Dodaj do ulubionych

orzeczenie o niepełnosprawniości-świadczenie piele

26.03.15, 12:57
witam jestem mama wcześniaczki
Dzisiaj rehabilitantka powiedziała mi, że mogłabym starać się o orzeczenie o niepełnosprawności dla córeczki świadczenie pielęgnacyjne
Oli urodziła się w 32tyg ciąży w stanie krytycznym ( przez 16dni lekarze nastawiali nas na to, ze raczej dziecko sobie nie poradzi i żeby sie do tego przygotować), podczas porodu dostała tylko 1pkt Apgar. w szpitalach spędziła 2miesiace. Na chwile obecna Oli ma 6miesiecy ma wzmożone napięcie mięśniowe i jest opóźniona, zachowuje sie jak dziecko 3miesieczne (dopiero zaczyna sie uśmiechać gaworzyć, zabawki nie potrafi trzymać ani wyciągać reki do nich) Rehabilitacje mamy 2x w tygodniu od kwietnia będzie 3x w tygodniu(ponieważ idzie coraz bardziej w wzmożone napięcie mięśniowe mimo rehabilitacji) , oprócz tego w domu praktycznie cały czas ćwiczymy z nia i próbujemy pobudzić ja do zabaw ale narazie bez rezultatów. Neurolog na pewno wystawi takie zaświadczenie o opóźnieniu, ponieważ mamy wstrzymane szczepienia 2miesiac z powodu braku postępów psychoruchowych

I tu moje pytanie czy wam się udało dostać takie świadczenie? jak wygląda procedura podejmowania takiej decyzji? o co pytają na takiej komisji?
I czy można starać się o orzeczenie gdy dziecko nie skończyło jeszcze roku?
Edytor zaawansowany
  • 26.03.15, 21:13
    Witaj, moja córka miała pół roku kiedy stawaliśmy z nią na komisji orzekającej ( córka z 32 tyg, 1220, 0 pkt, wylewy 3 stopnia; obecnie ponad 4 lata, niedosłuch 50 db, wada wzroku, zespół dandy'walkera). Orzeczenie dostałyśmy na 3 lata. Składaj w powiatowej komisji ds orzekania o niepełnosprawności, dołącz zaświadczenie o stanie zdrowia ( najlepiej wypełnione przez neurologa), dołącz wypis ze szpitala, weź zaświadczenie od rehabilitanta i od specjalistów, do których uczęszczacie. Na komisji najpierw jest spotkanie z psychologiem, potem z lekarzem. Im szybciej zaczniecie załatwiać tym lepiej.
    Tak dostaliśmy świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny. Po upływie 3 lat ponownie składaliśmy wniosek o przedłużenie orzeczenia i komisję i orzeczenie przedłużyli nam na 1,5 roku łącznie ze świadczeniem pielęgnacyjnym.
    W razie jakichkolwiek pytań( jeżeli chodzi o komisję i rozwój dzieciątka) pisz na meila gazetowego. Pozdrawiam Ewa, mama Zosi
  • 29.03.15, 13:44
    witam napisałam do pani wiadomość i czekam na odpowiedz
    z góry dziękuje
  • 29.03.15, 14:48
    odpisałam od razu. Proszę się do mnie odezwać na adres ewuniaja@wp.pl. Napisze jeszcze raz.
  • 29.03.15, 16:49
    najwidoczniej coś nie doszło juz napisałam maila
  • 29.03.15, 19:22
    Jesteś zatrudniona czy zarejestrowana jako osoba bezrobotna?

Polecam złożyć papiery na komisję jak najszybciej, brakujące zaświadczenia dostarczyć na samą komisję. Trzeba wiedzieć, że podczas ustalania uprawnień do świadczenia bądź zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku do rodzinnego z tyt. kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego bierze się pod uwagę dzień miesiąca złożenia wniosku na komisję - wyrównanie otrzymujesz od miesiąca.
    Tak więc, jeśli złożysz papiery jutro lub pojutrze (30, 31) to po uzyskaniu orzeczenia otrzymasz wyrównanie od m-ca marca - wielu rodziców tego nie wie.
    Jeśli obecnie nie jesteś nigdzie zatrudniona, dla przykładu: składając wniosek 30-go dnia miesiąca, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności dziecka z powstałą niepełnosprawnością "od urodzenia" lub "od niemowlęctwa" np. w czerwcu otrzymasz wyrównanie za 3 miesiące (III, IV, V) zarówno zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku (jeśli masz uprawnienia do zasiłku rodzinnego) oraz najważniejszego - świadczenia pielęgnacyjnego. Możesz wyrejestrować się w UP wstecz, z datą powstania uprawnienia.
    Jeśli jesteś w zatrudnieniu, po otrzymaniu orzeczenia masz prawo zrezygnować z zatrudnienia na podstawie art. mówiącego o konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem i uprawnienia do SP otrzymasz od dnia następującego po dniu kończącym stosunek pracy.
    Analogicznie jest w sytuacji, gdy jesteś domownikiem rolnika, co wiąże się z zaprzestaniem pracy/prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Jeśli masz jakieś pytania czysto techniczne, tzn. związane z kryteriami i procedurą przyznawania świadczeń itd. pytaj, zawodowo zajmuję się tymi kwestiami.

Po zapoznaniu się z opisem rozwoju Twojej córki byłabym mocno zdziwiona, gdybyś nie otrzymała uprawnień do pełnego "pakietu". Zresztą, nawet jeśli - zawsze pozostaje procedura odwoławcza.
  • 29.03.15, 22:33
    witam i dziękuje za odpowiedzi
    Otóż nie jestem zatrudniona ani tez zarejestrowana w PUP, ponieważ mnie mąż ubezpiecza u siebie w pracy (czy mimo to mogę złożyć o świadczenie pielęgnacyjne czy muszę być zarejestrowana jako bezrobotna?)
    Czyli np. jutro mogę złożyć papiery od neonatologa (kontrola 4razy w miesiącu), a zaświadczenie od neurologa (wizytę mamy 02.04.2015r, kontrola przeważnie 1raz na miesiąc) i od rehabilitanta (2razy w tygodniu) na komisje?
    To się składa u nas w MOPS tylko moje pytanie czy muszę to złożyć w MOPS-ie w swoim miejscu zameldowania czy w MOPS-ie swojego zamieszkania? bo to są 2 różne powiaty
  • 29.03.15, 22:49
    i jakie dokładnie dokumenty trzeba złożyć u mnie panie z MOPS mi nawet nie powiedziały ze mi to przysługuje a dobrze wiedziały jak wygląda sytuacja naszego dziecka.
  • 29.03.15, 22:56
    w mopsie na razie nic bo nie ma Pani orzeczenia o niepełnosprawności. Od tego trzeba zacząć. Wniosek i zaświadczenie lekarskie złożyć do komisji ds orzekania o niepełnosprawności, w trakcie wyznaczania terminu komisji zbierać zaświadczenia od neurologa, rehabilitanta i gdzie tam jeszcze chodzicie ( okulista, audiolog). Można te zaświadczenia przynieść na komisję. (ksero, oryginały mieć ze sobą do wglądu). Jak już będzie Pani miała w ręku orzeczenie o niepełnosprawności wtedy w mopsie składać wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, wniosek o świadczenie pielęgnacyjne i wniosek o zasiłek rodzinny ( a w nim o dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego).
  • 31.03.15, 18:51
    witam

pisze ponieważ oddalam papiery dzisiaj do komisjismile
    teraz czekam jeszcze na zaświadczenia od neurologa i rehabilitanta
    dziękuje za pomoc
  • 01.04.15, 15:01
    Nie musisz być zarejestrowana jako bezrobotna. Jeszcze lepiej, że nie jesteś, bo nie musisz się wyrejestrowywać. Zdrowotnie możesz być dalej ubezpieczona przy mężu.
    Daj znać, jak już będziecie po komisji.

Panie z MOPSu nie musiały - niestety - informować Cię o możliwościach. Chyba, że korzystałaś ze świadczeń pomocy społecznej (zasiłki rodzinne to co innego), wtedy pracownik socjalny powinien Cię pokierować - pracownicy administracji obsługujący świadczenia rodzinne nie mają takiego obowiązku, jedynie tzw. "dobrą wolę".
  • 01.04.15, 18:13
    ja korzysta lam z mopsu bo dali mi zapomogę losowa bo w tym samym czasie niespodziewanie urodzialam a 5dni później mąż miał wypadek w pracy
  • 17.04.15, 11:04
    witam jestem wlasnie po komisji, czekam teraz 2 tyg na orzeczeniewink
    napiszę jak tylko dostane list z orzecznictwa
  • 29.04.15, 09:56
    witam dzisiaj dostałam orzeczenie i mamy pkt:6 korzystania z systemu srodowiskowego wpsarcia i smodzielnej egzystaencji,przez co rozumie sie korzystanie z usług socjalnych,opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych oraz innych placówek
    8. konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczeni rehabilitacji i edukacji

Jeśli by ktoś mógł mi powiedzieć co mi z tych pkt przysługuje
  • 29.04.15, 10:23
    Masz pkt 7 i 8 na TAK?
  • 29.04.15, 11:47
    tylko pkt 8 na wymaga
    7 niewymaga
    6 wymaga
  • 29.04.15, 12:15
    Masz uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego, czyli kwoty 153 zł.
    Jeśli masz uprawnienia do zasiłku rodzinnego, przysługuje Ci także dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, czyli 60 zł m-cznie (poniżej 5 r.ż.)

Niestety to orzeczenie nie daje Ci uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego, czyli tzw. rekompensaty za rezygnację z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem w kwocie - obecnie - 1200 zł.

Masz jednak prawo w ciągu 14 dni od odbioru orzeczenia złożyć odwołanie od tej decyzji. Moim zdaniem masz jak najbardziej podstawy do złożenia odwołania.
    Odwołanie składasz do Wojewódzkiej Komisji ds Orzekania o Niepełnosprawności za pośrednictwem Powiatowej Komisji ds Orzekania, od której otrzymałaś orzeczenie. Po złożeniu odwołania dokumenty są przesyłane do wojewódzkiej komisji przez powiatową a Ty czekasz na termin komisji - odbędzie się w mieście wojewódzkim właściwym Twojemu miejscu zamieszkania.

Pkt 6 w postępowaniu zgodnym z ustawą o świadczeniach rodzinnych nie ma żadnego znaczenia.
  • 29.04.15, 15:42
    mam wpisane ze niepełnosprawność datuje sie od urodzenia to czy ja np. dostane to 153zl od października czy od daty złożenia?

odwoływać się raczej nie będę ale poczekam bo doszedł nam pulmonologa oraz alergologa wiec najwyżej złoże później o pogorszeniu się stanu zdrowia, muszę powiedzieć laryngologowi żeby dal skierowanie na badanie BERA ponieważ mała miała leki oto-toksyczne które mogą uszkodzić słuch,no i w październiku będzie nas czekał okulista i zobaczymy dopiero wtedy czy ma jakaś wadę wzroku.
  • 29.04.15, 15:43
    i jeszcze jedno pytanko jak to jest np z rozliczeniem PIT np jeśli np. zakupi się sprzęt do rehabilitacji to czy można sobie to odliczyć? lub np. mleko na recepte?
  • 30.04.15, 12:10
    Zasiłek pielęgnacyjny otrzymasz z wyrównaniem od miesiąca, w którym złożyłaś wniosek na komisję.

Jeśli chodzi o ulgi masz limity i też nie wszystko możesz odliczać, tutaj już orientuj się w US, poza tym możesz też odliczać ulgę rehabilitacyjną związaną z kosztami dojazdu/użytkowania samochodu w drodze na rehabilitację.
  • 11.06.15, 22:04
    witam serdecznie czy odwoływał się ktoś od decyzji nieprzyznania punku 7?potrzebuje wskazówek jak sie odwołac.jestem mama wczesniaka z 28tyg.pozdr
    moj mejl malami2510@gmail.com
  • 30.04.15, 14:05
    mam do Ciebie pytanie bo widze ze dużo wieszsmile piszesz ze dziewczyne się należy na to orzeczenie zasiłek pielęgnacyjny a orientujesz się komu należy się swiadczenie pielęgnacyjne?tzn jakie wymogi musza być spełnione?
  • 30.04.15, 15:31
    Kasiu, żeby pobierać świadczenie pielęgnacyjne muszą być spełnione 2 warunki - na orzeczeniu punkt 7 i punkt 8 , czyli że dziecko wymaga Twojego udziału nie tylko w procesie kształcenia i rehabilitacji ale także w codziennej egzystencji.
    To one są kluczowe no i wtedy żeby p[obierać świadczenie pielęgnacyjne rezygnujesz z jakiejkolwiek pracy zarobkowej na poczet opieki nad dzieckiem i wtedy otrzymujesz świadczenie obecnie w kwocie 1200 zł.
    --
    Dorota
    Hubercik 32 tc (20.04.2007)i Gabrysia 34/35 tc (11.05.2011)
    Blogasek z historią Hubcia
  • 30.04.15, 18:50
    dzięki Dorotko pytam bo za tydzień stajemy na komisje ale u nas glownym problemem sa oczy także pewnie pod to nie podejdzie no zobaczymy
  • 01.05.15, 09:29
    Kasia, jest tak, jak pisze niuniadr. Od stycznia wzrośnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego do 1300 zł.
    Możesz mieć niestety problemy z uzyskaniem uprawnienia do świadczenia. Od listopada ubiegłego roku zmieniły się przepisy i na dzień dzisiejszy z racji wielu czynników (przede wszystkim wpływ na to ma podniesienie wysokości świadczenia) komisje ograniczają wydawanie uprawnień i dla dzieci powyżej 5 roku życia wydają takie orzeczenia naprawdę sporadycznie.

Przychodzą do mnie rodzice np. 7-latków, którzy przebywali na świadczeniu od urodzenia dziecka. W chwili obecnej otrzymują orzeczenie, nawet go nie sprawdzają i przychodzą po wniosek na SP. Jakie jest ich zdziwienie (to mało powiedziane!) gdy się okazuje, że nie mają już uprawnień. Komisje wychodzą z założenia, że dziecko chodzące do szkoły nie wymaga całodobowej opieki i obecności opiekuna. Jest płacz i zgrzytanie zębami, no jest mi przykro ale nie mam na to wpływu i zwykle radzę odwołanie - ale nie wtedy, gdy dziecko nie ma tak naprawdę poważnych schorzeń i do tej pory uprawnienia były mocno naciągane (bo i tak się zdarza).
    Nie ma aż takich problemów z chorymi dziećmi do 5 roku życia (nie tylko w moim województwie) i dlatego mocno się dziwię, że wanilia nie otrzymała uprawnień.

Z racji tego, że ma wzrosnąć również świadczenie opiekuńcze, komisje robią też selekcję wśród osób dorosłych i gro ludzi posiadając wcześniej orzeczenia o znacznym stopniu teraz otrzymują na stałe - ale stopień umiarkowany. Z miesiąca na miesiąc mam coraz więcej takich klientów.
    Polska. Salus populi suprema lex...
  • 01.05.15, 15:59
    Piszesz, że komisje zakładają, iż dziecko chodzące do szkoły nie wymaga całodobowej opieki i cofają świadczenie. Czy wiesz może z doświadczenia, jak teraz sprawa wygląda w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia? Nie chodzi mi o punkt 7 tylko w ogóle możliwość uzyskania orzeczenia przez dziecko, które uczęszcza do przedszkola (integracyjnego) a oboje rodzice pracują.W teorii wiem, że nie powinno to mieć nic do rzeczy, a jaka jest praktyka?
  • 02.05.15, 11:59
    Maja,
    z uzyskaniem orzeczenia bez uprawnień do świadczenia nie tylko dla dzieci w wieku do 5 roku życia nie powinno być większego problemu.
    Komisje tną uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego, od listopada widać to nagminnie, szczególnie u dzieci powyżej 5 roku życia. Nie spotkałam się natomiast z sytuacją, w której komisja odmawia zaliczenia dziecka do niepełnosprawnych.
    Uczęszczanie do przedszkola integracyjnego i posiadanie dokumentacji lekarskiej uzasadniającej taką opcję powinno być szczególnie brane pod uwagę przy wydawaniu orzeczenia a nie traktowane jako dyskwalifikacja. Kwestia tego, czy rodzice dziecka pracują czy nie - nie powinna mieć żadnego znaczenia dla komisji. Lekarze nie mają nawet prawa o to pytać.

Od momentu wprowadzenia większej kwoty świadczenia, chociaż jest to tak naprawdę zaledwie 200 zł więcej (bo do świadczenia 800 zł był rządowy program wspierania osób pobierających SP w kwocie 200 zł) zaostrzono warunki przyznania uprawnień.
    Miały być wprowadzone tzw. stopnie niepełnosprawności i od nich miała być uzależniona wysokość świadczenia, ale do dzisiaj nic się w tej kwestii nie dzieje.
    Tak samo nie dzieje się nic w zakresie zwiększenia kryterium dochodowego do funduszu alimentacyjnego czy zwiększenia maksymalnej kwoty świadczenia z FA z 500 zł na więcej. Taka sama cisza nastała w świadczeniach opiekuńczych i dalej nic nie słychać o zwiększeniu kwoty zasiłku pielęgnacyjnego (który powinien być systematycznie waloryzowany!).
    Nie tylko rodzice starszych dzieci niepełnosprawnych mają przechlapane, także dorośli z kiedyś znacznym stopniem - dzisiaj cudownie ozdrowieni do umiarkowanego stopnia. To tak na wszelki wypadek, żeby czasami opiekun nie dostał tych oszałamiających 520 zł "za nic".

Dzisiaj łatwiej dostać tzw. rentę alkoholową.
  • 03.05.15, 19:44
    Misiekjasiek, dziękuję za odpowiedź. Ja się niestety spotkałam, stąd moje pytanie. Z tym, że mam 100% pewność, iż komisja załączonej, dość obszernej, dokumentacji dziecka nawet nie przejrzała.
    Hm, ciekawe z tym co napisałaś o pytaniu dotyczącym pracy/lub nie rodziców. Z takim pytaniem się spotkałam, ale nie wprost. Czyli np. pytanie, w jakich godzinach odbieram dziecko z przedszkola i dlaczego tak mogłabym hm...pominąć? Przemilczeć?
  • 04.05.15, 19:27
    Jasne. Przemilczeć, zbyć, skierować rozmowę na problemy zdrowotne dziecka lub rzucić trafną ripostę - w zależności od odwagi wink

Orzeczenie zależy od stanu zdrowia dziecka a nie od tego, czy jego rodzice są aktywni zawodowo czy nie.
    Jeśli chodzi o przedszkole, dzieci od 5 roku życia mają obowiązek przedszkolny i muszą iść do zerówki. Pytanie o godziny odbierania dziecka nie mają sensu, jest przecież podstawa programowa...
    Posłanie dziecka przed 5 rokiem życia do przedszkola to wola rodziców i w zasadzie nie muszą się z niej tłumaczyć. Równie dobrze można stwierdzić, że dziecko nie chodzi do przedszkola - komisja nie jest w stanie tego zweryfikować! Podobnie jak zatrudnienia, które nie ma tutaj nic do rzeczy.
    Sam fakt uczęszczania dziecka do placówki nie oznacza, że z dniem 1 września zostało automatycznie wyleczone z wszelkich chorób. Przychodzą do nas czasami rodzice przed komisją pełni wątpliwości, czy przedszkole zniweczy szansę na uzyskanie orzeczenia. Od listopada ma pewne znaczenie przy nadawaniu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego ale samo wydanie orzeczenia (zaliczenia do niepełnosprawnych) nie ma prawa się na tym opierać.
  • 01.05.15, 20:05
    tak właśnie myslalam ze to nie możne być tak ze od tak podniosą świadczenia dla wszystkich zawsze musi być jakiś haczyk... ja do tej pory bylam na wychowawczym +to 153zł pielęgnacyjnego juli skonczylo się orzeczenie koncem czerwca 2014 (a miała niecaly roczek jak jej wystawili) no i nie wystepowalam do czasu kiedy zaczely się problemy z załatwianiem szkoły juli wada wzroku powiekszyla się bardzo dlatego z tego co wiem będzie stawala na komisje od razu dla niedowidzących czy jakos tak
  • 02.05.15, 12:34
    Ja skorzystałam z możliwości przedłużenia wychowawczego i 3 miesiące dłużej byłam w domu "dzięki" niepełnosprawności. Od początku miałam uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego, w maju stawaliśmy na komisję i otrzymałam uprawnienia na kolejne 2 lata. Nie wiem, czy stając na komisję teraz też dostałabym uprawnienia - raczej nie. Fakt faktem z nich nie korzystam ale warto mieć jakąś alternatywę. Wołałabym jednak, żeby chłopcy dostali orzeczenia np. na 5 lat i bez 7 i 8 na tak a to uprawnienie mógłby dostać inny rodzic (dla którego pewnie" nie starczyło").
  • 07.05.15, 18:49
    witam
    piszę do was, ponieważ byłam dzisiaj w MOPS-ie i panie kazały mi napisać odwołanie bo ich zdaniem powinnam dostać pkt 7, opisałam cała sytuacje tak jak panie z MOPS mi mówiły
    wysłałam przed chwilą listem poleconym zobaczymy co i jak, napiszę jak dostane list z orzecznictwasmile
  • 09.05.15, 13:13
    No widzisz, jak to czar instytucji potrafi zadziałać.
    Ja też jestem panią z OPSu, gdybyś wiedziała, może posłuchałabyś mnie szybciej wink
  • 09.05.15, 15:25
    no niepotrzebnie słuchałam znajomej, która tez ma wcześniaka,z którym moja mała leżała w szpitalu i mamy ze sobą kontakt (jego stan jest troszkę gorszy jeśli chodzi o zdrowie) i ona mi powiedziała żeby się nie odwoływać bo jak małemu nie dali tych 7pkt to moja już na pewno nie dostanie.

tak jak mówisz czar instytucji smile

• 18.05.15, 11:09
    MAM do Ciebie jeszcze takie pytaniesmile oczekuje na decyzje z sprawie orzeczenia Juli tzn orzeczenie dostaniemy ale nie wiem jakie punkty będą uwzględnione
    powiedzmy ze będę miała ta 7 i 8 to wtedy to cale swiadczenie 1200 dostaje każdy niezależnie od zarobków malzonka czy tez sa progi jak np. z rodzinnym?obecnie jestem na wychowawczym niepłatnym na drugie dziecko a maz robi za granica
  • 18.05.15, 11:10
    czy jeśli zrezygnowałabym z wychowawczego żeby dostawac to 1200 to czy dostając to swiadczenie ja jestem jakos ubezpieczona???
  • 19.05.15, 20:32
    Jeśli nabędziesz uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego, musisz zrezygnować nie tyle co z urlopu wychowawczego ale przede wszystkim rezygnujesz z zatrudnienia.
    Od momentu przejścia na świadczenie masz opłacaną składkę na ubezpieczenie społeczne (od podstawy 1200) i istnieje możliwość ubezpieczenia zdrowotnego ale w przypadku, gdy mąż nie ma możliwości ubezpieczenia.
    Świadczenie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego, również zasiłek pielęgnacyjny - nie. Świadczenie podlega w niektórych krajach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i tutaj są pewne możliwości, ale już w tej kwestii odezwij się do mnie na priv. Napiszę Ci dokładnie o co chodzi smile
  • 19.05.15, 21:11
    daj mi mejlasmile
  • 19.05.15, 21:24
    napisz na tego misiekjasiek@gazeta.pl i wtedy przelinkuję do mojego, bo mi spamuje pocztę jak podaję na gazetowym nawet ze spacją uncertain
  • 20.05.15, 13:03
    mam pytanie jako ze pracujesz w pomocy społecznej to może wiesz czy można się starać o dofinansowanie np do maty rehabilitacyjnej bądź walków rehabilitacyjnych i piłek?
  • 20.05.15, 17:56
    Kasia, masz odpowiedź na poczcie.

Wanilia, jasne, że możesz starać się o dofinansowania. Takimi kwestiami zajmują się oddziały PFRON. Zwykle działają przy PCPRach (mniejsze miasta) a dofinansowania zależą od posiadanych środków i ilości złożonych wniosków.
    Tutaj podstawowe informacje: www.pfron.org.pl/pl/programy-i-zadania-pfr/programy-i-zadania-pfro/2596,Programy-i-zadania-PFRON-skierowane-do-osob-niepelnosprawnych-w-tym-dzieci-dotyc.html

Ośrodki pomocy społecznej nie realizują takich świadczeń, ogólnie możesz złożyć wniosek o przyznanie zasiłku celowego specjalnego ale pewnie znając życie odeślą Cię do pfronu.
    Pamiętaj, że posiadając orzeczenie o niepełnosprawności możesz skorzystać z ulgi przy rozliczeniu rocznym PIT z tyt. dojazdów na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (korzystanie z samochodu).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.