Dodaj do ulubionych

Czy 11 listopada jest dobrym wyborem?

12.11.18, 15:48
Jak wiadomo we wspolczesnej Polsce 11 listopada swietuje sie jako Dzien Odzyskania Niepodleglosci. A czy to wlasciwa data?

https://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2018/11/Nadzwyczajne-wydanie-Monitora-Polskiego-z-odezwą-Rady-Regencyjnej.-Polska-deklaracja-niepodległości-z-7-października-1918-roku.gif
--
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
Edytor zaawansowany
 • jabbaryt 12.11.18, 19:59
  po stu latach to jeden dzień do przodu czy do tyłu to nie ma znaczenia. Najgorsze że jest to listopad. Pada.. zimno.
 • rosjaiswiat1 12.11.18, 20:33
  jabbaryt napisał:

  > po stu latach to jeden dzień do przodu czy do tyłu to nie ma znaczenia.

  Wlasnie w tym roku okazalo sie, ze to ma duze znaczenie. Zbiegli sie dwie setne rocznicy, i Polska swoja swietowala samotnie, i przy "okazji" okazala sie nieobecna w Paryzu.

  > Najgorsze że jest to listopad. Pada.. zimno.

  A przeciez smialo mogliby Polacy swietowac dzien niepodleglosci i latem, a konkretnie w sierpniu, bo wlasnie wtedy I Kompania Kadrowa przekroczyla granice austriacko-rosyjska.
  I sadze, ze to bylaby bardziej wlasciwa data. Bo coz takiego wydarzylo sie 11 listopada?  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • boavista4 12.11.18, 20:51
  7 pazdziernika to rowniez rocznica rewolucji pazdziernikowej, 11 listopada to rowniez rocznica zakonczenia 1WS. I tak zle , i tak nie dobrze.
  12 pazdziernika to znowu swieto polskich Zydow,
 • rosjaiswiat1 12.11.18, 20:58
  boavista4 napisał(a):

  > 7 pazdziernika to rowniez rocznica rewolucji pazdziernikowej,

  Mylisz sie, rocznica rewolucji pazdziernikowej przypada na 7 listopada, a jesli brac kalendarz, obowiazujacy w Rosji przed rewolucja, to i tak wychodzi nie 7 pazdziernika, a tylko 25 pazdziernika.


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • jabbaryt 12.11.18, 21:00
  Widzisz Igor teoretycznie najlepszy jest 15 sierpnia dzień cudu na Wisłą i Matki boskiej Zielnej. No i ciepło. Ale jest jak jest. Co tam swietują 11 listopada za granica dla nas ma to niewielkie znaczenie. My się koncentrujemy na naszej ojczyźnie a nie na szerszym aspekcie miedzynarodowym. To świeto jest w Polsce i dla Polaków. Nie czujemy potrzeby dopasowywania naszego kalendarza do zagranicy. Zresztą chyba nigdzie indziej niz w Polsce tego dnia tyle sie śpiewa o wielkim Francuzie (Dał nam przykład Bonaparte).
 • rosjaiswiat1 12.11.18, 21:23
  jabbaryt napisał:

  > Widzisz Igor teoretycznie najlepszy jest 15 sierpnia dzień cudu na Wisłą

  Ta data powinna byc wstydliwa dla Polakow, poniewaz "cud" zaczal sie nie 15 sierpnia, a wtedy gdy rozpoczela sie wyprawa Pilsudskiego na Kijow, ktora ledwie nie skonczyla sie sramotna porazka Polakow, i strata niezaleznosci. Nie bylby potrzebny "cud nad Wisla", gdyby nie chec owczesnych polskich wladz urwac kawalek ziemi u "ruskich", gdy u nich toczyla sie wojna domowa.

  > Co tam swietują 11 listopa
  > da za granica dla nas ma to niewielkie znaczenie.

  Nie jestes szczery, Polacy bardzo chorobliwe patrza na to, jak sa odbierani na swiecie.

  >Zresztą chyba nigdzie indziej niz w Polsce tego dnia tyle sie śpiewa o wie
  > lkim Francuzie (Dał nam przykład Bonaparte).

  Pod tym wzgledem Polska jest unikatowa, chwalac we wlasnym hymnie obcego wladce, im przyznajac sie, ze kroczy nie wlasna droga, a tylko ta, ktora jej wyznaczyli obce. smile


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • j-k 12.11.18, 21:59
  ale bledem Napoleona
  bylo to , ze nie zatrzymal sie na dawnych granicach Rzeczpospolitej 1772,
  tylko pooszedl na Moskwe.
  gdyby sie zatrzymal
  Rassija nie mialaby szans.
 • rosjaiswiat1 12.11.18, 22:15
  j-k napisał:

  > gdyby sie zatrzymal
  > Rassija nie mialaby szans.

  Gdybanie w historii jest podobne do grzebania w doopie. Zostaw to ludziom, ktory znaja sie na tym smile


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • jabbaryt 12.11.18, 22:30
  "Nie jestes szczery, Polacy bardzo chorobliwe patrza na to, jak sa odbierani na swiecie. "
  Chyba coraz mniej. To sie trochę zmienia bo Polacy mają teraz dużo kontaktów z obcokrajowcami. A to leczy kompleksy.
 • jabbaryt 12.11.18, 22:33
  "Ta data powinna byc wstydliwa dla Polakow, poniewaz "cud" zaczal sie nie 15 sierpnia, a wtedy gdy rozpoczela sie wyprawa Pilsudskiego na Kijow, ktora ledwie nie skonczyla sie sramotna porazka Polakow, i strata niezaleznosci. Nie bylby potrzebny "cud nad Wisla", gdyby nie chec owczesnych polskich wladz urwac kawalek ziemi u "ruskich", gdy u nich toczyla sie wojna domowa."
  Igor rozmawiamy o historii Polski rzeczywistej a nie alternatywnej. Faktem jest że rozbilismy bolszewię w drobny pył.
 • eva15 12.11.18, 23:10
  jabbaryt napisał:
  > Igor rozmawiamy o historii Polski rzeczywistej a nie alternatywnej. Faktem jes
  > t że rozbilismy bolszewię w drobny pył

  Nie. Faktem historycznym jest, że Piłsudski porwał się na Kijów i chciał go podbić. To był cel tej wojny rozpętanej przez Piłsudskiego, nie przez "Ruskich".

  Faktem historycznym jest, że Piłsudski dostał pod Kijowem zdrowo w tyłek i czerwonoarmiści pogonili mu kota aż pod Warszawę i tylko "cud nad Wisłą" polską stolicę uratował. Nie bez kozery nazywa się to "cudem nad Wisłą", bo z cudem to graniczyło.

  Wyprawa kijowska okazała się sromotną klęską armii Piłsudskiego a on sam w pewnym momencie (goniony przez "Ruskich" tysiącem kilometrów ) tak się załamał, że zdał na krótko dowództwo nad armią. Potem się jakoś pozbierał.
  Kreowanie wojny 1920 r. jako polskiego zwycięstwa jest jednym z największych zakłamań polskiej historii.
  Polska tę wojnę o Kijów przegrała, ale Bogu dzięki uratowała stolicę przed atakiem zaatakowanych przez nią czerwonoarmistów.
 • rosjaiswiat1 12.11.18, 23:13
  Dla "prawdziwych patriotow" nie licza sie fakty historyczne, a tylko mity.

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • jabbaryt 13.11.18, 00:51
  ja nie wypowiadam sie na temat całej wojny polsko bolszewickiej tylko odnosze sie do tego czy 15VIII zasługuje na to aby byc swiętem państwowym. Tego dnia Polacy odniesli błyskotliwe zwyciestwo nad sowietami. Po drugie tegodnia odmienił sie kompletnie przebig wojy - Polacy do końca odnosili juz zwyciestwo za zwyciestwem. Tego dnia obronilismy nasze państwo. Jest wiec co swietować.
 • jabbaryt 12.11.18, 22:44
  "Pod tym wzgledem Polska jest unikatowa, chwalac we wlasnym hymnie obcego wladce, im przyznajac sie, ze kroczy nie wlasna droga, a tylko ta, ktora jej wyznaczyli obce." No cóz ale Bonaparte był też unikalnym władcą. A po za tym hymn powstał w tym a nie innym momencie historii. No i nasz hymn to tradycja ponad 200 lat.
 • eva15 12.11.18, 23:34
  To prawda, że hymn powstał w innej epoce, wtedy ta pieśń miała swoje uzasadnienie. Ale nie wiem, czy to takie dobre czcić przez wieki obcych władców we własnym hymnie? Nie wiem, czy to dobre podkreślać w hymnie uciemiężenie, walkę o przetrwanie, zamiast po prostu czcić własny kraj, szanować go, cieszyć się nim, kochać i dla niego pracować.

  Jestem przywiązana do tego polskiego hymnu, jak każdy Polak, ale czasem tak sobie myślę, czy inny bardziej pozytywny, radosny i pełen energii, nie byłby lepszy.

  No ale do głowy przychodzi mi tylko jedna absolutnie doskonała, wspaniała pieśń - niestety ona powstała za komuny. Genialni twórcy - autor muzyki T. Sygietyński (twórca "Mazowsza"), autor słów - K.I. Gałczyński (wspaniały poeta). Tja, pachnie komuną - pfuj!

  www.polskatradycja.pl/piesni/patriotyczne/368-ukochany-kraj.html


 • rosjaiswiat1 13.11.18, 00:10
  eva15 napisała:

  > To prawda, że hymn powstał w innej epoce, wtedy ta pieśń miała swoje uzasadnien
  > ie.

  A jakie uzasadnienie mialo? Ja w tym hymnie slysze tylko placz, a nie radosc. A juz wspomnienie o tym, ze jakis obcy przywodca wskazal Polakom droge, nie moze usprawiedliwic zadna epoka.Tym bardziej, ze Napoleon w niczym nie zasluzyl sie przed Polska. Bo on nie urodzil sie z mysla, jak by zrobic dobrze Polakom smile

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • eva15 13.11.18, 00:30
  Swego czasu miało to swoje uzasadnienie:

  Pieśń powstała w mieście Reggio nell’Emilia w ówczesnej Republice Cisalpińskiej (obecnie północne Włochy)[3], jednak dokładna data i okoliczności jej napisania oraz pierwszego wykonania nie są pewne, do dziś pozostając przedmiotem sporów wśród historyków.

  pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Polski#Historia_hymnu
 • monalisa2016 13.11.18, 00:40
  Piesn zostala napisana z okazji na czesc przyszlego spotkania w owym czasie polskich legionow z J. Bonaparte w Mediolanie, to uzasadnia wszystko zarowno wloska ziemie jak i Bonapartego. A ze melodia zostala napisana w formie marszu do maszerowania przez to piesn polskich legionow w Wloszech zostala hymnem Polski.

  --
  "Złote"(lol) mysli zebrane z forum (cytat wpisu babaobaba) "Wrogowie PiS ubzdurali sobie, że nowy minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w rzepaku substancji toksycznych, które trują pszczoły. To atak ślepych z nienawiści osobników, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jak niebezpiecznym owadem jest pszczoła, której użądlenie może nawet spowodować zejście śmiertelne."
  =================
  Odpowiedz: Jak zniknie pszczoła, zniknie też człowiek.
 • jabbaryt 13.11.18, 00:57
  Igor ty nie rozumiesz tego hymnu. On powstał w najtrudniejszym momencie narodu polskiego. Ten hymn pokazuje upór i siłe woli Polaków. On pokazuje ile przeszlismy od jakiegoś obozu zołnierzy-tułaczy we Wloszech do własnego prawie 40 milionowego państwa. I wybacz ale nie bedziemy zmieniac hymnu co 50 lat. Ten hymn towarzyszył nam w najgorszych i najlepszych dniach.
 • monalisa2016 13.11.18, 01:19
  W ubieglym roku kiedy bylam w Polsce na przelomnie pazdziernika i listopada corka dalekiego pokrewienstwa dostala za zadanie napisanie historie hymnu polskiego, wiec troche na ten temat wiem gdyz szukalismy by jej pomoc ciekawych rzeczy w internecie w roznych jezykach po to by nadac pracy domowej wyjatkowosci. Mediolan to byl przelom dla legionow polskich w Wloszech, sam Bonaparte byl przyjmowany w Mediolanie z wielka euforia jako wyzwoliciel narodow jak i opocha chrzescijanstwa oraz judaizmu, on dal nadzieje polskim legionom w Wloszech i przez to przed spotkaniem z nim powstala piesn legionow polskich ktory pozniej nazwano mazurkiem Dabrowskiego. Dabrowski inicjator powstania polskich legionow w Wloszech przy czym pomogli czynnie Francuzi.

  --
  "Złote"(lol) mysli zebrane z forum (cytat wpisu babaobaba) "Wrogowie PiS ubzdurali sobie, że nowy minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w rzepaku substancji toksycznych, które trują pszczoły. To atak ślepych z nienawiści osobników, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jak niebezpiecznym owadem jest pszczoła, której użądlenie może nawet spowodować zejście śmiertelne."
  =================
  Odpowiedz: Jak zniknie pszczoła, zniknie też człowiek.
 • the-great-inuk 13.11.18, 10:27
  eva15 napisała:

  autor słów - K.I. Gałczyński (wspaniały poeta). Tja,
  ======================================>
  Tja, młodo zmarł. Nie znał zbawiennych właściwości jarmużu...


  Ot, co...

  --
  www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
  wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
 • the-great-inuk 13.11.18, 10:57
  the-great-inuk napisała:
  Tja, młodo zmarł. Nie
  > znał zbawiennych właściwości jarmużu... >
  ====================================

  My favourite dish is kale, holstein style, seasoned with goose fat...
  Guess, how old I am?

  Ot, co...

  --
  www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
  wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
 • eva15 12.11.18, 22:57
  Wg mnie temat nie wart wątku. Wiele dat uroczyście czczonych jest datami umownymi, nie pokrywającymi się dokładnie z faktami. Bo nie o to tu chodzi, lecz o symbole.

  Najważniejsza data od której liczymy nasz czas i którą narzuciliśmy innym niechrześcijańskim narodom - czyli data urodzin Chrystusa - jest datą umowną. Nikt poważny nie twierdzi, że Chrystus urodził się 24. grudnia. Przyjęcie tej umownej daty miało swoje uzasadnienia i tak już zostało na wieki. Nikt tego dzisiaj nie dyskutuje. Bo nie o to tu chodzi, lecz o symbole.
 • rosjaiswiat1 12.11.18, 23:11
  eva15 napisała:

  > Wg mnie temat nie wart wątku.

  Kazdy temat jest wart watku. Wiec i ten ma prawo na istnienie smile

  >Wiele dat uroczyście czczonych jest datami umowny
  > mi, nie pokrywającymi się dokładnie z faktami. Bo nie o to tu chodzi, lecz o sy
  > mbole.

  Zgadza sie, i tym bardziej trzeba bardzo ostroznie podchodzic do wyboru dat, zeby oni nie krzyzowali sie z innymi. Chyba nie zaprzeczysz, ze gdyby nie uroczystosc w Paryzu, to obchody 100 rocznicy niepodleglosci mogliby miec europejski wymiar, i Warszawe nawiedziloby mnostwo zagranicznych gosci. Byc moze i sam hamerykanski Pan wstalby na czele obchodow smile


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • eva15 12.11.18, 23:37
  Kaczora może z wyjątkiem Trumpa nikt nie chciałby odwiedzić. Chęć odwiedzin jest zawsze związana z aktualną polityką i dlatego dopasowywanie terminów do łaski zachodnich mocarstw jest bez sensu.
 • rosjaiswiat1 13.11.18, 00:07
  eva15 napisała:

  > Kaczora może z wyjątkiem Trumpa nikt nie chciałby odwiedzić.

  Nie potrzebnie wszystko sprowadzasz do chorej osobowosci Kaczynskiego. Jestem pewien, ze gdyby nie to, ze w Paryzu obchodzone byli uroczystosci, bardzo wiele europejskich przywodcow zjawiloby sie w Warszawie.

  >Chęć odwiedzin jes
  > t zawsze związana z aktualną polityką i dlatego dopasowywanie terminów do łaski
  > zachodnich mocarstw jest bez sensu.

  Nie o laske chodzi, a tylko o skale wydarzen. Dla swiata ukonczenie I WS jest wazniejsze, niz niepodleglosc jednego z bardzo wielu krajow.
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • eva15 13.11.18, 00:28
  Zakończenie I WS jest początkiem odrodzenia Polski. Te (umowne) daty zawsze będą się pokrywać.

 • boavista4 13.11.18, 03:08
  to rocznica powstania NRD
  a takze swieto w ZSRR, Igor, sadze ze nie masz racji, wyczytalem wlasnie potwierdzenie mojej wersji. Ale byc moze sa rozne rocznice:
  Nie. W rzeczywistości, w ZSRR dzień 7 października był rocznicą Rewolucji Październikowej roku 1917 - dzień powstania państwa Radzieckiego - zawsze był świętym. Dorośli Rosjanie wyrośli razem z nim. To święto zawsze świętowano szeroko i uroczyście. Poza tym, dniami wolnymi od pracy były 7 i 8 października - bo rewolucja wydarzyła się nocą. W rocznicę Rewolucji zawsze odbywała się parada na placu Czerwonym w Moskwie (inna parada była tylko 1 maja).
  To święto było jednym z najbardziej ulubionych, bo to był dobry powód zaprosić do domu gości, albo pójść w gości do przyjaciół.
  Więc - piękne jesienne święto. Dla Rosjan to zawsze była część historii Rosji - część z której oni byli dumni.www.polska.ru/pl/news/4pazd.html

 • boavista4 13.11.18, 03:17
  Rowniez W.W.Putin ma urodziny 7 .X.
  a wiec jest jasne ze Polska nie powinna nic swietowac 7 pazdiernika.
  A moze przeniesionoby to swieto na dzien urodzin Jonny Danielsa?
 • rosjaiswiat1 13.11.18, 08:11
  I gdy ZSRR rozpadl sie, ja bylem doroslym czlowiekiem. Wiec doskonale wiem, ze swieto rewolucji pazdziernikowej przypadalo na 7 listopada.  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • the-great-inuk 13.11.18, 09:20
  rosjaiswiat1 napisał(a):

  >
  > Zgadza sie, i tym bardziej trzeba bardzo ostroznie podchodzic do wyboru dat, ze
  > by oni nie krzyzowali sie z innymi.
  ================================================

  Bardzo słuszna uwaga.
  Берли́нская стена́ (нем. Berliner Mauer) — инженерно-оборудованная и укреплённая государственная граница Германской Демократической Республики, построенная на территории ГДР вокруг Западного Берлина и существовавшая с 13 августа 1961 года по 9 ноября 1989 года. Берлинская стена не только разделяла западную и восточную части города, но и отделяла Западный Берлин от территории ГДР. Общая протяжённость составляла 155 км (в том числе 43,1 км — в черте Берлина)
  ================================================

  Logicznie ta data powinna być Świętem Narodowym Niemiec.
  Ale odpowiednie czynniki nie wyraziły zgody!

  Ot, co...
  --
  www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
  wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
 • eva15 13.11.18, 22:18
  smile. Fakt, źle to się pokrywało z inną rocznicą.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka