Dodaj do ulubionych

Władysław Surkow opozycjonistą?:)

13.02.19, 13:51
Tak go przedstawia w każdym razie "Welt". A przecież to zaufany doradca Putina nie od dziś.

www.welt.de/politik/ausland/article188624425/Putin-Berater-Russland-mischt-sich-in-ihre-Gehirne-ein.html
A wszystko to przez jego artykuł w "Niezawisimaja Gazeta", w którym przedstawił parę (podobno) obrazoburczych tez. Na razie nie miałem czasu tego przestudiować, ale w wolnej chwili uczynię to.

www.ng.ru/ideas/2019-02-11/5_7503_surkov.html
Edytor zaawansowany
 • lubat 13.02.19, 20:33
  Wrzuciłem temat na forum, bo zaintrygowały mnie wynurzenia Welt'a, które by wskazywały, iż Surkow przyznaje, że Rosja wtrąca się w sprawy Zachodu głębiej, niż sam Zachód sobie to uświadamia. Stąd moje zdumienie, że coś takiego może powiedzieć wieloletni doradca Putina. Nie były, a obecny.

  Jak zajrzałem do "Niezawisimoj" to się okazuje, że to właściwie traktat polityczno-społeczny o "putinizmie" jako formy rosyjskiej państwowości.
  Tekst jest zbyt skomplikowany jak na moje możliwości językowe, dlatego daję sobie z nim spokój.
  PS. Spodobała mi się fraza, że Marks nie był marksistą, a Putin nie jest putinistą.
  Ale w przyszłości obecny okres historii Rosji będzie się nazywał "putinizmem".
 • eva15 13.02.19, 21:48
  No, jak Ty się poddałeś, to ja tym bardziej. Poczekajmy na Igora, może nam ten tekst zreferuje.
  Ja podejrzewam, że spece z die Welt interpretowali wybrane fragmenty, tak jak im to pasuje do obrazka Putina.
 • eva15 13.02.19, 22:31
  Próbuję jednak ambitnie, choć mocno niedokładnie przedukać. Wychodzi mi z tego dukania, że Surkow uważa zachodnie demokracje za specjalistów od iluzji (zakłamywania rzeczywistości), stąd odrzucenie tego modelu w Rosji na rzecz realnego widzenia świata i pozycji Rosji w tymże świecie. Dziś Rosja zredukowana po upadku ZSSR do Federacji Rosyjskiej kieruje się sztuką tego, "co możliwe" (wciąż powtarzam, że Bismack z "Realpolitik" w Rosji się kłania, ma tu większy posłuch niż w dzisiejszych Niemczech).
  Później pisze o różnych historycznych modelach państwa (państwo Iwana, Piotra Wlk., Lenina) a najnowszy model nazywa pażstwem Putina.
  I tu ciekawa uwaga:
  Surkow pisze, że ten model państwa Putina przetrwa dłużej niż sam Putin, podobnie jak model państwa de Gaulla przeżył autora, czy model Atatürka w Turcji, oraz ojców-założycieli w USA. Machina państwa Putina dopiero się rozpędza, wiele jeszcze przed nią :

  Большая политическая машина Путина только набирает обороты и настраивается на долгую, трудную и интересную работу. Выход ее на полную мощность далеко впереди, так что и через много лет Россия все еще будет государством Путина, подобно тому как современная Франция до сих пор называет себя Пятой республикой де Голля, Турция (при том, что у власти там сейчас антикемалисты) по-прежнему опирается на идеологию «Шести стрел» Ататюрка, а Соединенные Штаты и поныне обращаются к образам и ценностям полулегендарных «отцов-основателей».


  Dalej robi się jeszcze ciekawiej, bo Surkow opisuje na czym ten model i jego wyższość polega i czemu zaraża umysły Zachodu i mąci w głowach, ale ja teraz się wyłączę i albo jutro dokończę dukanie, albo co byłoby lepsze zastąpi mnie w tym Igor...
  Uważam, że ten artykuł naprawdę wart jest przestudiowania do końca, a die Welt NIC z tego nie zrozumiał, lub nie chciał.

 • monalisa2016 13.02.19, 23:05
  Skoro jestesmy przy "maszynie Putina" jak Eva15 nazwala, jak pisalam wczesniej przy Wenezueli o OPEC oraz utworzeniu nowej organizacji.
  Nacisk na Putina rosnie by wystapic z OPEC.
  Putin uwaza ze jest to okazja do rozmow z Saudami na temat np. Syrii, co Putin zrobi, zobaczymy.
  O nastepstwach wystapienia Rosji z OPEC sadze ze nie trzeba pisac poniewaz samo z siebie mowi o zwiekszeniu wydobycia co wiaze sie automatycznie z spadkiem ceny ktora uderzy najbardziej w Stany, nastepna zagwozdka dla Donalda przy spadlu podazy na dolara.

  Link do artykulu:
  uk.reuters.com/article/us-oil-opec-russia-rosneft-exclusive/exclusive-russias-sechin-raises-pressure-on-putin-to-end-opec-deal-idUKKCN1PX1R7

  --
  ......................................
  "Sei wachsam"
  www.youtube.com/watch?v=EB4bJ2uoBU8
 • eva15 14.02.19, 00:09
  Tematem wątku jest artykuł Surkowa.

 • monalisa2016 14.02.19, 00:20
  Przeciez napisalam, cytat:
  "Skoro jestesmy przy "maszynie Putina" jak Eva15 nazwala, ..."
  Nie chcialam zakladac extra watek, tylko nadmienilam am Rande / na krawedzi.

  --
  ......................................
  "Sei wachsam"
  www.youtube.com/watch?v=EB4bJ2uoBU8
 • eva15 14.02.19, 00:08
  Widzę, że Igor mi nie pomoże, bo on zwraca uwagę na heroizm narodu rosyjskiego i jego szczególny patriotyzm, tzw. "ducha narodu", czyli na to, co w kółko zastanawia Zachód - czym jest "rosyjska dusza".
  To temat nienowy, można wręcz rzec oklepany. Tymczasem w artykule jest ważny wątek, wskazujący nan wyjątkowe zachowania Rosji Putina, doprowadzające Zachód do białej gorączki. To kwestia odejścia od ideologii długu:

  С тех пор как после провальных 90-х наша страна отказалась от идеологических займов, начала сама производить смыслы и перешла в информационное контрнаступление на Запад, европейские и американские эксперты стали все чаще ошибаться в прогнозах.

  Odejście od ideologii zadłużania (uzależniania) państwa (nie tylko w znaczeniu finansowym lecz i ideologicznym) jest zerwaniem z fundamentami funkcjonowania tzw. demokracji zachodnich, jest wyzwaniem rzuconym temu systemowi. To w zasadzie podstawowy konflikt Rosji z Zachodem wg mnie.

 • rosjaiswiat1 14.02.19, 00:44
  eva15 napisała:

  > Widzę, że Igor mi nie pomoże, bo on zwraca uwagę na heroizm narodu rosyjskiego
  > i jego szczególny patriotyzm

  Widze,Ewa, ze Ty nie wiele zrozumiala z tego, co napisal Surkow, i calkowicie nie zrozumialas tego, co napislalem ja. Ale nie widze zadnego sensu tlumaczyc to, co jest na wierszchu. O ile Ty sama tego nie widzisz, to nikt nie moze Tobie w tym pomoc.  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • rosjaiswiat1 13.02.19, 23:11
  lubat napisał:

  > Wrzuciłem temat na forum, bo zaintrygowały mnie wynurzenia Welt'a, które by wsk
  > azywały, iż Surkow przyznaje, że Rosja wtrąca się w sprawy Zachodu głębiej, niż
  > sam Zachód sobie to uświadamia.

  Welt ma 100% racje, piszac o tym, ze Rosja o wiele glebiej wtraca sie w w wewnetrzne sprawy zachodu, niz zachodowi to wydaje sie. Szkoda tylko, ze Welt nie napisal o tym, ze i sama Rosja nie zdaje z tego sobie sprawe.

  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • rosjaiswiat1 13.02.19, 23:07
  Widmo krazy po Swiatu - widmo putinizmu. Wszystkie potegi starego Swiatu polaczyly sie w swietej nagonce przeciw temu widmu.....

  Nie zabralam odrazu glosu, poniewaz musialem jakas przebrnac przez zalinkowany tekst w jezyku niemieckim, bo tekst autorstwa Surkowa przeczytalem juz wczoraj i tak naprawde nie widzialem powodu otwarcia watku na naszym forum, poniewaz nic, absolutnie nic, Surkow nie napisal , czegoby my tu nie znali. Jedynie co jest dla mnie bardzo ciekawe, to
  to, jak Surkow nazwal rosyjski narod - "глубинный народ". Uwazam to za bardzo trafne okreslenie rosyjskiego narodu, bez zgody ktorego w Rosji nic nie moze zmienic sie na dluzsza mete.
  "Иногда решали, что он вымышлен и в реальности не существует, начинали какие-нибудь галопирующие реформы без оглядки на него, но быстро расшибали об него лоб, приходя к выводу, что «что-то все-таки есть». Он не раз отступал под напором своих или чужих захватчиков, но всегда возвращался.
  Своей гигантской супермассой глубокий народ создает непреодолимую силу культурной гравитации, которая соединяет нацию и притягивает (придавливает) к земле (к родной земле) элиту, время от времени пытающуюся космополитически воспарить."
  (Czasami postanowili, ze jest wymyslony i w rzeczywistosci nie istnieje,zaczynali jakies zwariowane reformy, nie ogladajac sie na niego, ale szybko rozbijali o niego swoje czolo, dochodzac i do wniosku, ze " chyba jednak cos istnieje". On (rosyjski narod) nie raz cofal sie pod presja swoich lub obcych najezdzcow, ale zawsze wracal. Swoja gigantyczna supermasoj glebinowyi narod tworzy nieodparta sile kulturowej grawitacji, która laczy narod i przyciaga (przygnieta) do ziemi (do ojczyzny) elity, od czasu do czasu probujaca kosmopolitycznie sie wzniesc. - tlumaczeenie moje)
  Putin doskonale wyczul to, co narod od rzadzacych oczekuje, i on spelnil oczekiwania narodul, i dlatego swiat mowi teraz o putinizmie, ktorego jedni boja sie, a drudzy w nim widza ratunek.


  p.s. Ewa nie da mnie sklamac, ale ja nie jeden raz pisalem o rosyjskim narodzie to, co Surkow napisal w swoim tekscie.Ewa bardzo sceptycznie odnosila sie do moich slow, mam nadzieje, ze do slow Surkowa bedzie mniej sceptyczna smile
  --
  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/ga/gh/npe0/CeTewxGOVqWNfJ4SLX.jpg
 • wwwi.gil 14.02.19, 00:15
  Uwazam to za bardzo trafne okreslenie rosyjskiego narodu, bez zgody ktorego w Rosji nic nie moze zmienic sie na dluzsza mete.

  No tak, wiedzielismy ze w Rosji nie ma demokracji, co tam mamy to dyktarure narodu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka