Dodaj do ulubionych

Afazja ruchowa u wcześniaka

09.03.13, 11:32
Witam. Jestem mamą 9-latka wcześniaka z 34 tyg. ciąży,( 7pkt.Apgar, wylewy dokomorowe II st., niedotlenienie okołoporodowe). Syn na dzień dzisiejszy ma największe problemy z prawidłową mową spontaniczną. Dopiero teraz jest diagnozowany pod kątem afazji. Wczęśniej nie mieliśmy szczęścia do dobrych logopedów, czy neurologopedów. Kiedy miał 4 lata i mówił mało, głównie niezrozumiale w" swoim języku" to zwróciłam się o pomoc do neurologopedy. Powiedział , że mam wrócić dopiero, jak syn zacznie mówić, bo teraz to on z dzieckiem nic nie zrobi.Jak się słyszy od specjalisty takie słowa to ręce opadają. Syn miał terapie logopedyczną od 1 roku życia, jednak bez większych efektów.Sadziłam, ze bardziej pomocny byłby neurologopeda, okazało się, że niekoniecznie tak jest.Chciałabym poznać wasze doświadczenia w tym temacie. Czy ktoś zdiagnozował u waszych wcześniaków afazje?
Edytor zaawansowany
  • k2kaja 09.03.13, 13:05
    My, z terminem Afazja ruchowa, spotkaliśmy się 2,5 roku temu, kiedy pierwszy raz wpisano nam do Orzeczenia o Kształceniu Specjalnym w Przedszkolu. Wcześniej nikt ze specjalistów nie używał takich określeń w diagnozach.
    Ja, przez długi czas rozumiałam ten wpis, jako termin związany z problemami ruchowymi / koordynacja/równowaga itp./, gdyż na deficyty ruchowe Orzeczenie zostało wydane. Dlatego byłam mocno zdziwiona, gdy przez przypadek zapoznałam się z definicją Afazji Ruchowej .
    Zwłaszcza, że w ocenach Logopedów nie było " problemów " ostatnio. Teraz 6,5 lat
    U nas, /29 tydz., 1360 kg., encefalopatia poniedokrwienno-niedotlenieniowa , zamartwica, wylewy I, II , 2 Sepsy, i masa innych nieszczęść/ - wygląda to tak, ze mały późno zaczął mówić i mówienie płynne, sprawia mu trudność. Jak jest np, chory, zmęczony generalnie siada wtedy wszystko, czyli np.płynność mówienia, koordynacja ruchowa, . W praktyce wygląda to tak, jakby mówienie płynne, opisowe, prawidłowe budowanie zdań - powodowało u niego niesamowite napięcie mieśniowe/ umysłowe, widzę ten wysiłek, napina np. ręce, skupie paluszki.....robi przerwy.
    Najlepsze : tekst, jaki usłyszałam od dyr Ośrodka Wczesnego Wspomagania, gdy poprosiłam o zajęcia z Logopedą : " Och... Ja, sam potrzebuję Logopedy ".....sad
  • black-cat 15.03.13, 16:45
    Afazja u dzieci, to inaczej alalia, jeszcze inaczej niedokształcenie mowy pochodzenia korowego. Terapia jest żmudna, długa, trudna i wymaga współpracy rodziców. Efekty są mniejsze lub większe w zależności od miejsca, wielkości uszkodzeń oun i intensywności terapii. W przypadku nmpk / alalii / afazji u dziecka w wieku szkolnym oprócz neurologopedy (logopedzi często nie mają doświadczenia w tym temacie) warto rozważyć włączenie terapii neuropsychologicznej i pedagogicznej. U dziecka z zaburzeniami mowy (afazja to zaburzenie mowy / języka, a nie wada wymowy) pracujemy nad systemem językowym, komunikacją, artykulację ćwiczymy przy okazji, nie jest to najważniejszy problem. U wielu dzieci z afazją fajnie sprawdza się metoda krakowska, ale nie u wszystkich. Najlepsze efekty przynosi terapia włączona wcześnie i prowadzona intensywnie - ideał w przypadku dziecka w wieku szkolnym to 3-4 godziny tygodniowo - jedna, dwie godziny z neurologopedą, godzina z neuropsychologiem i godzina porządnie prowadzonej terapii pedagogicznej i oczywiście codzienna praca w domu (stosowanie się do zaleceń terapeutów, dodatkowe ćwiczenia - 10-15 minut dziennie). Spotkanie z logopedą raz w tygodniu i nie ćwiczenie z dzieckiem w domu mija się z celem. Szkoda czasu i pieniędzy.
  • haniab2727 19.03.18, 20:36
    witam,ktos pisał prace o afazji mowy dziecka,prosze o odzew

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.