przez ręce Jasiek jest "śliczniutki" i rozwija się wspaniale...
  Dałam spokój...
  Może teraz się coś na lepsze zmieniło... Byłoby to z pożytkiem dla Rodziców i Dzieciaczków.
 • 18.02.13, 18:13
  Ja najpierw czyli po urodzeniu dostalam, tyle, ze wrocilam do pracy, wiec korzystalam tylko z 153 zeta. Jak mial 6 lat nie dostalam - bo mial tylko zanik galki ocznej i utrate wzroku w tym oku, niskoroslosc w trakcie diagnostyki i podejrzenie autyzmu, moczenie nocne, zaburzenia mowy. Orzecznik stwierdzila, ze dziecko jest w normie i nie dala. Po odwolaniu dostalismy bez problemu, wrecz z komentarzem "ze pani orzecznik chyba nie przeczytala dokumentow".
  Teraz jestesmy za granica, nie mamy orzeczenia, mamy dokumentacje lekarska i opinie, ze dziecko jest glekoko niepelnosprawne wg standartow.
  Dziecko jest: w normie intelektualnej, bardzo sprawnie fizycznie, zanik galki ocznej, niskoroslosc i hormon wzrostu, moczenie nocne, spectrum autyzmu, niedosluch centralny. kontaktowy, kolezenski, lubiany, samoobslugowy. Przez pierwsza godzine kontaktu trudno (oprocz oka) zauwazyc roznice. Potem widac.
 • 18.02.13, 23:26
  u nas wyglada to tak..... mala urodzona 1 kg, 1p.apgar niedotlenienie, zamartwica ogolnie stan krytyczny a wypis ze szpitala straszny.mala w maju konczy 2 lata. ponad rok temu dostalismy orzeczenie bez problemu.mala byla jeszcze rehabilitowana i kontrolnie jezdzilismy non stop po specjalistach.wszystkie diagnozy i opinie lekarzy naprawde dobre.zadnych nieprawidlowosci.lekarka na komisji uznala, ze moze wydac orzeczenie o niepelnosprawnosci na podstawie samego wypisu ze szpitalu, poniewaz w jej przypadku niewiadome sa rokowania na przyszlosc!!!!!!mala rozwija sie naprawde dobrze.w wielu sprawach wyprzedzila rowiesnikowsmile))ale duzo problemow moze jeszcze sie ujawnic..... zasilki mamy przyznane do grudnia tego roku .ja jestem na wychowawczym.naprawde nie wiem czy skladac dokumenty i ubiegac sie o to orzeczenie dalej? z lekarzy odwiedzamy jeszcze kontrolnie tylko okuliste, neurologa i teraz wybierzemy sie do logopedy.wszytko jest bez zastrzezen. naprawde nie wiem czy mamy jakies szanse czy dac sobie spokoj.....
 • 19.02.13, 00:29
  Dziewczyny, ja pracowałam (pracuję w sumie dalej - teraz urlop wychowawczy) w pomocy społecznej w dziale świadczeń rodzinnych i wiem, jak wygląda orzecznictwo. Tak naprawdę zależy od danej komisji, od lekarzy, którzy w niej zasiadają. I... od kopert. No cóż, taka prawda. Dziecko z ZD ma przedłużane orzeczenia co rok, jakby miało cudem wyzdrowieć a dziecko z alergią posiada orzeczenie od razu do 16 r.ż.
  Nie wspominam już o sytuacjach, gdy wszyscy pracownicy PCPRów, stażyści, pracownicy interwencyjni NAGLE stają się niepełnosprawni... a to skrzywienie kręgosłupa, alergia, rożne cuda.
  Więc mówienie o przyznawaniu orzeczenia o niepełnosprawności z tyt. wcześniactwa jest na wyrost - tak oczywiście powinno być, ale nie jest. I w naszym kraju nigdy nie będzie.
  -----
  Justyna & Jaś (1740 g) i Michaś (1540 g) 31 tc, ur. 10.2009 r.
 • 19.05.13, 11:26
  No wyrównanie to na pewno nie jest bo ja składałam wniosek 21 marca a mamy już maj.
  Czytałam w internecie właśnie o tym 200 zł dodatkowym przyznanym przez rząd. Przyznają to z urzędu.
  Tylko dziwne bo nie dostałam jeszcze świadczenia a dodatek do świadczenia już tak smile
 • 19.05.13, 12:31
  Ja dodatek w kwocie 200zł w tym mies. dostałam około 10-go,a świadczenie i zasiłek piel. będą u nas wypłacali 21-go.Tez dla mnie to było dziwne ,bo zawsze świadczenia i zasiłek miałam do 7-go kazdego miesiąca,a w tym mies. juz sie pozmieniało.
  Spokojnie czekaj na reszte pieniążkow,a w razie potrzeby zawsze możesz zadzwonic do MOPS-u i zapytać.  annn911 napisał(a):

  > No wyrównanie to na pewno nie jest bo ja składałam wniosek 21 marca a mamy już
  > maj.
  > Czytałam w internecie właśnie o tym 200 zł dodatkowym przyznanym przez rząd. Pr
  > zyznają to z urzędu.
  > Tylko dziwne bo nie dostałam jeszcze świadczenia a dodatek do świadczenia już t
  > ak smile


  --
  Krzyś 25hbd.860gram,Natalia 34hbd. 2140gram.
 • 19.05.13, 12:34
  Dziękuję wink

  Tak zadzwonię tam w poniedziałek, chciałam w piątek ale pracują tylko do 13.30 a pieniążki wpłyneły po 14 smile
 • 19.02.13, 01:41
  Jest dokładnie tak jak misiekjasiek napisała,z tym że kryterium dochodowe co do zasiłku rodzinnego wzrosło na 623zł dla rodzin w których jest dziecko niepełnosprawne.
  I nie ma czegoś takiego ,że skrajny wcześniak=1 rok świadczenia piel.,bo świadczenie dostać można na czas na jaki zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawnosci,w ktorym jest zaznaczone,że wymaga stałej opieki osoby dorosłej.A to na jaki czas zostanie wydane orzeczenie o niepełnosprawności zależy od lekarzy orzeczników,a oni patrza przede wszystkim na to jak dana osoba może dochodzić do zdrowia,bo ja na syna 9,5 letniego z 25tc. dostałam pierwsze orzeczenie na 1,5 roku o ile dobrze pamiętam,ponadto gdy stawałam na komisję to miał pół roku i za te pół roku mi wyrównali ten zasiłek piel.,a na córeczke z 34 tc. od razu dostałam orzeczenie na 2 lata,więc tydzień ciąży nie ma tu znaczenia.
  --
  Krzyś 25hbd.860gram,Natalia 34hbd. 2140gram.
 • 19.02.13, 01:43
  A w ogóle to albo zasiłek piel.,albo swiadczenie piel. ostatnio chyba wzrosło,bo w tym mies. otrzymałam o 50zł więcej niż zwykle.
  --
  Krzyś 25hbd.860gram,Natalia 34hbd. 2140gram.
 • 19.02.13, 11:53
  Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło- dodatkowe 100zł do czerwca bodajże- czyli jest 620/miesięcznie.
  My mamy komisję w kwietniu- za pierwszym razem nie bylo problemu, Zuza była mała- niby było ok, ale wczesniak dostaje orzeczenie ze względu na opóźniony rozwój względem wieku urodzeniowego.
  --
  1% dla ZUZI- wystarczy wpisać w PIT: nr KRS-0000037904 oraz cel szczegółowy- 19309 Kaszak Zuzanna
 • 05.03.13, 17:20
  Mam pytanie w lutym stawałam na komisje z synkiem, w czoraj dostałam orzeczenie za bardzo nie wiem co właściwie mu sie należy w jakiej kwocie i czy wogóle przyznano mu zasiłek pielęgnacyjny.
  W orzeczeniu jest napisane tak:niepełnosprawnośc datuje sie od urodzenia to wiem napewno.
  WSKAZANIA DOTYCZĄCE:
  Pierwsze cztery podpunkty nas nie dotyczą.
  5- czyli koniecznośc zaopatrzenia w środki ortopedyczne,pomocnicze,techniczne ułatwiające funkcjonowanie- według wskazań medycznych.
  6 -kożystanie ze systemu środowiskowego wsparcia ... wymaga
  7-konieczność stałej lub długotrwałej pomocy lub opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji- nie wymaga
  8-konieczność stałego współudziału na codzien opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji- wymaga.
  czyli co ? jak mam rozumieć te podpunkty?
 • 05.03.13, 17:39
  świadczenie pielęgnacyjne mam tak wywnioskowałam a czy załapaliśmy sie na opiekuńczy?
 • 05.03.13, 20:11
  Z takiego orzeczenia przysługuje Ci jedynie zasiłek pielęgnacyjny na dziecko + (jeśli łapiesz się dochodowo) zasiłek rodzinny z dodatkami.
  Świadczenie pielęgnacyjne (tzw. "opiekuńcze") w tej sytuacji nie przysługuje, ponieważ nie spełnia warunków - pkt 7 nie jest spełniony.
 • 06.03.13, 18:21
  A jak to jest z tym wychowawczym? Muszę wykorzystać czy poprosi mogę nie wrócić do pracy i starać się o zasiłek?
 • 06.03.13, 18:22
  Nie poprosi tylko po prostu- inteligentnie podpowiada komputer smile
 • 07.03.13, 00:46
  Na zasiłek pielegnacyjny złóz papiery,bo możesz byc na wychowawczym i pobierac zasiłek na dziecko niepełnosprawne w kwocie 153zł,ale jelśli juz będziesz miała orzeczenie o niepełnosprawności i będziesz miala możliwośc korzystania ze świadczenia pielegnacyjnego i bedziesz chciała je pobierać,to wtedy musisz sie zwolnic z pracy,bo te 620zł sie należy tylko dla rodzica niepracującego,opiekującego się dzieckiem.
  --
  Krzyś 25hbd.860gram,Natalia 34hbd. 2140gram.
 • 07.03.13, 12:24
  Urlop wychowawczy jest dobrowolny i jeśli chcesz po macierzyńskim z niego skorzystać, musisz złożyć do pracodawcy podanie o udzielenie wychowawczego. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest niezależnie od tego, czy pracujesz czy nie i nie mają tutaj znaczenia dochody rodziny.
  Jeśli nabędziesz prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, warunek jest taki, że aby z niego skorzystać - trzeba zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad osobą niepełnosprawną.
  ALE warto się nad tym zastanowić! Jeśli dochód Twojej rodziny nie przekracza kryterium, masz prawo do otrzymywania dodatku do zasiłku rodzinnego (dodatek z tyt. przebywania na urlopie wychowawczym) i co prawda wynosi on mniej niż świadczenie pielęgnacyjne - bo tylko 400 zł ale korzystniej jest przebywać na wychowawczym niż zwolnić się z pracy. Uprawnienia do świadczenia kończą się wraz z wygaśnięciem terminu orzeczenia o niepełnosprawności i nie masz pewności, czy podczas kolejnej komisji wniosek nie zostanie odrzucony. Poza tym - składki! Świadczenie i wychowawczy różnią się podstawą obliczania składek.
 • 17.03.13, 10:34
  no włąsnie ja jestem na wychowawczym i ma te 400 zeta.Mój synek ma obustronny niedosłuch czuciowo nerwowy.Ma 2 latka Nosi aparaty słuchowe.orzeczenie ma przyznane na rok.I tak się zastanawiam czy zwolnic sie z pracy bo na świadczeniu pielegnacyjnym jest 200 zł więcej niz na wychowawczym.Na świadczeniu składki odprowadzają a niewiem jak z wychowawczym.Dobrze by było żebyś na stare lata mieć jaką rencinę.Może ktoś coś doradzi bo sama niewiem co robić.Do prace powrót mam niesttey niepewny......więc moż elepiej przejść na świadczenie tylko z druguej strony jak po roku cudownie komisja mi uzdrowi dziecko...
 • 18.03.13, 21:16
  Poczekalabym na drugie orzeczenie jednak, bo mozesz zostac całkiem bez kasysad
 • 17.03.13, 15:01
  witam! zwracam sie z prosba o wypelnienie ankiety wszytskie Panie, ktore urodzily przed 37 tygodniem ciazy. Ankieta ta posluzy mi do pisania pracy licencjackiej. z gory dziekuje i pozdrawiam
  www.ankietka.pl/ankieta/108151/porod-przedwczesny.html
 • 02.04.13, 13:33
  Witam JA do dzis nie pobieram żadnego zasiłku pomimo tego ze mój synek urodzil sie z waga 700gramową.Dużo czasu musze mu poświecac na rehabilitacje oraz jezdzić z synkiem do róznych poradni specjalistycznych.Niestety moja pani doktor stwierdziła ze nie mam co składać na zasiłek pielegnacyjny gdyż go nie otrzymam teraz nie wiem czy warto składać czy sobie odpuścić.
 • 02.04.13, 13:40
  skladaj, skladaj, jesli nie pracujesz.
 • 02.04.13, 15:55
  bezradna0
  "nie mam co składać na zasiłek pielęgnacyjny"
  Nie rozumiem za bardzo, więc wnioskuję, że chodzi Ci o staranie się o orzeczenie o niepełnosprawności, bo takiego nie masz, tak?
  Zasiłek pielęgnacyjny to kolejny krok, jeśli takie orzeczenie posiadasz. No i nie ma znaczenia, czy pracujesz czy nie. To jest ważne przy ustalaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i są to dwie różne kwestie.

  A to, czy otrzymasz orzeczenie na dziecko czy nie, zależy tylko od komisji lekarskiej i akurat zdania pediatry nie brałabym pod uwagę.
 • 04.04.13, 21:16
  www.podatki.biz/artykuly/podwyzka-zasilku-pielegnacyjnego_14_20558.htm
 • 19.04.13, 17:45
  witam, jestem mama Nadii z 32 tyg. ur 1620g apgar 4pkt. zamartwica wewnatrzmaciczna, niedotlenienie, niedokrwistosc, bezdechy, retiniopatia. corka jest rehabilitowana 2 razy w tygodniu. w srode bylismy na komisji. uznano ja za niepelnosprawna. pkt.7 na nie pkt.8 na tak. oprocz zasilku chcialabym skorzystac ze swiadczenia pielegnacyjnego. czy waszym zdaniem warto sie odwolac czy dac sobie spokoj?macie jakies doswiadczenia?
 • 20.04.13, 00:53
  Jasne, że warto! Swiadczenie Wam się należy. Koleżanka się odwołała, ze skutkiem dla niej pozytywnym. Często odwołania są tak uwzględniane. Mój syn urodzony w 27tyg, wypis ze szpitala, wiadomo - straszny. Aktualnie ma ponad rok, większych problemów nie ma, rozwija się ok. Właśnie dostaliśmy orzeczenie na dwa lata, bez proszenia. Oba punkty - wymaga. Składamy o zasiłki.
 • 23.04.13, 18:17
  Własnie dostałam decyzję dotyczacą pomocy finansowej (kolejne 200zł miesiecznie) dla osób pobierających świadczenie piel. na okres od 1.04.2013 do końca 12.2013.Te mamy które jeszcze nie dostały ani decyzji ,ani wyrównania,na pewno dostaną w najblizszym czasie.
  --
  Krzyś 25hbd.860gram,Natalia 34hbd. 2140gram.
 • 29.04.13, 12:51
  Odwoływałam się, trwało to rok nie miałam sił brnąć dalej. Uznali, że dziecko nie jest roślinką więc się nie należy. Na rok wszystko wstrzymane i żyj, miej na leki w tym czasie musiałam się zajmować umierającą mamą totalny dół. Komisja szkoda słów, ile nieprzespanych nocy i siwych włosów.
  --
  Nasze zdjęcia
 • 13.05.13, 15:26
  Szkoda, że tak późno przeczytałam ten wątek. Nikt mi nie powuedział, ze mając skrajnego wcześniaka mogę dostać zasiłek pielęgnacyjny a przecież wszedzie prywatnie chodze po lekarzach, rehabilituje z własnej kieszeni dziecko i taki zasiłek bardzo mi by się przydał. Teraz dziecko ma 1,5 roku - ciekawe czy mi przyznają taki zasiłek, bo ciągle nie chodzi samodzielnie i ciagle jest rehabilitowany? Ktoś stawał z tak dużym wcześniakiem?
 • 13.05.13, 19:24
  anchela77 napisała:

  > Szkoda, że tak późno przeczytałam ten wątek. Nikt mi nie powuedział, ze mając s
  > krajnego wcześniaka mogę dostać zasiłek pielęgnacyjny a przecież wszedzie prywa
  > tnie chodze po lekarzach, rehabilituje z własnej kieszeni dziecko i taki zasiłe
  > k bardzo mi by się przydał. Teraz dziecko ma 1,5 roku - ciekawe czy mi przyznaj
  > ą taki zasiłek, bo ciągle nie chodzi samodzielnie i ciągle jest rehabilitowany?
  > Ktoś stawał z tak dużym wcześniakiem?


  Tak, my złożyliśmy dokumenty jak mały miał właśnie 1,5 roku. Też nie chodzi i nie siedzi sam nawet. bez żadnego problemu przyznali. my mamy też inne problemy poza ruchowymi (między innymi zastawka) więc to jakby z góry było raczej pewne że dadzą orzeczenie.
 • 14.05.13, 12:04
  kamila.mama. no u mnie dziecko samo siedzi, chodzi za rączkę- ale mimo tego i tak potrzebuje rehabilitacji aby zaczęlo samodzielnie chodzić. Bardzo boję sie komisji. Wczoraj złożyłam wniosek, w przyszłym tygodniu mam już komisje.
 • 14.05.13, 07:54
  Myśle, że dostaniesz stawaj na komisje zawsze warto, moja coreczka ma 1.5 rokku chodzi, ale jeszcze czasem jezdzimy na rehabilitacje okulisty neurologa, calkowity brak odporności itd staramy sie teraz o przedluzenie nic nie zaszkodzi zlozyc wniosku nie przyznaja to trudno warto probowac, wniosek zlozylam 17.04 jeszcze nie mam odezwu co do terminu komisji ale niebawem bede wwiedziala to dam znać.
 • 17.05.13, 20:13
  Mam pytanie.
  Jestem mamą wcześniaka. Złożyłam wniosek o orzeczenie i je otrzymałam. Posżłam do MOPS-u złożyłam wnioski o świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Wcześniej przyznano mi rodzinne 77 zł.
  Dziś na konto dostałam 200 zł z MOPS-u i nie mam żadnej adnotacji. Na rodzinne to za dużo a na te świadczenie i zasiłek to za mało..

  Czy ktoś może miał taką sytuację?
 • 17.05.13, 20:48
  Może to ta kwota 153 zł. z wyrównaniem? bo w zależności od terminu kiedy składa się wniosek w MOPSie, to wyrównują do daty od kiedy jest orzeczenie. (mam nadzieję ze zrozumiale napisałam...) ale najlepiej zapytać u źródła...


  annn911 napisał(a):

  > Mam pytanie.
  > Jestem mamą wcześniaka. Złożyłam wniosek o orzeczenie i je otrzymałam. Posżłam
  > do MOPS-u złożyłam wnioski o świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny.
  > Wcześniej przyznano mi rodzinne 77 zł.
  > Dziś na konto dostałam 200 zł z MOPS-u i nie mam żadnej adnotacji. Na rodzinne
  > to za dużo a na te świadczenie i zasiłek to za mało..
  >
  > Czy ktoś może miał taką sytuację?
 • 17.05.13, 20:51
  moze to z wyrównaniem ci wysłali, z 2 miesiące?
 • 17.05.13, 21:11
  <więc to jakby z góry było raczej pewne że dadzą orzeczenie>

  Pewne? ja bym byla ostrozna w takich sadach. Mojemu mlodemu nie przyznano kolejnego orzeczenia, mimo, ze - zanik galki ocznej, spectrum autyzmu, niskoroslosc leczona hormonem wzrostu, nocne moczenie, konieczna operacja krtani i wiele drobniejszych spraw. i nie dostal, mimo, ze wczesniej mial.
  Wiec.
  nie ma nic w 100% pewnego

  Teraz ma. i zostal uznany za gleboko niepelnosprawnego (inny kraj - inna skala).
 • 18.05.13, 20:40
  ja bym raczej obstawiala dodatek który mops zaczyna wyplacac,ja tez dostałam takowe 200zł (wypłacany miał być od kwietnia 2013)

  --
  Madzia Zosia 26tc/830g
  Hania Marta 37tc/2750g
 • 18.05.13, 21:38
  to dziwna komisja... samo spektrum autyzmu już daje możliwość orzeczenia o niepełnosprawności...

  t.tolka napisała:

  > <więc to jakby z góry było raczej pewne że dadzą orzeczenie>
  >
  > Pewne? ja bym byla ostrozna w takich sadach. Mojemu mlodemu nie przyznano kolej
  > nego orzeczenia, mimo, ze - zanik galki ocznej, spectrum autyzmu, niskoroslosc
  > leczona hormonem wzrostu, nocne moczenie, konieczna operacja krtani i wiele dro
  > bniejszych spraw. i nie dostal, mimo, ze wczesniej mial.
  > Wiec.
  > nie ma nic w 100% pewnego
  >
  > Teraz ma. i zostal uznany za gleboko niepelnosprawnego (inny kraj - inna skala)
  > .
 • 18.05.13, 21:54
  Ano widzisz. Dla jednosobowej komisji w skladzie pani dr chlopiec sprawny fizycznie, nawiazujacy kontakt, bez oka i nizszy 30 cm od rowiesnikow wygladal jak okaz zdrowia. I na nic papiery, wazne co ona widziala przez 5 minut, ktore nam poswiecila.
 • 19.05.13, 21:50
  Proponowałabym udać się do mopsu i tam leży gotowa decyzja i czeka na odbiór. Z niej dowiesz się, skąd taka kwota i jakie wyrównanie otrzymałaś.
 • 22.05.13, 21:40
  Dziś stanęłam z olkiem skrajnym wcześniakiem który obecnie ma 1,5 roku na komisji. Czekaliśmy na komisję tylko tydzień od złozenia wniosku. Za tydzień ma być decyzja czy przyznano nam zasiłek czy nie.
 • 27.05.13, 15:22
  Dziś odebralam orzeczenie, Olek dostał na dwa lata orzezcenie o niepełnosprawności , mimo że już dziś ma 1,5 roku to przyznali nam.
 • 27.05.13, 16:39
  Ja mam komisje 11.06 Lenka ma 1.5 roku chodzi mało mówi, o co pytali, co Pani mówiła im boje się ze powiedzą ze jest sprawna fizycznie to juz bedzie ok, a jeszcze odwiedzamy poradnie specjalistyczne i dodam ze wszystko prywatnie, no i z jakiego województwa jestescie bo kazda placówka działa wg swoich zasad.
 • 27.05.13, 18:38
  W sumie malo pytali, wszystko mieli w dokumentach tam pisało w jakim stanie urodził się Olek. Nadal potrzebuje rehabilitacj i dlatego dostal orzeczenie. Mój Olek sam nie umie chodzić. Ja stawalam na komisje w Sosnowcu
 • 27.05.13, 21:44
  No ja miałam wstawac w marcu jak Lenka tez nie umiała chodzic ale odwlekalam bo sadzilam ze nie dostane a mogłam składac teraz nie wiem czy dostane, ale mam zaswiadczenie ze wymaga dalszej rehabilitacji i skierowanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej może dzieki temu uda sie dostac, poza tym cały stos dokumentacji z poradni specjalistycznych zobaczymy 11 mam komisje i odrazu dostane orzeczenie wiec dam znać
 • 27.05.13, 22:18
  mamakingalenki a co komisji po skierowaniu do poradni psychologiczno-pedagogicznej? Jakbyś miała dla komisji papiery z tej poradni to ok, ale skierowanie?
  --
  1% dla ZUZI- wystarczy wpisać w PIT: nr KRS-0000037904 oraz cel szczegółowy- 19309 Kaszak Zuzanna
 • 28.05.13, 00:57
  mala dostala orzeczenie na dwa lata.do grudnia tego roku.nie bylo zadnych problemow.wypis ze szpitala tragiczny, bardzo duzo wizyt po specjalistach , rehabilitacja.na szczesie nic nie stwierdzono, zadnych powilkan.ale madra lekarka na komisji orzekla, ze nalezy sie wszystko takiemu wczesniakowi bo niejedno moze jeszcze wyjsc .mala jest na dzien dzisiejszy zdrowa, od czasu do czasu odwiedzamy kilku specjalistow ale na szczescie nikt nie ma zastrzezen.wszystko jest ok.jest bystra , fajnie rozwinieta. sama nie wiem czy w listopadzie skladac wniosek........przeciez nikt nie zagwarantuje mi teraz , ze cos z wczesniactwa nie wyjdzie za jakis czas.....
 • 28.05.13, 09:18
  Mam złożone papiery do poradni psychologiczno pedagogicznej na zajecia wczesnego wspomagania rozwoju zalecone przez neurologa moze przyjdzie decyzja zanim wstawie sie na komisje. Zobacze warto sprbowac.
 • 28.05.13, 09:21
  Ale wszystko zalezy od lekarza u nas w przychodzi jeden lekarz powiedzial tak dziecko chodzi o co rodzice sie czepiaja a drugi ze wczesniaki maja powiklania i problemy z tym zwiazane. Zobaczymy warto sprobowac.
 • 31.05.13, 21:14
  chciałam tylko powiedzieć drogie mamusie, że warto się odwoływać! nam przyznali tylko zasilek pielęgnacyjny -pkt.8. odwołaliśmy sie jeśli chodzi o pkt.7 - świadczenie pielęgnacyjne i się udałosmile nie poddawajcie sie i walczcie o swoje! naszym dzieciom się to należy!
 • 31.05.13, 21:36
  natka- brawo - gratuluję!! Ja dziś byłam w MOPS złożyłam wszystkie dokumenty i czekam teraz na zasiłek pielęgnacyjny smile
 • 04.06.13, 12:47
  Witam ja również potwierdzam że trzeba walczyć o swoje,nam przyznali zasiłek pielegnacyjny oraz świadczenie pielegnacyjne na rok,powiem szczerze że nie byłam przekonana czy dobrze robie składając wniosek.Ale udało się bede miała na niezbędne przybory do ccwiczen dla maluszka,Pozdrawiam
 • 11.06.13, 23:40
  Witam, my już po komisji Lenka ma 1.5 chodzi mało mówi dostaliśmy orzeczenie na dwa lata, warto próbować.
 • 10.08.15, 16:42
  witam ja mam wczesniaka ja i moj partner nie pracujemy co mamy zrobic by dostac swiadczenie lub zasilek i gdzie mam sie zglosic?
 • 10.08.15, 16:48
  witam ja mam wczesniaka co musze zrobic i gdzie sie udac by dostac takie swiadczenie lub zasilek
 • 10.08.15, 17:16
  Zbierz całą dokumentację medyczną dziecka (wypisy, zaświadczenia lekarskie z wizyt), udaj się do pediatry lub lekarza specjalisty od głównej choroby dziecka (neurolog, okulista, dr rehabilitacji itd.) i poproś o wypełnienie zaświadczenia lekarskiego i złóż wniosek w (Powiatowym) Centrum Pomocy Rodzinie na Komisję ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim możesz pobrać osobiście lub poszukać strony internetowej i stamtąd pobrać druk.
  Po przejściu przez komisję lekarską i otrzymaniu orzeczenia zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej zgodnie z właściwością (miejsce zamieszkania) lub odezwij się na forum, to pomożemy smile
 • 25.08.15, 17:12
  witam zebralam wszystkie dokumenty i poszlam do naszego rodzinnego lekarza a niestety nasz lekarz powiedzial ze nie wypelni nam bo ona nie widzi zadnej postawy zeby takich papierow wypelnic. i co mam teraz zrobic?
 • 25.08.15, 23:57
  Ja bym uderzyła do specjalisty (neurolog dziecięcy lub lekarz rehabilitacji lub neonatolog. Jak ten potwierdzi, że nie ma podstaw, to bym odpuściła.
 • 26.08.15, 20:53
  1marta1987 napisał(a):

  > witam zebralam wszystkie dokumenty i poszlam do naszego rodzinnego lekarza a ni
  > estety nasz lekarz powiedzial ze nie wypelni nam bo ona nie widzi zadnej postaw
  > y zeby takich papierow wypelnic. i co mam teraz zrobic?
  A jakie wady ma Pani dziecko?
 • 28.08.15, 15:12
  karme-lowa jest wczesniakiem i co chwile jerzdze z synkiem do roznych lekarzy,rechabilitacja itd
 • 29.08.15, 14:29
  To wal śmiało do lekarza, który Wam zlecił rehabilitację. Ten na bank nie odmówi.
  Powodzenia!
 • 29.08.15, 20:52
  1marta1987 napisał(a):

  > karme-lowa jest wczesniakiem i co chwile jerzdze z synkiem do roznych
  > lekarzy,rechabilitacja itd
  Ja pytam dlatego że też przez to przechodziłam i wiem do jakich lekarzy się udać.
  Mogę trochę podpowiedzieć.
  W którym tygodniu był poród? do jakich konkretnie lekarzy jeździcie?
 • 04.09.15, 15:04
  w 35tyg byl porod jezdzimy do poradni neonatologicznej,preluksacyjnej,neurolog,rechabilitacja
 • 04.09.15, 21:48
  Nam najpierw papiery wypisywał Specjalista rehabilitacji medycznej, po 3 latach znowu ten sam lekarz, a po 2 latach pediatra.
  Zbierz całą dokumentację medyczną z każdej poradni. Nawet najmniejszy druczek. U nas na komisję chcą ksero dokumentacji z pieczątką za zgodność z oryginałem. Ale wcześniej trzeba pokazać oryginał dokumentacji medycznej. Pamiętaj, że na ksero niektórych kartotek możesz długo czekać (z kliniki okulistycznej czekałam miesiąc. I nic ich nie obchodziło że to na komisję).Ale jeśli jeździcie tylko na kontrolę a dziecko jest zdrowe to komisja może się czepiać.
  Nie mniej jednak warto złożyć dokumenty. Zrób to jak najszybciej.
 • 08.09.15, 15:49
  ok dziekuje
 • 11.09.15, 10:13
  Witam, Dziewczyny jestem mamą 3 miesięcznego wcześniaka urodzonego w 30 tc, chciałabym ubiegać się chociaż o zasiłek pielęgnacyjny. Czy orientujecie się jeśli miałam u pracodawcy umowę o prace do dnia porodu to czy też jestem traktowana jako bezrobotna czy nie? jak to jest? czy mogłabym ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
 • 13.09.15, 11:45
  No a masz już w ogóle orzeczenie?

  Jeśli chodzi o zasiłek macierzyński z ZUS, nie jest on przesłanką do rezygnacji z ubiegania się do świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to świadczenie wypłacane po urodzeniu dziecka, po zakończeniu trwania umowy, więc można to traktować jak rekompensatę za urodzenie dziecka i odprowadzanie składek przed wygaszeniem umowy o pracę. Polecam lekturę art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych - zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia NIE MA w katalogu świadczeń będących podstawą do wydania odmowy. Spełniasz kryterium rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, więc możesz składać wniosek.
  Mimo wszystko wielce prawdopodobne jest uzyskanie decyzji odmownej, ponieważ pracownicy rozpatrujący wniosek mogą stwierdzić, że to w jakiś sposób koliduje np. z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. W takim wypadku konieczne jest złożenie odwołania do SKO, sprawa może też otrzeć się o NSA ale wyroki w takim przypadku jak Twoje zawsze są na korzyść klienta.
  Reasumując: jeśli masz uprawnienia do ŚP, jeśli masz zasiłek macierzyński PO USTANIU zatrudnienia, to prawo do SP masz.
 • 18.01.16, 15:13
  Witam Właśnie dowiedziałam się o zasiłku dla wcześniaków urodziłam bliźniaki i chcialabym się dowiedzieć gdzie się to załatwia i w jaki sposób.Z góry dziękuję czrkam na odpowiedź. POZDRAWIAM
 • 23.01.16, 21:26
  Nie ma czegoś takiego jak zasiłek dla wcześniaków.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.