Dodaj do ulubionych

Jak Rosja spłaciła swoje długi?

11.12.12, 13:30
Wg mojej oceny istnieją cztery zasadnicze elementy suwerenności danego kraju:

1) Własna silna armia zdolna obronić kraj i mająca broń A.
2) Niezależność żywnościowa i surowcowa
3) Brak długów
4) Niezależny system finansowy

Punkt 4) to już absolutny szczyt suwerenności, tego jak na razie ani Rosja ani Chiny nie posiadają, choć najwyraźniej robią pierwsze kroki w tym kierunku.

Punkt 1), 2) i 3) dzisiejsza Rosja już spełnia. 1) i 2) to fakty banalne, oczywiste, mnie interesuje 3), czyli brak długów.

Dług to współcześnie jedno z najgorszych zniewolneń, co widać świetnie na przykładach z krajów 3. świata, Am. Płd. (do niedawna jeszcze, teraz trochę się tam zmieniłosmile) i aktualnie bardzo boleśnie na przykładzie EU a zwłaszcza eurolandu.

Gorbiemu i Jelcyniowi udało się z jednej strony wyprzedawać/rozdawać za bezcen bogactwa narodowe kraju, z drugiej strony proporcjonalnie do trwonienia, oddawania zachodnim "inwestorom" źródeł własnych dochodów, brnęli obaj w zadłużanie się u tych "inwestorów" oraz zachodnich banków.

Putin przejął kraj zrujnowany i zadłużony. Mało kto zastanawia się, jak wielki był ten dług i jak udało się Putinowi spłacić go w przeciągu zaledwie kilku lat. Podejrzewam, że chodzi tu tu o grube setki miliardów dolarów.
Jeśli ktoś z naszych formowych Rosjan zechciałby sprawdzić, jak duży był ten dług i w jaki sposób Putin dokonał tak szybkiej spłaty, byłby to ciekawy wg mnie temat. Sądzę, że po latach musi być sporo opracowań na ten temat tak w prasie rosyjskiej jak i w instytutach naukowych.

Edytor zaawansowany
  • pimpus18 11.12.12, 15:26
    Jak rozumiem bomby atomowe i wodorowe powinno mieć we współczesnym świecie każde szanujące się państwo!?

Ponieważ współczesne pieniądze są tożsame z długiem - innych nie ma - to ten dług nie jest już tyle rosyjskiego państwa, tylko kogoś innego - i ten ktoś płaci procenty.

Kto to taki?

Rosyjskie państwo żyje z ropy i gazu, a te przezorny Bóg umieścił pod rosyjską ziemią, a bardzo mądrzy szubrawcy chcieli to sprywatyzować - no, to wtedy Rosja z tych długów ex definitione z długów nigdy by nie wyszła.

Ciekawsze jest pytanie, kto i skąd ma tyle pieniędzy, żeby je wszystkim wokoło pożyczać.

Pieniądze z jakiś względów lubią dyskrecję, dlatego żadnych opracowań nie przewiduję:
    Ci, co wiedzą tego nie potrzebują, a innym ta wiedza to niby po co?
  • eva15 11.12.12, 15:44
    Skąd Rosja ma aktualnie kasę to żaden tajemniczy temat, wystarczy spojrzeć na ceny ropy i gazu.
    Natomiast spłacenie na początku lat 2000. kilkuset miliardów dol. długu w ciągu zaledwie kilku lat, to to wielka sztuka, zważywszy że budżet państwa był wówczas pewnie za 2-3 razy mniejszy niż obecnie.
    Mnie autentycznie ciekawią konkretne dane: jak duży był dług, jak duży budżet państwa i jak doszło do tak szybkiej spłaty.
  • pimpus18 11.12.12, 16:08
    No wiesz, jeśli ma się przed sobą świetlaną przyszłość.

Może Putin nie miał wtedy pieniędzy, ale miał wyraźne perspektywy i determinację, żeby je mieć.

O Jelcynie nie można było przecież tego powiedzieć.

Nie zapominaj, że to są wszystko bardzo inteligentni ludzie bez żadnej ideologii.
  • eva15 11.12.12, 16:24
    Putin miał na karku nie tylko długi Gorbiego i Jelcyna ale i te stare - radzieckie.
    Jeszcze w 2001 r. Rosja nie była w stanie płacić na czas odsetek, a już w bodaj 2006 r. spłaciła ostatnie długi i wyszła na czysto (jeśli pominąć kilka miliardów, co jest bez znaczenia) ...
  • igor_uk 11.12.12, 16:44
    Na rok 2000 sumaryczny dlug Rosji wyniosl blisko 150 mlrd $,co stanowilo wtedy 65.9% PKB.
    Dlug poradziecki -70mlrd$.Reszta 80 mlrd,to odsetki i zaciagniete przez Jelcyna pozyczki.
    Biorac pod uwage fakt,ze tylko w 2005 roku nadwyzka w handlu zagranicznym wyniosla 100 mlrd$,to nie bylo trudno splacic taki dlug.

--
    Лучше умереть вдали от родины, чем прожить без родины в душе.Vadim Delaunay
  • eva15 11.12.12, 16:51
    1. Masz jakiś link do tych danych? Ten temat mnie ciekawi.
    2. Długi państwowy spłaca się nie z nadwyżki firm w handlu zagr. lecz z dochodów budżetowych, rezerw lub innych źródeł (np. sprzedaż złota, czy diamentów na rynkach) . Oczywiście dochody budżetowe są pochodną m.in. nadwyżki w handlu zagr. ale nie są z nią równoznaczne.
    3. Ciekawi mnie jak wyglądał w tamtych latach budżet Federacji Ros. Obecnie to pewnie 300-400 mld euro, ale wówczas?
  • igor_uk 11.12.12, 17:08
    www.budgetrf.ru/Publications/Magazines/VestnikCBR/2001/vestnikcbr29052001/vestnikcbr29052001020.htm

www.cbr.ru/statistics/print.aspx?file=credit_statistics/debt_04.htm&pid=svs&sid=vdRF
    www.banki.ru/wikibank/vneshniy_dolg/
    W formacie PDF .

--
    Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

forum.gazeta.pl/forum/f,154812,Rosja_.html
  • eva15 11.12.12, 17:24
    Dzięki za linki, są ciekawe, tyle , że niektóre są bardzo szczegółowe. Mnie chodzi raczej o spojrzenie całościowe i tylko w odniesieniu do długów państwowych. Długi przedsiębiorstw to normalny "smar" w ich codziennej działalności. Zadna poważna (większa) firma nie obywa się bez kredytu, nigdzie.

Ogólnie - dług państwowy był faktycznie mniejszy niż przypuszczałam. Mimo to - Putin spłacił te 160-170 mld dol praktycznie w całości do 2006 r. Jak na tak krótki okres czasu jest to suma bardzo duża. Jak on tego dokonał?
  • eva15 11.12.12, 17:32
    Ja wynika z opracowania w pdf sam tylko dług organów państwowych Federacji spadł z ponad 133 mld dol. do 44,7 w 2007 r. czyli w ciągu 7 lat spadł o prawie 90 mld dol. To jest wielki wysiłek i doskonały wynik.
    Powtarzam - ciekawe jak wyglądał wówczas budżet Federacji...
  • igor_uk 11.12.12, 17:36

www.gks.ru/bgd/regl/b07_13/IssWWW.exe/Stg/d05/22-05.htm
    --
  • igor_uk 11.12.12, 17:37
    www.bishelp.ru/ekonomika/kurs/dol05.php
    --
    Zapraszam wszystkich,komu Rosja lezy na sercu,jak rowniez tych,kto od samego tego slowa dostaje drgawek,na forum "Rosja i swiat"

• eva15 11.12.12, 17:38
    Tja, ale i le to mogło wtedy być w dolarach? Jaki był wtedy kurs?
  • igor_uk 11.12.12, 17:40
    Nadajemy na tych samych falach. odrazu wkleilem link z kursem dolara.
    --
  • eva15 11.12.12, 17:42
    OK, kurs podałeś, przeliczyłam koje kak. Wychodzi, że budżet miał już w 2005 r. ponad 300 mld dol.
    Tak, te spłaty były wobec tego całkiem realne, tyle, że przez kilka lat trzeba było trochę mocniej zacisnąć pasa. Ale bardzo się opłacało.
  • eva15 11.12.12, 17:45
    W sumie wygląda na to, że Jelcyn aż tak strasznie nie zadłużył Rosji. W sumie narozrabiał mniej niż obecne i poprzednie rządy w Polsce - te zadłużają szybciej....
  • igor_uk 11.12.12, 17:48
    On robil cos gorszego,on upodlal Rosje.
    --
  • eva15 11.12.12, 17:51
    To prawda, ale za to , jak mawiała moja mama, Bóg was wynagrodził Putinem.
  • igor_uk 11.12.12, 17:46
    Zauwazylas,jak wysoki byl proficyt?
    --

• eva15 11.12.12, 17:55
    Tja, jak jest dobry gospodarz, to wszystko chodzi jak należy...
    Ciekawe czy Putinowi uda się wyhodować w ciągu najbliższych lat godnego następcę. Mam nadzieję, że on zdaje sobie sprawę z tego, że to , jak kraj będzie wyglądał za 20-30 lat trzeba przygotowywać już dziś.
    Jak mawiali komuniści - kadry są najważniejsze smile I mieli rację, choć sami nie mieli za dobrych kadr.
  • igor_uk 11.12.12, 18:13
    Jestem pewien,ze ten ktos juz jest.
    Bedzie rowniez czlowiekiem znikad,jak i sam Putin (he,he).
    --

• igor_uk 11.12.12, 17:34
    Ewa,to naprawde prosto,po prostu dal po lapom rzydkam (vigil chyba z tego ucieszy sie).
    --
  • eva15 11.12.12, 17:43
    To teżsmile ! I owszem dał po łapachsmile
  • igor_uk 11.12.12, 17:50
    ale vigil jest pewien tego,ze Putin je im z rak.Nie widze sensu dyskutowac z czlowiekiem ,ktory lub nic nie wie,lub ma jakis okreslony cel.
    --

• eva15 11.12.12, 17:57
    Vigil przegina - albo lubi prowokować dla samej zabawy, albo faktycznie ma jakiś cel.
  • igor_uk 11.12.12, 18:18
    Dla mnie jest bardzo intersujaco jedno.
    Wiele ludzi zarzuca Rosji,ze czegos nie robi.Ze kogos zdradzila,czy zdradza nadal. Do majki w swoim czasie napisalem,ze ona by chciala,zeby rosyjskie chlopaki gineli gdzies w Afryce,zeby tylko byla szansa dowalic Stanom.vigil,ubi,rowniez oczekuja tego samego.

--

• eva15 11.12.12, 18:26
    Nie do końca mnie to dziwi. USA zachowują się okropnie i wielu ludzi mając dosyć liczy na to, że znajdzie się jakiś bat, który ich trochę pohamuje. W zasadzie tylko Rosja albo Chiny wchodzą w ogóle w rachubę... Inni są za mali.
  • igor_uk 11.12.12, 18:46
    Ale trzeba byc realistem.
    Czy u mnie piescie nie zaciskaja sie,jak czytam o kolejnych wyczynach dermokratycznych Zachodu?Ale zdaje sobie sprawe z tego,ze Rosja liczy zaledwie 140 mln i ma bardzo slaba gospodarke .
    ma wystarczajacy potencjal,zeby obronic sie,dzieki broni atomowej,ale nie moze bronia atomowa atakowac zagony rebeliantow w Syrii.Rowniez nie moze na znak protestu zakrecic kurek z gazem dla UE,lub zbombardowac Washington.

A wiesz,ze historia z embargiem miesa z Ameryki rozkreca sie? Stany potraktowali to bardzo powaznie.Szykuje sie do wylotu do Moskwy bardzo powazna delegacja na rozmowy.
    --
  • eva15 11.12.12, 18:51
    Ja to rozumiem, że Rosja jest na innym etapie rozwoju, musi się najpierw sama pozbierać, ale trochę żałujŁ, że nie może obecnie przyłożyć USA tak jak miedyś ZSRRsmile

Farmerzy i przemysł spożywczy mają w USA poważne lobby, tak więc uderzenie Putina było celne.
  • eva15 11.12.12, 18:51
    ale trochę żałuję, że nie może obecnie przyłożyć USA tak jak kiedyś ZSRR smile
  • igor_uk 11.12.12, 19:10
    Przykladali sie wtedy rowno.
    Zreszta i dzis mniej wiecej jest rownowaga,z tym ze polityka Rosji nie jest w tej chwile globalna.
    --

• ubiquitousghost88 11.12.12, 22:38
    ...tak jak Chiny, które potrafiły wysyłać na Tajwan 785 ostatnich ostrzeżeń - i cały świat sikał ze śmiechu, aż tu nagle padł przed nimi na kolana, je im z ręki i już się nie podniesie.
    Śmiechu jeszcze nikt nie pokonał.

igor_uk napisał:

> Ale trzeba byc realistem.
    > Czy u mnie piescie nie zaciskaja sie,jak czytam o kolejnych wyczynach dermokrat
    > ycznych Zachodu?Ale zdaje sobie sprawe z tego,ze Rosja liczy zaledwie 140 mln
    > i ma bardzo slaba gospodarke .
    > ma wystarczajacy potencjal,zeby obronic sie,dzieki broni atomowej,ale nie moze
    > bronia atomowa atakowac zagony rebeliantow w Syrii.Rowniez nie moze na znak pr
    > otestu zakrecic kurek z gazem dla UE,lub zbombardowac Washington.
    >
    >
    > A wiesz,ze historia z embargiem miesa z Ameryki rozkreca sie? Stany potraktowal
    > i to bardzo powaznie.Szykuje sie do wylotu do Moskwy bardzo powazna delegacja n
    > a rozmowy.
  • igor_uk 11.12.12, 22:51
    To z Chin robili wszysci jaja.
    Nikt przed nimi nie stoi na kolanach.nawet Polska przyjmowala Dalaj Lame,nie bojac sie gniewu Chin ,a Polska to zadna potega .
    Wlasnie dla tego,ze Chin tysiece razy wszystkich o cos uprzedzaja,do nich i nie ma nikt szacunku.
    Co Chiny zrobili w odpowiedzi na to?
    forum.gazeta.pl/forum/w,50,140936449,140936449,I_co_zrobia_Chiny_.html
    Otoz,nic.Oni postarali sie tego nie zauwazyc.A Rosja na byle liste odpowidziala blyskawicznie,malo tego,szykuja sie kolejne kroki.

-----------
  • eva15 11.12.12, 23:30
    Igor, igor_uk napisał:

> To z Chin robili wszysci jaja.
    > Nikt przed nimi nie stoi na kolanach.nawet Polska przyjmowala Dalaj Lame,nie bo
    > jac sie gniewu Chin ,a Polska to zadna potega .
    > Wlasnie dla tego,ze Chin tysiece razy wszystkich o cos uprzedzaja,do nich i nie
    > ma nikt szacunku.

Wg mnie rzeczw czym innym. Dla Chin to pierdoły, nieprzyjemne to fakt, poniżające, to też fakt, ale tylko pierdoły. Chiny skoncentrowały się na tym, co najważniejsze :

na tworzeniu własnego systemu finansowego. Czy im się to uda, to inna sprawa, czas pokaże, ale to jest najwyraźniej ich główny cel.
    I TO jest klucz do prawdziwej suwerenności, gdy ma się go w ręku problem wysepek, Dalajlamy i innych pierdół rozpłyną się same z siebie w powietrzu.
  • swiblowo 11.12.12, 23:36
    golab wali w okno az mu sie dziob roztrzaskal...moze wpusc biedaka?
    pozdr! - s.
    --
    Walesajacym sie psom, syjonistom, liberalom i demokratom wstep wzbroniony!
  • eva15 12.12.12, 00:08
    No fakt, zauważyłam. Nie twierdzę, że mój gołąb będzie potrzebował tyle czasu co Twój, ale trochę czasu mi daj, proszęsmile . Muszę pomyśleć, o czym napisać:-, smile
  • igor_uk 11.12.12, 23:41
    Kiedy ich gospodarka bedzie opierac sie na wlasny rynek ,a nie eksport.Dopiero wtedy Chiny beda niezalezne.I dopiero wtedy oni maja szans na zbudowanie wlasnego systemu finansowego.
    Jak na razie,oni borykaja sie z wiekszymi klopotami,niz Rosja.
    Nie zapominaj,u nich wprawie miliard ludzi nadal zyja w Sredniowieczu.A do tego,czego oni nie przywidzieli,ich ludnosc starzeje sie w zastraszajacym tempie.
    Co dotyczy tych "pierdol",to wybacz,o ile to dla nich nic nie znaczy,to po cholere wystawiaja sie na posmiewisko?

--
  • eva15 12.12.12, 00:25
    Naprawdę nie zauważasz, jak szybko rośnie w Chinach popyt wewnętrzny? Niemcy to zauważają i publikują, że dla nich to największy rynek samochodowy (ca 25% sprzedaży!), ogromny także jeśli chodzi o maszyny i urządzenia, chemię etc. To właśnie chiński popyt wewnętrzny ratuje Niemcy przed euroilandową recesją. Z kolei dla Francuzów i Włochów Chiny to największy rynek na dobra luksusowe dla konsumentów.
    W Chinach rosną też szybko płace, więc nie chodzi już tylko o milionerów, lecz o klasę średnią. Z powodu wzrostu płac zachodnie koncerny przenoszą swą produkcję do Indii i innego Bangladeszu, a do Chin eksportują coraz więcej swoich dóbr.

Jeśli wierzysz, że nadal aż miliard Chińczyków żyje w średniowieczu, to trudno mi będzie Cię przekonać. Czytam na codzień niemiecką prasę fachową, ta nie podzielła Twojego zdania. Zachodnie firmy przenoszą się coraz bardziej w głąb Chin, bo tam powoli rośnie popyt na zachodnie dobra. Nadwyżka chińska w handlu z Niemcami maleje w oczach, za 2-3 lata to Niemcy będą mieć nadwyżkę (jeśli się nic nagłego nie wydarzy) .

Co do tego, że Chiny tworzą własny system finansowy, to nawet City of London nie ma wątpliwości i koniecznie chce wziąć w tym udział. Linków nie podaję, bo opieram się na niemieckiej prasie ekonomicznej. Ale jako, że ta cytuje często anglosaską nie powinno być dla Ciebie problemem śledzić ten błyskawiczny rozwój po angielsku.

• igor_uk 12.12.12, 01:29
    Atutem Chin dla Niemiec,jest 1 mlrd 350 mln mieszkancow.Jak nawet 5% z nich kupi samochody,to liczba bedzie bardzo pokazna.I napewno to uratuje gospodarke Niemiec.Ale 95% nadal bedzie jezdzic na rowerku.I nawet on dla wielu jest luksusem.
    problemem Chin jest to,ze nawet na to tanie badziewie,ktorym oni zalewaja Swiat,nie wszystkich stac.
    Przekonywac mnie prasa niemiecka,czy angielska nie musisz.Wystarcze,ze uwaznie czytam to,co pisza sami Chinczycy,ktore wlasnie w tym,co ja pisze ,dostrzegaja problemy.
    Ostatni zjazd partii poswiecil sporo uwagi temu,zeby nareszcie zajac sie wewnetrznym rynkiem.
    Bo widzisz li,Ewo,ja o Chinach wiem tylko tyle,co przeczytam w internecie.I zawsze staram sie dotrzec do dokumentacji oficjalnej,a nie tego,co pisze dziennikarz w gazecie,nawet bardzo solidnej.
    Chyba zauwazylas,co zawsze linkuje tobie .

--
  • darekvtb 12.12.12, 10:18
    Musze przyznac Igorowi racje.
    W grudniu 2011 w Chinach ilosc mieszkancow miast dorownala ilosci mieszkancow wsi. Poniewaz chinska lokomotywa byla napedzana wiesnikami ktorzy zatrudniali sie w miastach, to zrodlo wzrostu ich PKB ciagle sie kurczy i zostalo go niewiele. Chiny sa w stanie siebie wykarmic tylko dzieki wysokiej wydajnosci wsi. A taka wydajnosc moga podtrzymywac tylko dzieki pracy recznej wiesniakow. Mechaniczna ekstensywana uprawa roslin (jak w USA gdzie w rolnictwie pracuje jakies 3%) - w Chinach spowoduje radykalne obnizenie wydajnosci - co jest niedopuszczalne. Dlatego rolnictwo potrzebuje zatrudnic nie 3% ale jakies 30% ludnosci. Wiec zostalo nie tak wiele tych, ktorych mozna wyrwac ze wsi i postawic przy obrabiarce..
    --
  • eva15 12.12.12, 10:32
    Nic nie rozumiem. Od kiedy mechanizacja w rolnictwie obnża jego wydajność, a praca ręczna podwyższa? Od kiedy mechanizacja nazywa się ekstensywną uprawą roślin???
    Od kiedy fakt, że w US-rolnictwie pracuje tylko 3% ludności świadczy o niskiej wydajności tego rolnictwa?

Darek, coś Ci się mocno definicje pomieszały, jest dokładie odwrotnie niż piszesz.

Praca ręczna - to rolnictwo ekstensywne, niewydajne. Wysoko wydajne rolnictwo zachodnie to właśnie wysoka mechanizacja i mało rąk pracujących bezpośrednio na roli. Ile takie zmechanizowane i zchemizowane żarcie jest warte, to już inna sprawa, ale trend jest jednoznaczny i Chin też nie ominie. Z dzisiejszej połowy ludności zatrudnionej w rolnictwie zrobi się w przyszłości znacznie mniej, maksymalnie może 10-15 %, to w zupełności wystarczy, by wyżywić Chiny.

Prasa często pisze, że rezerwuar siły roboczej w Chinach powoli się kończy. Dla mnie to mało poważne, bo zakłada się, że postęp techniczny dotrze wszędzie z wyjątkiem wsi, tam go nigdy nie będzie. A niby czemu nie?

• darekvtb 12.12.12, 11:14
    Sorry. To byl moj "skrot myslowy" smile
    USA w zdecydowanej wiekszosci stosuja ekstensywna uprawe roslin. Moga sobie na to pozwolic ze wzgledu na ogromne obszary. W Europie zdecydowanie przewaza intensywna uprawa roslin. Europejczycy moga sobie na to pozwolic ze wzgledu na ogromne dotacje dla rolnictwa.
    Zdecydowana wiekszosc terytorium Chin jest niezdatna, lub malo zdatna dla uprawy roslin (Himalaje, pustynie..). To, co sie nadaje, musi wykarmic 1.35 mld ludzi. A wiec wydajnosc uzyskiwana przez "zmechanizowanych" amerykanskich farmerow jest niewystarczajaca dla Chin. Chiny nie moga tez sobie pozwolic takich dotacji dla rolnictwa, jak w UE. Dlatego jedynym obecnie sposobem zwiekszania wydajnosci zbiorow jest stosowanie wysokowydajnych upraw ktore sie uzyskuje dzieki pracy recznej. Zdecydowanie nie wszedzie CHinczycy moga stosowac stosowac mechanizacje uprawy. Sam wielokrotnie obserwowalem Chinczykow pracujacych w polu. Pracowali recznie, gdyz pola nie nadawaly sie do uprawy mechanicznej, bac kultury byly zbyt specyficzne..
    --
  • darekvtb 12.12.12, 10:52
    A teraz wlasne obserwacje.
    Kiedy bylem w Szanghaju w 2007 roku to czesto trafialem na rynkach na resztki kolekcji wielu zachodnich brand-ow. Kupowalem sobie za grosze originalne (wyprodukowane w tych samych zakladach i na tych samych maszynach co oryginal) "wloskie" koszule z jedwabiu, szaliki burbery z kaszemiru i mnostwo innych drobiazgow. Nie roznily sie one niczym od europejskiego oryginalu, gdyz stanowily czesc serii wyprodukowanej w Chinach dla zachodniej korporacji. Poniewaz Chinczycy wypelniali ogromne zamowienia dla mnostwa zachodnich firm, to byl wielki asortyment tych wyrobow ktory (legalnie lub pol-legalnie) - trafial na rynek wewnetrzny (oczywiscie w "chinskich", smiesznych cenach).
    Corocznie obserwowalem zmiany cen i asortymentu. I obecnie znalezc cos taniego z serii zachodniego brand-u jest baaardzo trudno! 99% produkcji odziezowej to syntetyka! A jesli i trafi sie cos wysokiej jakosci z jedwabiu lub kaszemiru, to bardzo drogo (w realiach Chin). Sadze ze brak zachodnich marek, to wynik zmniejszenia zamowien z Europy i USA. Zwiazane to jest z kryzysem i przeniesieniem produkcji do bardziej konkurencyjnych krajow. A powszechnosc syntetycznej odziezy - to wynik przekierowania produkcji na rynek wewnetrzny. Syntetyczna koszulka za 1$ jest dla Chinczyka znacznie bardziej dostepna niz bawelniana za 3$. Dlatego wszystkie rynki sa tam zawalone syntetycznymi majtkami, koszulami, skarpetami, spodniami i wszyskim co mozna nosic smile)

--
    "MY" - czyli grupa trzymajaca wladze - zrobi w bialych rekawiczkach wszystko to, co komunisci musieli robic przy pomocy paly.
    (c) j-k
  • eva15 12.12.12, 10:42
    Chodzi o trend. Niemcy mają roczne przyrosty eksportu do Chin rzędu 40%. A to oznacza, że rynek rośnie, wchłania coraz więcej. Czyli jednak sukcesywnie coraz mniej Chińczyków jeździ na rowerkach. Wzrost jest tak duży, że w największych miastach rząd chiński prowadził ograniczenia w rejestracji nowych aut, bo miasta zaczynają się zatykać, korek, na korku.
    Niemców na razie te ograniczenia nie martwią, bo rośnie popyt w mniejszych miastach (gdzie nie ma ograniczeń) i na prowincji.

Podobnie jest z przemysłem - wchłania coraz więcej.

Patrzysz na Chiny jak zachodnie media na Rosję. Te media wciąż uważają, że w Rosji bogaci są tylko oligarchowie, a reszta klepie biedę. Podobne poglądy mają forumowe bystrzaki. Tymczasem w Rosji rośnie klasa średnia, z roku na rok staje się coraz większa.

Nie inaczej jest w Chinach, tylko tam jest to ze względu na ogrom ludzi bardziej widoczne. Przykładowe 20% (na obecnym etapie) klasy średniej to w Rosji ca 29 mln w miarę zamożnych ludzi, a w Chinach te 20% to 260 mln.

• darekvtb 12.12.12, 12:07
    "Chodzi o trend" - owszem, ale nie wiadomo jak on bedzie sie prowadzic dalej..

"w największych miastach rząd chiński prowadził ograniczenia w rejestracji nowych aut,"
    Tak. Tablice rejestracyjne na nowe auto, w Pekinie kosztuje jakies 50 000 Yuani. Mozna sprzedac auto z tablicami lub je sobie zostawic. Mozna je potem odsprzedac (juz bez auta). Zwykle takie tablice tylko drozeja, dlatego niektorzy to traktuja jak inwesycje smile)
    --
    Michael Corleone: "It’s not personal, Sonny. It’s strictly business"
  • brat_ramzesa 12.12.12, 12:09
    Zapomniales ze chinczycy maja swoj przemysl samochodowy.
    Prowadza madra i dlugofalowa ,przypomne ci ze wzrost pkb byl generowany napdwyzka zagranicznych dewiz oraz wlasnie tania sila robocza, taki byl plan, doskonale wiedzia ze taki uklad jest nie do utrzymania szczegolnie wzgledem Usa.Pomysl, kraje takie jak Polska czy Usa, generowaly wzrost pkb glownie poprzez wzrost konsumpcji zamiast inwestycji, teraz mamy kryzys czy uwazasz ze Usa maja szanse wysc z tego calo(pomijam aspekt ich sily militarnej)?teraz Chiny, co sie stanie jak eksport wyschnie?ano przekieruja go na popyt wewnetrzny, ktory rosnie 15% rocznie,to tak prosto
  • darekvtb 12.12.12, 14:04
    "co sie stanie jak eksport wyschnie?ano przekieruja go na popyt wewnetrzny, ktory rosnie 15% rocznie,to tak prosto"

Nie tak prosto.. Juz pisalem wyzej, ze popyt wewnetrzny jest (na razie) bardzo ograniczony. Fabryki produkujace kiedys na eksport zachodnie kolekcje z jedwabiu i kaszemiru - dzisiaj szyja majtki i koszulki z syntetyki, bo miejscowych tylko na to stac! A jak bedzie w przyszlosci? - to wrozenie z fusow. Ja pisze o tym co sam widzialem 2 miesiace temu..
    Ja zycze Chinczykom wszystkiego najlepszego (mam tam kilku przyjaciol), ale widze jak (na razie) ich sytuacja jest niestabilna a przyszlosc - mglista. Cyfry w statystykach - tego nie wystarczy zeby oglaszac dalekoidace wnioski. Sa czynniki ktore nie da sie przedstawic liczbowo. No bo jak uwzglednic w statystykach charakter spoleczenstwa? Stosunek do konsumpcji statystycznego Chinczyka? Ich stosunek do pracy, rzetelnosc, uczciwosc, poszanowanie prawa, kreatywnosc, przywiazanie do tradycji? A jeszcze trzeba uwzglednic zmiane tych wartosci w mlodym pokoleniu. I wszystko to ma wplyw na ekonomike!
    W tym temacie nawet sami Chinczycy nie maja jednoznacznych pogladow, a co mowic o takich "laowajach" (老外wink jak my smile)
    --
  • brat_ramzesa 12.12.12, 18:46
    Nie bylem w Chinach choc sa takie plany na lato, to jednak tez mam kilku znajomych tam i jakos nie moge sie z toba zgodzic, Chinczycy staja sie powoli spoleczenstwem pod wzgledem konsumpcji na wskros zachodnim, nie widze specjalnych roznic, co najwyzej maja mentalnosc bardziej kolektywna.
    Wracajac do statystyk, sa na dobrej drodze, jakos wole wierzyc statystykom niz twoim obserwacja wink
    www.chinadaily.com.cn/bizchina/2012-03/22/content_14886188.htm
    www.voxeu.org/article/china-s-strong-domestic-demand-has-reduced-its-trade-surplus
  • igor_uk 12.12.12, 18:51
    Przeciez w internecie sa dostepne dokumenty ,jak w jezyku rosyjskim,tak i angielskim,dotyczacy tego,co kierownictwo Chin uwaza za najwiekszy,a do tego palacy,problem.
    Wystarcze wrzucic do wyszukiwarki interrnetowej odpowiednie haslo,chociaz by takie:

материалы 18 сьезда КПК

--
  • brat_ramzesa 12.12.12, 19:32
    Skoro sa to tym abrdziej nalezy dokladniej czytac.To ze nie rozwijano konsumpcji bylo celowe, tak samo jak to ze wzieli sie za to dopiero pare lat temu wynika to z ich doktryny jakiejsc tam, nie pamietam niestety nazwy wink
    System gospodarczy sie rypnie, to jest pewne, Rosja ma wiele wiecej problemow do rozwiazania, ciagla zaleznosc od surowcow, niezalezny system bankowy(narazie widze tylko szumne zapowiedzi a czas ucieka), reintegracja (jak kolwiek to brzmi) Ukrainy, ktora to Rosji jest niezmiernie potrzebna a ktora to sama pcha sie w przepasc gospodaczo-cywilizacyjna.Chiny moga paradosalnie pomoc Rosji, niestety oznacza to odchodzenie od Europy
    Wracajac do Chin, jesli na swiecie sie rypnie, oni sie tylko rozchoruja, napedza wewnetrzny potencjal i tyle, nie beda sie wspierac na eksporcie
  • igor_uk 12.12.12, 19:52
    Brat.
    problem starzejacego sie spoleczenstwa dla Chin okazal sie calkowicie nowy.Oni tak walczyli o roodzine z jednym dzieckiem,ze nie wyobrazili tego,czym to moze skonczyc sie.
    Rynek wewnetrzny zbudowac jest bardzo ciezko,przedewszystkim dla tego,ze trzeba dac ludziom kase.A z tym Chiny maja problem .Mam nadzieje,ze poradza,ale napewno to bedzie bardzo trudne zadanie i na dluzszy czas.Wlasnie tak to widza i wladze Chin.
    Brat,bardziej ufam temu,co pisze sie w materialach Zjazdu,niz w to,co przeczytam na forach.Bo wladze Chin lepiej wiedza,jakie problemy stoja przed nimi.
    Nas wszystkich przytlacza magia liczb.
    W 2011 roku w Chinach sprzedano bylo 18.5 mln samochodow ( wlaczajac w to samochody ciezarowe i specjalne).Dla kazdego Kraju europejskiego ta liczba jest nieosiagalna i juz chce sie krzyczec -HURRA! Ale tzeba przypomniec sobie,ilu Chinczykow jest. To wtedy okaze sie,ze rynek samochodowy w Chinach jest baaardzo plytki,a do tego malejacy,bo na rok biezacy przywiduje sie nieznaczny spadek sprzedazy samochodow.
    --
  • ubiquitousghost88 12.12.12, 18:43
    ...pogadamy.
    Bo byłoby nieuczciwe z mojej strony, gdybym próbował dyskutować z przyjacielem o kraju, który on zna tylko z internetu.
  • igor_uk 12.12.12, 18:47
    i sam by skrzywiles dusze,udajac znawce Chin.
    --

• ubiquitousghost88 12.12.12, 18:50
    smile
  • igor_uk 12.12.12, 18:54
    Tlumaczyc nie musisz,a pamiec mam absolutna.
    --
  • ubiquitousghost88 12.12.12, 18:39
    "za kazdym razem,jak Stany spluna na Chiny,to zoltki beda udawac,ze to deszcz spadl"

Zgadnij, kto mógł popełnić coś takiego?
    Zaraz mnie wyrzuci, ale pies z nim tańcował.
    Czego się przyjaciołom nie wybacza... smile
  • igor_uk 12.12.12, 18:46
    Nic,udali ze nic sie nie stalo.

--
  • igor_uk 12.12.12, 19:09
    Napisales:
    "Zaraz mnie wyrzuci, ale pies z nim tańcował."
    Czy wyrzucilem chociaz by jeden twoj post?

Czy ja musze zawsze miec kogos,kto lata kolo moich stop? Przeciez dzieki wam wpadne w samozachwyt.
    --

• ubiquitousghost88 12.12.12, 19:37
    ...Jesteś wystarczająco inteligentny, żeby oceniać realnie samego siebie...
  • igor_uk 12.12.12, 20:01
    Spotykalem sie dwa razy z Gorbaczowym (oczywiscie ja bylem jednym z wielu,czescia tak zwanego aktywu gospodarczego).
    Pierwsze spotkanie bylo wkrotce po tym,jak on stal Sekretarzem generalnym.
    zakochalem sie w tym czlowieku,jaki on byl skromny,otwarty na dyskusje.Mozno bylo zadawac dowolne pytania,nie uzgodniajac z nikim tresci. Do nastepnego spotkania moja fascynacja Gorbim jak by zmniejszyla sie,ale w trakcie spotkania zeszla na nic.
    Przydupaski zrobili swoje.To juz byl calkiem inny czlowiek.To byl wladca (zasrany).Przed rozpoczeciem spotkania zaufane ludki dostali karteczki ,na ktorych byli pytania dla Pana.
    Widzisz,Ubi,co z czlowiekiem moze stac sie?A ja napewno nie jestem bardziej inteligentny od niego.To on dostal Noblem,a nie ja.

--

• ubiquitousghost88 12.12.12, 22:03
    ...ale nawet gdybyś był trzy razy głupszy niż czasami jesteś to ja bym tego Noble wlepił Tobie w dniu, kiedy go on dostawał od tych mizernych cwaniaczków, a nie jemu.
    Kak gawariat, dlja wsiakowo mudraca dawoljna prastaty! smile

• igor_uk 12.12.12, 22:11
    Ubi,straciles fason,jak tylko ja tobie wskazal na kilka wpadek w jezyku rosyjskim.
    Ale mnie to nie przeszkadza.Mozemy dalej prowadzic zwykla pyskowke,zamiast rozmowy.
    --
  • ubiquitousghost88 13.12.12, 09:41
    To wg. Ciebie "wpadka w języku rosyjskim", że, z braku klawiatury rosyjskiej, przy niezbędnej, acz pobieżnej transkrypcji fonetycznej z rosyjskiego na polski ktoś zamiast "łuczszyj" napisze "łudszyj"?
    Filolog mi się znalazł!

Nie udawaj wariata przed forumowczami, bo nie o to poszło.
    Nieładnie, że nie potrafisz się opanować.
    Takie Twoje zachowanie to już była konsekwencja faktu, że straciłeś kontrolę nad sobą.
    To Ty straciłeś fason, ręce Ci drżeć zaczęły na klawiaturze, gdy, jak zresztą przyznałeś później, "rzuciłem Ci w twarz" tę samą "nieusprawiedlioną obelgę", z którą już wcześniej się spotykałeś w rozmowach z Serbami, że Rosja zdradziła narody jugosłowiańskie, ba, całe Bałkany, za które wasi przodkowie krew przelewali (Polski nie wspominałem, oględnie...).
    Zacząłeś wypisywać głupoty, że "ubi, jak vigil Rosję gownami obrzuca", że "Serbowie sami winni, bo się z Zachodem sqrwili" i takie tam duperele o jasiu-doktorku itp.
    Ja Ci posłałem przyznanie się Rosjan do winy i ich głębokie pokajanie (żal za grzechy):
    www.youtube.com/watch?v=I4-Lhf5UnsY
    w przeddzień oficjalnej wizyty Putina u tych "sqrwionych Serbów"
    www.youtube.com/watch?v=XSWnm1Nvohk&feature=fvwkrel
    i szlag cię trafił - i wtedy dopiero zabrałeś się do szlifowania moich "ułomności" w języku rosyjskim.

Naucz się jednego: to co ja piszę do Ciebie, to nigdy nie są "pyskówki", a co dopiero "obrazy".
    Próbuj swoim zachowaniem na forum nie jątrzyć forumowiczów i dawać przykład ogłady i kultury, to i wilk (nasz przyjaciel Adaś) będzie syty i koza (Ty, kazioł smile) cała.

Za Twoim pozwoleniem, ukłony dla Ewy smile

• igor_uk 13.12.12, 14:44
    Wybacz,ale mnie jest absolutnie obojetnie,co pisze anonimowy forumowicz o mojej ojczyznie.
    Kim ty jestes,zeby ja przyjmowalem sie twoimi slowami?
    Napisalem tobie kilkakrotnie,ze Rosja nie zdradzila Serbow,to oni sami siebie zdradzili.My,Rosjanie,nie mamy obowiazku trzymac innych za morde,zeby oni nie sqrwili sie.Chcieli sqrwic sie,to i maja za swoje.
    A ty,rzeczywiscie straciles fason,ten twoj ostatni post to tylko podtwierdzil.
    Miej wiekszy dystans do tego,co dzieje sie na forum.To tylko wirtualna zabawa ludzi,ktore maja czasu w nadmiarze.
    Dla mnie udzielanie sie na forum,to tylko odmiana CS-1.6,w ktorej walcza dwie druzyny .Walcza zaciekle i tylko w tym widze sens tej zabawy.

Co do rwojego rosyjskiego -to nadal twierdze,ze jest bardzo slaby . Budowanie zdan zdradza,ze jezyk znasz bardzo slabo i nic do tego nie ma,czy piszesz bukwami,czy literami.
    To mowie cie ja,Rosjanin od 51 lat.

p.s. jak chcesz,to mozemy nadal "walczyc" w jednej druzynie,jak nie ,to mozemy byc "wrogami".Tylko od ciebie to zalezy.Dla mnie Ty jestes tylko Ubi88,nick,za ktorym nie widze nikogo.
    --
  • ubiquitousghost88 13.12.12, 21:05
    ...i wyniośle, bo na tym tylko Ty tracisz.
    Nie spłycaj dyskusji, gdy na głębię wypłynąć nie potrafisz.
    Jak Ci ona nie leży, a Ty się po prostu wycofuj.
    Kałachem w dyskusji nic nie załatwisz.
    Nie sprowadzaj naszych tu dyskusji do meczu futbolowego, bo Cię zaliczę do prymitywnych kiboli, których w gruncie rzeczy trudno jest od faszystów odróżnić.
    Po co Ci to?
    Czy nie lepiej nadal robić dobrą twarz do złej gry, udawać intelektualistę, jak to często Ci wychodzi z powodzeniem, niż w starciach myślowych odsłaniać własną bezmyślność?
  • igor_uk 13.12.12, 21:32
    Bijesz wode w wiadrze.Nic nie piszesz takiego,co by ja moglem potraktowac powaznie.
    Zreszta i nie widze sensu .
    Powaznymi sprawami zajmuje sie w prace,ale mnie tam za to placa.Tu ja bawie sie,co i tobie robic radze.
    Bo widzisz li ,Ubi,mozno wymienic sie raz,nu maksimum dwa razy ,zdaniami na jakis temat.I mozno lub dojsc do porozumienia,lub "podpisac" protokol niezgodnosci,lub zaczac bic piane.Ty lubisz bic piane,ja w odpowiedzi zaczynam "walke",a ty denerwowac sie.
    Moze starcze bicia piany i czas przyszedl na podpisanie protokolu niezgodnosci?
    Ja taki protokol mam "podpisany" ze wszystkimi przyjaciolmi.Wiem doskonale,w czym roznia sie moi poglady z Ewa,z Walterem,a i z romrusem,osobnym tematem jest misterpee,ktorego ja lubie,jak starszego brata,ale wiem,ze w wielu kwestiach widzimy sprawy inaczej.
    --
  • ubiquitousghost88 14.12.12, 14:48
    Kto nie kryje od przypadkowych gości na forum, że przychodzi tam po to, żeby pyskować (bo mu brakuje okazji lub odwagi, aby w najbliższym otoczeniu wyładowywać w ten sposób swoje potrzeby "intelektualne") nie ma najmniejszego prawa oskarżać innych o bicie piany.
    Taki osobnik bez bicia piany więdnie jak roślina bez wody.
    Nie dam Ci uschnąć, kwiatuszku smile
    Zaprotokołuj i powieś to sobie nad łóżkiem.

PS. Szkoda mi Ciebie, bo jesteś dobry chłop i widać, że zapowiadałeś się dobrze. Cóż z tego, jeśli wpadłeś w szemrane polskie towarzystwo i wyszło jak wyszło. Tak jak Rosjanie i Rosjanie, istnieją Polacy i Polacy. Ci Twoi z ciebie pana (gospodina) nie zrobią, ogłady i elegancji towarzyskiej nie nauczą, a Twój polski pozostanie na zawsze na ich poziomie - tylko do bicia piany nadającym się, tylko aby było pod prąd, no bo jak żyć bez pyskówki. Gdy Ci się kiedyś uda wyrwać z ich objęć, jeszcze mi za to podziękujesz. Jesteś w najlepszym wieku dla podjęcia takiej decyzji smile

Serdecznie pozdrawiam!

igor_uk napisał:

> Bijesz wode w wiadrze.Nic nie piszesz takiego,co by ja moglem potraktowac powaz
    > nie.
    > Zreszta i nie widze sensu .
    > Powaznymi sprawami zajmuje sie w prace,ale mnie tam za to placa.Tu ja bawie sie
    > ,co i tobie robic radze.
    > Bo widzisz li ,Ubi,mozno wymienic sie raz,nu maksimum dwa razy ,zdaniami na ja
    > kis temat.I mozno lub dojsc do porozumienia,lub "podpisac" protokol niezgodnosc
    > i,lub zaczac bic piane.Ty lubisz bic piane,ja w odpowiedzi zaczynam "walke",a
    > ty denerwowac sie.
    > Moze starcze bicia piany i czas przyszedl na podpisanie protokolu niezgodnosci
    > ?
    > Ja taki protokol mam "podpisany" ze wszystkimi przyjaciolmi.Wiem doskonale,w c
    > zym roznia sie moi poglady z Ewa,z Walterem,a i z romrusem,osobnym tematem jest
    > misterpee,ktorego ja lubie,jak starszego brata,ale wiem,ze w wielu kwestiach w
    > idzimy sprawy inaczej.
  • eva15 13.12.12, 15:59
    >Za Twoim pozwoleniem, ukłony dla Ewy smile

Eva się odkłaniasmile
  • ubiquitousghost88 11.12.12, 22:31
    ...jak stary babsztyl.
    A taki inteligentny, psia kość!
    Co Ty tu oczerniasz konkurenta przed damą naszych westchnień, wrzucasz go do jednego worka z tym szmondakiem vigilem itp.?
    Chapeau bas dla Damy!

PS. Ja po prostu walczę o Imperium Perfekcji ukazując na grzeszki Imperium Niedoskonałości.

• igor_uk 11.12.12, 22:52
    Wy razem zarzucacie Rosji zdrade.

--
  • igor_uk 11.12.12, 23:10
    Co by ty nie myslales o vigile,poprosilem by ciebie powstrzymac sie od podobnych slow.
    OK?
    Nie chcialem by,zeby tu panowala podobna atmosfera,jak i na forum "Swiat"
    --
  • ubiquitousghost88 12.12.12, 19:25
    ...
  • igor_uk 12.12.12, 19:33
    popowanie?
    Moze i odpowiem -OK,ale musze wiedziec o co chodzi.
    --
  • ubiquitousghost88 12.12.12, 19:44
    ...Przecież nie musisz wiedzieć wszystko.
    Od tego jestem ja smile
  • igor_uk 12.12.12, 20:03
    Jasiek-doktorek rowniez lubi wymyslac nowe slowka,myslac,ze to cos po rosyjsku.
    Wiele was laczy.Przedewszystkim "znajomosc" jezyka rosyjskiego.
    --
  • ubiquitousghost88 12.12.12, 21:54
    ...bo mnie się już wszystkie języki pomieszały smile
    Ale z wyobraźnią u Ciebie słabo, bo rdzeń słowa "pop" nie mógłby... rdzennego Rosjanina pozostawić obojętnym.
    W drugim kroku stworzyłby on z rzeczownika tzw. czasownik rzeczownikowego pochodzenia (jak pała - pałować, smark - smarkać...) i >>> ILUMINACJA! (mózgu, of course!, ...hmmm)
  • igor_uk 12.12.12, 22:09
    A ty nadal probujesz mnie wmowic,ze nie jestem Rosjaninem.
    Coz,nie bede cie przekonywac do niczego.Tak dyskusja bedzie ciekawsza.
    Jak by napisales popowszczina,to by my pogadali.
    --

• pimpus18 11.12.12, 16:45
    Z tego wynika, że Ruskim można ciągle pożyczać.
    Jak sobie można, tyle ile się potrzebuje dodrukować, to przez jakiś czas nie trzeba się czymś takim w ogóle martwić.

Nie sądzę, żeby Putin jeszcze o tym myślał.
    Przyszłość jest tym, czym trzeba się ze wszech miar zajmować.
    To ciągle Tobie jednak nie leży.

Czytałaś:
    alles-schallundrauch.blogspot.de/2012/12/der-us-schuldenberg-von-165-billionen.html
    alles-schallundrauch.blogspot.de/2012/12/syrien-hat-grosse-olschieferlagerstatten.html
  • eva15 11.12.12, 16:55
    Wiem, jak wygląda zadłużenie USA czy Niemiec, ale uważam, że USA mniej się o to muszą martwić niż Niemcy. Poza tym - tematem wątku jest dług rosyjski, który szybko wyparował.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka