Dodaj do ulubionych

potrzebuję pomocy przy "sprzęcie" - początkująca

20.08.11, 10:24
Chciałabym rozpocząć przygodę z robótkami na drutach, ale nie wiem jak się do tego zabrać.
Mam książkę, która uczy podstaw (choć nie do końca jestem przekonana czy to dobry podręcznik), może Wy mi coś polecicie? No i oczywiście jakie druty (lub ich zestaw) kupić na początek żeby się nie zrazić? oraz jakich włóczek szukać? Czy potrzebne są jeszcze jakieś akcesoria ułatwiające początek?
Proszę o poradę podkreślając jednocześnie, że jestem totalnym laikiem smile , który marzy żeby jego dziecko nosiło chociaż czapeczkę i szaliczek zrobiony własnoręcznie przez mamusię smile
nie spocznę dopóki tego nie dokonam big_grin
Edytor zaawansowany
  • eenyoo 20.08.11, 11:30
    Myślę, że na początek, warto przejść się do dobrze zaopatrzonej pasmanetrii, aby przede wszystkim zorientować się w asortymencie (zakupy mozna zrobić w jakims sklepie internetowym).
    Ja zaczynałam swoją przygodę od zwykłych drutów firmy Pony, dopiero po jakims czasie, jak się wdrożyłam, zakupiłam "porządniejsze" druty, których używam do zadań specjalnych. Od nauki na "zwyklakach" zaczyna też moja siostra. Uważam, że jeśli poczatkująca drutująca daje sobie z nimi radę, to tym lepiej dla niej. Po prostu według mnie, jak ktoś sobie poradzi na traktorze, to i mercedesa poprowadzi - odwrotnie bywa różnie ;-]
    Ale do rzeczy. Musisz zastanowić się, czy czapkę chcesz zrobić bezszwowo czy nie. Do tego pierwszego będziesz potrzebowała drutów na żyłce (o numeracji nie piszę, bo ta zalezy od włóczki, jaką wybierzesz). Jeśli chcesz zszywać, wtedy druty mogą być proste. Potrzebujesz także albo szydełko, albo igłę do zszywania dzianiny ( w sumie to i jedno i drugie warto miec pod ręką). Do zrobienia szalika możesz wykorzystać te same druty co do czapki. Tu wszystko zalezy od Twojej wygody. Dla mnie np. druty proste są mniej poręczne i dlatego w 100% wszystko robię na tych na żyłce.
    Co do reszty, to wszystko zależy od wzoru jakim chcesz robić. jesli chcesz warkocze, to warto dokupić sobie drut pomocniczy do warkoczy.
    Teraz włóczka - tu dowolna dowolność. Grubość i skład jaki tylko chcesz. Na banderoli motka zawsze jest rozpiska od producenta, na której znajdziesz dedykowane przez niego numery drutów i szydełek, sposób konserwacji dzianiny, wagę oraz metraż.
    No i na koniec (choć na pewno bardziej doświadczone dziewiarki jeszcze wiele dorzucą) warto zaglądać na różne blogi i na serwis ravelry.com
    Mam nadzieję, że troszkę pomogłam.
    Powodzenia smile
    --
    tancowalaiglaznitka.blogspot.com/
  • joanna-olga 20.08.11, 13:38
    Wiele zależy również od budżetu jakim dysponujesz. Jeśli ma to być wariant mocno "ekonomiczny", to polecam to, co koleżanka powyżej z tym, że lepiej zacznij od jakiegoś ładnego, niedrogiego i niegryzącego akrylu lub bawełny, bo polskie wełny niestety gryzą.
    Jeśli budżet masz mniej napięty, to polecam np. taki: biferno.pl/index.php?products=product&prod_id=1360 plus szydełko, igła do szycia dzianin i szpilki. Włóczka może być wtedy jakkaś lepsza, np. coś z dziecinnych z e-dziewiarki. I raczej z tych grubszych, żeby łatwiej szła praca i szybciej było widać efekty. Przy cieniowanej włóczce i oczkach prawych może wyjść fajny, "noszalny" szalik na początek.
  • noelka79 20.08.11, 14:37
    To ja spytam wprost: skąd Ty jesteś?
    Może znalazłby się ktoś w okolicy, kto miałby ochotę na wspólne dzierganie. Ja w taki sposób nauczyłam się wielu rzeczy - szybciej i przyjemniej niż z książek. I też zaczynałam od komplecików dla dzieckasmile
    --
    Mój blog robotkowy
  • alicja-dwa 20.08.11, 21:27
    noelka 79 ma rację najlepiej popytać wśród znajomych na pewno się znajdzie ktoś kto umie robić na drutach tak będzie na prawdę najprościej, i życzę powodzenia w nauce.
  • anooka 20.08.11, 22:20
    Dzięki dziewczyny! smile
    druty proste już mam, druty na żyłce zakupiłam dziś, szydełko mam... byłam dziś w Empiku, niestety nie znalazłam żadnej książki dot. dziergania (żadnej!), prasa była, ale to jeszcze nie ten etap sad. No i faktycznie chyba powinnam udać się na nauki do mojej cioci, która robi na drutach smile
    poszperałam troszkę w necie i zarejestrowałam się na Ravelry - inspirująca skarbnica wzorów, niestety z trudem rozumiem polski slang druciarski, a co dopiero po angielsku sad.
    Myślę, że pomocne będą filmiki na youtube.
    A poza tym jestem z warszawy, tylko, że ja taka trochę nietowarzyska dusza jestem sad, ale z ciekawości zapytam jak takie wspólne spotkania wyglądają? big_grin

jeszcze jedno pytanie: mam druty 4.5mm jaka włóczka (grubość) do tego pasuje?
  • noelka79 21.08.11, 09:41
    Zobacz tu: ABC robótek na drutach
    Jeśli chodzi o włóczkę, najczęściej na banderoli jest sugerowana grubość drutów.
    --
    Mój blog robotkowy
  • elaelisheva 21.08.11, 10:02
    przeważnie są w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15 na bliskim Mokotowie. Schodzą się dziewczyny w różnym wieku i na różnm etapie "rozwoju" robótkowego. Wspólnie robimy, pokazujemy sobie nowe osiągnięcia, wymieniamy doświadczeniami, rozmawiamy, rozmawiamy, rozmawiamy... Przyjdź koniecznie, dziewczyny Ci pokażą co i jak, "pomacasz" różne włóczki, różne druty.
    Kilka dni przed spotkaniem organizatorka tych spotkań (bietas) zamieszcza tu na forum informację o spotkaniu. Wtedy napisz do niej maila, to napisze Ci co, jak i gdzie...
    Do zobaczenia!
  • anooka 22.08.11, 09:05
    jak uda mi się wcisnąć komuś dzieciaki to skorzystam i przyjdę na spotkanie, to świetny pomysł smile

Co do starych książek na allegro - właśnie taką mam, "uczymy się robić na drutach i szydełkiem" Stanisława Podgórska, i według niej nauczyłam się robić podstawę podstaw czyli prawe i lewe oczko. Nie rozumiem jedynie porady dotyczącej dodatkowych oczek, których nie wlicza się do robótki (pierwsze i ostatnie) - czegoś takiego nie znalazłam na filmikach z youtube... Jak wy to robicie? W swojej książce mam napisane, że jak jest podane: nabrać 10 oczek to oznacza to nabrać 10 oczek + 2 oczka....
  • ciotka_paszczaka 22.08.11, 18:31
    anooka napisała:

> jak uda mi się wcisnąć komuś dzieciaki to skorzystam i przyjdę na spotkanie, to
    Nie rozumiem jedynie porady dotyczącej dod
    > atkowych oczek, których nie wlicza się do robótki (pierwsze i ostatnie) - czego
    > ś takiego nie znalazłam na filmikach z youtube... Jak wy to robicie? W swojej k
    > siążce mam napisane, że jak jest podane: nabrać 10 oczek to oznacza to nabrać 1
    > 0 oczek + 2 oczka....
    Dokladnie tak: czyli 10 oczek plus 2 oczka brzegowe, jedno z lewej, drugie z prawej.

Zaczynajac robotke z prawej strony, zdejmujesz pierwsze oczko bez przerabiania, ono sie jakby wydluza, ale brzeg ma takie ladne, plaskie zakonczenie. Przerabiasz do konca.
    Owracasz robotke, pierwsze oczko z lewej strony zdejmujesz, robisz do konca. Etc.

Dla porownania, mozesz przerabiac wszystkie oczka lacznie z brzegowymi (wychodzi z brzegu takie jakby guzkowaty scieg); zobacz co Ci sie bardziej podoba.

Oczek brzegowych NIE wliczasz do szerokosci; bo np. przy zszywaniu one zostana niejako zgubione w grubosci dzianiny, ktora bedziesz zszywala. Np. laczac przod z tylem, czy oba brzegi rekawow ze soba.

--
    Pozdrawiam,

Anna
  • autumna 21.08.11, 13:54
    > w Empiku, niestety nie znalazłam żadnej książki dot. dziergania (żadnej!)

Poszperaj lepiej na allegro w poszukiwaniu starych polskich poradników. Często można dostać za grosze. Niezły wydaje mi się też dodatek wydany kiedyś przez Burdę "Druty i oczka".

--
    Własnymy ręcyma
    @trament - magazyn literacki (na czytniki też)
  • ivoncja 21.08.11, 20:25
    "Druty i oczka" można znaleźć na moim chomiku.
    --
    Bardzo łatwo podbić moje serce- wystarczy być kotem. smile
    ----------------------------------------------------------
    Zapraszam do mojego świata: ivoncja.blox.pl/html
    I do mojego skarbca: chomikuj.pl/ivoncja

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka