Dodaj do ulubionych

Trump zrywa porozumienie z Iranem

08.05.18, 21:29
A reżim żydowski szykuje się do wojny z Iranem.
Powoli świat staje na krawędzi wojny światowej a Europa Zachodnia może przestać istnieć.
Edytor zaawansowany
  • rosjaiswiat1 08.05.18, 21:44

Zadnej wojny nie bedzie, a Iran bedzie bardziej pokorny w stosunku do Rosji. jednal Trump spelnia moje oczekiwania.

p.s.ropa 80 baksow za beczke robi sie realna w najblizszym czasie, a tam i do setki dobije.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg

Rosja dziś nikogo nie uważa za swojego wroga, ale my nikomu nie radzimy uważać za swojego wroga nas .
    W.W. Putin
  • lubat 08.05.18, 22:09
    Trampek nie tylko robi dobrze Rosji. Amerykańskie koncerny naftowe, w tym (g)łupkowe, też się bardzo cieszą.
    Jednocześnie Europa Zachodnia dostaje kolejnego kopniaka w doopę. Trampek powiedział dobitnie, że sankcje dotkną każdego, kto będzie handlował z Iranem. Tak więc wielomiliardowe kontrakty francuskie czy niemieckie adios.
  • monalisa2016 08.05.18, 22:26
    Amerykanski ambasador w Niemczech juz rozkazuje:
    www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.us-botschafter-deutsche-sollten-geschaefte-im-iran-runterfahren.ce84f5e5-86d1-42c7-b024-1699b1235a2c.html

Nie mam czasu szerzej pisac gdyz jestem zajeta sluchaniem: "Neuen Hambacher Fest (05.05.2018)" nowej opozycji wobec systemowi, dla zainteresowanych niemieckojezycznych podaje link do przemowien uczestnikow tego sympozium:
    www.youtube.com/results?search_query=Neuen+Hambacher+Fest+%2805.05.2018%29
  • monalisa2016 08.05.18, 23:48
    Podczas przerwy między słuchaniem przemowień z Hambacher Fest 2018 wyrażę moje zdziwienie, otóż wszyscy zachodni wasale dostali wcześniej od Trumpa info, że deal między Iranem a Stanami będzie odrzucony i tu pierwsza nagła reakcja, w czwartek nasz "uwielbiany" rusofob Heiko (MSZ) leci do Moskwy by omówić najbliższą, krótkoterminową (w następnym tygodniu) wizytę raczej spotkanie Putin > Merkel w Soczi. smile
  • eva15 08.05.18, 23:50
    Dzięki za link.
  • monalisa2016 08.05.18, 23:56
    Nie ma za co, czym moge sie dziele w ramach wzbudzania swiadomosc i ludzi, tobie nie moge tego zarzucic. smile
    Czekam az ukaze sie wiecej przemowien jestem bardzo ciekawa na Max Otte.
  • eva15 09.05.18, 00:19
    Otte miał świetny pomysł, bo udało mu się zebrać ludzi - prawdziwych patriotów- ponad podziałami partyjnymi, to niezwykle ważne.

--
    P_f o Polkach w Niemczech:
    "Polin w Niemczech brzmi troche jak kobieta lekkich obyczajow".

Feluś zachwycony F-22 i zniesmaczony pilotami nie umiejącymi latać bez tlenu:
  • monalisa2016 09.05.18, 00:31
    Niemiecka elta powstaje z kolan i podnosi swoj glos w imieniu europejskiego narodu > vide przemowienie Willy Wimmer.
  • rosjaiswiat1 09.05.18, 21:57
    lubat napisał:

> Amerykańskie koncerny naftowe, w tym (g)łu
    > pkowe, też się bardzo cieszą.

Ale to nie zmienia faktu, ze te koncerny, w tym (g)lupkowe, moga zaledwie w polowie zaspokoic potrzeby USA w rope. Czyli druga polowe USA musza importowac. I tylko nie pisz, ze Amerykanie moga nadrukowac dowwolna ilosc baksow, bo jak by bylo tak, to wartosc baksa bylaby mniejsza, niz papier na ktorym on bylby wydrukowany. USA pozyczaja kase, i swiat chetnie wystepuje w role kredytora "najbogatszego" kraju swiata, bo on jest solidnym kredytobiorcem, jak na razie. Ale obsluga dlugu kosztuje Stanom co raz wiecej.

> Jednocześnie Europa Zachodnia dostaje kolejnego kopniaka w doopę. Trampek powie
    > dział dobitnie, że sankcje dotkną każdego, kto będzie handlował z Iranem.

Ja bardzo uwaznie sledze wszystkie wypowiedzi tego, kogo Putin wyznaczyl na prezydenta USA. otoz, on powiedzial troche inaczej, nic to Ty twierdzisz. On powiedzial, ze kazde panstwo, ktore bedzie pomagac Iranowi w jego programie nuklearnym, bedzie surowo ukarane sankcjami.

--

Rosja dziś nikogo nie uważa za swojego wroga, ale my nikomu nie radzimy uważać za swojego wroga nas .
    W.W. Putin
  • eva15 09.05.18, 00:39
    Igor, nie wiem, z czego się cieszysz.

USA wprowadzają świat w kompletny chaos i w zagrożenie wojną, na której planują zarobić z dala od swych granic. Teatrem wojennym w razie czego będzie Europa (włącznie z Rosją) i Bl. Wsch.
    Cieszenie się, że cena ropy, na którą Rosja - jeden z największych producentów nie ma żadnego wpływu- dzięki Trumpowi wzrośnie, jest niepoważne i bardzo płytkie intelektualnie. Podobnie jak cieszenie się z tego, że Iran postawiony pod ścianę przez USA będzie dla Rosji bardziej uległym partnerem. I co niby Rosja z tą uległością zrobi?

Trump karał Merklową za krytykę jego osoby długotrwałym brakiem ambasadora. Przez wiele miesięcy USA nie wysłały do Niemiec ambasadora, to rzecz bez precedensu w obozie Sił Dobra. Dziwnym trafem teraz US-ambasador wreszcie się w Berlinie pojawił i szybko po dzisiejszym przemówieniu Trumpa zażądał, by Niemcy zerwały wszelkie kontakty z Iranem.

USA walą równo w Iran, EU i Rosję, a Izrael, mając od dziś pełną US-kryszę, bombarduje znów Syrię.
    Ja w tym korzyści dla Rosji uwikłanej w wojnę w Syrii nie widzę. Nawet jeśli ropa będzie po 200 dol.
  • eva15 09.05.18, 00:51
    A tak swoją drogą na marginesie - co na to wszystko Kim? Kim patrzy i widzi, ile są warte umowy z USA....
  • monalisa2016 09.05.18, 01:06
    Kim wyskoczyl przed orkiestre teraz zostal wezwany na dywanik przez Chiny, ciekwa jestem dalszych wydarzen.
    Dobranoc.
  • rosjaiswiat1 09.05.18, 22:32
    eva15 napisała:

> A tak swoją drogą na marginesie - co na to wszystko Kim? Kim patrzy i widzi, i
    > le są warte umowy z USA....

Sadze ze i ci, kogo mozna nazwac amerykanskimi dupolizami, rowniez zaczynaja zostanawiac sie nad tym, a czego sa warte te umowy, ktore niby cos im gwarantowali.
    Trump skutecznie psuje wizerunek Stanow w swiecie, a to nie moze nas nie cieszyc. Bo zepsuty wizerunek przeklada sie do braku zaufania do Ameryki, a tam nie daleka droga i do braku zaufania do USD, bez ktorego cala gospodarcza moc USA zniknie bez sladu.

--

W.W. Putin
  • monalisa2016 10.05.18, 00:09
    Cytat:
    "89 Prozent aller Senatoren und Mitglieder des Repräsentantenhauses in den Vereinigten Staaten besitzen eine doppelte Staatsbürgerschaft mit Israel und nennen einen israelischen Pass ihr Eigen, wie die Auflistung zeigt. Quasi ist nicht in Washington der Regierungsitz der Vereinigten Staaten, sondern in Tel Aviv in der Knesset und der jeweilige Präsident der Amerikaner nur eine Marionette der Israelis."

smopo.ch/trump-eine-marionette-israels/
    Grafik: govbanknotes.wordpress.com

89% amerykanskich senatorów jak i izby reprezentantów to osobowosci z podwójnym obywatelstwem Stanów i Izraela, można wyjsc z założenia że nie Washington jest siedzibą albo centrum amerykanskiego rządu tylko Jeruzalem.

Jeszcze ta ustawa nie przeszła przez Kongres ale jest w projekcie:

www.congress.gov/bill/115th-congress/senate-bill/720?q=%7B%22search%22%3A%5B%22Israel+Anti-Boycott+act%22%5D%7D&r=1
    Sprawa jasna czy trzeba wiecej dodawac? NIE!

• monalisa2016 10.05.18, 00:22
    Tu jest wiecej na ten temat w j. polskim wiec komentarz zbedny.
    przeczywistosc.pl/historie-pisza-zwyciezcy/
  • vvig.il 10.05.18, 01:55
    Kim ma arsenal atomowy odpowiedniego zasiegu nacelowany w odpowiednim kieruku dlatego sie zgadza na jakies rozmowy z usrancami.
  • rosjaiswiat1 09.05.18, 22:18
    eva15 napisała:

> Igor, nie wiem, z czego się cieszysz.

Ciesze sie z tego, ze Iran stracil szanse prowadzic polityke na dwa fronty. A takie plany mial.

> USA wprowadzają świat w kompletny chaos i w zagrożenie wojną, na której planują
    > zarobić z dala od swych granic.

Ewa, od momentu rozpadu ZSRR, gdy USA pozostali sie sami na tym globie w role supermocarstwa, chyba nie bylo dnia, zeby USA gdzies nie wojowali, a podkontrolne Amerykanom panstwa, nie robili jaja z miedzynarodowego prawa. Wiec swiat zaczyna wychodzic z chaosu, poniewaz powstala przeciwwaga dominacji jednego panstwa.

>Teatrem wojennym w razie czego będzie Europa (
    > włącznie z Rosją) i Bl. Wsch.

Co do tego ma decyzja Trumpa o wyjsciu z porozumienia z Iranem? Jak nawet Iran wznowi pracy nad programem budowy wlasnej bomby atomowej, najwyzej co moze sie stac, to Izrael sprobuje zniszczyc objekty nuklearne w Iranie. czy to zydkom sie uda, czy nie i tak nie bedzie miec wplywu na to, zeby rozpoczela sie wojna na BW, a tym bardziej w Europie, wlacznie z Rosja.

> Cieszenie się, że cena ropy, na którą Rosja - jeden z największych producentów
    > nie ma żadnego wpływu- dzięki Trumpowi wzrośnie, jest niepoważne i bardzo płyt
    > kie intelektualnie.

Po pierwszych ,ja nie ciesze sie, a tylko odnotowuje fakt, ale widac moja plycizna intelektualna nie pozwola mnie wyrazic sie tak, zeby Ty, posiadajaca bardzo gleboki intelekt, zrozumiala to.

>Podobnie jak cieszenie się z tego, że Iran postawiony pod
    > ścianę przez USA będzie dla Rosji bardziej uległym partnerem. I co niby Rosja z
    > tą uległością zrobi?

To dobre pytanie. ja nawet moge zadac podobne. A po cholere Amerykanom sa ulegle panstwa, w tym Polska? Co Stany z ta ulegloscia robia? Jak sadzisz, Ewa, czy uleglosc Polski miala wplyw na to, ze musiala kupic od Amerykanow F-16, ktore Polsce nie sa potrzebne. Czy uleglosc Niemiec wobec Waszyngtonu nie ma wplywu na konkretne poczynania Niemcow?
    Wiec i uleglosc Iranu wzgledem Rosji rowniez do czegos[przyda sie, chociazby po to, zeby Iran nie uczestniczyl w gazowych projektach zachodu na szkode Rosji. Bo Rosja ma wlasne plany odnosnie iranskiego gazu.

> Trump karał Merklową za krytykę jego osoby długotrwałym brakiem ambasadora. Prz
    > ez wiele miesięcy USA nie wysłały do Niemiec ambasadora, to rzecz bez precedens
    > u w obozie Sił Dobra. Dziwnym trafem teraz US-ambasador wreszcie się w Berlinie
    > pojawił i szybko po dzisiejszym przemówieniu Trumpa zażądał, by Niemcy zerwały
    > wszelkie kontakty z Iranem.

I co ja mam z tego powodu stracic apetyt?

> USA walą równo w Iran, EU i Rosję, a Izrael, mając od dziś pełną US-kryszę, bom
    > barduje znów Syrię.

Gdy ktos zaczyna rowno walic wszedzie, to znaczy ten ktos traci grunt pod nogami, wiec dla mnie to dobra wiadomosc. A co do Izraela, i jego atak na proiranskie sily w Syrii, to oni byli zawsze, niezaleznie od tego, czy Stany kryszuja , czy nie kryszuja Izrael.

> Ja w tym korzyści dla Rosji uwikłanej w wojnę w Syrii nie widzę. Nawet jeśli ro
    > pa będzie po 200 dol.

Ty masz prawo miec wlasne zdanie. O ile dla Ciebie decyzja Trumpa jest zla dla Rosji, to niech tak i bedzie, ja nie mam zamiary Ciebie przekonywac, ale pozwol i mnie miec wlasne zdanie, ktore jest calkowicie odmienne od tego, co oficjalnie glosi Rosja i reszta panstw swiata. ja zawsze mam wlasne zdanie, i uszanuj to smile

--

W.W. Putin
  • berek_p 09.05.18, 05:42
    Cena benzyny na stacjach to już 4.80pln za pb95. Pb98 spokojnie sięga 5.00pln za litr. Inny problem to brak kontroli nad ceną metali,ropy,gazu przez producentów. Cena za niska,będą straty, za wysoka, niewielu kupi.
    System us dollar pozwala bezkarnie drukować dolary i tym opłacać wojny. Po niej kosztem obciążyć podbite kraje. Saddam,Kaddafi swoją śmierć opłacili z budżetów własnych krajów.
    I teraz Rosja musi sprawić aby us bazy w Europie były zlikwidowane. Ponieważ USA nie mogą działać bezkarnie, z pomocą nacisków mogą być wyparci z Europy. Podobnie z krajami Azji,po Filipinach czas na Japonię i South Korea.
    I co zrobić z Izraelem. Nie lepiej przesiedlić do Nebraski ? Stan większy,kraj obszerny,idealny na stworzenie wielkiego Erecu.
  • herr7 09.05.18, 07:53
    Ścisłe partnerstwo z Chinami i wspólne opracowanie technologii które mają wpływ na funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego. Oznacza to w istocie wojenną mobilizację gospodarek Rosji i Chin. Inaczej, kraje te będą zawsze narażone na szantaż ze strony Ameryki.
  • berek_p 09.05.18, 19:58
    Plutonowy armii jankeskiej przypomniał o wojnach szwedzko rosyjskich i porażce demokracji w 17 wieku.

pl.sputniknews.com/polityka/201805097926924-Rosja-granice-USA-Pentagon-Mattis/
  • vvig.il 10.05.18, 05:12
    Zrobil to co mu nakazalo lobby rzydowskie. Od tego jest uzyteczny idiota, czyli US prezydent odpowiednio tresowany takze przez to lobby wywlekaniem mu sexualnych afer.
  • lubat 10.05.18, 13:23
    rosjaiswiat1 napisał(a):

> Trampek powiedział dobitnie, że sankcje dotkną każdego, kto będzie handlował z Iranem.

> on powiedzial troche inaczej, nic to Ty twierdzisz. On powie
    > dzial, ze kazde panstwo, ktore bedzie pomagac Iranowi w jego programie nuklearn
    > ym, bedzie surowo ukarane sankcjami.

Twój niepohamowany temperament polemiczny powoduje przytępienie przenikliwości oceny. Parafrazując niemieckie stwierdzenie o tym, kto decyduje o czyimś żydowskim pochodzeniu, stwierdzam, że to Trump (ew. Kongres czy jakiś sędzia z amerykańskiej pipidówy) decyduje, czy np. dostawa chleba i wody mineralnej nie jest pomocą w rozwoju irańskiego programu nuklearnego.
  • rosjaiswiat1 10.05.18, 16:31
    lubat napisał:

>
    > Twój niepohamowany temperament polemiczny powoduje przytępienie przenikliwości
    > oceny.

Alez drogi Lubacie, ja nie probowalem oceniac wypowiedz Trumpa, a tylko chcialem uscislic to, co on powiedzialz. Bo widzisz li, USA maja zbyt krotkie rece, zeby ukarac wszystkich, ktore maja jakies kontakty gospodarcze z Iranem.
    --

W.W. Putin
  • eva15 10.05.18, 15:10
    Przedwczoraj ambasador USA zazadal ostro, by wszystkie niemieckie firmy wycofaly sie z Iranu.
  • rosjaiswiat1 10.05.18, 16:43
    eva15 napisała:

> Przedwczoraj ambasador USA zazadal ostro, by wszystkie niemieckie firmy
    > wycofaly sie z Iranu.

Otoz, USA, ustami amerykanskich oficjeli, bardzo duzo wrzeszcza, czasami wpadajac w histerie, i nic z tego nie wynika. Jako przyklad moga byc straszenia Polnocnej Korei, i chociazby tej samej Syrii, gdzie Asad juz od dawno nie powinien bylby rzadzic, jak to wynikoalo z grozb USA. A Rosja nie wrzeszczy, nikomu nie grozi, a po prostu robi swoje. Byc moze propagandowo na poczatku Stany wygrywaja, jako przyklad moze byc ten Twoj post, ale pozniej, gdy okazuje sie, ze Siemens jak dzialal w Rosji, tak i dziala, a Rusal, ktory mialbyc tak oblozony sankcjami, ze powinien bylby zbankrutowac, dziala, i to calkiem dobrze, malo tego, ministerstwo finansow USA uswiadomilo Trumpowi, ze sankcje nalozone na ten rosyjski koncern przyniosa zbyt duze straty amerykanskim kompaniom, ktore z nim wspolpracuja. I po cichu ze wszystkiego wycofali sie. Wiec i "zadania" amerykanskiego ambasadora, prawdopodobnie, bedzie niczym innym, jak tylko pierdnieciem w dobrym towarzystwie. kazdy to zauwazyl, ale wkrotce smrod zniknie i wszyscy, wlacznie z tym ambasadorem, o tym zapomna.

p.s. jak ja juz zauwazyl, niemiecki przemysl, w mpomencie gdy go zaczynaja stawic pod murem, potrafi skutecznie bronic sie. I dlatego pomimo grozb Nord Stream byl zbudowany, a wkrotce bedzie zbudowany i Nord Stream 2 , a Gazprom juz ma plany budowy Nord Stream 3.

--

W.W. Putin
  • eva15 10.05.18, 23:59
    Nie, niemiecki przemysł nie mając poparcia EU (której na tym wcale nie zależy) i niemieckiego rządu (który sobie z tym nie poradzi) będzie musiał wycofać się z Iranu. Tak jak kilka lat temu - ponosząc duże straty.
    Twoje przykłady z Rosji to tylko przykłady wyjątków od reguły. Owszem jest trochę przykładów tej współpracy, ale zważywszy na to, że przed 2014 r. obroty Niemiec z Rosją były równe obrotami z Polską i rosły znacznie dynamiczniej, a dziś są daleko za Polską świadczy o skuteczności sankcji.
  • eva15 11.05.18, 00:05
    Ty masz na myśli tylko wielkie koncerny z międzynarodowym umocowaniem - te sobie zawsze poradzą. Ja zwracam uwagę na przedsiębiostwa małe i średnie, bo to one będą/są ofiarami sankcji. W Niemczech to szczególnie bolesne, bo ten kraj takimi właśnie przedsiębiorstwami stoi - to one są gopodarczym kręgosłupem Niemiec. Zaden chyba kraj nie ma tak silnej klasy średniej w przedsiębiorczości jak Niemcy. Ale ta klasa jest za słaba w zderzeniu czołowym z geopolityką.

--

• rosjaiswiat1 11.05.18, 00:13
    eva15 napisała:

> Ty masz na myśli tylko wielkie koncerny z międzynarodowym umocowaniem - te sobi
    > e zawsze poradzą. Ja zwracam uwagę na przedsiębiostwa małe i średnie, bo to one
    > będą/są ofiarami sankcji.

Zgadza sie.

W Niemczech to szczególnie bolesne, bo ten kraj tak
    > imi właśnie przedsiębiorstwami stoi - to one są gopodarczym kręgosłupem Niemiec
    > . Zaden chyba kraj nie ma tak silnej klasy średniej w przedsiębiorczości jak Ni
    > emcy. Ale ta klasa jest za słaba w zderzeniu czołowym z geopolityką.

Nie ma takich sankcje, ktorych nie mozna byloby obejsc. Jak na razie niemiecki przemysl doskonale radzi sobie ze wszystkimi przeciwnosciami losu, i ja wierze w to, ze i nadal sobie poradzi.

--

W.W. Putin
  • eva15 11.05.18, 23:31
    rosjaiswiat1 napisał(a):

> Nie ma takich sankcje, ktorych nie mozna byloby obejsc.

Z czego się cieszysz? Ze niektórym myszą uda się przejść przez pułapkę, uniknąć jej, ominąć ?
    Mało to ambitne.
    Mnie martwi, że takie pułapki są tak skutecznie zastawiane - jakim prawem i dlaczego trzeba walczyć o to, by jakoś ich uniknąć?
  • eva15 11.05.18, 23:42
    sorry:
    niektórym myszom, nie myszą

--

• rosjaiswiat1 12.05.18, 00:20
    eva15 napisała:

> Z czego się cieszysz? Ze niektórym myszą uda się przejść przez pułapkę, uniknąć
    > jej, ominąć ?

Ja absolutnie sie nie ciesz, ja po prostu odnotowuje fakty.

> Mało to ambitne.

A co ma do tego ambitnosc?

> Mnie martwi, że takie pułapki są tak skutecznie zastawiane - jakim prawem i dla
    > czego trzeba walczyć o to, by jakoś ich uniknąć?

Coz, jesli Europejczycy pozwolili soba pomiatac, to musza liczyc sie z tym, ze dla nich prawo nie istnieje, i musza kombinowac, zeby nie podpasc swojemu panu.

--

W.W. Putin
  • eva15 12.05.18, 00:27
    Ale przecież sam piszesz, że mimo sankcji Rosji i Niemcom udaje się obejść pułapki i podobno obroty rosyjskie z Niemcami via kraje trzecie dalej dobrze się rozwijają.

--

• rosjaiswiat1 12.05.18, 00:30
    eva15 napisała:

> Ale przecież sam piszesz, że mimo sankcji Rosji i Niemcom udaje się obejść puła
    > pki i podobno obroty rosyjskie z Niemcami via kraje trzecie dalej dobrze się ro
    > zwijają.

Ale Rosja nie kombinuje przy obejsciu sankcje. Ona nie musi kombinowac, zeby sprzedawac to, co innym jest potrzebno. To kraje europejskie, ktore bardzo boja sie podpasc pod reke pana, musza kombinowac, zeby nadal prowadzic handel z Rosja.

--

W.W. Putin
  • eva15 12.05.18, 00:37
    T fakt, że Rosja nie musi kombinować w dostawach surowców dla Zachodu. Ale musi kombinować w odbiorze rozwiniętych technologii z Zachodu, tu konkretnie z Niemiec. Sam piszesz:

>Nie ma takich sankcje, ktorych nie mozna byloby obejsc. Jak na razie niemiecki przemysl >doskonale radzi sobie ze wszystkimi przeciwnosciami losu, i ja wierze w to, ze i nadal sobie >poradzi.

Sam ten niemiecki przemysł eksportując do Rosji bez czynnego wsparcia Rosji nic by nie poradził.
  • rosjaiswiat1 13.05.18, 20:46
    eva15 napisała:

> T fakt, że Rosja nie musi kombinować w dostawach surowców dla Zachodu. Ale musi
    > kombinować w odbiorze rozwiniętych technologii z Zachodu, tu konkretnie z Nie
    > miec. Sam piszesz:

Przeciez pisze o tym, jak przemysl niemiecki swietnie sobie razie, i nie mam na uwadze tylko to, ze jemu udaje sie sprzedac Rosji to, co formalnie podlega pod sankcji. Ja w ogole podziwiam Niemcow , jakp wyokorozwiniety przemyslowy kraj.

> Sam ten niemiecki przemysł eksportując do Rosji bez czynnego wsparcia Rosji nic
    > by nie poradził.

I na tym polega potega wielkich, ze bez ich wsparcia trudno sobie radzic smile

--

W.W. Putin
  • eva15 12.05.18, 00:32
    Do tego tanga trzeba dwojga. Nie tylko Niemiec ale i Rosji. Oba kraje robią tu za myszy unikające US-pułapek.

--

• rosjaiswiat1 13.05.18, 20:51
    eva15 napisała:

> Do tego tanga trzeba dwojga. Nie tylko Niemiec ale i Rosji. Oba kraje robią tu
    > za myszy unikające US-pułapek.

Ewa, byc moze Tobie wydaje sie, ze twoja alegoria jest blyskotliwa, ale jak dla mnie porownywac sankcje USA z pulapkami, a Rosje i Niemcy z myszami, to jest kompletne nieporozumienie, chociazby dlatego, ze pulapki stawia sie tak, zeby myszy nie domyslali sie, ze to pulapki. A sankcje sa jawne, wiec raczej ich mozna porownac z dziurami na drodze,po ktorej Rosja z Niemcami po prostu jada, starajac sie w te dziury nie wpasc. Wiec USA, w tym przypadku jest jedna wielka dziura smile

--

W.W. Putin
  • rosjaiswiat1 11.05.18, 00:10
    eva15 napisała:

> Nie, niemiecki przemysł nie mając poparcia EU (której na tym wcale nie zależy)
    > i niemieckiego rządu (który sobie z tym nie poradzi) będzie musiał wycofać się
    > z Iranu. Tak jak kilka lat temu - ponosząc duże straty.

Ewa, kilka lat temu sytuacja geopolityczna na swiecie byla inna, w sumie nikt nie podwazal hegemonie USA. Dzis jest inaczej.

> Twoje przykłady z Rosji to tylko przykłady wyjątków od reguły. Owszem jest troc
    > hę przykładów tej współpracy, ale zważywszy na to, że przed 2014 r. obroty Niem
    > iec z Rosją były równe obrotami z Polską i rosły znacznie dynamiczniej, a dziś
    > są daleko za Polską świadczy o skuteczności sankcji.

A mi sie wydaje, ze sytuacja jest calkiem odmenna od tej, ktora oficjalnie jest gloszona. Mam na mysli, ze po prostu niemiecki eksport do Rosji idzie "okrezna" droga. Posrednio na to wskazuje rosnacy eksport rosyjskich surowcow do Niemiec.

--

W.W. Putin
  • lubat 11.05.18, 09:34
    "Firmy z UE muszą wybrać: albo Iran, albo USA
    Dla europejskich firm przyszłość irańskich kontraktów stoi bowiem pod ogromnym znakiem zapytania. Mogą oczywiście nie przejmować się amerykańskimi sankcjami, ale wówczas muszą zapomnieć o handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton sprawia bowiem sprawę jasno – handlujesz z Teheranem, to znaczy wspierasz terrorystów. Ostatnią deską ratunku dla europejskich koncernów mają być politycy najwyższego szczebla (czyli w praktyce Angela Merkel i Emmanuel Macron), którzy mogliby teoretycznie wynegocjować specjalne warunki u Trumpa. W praktyce będzie to i trudne, i dość poniżające dla Europy."

"Trump nie liczy się z Europą, z sytuacji skorzystają Chiny"

www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1748394,1,sankcje-wobec-iranu-uderzaja-w-europejski-biznes.read
  • rosjaiswiat1 11.05.18, 10:19
    W zalinkowanym przez Lubata tekscie jest taki fragment:
    "Fatalna sytuacja dla firm ze Starego Kontynentu
    Co innego Europa. Zwłaszcza niemieckie i francuskie firmy zaraz po wejściu w życiu porozumienia mającego kontrolować irański program jądrowy ruszyły do Teheranu po kontrakty. Teraz to właśnie te dwa kraje czują się najbardziej poszkodowane, ale ofiary są w całej Unii. Wymiana handlowa między Wspólnotą a Iranem sięgnęła w ubiegłym roku 21 miliardów euro".
    Wymiana handlowa Unii Europejskiej z Rosja w 2017 roku wyniosla 231 mld euro. I cos nie pamietam, zeby w polskiej prasie okazywali sie teksty,przy okazji wprowadzenia kolejnych sankcje przeciwko Rosji, w ktorych pisaloby sie o "fatalnej sytuacji dla firm ze Starego Kontynentu".
    Kontakty gospodarcze Iranu z krajami europejskimi nie sa krytycznie wazne ani dla Iranu, ani dla Europy. Poniewaz Iran jud dawno skierowal swoje interesy gospodarcze w kierunku Azji, a dla Europy Iran od dawna nie jest powaznym partnerem handlowym.
    Moze kilka liczb z danych Eurostatu pomoga uspokoic sie nam wszystkim smile

Eurostat podaje, ze w 2017 r. wymiana handlowa UE z:
    - USA byla warta 631 mld euro;
    - Chinami wyniosla w minionym roku 573 mld euro;
    - Szwajcaria 261 mld euro;
    - Rosja 231 mld euro;
    - Turcja 154 mld euro;
    - Japonia 129 mld euro.

Wiec o co chodzi? Skad ta histeria? Czy moze ktos to wyjasnic?

--

W.W. Putin
  • eva15 11.05.18, 11:17
    Zażarcie polemizujesz z czymś, czego nie ma. Nikt nie twierdzi, że obroty EU z Iranem są duże. Wiadomo, że nie są, bo przecież jeszcze do niedawna obowiązywały sankcje. Ten króciutki (jak się właśnie okazuje) okres ich zniesiena nie mógł wystarczyć dla jakiegoś ogromnego, błyskawicznego wzrostu obrotów, takie cuda są niemożliwe.

Ale - nie w tym rzecz. lecz w tym w jak poniżającej sytuacji znajduje się EU i jak niewiele ona znaczy na arenie US-geopolityki. Wasalska uległość EU wobec USA wyklucza ją (Unię) z poważnego traktowania na arenie międzynarodowej.

• rosjaiswiat1 11.05.18, 15:40
    eva15 napisała:

> Zażarcie polemizujesz z czymś, czego nie ma.

Nie polemizuje zazarcie, a tylko wyrazam zdziwienie z tej histerii, ktora rozpoczela sie w Europie. Cos za tym musi stac, ale co? Czy znasz odpowiedz?
    --

W.W. Putin
  • eva15 11.05.18, 23:23
    NIC za tym nie stoi. Po prostu Trump pokazał, że unijny król jest nagi. EU wpadła w medialną histerię i zaczęła się odgrażać, że będzie prowadzić samodzielną politykę. Jutro/pojutrze dyletanci z EU się uspokoją i od naporem faktów staną karnie w szeregu za USA - w obliczu rosyjskiego zagrożeniasmile.
    Dziś jeszcze niemiecka tzw. "najpotężniejsza polityk świata" popyskowała na USA, jutro zwinie ogon pod siebie, jak na prawdziwą potęgę przystało. A niemieckie firmy zostaną z ręką w nocniku.
  • monalisa2016 11.05.18, 23:52
    Przeciez juz zwijaja ogon pod siebie a wczoraj pyskowali i odgrazali sie Amis.
    www.deutschlandfunk.de/altmaier-zu-us-sanktionen-gegen-iran-schadenbegrenzung-fuer.694.de.html?dram:article_id=417672
  • rosjaiswiat1 12.05.18, 00:28
    eva15 napisała:

> NIC za tym nie stoi.

Jak to NIC?. Przeciez ty dalej wyjasniasz o co chodzi, i ja zgadzam sie z tym. Histeria ta, jak dla mnie,jest bardzo charakterystyczna. Europa grzecznie poszla w slady Amerykanow, wprowadzajac sankcje wobec Rosji, i przy tym stracila bardzo duzo, ale ujada sie z powodu czegos, co nie ma wiekszego wplywu na gospodarke europejska, jak i bezpeczenstwa europejskiego.

--

W.W. Putin
  • eva15 12.05.18, 00:59
    EU ujada, bo przypisuje sobie sukces zawarcia umowy z Iranem za czasów Obamy. EU uwierzyła wtedy, że może wpływać na losy światasmile. A tu nagle Trump dał jej potężnego kopa w tyłek.

--

• rosjaiswiat1 13.05.18, 20:53
    eva15 napisała:

> EU ujada, bo przypisuje sobie sukces zawarcia umowy z Iranem za czasów Obamy. E
    > U uwierzyła wtedy, że może wpływać na losy światasmile. A tu nagle Trump dał jej
    > potężnego kopa w tyłek.

I to tez jest dobre tlumacznie. Bo mnie wlasnie o to i chodzi, ze za tym ujadaniem na pewno nie stoja sprawy gospodarcze.

--

W.W. Putin
  • eva15 11.05.18, 10:41
    EU zwija się z bólu i niemocy, gdy USA pokazują swoją władzę nad nią. Najnowszy wymysł - sankcje za handel z Iranem uderza w EU (tak naprawdę w Niemcy i Francję) i pokazuje w sposób obnażający i poniżający całe to unijne wasalstwo wobec USA. Rosja - też obłożona sankcjami - praktycznie nic im nie może przeciwstawić.

Tymczasem:

do głowy USA nie przyjdzie, by tupnąć nogą na Chiny tak jak na Niemcy (swego sojusznikasmile i zażądać zerwania umów z Iranem. Obroty Chin z Iranem są większe niż EU i będą jeszcze większe. USA NIC na to nie mogą i nawet nie próbują straszyć sankcjami.

Cicho i niespostrzeżenie Chiny grają już w zupełnie innej lidze. Tow międzyczasie ekstraklasa.
  • rosjaiswiat1 11.05.18, 11:00
    eva15 napisała:

> Rosja - też obłożona sankcjami - praktycznie nic im nie może przeciwstawić.

Jakzesz inaczej, zeby przy byle okazji Ty n ie wspomnialas o tym, jak Rosja jest malutka smile

> Tymczasem:
    > do głowy USA nie przyjdzie, by tupnąć nogą na Chiny tak jak na Niemcy (swego so
    > jusznikasmile i zażądać zerwania umów z Iranem.

A czy wiesz, ze rowniez od Rosji rowniez USA nie zadaja zerwania umow z Iranem?

. Obroty Chin z Iranem są większe n
    > iż EU i będą jeszcze większe. USA NIC na to nie mogą i nawet nie próbują strasz
    > yć sankcjami.

Bo Chiny, jak na razie, sa bardziej zalezne od USA, niz Tobie wydaje sie. Dopoki Chiny nie zaczna opierac swoj rozwoj o rynek wewnetrzny, dopoty Chiny beda zbyt mocno uzaleznione od USA.

> Cicho i niespostrzeżenie Chiny grają już w zupełnie innej lidze. Tow międzyczas
    > ie ekstraklasa.

To tej ligi Chinom jeszcze daleko. Chiny po prostu grzecznie dzialaja w systemie, stworzonym przez USA. Chociaz po wole probuja stworzyc cos swojego. Bo gdyby Chiny byli w ekstraklasie, to sankcje USA wobec Iranu nie mieliby zadnego sensu. Na poczatku Chiny powinni stworzyc taki potencjal militarny, ktory gwarantowlby zniszczenie kazdego potencjalnego przeciwnika. Na razie oni takiego potencjalu nie maja. A Rosja ma i to wlasnie dlatego to Rosja stanowi najwieksze zagrozenie hegemonii Stanow. I to Rosja, a duzo wczesniej ZSRR byl objektem sankcje USA. Chyba nie zaprzeczysz temu, ze USA ciagle wprowadzali jakies sankcje przeciwko ZSRR? Czy ZSRR byl slaby?

--

W.W. Putin
  • eva15 11.05.18, 11:27
    rosjaiswiat1 napisał(a):

> Jakzesz inaczej, zeby przy byle okazji Ty n ie wspomnialas o tym, jak Rosja je
    > st malutka smile

Nie martw się tym - Unia jest jeszcze mniejsza, mimo że ludnościowo 5 razy większa niż Rosjasmile).

> su. Na poczatku Chiny powinni stworzyc taki potencjal militarny, ktory gwarant
    > owlby zniszczenie kazdego potencjalnego przeciwnika. Na razie oni takiego poten
    > cjalu nie maja. A Rosja ma i to wlasnie dlatego to Rosja stanowi najwieksze zag
    > rozenie hegemonii Stanow.

Pokonanie USA może się tylko odbyć na płaszczyźnie ekonomicznej - walutowej. Ten, kto złamie potęgę dolara, ten złamie USA. I jakoś podejrzewam, że tym łamiącym nie będzie Rosja.

> Chyba nie zaprzeczysz temu, ze USA ciagle wprowadzali jakies sankcje pr
    > zeciwko ZSRR? Czy ZSRR byl slaby?

To osłabiło ZSRR. Dziesiątki lat izolacji od najnowszych wynalazków i postępu technologicznego , są zawsze szkodliwe w skutkach.
  • eva15 11.05.18, 11:29
    Sorry- Unia jest ludnościowo 3,5 raza większa niż Rosja, nie pięć razy.
  • berek_p 11.05.18, 11:47
    A możesz wyjaśnić jakie technologie posiadał zachód i czego nie miał ZSRR.
    I jakie technologie posiada zachód czego nie ma Rosja ?
    Trzeba wziąć pod uwagę że klimat tez wpływa na rozwój i pracę. Małe firmy w branży informatyczno elektronicznej mogą być w ciepłych krajach i Rosja takim klimatem nie dysponuje.
    Mogą próbować mieszkańcy tworzyć w regionach południowych.
    Zresztą porównania są bez sensu. Australia jest na niższym poziomie rozwoju i nie produkuje lodołamaczy itd.
  • eva15 11.05.18, 12:19
    Na tym forum jest wystarczająca ilość znawców techniki smile, ja przyznaję, że znawcą nie jestem. Ale obserwować umiem i nie przypominam sobie, by radzieckie produkty przemysłu konsumpcyjnego (auta, lodówki, pralki etc. ) podbijały i zadziwały świat. ZSRR był doskonały w przemyśle militarnym, lotniczym i kosmicznym - na tym koniec, przemysł dla celów cywilnych mocno kulał.
    Dziś też umiem obserwować i widzę, że np. turbiny do elektrowni muszą być zamawiane w Niemczech, nie w Rosji, rosyjski przemysł samochodowy potrzebował pilnie partnerów z Zachodu (Niemcy, Francja) a nie odwrotnie. ... Praktycznie cały niemiecki przemysł maszynowy, samochodowy, chemiczny i farmaceutyczny ma nieograniczony popyt w Rosji, odwrotnego trendu nie widzę.... Niemcy kupują w Rosji głównie ropę i zwłaszcza gaz. Ciekawe czemu?

--

• berek_p 11.05.18, 13:43
    Ewa,porównaj cenę czołgu z ceną pralki a zrozumiesz ile pralek musisz wyprodukować aby zarobić tyle co producent czołgu.
    Spróbuj dociec co ma auto,pralka,lodówka i koparka a czego nie ma czołg czy samolot biorąc pod uwagę zaawansowane technologie.
    Obecnie dużo na zachodzie plastiku czy kompozytu,lecz ze stalą nie ma sensu porównywać. Stal jest trwała,na dziesięciolecia będzie służyć w dobrych warunkach pracy.
    Kiedy przejrzysz projekty militarne przekonasz się że przy przemyśle kosmicznym są to tylko zabawki.
    A mają Niemcy gaz i ropę aby mogli sprzedać Rosji lub chociaż Ukrainie ?
    Co do turbin,w Rosji spokojnie mogą takie produkować lecz jeśli na zachodzie produkt już istnieje a w innych krajach należy przystąpić do projektowania taniej będzie kupić już istniejące rozwiązania technologiczne w tym turbiny i silniki.
    Możesz zdziwić się ale Rosjanie produkują u siebie silniki do aut,które zaprojektowali wspólnie z inżynierami z zachodu.
    Nie jest to powód do wstydu,tak jest wszędzie a w Europie inżynierowie korzystają z oprogramowania stworzonego w USA,Kanady i Australii. Bardzo istotną kwestią jest umiejętność obsługi tak skomplikowanych programów i maszyn,a inżynierowie tworząc je posiadają ogromną wiedzę.
    Inny czynnik to mentalność. Z tym boryka się Polska nie tworząc zaawansowanych technologii. A co dopiero Rosja która nie miała w okresie ZSRR przedsiębiorstw prywatnych.
    I w tym zachód ma przewagę bowiem firmy na zachodzie często sięgają nie tylko lat 1940 czy 1960 ale i istnieją od 1870 roku.
    Oczywiście już w innych warunkach i nowocześnie wyposażonych.
  • rosjaiswiat1 11.05.18, 15:59
    eva15 napisała:

> Dziś też umiem obserwować i widzę, że np. turbiny do elektrowni muszą być zamaw
    > iane w Niemczech, nie w Rosji, rosyjski przemysł samochodowy potrzebował pilnie
    > partnerów z Zachodu (Niemcy, Francja) a nie odwrotnie. ... Praktycznie cały ni
    > emiecki przemysł maszynowy, samochodowy, chemiczny i farmaceutyczny ma nieogran
    > iczony popyt w Rosji, odwrotnego trendu nie widzę.... Niemcy kupują w Rosji głó
    > wnie ropę i zwłaszcza gaz. Ciekawe czemu?

Nu i co z tego wynika? A czy Niemcy sa wstanie zbudowac tak zlozony mechanizm, jak samolot 5 generacji? Czy Niemcy sa wstanie zbudowac dtak doskonaly silnik rakietowy, jak to umieja Rosjanie? Czy wiesz, ze sa reustoracje z wykwitna kuchnia, a sa McDonaldy. I to McDonaldy ciesza sie najwiekszym popytem, ale to nie znaczy, ze ci kto prowadza doskonale reustoracje nie potrafia robic hamburgerow. Rosja nie potrzebuje zbyt wiele turbin, i dlatego nie ma zadnej potrzeby budowac od podstaww fabryke, zeby wyprodukowac 5-10 turbin. O wiele lepiej mozna wyjsc na tym, ze sprzaeda sie pare silnikow rakietowych Amerykanom, zeby kupic tyle turbin w Niemczech, ile jest potrzebne. Zreszta Stany rowniez kupuja od Niemcow wiele czego, i przy tym Ty im nie zarzucasz zacofanie.

--

W.W. Putin
  • eva15 11.05.18, 19:07
    Jeszcze raz. Ja napisałam:

>ZSRR był doskonały w przemyśle militarnym, lotniczym i kosmicznym - na tym koniec, przemysł >dla celów cywilnych mocno kulał.

Ty na to:

> Nu i co z tego wynika? A czy Niemcy sa wstanie zbudowac tak zlozony mechanizm,
    > jak samolot 5 generacji? Czy Niemcy sa wstanie zbudowac dtak doskonaly silnik
    > rakietowy, jak to umieja Rosjanie?

No i sobie pogadaliśmy...
  • rosjaiswiat1 11.05.18, 15:46
    eva15 napisała:

> Pokonanie USA może się tylko odbyć na płaszczyźnie ekonomicznej - walutowej. Te
    > n, kto złamie potęgę dolara, ten złamie USA. I jakoś podejrzewam, że tym łamiąc
    > ym nie będzie Rosja.

Ewa, o tym, ze o potedze panstwa decyduje wylacznie gospodarka powstala pod koniec lat 80-ch w glowach liberalow. Ale to nie zmienia faktu, ze slabo ekonomicznie kraj moze postawwic na uszy swiatowe potegi, i to tylko dlatego, ze ma odpowiednio silna armie. Wiec o potedze USA nie swiadczy ich gospodarka, a przede wszystkim potezna armia, ktora i broni status dolara.

> To osłabiło ZSRR. Dziesiątki lat izolacji od najnowszych wynalazków i postępu
    > technologicznego , są zawsze szkodliwe w skutkach.

Ewa, przestan pisac te bzdury. ZSRR od samego poczatku byl pod sankcjami, pod ktorymi i zbudowal swoja potege. I to ZSRR wyslal, jako pierwszy, czlowieka w kosmos. I dokonal wiele innych osiagniec, ktore na zawsze zostali zapisane w historie ludzkosci.

--

W.W. Putin
  • brat_kryzysa 11.05.18, 18:29
    I upadł bo uwierzył w amerykańskie paciorki zwane dolarami i dalej ludzie wierzą w jego moc na tyle że niszczyli swoje zakłady pracy a dolary za nie trzemali w zachodnich bankach !całkiem jak dzikusy z lasów amazonskich

--
    Optyka której nie znosi cenzura
    pl.sputniknews.com
    twitter.com/kacapmsk
    alexjones.pl/
  • rosjaiswiat1 11.05.18, 19:06
    brat_kryzysa napisał:

> I upadł bo uwierzył w amerykańskie paciorki zwane dolarami

Nie, Brat..., Zsrr upadl z calkiem innego powodu, ale o tym juz wiele razy dyskutowalo sie.

--

W.W. Putin
  • monalisa2016 11.05.18, 12:04
    Stany udzieliły termin Europie 180 dni do wycofania się europejskiego przemysłu z Iranu, ciekawa jestem reakcji europejskich rządów szczególnie Tuska.
    Gdzieś mi się obił pare razy temet o wspólnym majstrowaniu sankcji na USA, ot dwa przykłady:

deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/05/09/russland-sanktionen-gegen-die-usa-wegen-iran-deals-moeglich/

deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/05/10/russland-und-die-eu-wollen-der-knute-des-us-dollars-entkommen/

16% niemieckiego udziału współpracy z Iranem nie można od tak sobie wyrzucić z okna dla amerykansko-izraelskiego widzimisię.
    Zastanawiająca była nagła podróz Heiko (MSZ) do Moskwy by przygotować pielegrzymkę naszej pani do Putina. smile
    Największy chinski aktor (Chiny) operujacy inwestycjami w Iranie jeszcze się nie odezwał, sądzę że chce odczekać spotkanie Trumpa z Kimem.

Donald podpisał ustawę 447 (restytucja mienia ofiar Holocaustu), co na to teraz polski pudel? Czyli totalna wojna gospodarcza USA-Izrael z Europą.

• eva15 11.05.18, 12:22
    To nie jest restytucja mienia dla ofiar Holokaustu ,tylko dla obcych, niezwiązanych z tymi ofiarami. Chodzi o to, by dawne majątki żydowskie, które nie miały następców (nie było potomków), dawane były w ręce innym, niezwiązanym z nimi Zydom.

--

• monalisa2016 11.05.18, 12:29
    alexjones.pl/aj/aj-swiat/item/130183-restytucja-mienia-ofiar-holocaustu-otwarta-prezydent-donald-trump-podpisal-ustawe-447
  • monalisa2016 11.05.18, 13:36
    monalisa2016 napisał(a):

> Donald podpisał ustawę 447 (restytucja mienia ofiar Holocaustu), co na to teraz
    > polski pudel? Czyli totalna wojna gospodarcza USA-Izrael z Europą.

www.congress.gov/bill/115th-congress/senate-bill/447/all-actions?q=%7B%22search%22%3A%5B%22S447%22%5D%7D&r=1&overview=closed#tabs
    ......
    S720 (Bill czyli projekt ustawy o karalnosci bojkotu jak i zlym opiniowaniu Izraela) czeka na przejscie przez Kongres a potem zobaczymy.
    www.congress.gov/bill/115th-congress/senate-bill/720?q=%7B%22search%22%3A%5B%22Israel+Anti-Boycott+act%22%5D%7D&r=1
  • vvig.il 12.05.18, 00:03
    Zapewne porozumial sie tez z Putinem ktory zaprosili zbrodniarza izraelskiego aby bylo paradniej na parafzie zwyciestwa. Zbrodniarz podkreslil to akordem bumbum na Syrie w czasie ich marszu dajac do zrozumienia Putinowi i reszcie swiata ze zwyciestwo nad Syria sie wlasnie dzieje.
  • vvig.il 13.05.18, 18:46
    Iran nowi ze pozostanie przy umowie, ze USA nie jest im potrzebne do niczego. Porozumienie moze byc renegocjowane z pozostalymi stronami porozumienia
    Kto to wynalazl szachy?

www.google.com/amp/s/m.huffpost.com/us/entry/us_5af83809e4b0e57cd9fa66c5/amp#ampshare=https://www.huffingtonpost.com/entry/iran-president-says-country-could-remain-in-nuclear-deal-without-us_us_5af83809e4b0e57cd9fa66c5

DUBAI (Reuters) - Iranian President Hassan Rouhani said on Sunday that, if its interests were protected, Tehran would remain committed to its 2015 nuclear deal, which his foreign minister hoped could be redesigned without Washington.
  • monalisa2016 13.05.18, 21:24
    Nie tylko Iran.
    Donald, Bibi i Saudyjska Arabia przeciw reszcie swiata.
    www.atimes.com/world-must-unite-to-avoid-disaster-after-us-withdrawal-from-iran-deal/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka