Wyjątkowo dziwne święto Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dziś w Rosji świętują zaiste wyjątkowo dziwne święto, istota którego nawet dla Rosjan chyba nie do końca jest zrozumiała i przekonywująca.
    Przed bolszevickim puczem było to święto Ikony Matki Boskiej Kazańskiej, patronki panującego domu Romanowych. Po puczu zakazane i zastąpione bolszevickim (7 listopada).
    Po odzyskaniu niepodległości demokraci w poszukiwaniu tradycji i nowych symboli, a także kokietując Cerkiew to święto przywrócili, dopisując dość naciąganą "ideologię".
    No i mamy niesamowitego potworka, który zamiast "łączyć" mieszkańców Rosji dodatkowo ich dzieli. W sumie to święto nadal jest do "zagospodarowania", co czynią wyjątkowo podejrzanego pochodzenia typki ("prawdziwi Rosjanie" z rosyjskością nic nie mający wspólnego - skąd my to znamy??? ), stawiający na na ultra-nacjonalistyczne fobie.
    Do tego cudaczne i niesamowicie pocieszne przyswajanie sobie "historycznej" symboliki - zresztą podobnie czynili w poprzednim okresie bolszevicy, czego przykładem może służyć chociażby "Marsz Syberyjskich Strzelców", znany głównie w bolszevickiej, późniejszej wersji.

www.youtube.com/watch?v=GkX89LWtCPc&feature=related
    A, że ultra-nacjonaliści swoją liczną obecnością wspierali na błotnych marszach udalcovskich lewanków, to można oczekiwać na ich dzisiejszym marszu wdzięcznych lewaków, wymachujących sierpo-młotkowymi flagami.
    • walter,wiekszosc swiat na swiecie sa dziwne.Ludzi z czasem do nich przyzwyczaja sie i uznaja za swoje.
      Za czasow ZSRR bylo dwa swieta,ktore w zamysle mieli laczyc wszystkie narody ZSRR,to Dzien Rewolucji Pazdziernikowej i Dzien Zwyciestwa.
      Z przyczyn ideologicznych pierwsze swieto zlikwidowali ,a na jego miejsce trzeba bylo cos wcisnac.Wtedy i przypomniano o ikonie ,a przy okazji i wygnaniu Polakow z Kremla.Poniewaz kazde pojedyncze nie mialo tak wielkiego ciezaru,jak rewolucja,to zrobili mieszanke patryotyczno-relegijna.W sumie pomysl nie jest zly.Napewno nie gorszy od Swieta Guy Hawkes Night,ktore swietuje sie w UK,na czesc probe wysadzenia parlamentu ,razem z krolem,przez wyznawcow rzymsko-katolickiej wiary,5 listopada.
      --
      Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
    • Ani ikona, ani swieto nie sa winne ze ich wykorzystuje w swoich celach rozna dran. Nie wiem co masz na uwadzie kiedy mowisz ze kolejnie prawoslawnie swieto musi nie laczyc, lecz rozdzielac Rosjan. Jakich Rosjan? Ruskich? Ktore jesli i nie sa dzis prawdziwymi prawoslawnymi po swojej wiarze, lecz w absolutniej wiekszosci gleboko szanuja prawoslawie jak historyczna i kulturowa podstawe rosyjskiej identycznosci, rosyjskiego panstwa, jak wiare swoich ojcow, dziadow, pradziadow i dziesiatkow pokolen ich pzodkow. U nas nie narzucaja nikomu prawoslawia gwaltownie, dlatego prawie nie ma w ruskim spoleczenstwie (w oroznieniu od polskiego) takiej holoty, co nienawidzi wiare swoich przodkow bestialskie, isterycznie. Wiec Ruskich prawoslawie nie dzieli. I oni to juz udowodnili swojej wspolnonarodowej reakcja na satanistycznie biesnowanie w cierkwi Pussy Riot. Po upadce komunistycznej idei nie duzo posostalo sie idei, ktore laczyli by caly narod Ruski. A bez wspolnej idei nie ma naroda - ma tylko sbrod, motloch. Prawoslawina przeszlosc naszego kraja, naszego chrzescjanskiego prawoslawnego panstwa, naszego naroda od wiekow wymuszonych walczyc o istnienie z poganstwem, islamem, heretykami-lacynianami to wlasnie taka idea, dzieki ktorej Ruski narod przezyl podczas wsystkich nieszczesc, katastrof, katakaklizmow. odbierz u Rosjan dzis prawoslawie i nie daj nic w zamian - zginie nie tylko Ruski narod, Rosja jak kraj i panstwo zginie. A co dotyczy ultranacjonalistycznych fobii - oni znikad nie powstaja. To tylko zbyt mocna (a moze i ne zbyt) odpowiedz na dzialania tych ekstremistow z liczby nieprawoslawnych ludow, co bardzo byli by zadowoloni gdyby od prawoslawia i w ogole ruskiego narodu i panstwa Rosyjskiego sladu by nie pozostalo sie. Nikt nie zabronia muzulmanom na przyklad miec swoi Swieta, swietowac ich w swoich republikach tak jak oni chca, i ile potrzebuja. os nie slychalem zeby ktos oglaszal takie rzecze, ze muzulmanskie, poganskie, buddhistkie, zydowskie swieta, rowniez szanowanie relikwii tych religii sa szkodliwymi, bo rozdzielaja narod rosyjski. Dopoki nasaze panstwo nazywa sie imionem naroda, ktory stworzyl to panstwo, wladza rosyjska bedzie jak ty mowisz kokietnczac z prawoslawna cierkewia chociazby dla tego zeby nie stracic tego panstwa i tego naroda, kosztem ktorych ta wladza istnieje. Nic w tym haniebniegoi i tym bardziej zboczonego nie ma, zeby nie robic samobojstwa panstwa i naroda, nawet jesli caly swiat bedzie bardzo zadowolony tym. Dosyc wam juz bylo zabawy jak Rosjanie w XX w. 2 razy sprobowali obalic swoi idee narodowe - prawoslawie i komunizm, i jaka staszna cene zaplacili za swoi eksperimenty. Trzeciej proby mozemy i naprawde nie przezyc. A co dotyczy "Marszu Syberyjskich Strzelców", rzumiem ze jestes antykomunista, no chorym antykomunista byc nie warto. Pierwszymi ta piesn 1915 r. przywlascili sobie jednak nie czerwoni, lecz biale. A podczas II wojny swiatowej napewno nie bylo takich partyzantow w calej Europie, ktore by nie spiewali ta piesn na swoi slowa w swoich jezykach - i wsrod nich byli nie tylko czerwoni partyzanci (serbscy i nne), lecz i banderowcy na przyklad. Nie bylo to czyms spcjalnym dla bolszewikow przerobiac dobre piesnie.
      • Jesli zas ciebie obraza jak Polaka, ze te swieto rosyjskie niby ma lacznosc z kleska Polakow, niech ciebie to zbyt nie denerwuje, bo: 1) 80 procentow Rosjan o tym nie wiedzaja albo nie pomnia, bo ich Polska i w ogole starozytna historia malo obchodza, 20 jak slusznie ukazal igor dla wiekszosci Rosjan to swieto tylko zamiana innego ich swieta 7 listopada; 3) wedlug terminologii tych lat Rosja zwyciezyla wtedy zadnych Polakow, lecz lud litowski, wiekszosc ktorego byl drugi narod Ruski z terenow drugiego Ruskego panstwa - Litwy, ktore byli tylko poddannymi krola polskiego - Szwieda, 4) Polakow zwyciestwo Rosjan pod Moskwa w ogole powinno malo obchodzic, bo wedlug polskiej historii wojne ta wygrali jednak Polacy - i z polskiego punktu widzienia to rowniez slusznie, jak z rosyjskiego, ze zwyciestwo bylo nasze), 5) jaka wam w ogole sprawa co swietuja Rosjanie? Przeciez nas nie obchodzi i tym bardziej nie obraza ze swietujecie jakis kretynski hold Szujskich i cud na Wisla. Da choc dzien wziecia Moskwy razem z Napoleonem swietujcie, jesli to rzeczewiscie potrzebuje wasz lud dla wiekszego szczescia albo przynajmniej wasz rzad uwaza, ze takim swietem potrafi zrobi was bardziej szczesliwymi.
        Naprawde to niesmak kiedy obcokrajowiec, tym bardziej nie glupi, rozpoczyna na serio krytykowac swieta obcego panstwa. Moge jeszcze zrozumiec kiedy takie rzecze pisze tepa swinia azjacka mongolszuudan, lecz po co cywilizowanemu czlowiekowi z Europy nasladowac azjackim swiniom?
        • mongolszuudan, albo ja wcześniej nie czytałem uważnie wszystkich Twoich postów, albo dopiero w ostatnim czasie Tobie coś przeskoczyło w główce, w każdym razie odnoszę wrażenie, że przemieniasz się w niejaką Ursę i jej forum. (Dla wyjaśnienia: w moich ustach to obelga.)

Gdzie i w czym dopatrzyłeś się w poście Waltera, że jego jako Polaka to rosyjskie święto obraża???
          A już szczytem absurdu jest postawienie pytania: 5) jaka wam w ogole sprawa co swietuja Rosjanie?

Oczywiście, że to dla nas żadna sprawa, tak samo jak np. zaćmienie słońca czy ślub księcia Williama. Ale nikt nie ma prawa zabronić nam o tym mówić czy pisać.

PS. Tym postem odnoszę się także do kilku Twoich wpisów z innego wątku, które były dla mnie jako Polaka obraźliwe. Ja wiem, że na polskich forach także się obraża Rosjan, ale to są prawdziwi idioci, którzy tak samo jak Rosjan nienawidzą Polaków nie podzielających ich poglądów. Bardzo chcesz dorównać do ich poziomu?
          • 04.11.12, 18:49
            Ty nie pierwszy,ktore wskazuje mongolu na jego dosc dziwne poglady i sposob wyslowiania sie.
            Ja jemu na to zwracalem uwage,romrus rowniez.Ale mongolu wszystko jest po xujy.
            Moze rzeczywiscie wchodzi na forum dopiero wtedy,kiedy przyjmie wieksza doze alkoholu,jak on sam o tym wspominal.

--
            Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

• Nie krzycz na Mongołka, bo jak on się zdenerwuje, to dopiero zacznie nas wszystkich mieszać z błotem. On tak ma, twierdzi, że to syberyjska specyfika z tundry :-).
            • jak romrus krzyknal na "Mongolka",to on odrazu spuscil z tonu (he,he).Aleksandr czasami zapomina,ze jest przedstawicielem Wielkiego Narodu,znizajac sie do poziomu gryzunow.
              --

• ja sie z nim nie zgadzam.

--

• eva15 napisała:
              > Nie krzycz na Mongołka, bo jak on się zdenerwuje, to dopiero zacznie nas wszystkich mieszać z błotem. On tak ma, twierdzi, że to syberyjska specyfika z tundry:-).

Zadna to specyfika.

Mongol musi zrozumiec ze nie ma prawa wypowiadac sie w imeniu calego narodu rosijskiego, i tyle.

Musi swoi posty zaczynac: "mi sie wydaje", "ja uwazam" etc.

Ma prawo na swoi poglady, nawet dziwny, ale musi oddzielic od innych Rosjan, my jemu tych praw nie oddelegowali.

Chociaz z czescia jego pogladow ja osobiscie sie zgadzam, tym nie mniej, mam prawo go op@dzielic w razie potreby.
      • mongolszuudan napisał:

> Ani ikona, ani swieto nie sa winne ze ich wykorzystuje w swoich celach rozna dran. Nie wiem co masz na uwadzie kiedy mowisz ze kolejnie prawoslawnie swieto musi nie laczyc, lecz rozdzielac Rosjan. Jakich Rosjan? Ruskich? Ktore jesli i nie sa dzis prawdziwymi prawoslawnymi po swojej wiarze, lecz w absolutniej wiekszosci gleboko szanuja prawoslawie jak historyczna i kulturowa podstawe rosyjskiej identycznosci, rosyjskiego panstwa, jak wiare swoich ojcow, dziadow, pradziadow i dziesiatkow pokolen ich pzodkow. U nas nie narzucaja nikomu prawoslawia gwaltownie,

I tu sie zgdazam w 100%.

> dlatego prawie nie ma w ruskim spoleczenstwie (w oroznieniu od polskiego) takiej holoty, co nienawidzi wiare swoich przodkow bestialskie, isterycznie. Wiec Ruskich prawoslawie nie dzieli. I oni to juz udowodnili swojej wspolnonarodowej reakcja na satanistycznie biesnowanie w cierkwi Pussy Riot.

A tu nie do konca.
        Holote mame, rowniez reakcja na Russiej nie byla jednoznaczna.
        Tyle ze, akurat, uwazam to za dobre.
        Sprawa Pussi podzielila spoleczenstwo gdziesz 80 na 20%, i od razu stal sie jasien ten podzial na przytomnych i nie, normalnych i gnojow.

>Po upadce komunistycznej idei nie duzo posostalo sie idei, ktore laczyli by caly narod Ruski. A bez wspolnej idei nie ma naroda - ma tylko sbrod, motloch. Prawoslawna przeszlosc naszego kraja, naszego chrzescjanskiego prawoslawnego panstwa, naszego naroda od wiekow wymuszonych walczyc o istnienie z poganstwem, islamem, heretykami-lacynianami to wlasnie taka idea, dzieki ktorej Ruski narod przezyl podczas wsystkich nieszczesc, katastrof, katakaklizmow. odbierz u Rosjan dzis prawoslawie i nie daj nic w zamian - zginie nie tylko Ruski narod, Rosja jak kraj i panstwo zginie.

Nie jesten pewen ze zginie, ale ogolnie sie zgadzam.
        Idea ma byc, prowoslawie naigorsza idea zdecydowanie nie jest.

>A co dotyczy ultranacjonalistycznych fobii - oni znikad nie powstaja. To tylko zbyt mocna (a moze i ne zbyt) odpowiedz na dzialania tyhc ekstremistow z liczby nieprawoslawnych ludow, co bardzo byli by zadowolo ni gdyby od prawoslawia i w ogole ruskiego narodu i panstwa Rosyjskiego sladu by nie pozostalo sie.

Tez sie zgadzam.

>Nikt nie zabronia muzulmanom na przyklad miec swoi Swieta, swietowac ich w swoich republikach tak jak oni chca, i ile potrzebuja. os nie slychalem zeby ktos oglaszal takie rzecze, ze muzulmanskie, poganskie, buddhistkie, zydowskie swieta, rowniez szanowanie relikwii tych religii sa szkodliwymi, bo rozdzielaja narod rosyjski.

Z zewnetrz, Mongol, a zewnetrz.
        Wylacznie stad.

>Dopoki nasaze panstwo nazywa sie imionem naroda, ktory stworzyl to panstwo, wladza rosyjska bedzie jak ty mowisz kokietnczac z prawoslawna cierkewia chociazby dla tego zeby nie stracic tego panstwa i tego naroda, kosztem ktorych ta wladza istnieje. Nic w tym haniebniegoi i tym bardziej zboczonego nie ma, zeby nie robic samobojstwa panstwa i naroda, nawet jesli caly swiat bedzie bardzo zadowolony tym.

Jadne to kokieciarstwo, to obowiazek.

>A co dotyczy "Marszu Syberyjskich Strzelców", rzumiem ze jestes antykomunista, no chorym antykomunista byc nie warto.

Ja nie jestem w 100% i uwazam ze Walter tez nie jest.

Wytlumacz mi swastike na pogonach, pierwszy raz w zyciu widze cos takiego.
      • Piszesz w sposób wyjątkowo emocjonalny, tak więc przypisujesz mojej wypowiedzi akurat to
        co nawet mnie nie przyszło na myśl w trakcie jej pisania.
        Generalnie uważam, że to święto "nie zaistniało" - nie istnieje ono w świadomości Rosjan,
        władze też odnoszą się do niego dość dziwnie, po macoszemu. Jest to święto "niczyje", tak więc nie powinno zaskakiwać, że istnieje pokusa ultra-nacjonalistów jego "zagospodarowania" dla własnych celów. I o to miałem wyłącznie na myśli.
        Zgadzam się z Igorem, że prawdopodobnie powodem uchwalenia tego święta był zamiar wymazania z kalendarza 7 listopada i zastąpienia jego jakimkolwiek innym świętem. Formalnie jest to święto "jedności narodowej" , lecz jakoś nie widzę kto i w jaki sposób w
        to święto świętuje tą "jedność" ???

Ponieważ odwołujesz się do Prawosławia, to niewątpliwie wiesz, że zgodnie z Prawosławnym kalendarzem jest to święto(nadal) Ikony Matki Boskiej Kazańskiej i szczerze mówiąc bardziej mnie przekonuje taka symbolika, niż uchwalona przez Parlament.
        Generalnie dyskusja poszła w nie przewidzianym kierunku. Nie dyskutuję w tym wątku o roli Prawosławia, czy "występie" panienek z Pussy R. ( na ten temat wielokrotnie się na forum wypowiadałem i moje stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne). Chodzi mnie o święto
        które несостоялось.

Odnośnie "Marszu Syberyjskich Strzelców". Bynajmniej nic nie jest złego w tym, że piękna pieśń ma wiele wariantów, lecz uważam iż przyzwoitość wymaga wspomnieć ten wariant pieśni który był "wyjściowym" - tj. tekst Giliarowskiego, a który popadł - były tego bardzo konkretne przyczyny - w zapomnienie ( czy ktoś wie o Strzelcach Syberyjskich???). Wariant, który wskazałem, faktycznie jest z okresu walk Białych - do pierwotnego tekstu Gilarowskiego ( bodajże 3 lub 4 zwrotki) dodano dwie końcowe zwrotki.
        Natomiast generalnie jest powszechnie znany wyłącznie tekst Parfjenowa ("Po dolinam..").
        Dla odmiany masz "Marsz Drozdowcew".

www.youtube.com/watch?v=I5EG8v2zP8s

Co do przypisywanego mnie "antykomunizumu", wybacz, lecz na ten temat nie będę się wypowiadał.

• swiat dmuchnal w inna
      strone?--
    • 04.11.12, 21:56
      eva15 napisała:

> Też byś pił na takim mrozie :-) !

Wychodzi na to, że na Sybir się nie nadaję - abstynent. I chociaż mi to czasami dokucza, trwam w tym już dłuuuugo:)

Ale dzielnie mnie zastępuje jakiś inny - sądząc po nazwisku - Polak z pochodzenia Joseph Darlak, a dokładniej mówiąc, nie on sam, a jego załoga, która będąc z wizytą przyjaźni we Władywostoku przez trzy dni chodziła po mieście narąbana jak messerschmity, wszczynając burdy i próbując przelecieć Władywostokowianki. A te durne nie doceniały uroków demokratycznych fiootów, tylko poleciały z gębą na policję;)

Nie podaję linka do ruskiego źródła, fachowcy sami znajdą, a dla niemot rusko-języcznych oto tu:

polish.ruvr.ru/2012_11_04/Marynarka-USA-zwolnienie/
      • 04.11.12, 22:06
        To my z toba nie sa prawdziwymi Slowianami,tak mnie to wyglada (he,he),bo ja rowniez nie pije alkoholu,oprocz dobrego wina do obiadu w niedziele.Na piwo nie moge patrzec,nigdy nie potrafilem przyzwyczaic sie do jego goryczy i smrodu. Ale w Jakucji swietnie sobie radzilem,zreszta w czasach,kiedy my tam mieszkali,obowiazywala prohibicja .
        Co do narabanych marynarze amerykanskich,to francowaty zalozyl watek na forum Swiat w tym temacie i specialnym powodzeniem on nie cieszy sie.
        --

• lubat napisał:
        > Ale dzielnie mnie zastępuje jakiś inny - sądząc po nazwisku - Polak z pochodzen
        > ia Joseph Darlak, a dokładniej mówiąc, nie on sam, a jego załoga, która będąc z
        > wizytą przyjaźni we Władywostoku przez trzy dni chodziła po mieście narąbana j
        > ak messerschmity, wszczynając burdy i próbując przelecieć Władywostokowianki. A
        > te durne nie doceniały uroków demokratycznych fiootów, tylko poleciały z gębą
        > na policję;)

Piszesz o tym na innym wątku (dałam tam głos) ale jak dotąd nikt nie podał linka, co konkretnie zrbroiły pijane Amerykańce? Piszesz, że były burdy i zaczepki panienek, to normalne, gdziekolwiek US-soldaty się nie pojawią. Ale musiała być jakaś grubsza afera i opór Rosjan, skoro na koniec załogę fregaty uwolniono od jej ciężkich obowiązków:-)
        Swoją drogą chwała rosyjskim kobietom, że pognały na policję. W Polsce panienki pognałyby zapewne patriotycznie do łoża z partnerem strategicznym....
        • eva15 napisała:

> Swoją drogą chwała rosyjskim kobietom, że pognały na policję. W Polsce panienki
          > pognałyby zapewne patriotycznie do łoża z partnerem strategicznym....

Ewciu, panienki były prawdopodobnie w drodze do strefy zdemilitaryzowanej w Korei. Rosjanki zdominowały tam "te" usługi. Mówił mi o tym kolega rezerwista, kóry raz na jakiś czas jest tam wysyłany.

--
          "Tam [w amerykańskiej szkole] nauczyciele w ogóle nie korzystają z podręczników! Tam ich po prostu nie ma!"

"w [amerykańskich] szkołach, w których uczą się dzieciaki moich znajomych nie ma ... okien" - czlowiek_ksiazka

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.