Dodaj do ulubionych

Tajemnica upadku ZSRR

21.11.18, 21:49
Jakoś ostatnio w gronie bliskich osób dyskutowaliśmy z powodu różnych rocznic upadek tzw. komuny w Polsce i później w innych krajach Ostblocku oraz w samym ZSRR.

Jeśli dokładnie się przyjrzeć, rzuca się w oczy zadziwiająca sprzeczność:

w Polsce system upadał pod naporem strajków, których ukoronowaniem było samoorganizowania się ludności ("Solidarność"), czyli padał powoli pod naporem fali społecznego buntu. Od dziesięcioleci był w Polsce opór przeciw systemowi, były częste strajki i bunty (1956, 1968, 1970, 1981 etc...), na Węgrzech i w Czechosłowacji mniej, ale także (1956, 1968). Na koniec nawet DDR-ony zaczęły wyłazić na ulice (1990). Bunt w jewropejskiej części Ostblocku był buntem oddolnym (co nie znaczy, że nie sterowanym z zewnątrzsmile, ale nie o to mi tu chodzi).
Natomiast centrala systemu - ZSRR - nie przeżywała żadnych buntów, żadnego zorganizowanego ruchu oporu, jakoś nie było żadnego oddolnego zapotrzebowania mas na zmianę systemu. Chyba nawet wręcz przeciwnie - człowiek radziecki oddnalazł się w tym systemie i go akceptował.
Mimo to system ZSRR upadł - odgórnie......
Edytor zaawansowany
  • rosjaiswiat1 21.11.18, 22:39
    eva15 napisała:

> Mimo to system ZSRR upadł - odgórnie......

Rola osobowosci w historii jest bardzo duza. I bardzo czesto od jednego czlowieka zalezy los calego kraju i stek milionow osob. Upadek ZSRR tylko potwierdzil ta zasade.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
  • eva15 21.11.18, 23:04
    Ale przecież tam nie chodziło o jedną tylko osobę. Sam Gorbi nie rozwaliłby całego systemu, sam Jecyn, który po nim przyszedł, też nie. Tam musiało dobrze gnić w całej wierchurzce.
  • rosjaiswiat1 21.11.18, 23:09
    eva15 napisała:

> Ale przecież tam nie chodziło o jedną tylko osobę. Sam Gorbi nie rozwaliłby cał
    > ego systemu, sam Jecyn, który po nim przyszedł, też nie.

Gorbi nie rozwalil ZSRR, on nie przeszkodzil temu, chociaz mial wszystkie narzedzia.

>Tam musiało dobrze gni
    > ć w całej wierchurzce.

I wlasnie po to istnieje lider, zeby nie pozwolic gnijacej wierchuszce robic zle rzeczy.
    --
  • eva15 21.11.18, 23:18
    Nie rozumiemy się. Po co istnieje patriotyczny lider, to ja wiem. No i jego zabrakło. Jak to się stało, że cała centrala ZSSR oddała tak ogromne Imperium mimo braku wybuchów wewnątrz państwa?

• the-great-inuk 22.11.18, 09:57
    eva15 napisała:

> Nie rozumiemy się. Po co istnieje patriotyczny lider, to ja wiem. No i jego zab
    > rakło. Jak to się stało, że cała centrala ZSSR oddała tak ogromne Imperium mimo
    > braku wybuchów wewnątrz państwa?
    ==================================>
    A bo liderzy byli za starzy. System zmiany przewodnictwa nie był wyważony.
    Obecny tak długo się trzyma bo jeździ konno, gra w hokeja, nurkuje, żegluje...
    I nie trza go z tyłu podpierać miotłą w czasie wręczania kwiatów z racji urodzin.

Ot, co...
    --
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
  • rosjaiswiat1 22.11.18, 14:21
    the-great-inuk napisała:

> A bo liderzy byli za starzy.

Nic bardziej mylnego, liderzy juz nie byli starzy, poniewaz nastapila naturalna ich wymiana - starzy zmarli, i mlodzi doszli do wladzy. I to oni, zadni wladzy doprowadzili do rozpadu ZSRR.
    --
  • rosjaiswiat1 22.11.18, 14:15
    eva15 napisała:

> Nie rozumiemy się.

Nic podobnego, rozumiemy sie doskonale smile

> Po co istnieje patriotyczny lider, to ja wiem. No i jego zab
    > rakło. Jak to się stało, że cała centrala ZSSR oddała tak ogromne Imperium mimo
    > braku wybuchów wewnątrz państwa?

Bo to nie stalo sie z dnia na dzien. Oprocz tego nie trzeba zapominac, ze ZSRR byl zlozony z 15 republik, w kazdej z ktorych byla wlasna komunistyczna partia, z wlasnym I sekretarzem. Dopoki lider ZSRR mial autorytet, dopoty ci miejscowi "carkowi" nawet nie dopuszczali mysli o tym, ze mozna nie podporzadkowac sie centrali. ZSRR rozpadl sie wylacznie dlatego, ze Gorbi calkowicie stracil autorytet wsrod elit radzieckich, i wtedy kazdy zaczal ciagnac koldre na siebie, az w ostatecznosci ona podarla sie. I jest oczywistym, ze to "elity" poszczegolnych radzieckich republik doprowadzili do rozpadu ZSRR, wbrew woli jego obywatele:

pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_w_ZSRR_w_1991_roku

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka