Jeśli nie wełna to co? (chusta) Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Większość chust i szali, które robicie i które można znaleźć na Ravelry, jest
    robiona z cienkiej wełny w różnych odmianach (kaszmiry i inne takie).

Mam z tym wielki problem, bo nie znoszę wełny i w ogóle materiałów
    odzwierzęcych, a bardzo chciałabym zrobić kiedyś taką chustę.

Wiem, że akrylu nie daje się blokować -- czy to dlatego nie robi się z niego
    chust?

--
    Ostrożnie stawiaj kroki
    Bo w sobie masz swój Hades
    I w sobie cień głęboki
    I bezład razem z ładem
    • Ja mam zrobione 2 chusty z akrylu i moim zdaniem wyglądają całkiem dobrze. Po
      prostu po skończeniu takiej robótki zawsze delikatnie ją rozprasowuję i jest ok.
      Tutaj możesz zobaczyć jedną z nich:
      tnij.com/s1vm4
      --
      klebek-airia.blogspot.com/
      • Airia, nie otworzył mi się link... Chyba serwis skracający coś namieszał.

Byłabym ci bardzo wdzięczna za dokładniejsze informacje o tym, jakiej włóczki
        akrylowej użyłaś (grubość, długość na 100 g) i na jakich drutach robiłaś.

--
        Ostrożnie stawiaj kroki
        I w sobie cień głęboki
        I bezład razem z ładem
        • Może teraz się otworzy:

klebek-airia.blogspot.com/2010/02/trojkatna-chysta-po-raz-pierwszy.html
          Pierwszą chustę tą w podanym wyżej linku robiłam z Peonii Anilixu (520m/100g) na drutach 4,5mm a drugą z Classica Inter-Foxu (330m/50g) na drutach 4mm. Peonii zużyłam 1 motek a Classica 2 i troszkę.
          --
          klebek-airia.blogspot.com/
          • Super! Dziękuję ci bardzo.

--
            Zakochani w zbrodni, ofiar wiecznie głodni,
            wodnik i topielica, topielica i wodnik...
            • W sumie, jeśli nic, zwierzęcego, to może... bawełna?
              Blokuje sie dobrze smile
              • Zastanawiałam się nad bawełną, ale mam zerowe doświadczenie w robótkach z takiej
                włóczki. Czy ona nie jest za ciężka do ażurów robionych na grubych drutach?

Tak jak ja to sobie wyobrażam, zaletą wełny i mechatego akrylu jest to, że
                włoski wypełniają "dziury" między oczkami ściegu gładkiego (robionymi na zbyt
                dużych drutach w stosunku do grubości włóczki) i w rezultacie chusta jest
                przejrzysta i leciutka, ale nie ma efektu "sita". Nie wiem, czy z bawełny da się
                tak zrobić, żeby chusta była lekka i zwiewna.

--
                Ostrożnie stawiaj kroki
                I w sobie cień głęboki
                I bezład razem z ładem
                • Nie robiłam z bawełny, za to z akrylu tak. Był to akryl na szpuli,
                  więc nie podam żadnych namiarów.Po lekkim naparowaniu wyglądają tak:
                  picasaweb.google.com/adamalaxxx/MojePrace#5437139487460194658
                  picasaweb.google.com/adamalaxxx/MojePrace#5406930699677221538
                  Ta jeszcze niezblokowana:
                  picasaweb.google.com/adamalaxxx/MojePrace#5437133735706573074
                  Ta trochę z grubszego:
                  picasaweb.google.com/adamalaxxx/MojePrace#5406930380344055266
                  I jeszcze jedna:
                  picasaweb.google.com/adamalaxxx/MojePrace#5406931142201248818
                  Wszystkie są z akrylu "moherkowatego". Blokuję jak każdą inną, ale
                  potem trochę naparuję żalazkiem.
    • Nie znosisz ideologicznie czy dlatego, że gryzą? Bo jeśli to drugie, to pomacaj
      sobie gdzieś Angela Bergere. Tylko 24% moheru, reszta to poliamid z akrylem.
      Lekki, delikatny i ogólnie bardzo przyjemny.

--
      amadeit.blogspot.com
      • Wełny nie lubię, bo gryzie -- w noszeniu to pół biedy, ale gryzie mnie w palce
        przy robieniu i zero przyjemności z takiego hobby smile Małe domieszki wełny jestem
        w stanie jakoś tolerować, dzięki za podpowiedź o tej włóczce, niekoniecznie na
        chusty, ale na jakieś cieplejsze rzeczy zimowe pewnie wykorzystam.

Adamala -- twoje chusty przepiękne! Jeśli z akrylu tak ładnie wychodzi, to już
        nie mam więcej pytań smile

Na razie zacznę od Kiri z Peonii, chyba powinnam dać sobie radę, jak już
        przebrnę przez ten tajemniczy początek wink

--
        Ostrożnie stawiaj kroki
        I w sobie cień głęboki
        I bezład razem z ładem
        • Sasanka jest włochata, te kudły dadzą namiastkę blokowania smile
          --
          I'll try being nicer if you try being smarter.
          http://lmtm.lilypie.com/ohYMp2.pnghttp://lb5m.lilypi
e.com/OFISp2.png
        • Jesli każda, nawet najdelikatniejsza merino Cię gryzie, to spróbuj
          jedwabiu albo angory. Albo lnu. Tyle, że o ile uwielbiam lniane
          dzianiny, to nienawidzę z niego robić. Moim zdaniem nitka lniana
          jest mało przyjemna, sznurkowata. Włóczki z jedwabiem kupisz np. w e-
          dziewiarce a angorę i len ma Gedifra.
          • Angora też zwierzę, ja nie toleruję w ilości nawet 4% w składzie, a np. 100%
            wełny Fina DK czy REGINA Adriafilu zupełnie mi nie przeszkadza. A 100% alpaki to
            już sama rozkosz.
            Ostatnio miałam na kolanach chustę z 80% Kid Mohair i czułam, że gryzie mnie w
            uda przez cienkie dzianinowe spodnie.
            Widać różne mamy problemy z tolerancją.
            --
            Popełniłam
            • aiszka4 napisała:

> Angora też zwierzę, ja nie toleruję w ilości nawet 4% w składzie,
              a np. 100%
              > wełny Fina DK czy REGINA Adriafilu zupełnie mi nie przeszkadza. A
              100% alpaki t
              > o
              > już sama rozkosz.
              > Ostatnio miałam na kolanach chustę z 80% Kid Mohair i czułam, że
              gryzie mnie w
              > uda przez cienkie dzianinowe spodnie.
              > Widać różne mamy problemy z tolerancją.

Chyba bardzo różne smile Mnie zwierzęca alpaka podgryza na tyle, że nie
              wyobrażam sobie założenia alpakowego swetra bez czegoś pod spodem,
              ale już cudna, puszysta delikatna angora... Niestety angora ma jedną
              pokaźną wadę. Jest koszmarnie droga. W polsce 25-gramowy motek
              angory kosztuje 25 zł. Oczywiście mówię o prawdziwej angorze, bo
              turecka włóczka o nazwie 'Angora" to koszmarnie gryzący moher z
              wełną.
              • joanna-olga napisała:

> Chyba bardzo różne smile Mnie zwierzęca alpaka podgryza na tyle, że nie
                > wyobrażam sobie założenia alpakowego swetra bez czegoś pod spodem,
                > ale już cudna, puszysta delikatna angora... Niestety angora ma jedną
                > pokaźną wadę. Jest koszmarnie droga. W polsce 25-gramowy motek
                > angory kosztuje 25 zł. Oczywiście mówię o prawdziwej angorze, bo
                > turecka włóczka o nazwie 'Angora" to koszmarnie gryzący moher z
                > wełną.

Znam tylko Angorkę Aniluxu - ok. 12zł za 100g - dla mnie nie do zniesienia - gryzienie, nie cenawink
                A "macałaś" kiedykolwiek Alpakę z Adriafilu lub Schachenmayr?

Kaszmir z Adriafilu kosztuje ponad 50zł za 25g, we Francji widziałam kaszmiry po 20 i więcej euro za motek 25g albo nawet 20g - włóczka cudna, może kiedyś coś z niej zrobię (jak wygram na loterii)
                --
                Popełniłam
    • jak to co? jedwab!

--
      experience is what you get if you don't get what you want
      • o tak, jedwab zdecydowanie.
        albo merino z jedwabiem. mimo wełny, niezwykle miękkie i delikatne.

niestety, koszmarnie drogie, ale warte swojej ceny.

--
        ''Ludzi gubi lęk przed prawdą oraz duch przekory" Mario Vargas Llosa

DarmozjadPierwszy Darmozjad Drugi
      • Oj, na jedwab to jeszcze dla mnie za wcześnie smile Muszę najpierw wymęczyć chociaż
        jedną chustę z tańszych surowców, poduczyć się, nabrać wprawy w robieniu tych
        cholernych lewych oczek tak jak należy, zamiast na odwyrtkę smile

--
        Ostrożnie stawiaj kroki
        Po ludzkich stąpasz resztkach
        Omijaj ton wysoki
        Bo patos tu nie mieszka
        • nie zrazaj sie brakiem doswiadczenia! pierwsza chuste zrobilam z jedwabiu, druga
          z welny, i nastepne z jedwabiu. na poczatku jest dziwnie, bo wloczka sliska, ale
          wierz mi, da sie. wybierz prostszy wzor, zrob probke i sama zobaczysz ze nie
          taki diabel straszny.

sa takze mieszanki jedwab + inne wlokna (np. sea cell - chityna pozyskana ze
          skorupiakow), jeszcze ich nie testowalam, ale kiedys na pewno sie skusze.

--
          experience is what you get if you don't get what you want
          • ja ostatnio zrobiłam chustę z akrylu (producenta nie pamiętam, nazwa włóczki -
            Batik), który z wyglądu doskonale imituje bawełnę, dobrze się robi, jest lekki i
            (w pewnym stopniu) dał się zblokować
            --
            nie wystarczy być szczęśliwym;trzeba jeszcze,aby inni byli nieszczęśliwi
            Pluszakolep

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.