Dodaj do ulubionych

Sojowy dylemat

29.11.18, 15:29
Okazuje sie , ze kolejna arena wojny handlowej USA_Chiny stala sie soja, produkt o ogromnym znaczeniu dla Chin i przynoszacy ogromne dochody amerykanskim farmerom
www.bloomberg.com/graphics/2018-soybean-tariff/
Niedawno Putin dumnie obwiesci, ze Rosja zastapi ten wazny produkt na chinskim rynku a jakie sa realia?US wysylaly ponad 30 mln ton tego surowca , w tym czasie Rosja wyeksportowala zaledwie 850 tys ton, potencjal niby jest duzy, ogromne polacie nieuzytkowanej ziemi na Dalekim Wschodzie Rosji ktore teoretycznie nadaja sie pod uprawe, teoretycznie gdyz jak wskazuja miejscowe wladze region cierpi na ogromne braki infrastrukturalne, zaniedbania w postaci braku melioracji oraz okrewowe silne wylewy rzeki Amur(Kaskada zapor na dorzeczach tej rzeki istotnie przyczynilaby sie do poprawy warunkow oraz dala potezna nadwyzke energii ).wszystko to wymaga ogromnych nakladow i slowa Putina na dzien dzisiejszy wydaja sie rzucanymi na wiatr....czy jednak nie?
www.globaltimes.cn/content/1116091.shtml


--
Optyka której nie znosi cenzura
pl.sputniknews.com
twitter.com/kacapmsk
alexjones.pl/
Edytor zaawansowany
 • walter622 29.11.18, 17:20
  brat_kryzysa napisał:

  > Okazuje sie , ze kolejna arena wojny handlowej USA_Chiny

  Dokładna analityka na temat soi.

  ab-centre.ru/news/rossiyskiy-rynok-soi---klyuchevye-tendencii-i-prognozy
 • brat_kryzysa 30.11.18, 10:07
  SA tez glosy o wyczerpaniu mozliwosci dalszego zwiekszania arealu upraw, choc widzac kto to pisze ma sie pewne watpliwosci
  carnegie.ru/commentary/77443
  Temat rolnictwa, lesnictwa jest mi bliski z uwagi, ze studiowalem te kierunki, posiadam w swoich zasobach ksiazkowych stare radzeckie ksiazki bardzo dokladnie opisujace potencjal regionow Dalekiego wschodu Rosji, uwazam , ze potencjal jest duzy ale wymaga ogromnych nakladow w infrastrukture , ktorym Rosja ze wzgledu na swoj potencjal nie jest w stanie udzwignac.Pewne uregolowania wymaga tez rzeka Amur, charakteryzujaca sie wielka niestaloscia poziomu wody, tu rowniez jest mozliwosc jakos sobie poradzic ale Chiny musialyby zakontraktowac odbior energii z potencjalnych kaskad zapor, elektrowni wodnych w czesciowo juz zabudowanych dorzeczach Amuru

  --
  Optyka której nie znosi cenzura
  pl.sputniknews.com
  twitter.com/kacapmsk
  alexjones.pl/
 • rosjaiswiat1 29.11.18, 20:41
  Przeciez o soje ja pisalem w twoim watku, a wszystko wskazuje na to, ze ty nie czytasz nikogo, oprocz siebie:
  forum.gazeta.pl/forum/w,154812,167220369,167220369,Sankcje_bronia_dnia_wczorajszego.html?p=167222158
  Co do tego, ze " Putin dumnie obwiesci, ze Rosja zastapi ten wazny produkt na chinskim rynku".
  Przeciez piszesz calkowita nieprawde. Putin nigdy tego nie obwiescial, ani dumnie, ani zwyczajnie. Byla propozycja dla Chinczykow, sensem ktorej bylo wydzierzawienie im 1 mln hektarow, na ktorych oni mogliby uprawiac tak wazny dla siebie produkt. Przy tym wszystkie naklady inwestycyjne mieli poniesc Chinczycy.


  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • monalisa2016 29.11.18, 21:19
  Znowu nie bedzie zapotrzebowania na dolara. smile, smile Znaczy Donald swoimi karami, clami, sankcjami żegna sie z dolarem na wlasne życzenie.

  www.youtube.com/watch?v=Sqw2h8o6G9I

  --
  "Złote"(lol) mysli zebrane z forum (cytat wpisu babaobaba) "Wrogowie PiS ubzdurali sobie, że nowy minister rolnictwa zezwolił na stosowanie w rzepaku substancji toksycznych, które trują pszczoły. To atak ślepych z nienawiści osobników, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jak niebezpiecznym owadem jest pszczoła, której użądlenie może nawet spowodować zejście śmiertelne."
  =================
  Odpowiedz: Jak zniknie pszczoła, zniknie też człowiek.
 • brat_kryzysa 30.11.18, 09:54
  Oj Ogor, ty o jednym , ja o innym, ty pisesz o Amerykanach , ja pisze o Rosji, na ile ma mozliwosc zajac rynek swoja soją
  Niestety ale Putin powiedzial cos innego pozniej "” Putin said, explaining that Russia will supply soybeans to China instead of the US."
  www.rt.com/business/445058-putin-us-china-trade-war/

  Co prawda mowil pozniej o dostarczaniu innych produktow , ale na dzis ja nie widze Rosji jako jednego z czolowych dostarczycieli ziarna sojowego mimo dobrych warunkow, bliskosci zbytu i potencjalu, Rosaj musialaby dac mozliwosc glownie Chinom , przeprowadzic tam wielkie inwestycje, glownie w infrastrukture bo sama nie ma mozliwosci, o tym piszee

  --
  Optyka której nie znosi cenzura
  pl.sputniknews.com
  twitter.com/kacapmsk
  alexjones.pl/
 • walter622 30.11.18, 17:10
  brat_kryzysa napisał:

  >"” Putin said, explaining that Russia will supply soybeans to China instead of the US."

  Udział rosyjskiej soi w dostawach eksportowych na rynek chiński wynosi 0,5% .
  Rosja rocznie importuje ca. 2,2 mln ton soi, natomiast eksportuje 0,4 mln ton.

  Przypuszczam, że eksport rosyjskiej soi do Chin może nieznacznie wzrosnąć. Nieznacznie.
  Natomiast głównymi beneficjantami obecnego "sojowego konfliktu" będą Argentyna i
  Brazylia.

  www.youtube.com/watch?v=DJFjGwccs2E
 • rosjaiswiat1 30.11.18, 22:26
  brat_kryzysa napisał:

  > Niestety ale Putin powiedzial cos innego pozniej "” Putin said, explaining tha
  > t Russia will supply soybeans to China instead of the US."


  Calosc wypowiedzi Putina, w oryginale, brzmi tak:"Сейчас мы будем потихонечку заходить со своей соей на этот рынок и дадим возможность китайским партнерам производить сою на Дальнем Востоке, если они захотят вкладывать свои деньги".
  Kluczowe w jego wypowiedzi jest slowo "потихонечку", i oczywiscie Putin mowil o tym, ze Chinczycy beda mogli uprawiac soje na wydzierzawionej w Rosji ziemi. Wiec Putin nic nie obwiescil ani dumnie, ani zwyczajnie. Brat..., gdy chcesz w dyskusji uzyc, jako argumentu, czyjs cytat, to szukaj sama wypowiedz, a nie streszczenie dziennikarskie, ktore mozno dowolnie interpretowac, i najlepiej w jezyku oryginalu. Tu na forum zdecydowana wiekszosc zna rosyjski, wiec nie bedzie zadnego problemu ze zrozumieniem wypowiedzi Putina. Zreszta zawsze, w przypadku wypowiedzi Putina, mozno skorzystac z kremlin.ru i jesli tak juz chcesz wklejac cytaty w jezyku angielskim, to tam jest dokladne tlumaczenie wszystkich waznych wypowiedzi prezydenta Rosji.

  p.s. a sam temat nie jest nowy, ponniewaz ta wypowiedz Putina datuje sie 18/10/2018, wiec ma juz wiecej niz miesiac.
  kremlin.ru/events/president/news/58848
  en.kremlin.ru/events/president/news/58848
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • brat_kryzysa 01.12.18, 00:33
  Odpocznij, bardzo się tym wszystkim przejmujesz
  Pozyjom

  --
  Optyka której nie znosi cenzura
  pl.sputniknews.com
  twitter.com/kacapmsk
  alexjones.pl/
 • berek_p 01.12.18, 10:55
  Aby zbudować drogi na danym terenie musi być dużo miejscowej ludności. Rosja przy swojej wielkości terytorialnej powinna liczyć chociaż 3 mld ludności a ma niespełna 150 mln.
  Będą potrzebne podatki jak na zachodzie,podatek od posiadania pojazdów mechanicznych płatne co kwartał,zaś najwyższy podatek od aut z silnikiem diesla.
  Co do uprawy soi to roślina jest ciepłolubna i nie znosi przymrozków. Uprawa mozliwa w takim klimacie Rosji gdzie bardzo długo jest ciepło. W Jakucji takiego klimatu nie ma i tutaj Rosja powinna uprawiać na polach Kazachstanu lecz tam są stepy. Może okazać się że klimat zbyt gorący w okresie letnim oraz brak odpowiedniej ilości wody.
  Pod tym względem dużo lepsze warunki klimatyczne panują na terenie obu Ameryk,tym bardziej że soja raczej jest rośliną klimatu ciepłnego a nie zimnego,arktycznego.
  O ile transport w obecnych czasach pozwala na łatwe przemieszczanie nasion i roślin po całym świecie,o tyle trudniej jest im dać warunki w nowym miejscu jakie panują w ich naturalnym siedlisku.
  W innym przypadku można byłoby uprawiać bananowce,ananasy,kokosy i inne owoce na Syberii. Jednak roczna suma ciepła w zimnych regionach jest zbyt krótka,i oczywiście ilość słońca w ciągu kilku miesięcy musi być wystarczająca.
  Zresztą BoaVista może napisać o różnicach klimatu w Brazylii i Kanadzie i wpływu klimatu na występowanie roślin.
 • walter622 02.12.18, 00:19
  berek_p napisał:

  > Zresztą BoaVista może napisać o różnicach klimatu w Brazylii i Kanadzie i wpływu
  > klimatu na występowanie roślin

  Kanada zajmuje 7 miejsce w świecie pod względem ilości produkowanej soi (ca. 6 mln ton)
  i jest znaczącym jej eksporterem (ca. 2,5 mln ton).
 • brat_kryzysa 02.12.18, 09:12
  Rosja jest w stanie stosunkowo łatwo zwiększyć produkcję do 10 mln ton a przewaga jest bliskość rynku zbytu tego produktu który nie specjalnie daje się długo przechowywać, warunkiem szybkiego zwiększenia produkcji jest głębsze dopuszczenie kapitału zagranicznego

  --
  Optyka której nie znosi cenzura
  pl.sputniknews.com
  twitter.com/kacapmsk
  alexjones.pl/
 • brat_kryzysa 02.12.18, 09:08
  Mylisz się berek, soja jak wiele innych roślin wymaga ciepłego i wilgotnego lata a takie panują na dalekim wschodzie Rosji. Wg mojej oceny Rosja spokojnie może zwiększyć plony do 10mln ton w amurskim obwodzie, kraju nadmorskim a szczególnie w żydowskim okręgu autonomicznym, najbardziej zapuszczonym, mówię tu o przywracany CH gruntach uprawianych w Sojuzie, istnieje dalszą możliwość rozszerzania produkcji poprzez rozszerzanie arealow i intensyfikację produkcji z tym że wymagałoby to włączenia większej troski o unikalne tam środowisko przyrodnicze. Wracając do soki kolejnym wyzwaniem jest rosnący popyt wewnętrzny na ten produkt i tu można skupić się na eksporcie przetworzonych produktow

  --
  Optyka której nie znosi cenzura
  pl.sputniknews.com
  twitter.com/kacapmsk
  alexjones.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka